daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine
Old February 20th, 2009, 06:17 PM   #1
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

PĖRMETI

Ca foto nga Permeti:

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2009, 11:00 PM   #2
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

cute little city
__________________
"Do not take life too seriously. You will never get out of it alive." Elbert Hubbard
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2009, 11:03 PM   #3
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Nice addition. I am wondering how this city survives economically.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2009, 11:38 AM   #4
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by thebackdoorman View Post
Nice addition. I am wondering how this city survives economically.
In Permet the communist producing industry wasn't destroyed. So that many of the the citizens of Permet are employed in the food industry. There is also a non-productive industries (service sector, gastronomy, etc.)...
Beside this, there is also some kind of natural tourism (canyoning, canoe on the Vjosa River, and so on)...
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2009, 09:48 AM   #5
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Permeti eshte vetem per 2 dite te javes....te shtune e te djele....pas zhurmes se Tiranes..Permeti eshte vendi ideal te rrish rehat ne qetesi gjate fundjaves!!
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2009, 08:16 PM   #6
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Shqiptario View Post
Permeti eshte vetem per 2 dite te javes....te shtune e te djele....pas zhurmes se Tiranes..Permeti eshte vendi ideal te rrish rehat ne qetesi gjate fundjaves!!
Po pse? Sikur Tirana ka ndonje program kulturor apo shoqeror per te ofruar. Vetem kafene, zhurme autoveturash dhe njerez qe rrine kot neper kafene.

Apo ka diēka me shume per te ofruar?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2009, 03:31 AM   #7
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Po pse? Sikur Tirana ka ndonje program kulturor apo shoqeror per te ofruar. Vetem kafene, zhurme autoveturash dhe njerez qe rrine kot neper kafene.

Apo ka diēka me shume per te ofruar?
Me shume se Permeti ka. Njesoj sikur te thuashe qe New York-u c'te ofron me shume se trafik, dhembje koke, dhe studentet e NYU ne kafenio.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2009, 10:21 AM   #8
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Obviously no one has ever been to Permet.

After 2 hours...you go MAD with boredom...and you move on to Korca or something else.

The city survives on emigration...not canoes on the Vjosa.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2009, 11:27 AM   #9
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Po pse? Sikur Tirana ka ndonje program kulturor apo shoqeror per te ofruar. Vetem kafene, zhurme autoveturash dhe njerez qe rrine kot neper kafene.

Apo ka diēka me shume per te ofruar?
Po flet per Kryeqytetin dhe po e krahason me nje qytet si Permeti qe ka vetem 1 rruge?....Tirana ofron shume por varet se ēfare njerezit zgjedhin nga ato qe ofron Tirana..(dikush kafenete..etj etj)
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2009, 12:58 PM   #10
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,820
Likes (Received): 5895

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Obviously no one has ever been to Permet.

After 2 hours...you go MAD with boredom...and you move on to Korca or something else.

The city survives on emigration...not canoes on the Vjosa.
Mė mirė se unė s'besoj se e njeh njeri Pėrmetin. Unė kam mamanė nga Pėrmeti dhe e njoh shumė mirė si qytet. Ndoshta mė bėhet mbarė tė shkoj kėtė verė. Kam shumė vite pa shkuar. Shumica e Pėrmetarėve (qytetarėve) janė larguar nė Tiranė, Greqi, Itali, SHBA etj. Dikur ka qenė njė qytet me tė vėrtetė shumė i bukur dhe i pastėr, dhe njerėzit me kulturė. Edhe tani besoj se ėshtė qyteti mė i pastėr dhe i mirėmbajtur nė Shqipėri. Unė jam larė sa herė nė Vjosė dhe ujin e ka shumė tė pastėr. Po shkova kam pėr tė mbushur njė kartė me foto.
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2009, 07:17 PM   #11
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by thebackdoorman View Post
Me shume se Permeti ka. Njesoj sikur te thuashe qe New York-u c'te ofron me shume se trafik, dhembje koke, dhe studentet e NYU ne kafenio.
New York te ofron shume gjera te ndryshme. Kurse Tirana nga aspekti kulturor qytet i vdekur eshte. Aty e pata me shume fjalen une, e jo te kafenete apo te rruget(kafenete ishin vetem nje simbol thjeshtezimi per gjithe atmosferen ne Tirane)! Tirana ka vetem dy kinema per 800'000 banore, ka nje Teater Kombetar qe nje here ne jave ben shfaqje, nje galeri artesh, qe gjysmen e sortimentit vizual nuk i ka ne galeri. Ca ka Tirana per tu ndjere krenar?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2009, 02:54 AM   #12
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Tirana ka te tera ato qe thua, dhe dy tre gjera me shume qe ke harruar (universitet, qendra tregtie, kafenio, klube profesionale, koncerte etc.). Nuk ka sa New Yorku, me pak se dhe Athina ose Barcelona, mbase njesoje ose me shume nga Shkupi, dhe shume me shume nga c'do qytet tjeter ne shqiperi, sidomos nga Permeti.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2009, 09:07 AM   #13
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Tirana ka ato qe kan te gjitha qytetet e tjera bashkohore...me me pak se 1 milion banor...dhe mbase me shume se qytete te tjera me me pak se 1 milion banor.

Pse sa here ne jave duhet te bej teatri kombetar shfaqe?? Muzera dhe ekspozita arti etj ka sa te duash ne Tirane...problemi eshte ke niveli i artistve qe pervec ca goma makinash te lyera dhe ca bidona uji te ngjitura me njeri tjetrin...s'bejne dot gje tjeter. Dhe per kinema jam i sigurte qe ka me teper se dy.

Pastaj...pervec restoranteve, kafeneve, bareve dhe klubeve...ku shkojne tjeter njerzit ne boten e "kulturuar"?? 5 here ne jave ne muze arti dhe ne teater?

Mbase jam une onjoronti qe s'shkon ne muzera arti dhe opera ne menyre te rregullt??
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2009, 10:18 AM   #14
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by thebackdoorman View Post
Nice addition. I am wondering how this city survives economically.
Yea strange. One of the very few good things the communism did for us was urbanize equally most of Albania. These cities now survive economically because of their past.

For that we should be grateful that Albania does not have any primate city. Maybe Tirana could be considered one in the future as everybody seems to be flocking there. Primate cities are those cities where urbanization has been chaotic or uneven. Usually what happens is people flood to these cities creating slums and areas of informality. We know how many informal areas are on the periphery of Tirana. That's not good for smaller towns like Permet either since it most likely results in brain drain affecting local economy. :S

China has followed a good model. They discourage people by law to move from rural areas to urban. I think they call it the Hokou System. Actually, they have been successful for a lot of things.

Last edited by DanMs; March 5th, 2009 at 10:34 AM.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2009, 08:23 PM   #15
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

I would not go as far though to say that communism did well to urbanize most of Albania since Albania remained under communism the least urbanized country in the region, and by a wide margin. That is not too efficient, and when we see the informal areas of Tirana, we might be paying for our hesitation to allow this movement earlier.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2009, 10:33 PM   #16
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

The informal areas in Tirana may be informal...but they are hardly "slums"...and with some investment in public works in the future they can become genuine "suburbs" pretty easily.

Anyway...this has nothing to do with Permet...which is a village by its own right
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2009, 09:19 PM   #17
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Pse sa here ne jave duhet te bej teatri kombetar shfaqe?? Muzera dhe ekspozita arti etj ka sa te duash ne Tirane...problemi eshte ke niveli i artistve qe pervec ca goma makinash te lyera dhe ca bidona uji te ngjitura me njeri tjetrin...s'bejne dot gje tjeter. Dhe per kinema jam i sigurte qe ka me teper se dy.
Ne Münster (Gjermani) me 270'000 banore ke 6 dite ne jave shfaqje teatrore. Ne Zvicer ne qytetin e quajtur Basel (me 200'000 banore) ke 9 teatro, 14 kinema.
Kurse Tirana vetem dy Kinema ka. I kam numeruar une: Millenium dhe ate te Sheraton-i.

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Pastaj...pervec restoranteve, kafeneve, bareve dhe klubeve...ku shkojne tjeter njerzit ne boten e "kulturuar"?? 5 here ne jave ne muze arti dhe ne teater?

Mbase jam une onjoronti qe s'shkon ne muzera arti dhe opera ne menyre te rregullt??
Ne boten e 'kulturuar' ke koncerte, ke kinema vere (te hapur), ke vende per bowling, ke fusha sportive, etj etj. ne Tirane ke vetem kafene, nje teatro, dy kinema dhe 6 apo 7 fusha sportive.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2009, 04:19 PM   #18
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Ne Münster (Gjermani) me 270'000 banore ke 6 dite ne jave shfaqje teatrore
Edhe?? Sa here shkojne njerzit ne teater?? Une kam nja 7-8 vjet pa vajtur...

Thash do jem...onjoront.

Quote:
Ne Zvicer ne qytetin e quajtur Basel (me 200'000 banore) ke 9 teatro, 14 kinema.
Epo nje katund ne Zvicer paska me teper teatro dhe kinema se nje qytet i madh Amerikan Bravo per ty qe i paske numuruar.

Quote:
Ne boten e 'kulturuar' ke koncerte, ke kinema vere (te hapur), ke vende per bowling, ke fusha sportive, etj etj
Bowling na doli veprimtari e "kulturuar" tani?? Thash pra une jam onjoront. Te gjitha ato qe the...ka ne Tirane.

Quote:
ne Tirane ke vetem kafene, nje teatro, dy kinema dhe 6 apo 7 fusha sportive.
Po mire o burr pse ankohesh kot...rri atje ku ke teatro 7 dite ne jave. Po mos vazhdo me me kte muhabet absolutisht absurd.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2009, 02:10 PM   #19
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Edhe?? Sa here shkojne njerzit ne teater?? Une kam nja 7-8 vjet pa vajtur...

Thash do jem...onjoront.
Cdo dit te javes (nga e hena deri te premten) qe kam vajtur ne teatro, ka qene mbushur plot me njerez.

Eshte puna jote, se sa here shkon ne teatro apo kinema. Por mos pretendo, qe vetem sepse ti nuk shkon shpesh nuk na duhen me shume shfaqje teatrale apo filma ne kinema. Sepse ka njerez, qe do preferonin te shkonin me shpesh ne kinema apo teatro, por nuk ka progam te mjaftueshem.

Mos vajtja ne kinema apo teatro nuk eshte injorance, por prretendimi, qe teatroja dhe kinemaja nuk qenken institucione te rendesishme kulturore dhe pretendimi, qe nuk paska interes per institucione te tilla, kjo eshte injorance dhe intolerance.

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Epo nje katund ne Zvicer paska me teper teatro dhe kinema se nje qytet i madh Amerikan Bravo per ty qe i paske numuruar.
Nuk ka nevoj te ma besosh. Por mbase ti duhet ta dish, se sa teatro dhe kinema ka Basel (qytet i madh sipas numrit te banoreve e jo fshat), me gjithese nuk ke qene asnjehere ne Zvicer apo Basel. Hajde logjike hajde!

Ti mos ma krahaso Zvicren me Ameriken, ku Zvicra ka nje standart jetese shume me te larte se sa Amerika (ku jeta kulturore eshte pjese e standartit te jeteses).


Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Bowling na doli veprimtari e "kulturuar" tani?? Thash pra une jam onjoront. Te gjitha ato qe the...ka ne Tirane.
Jo, nuk tha askush, qe bowling eshte verprimtari "kulturuar", por vetem si alternative qe duhet ta ofroj nje qytet. Ky ishte vetem nje shembull nga qindra shembuj te tjere.


Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Po mire o burr pse ankohesh kot...rri atje ku ke teatro 7 dite ne jave. Po mos vazhdo me me kte muhabet absolutisht absurd.
Nuk eshte muhabet absurd. Ceshtja eshte, qe shume njerez i ngrine larte ne piedestal Tiranen, siku eshte kushedi ēfare qyteti. Por realiteti eshte tjeter, Tirana s'ka jete kulturore! Dhe ky eshte realitet i hidhur. Vetem pse ty nuk te intereson programi kulturor i nje teatroje, apo organizatori koncertesh, nuk do te thote, qe edhe te tjereve nuk u intereson.

Last edited by Tartanzan; March 15th, 2009 at 07:42 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2009, 11:11 PM   #20
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Tirana ka te nejeten jete "kulturore" qe kan edhe qytete te tjera Ballkanike ose Mesdhetare te te njejtes madhesi. Kaq eshte puna. Nuk ka nevoje per 5 teatro kur edhe 1-2 qe jane nuk kan aq frekuentim sa per te mbuhsur 1 dite ne jave.

Dhe BTW kinema dhe teatro jane dy gjera shume ndryshe nga njera tjetra...

Une e pranoj shume mire qe jeta "kulturore" ne Shqiperi eshte ne nivelin Zero. Po kjo vjen thjesht nga fakti qe njerzit qe merren me "kulture" ne Shqiperi jane te nivelit MINUS ZERO. Ata qe ishin me talent...kan ikur...ose nuk merren se s'ka fitim. Ata qe merren jane zakonisht kalamoqe 20 vjecar...dhe une nuk mund te imagjinoj te shkoj ne nje shfaqe teatrale ose nje ekspozite ne Shqiperi te organizuar nga studentet e Akademise se Arteve.

Tani boll u ankove kot...
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:22 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu