daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 12th, 2017, 06:54 AM   #721
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2177

Ma bucur pentru Cluj-N. si stiu ca e peste Timisoara la capitolul asta, dar nu cumva toate zborurile de pe Tg.Mures sunt mutate acolo? Eu zic ca si asta conteaza putin la numarul asta de pasageri tranzitati.
MNU no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 12th, 2017, 11:36 AM   #722
funkyro
Registered User

Likes (Received): 49

E normal Clujul sa aibe mai multi pasageri, au arie de acoperire mai mare plus noi suntem aproape de Budapesta si Beograd. Problema e ca diferenta e cam mare, de unde rezulta ca totusi Timisoara are potetial de crestere. Administratia ar trebui sa lucreze la deschiderea unor noi destinatii si mai ales la mult anuntata extindere a aerogarii, deocamdata vad ca nu prea se intampla nimic

Robi_damian liked this post
funkyro no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2017, 02:23 PM   #723
madac1980
Registered User

Likes (Received): 53

mda....aeroportul din cluj arata altfel. se vede ca s-a investit mult in zona aia. chiar si vara asta se lucra la ceva extindere (a parcarii avioanelor cred). terminalul lor fiind nou cred ca suporta lejer inca o dublare a pasagerilor (deja au dublat o data in perioada 2014-2017).
in cluj s-au investit multi bani si lobby si asta a ridicat orasul f. mult. daca am putea genera si noi o "sinergie" macar similara.
madac1980 no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 04:51 PM   #724
cadiz
Registered User

cadiz's Avatar

Likes (Received): 196

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
Ma bucur pentru Cluj-N. si stiu ca e peste Timisoara la capitolul asta, dar nu cumva toate zborurile de pe Tg.Mures sunt mutate acolo? Eu zic ca si asta conteaza putin la numarul asta de pasageri tranzitati.

Nu are nici o relevanta numarul de pasageri "furati" de la Tg Mures pentru ca Tg Mures intial a inceput sa se dezvolte ca un satelit al aeroportului din Cluj si au adus WizzAir acolo si mutat curse de la Cluj cu niste practici neloiale , mai exact , sustineau aeroportul de la consiliu local si companiile aeriene nu plateau taxe de aeroport, fapt dovedit, iar cand aeroportul Tg Mures a fost obligat sa ridice taxele de aeroport la nivelul normal care il practica orice aeroport si sa nu mai continue sa se comporte ca o gaura neagra , conducerea companiei aeriene a cerut calitate , pista , apron , ceea ce nu au mai putut sa ofere. De cel putin 2 ani se lucreaza la repararea pistei de aterizare - decolare si inca nu se stie cand se va redeschide oficial aeroportul.

Acum ca am spus de bine , sa spun si de rau .

Da ,la aeroportul din Cj este un terminal nou dar prost gandit , au facut 40 porti de imbarcare si loc de asteptare pentru maxim 3 zboruri in aceasi ora . Logica ? Termnialul de sosiri pasageri are 2 benzi de bagaje si 4-5 aterizari simultane. Pe ecranul unde iti astepti bagajele sunt 3-4 zboruri deci o aglomeratie de nedescris. David Ciceo a adus nivelul aeroportului la stadiul actual dar e nevoie de noi aproane si de exinderea terminalului de plecari si sosiri , parcare mai mare etc.
Faptul ca ai un aeroport care creste cu o rata de 30-40% pe an nu e un lucru bun neaparat pentru ca volumul de pasageri creste mai repede decat poate administratia locala sau consiliul local sa aprobe/construiasca noi capacitati de transport . Imi e dor de aeroportul Cluj ne-aglomerat
cadiz no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 11:41 PM   #725
madac1980
Registered User

probabil ca nu e ideal, dar vizioneaza TSR si apoi intelegi ca se poate mult mai rau. ochiometric, CLJ are solutii prin ajustari accesibile. TSR nu prea....
Old October 24th, 2017, 10:25 AM   #726
EduardSA
Registered User

EduardSA's Avatar

Likes (Received): 699

Creștere mare a numărului de pasageri romāni īn avioane. Mai multe aeroporturi se extind

Quote:
Īn primele 9 luni ale anului, au fost peste 1,2 milioane de pasageri, aşa că extinderea aerogării prinde contur.

„Undeva īn 2019 vor īncepe lucrările. Undeva la o suprafaţă de 10 mii de metri pătraţi la orizontală fluxul de plecări curse externe”, spune Dan Idolu, directorul Aeropotului Internaţional Timişoara.
EduardSA no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 10:42 AM   #727
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1420

Ok pentru creșterea traficului.
Altfel, mare aburitor acest idol. Anul trecut zicea că anul ăsta-i gata extinderea...

EduardSA, Randaal liked this post
MHN no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2017, 06:35 PM   #728
MHN
Romania

MHN's Avatar

Pentru fani, de azi TSR-TLV și invers:
Quote:
by FB/AIT

Robi_damian, madac1980, Florin, cadiz liked this post
Old November 12th, 2017, 07:34 PM   #729
timeandspace
Registered User

timeandspace's Avatar

Cred ca s-a mai pomenit, nu inteleg de ce la Timisoara sunt doua zone de taxi, o data la iesire Sosiri si apoi mai la dreapta catre terminal domestic o parcare mare TUDO cred.

Fix in buza la iesire sunt taxiuri independente(nici nu le prea vezi altundeva) nu stiu ce figuri mai fac aia garantat iese mai scump iar strainii par derutati, mai ales ca taxiurile obisnuite nu se observa la iesire.

Am vazut ca au eliminat sensul giratoriul, sau mai bine zis, spatiul verde in stil romanesc ( cate mii de metri patrati in orase dispar pentru parcari, inclusiv din fasia verde domeniu public in fata caselor private, intre strada si frontul casei/ trotuar...)

probabil e un fel de abonament/taxa dar nu mi se pare corect si nu vad avantajul si rationamentul acestui sistem ar trebui schimbat urgent

madac1980 liked this post
timeandspace no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2017, 03:31 PM   #730
MHN
Romania

MHN's Avatar

Masinile electrice vor putea fi incarcate, in premiera, si la Aeroportul Timisoara
Old November 15th, 2017, 01:06 PM   #731
MHN
Romania

MHN's Avatar

10 Luni De Trafic Intens Pe Aeroportul Internațional Timișoara

Quote:
[...]

Īn primele 10 luni ale acestui an au fost īnregistrați 1.368.252 pasageri, cu 49% mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut

[...]

Lvs.88, RunRun1730 liked this post
Old November 16th, 2017, 01:12 AM   #732
madac1980
Registered User

s-a liberalizat statia de pe care incarcau cei de la CityLimo sau a aparut una noua?
Old December 8th, 2017, 01:15 PM   #733
ciprian.andrei
Registered User

ciprian.andrei's Avatar

Likes (Received): 343

a facut careva poze cu private jet-urile celor veniti cu Tiriac la vanatoare, in Caras-Severin? (cred ca ar iesi niste poze faine)
ciprian.andrei no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2017, 02:08 PM   #734
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by madac1980 View Post
s-a liberalizat statia de pe care incarcau cei de la CityLimo sau a aparut una noua?
A apărut una nouă, īn față la plecări interne.

Reply

Thread Tools

Posting Rules