daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 12th, 2017, 10:22 AM   #541
sa6
Registered User

Likes (Received): 386

да, стига комунизъм, съгласен съм. Когато някой си е избрал един район, значи го устройва. Тогава обаче не трябва да занимава другите с протести и затваряне на улици и претенции към общината за инфраструктура, като във соц-жк. Точно в кв. Витоша имам приятели, които вместо да мрънкат, събраха пари и откупиха имота срещу тяхната кооперация. Сега там има чудесна, оградена градина, където си почиват и играят децата им.
sa6 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 12th, 2017, 10:53 AM   #542
cdk
Registered User

Likes (Received): 929

Quote:
Originally Posted by sa6 View Post
да, стига комунизъм, съгласен съм. Когато някой си е избрал един район, значи го устройва. Тогава обаче не трябва да занимава другите с протести и затваряне на улици и претенции към общината за инфраструктура, като във соц-жк. Точно в кв. Витоша имам приятели, които вместо да мрънкат, събраха пари и откупиха имота срещу тяхната кооперация. Сега там има чудесна, оградена градина, където си почиват и играят децата им.
общината взима десетки милиони от разрешения за строителство в новите квартали и данъци, и тези пари трябва да се връщат в тези квартали под формата на инфраструктура, така че хората са си платили тази инфраструктура и си искат своето. и още нещо в новите квартали хората са по взискателни за разлика от някой други места където нещата са в пъти по зеле но местните "граждани" са свикнали на боб хляб и всякак им е добре.

linker_ liked this post
cdk no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 10:54 AM   #543
PEOGEO
Registered User

PEOGEO's Avatar

Likes (Received): 757

Аз съм избирал жилище сравнително скоро. Края на 2012 един петък бях на интервю тук и се разбрахме в понеделник да почвам. В събота почнах да си търся квартира и от любопитство погледнах цените на апартаментите. Попаднах на няклко обяви за гарсониери в блоковете с номера от 1- 6 в Дружба за по 15к евро. Тъй като имах към 11к реших, че няма да плащам за квартира, а ще си купя. След като дойдох и поразучих нещата разбрах, че там не е оферта и почнах да се ровя. Харесах кварталите, заключени между Борис и Цариградско + нормалните блокове в Дружба. Малко след това започнаха метрото до летището и цените на апартаментите в Дружба се изравниха с тези в Младост 3 и 4. Така реших, че от всички тези квартали най изгодно е в Младост. Предимствата са метро, млади хора за комшии, сравнително широки и поддържани зелени околоблокови пространства, бърза връзка с голяма част от града чрез ЮД и Цариградско и основното близостта на БП и други офис сгради, където е доста вероятно един млад човек да си намери работа. Критериите ми бяха да е евтино, за да не се загробвам с голям кредит (след една седмица ми е последната вноска), да е за ремонт, за да го изрина и да си го направя по мой вкус, да не е на голям булевард, да има места за паркиране и съответно пространство около блока, но не огромно за да не се застрои. Но тъй като тази гарсониера я взех за да не плащам наем и не с идеята да остарея тук, основното беше евтиното и бих направил компромис с критериите.
Купих в Младост 3 зад общината. Интересното беше че като започнаха метрото към БП, цените за 1-2 месеца паднаха и успях да го купя за 25к евро.
Сега, ако трябва да си купувам апартамент, когато тук е по-скъпо от доста други квартали от описаното каре си нямам идея къде бих купил. Навсякъде проблемите, за които трябва да си затвориш очите ми идват много за цената, която трябва да платиш.

sashoskiora, DAJelev, the dogi liked this post
PEOGEO no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 11:13 AM   #544
Pavkata
Registered User

Likes (Received): 4689

Уцелил си времето. 2011-2013 бяха най-евтините години и се купуваше много, но само кофти жилища за тотален ремонт. Сега твоите 25к вървят по 45-60к евро. Тоест балонът е яко надут. Познати така си взеха панелка за 25к в МЛ3, в същия блок и вход сега продават същото жилище на 50к И всички ми обясняваха как трябва и аз да си купя, в момента е същото - всички си купиха или купуват - само аз оглеждам и като отворя Виена, Мадрид или Мюнхен и околните им 40км и се отказвам да купувам в София

PEOGEO liked this post
Pavkata no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 11:40 AM   #545
sa6
Registered User

За съжаление това което тук липсва е градоустройствена политика и цялостна визия. София не се развива като град, а като някакво поселение, катун. Моето мнение е че човек трябва да живее под наем близо до работата, като я смени, сменя и жилището. Имам наследствен имот, но съм живял в истински градове в Испания и Италия, сега не мога да свикна тук, въпреки добрата работа. Може би човек трябва да търси макс удобства, без да гледа другите кусури и да е готов да се премести на ново място по всяко време с допълнителна инвестиция, без носталгия към стария си дом и район.

cdk, linker_ liked this post
Old November 12th, 2017, 12:41 PM   #546
Slu
Registered User

Likes (Received): 5436

Quote:
За съжаление това което тук липсва е градоустройствена политика и цялостна визия. София не се развива като град, а като някакво поселение, катун. Моето мнение е че човек трябва да живее под наем близо до работата, като я смени, сменя и жилището. Имам наследствен имот, но съм живял в истински градове в Испания и Италия, сега не мога да свикна тук, въпреки добрата работа. Може би човек трябва да търси макс удобства, без да гледа другите кусури и да е готов да се премести на ново място по всяко време с допълнителна инвестиция, без носталгия към стария си дом и район.
Quote:
Originally Posted by sashoskiora View Post
Това което си написал не е вярно, второ локален патриотизъм няма, защото съм от София и нямам нищо общо с Плевен и Ловеч, проблем има при много хора от други градове различни от София и проблема е свързан с някакъв вътрешен комплекс.
Разбира се от изостанали градове не бих могъл да виня хора, които търсят реализация в София, но добре развити градове проблема е с някакво чувство за малоценност.
В София не се издържа от много време, града е пренаселен, културата или липса на такава, която донесъха всички пришълци в София натоварва града много.
Всяка област от България има своите характерни особености и човек откъснат от корените си не може да се промени, интеграция няма, дори специфичните особености се пренасят и върху децата макар и родени в София, а дистанцията от родителите и роднините е пагубна.
София може да предложи нещо различно в сравнение с другите големи градове единствено на много високо квалифицирани кадри, които работят в чуждестранни компании, всичко останало може да се работи навсякъде в България с изключение на западналите райони.
Точно на там ми е насочено вниманието, но за да може човек да разбере това трябва много да пътува и да отсяда в други градове, да говори с хората там, за да го разбере.
Няма визия за решение и на демографските проблеми и на икономическите, или напротив целта е да печелят определени хора и банките като държат много хора в ситуация на роби изплащаши някоя кутиика примерно в Манастирски ливади.
И двамата сте българи и двамата ще пътували и видяли...а защо така !?
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 01:14 PM   #547
Miamoto
Registered User

Likes (Received): 702

Quote:
Така... живеете с жената и детето в Младост, появява се добра оферта за работа в центъра. Ок е местенето, но жената работи в Младост, детето на градина или начално училище пак там. Какво правим?

NBBVH, troppper, Shlosera, the dogi liked this post
Miamoto no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 01:51 PM   #548
passengerBG
Registered User

Likes (Received): 249

Quote:
Originally Posted by Miamoto View Post
Така... живеете с жената и детето в Младост, появява се добра оферта за работа в центъра. Ок е местенето, но жената работи в Младост, детето на градина или начално училище пак там. Какво правим?
Това вече са подробности. За конкретната ситуация бих предложил да останат в Младост защото все пак двама работещи в Младост срещу един в центъра. Бащата ще ходи с метрото.
Иначе, няма какво да се чудите, това е обичайна практика млади клеркове да си търсят жилище близо до работата. В Младост 4 ако работиш в БП. Удължаването на трамвая до МС Младост 3 може да доведе до нарастваща популярност на Дружба 2 сред работещите в небостъргачите на Кепитъл сити.
passengerBG no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 01:56 PM   #549
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Likes (Received): 6605

Разбира се, че са подробности. Това да си семеен, нищо важно не е. 99% от населението са млади клеркове... Патетично е как някои хора си мислят, че само тяхното ежедневие е меродавно и само техния начин на живот има значение.

Хората предпочитат собствени жилища по съвсем други причини, и то не е, както сте се разлютили да ги изобличавате, за да демонстрират благосъстояние. Просто нещата, които можеш да си позволиш в собствено жилище и тези в квартира са от съвсем различен порядък.

EEH, troppper, Shlosera, the dogi liked this post
NBBVH no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 02:03 PM   #550
passengerBG
Registered User

Очевидно разбираш от статистика. Да не си статист в БТВ?
Old November 12th, 2017, 02:22 PM   #551
sa6
Registered User

Господа, светът се променя, реалностите днес са различни. Аз изказах едно възможно решение за среда като софийската, която е специфична. Да, винаги можете да обявите война на действителността... Аз съм се местил и когато ситуацията го налага, пак бих го направил. Мобилните хора в глобалния свят оцеляват.
Old November 12th, 2017, 02:45 PM   #552
Miamoto
Registered User

Quote:
Originally Posted by NBBVH View Post
Разбира се, че са подробности. Това да си семеен, нищо важно не е. 99% от населението са млади клеркове... Патетично е как някои хора си мислят, че само тяхното ежедневие е меродавно и само техния начин на живот има значение.

Хората предпочитат собствени жилища по съвсем други причини, и то не е, както сте се разлютили да ги изобличавате, за да демонстрират благосъстояние. Просто нещата, които можеш да си позволиш в собствено жилище и тези в квартира са от съвсем различен порядък.
Няма да те разберат.

Quote:
Господа, светът се променя, реалностите днес са различни. Аз изказах едно възможно решение за среда като софийската, която е специфична. Да, винаги можете да обявите война на действителността... Аз съм се местил и когато ситуацията го налага, пак бих го направил. Мобилните хора в глобалния свят оцеляват.
Мобилните сингъл.

troppper liked this post
Old November 12th, 2017, 03:10 PM   #553
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Той тоя конкретно и себе си не разбира понякога какво е казал

Песинджър, я тогава да те питам по друг начин - ако си смениш работата в другия край на града, но имаш възрастни родители, ще им причиниш ли стреса да им разбуташ живота? Или и това са подробности...
Old November 12th, 2017, 03:12 PM   #554
passengerBG
Registered User

Тук вече засягаш дълбините на манталитета и възпитанието... Ако държиш на родителите си, ще пътуваш до другия край на града.
Old November 12th, 2017, 03:26 PM   #555
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Тоест стигаме до извода, че не всеки може с повод и без повод да се мести и сменя квартирите като носни кърпички. Какъв беше смисълът от твоето включване?
Old November 12th, 2017, 03:27 PM   #556
passengerBG
Registered User

Може би досущ като смисъла на твоето включване
Old November 12th, 2017, 03:46 PM   #557
kraxx
фундаменталист х-тремист!

kraxx's Avatar

Likes (Received): 141485

За вас двамата има измислени лични съобщения. Засвидетелствайте любовта си там.
Благодаря за разбирането и че не ми отговорихте.

sashoskiora, troppper, the dogi liked this post
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 03:47 PM   #558
Miamoto
Registered User

Quote:
Originally Posted by kraxx View Post
За вас двамата има измислени лични съобщения. Засвидетелствайте любовта си там.
Благодаря за разбирането и че не ми отговорихте.
А не! Тъкмо извадих пуканките.

kevin87 liked this post
Old November 12th, 2017, 04:18 PM   #559
linker_
Registered User

Likes (Received): 1367

Мобилността е присъща на западното общество. Но дори и да искаме да бъдем такова, държавата/общината се опитва да го направи все по-трудно. В момента се налага годишна уседналост за да влезе детето ти в детска градина и училище. Последно бяха предложили да е 3-годишна. Т.е. да - лесно можеш да се преместиш основно когато си single.

Miamoto, sashoskiora liked this post
linker_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2017, 07:00 PM   #560
sashoskiora
Registered User

Likes (Received): 3258

Разводнихте темата. Хич не ми се живее в София, но тук е цялото ми семейство и родителите ми. Тук са записани децата на градина и училище и т.н., работа, приятели...детство и т.н.
Аз не бих теглил кредит за второ жилище или да продам това и да купя друго, защото не намирам смисъл в София. Това с местенето от квартал в квартал и от град в град става когато си под наем/и основно млад необвързан/, но да купуваш и продаваш така няма как.
Това да имаш собствено жилище ти дава сигурност до толко, че няма да се налага да се местиш ако хазяина му скимне нещо.
Мислил съм дори да оставя това жилище и да пробваме в друг квартал под наем основно заради по чист въздух, но не виждам къде и сигурно ще имаме транспорти и къп други проблеми с децата/например личен лекар/.
Апартамент бих сменил единствено за къща.
Имаме и къща в Нови Искър, но доста се пътува до София и това ме отказва.
Може би Долни Богоров е вариант за нас, но там липсва канализация примерно.
Витошките квартали са много усойни и далече от центъра.
Ако се премести човек извън Околовръстното ще има много проблеми свързани основно с образованието на децата си.
sashoskiora está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules