daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 23rd, 2017, 01:24 PM   #461
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1419

Și eventual ceva prelungire de linii.

Sponsored Links
Old April 23rd, 2017, 02:22 PM   #462
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2173

In afara de eventuala legatura Bogdanestilor - Gara de Nord via Pasaj "Solventul", nu stiu ce alta prelungire. Tampitul ala de Robu, a "ingropat" proiectul prelungirii Optica-Mosnita Noua, asa cum recent a anuntat ca renunta si la prelungiri de linii de trolebuz.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2017, 08:46 PM   #463
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Likes (Received): 9979

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
In afara de eventuala legatura Bogdanestilor - Gara de Nord via Pasaj "Solventul", nu stiu ce alta prelungire. Tampitul ala de Robu, a "ingropat" proiectul prelungirii Optica-Mosnita Noua, asa cum recent a anuntat ca renunta si la prelungiri de linii de trolebuz.
Acum ca a terminat cu proiectele din fostul mandat, mi se pare ca se inspira de prin Constanta.

MNU liked this post
Robi_damian está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 25th, 2017, 07:26 AM   #464
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 542

Autobuzele alea electrice sunt vazute ca salvatore della patria zau.... pe cat le iau toti in brate pe atat imi devin din ce in ce mai antipatice.
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2017, 09:57 AM   #465
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Orice chestie ambigua este o potentiala "afacere" cu beneficii multiple...
Old September 13th, 2017, 11:22 AM   #466
MHN
Romania

MHN's Avatar

Modelul Autentic īn acțiune:
Quote:

by dan.s
Old September 13th, 2017, 11:47 AM   #467
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Din pacate noua ne trebuie tramvaie de mai mare capacitate pentru liniile lungi si aglomerate (4, 8...).

Astea le-am vazut in Bratislava si am mers cu ele.

Nu avem nevoie chiar de tot ce prezinta ele (sunt full bi-directionale, doua posturi de conducere si usi pe ambele parti) dar sunt ULF si au 5 sectiuni (4 articulatii). Chiar si "Imperio" ne-ar satisface... oare mai le fac?

MHN liked this post
Old September 13th, 2017, 12:53 PM   #468
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1399

Si Autentic poate fi facut in doua, trei, patru si sase module. Tin minte asta dintr-o declaratie facuta la prezentarea tramvaiului de catre directorul AVC.

MNU, ByOnu liked this post
Kidu no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2017, 11:36 AM   #469
ByOnu
Registered User

Likes (Received): 1912

Totusi, ca si tichie de margaritar, estremitatile ar putea avea un design mai frumos. Seamana prea mult a Armonia, si nu in sensul bun. Pana si Bucur LF arata mai fainut.

In alta ordine de idei, imi pare rau ca Astra a trebuit sa renunte la contractul cu Siemens din cauza lipsei cererii. Iar colac peste pupaza caietele de sarcini sunt parca facute sa distruga orice initiativa locala. Nu stiu cum de au castigat in Arad, dar la Bucuresti nu cred sa aiba vreo sansa.

Robi_damian liked this post
ByOnu no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2017, 12:05 PM   #470
MHN
Romania

MHN's Avatar

Imagine din zona Centrului Comercial Alfa - TM:
Quote:
by Doppler
Old October 11th, 2017, 08:19 AM   #471
Puss in Boots
Registered User

Acea extindere facuta pentru noul mall din Calea Sagului sta si acum nefolosita nu? care mai e treaba cu ea? cine trebuie sa miste lucrurile?

Si daca tot intreb, planurile descrise aici http://www.tion.ro/planurile-ratt-pa...altele/1804878 mai sunt de actualitate? 2017 e gata, dar sunt indicii ca de la anul se va misca ceva in directia asta ca pana in 2021 sa fie totul gata? Nu de alta, dar se stie cum merg lucrurile la noi in tara cu licitatii, contestatii, lucrari efective....In sensul ca sunt proiecte pregatite pentru accesarea axei POR4? Iar Timisoara e capitala culturala europeana de la 1 ianuarie 2021, deci ar fi doar 3 ani plini de la 1 ianuarie 2018 incolo. Si n-am vazut pe nicaieri vreo stire cum ca s-ar lucra la vreo reabilitare de linii in Timisoara, deci pot trage concluzia ca suntem la 0%

Last edited by Puss in Boots; October 11th, 2017 at 08:42 AM.
Old October 11th, 2017, 09:20 AM   #472
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Administratia Robu face proiectele "pe genunchi", astfel incat unele "ies"... altele nu.

Extinderea catre Shopping City zace nefolosita pentru ca nici acum nu s-a aprobat mutarea statiei de monitorizare a aerului.

Referitor la alte proiecte RATT, din cate stiu, s-au propus (sau se vor propune) la finantare, tronsoane de linie care nu au fost modernizate/reabilitate in prima etapa de pe vremea vechii administratii (anii '90). Atunci au fost reabilitate preponderent liniile din zona istorica. Acum se vor reabilita, printre altele, liniile de pe B-dul Cetatii, Calea Stan Vidrighin, Str. Ana Ipatescu. De asemenea se intentioneaza, odata cu realizarea pasajului Solventul sa se contruiasca de la zero linia de legatura de la capatul Caii Bogdanestilor pana la Gara de Nord.
Old October 11th, 2017, 09:32 AM   #473
Puss in Boots
Registered User

Dar e ceva facut din toate astea adica proiecte, studii etc? Pe genunchi sau nu. Nu stiu cand se deschid ofertele pt axa 4 probabil curand, stiu ca mai multe municipalitati au deja pregatite proiecte in domeniu si stau cu ele pregatite pt cand incepe treaba.

Last edited by Puss in Boots; October 11th, 2017 at 09:44 AM.
Old October 11th, 2017, 10:22 AM   #474
MNU
Registered User

MNU's Avatar

In general, de cand e Robu la primarie transparenta a disparut... comparatie personala bazata pe interactiunea mea directa cu C.L./Primarie in perioada trecuta si actuala (sesizari, solicitari de servicii si informatii, etc).

Abia recent a aparut in acest articol o lista de proiecte ce vor fi promovate. De asemenea, Robu se lauda (la cei care il cred), ca mai are pregatite proiecte in caz ca apar sume disponibile suplimentar fata de ce se cuvin din prima "oferta".
Old October 11th, 2017, 10:59 AM   #475
Puss in Boots
Registered User

Daca e atata secretomanie inseamna ca doarme cu ele sub perna
Old November 24th, 2017, 04:39 PM   #476
MNU
Registered User

MNU's Avatar

RATT confirma: Trei linii au avut intarzieri fata de graficul normal. Urmeaza o noua serie de controale

PE BUUUNEEE??!!!... Nu pot sa cred!!!

Quote:
Este adevărat, mijloacele de transport īn comun au īntārzieri față de graficele normale de circulație! Au aflat și cei din conducerea RATT, care susțin că, īn urma controalelor din această săptămānă, au descoperit trei linii cu īntārzieri: 4 tramvai, 15 troleibuz și M11. Oficialii regiei anunță o altă perioadă de controale drastice pe mijloacele de transport īn comun.
Old December 6th, 2017, 11:53 AM   #477
Velaxa
Registered User

Likes (Received): 1472

Deci Robu, crede că dacă o plătit ce o cumpărat Ciuhandu și o mai luat niște microbuze nefolositoare și nefolosite, īnseamnă că a făcut foarte multe pentru transportul īn comun.
Eu m-am săturat de idiotul ăsta narcisist, care crede că face totul perfect că el știe cel mai bine și că mai bine de atāta nu se putea, m-am săturat de nebunul ăsta care lărgește străzi și īnchide străzi īn Decembrie, cānd se lucrează 5 ore pe zi, īn Sudul orașului este īnchisă strada Surorile Martir Caceu, da īn Decembrie a īnchis o stradă ce face legătura īntre Giroc/Soarelui cu Complex și Centrul și tot traficul este mutat pe banda de troleibuz de pe Clujului.

tavi, buback, AbelT, Robi_damian liked this post
Velaxa no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2017, 02:28 PM   #478
Velaxa
Registered User

Likes (Received): 1472

Este adevărat că șoferii și vatmanii nu și-au primit salariile de vreo 2 luni?

Da, am văzut și e adevărat. Trist..

Last edited by Velaxa; December 19th, 2017 at 03:11 PM.
Velaxa no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2017, 03:28 PM   #479
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Pai trebuie sa plateasca subventii la caldura... faranumarfaranumarfaranumar...!
Old December 24th, 2017, 02:12 PM   #480
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 9902

Aceasta este noua sigla pe care o doreste conducerea RATT. Robu: O spun ferm: Nu va arata asa!

http://www.tion.ro/aceasta-este-noua...ta-asa/1957994

Eu nu cred ca au toate tiglele pe casa...

aristotelro, MHN liked this post
status no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules