daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 16th, 2012, 04:06 PM   #101
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1419

Update Decathlon (Martie 2012):

Quote:
by Doppler

Sponsored Links
Old March 21st, 2012, 05:04 PM   #102
MHN
Romania

MHN's Avatar

Am aflat astazi ca in spatele unitatii Kaufland din Dumbravita se va construi un nou complex de tipul "Arena Aquasport".
Old March 22nd, 2012, 01:32 AM   #103
madac1980
Registered User

Likes (Received): 53

e o veste excelenta. orasul sta foarte prost la acest capitol. bine, ar fi interesant sa se faca si in oras vreo 2 bazine olimpice...
madac1980 no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2012, 02:25 AM   #104
MHN
Romania

MHN's Avatar

Totusi, fiind vorba despre acelasi dezvoltator, s-ar putea sa nu ne bucuram prea tare daca vor fi mentinute planurile tarifare din cadrul primului complex sportiv (cel de la Strandul Tineretului).
Old March 24th, 2012, 06:50 PM   #105
madac1980
Registered User

cred ca e ok chiar si asa. pana la urma sunt putine bazine pentru un oras asa de mare. macar sa existe optiunea, chiar si piperata. ma gandesc ca plasarea e buna pentru o astfel de politica de preturi. sau poate pana la urma isi vor ajusta tarifele sau vor da idei altora sa faca bazine si ptr 'omul de rand' ca in planurile primariei n-am vazut prea multe bazine afara de acel complex sportiv.
madac1980 no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 11:38 AM   #106
MHN
Romania

MHN's Avatar

S-ar putea ca preturile din zona Dumbravita sa fie chiar mai mari decat cele din zona strandului Tineretului.
Old March 27th, 2012, 04:09 AM   #107
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lvs.88 View Post
Update Decathlon.

Poza nu imi apartine, am vazut-o pe facebook la cineva.
Practic, se contureaza un pol de atractie d.p.d.v comercial in jurul unitatilor Selgros si real,- Nord, prin venirea celor de la Hornbach si Decathlon in zona.
Cum am trecut si eu in weekend pe acolo, am vazut ca in dreptul sensului giratoriu dar pe partea opusa fata de frontul stradal al unitatii Decathlon, adica peste DN69, se instaleaza o structura metalica probabil pentru vreun showroom sau ceva asemanator.
Old March 28th, 2012, 03:25 PM   #108
MHN
Romania

MHN's Avatar

Iata si o imagine de la udar:

Quote:
Originally Posted by udar View Post
[...]

[...]
Old March 30th, 2012, 02:39 PM   #109
MHN
Romania

MHN's Avatar

Cramele Recas: Povestea englezului care a ajuns să producă vin pentru Tesco

detalii pe TIMIȘOARA | Business & Economy
Old April 2nd, 2012, 05:39 PM   #110
MHN
Romania

MHN's Avatar

Not Retail but Wholesale

tion.ro
Quote:
Piata de Gros din Timisoara se mareste si va fi interconectata cu cea din Szeged

Piaţa de Gros din Timişoara va fi extinsă şi conectată electronic cu Piaţa de Gros din Szeged. Acesta este ultimul proiect demarat, luni, de Primăria Timişoara şi care ar trebui finalizat īn maxim cinci luni. Costul investiţiei este de peste 517.000 de euro, majoritatea fondurilor fiind obţinute printr-un proiect transfrontalier, de la Uniunea Europeană.

Edilii Timişoarei, īn frunte cu primarul Gheorghe Ciuhandu, viceprimarul Adrian Orza şi directorul Direcţiei de Dezvoltare a municipalităţii, Aurelia Junie, au turnat, luni, primul cancioc de ciment la temelia unei noi hale care va fi construită īn Piaţa de Gros din Timişoara. Īn această hală īşi vor putea desface aproape gratuit produsele zeci producători din Banat, dar şi din euroregiunea Dunăre-Criş-Mureş-Tisa.
„Proiectul transfrontalier de realizare a unei pieţe electronice de gros a fost demarat. Astăzi (luni –n.r.) este ziua cānd se pune piatra de temelie pentru hala producătorilor. Proiectul include acţiuni comune īntre pieţele de gros din Timişoara şi Szeged, respectiv realizarea sistemelor informatice pentru comunicare, informare şi vindere de produse agroalimentare īn timp real īntre cele două pieţe, şi cuprinde şi activităţi individuale īn fiecare dintre cele două pieţe. Īn cadrul acestor activităţi individuale, prima lucrare īncepută de noi este realizarea unei hale pentru producătorii din euroregiune(…). Este o hală care va fi pusă cu titlu gratuit la dispoziţia producătorilor din această euroregiune pentru a crea condiţii pentru dezvoltarea agriculturii īn euroregiunea Dunăre-Criş-Mureş-Tisa”, a declarat Aurelia Junie.
Primăria Timişoara a obţinut pentru acest proiect, 517.000 de euro, īn cadrul unui proiect transfrontalier comun cu oraşul Szeged, din Ungaria, din care 548.000 de lei, fără TVA, vor fi folosiţi pentru ridicarea unei hale īn spatele Pieţei de Gros. Īn această hală īşi vor putea desfăşura activitatea īntre 18 şi 36 de producători din euroregiune, singurele costuri pe care aceştia vor trebui să le suporte fiind cele de curent, apă şi gunoi. Fiecare boxă va fi dotată cu contoare, īn timp ce hala va beneficia de sisteme de ventilaţie şi de īncălzire.
Īn plus, Primăria Timişoara doreşte să realizeze un sistem de afişaj digital prin intermediul căruia producătorii din Piaţa de Gros din Timişoara vor putea afla, īn timp real, preţurile practicate de producătorii din Piaţa de Gros din Szeged şi viceversa. Tot din banii europeni se va dota Piaţa de Gros şi cu un sistem de supraveghere video, pentru a evita pătrunderea falşilor producători.

„Se va realiza un sistem de afişaj digital care va permite vizualizarea informaţiilor din cele două pieţe īn timp real. De asemenea, un sistem de securizare a accesului īn Piaţa de Gros. Şi īn privinţa acestui aspect cred că ar trebui făcute mai multe pentru că am impresia că intră diverşi indivizi, cu sau fără calitate de a intra aici. Şi, de asemenea, un sistem de supraveghere video”, a spus şi primarul Gheorghe Ciuhandu.
Reprezentanţii municipalităţii timişorene speră să termine acest proiect īn maxim cinci luni, pentru a permite producătorilor agroalimentari să beneficieze din plin de sezonul de fructe şi legume. De asemenea, conducerea Primăriei Timişoara doreşte să intre şi īn posesia terenului īnvecinat cu Piaţa de Gros, care īn acest moment este īn tutela Administraţiei Domeniilor Statului pentru a permite extinderea īn continuare a Pieţei de Gros, considerată cea mai profitabilă investiţie a municipalităţii īn ultimii ani.
Old April 2nd, 2012, 10:14 PM   #111
bbuilding
Registered User

Likes (Received): 0

Referitor la comparatiile de pret intre DIY, zilele trecute meseriasii mi-au zis ca ajung curand sa puna polistirenul si ca atare am fost nevoit sa caut "material ".
M-au frapat 2 diferente de pret intre DEDEMAN si BAUMAX.
La DEDEMAN polist. EPS 80 G10 este 45,6 pe bax si la BAUMAX 56,9. Adezivul de la Adeplast 19,9 la DEDEMAN si 23,99 la BAUMAX.
Plasa de 145 e la acelasi pret.
Oare la austrieci s-a terminat " cascavalu " ?
Zilele viitoare o sa incerc si la ENERGOTEROM, poate gasesc un pret mai bun.
Voi ce-mi recomandati ?
bbuilding no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2012, 10:35 PM   #112
MHN
Romania

MHN's Avatar

Salut si bine ai venit!
Din pacate, eu unul nu te pot ajuta cu o comparatie exact la aceste produse, caci nu m-am ocupat de o astfel de activitate. Dar poate au informatii alti colegi de pe forum. Chiar Bogdan BMB, daca ne citeste, poate vine cu ceva informatii, avand in vedere ca se ocupa (printre altele) cu elaborarea proiectelor pentru astfel de actiuni.

Legat de cele doua retele pe care le-ai comparat, pe alt segment de produse am remarcat si eu ca Dedeman a fost mai ieftin, insa erau produse la care si bauMax excela.
Totusi, eu sunt de parere ca exista posibilitatea ca ei sa "se vorbeasca intre ei"
Old April 3rd, 2012, 08:11 AM   #113
udar
Registered User

udar's Avatar

Update Decathlon

au montat si panoul cu numele magazinului
dar de ce scrie Cluj pe panou ?

udar no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2012, 10:00 AM   #114
bbuilding
Registered User

Likes (Received): 0

multumesc de urari
Va citesc de multa vreme, de prin 2010.
Acum ca am trecut de prezentari, vin si eu cu o informatie utila:
LUCRAREA din sensul giratoriu de la SELGROS - vis a vis de DECATHLON -
BENEFICIAR : APOLLINI COMPANY srl
PUZ aprobat: HCL 214/ 25.05.2010 - spatii comerciale
AC: 1916/7.12.2011
bbuilding no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2012, 11:19 AM   #115
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by udar View Post
Update Decathlon

au montat si panoul cu numele magazinului
dar de ce scrie Cluj pe panou ?

[...]

O mica incurcatura legata de localitate

Quote:
Originally Posted by bbuilding View Post
multumesc de urari
Va citesc de multa vreme, de prin 2010.
Acum ca am trecut de prezentari, vin si eu cu o informatie utila:
LUCRAREA din sensul giratoriu de la SELGROS - vis a vis de DECATHLON -
BENEFICIAR : APOLLINI COMPANY srl
PUZ aprobat: HCL 214/ 25.05.2010 - spatii comerciale
AC: 1916/7.12.2011
Na asta-i buna!
Societatea aceasta detine si spatiul situat in diagonala, unde este amplasata o reclama la marca proprie de apa plata/minerala Perenna.
Sunt curios ce vor face acolo...
Old April 3rd, 2012, 11:50 AM   #116
udar
Registered User

udar's Avatar

incurcatura localitate
puteau sa acopere si ei cu ceva pana se rezolva cu vopsirea lui .............
pana la deschidere se remediaza problema
udar no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2012, 12:06 PM   #117
MHN
Romania

MHN's Avatar

De fapt, ne-ai luminat pe thread-ul celalalt despre intentiile societatii Apollini

Legat de Decathlon, mai degraba vor modifica inscrisul din "Cluj" in "Nord" (sau alta varianta) pentru ca ma astept sa fie mai multe unitati, pana la urma.
Old April 3rd, 2012, 08:28 PM   #118
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 163

Quote:
Originally Posted by MHN View Post

Salut si bine ai venit!
Din pacate, eu unul nu te pot ajuta cu o comparatie exact la aceste produse, caci nu m-am ocupat de o astfel de activitate. Dar poate au informatii alti colegi de pe forum. Chiar Bogdan BMB, daca ne citeste, poate vine cu ceva informatii, avand in vedere ca se ocupa (printre altele) cu elaborarea proiectelor pentru astfel de actiuni.

Legat de cele doua retele pe care le-ai comparat, pe alt segment de produse am remarcat si eu ca Dedeman a fost mai ieftin, insa erau produse la care si bauMax excela.
Totusi, eu sunt de parere ca exista posibilitatea ca ei sa "se vorbeasca intre ei"
Nu prea deoarece noi lucram cu materiale de la depozite si sunt preturi preferentiale tinand cont ca e vorba de cantitati mari.
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2012, 05:49 PM   #119
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
Nu prea deoarece noi lucram cu materiale de la depozite si sunt preturi preferentiale tinand cont ca e vorba de cantitati mari.
BMB, merci pentru raspuns.

Quote:
Originally Posted by bbuilding View Post
Referitor la comparatiile de pret intre DIY, zilele trecute meseriasii mi-au zis ca ajung curand sa puna polistirenul si ca atare am fost nevoit sa caut "material ".
M-au frapat 2 diferente de pret intre DEDEMAN si BAUMAX.
La DEDEMAN polist. EPS 80 G10 este 45,6 pe bax si la BAUMAX 56,9. Adezivul de la Adeplast 19,9 la DEDEMAN si 23,99 la BAUMAX.
Plasa de 145 e la acelasi pret.
Oare la austrieci s-a terminat " cascavalu " ?
Zilele viitoare o sa incerc si la ENERGOTEROM, poate gasesc un pret mai bun.
Voi ce-mi recomandati ?
deci, bbuilding, daca este vorba despre o suprafata mare, poti evita intermediarii, mergand direct la "depozite", dupa cum spunea BMB ca procedeaza.

PS: @ BMB, da-ne un exemplu de depozit.
Old April 6th, 2012, 02:10 AM   #120
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 163

E unul pe str Cosminului, mai sunt pe Buziasului, Resitei ..
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules