daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Архитектура > Архитектура и урбанизам

Архитектура и урбанизам Дискусија о архитектури и градске вести / Architecture, urbanism and city talk

Reply

Thread Tools
Old May 26th, 2010, 10:03 PM   #1
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 1874

Najbolji gradovi za život - kod nas i u svetu

Interesantna tema za diskusiju

Quote:

Beč najbolji grad za život

26. maj 2010. | 19:53 | Izvor: Tanjug London -- Najbolji grad na svetu za život je Beč, a najgori Bagdad, pokazuje istraživanje britanske konsultantske firme "Merser".

Sedam gradova u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj nalaze su među prvih 10 kada je kvalitet života u pitanju, navodi se u istraživanju "Kvalitet življenja 2010", kojim je obuhvaćen 221 grad.

Iza austrijske prestonice koja je zauzela prvo mesto, na drugom i trećem mestu nalaze se dva švajcarska grada, Cirih i Ženeva.

Među prvih 10 su i nemački gradovi Diseldorf, na šestom mestu, Frankfurt i Mihnen, koji dele sedmo mesto, i švajcarski Bern koji je zauzeo deveto mesto.

Četvrto mesto dele Vankuver u Kanadi i Oklend na Novom Zelandu, dok je deseto mesto zauzeo Sidnej u Australiji.

Najgore rangirana je iračka prestonica Bagdad, koja je zauzela poslednje 221. mesto, a među poslednjih 10 na listi nalazi se i prestonica Haitija Port-o-Prens.

Kako piše londonski "Gardijan", samo pet britanskih gradova ušlo je na listu od kojih je najbolje rangiran London na 39. mestu.

U istraživanju koje sprovodi svake godine, "Merser" procenjuje kvalitet života u gradovima širom sveta u poređenju sa Njujorkom, kome je dodeljeno 100 poena.

Taj grad je ove godine zauzeo 49. mesto, odmah iza Vašingtona i Čikaga.

Gradovi se analiziraju na osnovu 10 kategorija, među kojima su politička stabilnost, bankarske usluge, odlaganje smeća, standard i dostuppnost međunarodnih škola, restorana i pozorišta i istorija prirodnih katastrofa.

Lista ima za cilj da pomogne vladama i multinacionalnim kompanijama da obezbede pravičnu kompenzaciju zaposlenima kada ih šalju na poslove u inostranstvo.

Ove godine "Merser" je prvi put sačinio listu gradova na osnovu ekoloških kriterijuma kao što su dostupnost vode, uklanjanje otpada, kvalitet kanalizacione mreže, zagađenje vazduha i gužve u saobraćaju.

Na toj listi prvo i treće mesto su zauzeli kanadski gradovi Kalgari i Otava, dok je na drugom mestu američki grad Honolulu.
CrazySerb no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 26th, 2010, 10:40 PM   #2
Sawovsky
Шар Планино, долазим ти..

Sawovsky's Avatar

Likes (Received): 1278

Ja verujem da bi mi od nasih gradova pored mog rodnog i trenutnog grada(Jagodine i Beograda), za zivot najlepse legli Banja Luka, Herceg Novi, Novi Sad.
Armed I must come there one day.

There over there... from on top of the ruins
Of Emperors' palaces to the devil I will say:
"Flee from my beloved home you plague,
Already your loan I must repay!"
Sawovsky no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 10:42 PM   #3
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 143

Ex-Yu: Banja Luka, eventualno Beograd, poslije toga mozda samo jos Novi Sad, Ljubljana i Zagreb.

Svijet: ima ih dosta London, NYC...
Bad_Hafen no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 10:48 PM   #4
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

Ja bih od naših gradova mogao živjeti samo u Banjoj Luci, Sarajevu (isključen nacionalni element) i Beogradu.

Banja Luka - iako nije veliki grad, vrlo je lijep. Dovoljno je veliki da se u njemu može napraviti dobra karijera, a nije prevelik da to predstavlja opterećenje u svakodnevnici. Od velikih gradova Zagreb je blizu, a ni BG nije predaleko. Ljeti je grad prelijep i odmaranje uz Vrbas predstavlja pravo uživanje. Mislim da grad ima odličnu budućnost, ako ne dođe do novog rata. Možda sam malo subjektivan.

Sarajevo - glavni grad države, puno se novca u njemu vrti, ima sve što čovjeku treba. Dovoljno veliki, a nije prevelik. Taman. Centar zbivanja u BiH. Veliki plus je blizina skijališta na Jahorini i Igmanu.

Beograd - metropola. Grad koji živi 24/7. Centar zbivanja regiona. Koliko je lijep, toliko zna biti i haotičan. Van konkurencije.

ostali su mi neinteresantni. Možda eventualno Novi Sad i Podgorica mogu biti na 10. i 11. mjestu poslije praznih mjesta.

Od stranih bih jedino mogao živjeti u Njujorku. Kad sam već daleko od kuće, onda neka bar budem u centru zbivanja.

Last edited by geronimo_rs; May 26th, 2010 at 10:54 PM.
geronimo_rs no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 10:54 PM   #5
NeMiroff
Registered User

NeMiroff's Avatar

Likes (Received): 152

Mozda je Bec najbolji grad za zivot, ali ne bih hteo tamo ziveti jer nevolim Austrijance i Bec je za mene manje-vise dosadni
Old May 26th, 2010, 10:58 PM   #6
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

Mislim da je tema vrlo zanimljiva.
Old May 26th, 2010, 11:03 PM   #7
Sawovsky
Шар Планино, долазим ти..

Sawovsky's Avatar

Likes (Received): 1278

Quote:
Originally Posted by FERENC919 View Post
Mozda je Bec najbolji grad za zivot, ali ne bih hteo tamo ziveti jer nevolim Austrijance i Bec je za mene manje-vise dosadni
Ako volis Jugoslovene i Turke, onda nema problema
Njih zajedno pola grada minimum
Armed I must come there one day.

There over there... from on top of the ruins
Of Emperors' palaces to the devil I will say:
"Flee from my beloved home you plague,
Already your loan I must repay!"
Sawovsky no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 11:06 PM   #8
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 2405

Quote:
Originally Posted by Pavle4488 View Post
Mislim da je tema vrlo zanimljiva.
Slažem se!

U EX-Yu, pored Sarajeva: definitivno na prvom mjestu Beograd! Potom eventualno Zagreb, Novi Sad i Banja Luka.

Od ostalih: Stockholm, Kopenhagen, Beč, London, Barcelona, Vancouver.
Old May 26th, 2010, 11:09 PM   #9
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Quote:
Originally Posted by Sawovsky View Post
To mi je poznato

Prošle godine kad sam bio, da pitamo neku ženu kako doći do Mariahilfer Strasse, mi njoj nešto na njemačkom, žena blehnula u nas, mi na engleskom, ona još goru reakciju, i reče ovaj jedan što je bio s nama "haj ba pusti je, idemo prohodati", kad žena u po frke: "a pa jebli vi guj'cu svoju, što ne kažete da ste naši, idite tramvajem dvije štacjone i stićete"

Ili s prijateljicom u H&M dolazim na kasu, kad ona hladno "dvadeset eura" ja ono
Old May 26th, 2010, 11:11 PM   #10
Luka
Registered User

Luka's Avatar

Likes (Received): 931

Quote:
On a brighter note, quality of living continues to rise in many Eastern European cities, such as Belgrade (Serbia), Pristina (Kosovo), Tallinn (Estonia), Prague (Czech Republic) and Ljubljana (Slovenia). Also noteworthy is that use of the euro continued to expand, with Slovakia adopting the euro as its currency in January 2009. Eastern European cities, which have maintained political stability in recent years, have witnessed the greatest improvements in quality of living.
Mercer
Old May 26th, 2010, 11:17 PM   #11
Ranko Su NS
BANNED

Likes (Received): 5

@Ban, @pavle

O ukusima ne vredi raspravljati. Vi volite mala mesta tipa BL. Meni je smešno obrazloženje Zagreb je blizu a ni Beograd nije daleko. Zamislite dali je moguće da Zagrepčanin obrazlaže zašto mu se sviđa ZG. "Pa blizu je Banjaluka." To je apsolutno nemoguće čuti od njih. To ustvari govori da je BL dobra zato što je blizu Zagrebu ili Beogradu. Smešno.
Ja sam više za urbanu varijantu.
Ranko Su NS no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 11:18 PM   #12
NeMiroff
Registered User

NeMiroff's Avatar

Likes (Received): 152

Quote:
Originally Posted by Sawovsky View Post
Austrijanci trebaju da su zahvalni da njim u grad dosla mlada i temperamentna krv, ince bi taj grad umr'o od dosade
Prosto nije mi taj narod simpaticni jer podcenjuju sve i svasta na istok od njihove granice i sami su seljaci koji su pre drugog svetskog nemali nista, isto i ta njihova "verzija" njemackog jezika je bleee..

Ne, Austrija nikako

Da bih mogao izabrati, moj grad za zivot bi bila Budimpesta
Old May 26th, 2010, 11:21 PM   #13
Sena_KG
Registered User

Sena_KG's Avatar

Likes (Received): 6

Po meni u Srbiji, Novi Sad (nemam pojma zbog cega)
A u evropi Milano i Napulj
Sena_KG no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 11:24 PM   #14
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ranko Su NS View Post
@Ban, @pavle

O ukusima ne vredi raspravljati. Vi volite mala mesta tipa BL. Meni je smešno obrazloženje Zagreb je blizu a ni Beograd nije daleko. Zamislite dali je moguće da Zagrepčanin obrazlaže zašto mu se sviđa ZG. "Pa blizu je Banjaluka." To je apsolutno nemoguće čuti od njih. To ustvari govori da je BL dobra zato što je blizu Zagrebu ili Beogradu. Smešno.
Ja sam više za urbanu varijantu.
Pa čovjek kaže da mu se sviđa grad zbog geografske pozicije, jer mu je sve blizu, gdje god okrene. Naravno da će gravitirati prema većem gradu, možda neko ne voli život u tim većim gradovima s bržim tempom života, a voli da mu je u blizini veće mjesto. Naravno da nećeš čuti Zagrepčanina ili Beograđanina da kaže "sviđa mi se, jer mi je blizu Banja Luka" (mada ni to nije isključeno, ipak je BL u pitanju)
Old May 26th, 2010, 11:25 PM   #15
Bojan9
Samo opušteno

Bojan9's Avatar

Likes (Received): 360

CG/SRB - Podgorica(moj grad), Beograd(moja ljubav), Bar(ako bih morao na Primorje).
NS mnogo volEm, i ravnicu još više volEm(pogotovo više od krša), ali me NS nekako zamara.
Kao jednogodišnja 'avantura' bi mogli da prođu srednji gradovi Srbije- Kraljevo, Sombor, Vršac, Zrenjanin...

Evropa- ako bih morao London, Berlin, Sankt Peterburg.
Old May 26th, 2010, 11:40 PM   #16
Wuxa
Vozd

Wuxa's Avatar

Likes (Received): 395

Beograd, Novi Sad, Cacak, Indjija, Vrsac....
ex YU: Split, Ljubljana, Sarajevo....
svet: NY, NY, NY, NY....
Wuxa no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 11:54 PM   #17
makimax
ravangrad forever

makimax's Avatar

Recimo Novi Sad (ni prevelik ni premali) ili mozda Split (nemam pojma zasto,nikad nisam bio ali mi tako deluje po slikama,tv,pricama.....sunce,more.....).
I naravno Barselona .
makimax no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2010, 11:57 PM   #18
Johnny_kgc
██████ 100% Kragujevčanin

Johnny_kgc's Avatar

Likes (Received): 154

Izvinjavam se ako cu nekog uvrediti, ali ova tema, kroz nekoliko stranica, 100% postaje City V.S. City... vec je vidim u naznakama. Ne vredi, to nam je u krvi.

Nastavite...
Johnny_kgc no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2010, 12:05 AM   #19
okmijun
Registered User

Likes (Received): 0

Prekopeca
Old May 27th, 2010, 12:17 AM   #20
lijena komunjara
BANNED

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Johnny_kgc View Post
Izvinjavam se ako cu nekog uvrediti, ali ova tema, kroz nekoliko stranica, 100% postaje City V.S. City... vec je vidim u naznakama. Ne vredi, to nam je u krvi.

Nastavite...
sto posto tacno. Bice zakljucavanja
lijena komunjara no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules