daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 9th, 2010, 05:38 PM   #21
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1418

De acord, cu voi amandoi...
Dar parca Timisoara ar fi un "CITY" cu bulevarde numai de 6 benzi. Minim

Sponsored Links
Old November 9th, 2010, 05:45 PM   #22
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Likes (Received): 500

Pe marile bulevarde este cu 2 benzi pe sens, ceea ce este ideal pentru un articulat.

MHN, ganteste-te ca un articulat are capacitate dubla fata de un autobuz normal, in consecinta pentru regie este mult mai rentabil (consum de combustibil mai mic, platesti 1 sofer in loc de 2 etc).
ChagallTM no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2010, 05:48 PM   #23
MHN
Romania

MHN's Avatar

Din punctul de vedere al costurilor, ai dreptate.
Insa eu gandeam din punctul de vedere al utilizatorului.

Dar tre' sa recunosc ca, peste tot pe unde am fost, pretul transportului in comun ...era pret.
Old November 9th, 2010, 06:00 PM   #24
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Sincer sa fiu, eu n-am fost niciodata adeptul autobuzelor intr-un oras de talia Timisoarei, ci mai degraba, un fan al transportului ecologic, mai exact al celui electric, si aici ma refer la tramvaie si firobuze, la care poluarea este aproape zero. Acolo trebuie investit cel mai mult.
Si pot sa ma laud ca Timisoara este un exemplu de urmat al transportului ecologic, iar aici s-au facut pana acum cele mai multe investitii in aceasta privinta.
S-a refacut in proportie de 70% infrastructura pentru tramvaie si s-a inlocuit complet parcul de firobuze. Pe langa asta s-a decomlatat canalul Bega pentru a fi pregatit pentru navigatie.
Urmeaza achizitionarea a 7 vaporete de catre RATT pentru transport in comun navigabil, si urmeaza sa se achizitioneze tramvaie noi.

In comparatie, la Constanta si Brasov s-a desfintat complet transportul in comun ecologic (si aici ma refer la tramvaie si firobuze) in favoarea autobuzelor poluante si de capacitate mai mica.
Pe termen scurt, o astfel de schimbare este benefica, deoarece nu trebuiesc investite sume enorme in infrastructura, dar pe termen lung efectul este unul dezastruos.
Old November 9th, 2010, 06:11 PM   #25
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 98

Ca tot ai amintit de vaporase, ai idee daca vor cele ecologice propuse mai demult ? (solar powered parca).

Iar legat de infrastructura "feroviara" (a tramvaielor) ce se mai aude la capitolul investitii/reabilitari ?
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2010, 06:14 PM   #26
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Varianta aceea SF nici la Venetia n-a fost implementata pana acum. )

Iar vizavi de a doua intrebare, reabilitarea liniilor de tramvai ramase nemodernizate au ramas la stadiul de studiu de fezabilitate.
Old November 9th, 2010, 11:38 PM   #27
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 9203

Pentru Timisoara ma gandesc ca ar fi mers mai degraba tramvaiul, din cauza traficului si a faptului ca e un oras mare, in plina campie. Trebuie redusa poluarea cat mai mult.

Pentru diversitate,am ales cateva poze din orasele turcesti, cu noile achizitii ale lor. Printre ele si Connecto,Capacity si Citaro
Mie imi plac mult cele de la Otokar.

Orasul Balikesir:

[IMG]http://i42.************/16c3uj8.jpg[/IMG]

[IMG]http://i42.************/15gotmq.jpg[/IMG]

Izmir ordered 100 Conectos:

[IMG]http://i39.************/2q0rclu.jpg[/IMG][/QUOTE]

Istanbul with 550 Citaros:

And 250 CapaCity:

Otokar Kent:
[IMG]http://i46.************/2drdysm.jpg[/IMG]

[IMG]http://i49.************/33e4ied.jpg[/IMG]

Temsa Avenus Hybrid, comandate de Marea Britanie si Portugalia
[IMG]http://i45.************/nec6s8.jpg[/IMG]

[IMG]http://i46.************/10zpz69.jpg[/IMG]
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2010, 08:27 AM   #28
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 98

Hybrid buses ? Now i've seen everything
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2010, 10:01 AM   #29
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Quote:
Originally Posted by ThunderTM View Post
Hybrid buses ? Now i've seen everything
Chiar si la Szeged exista de prin 2005.
Old November 10th, 2010, 11:25 AM   #30
MHN
Romania

MHN's Avatar

Foarte faine.
Ale noastre nu sunt hybride, niciunul?
Old November 10th, 2010, 11:44 AM   #31
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Sunt pe motorina.

Solutii hybride in momentul de fata nu-si permit nici marile capitale ale lumii...
Old November 10th, 2010, 11:48 AM   #32
MHN
Romania

MHN's Avatar

De ce?
Asa mare diferenta este la pret?
Old November 10th, 2010, 11:50 AM   #33
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Deocamdata da, iar perioada de amortizare a investitiei intr-un hybrid este destul de mare....

Last edited by ChagallTM; November 10th, 2010 at 11:57 AM.
Old November 10th, 2010, 03:52 PM   #34
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 163

Quote:
Originally Posted by ChagallTM View Post
Sincer sa fiu, eu n-am fost niciodata adeptul autobuzelor intr-un oras de talia Timisoarei, ci mai degraba, un fan al transportului ecologic, mai exact al celui electric, si aici ma refer la tramvaie si firobuze, la care poluarea este aproape zero. Acolo trebuie investit cel mai mult.
Si pot sa ma laud ca Timisoara este un exemplu de urmat al transportului ecologic, iar aici s-au facut pana acum cele mai multe investitii in aceasta privinta.
S-a refacut in proportie de 70% infrastructura pentru tramvaie si s-a inlocuit complet parcul de firobuze. Pe langa asta s-a decomlatat canalul Bega pentru a fi pregatit pentru navigatie.
Urmeaza achizitionarea a 7 vaporete de catre RATT pentru transport in comun navigabil, si urmeaza sa se achizitioneze tramvaie noi.

In comparatie, la Constanta si Brasov s-a desfintat complet transportul in comun ecologic (si aici ma refer la tramvaie si firobuze) in favoarea autobuzelor poluante si de capacitate mai mica.
Pe termen scurt, o astfel de schimbare este benefica, deoarece nu trebuiesc investite sume enorme in infrastructura, dar pe termen lung efectul este unul dezastruos.
+1

tramvaie noi ... sti vreun an, macar asa ca intentie?
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2010, 04:31 PM   #35
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Deocamdata in interiorul RATT-ului aud de vreo 2 ani aceeasi replica: "lucram la Caietul de Sarcini"... si cam atat. Studiul de fezabilitate pentru ele a fost aprobat demult in Consiliul Local.
Old November 10th, 2010, 07:23 PM   #36
ovidiu_tm
Registered User

ovidiu_tm's Avatar

Likes (Received): 5

Mie imi place modelul asta de tramvai.

ovidiu_tm no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2010, 08:20 PM   #37
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Alstom Citadis, Mercedesul tramvaielor! Sunt cei mai tari in domeniu, dar si cei mai scumpi.

Modelul de mai sus este un prototip pentru orasul Nice (Franta). A facut turul Romaniei prin mai multe orase cu vreo 3 ani in urma, la Timisoara fiind expus in parcarea Mall-ului pentru o saptamana.

Last edited by ChagallTM; November 10th, 2010 at 08:27 PM.
Old November 10th, 2010, 10:02 PM   #38
Dani_0307
Registered User

Dani_0307's Avatar

Likes (Received): 0

superb tramvai....o bijuterie.

ce nu s-a punctat deloc aici este faptul ca investitiile sunt facute de catre primarie cu iz electoral .....eficacitatea regiei de transport nu exista pt primarie... adica primaria vine cu investitiile in flota dar rentabilitatea regiei de transport este ignorata....subentiile vor cuge mai departe pe langa rate si tot asa....pe scurt se joaca la cacialma , murdar ca la poker...
In locul primariei eu as externaliza serviciul de validare a calatoriei unei firme externe sa imi scot investitia si sa rentabilizez investitia, la urma urmei sa imi respect clientii platitori de abonamente si bilete. Ma refer in primul rand la excluderea oricarei subventii catre compania de transport...aceasta trebuie sa devina rentabila cat timp flota este una noua....SI RATELE TREBUIE PLATITE
Acest lucru se poate rezolva intr-un singur fel prin eficientizarea taxarii si eliminarea calatoriilor frauduloase. Externalizand procesul de validare a calatoriei unei companii private se pot introduce aparate de taxat la sofer (am intalnit asa ceva la Barcelona dar si la cursa privata de transport din Herculane). Practic urcarea se face doar prin fata iar cei ce nu detin abonamente (aici vad rolul acelor validatoare de card automate) vor plati automat bilet....in momentul de fata eu vad doar bani aruncati pe fereastra sa mai castige barbosul ceva capital electoral pe spinarea timisorenilor care fac bani pentru oras....pe langa asta in loc sa dirijeze banii in investitii in infrastrutura spala ochii cu autobuze noi numai bune de vandalizat de boschetari care bineinteles urca fara sa isi cumpere bilet...

Last edited by Dani_0307; November 10th, 2010 at 10:10 PM.
Dani_0307 no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2010, 10:24 PM   #39
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Doar ca la Baile Herculane, intreaga flota este de doar 2 autobuze.
Old November 10th, 2010, 10:37 PM   #40
Dani_0307
Registered User

Dani_0307's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by ChagallTM View Post
Doar ca la Baile Herculane, intreaga flota este de doar 2 autobuze.

eu ma refeream la validare si eficienta ...adica acolo se poate, banii sunt pretuiti.
de ce nu pe un proiect nou cum este cel de acum in care au intrat 10 mil de euro nu s-a gandit nimeni la asa ceva......barbosul toaca cu iz electoral banii timisoreanului dar in mod inexplicabil NIMENI NU VEDE

Reply

Thread Tools

Posting Rules