daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Klub Forum [powyżej 100 postów] > Gry i programy komputerowe

Gry i programy komputerowe Sim City i inne gry oraz software wszelaki

Reply

Thread Tools
Old October 12th, 2017, 09:06 AM   #1381
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Testów na tańszych płytach nie ma, bo nic poza Z370 nie ma. A te najprawdopodobniej wszystkie mają Enhanced Turbo Boost.

Różnica z wyłączonym to około 10% mniej w wypadku i7-8700k:
https://www.gamersnexus.net/guides/3...bo-8700k-8600k

Na i5-8400 pewnie mniej, bo oficjalny boost na wszystkich rdzeniach to 3,8GHz a max 4GHz. Nawet na drogiej płycie PurePC nie mogło osiągnąć 4GHz na wszystkich rdzeniach, czyli u nich się nic nie zmieni (pytanie, czy zablokowane w ogóle da się wrzucić na maksa). Enhanced Turbo Boost wprowadza wszystkie rdzenie na maksymalny poziom boosta (czyli w wypadku 8700k na 4,7GHz). W wypadku i5-8400 różnica to 200MHz a nie 400MHz jak w wypadku i7.

To żadna nowość, sprawa znana od Sandy Bridge, tylko tym razem włączona defaultowo na niektórych płytach i zrobiło się wielkie halo, bo przy 6C/12T widać różnicę w Cinebenchu.

...edyta, już widzę, że gównoburzę rozpętało kółeczko miłośników czerwonych, bo R7 w Cinebenchu pobito.

Last edited by PiotrG; October 12th, 2017 at 09:24 AM.
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 09:36 AM   #1382
Lucky Luke
Registered User

Lucky Luke's Avatar

Likes (Received): 1446

skoro Linus i inni recenzenci zaczęli się zastanawiać czemu jest tak duża rozbieżność między wynikami tego samego procesora to ja bym nie zwalał winy na "czerwonych".
Old October 12th, 2017, 09:45 AM   #1383
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Ja tylko piję do Adored

Co do rozbieżności, to stara sprawa z tym turbo. I po raz kolejny pokazuje, jak gówniane pojęcie o testowaniu ma większość youtuberów. Jedynie GamersNexus wyłączył to przed testami i jako pierwszy zrobił artykuł, gdy się to rozpętało. Tak to jest jak się nie ma wypracowanych metod testowych i platform.

Z PurepC na temat i5-8400:
Quote:
PS: Na płycie głównej jakiej używam, nie udało się wymusić maksymalnego Turbo Boost dla wszystkich rdzeni (4000 MHz). Procesor pomimo ustawiania mnożnika x40 dla każdego rdzenia, synchronizacji oraz Enhanced Turbo, nadal pracował przy 3800 MHz. Problemu nie stanowi jednak obsługa szybszych modułów RAM, bowiem to uzależnione jest wyłącznie od chipsetu płyty głównej, a obecnie dostępne są tylko konstrukcje na Intel Z370.
https://www.purepc.pl/procesory/test...szesciu_rdzeni

Krótko mówiąc, u nich na defaultcie płyta ma wyłączone, czyli w i7k i i5k nie podbiło na wszystkich rdzeniach do maksa. I widać to po wynikach.

Last edited by PiotrG; October 12th, 2017 at 09:50 AM.
Old October 12th, 2017, 10:02 AM   #1384
Lucky Luke
Registered User

Lucky Luke's Avatar

podbić im podbiło, co zresztą widać tutaj - https://www.purepc.pl/procesory/test...zeni?page=0,21

Kwestią jest na jak długo im to podbiło.

GamerNexus opisało temat, ale już w swojej głównej recenzji i7 8700 nie zmienili wyniku z Cinebench, bo niby nie ta sama platforma testowa. To dla mnie jest dziwne rozwiązanie.

Ostatnio jest coraz gorzej z tymi recenzjami sprzętu, bo zapomną wyłączyć auto OC albo wrzucą wolny RAM albo wymyślają jakieś dziwne ustawienia graficzne itp itd.
Old October 12th, 2017, 10:20 AM   #1385
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Tu się wszystko zgadza, to są oficjalne taktowania dla i5-8400:

4GHz dla 1 rdzenia
3,9GHz dla 2
i 3,8Ghz dla 6
Więc Hwmonitor zanotuje maksymalne wartości takie jak na screenie, bo ten maksymalny boost skacze ze rdzenia na rdzeń.

ETB to jest de facto "auto overclocking", który podbija mnożnik dla wszystkich rdzeni do maksymalnej wartości turbo 1 rdzenia. Podbija też napięcie.
I dlatego też na i5-8400 nie ma wpływu, bo mnożnik zablokowany. Krótko mówiąc, na tańszych płytach stracą i5-8600k i i7-8700k, a nie zablokowane sztuki.

Last edited by PiotrG; October 12th, 2017 at 10:30 AM.
Old October 12th, 2017, 11:31 AM   #1386
el nino
Anonimowy lukrecjoholik

Likes (Received): 5455

Quote:
Originally Posted by Lucky Luke View Post
Ostatnio jest coraz gorzej z tymi recenzjami sprzętu, bo zapomną wyłączyć auto OC albo wrzucą wolny RAM albo wymyślają jakieś dziwne ustawienia graficzne itp itd.
Aż sprawdziłem czy faktycznie nie zmienił pamięci przy testowaniu nowych Inteli:
- DDR3 1600 MHz CL 9-9-9-27
- DDR4 2133 MHz CL 14-14-14-35

Można by dyskutować czy testować nowe procesory z pamięciami np. 3000 MHz, ale używanie pamięci poniżej zalecanego przez producenta taktowania wieje sandałem z masłem. W szczególności iż testowane są procesory "K", gdzie nikt nie będzie oszczędzać 50 zł na pamięciach.
el nino no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2017, 11:38 AM   #1387
Lucky Luke
Registered User

Lucky Luke's Avatar

z tego co widziałem to zrobił dodatkowe testy z pamięciami 3200 Mhz i wyszło na to, że o ile w programach słabsze pamięci dają radę, to w grach mocniejsze pamięci dają już bardzo duże wzrosty.

https://www.purepc.pl/procesory/test...lake?page=0,43
Old October 12th, 2017, 12:30 PM   #1388
el nino
Anonimowy lukrecjoholik

Zrobili porównanie, ale cała reszta idzie na taktowaniu 2133MHz i CL 14. To chyba jedyny przypadek na świecie że masz zaniżone taktowanie za to niskie opóźnienia. To jest kompletnie oderwane od rzeczywistości. Jak już ktoś w takich konfiguracjach będzie dawać słabe pamięci, to będzie mieć też CL 16.
Old October 12th, 2017, 12:46 PM   #1389
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Nie ma czegoś takiego jak pamięć poniżej zalecanej przez producenta.
Przypominam, że AMD przy obsadzeniu 64GB pamięci (4x16) podawało 1866MHz, a dla 4x8GB (czyli single rank) 2133Mhz:

Skylake przy obsadzonych 4 bankach dual ranków odpali 3600MHz

Zmiana pamięci na procesorze to zrobienie całych testów platformy od nowa. A na to trzeba czasu. PPC ma zmieniać platformę testową CPU na GTX 1080ti, więc pewnie wtedy zrobią update pamięci.

A co do timingów, to akurat najpopularniejsze są CL15 w tych przedziałach taktowań, co nie zmienia faktu, że tanie jak barszcz jeszcze niedawno były DDR4 2400 CL11 czy DDR4 2133MHz CL12.
Po prostu ceny pamięci od czasu premiery Skylake'ów i X99 wystrzeliły gdzieś w okolice Plutona. 16GB takiej pamięci kosztowało 350zł.

Last edited by PiotrG; October 12th, 2017 at 01:05 PM.
Old October 12th, 2017, 04:32 PM   #1390
el nino
Anonimowy lukrecjoholik

Nie zaleca powiadzasz... Dla i7-8700K Intel podaje DDR4-2666:
https://ark.intel.com/products/12668...up-to-4_70-GHz

Dla i7-7700K podaje DDR4-2133/2400, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V:
https://ark.intel.com/products/97129...up-to-4_50-GHz

To że pójdzie na niższej, nie oznacza że CPU powinno być testowane przy takiej pamięci.
Old October 12th, 2017, 04:43 PM   #1391
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

To nie są pamięci "zalecane" a obsługiwane oficjalnie przez kontroler.

Wiesz, że jak wsadzisz nawet piękne i drogie pamięci, to Ci profil JEDEC wrzuci 2133MHz?

Wszystko powyżej to jest de facto overclocking standardu DDR4. I lud, który nie ma podstawowego pojęcia o overclockingu nic z tych drogich pamięci nie uzyska.

Nawet takie śmieszne 2400MHz musisz odpalić ręcznie na zablokowanych i niezablokowanych płytach z procesorem kaby lake.

Tak działa standard JEDEC i to do niego producenci CPU i płyt się muszą stosować.

O, proszę, Z370 z procesorem obsługującym 2666MHz, rozpoznane domyślnie jako 2133MHz i dopiero załadowany profil XMP ratuje sprawę:

https://www.kitguru.net/components/m...oard-review/4/

Z DDR3 było tak samo, ładowało Ci 1333MHz lub 1600MHz zależnie od procesora i samych kości - tam ze względu na czas obecności na rynku (wprowadzono je w 2007 roku, kiedy procesory jechały na szynie FSB) kilkukrotnie wprowadzano uaktualnienie standardu ze względu na zmiany w architekturze CPU.
Rzecz jasna wprowadzenie nowych profili JEDEC dla DDR4 jest technicznie możliwe i pewnie to nastąpi, bo DDR5 na horyzoncie nie widać, ale na razie jest jak jest.

Last edited by PiotrG; October 12th, 2017 at 04:59 PM.
Old October 12th, 2017, 07:54 PM   #1392
el nino
Anonimowy lukrecjoholik

1. JEDEC jest na 100% do 2400, a wydaje mi się że już także do 2666MHz.
2. Powyżej są profile XMP, gdyż faktycznie JEDEC nie nadąża z certyfikacją.
3. Dużo pamięci działa szybciej nawet pomimo braku zapisanego profilu XMP, gdyż za to Intel kasuje producentów pamięci za licencje. Ale to nie oznacza w żaden sposób iż są przetaktowane, tylko poza specyfikacją JEDEC. I tak to się działo od kiedy pamiętam, czyli od SDR SDRAM.
4. Najwyższe taktowanie zapisane w profilu, nie musi być domyślnym taktowaniem. Poprzednie moje pamięci miały domyślny profil o najniższym taktowaniu i MoBo taki ustawiało jak się coś zwiesiło.
5. Z Kaby Lake i z profilu pamięci za moment wrzucę zrzut ekranu, gdyż wczoraj odpaliłem nową płytę i CPU. Uwierz mi na słowo iż domyślnie odpaliło się 2400MHz na H270 i taki też profil JEDEC mają.

Edyta 1) SPD z JEDEC podaje na jakiś shitowatych GoodRAMach:

2400MHz i CAS 15 jest domyślnym profilem, który się automatycznie załadował.
PS. Jutro dołożę drugą pamięć i zobaczymy czy taktowanie pozostanie domyślne takie samo, czy nie zjedzie

Edyta 2) JEDEC dopuszcza już pamięci do 3200MHz
Quote:
288-Pin, 1.2 V (VDD), PC4-1600/PC4-1866/PC4-2133/PC4-2400/PC4-2666/ PC4-3200 DDR4 SDRAM Non-Volatile NAND-Flash DIMM Design Specification MODULE4.20.29 Oct 2016
https://www.jedec.org/category/techn...tions-jesd21-c

Last edited by el nino; October 12th, 2017 at 08:31 PM.
Old October 12th, 2017, 08:19 PM   #1393
el nino
Anonimowy lukrecjoholik

Wczoraj ulepszyłem kompa, ale to głównie z powodu tego iż nie mam już tyle miejsca by zmieścić dużą obudowę, więc i tak musiałem zmienić płytę główną Muszę tylko zmodować trochę kable (już idą części) i dołożę (chyba) chłodzenie wodą procka.

PS. Jak by ktoś był zainteresowany i7-4790 + mobo + ram + obudowa, to piszcie na priv.

krkseg1ops liked this post
Old October 12th, 2017, 09:01 PM   #1394
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Quote:
Originally Posted by el nino View Post
1. JEDEC jest na 100% do 2400, a wydaje mi się że już także do 2666MHz.
2. Powyżej są profile XMP, gdyż faktycznie JEDEC nie nadąża z certyfikacją.
3. Dużo pamięci działa szybciej nawet pomimo braku zapisanego profilu XMP, gdyż za to Intel kasuje producentów pamięci za licencje. Ale to nie oznacza w żaden sposób iż są przetaktowane, tylko poza specyfikacją JEDEC. I tak to się działo od kiedy pamiętam, czyli od SDR SDRAM.
4. Najwyższe taktowanie zapisane w profilu, nie musi być domyślnym taktowaniem. Poprzednie moje pamięci miały domyślny profil o najniższym taktowaniu i MoBo taki ustawiało jak się coś zwiesiło.
5. Z Kaby Lake i z profilu pamięci za moment wrzucę zrzut ekranu, gdyż wczoraj odpaliłem nową płytę i CPU. Uwierz mi na słowo iż domyślnie odpaliło się 2400MHz na H270 i taki też profil JEDEC mają.

Edyta 1) SPD z JEDEC podaje na jakiś shitowatych GoodRAMach:

2400MHz i CAS 15 jest domyślnym profilem, który się automatycznie załadował.
PS. Jutro dołożę drugą pamięć i zobaczymy czy taktowanie pozostanie domyślne takie samo, czy nie zjedzie

Edyta 2) JEDEC dopuszcza już pamięci do 3200MHz

https://www.jedec.org/category/techn...tions-jesd21-c
Widocznie te pamięci akurat są z nowszej serii ze wgranym profilem 2400. Jak widać wyżej, topowe gskille go nie mają.
http://gskill.com/img/pr/2017.09.08_...r4.4600mhz.png

Nie mają go też Corsairy LPX 3000MHz i to mogę z własnego doświadczenia powiedzieć, na X370 dawały 2133 defaultowo. Tak samo jak i wszystkie pamięci jakie miałem w rękach. Mówiłem, to jest technicznie możliwe, ale nie mam szans wszystkiego sprawdzić.
Tylko do 1200 mają nowiutkie Flare X, specjalnie przygotowanie dla Ryzenów, które przecież obsługują 2666MHz:
https://www.kitguru.net/components/m...oard-review/6/

Poza tym, naprawdę nie rozumiem problemu - platforma na tych DDRach 2133 jest taka sama dla wszystkich CPU z DDR4. Wyniki dzięki temu są możliwe do zestawienia. Dla zainteresowanych dorzucają wyniki z DDR-3200MHz.
Gdzie problem? Jeśli ktoś tu traci to topowe jednostki, które się lepiej skalują. A serwisy tańsze CPU i tak będą testować na droższych płytach, aby utrzymać porównywalność wyników i tym sposobem po aktualizacji platformy będą wyniki dla i3 czy zablokowanych i5 z DDR4 3200MHz, o co też się można pluć, że nie będzie miało miejsca w domowych pctach. Tak samo jak Ryzeny 3 czy 5 4/8 z RAMem 3200MHz CL14.

CPU testuje się tworząc im identycznie warunki do pracy, aby wykluczyć czynniki trzecie. Pokazał to GamersNexus, gdzie G4560 tłukł Ryzena 3 1200 w "rzeczywistych" warunkach, bo np. Windows sobie zaczął instalować aktualizacje w trakcie testu, czy masz całkiem inne wersje programów w tle.

Testowanie sprzętu tak, żeby stworzyć wyniki możliwe do zestawienia ze sobą to cholernie żmudna robota, wymagająca ogromnej ilości czasu. Stąd tak rzadkie zmiany platform testowych. A i tak nigdy nie będzie w stu procentach "rzeczywiście" bo ilu ludzi posiadaczy komputerów, tyle konfiguracji.
---
3600MHz nowiutkie RGB nie mają:
https://www.tweaktown.com/reviews/82...iew/index.html

Rippjaws V:
https://www.tweaktown.com/reviews/74...iew/index.html

Nowe Team RGB, dopiero po premierze też nic ponad 2133 nie mają:

Apacer 2400 mają, ale z chorymi timingami (ale to dobrze, mniejsza szansa na brak POSTu)

Loteria, przy czym im lepsze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, iż mają profil ponad 2133.

Last edited by PiotrG; October 12th, 2017 at 09:32 PM.
Old October 12th, 2017, 10:23 PM   #1395
el nino
Anonimowy lukrecjoholik

Quote:
Originally Posted by PiotrG View Post
Poza tym, naprawdę nie rozumiem problemu - platforma na tych DDRach 2133 jest taka sama dla wszystkich CPU z DDR4. Wyniki dzięki temu są możliwe do zestawienia. Dla zainteresowanych dorzucają wyniki z DDR-3200MHz.
Gdzie problem? Jeśli ktoś tu traci to topowe jednostki, które się lepiej skalują. A serwisy tańsze CPU i tak będą testować na droższych płytach, aby utrzymać porównywalność wyników i tym sposobem po aktualizacji platformy będą wyniki dla i3 czy zablokowanych i5 z DDR4 3200MHz, o co też się można pluć, że nie będzie miało miejsca w domowych pctach. Tak samo jak Ryzeny 3 czy 5 4/8 z RAMem 3200MHz CL14.
Ja rozumiem iż testowanie zajmuje dużo czasu, ale nie rozumiem dlaczego jak testujemy topowy konsumencki procesor, na topowej konsumenckiej płycie, podłączamy najszybsze dyski, zasilamy wypasionym zasilaczem itd., a do tego wszystkiego dajemy wolne pamięci które ludzie będą ładować do celeronów i pentiumów. Dla mnie nie ma to najmniejszego sensu.

Co do pamięci, to 2400 staje się standardem co najmniej te znam które mają:
- Kingston HyperX 8GB 3200MHz (KHX1600C9D3B1K2/8GX)
- G.Skill Flare X DDR4 8GB 3200MHz
- Crucial Ballistix Elite 8GB 2666
Ale specyfikacja JEDEC dla wszystkich częstotliwości podaje napięcie 1,2V, więc jak jest wyższe to nie można dodać profilu, a większość ma przy większej 1,35V.
Old October 12th, 2017, 10:54 PM   #1396
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Dlatego, żeby miał równe warunki jak inne procesory z tej samej platformy pamięci. Im mniej zmiennych tym lepiej.
Dlatego też oddzielnie umieścili wyniki dla DDR4 3200. I inni też tak robią, nawet HardwareUnboxed czy GamersNexus zaznacza wyraźnie zmianę pamięci bo wyniki w tym momencie nie są porównywalne w tył. Jak podciągną platformę do 3200MHz, to pociągną też w górę platformę niższych procesorów.

Tak samo testuje się przecież RAM - z jednym procesorem i na tej samej płycie głównej, aby wyniki można było porównać.

Dlatego masz oddzielne testy na szybszych pamięciach, żeby wiedzieć ile wzrostu się spodziewać. Mogliby tylko zrobić porównanie 2133 vs 2400 vs 2666 vs 3000, gdzie leży granica opłacalności dołożenia do szybszych pamięci. Ale to też raczej materiał na oddzielną tabelkę, a nie mieszanie do głównej. Zwłaszcza, że do testów na 3200Mhz wykorzystali jeszcze inny element, czyli GTX 1080ti a nie 1080. Dlatego są oddzielne strony, bo zmieniono platformę graficzną dla pomiarów skalowania pamięci. Wrzucając szybsze pamięci na główną platformę, wyszłoby im że na i7-8700k czy i7-7700k się nie skalują, a na najtańszym i5 już tak.

Last edited by PiotrG; October 12th, 2017 at 11:21 PM.
Reply

Thread Tools

Posting Rules