daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 10th, 2010, 10:44 PM   #41
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1419

Eu nu am mai fost de ceva vreme cu vreun mijloc de transport in comun. Deci poate sa-mi spune cineva, asa dupa ochi, numarul celor care calatoresc fraudulos, inca este mare?!

Sponsored Links
Old November 10th, 2010, 11:02 PM   #42
ChagallTM
Chagall

ChagallTM's Avatar

Likes (Received): 500

De cand s-a introdus noul sistem de ticketing s-a redus la 20%, iar inainte era undeva pe la 40%.
ChagallTM no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2010, 11:14 PM   #43
MHN
Romania

MHN's Avatar

Aha, deci e o evolutie...
Old November 10th, 2010, 11:33 PM   #44
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 98

Cine a facut estimarea respectiva ? Eu tind sa cred ca e mai mult, ca doar e Romania. Chiar daca partea vestica. . Si chiar daca ar fi 20 %, tot e enorm, mai ales ca biletele sunt, dupa mine, la pret de dumping.
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2010, 10:43 AM   #45
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 163

Quote:
Originally Posted by Dani_0307 View Post
superb tramvai....o bijuterie.

ce nu s-a punctat deloc aici este faptul ca investitiile sunt facute de catre primarie cu iz electoral .....eficacitatea regiei de transport nu exista pt primarie... adica primaria vine cu investitiile in flota dar rentabilitatea regiei de transport este ignorata....subentiile vor cuge mai departe pe langa rate si tot asa....pe scurt se joaca la cacialma , murdar ca la poker...
In locul primariei eu as externaliza serviciul de validare a calatoriei unei firme externe sa imi scot investitia si sa rentabilizez investitia, la urma urmei sa imi respect clientii platitori de abonamente si bilete. Ma refer in primul rand la excluderea oricarei subventii catre compania de transport...aceasta trebuie sa devina rentabila cat timp flota este una noua....SI RATELE TREBUIE PLATITE
Acest lucru se poate rezolva intr-un singur fel prin eficientizarea taxarii si eliminarea calatoriilor frauduloase. Externalizand procesul de validare a calatoriei unei companii private se pot introduce aparate de taxat la sofer (am intalnit asa ceva la Barcelona dar si la cursa privata de transport din Herculane). Practic urcarea se face doar prin fata iar cei ce nu detin abonamente (aici vad rolul acelor validatoare de card automate) vor plati automat bilet....in momentul de fata eu vad doar bani aruncati pe fereastra sa mai castige barbosul ceva capital electoral pe spinarea timisorenilor care fac bani pentru oras....pe langa asta in loc sa dirijeze banii in investitii in infrastrutura spala ochii cu autobuze noi numai bune de vandalizat de boschetari care bineinteles urca fara sa isi cumpere bilet...
Haide mai ... acuma practic orice se cumpara ... e cu iz electoral? Eu cred ca daca era strict pentru imaginea lui le achizitiona cu doar cateva luni inainte de alegeri - aceasta atitudine e incurajata puternic si de cetateni care efectiv uita ce a facut un om acum 2-3 ani
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2010, 12:43 PM   #46
alexQ
Registered User

alexQ's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by ThunderTM View Post
Cine a facut estimarea respectiva ? Eu tind sa cred ca e mai mult, ca doar e Romania. Chiar daca partea vestica. . Si chiar daca ar fi 20 %, tot e enorm, mai ales ca biletele sunt, dupa mine, la pret de dumping.
Biletele or fi ele subventionate ,dar au un pret foarte mare 3,5 lei un bilet cu 2 calatorii ,iar un abonament general fara reducere se apropie de 100 de lei.Spre deosebire un bilet cu 2 calatorii in Buc cost 2,60 lei ,iar un abonament pe toate liniile (exceptand metroul) fara nici o reducere costa 50 de lei.Un abonament la metrou e de asemenea foarte accesibil ,in jur de 20 de lei.
Iin general cei care merg fraudulos sunt majoritatea tineri (si eu faceam la fel cand eram in liceu) te prinde ii dadeai 5 lei si gata
alexQ no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2010, 01:44 PM   #47
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Si in Bucuresti e aceeasi poveste. Uitati-va ce preturi sunt la transportul public in tari mai "rasarite".
Old November 11th, 2010, 02:40 PM   #48
MHN
Romania

MHN's Avatar

Pentru a ne scuti de efortul de a cauta, da-ne exemplu daca stii deja...
Merci.
Old November 11th, 2010, 03:32 PM   #49
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Quote:
Originally Posted by alexQ View Post
Biletele or fi ele subventionate ,dar au un pret foarte mare 3,5 lei un bilet cu 2 calatorii ,iar un abonament general fara reducere se apropie de 100 de lei.Spre deosebire un bilet cu 2 calatorii in Buc cost 2,60 lei ,iar un abonament pe toate liniile (exceptand metroul) fara nici o reducere costa 50 de lei.Un abonament la metrou e de asemenea foarte accesibil ,in jur de 20 de lei.
Iin general cei care merg fraudulos sunt majoritatea tineri (si eu faceam la fel cand eram in liceu) te prinde ii dadeai 5 lei si gata
Asta ti se pare mult? Eu platesc lunar pe benzina 400-500 lei, unde mai pui parcarile si toate cacaturile ce se strica la o masina (multe din ele datorita minunatelor drumuri pe care le avem in oras)
Old November 11th, 2010, 04:10 PM   #50
MHN
Romania

MHN's Avatar

Mie-mi pare un "mizilic" pretul la biletele de transport in comun... comparativ cu alte localitati din Europa de Est.

Insa eu am alta problema
Am parcat masina intr-o zona Telpark si am platit 5 lei (aprox 1.15 euro) ptr toata ziua!!!
Va dati seama?!
5 lei ptr toata ziua?!?! Pai cum pusca mea sa ai buget de investitii si sa pui la punct infrastructura?!?!
Cand in alte orase din estul Europei am platit 1 euro pe ora !!! Exact pentru aceleasi servicii.

Last edited by MHN; November 11th, 2010 at 11:27 PM.
MHN no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2010, 08:02 PM   #51
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Bun ... asta e alta discutie. Importanta e si locatia, una e sa ocupi un loc de parcare in Milano, alta e sa il ocupi in Timisoara, si alta e in Vinga de exemplu. Alt aspect ce trebuie luat in considerare sunt abonamentele, practic unul care are masina in curte plateste pentru altul care ocupa acel loc.

Sa nu uitam de nivelul de trai, gandestete ce ar fi insemnat ca zecile/sutele de zile in care tu parcai la Kaufland sa fi platit cate un euro pe ora ... probabil cei din alte orase in care ai fost isi permit, noi deocamdata suntem la mare distanta de ei
Old November 11th, 2010, 08:49 PM   #52
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

In echivalentul italian al Vingai, am platit la fel ca si in Florenta, 1 euro / ora.

@MHN: Nu retin exact suma, cert este ca oriunde in Europa mai la vest de Ungaria, nu gasesti un bilet de tramvai / autobuz / firobuz mai ieftin de 1 euro / calatorie.
Old November 11th, 2010, 11:25 PM   #53
alexQ
Registered User

alexQ's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
Asta ti se pare mult? Eu platesc lunar pe benzina 400-500 lei, unde mai pui parcarile si toate cacaturile ce se strica la o masina (multe din ele datorita minunatelor drumuri pe care le avem in oras)
Eu faceam o comparatie intre preturile transportului comun in Tm si cele din Buc nu m-am referit la masina .Si chiar daca la noi preturile sunt mai mici la bilete la fel sunt si veniturile plus ca noua ca natie nu ne prea place cu transportul in comun
Old November 11th, 2010, 11:30 PM   #54
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
...
@MHN: Nu retin exact suma, cert este ca oriunde in Europa mai la vest de Ungaria, nu gasesti un bilet de tramvai / autobuz / firobuz mai ieftin de 1 euro / calatorie.
pai si eu am fost de acord cu treaba asta.
Quote:
Eu faceam o comparatie intre preturile transportului comun in Tm si cele din Buc nu m-am referit la masina .Si chiar daca la noi preturile sunt mai mici la bilete la fel sunt si veniturile plus ca noua ca natie nu ne prea place cu transportul in comun
in Bucuresti e un fel de populism.

in plus, daca un calator plateste pentru o singura calatorie cu transportul in comun 1 euro...
Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
Bun ... asta e alta discutie. Importanta e si locatia, una e sa ocupi un loc de parcare in Milano, alta e sa il ocupi in Timisoara, si alta e in Vinga de exemplu. Alt aspect ce trebuie luat in considerare sunt abonamentele, practic unul care are masina in curte plateste pentru altul care ocupa acel loc.

Sa nu uitam de nivelul de trai, gandestete ce ar fi insemnat ca zecile/sutele de zile in care tu parcai la Kaufland sa fi platit cate un euro pe ora ... probabil cei din alte orase in care ai fost isi permit, noi deocamdata suntem la mare distanta de ei
Quote:
In echivalentul italian al Vingai, am platit la fel ca si in Florenta, 1 euro / ora.
mi s-ar parea normal ca un autoturism sa nu plateasca pentru o ora de stationare sub 1 Euro...
legat de cazul meu, daca nu era parcarea de KFL, as fi cautat alta solutie.
care pana la urma s-a si ivit: abonament lunar pentru parcarea cu plata de vis-a-vis.

Last edited by MHN; November 11th, 2010 at 11:35 PM.
MHN no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2010, 12:02 AM   #55
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Quote:
In care comuna? Eu am fost prin diferite orase de diferite marimi prin Italia si pretul parcarii diferea de la o localitate la alta. Intr-un orasel de pe coasta de vest era parcare cu plata doar pe strada de langa apa, pe restul fiind gratis.
Old November 12th, 2010, 12:07 AM   #56
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

intr-o localitate de la langa florenta (cam la 20 km distanta), de aproximativ 3000 de locuitori, era PESTE tot parcare cu plata (parc-o-metre), 1 euro / ora, 1.5 euro / 2 ore, etc.
Old November 12th, 2010, 12:15 AM   #57
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Quote:
Originally Posted by MHN View Post
mi s-ar parea normal ca un autoturism sa nu plateasca pentru o ora de stationare sub 1 Euro...
legat de cazul meu, daca nu era parcarea de KFL, as fi cautat alta solutie.
care pana la urma s-a si ivit: abonament lunar pentru parcarea cu plata de vis-a-vis.
Da MHN, dar vezi ca si tie pe cat de anormal ti se pare ca parcarea sa fie mai mica de 1 euro, cauti sa platesti cat mai putin. Pentru a sustine acel pret la nivel de idee ar trebui sa iti faci un calcul sa vezi cat ai ajunge sa platesti pe luna doar pentru parcarea masinii, asa sa sustii o anumita idee, dar tu sa sti ca mai ai si alta varianta mi se pare cam acelasi lucru facut de base cu operatia din Viena ...

Nu spun ca nu e foarte putin 5 ron pe zi, dar nici 1 euro / ora nu mi se pare ok, cred ca pentru salariile noastre 2-2.5 ron pe ora ajunge
Old November 12th, 2010, 12:17 AM   #58
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Quote:
intr-o localitate de la langa florenta (cam la 20 km distanta), de aproximativ 3000 de locuitori, era PESTE tot parcare cu plata (parc-o-metre), 1 euro / ora, 1.5 euro / 2 ore, etc.
Nu stiu .. se poate, eu de exemplu am lasat masina in Punta Sabioni pentru a lua vaporasul pana in Venetia si am platit 5 euro pe zi, iar acolo totusi te astepti sa fie ceva mai scumpa parcarea intrucat e "port"
Old November 12th, 2010, 12:20 AM   #59
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Quote:
Ca si comparatie .. probabil ai dreptate, mie mi s-a parut ciudat cum suna "3.5ron ... mult" / nu stiu ce conditii ofera ratb-ul in comparatie cu ratt-ul, de aceea nici nu m-am legat strict de comparatia facuta de tine
Old November 12th, 2010, 12:43 AM   #60
alexQ
Registered User

alexQ's Avatar

Pai conditiile sunt cam aceleasi .Autobuze aglomerate firobuze la fel ,iar cu tramvaiul nu prea circul

Reply

Thread Tools

Posting Rules