SkyscraperCity Forum banner

ORADEA - Preservation and Rehabilitation of The Historic Area

855K views 4K replies 114 participants last post by  monjardinpatisserie 
#1 ·
Feel free to post any news related to projects of rehabilitation and renovation of old historical buildings.
 
#137 · (Edited)
SALONTA.

Refac atmosfera de acum 100 de ani

Patriotismul local şi trecutul istoric sunt coordonatele după care se reface arhitectura stradală a Salontei.
Primarul Salontei Torok Laszlo reface fiecare bucăţică a oraşului în stilul epocii în care aceasta a luat naştere.
La Salonta, în urmă cu 100 de ani a proiectat clădirea în care este adăpostit Colegiul Naţional Teodor Neş. „Încercăm să creăm la Salonta o atmosferă de oraş Occidental, ca în Germania, ca în Austria, un oraş în care noul, arhitectura modernă şi istoria să fie la ele acasă. Toate proiectele noastre sunt în acest spirit. Am investit 12 miliarde de lei în amenajarea pieţei agroalimentare. Acolo realizăm şi o zonă verde, dar şi piste de biciclete prin care zona limitrofă va fi conectată la pistele deja construite. Reţeaua aeriană de cabluri din zona Turnu Ciunt a fost introdusă în pământ. În zona centrală, pentru a reface atmosfera oraşului din urmă cu 100 de ani, am adus candelabre de epocă, am pavat zona şi acum vor intra în reconstrucţie şi trotuarele. Totul pentru a avea un ambient mai plăcut. Am renovat clădirea vechii policlinici. Tocmai pentru a ne asigura că va fi redată arhitectura originală, am introdus în caietul de sarcini prevederea că ne dorim să fie refăcută exact aşa cum a fost realizată cu un veac în urmă”, spune primarul Torok Laszlo. Din păcate, în viitor fără construcţia unei şosele de centură a Salontei, lucrările de refacere a arhitecturii stradale a muncipiului vor fi imposibil de realizat.
 
#138 ·
salonta (in imaginea mea personala) e renumita doar pt conflictele inter-etnice si atitudinea jenanta a conducerii administratiei locale f.d. populatie.
asa ca, pastreze istoria locala, patriotismul local, arhitctii maghiar, si sa-l promoveze, nu conteaza dar sa faca treaba, si apoi bravo lor.
macar aici nu e nici un conflict si nu se tin de prostii.

doar ca nu vad nimic prea retro in piata alimentara din salonta, da, are aspect interesant, sunt conditii, spatii de parcare etc, dar de epoca.. cel putin cu materialele alese, e cam mult zis.

foarte fain c-au inceput introducerea cablurilor in subteran, pt un oras de marimea salontei! si ca isi apreciaza si promoveaza trecutul.
mai au un hotel, Slavia, pretty nice..


nu inteleg foarte clar ce vor sa zica (jurnalisti de bihari-naplo) cu: "Din păcate, în viitor fără construcţia unei şosele de centură a Salontei, lucrările de refacere a arhitecturii stradale a muncipiului vor fi imposibil de realizat." (greu -da, imposibil -nu)
precum si
"De 24 de ani cerem prin Parlament un asemenea proiect, dar nici proiect tehnic nu avem. [...] nu o putem face fiindcă este implicată şi comuna Mădăras, o parte din inelul de ocolire fiind pe teritoriul administrativ al acestei comune."

- presupun ca vor sa lateasca spatii pietonale si sa ingusteze spatiul destinat circulatiei auto, or smth de genu, dar nu pot interveni asupra soselei, dat fiind ca e in administrarea CNADNR.. doar nu vor sa paveze soseaua. Arhitectura stradala pot s-o faca pe orice alt drum insa.

- presupun de asemenea ca au un SF facut local, or un proiect tehnic dc stiu pe unde o sa treaca centura a carui proiect nu il au.

mai, SF-urile la romani chiar prind bine, autoritatile le-ndragesc: science-fiction, studii fezabilitate, uneori is tot una la noi.:lol:
 
#139 ·
SALA MARE A PRIMĂRIEI ÎŞI VA RECĂPĂTA STRĂLUCIREA DE ALTĂDATĂ

Administrația locală intenționează să reabiliteze interiorul clădirii Primăriei și să readucă Sala Mare la forma inițială din anul 1903.
Reabilitarea interioară va începe cu podul, respectiv cupola aflată deasupra sălii mari. Momentan acest proiect de reabilitare se află în faza obținerii avizelor de la Direcția de Cultură și Patrimoniu precum și de la Agenția de Mediu. După obținerea acestor avize se vor obține autorizațiile necesare de la Instituția Arhitectului Șef și lucrările vor fi scoase la licitație.
Reabilitarea podului se va realiza din fondurile proprii ale Primăriei.
În ceea ce privește reabilitarea Sălii Mari, se intenţionează înlocuirea tablourile cu harta veche și imagini ale orașului de pe părțile laterale cu două picturi: "Împăratul Sigismund de Luxemburg primindu-l pe regele Vladislav Jagello la Oradea" și "Primirea Regelui Ferdinand și Reginei Maria la Oradea în 1919". Picturile vor avea dimensiunile: înălțime 210 cm, lungime 410 cm.
Aceste două picturi se vor realiza din sponsorizări.
Totodată, se dorește și reabilitarea mobilierului, care îşi va recăpăta aspectul inițial de amfiteatru. Pentru aceasta, Primăria municipiului Oradea va face demersuri pentru obținerea unor fonduri nerambursabile în viitor.
Tot din fonduri europene se vor face demersuri și pentru reabilitarea exterioară a clădirii.
Construcția clădirii Primăriei a fost finalizată în anul 1903, conform planurilor renumitului arhitect orădean Rimanóczi Kálmán jr.
Sursa: http://oradea.ro/stiri-oradea/sala-mare-a-primariei-isi-va-recapata-stralucirea-de-altadata
 
#152 ·
^^
Sinagoga Neologă Zion





În contul unui proiect cu finanţare internaţională în valoare de 1,8 milioane euro, derulat în parteneriat cu Comunitatea Evreilor din Debrecen, Primăria a găsit banii necesari consolidării şi redeschiderii imobilului pentru public.

Are şanse minime să servească iar ca lăcaş de cult, dar va deveni cel mai mare centru cultural expoziţional din Oradea.

„Şi în interior şi în exterior se toarnă nişte grinzi din beton care vor trece pe sub pereţi. Lucrăm cu experţi din Bucureşti”, spune inginerul Cristian Bocşan. Lucrarea a fost adjudecată de firma Abed Nego iar termenul de finalizare afişat este 30.12.2015.

Cum în faza sa iniţială proiectul Primăriei lasă pereţii interiori ai clădirii la stadiul de „glet”, Felix Copelman spune că decorarea incintei nu este foarte scumpă. „Pictura din sinagogi este foarte simplă, nu e aşa pretenţioasă ca în lăcaşele creştine, de exemplu, şi nu implică cheltuieli mari. Odată refăcută, această clădire va fi una dintre perlele oraşului”
 
#154 · (Edited)
mai am asa un frison cand vad mini-buldozeru ala ca intra-n cladire... m-as astepta sa vad niste doctori cu bisturiul, constructori cu mici ustensile de finete nu masinarii. e subiectivism mult, i know..
deci gletuiesc si apoi vor sa re-vopseasca in acelasi stil peretii? pacat, ma sperie gandu...
nush dece am o idee ca ce-a fost, n-or mai reusi s-o faca la fel de fain, numa "in clasic stil modern", s-o simplifice, pan-la minimalism.
n-o fi opera de arta, fresca de michelangelo, ci doar cateva linii, figuri geometrice si forme/pattern-uri ce se repeta, dar sa le iasa la fel de bine, sper!

De fapt, termenul iniţial de finalizare expira anul acesta, în 31 mai. A fost prelungit … pentru pictură, zice Marius Moş, şeful Direcţiei Managementul Proiectelor cu Finanţare Internaţională. „A rămas o diferenţă de bani în urma achiziţiei, pe care am vrea să-i folosim eventual la restaurarea parţială a picturii”, spune acesta. Intenţia este de-a reface pictura măcar în partea din faţă a sinagogii, aşa numita Aron-Codeş, locul unde se ţin cele sfinte.
...
Cum în faza sa iniţială proiectul Primăriei lasă pereţii interiori ai clădirii la stadiul de „glet”, Felix Copelman spune că decorarea incintei nu este foarte scumpă.
Fact box
Sinagoga Zion, pe bani HU-RO
- valoarea proiectului este de 1.892.150 euro
- partea Primăriei Oradea e de 1.565.852 euro
- partea care revine partenerului, Comunității Evreilor din Debrecen e de 326.298 euro
- Sinagoga Neologă e a treia din Oradea din punct de vedere al vechimii. Construcția acesteia a început în 1877 şi a durat un an
- Sinagoga Neologă Zion e o replică a celei din Nurnberg, având dimensiuni impozante, cu un plan pătrat dominat de o cupolă uriașă, marcată de ferestre înalte
-decorațiile exterioare și cele interioare îi aparțin artistului Horovitz Mor din Kosice, fiind inspirate din arta maură.
- Sinagoga Neologă Zion figurează în Lista Monumentelor Istorice publicată în 2004
 
#155 ·
^^ Nürnberg :)


Nu stiu ce sa zic legat de pictura...dar intr-adevar e o pictura mai simpla fata de o biserica ortodoxa. Daca au sabloane exact cu liniile si formele nu vad de ce n-ar iesi la fel, si fii sigur ca acolo se fac poze, se masoara si stiu ei pe unde au fost vechile modele. Practic la bolti e acelasi model care se repeta, la balcoane la fel.
 
Top