daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 21st, 2017, 04:00 PM   #81
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1420

Cei de la ISHO anunță că au semnat cu SSI:
Ovidiu Sandor aduce primul chirias in ISHO Offices: Survey Sampling International inchiriaza 2.000 mp

Randaal liked this post
MHN no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 1st, 2017, 02:55 PM   #82
Matei Deleanu
BANNED

Likes (Received): 1175

Dupa Riverside, ISHO a lansat pe piata o noua etapa a megaproiectului din Timisoara - Parkside

zippo., marius2002, MHN, AlexisMD, theChosen and 1 others liked this post
Matei Deleanu no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2017, 11:28 AM   #83
zzuF
Registered User

Likes (Received): 109

Operatorul german de servicii Bosch îşi mută sediul din Timişoara în noul proiect de birouri ISHO Offices, dezvoltat de Ovidiu Şandor

http://www.zf.ro/business-construct/...andor-16751939
zzuF no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2017, 12:03 PM   #84
MHN
Romania

MHN's Avatar

Se pare că există clienți pentru fiecare complex de birouri...
Old October 3rd, 2017, 12:43 PM   #85
zzuF
Registered User

Eu tot sustin ca in Timisoara e loc de mai multe cladiri noi de birouri - comparativ cu Bucuresti/Cluj-Napoca si raportat la ce crestere a avut, aici ar trebui sa existe o explozie in urmatorii 2-3 ani.

Chiar ma mir ca se inchiriaza asa "greu" Plus ca domnul Sandor nu e chiar novice pe piata de inchiriere a spatiilor de birouri.
Old October 3rd, 2017, 04:07 PM   #86
MHN
Romania

MHN's Avatar

Se închiriază aparent greu, deoarece chiriașii au de unde alege acum.
Old October 3rd, 2017, 09:46 PM   #87
madac1980
Registered User

Likes (Received): 53

eu sunt curios cum va evolua deoarece acum sunt in dezvoltare mai multe proiecte mari/f. mari. toate firmele vor trebui sa se expandeze foarte tare ca sa acopere noua oferta si probabil ca din proiectele mai mici, unele vor avea de suferit. nu imi imaginez ca sunt atatea firme care stau in spatii improprii si sunt dispuse sa se relocheze maine ca sa acopere diversele miscari ale firmelor mai mari.
o limita foarte importanta la expandare companiilor e disponibilitatea fortei de munca calificata. nu stiu daca exista atata potential aici chiar si cu relocari de la distante mai mari.

MHN liked this post
madac1980 no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2017, 11:27 AM   #88
zzuF
Registered User

Șandor a închiriat aproape jumătate din prima etapă a birourilor Isho Timișoara

https://www.newmoney.ro/sandor-inchi...sho-timisoara/
Old October 18th, 2017, 04:36 PM   #89
cadiz
Registered User

cadiz's Avatar

Likes (Received): 196

Unul din motivele pentru care se inchiriaza "greu" e ca au pretentii ft mari in ceea ce priveste chiriasi , au niste clauze mai putin obisnuite si triaza chiriasii . Asta au facut si la Cluj in The Office , au tinut sa vina companii internationale care cauta sa se extinda , si apoi etapa 2 3 au extins chiriasii deja existenti si in cladirile noi construite.
Exista o nevoie de locuinte in Tm dar ciudat ca aceasta cerere si nevoie nu se reflecta in pretul imobilelor .
Nu pot sa inteleg dece e pretul atat de scazut la Tm in comparatie cu Clujul , pt ca ambele orase au acelasi numar de locuitori , pib/capita , rata a somajului , pib / oras .
Si aceasta comparatie intre orase nu se gaseste nici in dezvoltarea de spatii de birouri.
cadiz no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 05:10 PM   #90
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2178

Quote:
Originally Posted by cadiz View Post
...
Exista o nevoie de locuinte in Tm dar ciudat ca aceasta cerere si nevoie nu se reflecta in pretul imobilelor .
Nu pot sa inteleg dece e pretul atat de scazut la Tm in comparatie cu Clujul , pt ca ambele orase au acelasi numar de locuitori , pib/capita , rata a somajului , pib / oras .
Si aceasta comparatie intre orase nu se gaseste nici in dezvoltarea de spatii de birouri.
Ca o parere personala...
1. O mare parte din populatia orasului Timisoara se muta la case noi (in oras sau in comunele din jurul orasului) lasand un numar mare de apartamente libere. Nu cunosc situatia de la Cluj-N., dar sigur nu sunt atatea terenuri disponibile in jurul orasului si nu cred ca se construieste in acelasi ritm de unitati locative/an. De aici pretul mai mic la Timisoara.
2. Eu, personal, in unele cartiere ale Timisoarei nu as plati nici pretul cerut azi. Lipsa de spatii de joaca, lipsa de locuri de parcare, blocuri prost construite (si vechi si noi), si multe altele.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 11:52 PM   #91
madac1980
Registered User

Likes (Received): 53

@cadiz, pe ce te bazezi cand afirmi toate astea?
- isho sunt selectivi
-nevoie de locuinte in TM

comparatia CJ-TM contime multe planuri, inclusiv bazinul demografic. sunt curios/usor sceptic relativ la potentialul clamat.
dupa mine, Timisoara are alte atuuri. in niciun caz volumul.
madac1980 no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2017, 11:37 AM   #92
zzuF
Registered User

Un actor nou se profilează pe piaţa birourilor din provincie: 32.000 mp de birouri s-au tranzacţionat în Timişoara în primele nouă luni, peste Cluj şi Iaşi

http://www.zf.ro/companii/un-actor-n...-iasi-16775025

MHN liked this post
Old October 20th, 2017, 12:01 PM   #93
MHN
Romania

MHN's Avatar

Cine pricepe ceva din articol, este rugat să traducă...
Old October 20th, 2017, 12:05 PM   #94
MHN
Romania

MHN's Avatar

Am priceput din acest articol:
Timisoara accelereaza pe segmentul de spatii de birouri: peste 32.000 mp, inchiriati la 9 luni
Old October 22nd, 2017, 10:35 AM   #95
cadiz
Registered User

cadiz's Avatar

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
Ca o parere personala...
1. O mare parte din populatia orasului Timisoara se muta la case noi (in oras sau in comunele din jurul orasului) lasand un numar mare de apartamente libere. Nu cunosc situatia de la Cluj-N., dar sigur nu sunt atatea terenuri disponibile in jurul orasului si nu cred ca se construieste in acelasi ritm de unitati locative/an. De aici pretul mai mic la Timisoara.
2. Eu, personal, in unele cartiere ale Timisoarei nu as plati nici pretul cerut azi. Lipsa de spatii de joaca, lipsa de locuri de parcare, blocuri prost construite (si vechi si noi), si multe altele.
Numarul de locuinte construite si vandute in CJN e mai mare decat cel din TM , e adevarat ca nu ai optiuni de terenuri din cauza pozitionarii intre dealuri a orasului. Poate ca de aici dif de pret/mp , din cauza ca oamenii au optiunea sa isi construiasca singuri casa in prima localiate lipita de TM pe cand la CJ e mult mai greu sa faci asta si ai mai putine optiuni , ceea ce te impinge spre un apartament in oras.

"Locuinţe în construcţie în marile oraşe ale ţării

A doua piață imobiliară după dimensiuni este reprezentată de Cluj – Napoca și împrejurimi, în special Florești. În acest oraş, urmează să fie livrate aproximativ 4.200 de locuințe, cea mai mare parte (80%) a unităților aflate în dezvoltare în Cluj – Napoca adresându-se segmentului middle market, în timp ce cele aflate în dezvoltare în Florești țintesc în special cumpărătorii mass market."

Sursa : Coldwell Banker Romania

INS in primele 6 luni din 2017 : Locul întâi este ocupat de Ilfov cu 2.991 de locuinţe, urmat de Cluj cu 2.252 de locuinţe şi Bucureşti cu 1.964 de imobile. În continuare, urmează: Iaşi – 1.533 locuinţe, Timiş – 1.509 locuinţe, Constanţa – 1.399, Sibiu – 1.198, Braşov – 920, Suceava – 744, Dâmboviţa – 611. Asta la nivel de judet ... avand in vedere ca in jud Cluj 90% din constructiile noi sunt in jurul orasului CJN in Timis e posibil sa vedem o crestere mai organica si nu atat de polarizata spre resedinta de judet. ( e doar o presupunere venind la 2 luni la TM si circuland mult in zona de vest a judetului )

Revenind la diferentele de preturi pe care nu le intelegeam , cred ca din diferenta de cerere pt apartamente de la dezvoltatori vs piata de constructii de case "in regie proprie" care se desfasoara la TM se poate explica cresterea de pret /mp comparativ cu Timisoara , si evident cererea mai mare in raport cu oferta cat si lipsa terenurilor disponibile pentru constructie.

timeandspace liked this post
Old October 22nd, 2017, 11:09 AM   #96
cadiz
Registered User

cadiz's Avatar

Quote:
Originally Posted by madac1980 View Post
@cadiz, pe ce te bazezi cand afirmi toate astea?
- isho sunt selectivi
-nevoie de locuinte in TM

comparatia CJ-TM contime multe planuri, inclusiv bazinul demografic. sunt curios/usor sceptic relativ la potentialul clamat.
dupa mine, Timisoara are alte atuuri. in niciun caz volumul.
ISHO sunt selectivi : acum 4 ani am incercat inchirierea unui spatiu comercial la parterul The Office Cluj , eram de acord cu conditiile lor cat si cu pretul chiriei care era peste zona dar fiind un proiect deosebit am fost de acord sa platesc in plus. La prima intalnire aveau 40-50% din parter neinchiriat , spatii de 50-130 mp , nu era necesar sa imparta o suprafata mare pentru un chirias mic , iar ei mi-au spus in felul urmator (doream sa deschid o cafenea stil starbucks ) : daca deschideti o cafenea in sistem de franciza cu o imagine puternica va dam spatiu , unui startup nu inchiriem si nu din cauza ca nu aveti puterea financiara necesara ci pentru ca pentru noi conteaza ft mult imaginea si sa fie conceptul de cladire de birouri mai altfel decat s-a facut pana acum . Daca deschideti o franciza Gloria Jeans , Stbx , Lavazza , Segafredo , Fillicori cu un impact al brandului puternic va dam spatiu ... Am considerat la momentul respectiv ca nu sunt sigur ca pot sa platesc bani in plus pentru o franciza si am renuntat la ideea de a inchiria acolo ... In conditile in care acum la The Office chiriasii sunt : National Instruments, Yonder, 3Pillar Global, HP, Leoni, Betfair, Lohika Systems, Yardi, COS, Deloitte, Ernst&Young, Wolters Kluwer, TUI Travel, Bombardier, Bosch, MOL.
De unde am dedus ca au refuzat clienti regionali , locali , cu un numar mic de angajati ca sa aduca firme mari si puternice care sa plateasca in plus pentru calitatea oferita. Ca un nivel calitativ Sandr & NEPI au facut la The Office un complex de nota 10/10 si f f rar as da unui complex nota 10 Sunt sigur ca si la ISHO care e de departe mai spectaculos arhitectural vor avea exigente in legatura cu chiriasii si pot sa stea si 1 an (desi nu cred ca va fi cazul ) cu spatii neinchiriate 100% pentru imagine .

Nevoia de locuinte in Timisoara
Nevoia de locuinte exista peste tot in tara si nu o spun eu , ci statistic in Romania e nevoie de 1 mil de locuinte . Daca impartim nevoia aceasta in principalele 10 orase ale tarii si apoi pe un termen de 10 ani vom vedea ca ritmul de constructie actual nu poate sustine nevoia de locuinte si ar trebui sa avem un ritm de constructie mult mai mare , ca preturile sa se aseze si sa nu mai creasca , ca sa fie posibila si achizitia locuintelor mult mai usor.

"Romania dispune de 8,92 milioane de locuinte si de 7,47 milioane de gospodarii. INS: Este relevant faptul ca in timp ce numarul populatiei scade, fondul de locuinte creste.

Fondul de locuinte din Romania este de 8,9 milioane de unitati
Statistica a publicat vineri datele pe anul trecut privind fondul de locuinte din Romania. Ca idee, avem 8.92 de milioane de locuinte si 7.47 milioane de gospodarii. Anul trecut s-au mai construit circa 53.000 de locuinte, lucru care a atras atentia statisticienilor, care au notat in raport: "Este relevant faptul ca exista o anumita particularitate inregistrata in raportul populatie/locuinte: in timp ce numarul populatiei a inregistrat o dinamica descendenta, fondul de locuinte a crescut". E drept, tot in 2016 au fost 133.000 de casatorii si circa 30.000 de divorturi, in asemenea situatii cerere de locuinte crescand. Dar presiunea imobiliara continua sa existe."

Sa nu mai pomenim faptul ca locuim in cele mai mici locuinte din europa raportat la mp/cap de locuitor , si asta inseamna ca trebuie sa se schimbe in viitor , odata cu avansul economic si bunastarea , si suprafata de locuinte , eventual din 2 apartamente sa se faca 1 mai mare. La CJN se intampla un fenomen interesant care urmeareste trendul marilor orase si anume , demolarea de case vechi in zona ultracentrala , case de 50-60 mp , 4-5 case in curte , zona deloc ieftine dar cu potential pentru piata de apartamente premium.
Previziunea mea legata de CJN TIMISOARA IASI CONSTANTA BRASOV e ca in 15 ani vor ajunge impreuna cu zona metropolitana undeva la 600-700.000 locuitori de la 400.000 in prezent ceea ce va pune o mare presiune pe ritmul de constructie si al dezvoltarii oraselor , suburbii , centuri metropolitane si spitale, in conditiile in care zonele metropolitane arata azi asa :

Timișoara 466.734
Constanța 425.916
Cluj 410.766
Brașov 406.611
Iași 382.484

MHN liked this post
Old October 23rd, 2017, 11:54 AM   #97
MHN
Romania

MHN's Avatar

Interesant.
De unde ai luat valorile ptr zonele metropolitane de mai sus?
Old October 23rd, 2017, 12:39 PM   #98
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:

by Radon ZR

Randaal, zzuF, cadiz, EduardSA, AlexisMD liked this post
MHN no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2017, 01:18 PM   #99
zzuF
Registered User

Ce repede s-au miscat si cu sticla.

Aluminiul avansat si el dupa structura de beton.

cadiz liked this post
Old October 23rd, 2017, 01:21 PM   #100
cadiz
Registered User

cadiz's Avatar

Quote:
Originally Posted by MHN View Post
Interesant.
De unde ai luat valorile ptr zonele metropolitane de mai sus?
wikipedia conform recesamant 2008 cu update-uri la anumite orase unde au existat surse ( TM CJN )

MHN liked this post

Reply

Thread Tools

Posting Rules