daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 24th, 2013, 02:28 PM   #2101
Milen
Registered User

Likes (Received): 3318

Колкото повече гледам картата, толкова се дивя на гения на проектантите на МД3. Разклоненията са предвидени на едни от най-трудните за изграждане места.

Ето как ще изглежда приблизително района около МС Дойран по плановете на Метрополитен.

Кривите са с радиус 250 m, максимална скорост към и от Овча купел - 70 km/h, към Дойран - при стрелката 50 km/h, иначе 70 km/h.
Правоъгълникът на МС Дойран е с дължина 100 m и ширина 17,4 m. Ще трябва да се изгради по подземен способ под реката. Камерата на разклонението (между оранжевите линии) е с дължина 75 m и ширина между 10 и 20 m. Тя също ще трябва да се изгради по подземен способ под реката, при това без колони. Със съвременните технологии това е възможно да се изгради, но ще е много скъпо и сложно (освен ако точно това не е целта - по-скъп строеж, повече за крадене).
Както някои от вас казаха, целта е добро обслужване с малко усилия. Но метро под Дойран определено няма да стане лесно. Близо половината от трасето ще се строи по подземен метод на голяма дълбочина. В откритите участъци пък ще трябва да се мести инфраструктурата.

Quote:
Originally Posted by NBBVH View Post
...
Задачата при изграждането на транспортната мрежа е да се обслужат възможно най-ефективно с възможно най-малко усилия възможно най-много потребители. Строителството на метро не е най-малкото усилие и е безсмислено да се прави по направления, които вече са обслужени. Но ако се направи в съседство, едновременно поема необслужените територии и разтоварва вече обслужените; няма никаква необходимост пешеходния трафик да се покрива с автомобилния, а бул. България е и ще си остане автомобилна артерия. Следователно, ако ще се прави метро, по-добре да не е точно под автобусите и трамваите, а и няма да имаме спиране и затрудняване на автотрафика заради строежа - както сам каза, по Дойран такъв трафик няма.
...
Извинявай, ама това са празни приказки, имало било нужда, да се поемат необслужените територии, ами и сега Дойран е обслужен.
Иначе е вярно, че няма нужда, пешеходния трафик да се покрива с автомобилния, ама по България поне има място за пешеходен. А за да се стигне до метростанциите под Дойран хората ще трябва да се лутат из кварталните улички, където тротоарите нямат и 2 m ширина. Докато спирките на България ще са на лесно достъпни места, които хората са свикнали да ползват. А тези, които няма да с пешеходна достъпност на метро под булеварда (напр. Костенски проход или Бъкстон) ще са на максимум 2-3 спирки с довозващ транспорт.

PS: Сега наистина по-голямата част от трафика по България е от квартали, които няма да бъдат обслужени от метрото, но това ще се промени след откриването на връзката Каблешков - Г.М.Димитров. Тогава голяма част от транзитния трафик ще се пренасочи и натоварването па България ще намалее. Но това няма нищо общо с метрото.

mastodonta liked this post

Last edited by Milen; July 24th, 2013 at 02:35 PM.
Milen está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 24th, 2013, 02:40 PM   #2102
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 12561

NBBVH, не съм съгласен. Отвори картата на София и погледни - по-добре транспортно обслужване би имало, ако се пусне скоростен релсов транспорт (дали скоростен трамвай или метро това е друга дискусия, говоря по принцип) по България и по Борис Трети. Докато Дойран е в средата на двата и реално осакатява не малка част от покритието, което би имало в другия вариант (България и Борис Трети).

По Каблешков ако изобщо някога нещо се направи, то първо няма да е в посока център, а ще е с обиколна функция, респ. няма място за сравнение с другите трасета (България, Дойран, Борис Трети), второ отделно пак остават непокрити със скоростен транспорт райони от картата в този участък на града, които биха били покрити ако се заложи не на Дойран, а на България и Борис Трети.

Иначе гледната ти точка я гледам и все така я намирам за недалновидна и губеща. И да спра с темата, че става досадно сигурно на колегите, а и на мен - мнението ми е, че ако има разклонение на МД3, то категорично не трябва да бъде по Дойран, а по България. Като югозапдна София да се обслужва така както от това разклонение и въобще от МД3, така и от скоростния трамвай по Борис Трети + Каблешков в идните векове Така би се покрило максимално тази част на София от скоростен релсов транспорт.

Last edited by benjaminn; July 24th, 2013 at 02:47 PM.
benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2013, 02:48 PM   #2103
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Likes (Received): 6541

Пфффф.
А бе човек, трамваите по България и Борис никой не ги подлага под въпрос, говорим има ли въобще нужда И от метро покрай/между тях.
Каблешков се спомена в два аспекта:
1) Като бърза и удобна връзка между тези трамваи И евентуалното метро заради трамвая по него
2) защото по него се очаква да се разтовари част от автомобилния трафик, който сега по липса на други варианти слиза към центъра или обикаля към околовръстното.
NBBVH no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2013, 02:50 PM   #2104
putnik2011
BANNED

Likes (Received): 2138

Дори и участъка от Княжево до Руски паметник да се преоборудва като за скоростен трамвай, пак може да се мисли за отклонението Дойран. И какво от това че метрото, ТМ5 и ТМ7 ще бъдат близо един до друг? Района е от най-атрактивните, динамично се развива.
putnik2011 no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2013, 02:54 PM   #2105
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Quote:
Originally Posted by NBBVH View Post
Пфффф.
А бе човек, трамваите по България и Борис никой не ги подлага под въпрос, говорим има ли въобще нужда И от метро покрай/между тях.
Каблешков се спомена в два аспекта:
1) Като бърза и удобна връзка между тези трамваи И евентуалното метро заради трамвая по него
2) защото по него се очаква да се разтовари част от автомобилния трафик, който сега по липса на други варианти слиза към центъра или обикаля към околовръстното.
А бе човек, ми нали за това говоря от самото начало и аз, че няма нужда между двата трамвая и метро и по-добре ако се прави разклонение то да иде на мястото на един от двата трамвая (като уточних, че лично според мен е по-разумно да бъде на мястото на трамвая по България)!? Ти не та не - метрото под Дойран трябвало да бъде ако има разклонение на МД3, при все двата трамвая отстрани.
Имам чувството, че с двама различни човека пиша, които използват твоя ник.

Каблешков е ясен, че е нужен.
Old July 24th, 2013, 03:07 PM   #2106
Milen
Registered User

Сигурно ви станах досаден, затова този път съм много кратък.
Струва ли си, да се дадат 1,5 пъти повече пари за метро под Дойран, след като разклонение под България ще има почти същия ефект?

benjaminn liked this post
Old July 24th, 2013, 03:55 PM   #2107
debellebed
BANNED

Likes (Received): 683

Quote:
Originally Posted by Milen View Post
Камерата на разклонението (между оранжевите линии) е с дължина 75 m и ширина между 10 и 20 m. Тя също ще трябва да се изгради по подземен способ под реката, при това без колони. Със съвременните технологии това е възможно да се изгради, но ще е много скъпо и сложно (освен ако точно това не е целта - по-скъп строеж, повече за крадене).

Има и други начини според мен, под река може да се строи и по открит способ с частично пресушаване. Ето как го правят в Берлин под много по-голяма река (плавателен канал по-точно) - строи се метростанция на -17 м. стъпила и на двата бряга.

А описната от теб крива по-вероятно да е вписана по левия бряг, а не направо към Дойран, там също може да се изгради по открит способ. Вероятно и това е идеята - на две нива леко чупка вдясно на посоката на движение за да влезе под нормален радиус в габарита на Дойран.

Last edited by debellebed; July 24th, 2013 at 04:01 PM.
debellebed no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2013, 04:34 PM   #2108
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Писна ми, да знаеш. Двама човека с един ник, викаш... още колко пъти трябва да се каже, че няма нужда от никакво метро там, нито заедно с, нито на мястото на трамвая.
И ако в бъдеще възникне такава нужда, тя няма да е за сметка на трамвая, ерго тогава ще е по-добре да е отделно трасе. Ако пак не разбереш какво ти казвам си търси професионална помощ.

Quote:
Струва ли си, да се дадат 1,5 пъти повече пари за метро под Дойран, след като разклонение под България ще има почти същия ефект?
Трасето под България ще е за сметка на трамвая, тоест ефектът няма да е същия, а парите похарчени дотогава за трамвая ще трябва да се добавят към цената на метрото, така че няма и да е 1,5 като съотношение. Премахването на трамвая би улеснило безконфликтността на кръстовищата, но това ако ще се решава, трябва да се решава сега, преди да са изляти милиони в реконструкция на релсите.

Надявам се да му построят на човека кварталната станция, та да миряса. На мене честно казано ми е все едно - ако решат, и без да ме питат ще го направят... Дотук загубих 5-6 часа да разговарям с радиото.
Old July 24th, 2013, 04:51 PM   #2109
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

NBBVH, Нещо много агресия, много жлъч усещам, по-спокойно го давай, достатъчно драми имаме на улицата... Просто явно имаш неясен изказ от време на време, та затова така.

В крайна сметка ако едно метроразклонение би вършило по-добра работа от псевдоскоростен трамвай и се реши да се прави изобщо такова, то разклонението смятам логично да е е за сметка на един от двата трамвая по вече изредените по-горе причини, но няма никакво място на Дойран и проектите на СО по това отношение са нелепи отвсякъде. А ние именно това коментираме - идеята на СО да има разклонение под Дойран. Тоест то стои на дневен ред и затова изобщо си казах несъгласието в първия пост днес в темата, за който ти се захвана.

А иначе метростанция няма да имам при всички случаи до мен, така че не водя този спор "за да мирясам" - не съм се нещо развълнувал като теб, та да се налага да го правя. Нервите се усещат къде са избили...

Last edited by benjaminn; July 24th, 2013 at 05:00 PM.
benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2013, 05:02 PM   #2110
Milen
Registered User

Quote:
Originally Posted by debellebed View Post
Има и други начини според мен, под река може да се строи и по открит способ с частично пресушаване. Ето как го правят в Берлин под много по-голяма река (плавателен канал по-точно) - строи се метростанция на -17 м. стъпила и на двата бряга.
Така е, съгласен съм, може да се строи под река и по открит способ, но това също е доста скъпо. Обикновено се избягва метрото да минава под реки, а пък МД3 се движи близо 2 km успоредно, под реки. И освен това под реките ще има 2 метростанции и 2 разклонения. За мен това е излишно усложняване и оскъпяване, което може да се избегне.

Не разбирам връзката с обновяването на трамвайното трасе. Ремонът се предвижда сега, защото сега има нужда. Разклонение на МД3 ще има най-рано след 15-20 години, или предлагаш, през този период да не правим нищо за трамвая, защото може би ще бъде спрян след пускането на метрото?

PS: Не живея в югозападна София.
Old July 24th, 2013, 05:19 PM   #2111
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Ако към мен се обръщаш, Милен, то аз съм за ремонт на трамвая по България - има спешна нужда, а няма пари да се пристъпи направо към подмяната му с метро (освен това СО не предвижда изобщо такава). Затова тази година ремонт, пък след години, ако се прецени, че има нужда от метроразклонение с оглед превозния капацитет на трамвая и реалните нужди, това е друга тема.
Old July 24th, 2013, 05:44 PM   #2112
Milen
Registered User

Не, не говорех на теб, а на NBBVH, извинявай за недоразумението. За останалото съм напълно съгласен с теб. Не може да се прави връзка между ремонта на трамвая сега и трасето на метрото след 20 години.
Old July 25th, 2013, 12:37 AM   #2113
kevin87
Registered User

kevin87's Avatar

Likes (Received): 5360

Не забравяйте, че разклоненията са ОК само в крайните части на градовете и по тях влаковете са 2 пъти по-нередовни. Не мисля, че бул. България е края на града или заслужава тази "привилегия" да чакат хората 15 минути за влакче.

vass liked this post
kevin87 no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2013, 12:59 AM   #2114
Milen
Registered User

Quote:
Originally Posted by kevin87 View Post
Не забравяйте, че разклоненията са ОК само в крайните части на градовете и по тях влаковете са 2 пъти по-нередовни. Не мисля, че бул. България е края на града или заслужава тази "привилегия" да чакат хората 15 минути за влакче.
Малко преувеличаваш, въпреки че е разклонение, метрото по България може да се движи на 4-5 минути интервал в делничните дни. Според мен определено ще е по-добре от трамвая.

Last edited by Milen; July 25th, 2013 at 01:14 AM.
Old July 25th, 2013, 01:01 AM   #2115
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 451

Quote:
Малко преувеличаваш, въпреки че е разклонение, метрото по България може да се движи на 4-5 минути интервал в делничните дни. Според мен определено ще е по-добре от трамвая.
Ако се сменят трамваите и се ремонтира трасето, пуснат се по-големи състави според мен ще си върши чудесна работа.

NBBVH liked this post
vass no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2013, 09:00 AM   #2116
mastodonta
Registered User

mastodonta's Avatar

Likes (Received): 2573

Quote:
Originally Posted by vass View Post
Ако се сменят трамваите и се ремонтира трасето, пуснат се по-големи състави според мен ще си върши чудесна работа.
Ако беше толкова просто никъде нямаше да строят метро и всички в Париж, Лондон, Ню Йорк и прочие щяха да си го карат на трамваи.

NBBVH, benjaminn liked this post
mastodonta no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2013, 09:20 AM   #2117
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Quote:
Originally Posted by mastodonta View Post
Ако беше толкова просто никъде нямаше да строят метро и всички в Париж, Лондон, Ню Йорк и прочие щяха да си го карат на трамваи.
Само че в изброените места натоварването не е като за трамвай...
Old July 25th, 2013, 10:36 AM   #2118
cyberdude
Registered User

Likes (Received): 5519

Quote:
Не си го представям това - за да стане, трябва в частта през Центъра влакчетата д са на около 2 минути интервал - нещо, което за момента не е постигнато и при МД1 и МД2. Другия вариант е по трасето към Овча купел интервала да е 10 мин
cyberdude no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2013, 11:35 AM   #2119
Milen
Registered User

Quote:
Originally Posted by cyberdude View Post
Не си го представям това - за да стане, трябва в частта през Центъра влакчетата д са на около 2 минути интервал - нещо, което за момента не е постигнато и при МД1 и МД2. Другия вариант е по трасето към Овча купел интервала да е 10 мин
Не ти разбирам логиката, понеже сега ръководството на Метрополитен не може да организира един добър график на движение на влаковете, дай да не строим разклонения, защото по тях влаковете щели да вървят на 15 минути през делничните дни?! Братоев не е вечен, освен това няма нищо трудно да се намали интервалът на движение - само трябва да има достъчно влакове. 2 минути интервал в централната част има например в Мюнхен и Виена, защо не и при нас?
Old July 25th, 2013, 01:23 PM   #2120
tonyyyy
BANNED

Likes (Received): 521

Зависи от вместимоста на подвижния състав, ако е горе-долу като на влаковете по 1-ви и 2-ри няма никаква нужда от интервал по-малък от 8-10 мин в разклоненията, респективно 4-5 в центъра. До изгаждането на разклонение, ако такива въобще има предполагам ще е 6-10. Ако влаковете са по-малки естествено и интервала трябва да е по-малък. Независимо по коя улица ще е първата станция на това разклонение ще е на пресечката с Г.Делчев. Това е извън дори най-широкото възможно понятие за център. И по това разклонение в никакъв случай потенциалния пътникопоток не е съизмерим с Люлин, Младост, дори Надежда респективно и интервалите на движение.
Единственият участък по който в бъдеще има логика от влакове на 2 мин е централния на 1-ви.

Last edited by tonyyyy; July 25th, 2013 at 01:31 PM.
tonyyyy no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
метро, metro

Thread Tools

Posting Rules