daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 17th, 2010, 12:26 AM   #21
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 98

Anglia + Turcia nu sunt in Schengen. Turcia fiind o destinatie turistica foarte atractiva... lots and lots of new passengers. La fel si-n Anglia, unde se merge la cules... ceaţă
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 17th, 2010, 12:46 AM   #22
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1420

Da, ai dreptate.
In cazul asta nasol de cei din zonele adiacente CLJ care foloseau wizzair pentru Londra si charter-e.
Dar oare acolo de ce nu se face terminal nonShcengen?!
Old November 17th, 2010, 01:22 AM   #23
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Eu unul nu tin minte sa fi citit pe forum sau in alta parte despre vreun terminal non-schengen la CLJ. Dar na... nu se stie niciodata, poate se face/exista si nu stim noi.
Old November 17th, 2010, 04:26 AM   #24
Djulwes
Registered User

Djulwes's Avatar

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by ThunderTM View Post
Eu unul nu tin minte sa fi citit pe forum sau in alta parte despre vreun terminal non-schengen la CLJ. Dar na... nu se stie niciodata, poate se face/exista si nu stim noi.
Din cate tin eu minte parca Clujul a fost primul aeroport romanesc pregatit pt. aderarea la spatiul schengen
Djulwes no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 08:20 AM   #25
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Yeap, ai perfecta dreptate. (sursa). In aceste conditii, de unde se asteapta la 20-30 % mai multi pasageri ?
Old November 17th, 2010, 10:47 AM   #26
MHN
Romania

MHN's Avatar

Asa e.
Iar legat de cresterile de curse Carpatair pe alte aeroporturi din tara, nici eu nu inteleg viziunea optimista de prea-marire intr-atat a volumului de pasageri pe TSR...
Old November 17th, 2010, 11:05 AM   #27
radutm
Registered User

radutm's Avatar

Likes (Received): 190

Quote:
Originally Posted by MHN View Post

Asa e.
Iar legat de cresterile de curse Carpatair pe alte aeroporturi din tara, nici eu nu inteleg viziunea optimista de prea-marire intr-atat a volumului de pasageri pe TSR...
Pai si Timisoara va lua o parte de chartere (de fapt vor fi 3 aeroporturi care vor putea trimite curse charter in afara spatiului Schengen). Plus ca e logic dpdv economic ca o crestere in dimensiune a unui aeroport mediu-mic sa aduca o crestere a traficului. Se imbunatateste semnificativ logistica, creste oferta aeroportului si nivelul de atractivitate pt.companiile aeriene. Cred ca orice model de previziune ar da o crestere a traficului in cazul de fata.
radutm no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 11:21 AM   #28
MHN
Romania

MHN's Avatar

Permite-mi sa nu fiu de acord.

Cate chartere vor veni pe TSR si de unde? De la Bacau?! Sau?
Cand cele mai multe din perioada estivala folosesc variantele Buc si CLJ... care, asa dupa cum ne-am lamurit mai sus, au certificari Schengen...

In plus, trebuie sa recunoastem ca cel mai mare volum de trafic pe TSR pana in 2009 a fost generat de catre clientii Carpatair aflati in tranzit. Iar in momentul in care acest operator lanseaza curse directe de la Craiova, Bacau, poate si din Sibiu, numarul pasaegrilor tranzitati pe TSR va scadea...
Deci, daca nu apar alti operatori sau daca WizzAir nu lanseaza mai multe curse care sa contracareze scaderea pe Carpatair, eu sunt de parere ca nu se poate vedea o crestere de 20-30% a numarului de pasageri in 2011. Cu aceste valori nu sunt de acord.

Ci in cel mai fericit caz putem vedea o stagnare sau totusi o crestere de pana minuscula de 1 - 2 %.
Old November 17th, 2010, 11:53 AM   #29
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Likes (Received): 9996

Mai sunt si fluctuatiile pe cursele Bucuresti - Timisoara, care este ruta de departe cea mai circulata pe aeroportul din Timisoara. In unele zile se zboara curse si cu avioane B737-800 pline (adica 180 de pasageri) si sunt in general cate 4-5 curse pe zi. Acestea vor influenta mult traficul.
Robi_damian no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 12:08 PM   #30
MHN
Romania

MHN's Avatar

Tocmai ca eu sunt de parere ca acestea nu vor influenta traficul si in niciun caz nu cursele TSR-OTP (si invers) ar mari traficul cu 20 - 30 % in 2011...

Dar daca tu zbori des pe aceasta ruta, ai cumva informatii/previziuni ca vor fi modificari in acest sens?! Cresteri spectaculoase?!
Pentru ca ceea ce stiu eu este ca aceste curse de Buc sunt pline de multi ani de zile, deci nu vad cum vor influenta PAX-ul in 2011.
Doar daca nu cumva vor suferi o scadere (din vreun motiv anume -> de ex. relansare alternativa CFR, etc) in volum anul viitor...

Last edited by MHN; November 17th, 2010 at 12:14 PM.
MHN no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 12:11 PM   #31
radutm
Registered User

radutm's Avatar

Quote:

Permite-mi sa nu fiu de acord.

Cate chartere vor veni pe TSR si de unde? De la Bacau?! Sau?
Cand cele mai multe din perioada estivala folosesc variantele Buc si CLJ... care, asa dupa cum ne-am lamurit mai sus, au certificari Schengen...

In plus, trebuie sa recunoastem ca cel mai mare volum de trafic pe TSR pana in 2009 a fost generat de catre clientii Carpatair aflati in tranzit. Iar in momentul in care acest operator lanseaza curse directe de la Craiova, Bacau, poate si din Sibiu, numarul pasaegrilor tranzitati pe TSR va scadea...
Deci, daca nu apar alti operatori sau daca WizzAir nu lanseaza mai multe curse care sa contracareze scaderea pe Carpatair, eu sunt de parere ca nu se poate vedea o crestere de 20-30% a numarului de pasageri in 2011. Cu aceste valori nu sunt de acord.

Ci in cel mai fericit caz putem vedea o stagnare sau totusi o crestere de pana minuscula de 1 - 2 %.
Inteleg ce spui tu, dar scenariul pe care il vezi tu este unul foarte pesimist. Nu cred ca exista motive sa credem ca va fi chiar atat de pesimist. Tine cont ca toate astea au loc pe fondul unei perioade de cresteri semnificative a traficului aerian, care nu da semne ca se va nivela aici. Toate previziunile arata ca in urmatorii ani, traficul aerian din Romania va creste pe toate planurile, pentru a se apropia de media europeana. PE TSR traficul a fost in crestere constanta in ultimii ani si previziunile sunt bune si pe viitor. Noua calitate de aeroport Schengen, privilegiat din punctul asta de vedere, plus noua capacitate de primire a pasagerilor, nu au cum sa influenteze negativ, doar pozitiv. Asta cred ca e lamurita. Legat de Carpatair, cred ca noile curse se deschid fara sa "muste" neaparat din traficul de pe Timisoara, ci se deschid pe fondul unei cresteri generale a traficului. Pentru TSR, cresterea companiei va fi oricand un avantaj, pentru ca isi are sediul si hub-ul aici. Posibilitatile ei de crestere sunt nelimitate, numai sa poata! Acelasi apetit de trafic catre UE exista si in Moldova si Ucraina, de unde Carpatair transporta, via Timisoara, pe partea de non-Schengen.

Legat de chartere, aici functioneaza regulile pietei, pentru ca sunt organizate de firmele de turism. Mi-e greu sa cred ca se vor inghesui toate doar pe Cluj si Bucuresti si ca vor ocoli Timisoara. Eu cred ca o buna parte vor fi organizate de la noi, asta pentru ca si la Cluj si la Bucuresti capacitatea de a oferi spatiu de zbor si de a prelua pasageri este totusi limitata pana la un punct si ca fiecare firma isi va gasi aeroportul care ii poate oferi spatiu si conditii cat mai bune si mai economice.
Old November 17th, 2010, 12:27 PM   #32
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by radutm View Post
Inteleg ce spui tu, dar scenariul pe care il vezi tu este unul foarte pesimist. Nu cred ca exista motive sa credem ca va fi chiar atat de pesimist.
...
Crede-ma ca se poate si mai pesimit.
Insa iata unul optimist, facut chiar de catre TSR, inainte de modificarile Carpatair (tot ma leg de acestea deoarece dupa parere mea vor avea un rol important in PAX-ul 2011)
http://www.aerotim.ro/index.php?pg=evolutietrafic
1.035 M ptr 2011 - deci o crestere de 4 %.
Acuma chiar nu mai inteleg de unde a scos nenea ala care cica e manager valorile de 20 - 30 %. El nu o fi citit aceste previziuni de la el din ograda?!

Quote:
Tine cont ca toate astea au loc pe fondul unei perioade de cresteri semnificative a traficului aerian, care nu da semne ca se va nivela aici. Toate previziunile arata ca in urmatorii ani, traficul aerian din Romania va creste pe toate planurile, pentru a se apropia de media europeana. PE TSR traficul a fost in crestere constanta in ultimii ani si previziunile sunt bune si pe viitor. Noua calitate de aeroport Schengen, privilegiat din punctul asta de vedere, plus noua capacitate de primire a pasagerilor, nu au cum sa influenteze negativ, doar pozitiv. Asta cred ca e lamurita. Legat de Carpatair, cred ca noile curse se deschid fara sa "muste" neaparat din traficul de pe Timisoara, ci se deschid pe fondul unei cresteri generale a traficului. Pentru TSR, cresterea companiei va fi oricand un avantaj, pentru ca isi are sediul si hub-ul aici. Posibilitatile ei de crestere sunt nelimitate, numai sa poata! Acelasi apetit de trafic catre UE exista si in Moldova si Ucraina, de unde Carpatair transporta, via Timisoara, pe partea de non-Schengen.

Legat de chartere, aici functioneaza regulile pietei, pentru ca sunt organizate de firmele de turism. Mi-e greu sa cred ca se vor inghesui toate doar pe Cluj si Bucuresti si ca vor ocoli Timisoara. Eu cred ca o buna parte vor fi organizate de la noi, asta pentru ca si la Cluj si la Bucuresti capacitatea de a oferi spatiu de zbor si de a prelua pasageri este totusi limitata pana la un punct si ca fiecare firma isi va gasi aeroportul care ii poate oferi spatiu si conditii cat mai bune si mai economice.
no comment.
let's wait and see...
Old November 17th, 2010, 12:35 PM   #33
MHN
Romania

MHN's Avatar

Iar revenind la articolul sursa pentru postarea lui TTM...
Quote:
Daca nu in 2010, foarte probabil in 2011.

Citez dintr-un articol mai vechi:
Quote:
Viziune optimistă la Aeroportul Internaţional "Traian Vuia" din Timişoara. Directorul instituţiei, Cornel Sămărtinean, a declarat ieri că terminalul prin care vor trece persoanele din spaţiul non-Schengen va aduce un plus de pasageri, echivalent cu aproximativ 20-30 de procente
SURSA
Citesc acolo:
Quote:
"Va fi una dintre cele mai moderne clădiri de acest gen din ţară, cu dotări de ultimă oră. Din luna martie a anului viitor, Aeroportul Timişoara va fi a două poartă aeriană din Romānia prin care vor trece persoane din spaţiul non-Schengen, după cea de la Otopeni", a declarat, ieri, directorul instituţiei.
Ceea ce este in contradictie cu un alt articol postat de catre TTM:
Quote:
Yeap, ai perfecta dreptate. (sursa). In aceste conditii, de unde se asteapta la 20-30 % mai multi pasageri ?
Deci nu suntem al doilea, in ordine cronologica. Ci eventual ca si PAX.
Old November 17th, 2010, 12:38 PM   #34
radutm
Registered User

radutm's Avatar

Quote:
Crede-ma ca se poate si mai pesimit.
Insa iata unul optimist, facut chiar de catre TSR, inainte de modificarile Carpatair (tot ma leg de acestea deoarece dupa parere mea vor avea un rol important in PAX-ul 2011)
http://www.aerotim.ro/index.php?pg=evolutietrafic
1.035 M ptr 2011 - deci o crestere de 4 %.
Acuma chiar nu mai inteleg de unde a scos nenea ala care cica e manager valorile de 20 - 30 %. El nu o fi citit aceste previziuni de la el din ograda?!
Poate n-am inteles eu bine. In articol era scris ca "noul terminal va aduce un plus de pasageri, echivalent cu aproximativ 20-30 de procente". Prin asta eu inteleg ca la cresterea obisnuita, se va adauga 20-30% datorata noului terminal. Asta inseamna ca daca din grafic reiese ca previziunea pe 2011 e de crestere cu circa 40.000 pasageri (4% in plus fata de 2010), cu noul terminal e de 40.000+20 sau 30%, adica undeva la 48-50 mii pasageri.
Old November 17th, 2010, 01:10 PM   #35
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Quote:
Tocmai ca eu sunt de parere ca acestea nu vor influenta traficul si in niciun caz nu cursele TSR-OTP (si invers) ar mari traficul cu 20 - 30 % in 2011...

Dar daca tu zbori des pe aceasta ruta, ai cumva informatii/previziuni ca vor fi modificari in acest sens?! Cresteri spectaculoase?!
Pentru ca ceea ce stiu eu este ca aceste curse de Buc sunt pline de multi ani de zile, deci nu vad cum vor influenta PAX-ul in 2011.
Doar daca nu cumva vor suferi o scadere (din vreun motiv anume -> de ex. relansare alternativa CFR, etc) in volum anul viitor...
Pai ma gandeam tocmai la degradarea infrastructurii feroviare (in care nu se investeste) ca potential boost pentru ruta spre Bucuresti. Nu zbor foarte des (si doar ca zbor de legatura) dar avioanele pline ma fac sa cred ca o usoara scadere a preturilor plus inca o cursa zilnica ar putea sa omoare ramasitele traficului feroviar si rutier de pasageri de pe Timisoara - Bucuresti.

Cred ca principalul pericol este concurenta Lufthansa si Austrian pe traficul de calatori via un hub.
Old November 17th, 2010, 02:43 PM   #36
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Poate n-am inteles eu bine. In articol era scris ca "noul terminal va aduce un plus de pasageri, echivalent cu aproximativ 20-30 de procente". Prin asta eu inteleg ca la cresterea obisnuita, se va adauga 20-30% datorata noului terminal. Asta inseamna ca daca din grafic reiese ca previziunea pe 2011 e de crestere cu circa 40.000 pasageri (4% in plus fata de 2010), cu noul terminal e de 40.000+20 sau 30%, adica undeva la 48-50 mii pasageri.
Mda.
S-ar putea sa fie ambiguu formulat nu de catre directorul TSR ci de catre autorul articolului, care la randul sau nu a inteles clar la ce s-a referit in declaratie primul asa ca a lasat loc de interpretare.
Oricum ar fi, eu imi mentin parerea.
De urmarit.
Old November 17th, 2010, 02:44 PM   #37
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by Robi_damian View Post
Pai ma gandeam tocmai la degradarea infrastructurii feroviare (in care nu se investeste) ca potential boost pentru ruta spre Bucuresti. Nu zbor foarte des (si doar ca zbor de legatura) dar avioanele pline ma fac sa cred ca o usoara scadere a preturilor plus inca o cursa zilnica ar putea sa omoare ramasitele traficului feroviar si rutier de pasageri de pe Timisoara - Bucuresti.

Cred ca principalul pericol este concurenta Lufthansa si Austrian pe traficul de calatori via un hub.
Daca te referi la vreunul la noi in tara, ai vreo idee care ar putea fi acesta?
Old November 17th, 2010, 09:34 PM   #38
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Aaa, nu. Ma refeream la Tarom ca principala concurenta este reprezentat de Lufthansa si Austrian, in sensul ca ii pot lua segmentul de calatori care merg de la Timisoara la un aeroport X nedeservit direct de Wizz sau Carpat.

Piata e destul de saturata si depinde de cine face pasii cei mai buni si isi mareste capacitatea (zbor destul de des cu Austrian, Lufthansa si Tarom, si in afara de Austrian nu am zburat cu niciuna la un LF de sub 80%. Mai mult, biletele luate cu mai putin de 2 saptamani de zbor la toate trei companiile urca la niste scoruri uriase, ceea ce ma gandesc ca denota o cerere ridicata).
Old November 17th, 2010, 09:37 PM   #39
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Quote:
Eu am vazut "terminalul" nou si nu vad ce mare ad-valoare poate aduce. Ca intreg aeroportul, e foarte mic, raportat la traficul de pasageri pe care il are deja.

In fine, eu sunt curios daca macar acuma vor renunta la obiceiul ridicol de a duce pasagerii la avion cu autobuzele E o imbunatatire usoara, rapida si care implica taieri si nu cresteri de costuri...
Old November 17th, 2010, 09:47 PM   #40
Lrk
Registered User

Lrk's Avatar

Likes (Received): 10

Zici ca o sa se poata cobori din avion prin tuneluri? Exista asa ceva?
Daca nu, tot autobuze o sa foloseasca, si pentru 15 metri cat de duc, pt ca pasagerii(civilii) nu au voie pe pista.
Lrk no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules