daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury

Pomorze, Warmia i Mazury Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie

Reply

Thread Tools
Old November 30th, 2009, 05:12 PM   #1
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Likes (Received): 107

[Chojnice] Galerie i Centra Handlowe

Wątek o wszystkich budowanych i planowanych galeriach w Chojnicach. Obecnie planowane są w Chojnicach 3 galerie: VICTORIA, CHOJNICKA, BRAMA POMORZA

Budowa Galerii VICTORIA zbliża się wielkimi krokami, wyburzanie byłych zakładów mięsnych postępuje, plan zagospodarowania przestrzennego ma być uchwalony w tym roku, więc wszystko wskazuje na to że na wiosnę 2010 r. powinna rozpocząć się właściwa budowa.
Oto wizualizacja, przepraszam za jakość, ale może pojawi się jakaś lepsza.

Zapraszam do wrzucania informacji i fotek jakie macie w tym temacie

Last edited by chojniczanin; May 16th, 2013 at 01:17 PM.
chojniczanin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 16th, 2009, 05:22 PM   #2
Kuba942
Registered User

Kuba942's Avatar

Likes (Received): 30

Czy czasem można już wydzierżawić miejsce na swój sklep w Galerii Victoria?
http://properties-poland.dtz.com/pl/.../display/69977 - takie coś znalazłem w dziale nieruchomości a od pewnego czasu zauważyłem, że na stronie Empiku z miejsca gdzie są miejscowości którymi zainteresowany jest Empik z prośbą o znalezienie miejsca dla nich, zniknęły Chojnice

Nie wiedziałem też, że to przyszłe Centrum Handlowe ma stronę internetową (słabiutka i prosta ale to zapewne tylko jak na razie jest):
http://www.victoria-chojnice.republika.pl/

To zdobycia są wizualizacje na własną prośbę, tylko ciekawe czy za darmo je udostępniają?
Kuba942 no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2009, 07:51 PM   #3
vogafe
Poland

vogafe's Avatar

Likes (Received): 0

Pisałem już kiedyś z tym zapytaniem, zero odzewu. Z tego można wywnioskować, że albo mają nas w nosie, albo oferta przeznaczona jest tylko dla potencjalnego inwestora ?

edit:

pod tym pierwszym linkiem są jakieś wizualizacje:

Myślę, że to właśnie nasz obiekt. Słaba jakość wizualizacji oraz brak szerszego opisu, ale zaryzykuję opinię, że jest całkiem prosty i zarazem elegancki, choć szału nie robi.

Last edited by vogafe; December 16th, 2009 at 07:59 PM.
vogafe no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2009, 08:32 PM   #4
DawidK
Registered User

Likes (Received): 9

Na moje nie wygląda zbyt imponująco jak na 15.000m2, oczywiście jeżeli jest to ta wizualizacja. Ale pocieszające jest to że będzie wyglądać jeszcze inaczej niz na prezentowanych wizkach.
DawidK no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2009, 08:37 PM   #5
Kuba942
Registered User

Kuba942's Avatar

Różnie może z tym być, wszak w pierwszym poście mamy zupełnie co innego, a z tego co pamiętam to zdjęcie pochodzi z Czasu Chojnic.
Ale to skrzyżowanie tych ulic tak pasuje...tylko Wysokiej nie widzę.
Old February 18th, 2010, 08:03 PM   #6
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

W perspektywie półtora roku ma być wybudowana i uruchomiona pierwsza w Chojnicach galeria handlowa.
Jej lokalizacja - przy zbiegu ulic Zielonej i Derdowskiego dla samorządowców a przede wszystkim klientów będzie tyleż optymalna, co i kłopotliwa. W pobliżu bowiem znajduje się najbardziej niebezpieczne i wymagające gruntownej modernizacji połączenie skrzyżowań. Ten temat zdominował dzisiejszą (18.02) dyskusję w starostwie. Przy jednym stole udało się zgromadzić zarówno inwestora - Mariusza Sobola, jak i władze samorządowe miasta i powiatu. Co istotniejsze - rozmowa doprowadziła do pierwszych wspólnych ustaleń. - Zanim zostanie otwarta galeria, trzeba zmodernizować skrzyżowania - bez wahania stwierdził Mariusz Sobol, który zamierza partycypować w kosztach tego drogowego przedsięwzięcia. Jego partnerami w realizacji tego zamierzenia będą samorządy miasta i powiatu. Kluczem od rozpoczęcia owej inwestycji beęzie stworzenie koncepcji modernizacji skrzyżowania ulic: Zielonej, Derdowskiego, Wysokiej, Mickiewicza i Kilińskiego. Już od kilku lat ta kwestia spędza sen z powiek zarówno w ratuszu, jak i w starostwie. Budowa galerii niemalże wymusza konkretne działania, bowiem działalność tak wielkiego obiektu handlowego spowoduję kumulację ruchu samochodów w tym obszarze miasta. A w zgodnej opinii użytkowników dróg jak i specjalistów, to najbardziej niebezpieczny fragment Chojnic.
Finał dzisiejszej rozmowy jest optymistyczny - w ciągu 2 miesięcy wspomniana koncepcja będzie gotowa, sfinansowana w całości przez spółkę kierowaną przez Mariusza Sobola. W tym czasie wspomniany inwestor będzie już posiadał do dyspozycji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - dokument, który otwiera mu drogę do rozpoczęcia budowy galerii. W ciągu najbliższych miesięcy będzie też gotowe porozumienie w sprawie inwestycji drogowej - partnerami będą miejski i powiatowy samorząd oraz prywatny inwestor galerii
- Inwestycję drogową warto wdrożyć w momencie, gdy w galerii będą już trwać prace wykończeniowe w galerii - sugerował burmistrz Arseniusz Finster. Jak dotąd tylko starosta Stanisław Skaja dość ostrożnie wypowiada się w sferze partycypowania powiatu w tym przedsięwzięciu, z uwagi na ograniczenia finansowe. Ale nie wyklucza współpracy. A to już sporo.

http://www.chojnice.com/
Old February 19th, 2010, 02:06 PM   #7
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Victoria, czyli zwycięstwo

Czy zwycięstwem skończy się długoletnia batalia o powstanie w Chojnicach galerii handlowej? Wszystko jest na dobrej drodze, na najbliższej sesji rady miejskiej ma zostać przyjęty plan miejscowy i wtedy Mariusz Sobol będzie mógł wreszcie ruszyć z budową.

Na powstanie galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia chojniczanie czekają z niecierpliwością. Projekty galerii powstały już kilka lata temu, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce ruszy ta inwestycja. Na przyszłej sesji rady miejskiej ma zostać przyjęty plan miejscowy i Mariusz Sobol może zacząć budowę galerii Victoria. Wczoraj odbyło się spotkanie, na którym uzgadniano kwestie związane ze skomunikowaniem galerii z układem drogowym. W spotkaniu uczestniczyli: Mariusz Sobol wraz z architektem, starosta Stanisław Skaja, burmistrz Arseniusz Finster, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Jacek Marciniak, dyrektor Wydziału Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami UM w Chojnicach Jacek Marczewski, dyrektor Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska UM w Chojnicach Jarosław Rekowski, dyrektor generalny UM Robert Wajlonis i przedstawiciele firmy Traffic, zajmującej się inżynierią drogową. Z trwającego ponad godzinę spotkania wypłynęły dwa wnioski. Po pierwsze pas ul. Zielonej jest za wąski i zostanie powiększony o 5 metrów.

- My ten pas powiększyliśmy z 10 do 12 metrów, wzdłuż tych dwóch myjni, które powstały. O te 5 metrów musimy przesunąć linię zabudowy tego projektu. Cąłą tę inwestycję pchamy w głąb działki, stawrzając, szeroką, 17-metrową ulicę, w której mają się zmieścić chodniki, ścieżki rowerowe, pasy wyłączenia, prawo- i lewoskręty - relacjonował burmistrz.

Na takie uzgodnienie przystał inwestor, poza tym zdecydowano, że opracowanie koncepcji zostanie zlecone firmie Traffic, która już wcześniej realizowała prace na terenie całego miasta. Opracowanie obejmie dosyć duży obszar dróg wokół inwestcyji, mianowicie:

- Skrzyżowanie Ceynowy - Derdowskiego, następnie ulica Derdowskiego, potem skrzyżowanie ulic: Wysoka, Zielona, Derdowskiego, Mickiewicza, dalej ulica Mickiewicza, Zielona i skrzyżowanie Strzelecka - Zielona, czyli cały ten układ drogowy, który jest związany z tą nieruchomością - opisywał burmistrz.

Włodarz proponował by koszty tej koncepcji solidarnie pokryć po 1/3, czyli miasto, powiat i inwestor, prawdopodobnie będzie to kilkanaście tysięcy złotych. Natomiast Robert Wajlonis zaproponował by inwestor wziął to na siebie, argumentując, to faktem, iż koncepcja taka ma być załącznikiem do planu miejscowego, co jest w interesie Mariusza Sobola. Inwestor zgodził się sfinansować koncepcję. Ma ona zostać przedłożona za około 2 miesiące, będzie ona wariantowa, ponieważ:

- Pierwszy wariant skrzyżowania pięciu ulic może obejmować wyburzenie przedszkola i być może innych obiektów i powstanie wielkiego ronda, może być inny wariant przesunięcia fazowego tych ulic, z jakąś sygnalizacją świetlną itd. Drogowcy też zwracali uwagę na to, że galeria ma być położona blisko centrum i będzie tam duży ruch pieszych, który skomplikuje ruch na rondzie. Trzeba to przemyśleć, musi być analiza ilości klientów, miejsc parkingowych i wyliczony wpływ drogowy dookoła tej galerii - informował włodarz.

Jedno jest pewne, sama przebudowa tych dróg nie będzie łatwa i pewnie czekać chojniczan będą utrudnienia komunikacyjne w tym czasie, jednak najważniejsze, by potem dotarcie do galerii nie sprawiało większych problemów, podobnie jak miejsca parkingowe. Przy okazji uciążliwa sprawa skrzyżowania przy ul. Derdowskiego może doczekać się rozwiązania.

- Ten kłopot po części musimy wziąć na siebie, bo już wcześniej skrzyżowanie Wysoka - Derdowskiego było w planach powiatu do realizacji, tylko w innej skali, bo wcześniej była mowa o ok. 1,5 mln zł, a teraz podejrzewam, że będą to dwa razy większe koszty - mówił starosta Stanisław Skaja i dodawał - środków będziemy szukać z oszczędności poprzetargowych lub trzeba będzie zadłużyć budżet, bo w tym roku ma zostać rozpoczęta inwestycja, a za półtora roku ma być prawdopodobnie skończona.

http://www.chojnice24.pl/1-9356-vict...wyciestwo.html
Old March 12th, 2010, 10:49 AM   #8
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Chojnice. Nie mają pieniędzy, ale wyremontują skrzyżowanie przy przyszłej galerii handlowej

Dwaj samorządowcy: burmistrz Chojnic Arseniusz Finster i starosta Stanisław Skaja nagle zmienili zdanie i chcą się w końcu zająć skrzyżowaniem ulic w mieście: Derdowskiego, Zielona, Mickiewicza i Wysoka. Nie wiedzą jednak skąd wezmą pieniądze...

Wcześniej konieczność remontu się tylko pojawiała, ale z braku pieniędzy modernizacja była niemożliwa. Dziwi to tym bardziej, że ani miasto, ani powiat nie otrzymały nagle worka wypełnionego milionami, a dodatkowo oba samorządy realizują właśnie duże inwestycje m.in.: przebudowa drogi tzw. berlinki, modernizacja Parku 1000-lecia, przebudowa siedziby Szkoły Specjalnej w Czersku, czy remont dawnego Kolegium Jezuickiego. O zmianę wspomnianego skrzyżowania od lat zabiegają mieszkańcy.

Teraz remont ma się odbyć w związku z planowaną przez prywatnego inwestora budową galerii handlowej Victoria. Tej samej, o której burmistrz wiedział prawie dwa lata temu, chcąc przeforsować podobny obiekt na Wzgórzu Ewangelickim, w miejscu obecnej siedziby Chojnickiego Domu Kultury. Warto przypomnieć także, że przed kilkoma laty ten sam inwestor starał się w chojnickim ratuszu otrzymać warunki zabudowy dla galerii. Wówczas otrzymał odmowę, a teraz czeka tylko na uchwalenie ważniejszego dokumentu - planu zagospodarowania terenu.

- Obiecałem, że do końca kadencji uchwalimy najważniejsze dla miasta plany zagospodarowania. Ten z miejscem na galerię prywatnego inwestora nie obejmuje tylko jego działki - kwituje Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Przecież to normalne, że przy tak dużych inwestycjach sporządza się plany. Mogę zagwarantować, że inwestor galerii dołoży do przebudowy dróg najwięcej w historii Chojnic - dodaje.

Nikt tak naprawdę nie jest jeszcze w stanie powiedzieć, jaki będzie koszt przebudowy skrzyżowania, wymiany dywanika asfaltowego na czterech ulicach, przebudowy sieci kanalizacyjnej, deszczowej i wodnej, poszerzenia ulicy Zielonej do 17 metrów, budowy chodników, oświetlenia...
- Planowaliśmy w przyszłości przebudowę tego skrzyżowania, ale rozmawialiśmy wówczas o milionie złotych, a nie jak teraz o trzech, czterech - mówi Stanisław Skaja, starosta chojnicki. - Nie mamy pieniędzy. Chyba będziemy musieli zaciągnąć kredyt albo szybko sprzedać to, co nam zostało z majątku. Zostaliśmy postawieni pod ścianą.

Według wstępnych ustaleń, inwestor ma się z samorządami podzielić kosztami przebudowy dróg po równo, w jednej trzeciej każdy. Dodatkowo inwestor wziął na siebie rachunek za sporządzenie koncepcji przebudowy tego skrzyżowania. Jeśli wybrana zostanie koncepcja z rondem, budynek po przedszkolu, stojący przy skrzyżowaniu, będzie musiał zostać wyburzony.

- Chcąc nie chcąc, musimy w tej inwestycji uczestniczyć, bo ludzie nas "rozdepczą" - dodaje Skaja.

http://www.chojnice.naszemiasto.pl/
Old March 15th, 2010, 04:16 PM   #9
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Pierwszy krok do modernizacji

Mariusz Sobol, inwestor Galerii Victoria dotrzymał danego słowa – zlecił prof. Jamrozowi wykonanie koncepcji zmiany organizacji ruchu drogowego.
Dotyczy ona przebudowy skrzyżowania dróg: Zielonej, Derdowskiego, Mickiewicza, Zielonej i Kilińskiego. W ramach umowy będzie także wykonana analiza obecnego i przyszłego nasilenia ruchu drogowego na tym obszarze. - Koncepcja ma powstać już do końca marca, zaś analizy ruchu możemy spodziewać się do końca kwietnia – informuje burmistrz Arseniusz Finster.

Dodajmy, ze Sobol wcześniej zgodził się sfinansować wykonanie wspomnianych ekspertyz. Będzie to wydatek rzędu ponad 40 tysięcy złotych. Ten dokument zaś będzie podstawą do wykonania projektu i wreszcie upragnionej modernizacji wspomnianych dróg.

http://www.chojnice.com/
Old March 17th, 2010, 03:59 PM   #10
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Victoria to przyszłość

Rozmowa z Mariuszem Sobolem o projekcie budowy galerii handlowej w Chojnicach.

Kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł pobudowania w Chojnicach galerii handlowej?
- To było prawie siedem lat temu, czyli w 2003 roku.

Nowy obiekt będzie się nazywał Victoria, czyli zwycięstwo. Dlaczego akurat tak i czy ma to jakiś symboliczny wymiar?
- Powiem szczerze, że nie. Starałem się znaleźć taką nazwę, która będzie uniwersalna i przyjazna w odbiorze. Angielskie słowo victoria kojarzy się bardzo pozytywnie i ten fakt przeważył. Oczywiście można ją interpretować na wiele sposobów, ale w założeniu ma być neutralna.

Wstępna wizualizacja Galerii Victoria

Czyli rozumiem, że nie ma to nic wspólnego z pana zwycięstwem nad władzami miasta, które nie do końca wspierały pana inwestycję?
- Można oczywiście to tak odebrać. Jednak nie taki był mój cel.

Na jakim etapie jest obecnie realizacja projektu?
- Niestety nadal na etapie koncepcji. Choć wszystko idzie w dobrym kierunku. Ostatnio uczestniczyłem w spotkaniu z władzami miasta oraz powiatu. Tematem konferencji była przebudowa węzła drogowego w obrębie przyszłej galerii. Nie ukrywam, że od tych ustaleń zależy, kiedy będziemy mogli ruszyć z pracami. Oprócz tego czekam na uchwalenie przez radę miejską planu zagospodarowaniu przestrzennego dla tej części miasta. Gdy to nastąpi prace projektowe będą mogły wejść na bardziej zaawansowany etap.

Zgodnie z przepisani to miasto na swój koszt tworzy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Pan zgodził się jednak partycypować w kosztach. Dlaczego?
- Dlaczego się zgodziłem? Gdy tylko pojawił się pomysł powstania w Chojnicach galerii, wspólnie z panem Skibą starliśmy się namówić miasto na stworzenie dla tego obszaru planu miejscowego. Ale wtedy były inne realia. Miasto nie miało pieniędzy, aby to zrealizować. I nie chcę tu powiedzieć, że miasto nas zmusiło, raczej zasugerowało, że jeśli zależy nam na jego szybkim uchwalaniu, to nie ma innego sposobu jak partycypowanie w kosztach. Powstała więc umowa trójstronna i podzieliliśmy między siebie potrzebną sumę.

Minęło kilka lat i po raz kolejny bierze pan na siebie część kosztów, tym razem przebudowy skrzyżowania w obrębie przyszłej galerii?
- Po raz kolejny nie mam tak naprawdę wyjścia. Zależy mi na realizacji inwestycji, dlatego postanowiłem przystać na to rozwiązanie. Powstanie galerii będzie niewątpliwie wielkim plusem dla miasta. Zresztą to już pewnego rodzaju standard w Polsce, że gdy buduje się tak duże obiekty miasta starają się ugrać coś dla siebie. I nie ma co się dziwić burmistrzowi Chojnic, że stara się te koszty przerzucić. W tej chwili wyłożyłem środki na koncepcję układu drogowego. Z tym, że to dopiero początek nakładów. Później przyjdą koszty związane z samą przebudową. Ale cel mamy wspólny, mianowicie aby nowy obiekt nie powodował problemów komunikacyjnych w mieście.

Gdy pojawił się pomysł budowy przez pana spółkę galerii miasto nie było zbyt przychylne tej inwestycji. Teraz stało się neutralne. Jak pan myśli skąd ta zmiana?
- Ciężko mi to skomentować. Powiem tak. Na obecną chwilę zrealizowałem wszystkie zobowiązania, których wykonania podjąłem się w trakcie lutowego spotkania, a więc przesunąłem budynek o 5 metrów w głąb oraz podpisałem umowę na wykonanie koncepcji układu ruchu drogowego. Teraz czekam i mam nadzieję, że drugą strona, czyli miasto również wywiąże się ze swoich zobowiązań i jeszcze w tym miesiącu uchwalony zostanie plan miejscowy.

Czy Chojnice nie są za małe na tak dużą galerię? Czy nie boi się pan, że Victoria nie będzie przynosiła zysków?
- Tak naprawdę to jest wyłącznie mój problem. Jeśli okaże się, że przeinwestowałem to będzie to tylko i wyłącznie moje zmartwienie. Ale jestem przekonany na podstawie analiz, które przeprowadziłem, że nasze miasto wcale nie jest za małe na tego typu obiekt. Moim zdaniem mieszkańcy zasługują na to, aby w końcu mieć swoją galerię.

Obiekt ma być w całości dzierżawiony. Czy jest zainteresowanie wśród potencjalnych najemców?
- Poważni najemcy ostatecznie zadeklarują się dopiero, gdy zostanie uchwalony plan miejscowy. Na razie jest to duży kawałek ziemi z częściowo wyburzonymi budynkami. Na razie jestem ostrożny. Czekałem na plan sześć lat i poważne rozmowy zacznę nie szybciej, niż zostanie on zaakceptowany przez radę miejską.

Czyli na razie nie zdradzi pan na jakie sklepy chojniczanie mogą liczyć?

- Szczegółów nie będę zdradzał. Z pewnością będzie to przekrój sklepów jak w podobnych galeriach tej samej wielkości. Oczywiście są sieci, które dopuszczają wejście do mniejszych miast i takie, których polityka wewnętrzna nie dopuszcza takiej możliwości. Ale to wszystko jest płynne i do czasu powstania galerii wiele może się zmienić.

A co w takim razie z kinem? Czy faktycznie będą trzy sale projekcyjne?
- Koncepcja zakłada powstanie trzech sal. Cieszy mnie to, że mieszkańcy w końcu nie będą musieli jeździć do ościennych miast, aby obejrzeć interesujący ich film. Wszystko będzie dostępne na miejscu i chojniczanie nie będą musieli tracić czasu i pieniędzy na paliwo, aby dojechać np. do Gdańska, czy Bydgoszczy.

Przyszłość kina to 3D. Czy sale będą wyposażone w sprzęt to wyświetlania tego rodzaju filmów?
- Oczywiście będę miał jakiś wpływ na operatora. Bardzo chciałbym, abym największa z sal (widowiskowo-kinowa) wyposażona była w najnowszy sprzęt, w tym system 3D.

Wspomniał pan o sali widowiskowej. Jakie funkcje miałaby ona spełniać?
- Chciałbym, aby odbywały się w niej kameralne koncerty czy pokazy, może również przedstawienia teatralne. Sprawa jest otwarta. Zobaczymy jakie będzie zapotrzebowanie.

Wielu chojniczan zastanawia się czy w galerii będzie KFC?
- Z mojej wiedzy wynika, że jest osoba, która byłaby zainteresowana prowadzeniem tej działalności, bowiem sieć działa na zasadzie franczyzy, ale żadnych konkretnych ustaleń jeszcze nie ma. Punkt KFC na pewno powstanie przy rondzie i nie wiem czy firma będzie chciała, aby w galerii powstał drugi.

Czy istnieje jakaś przybliżona data wielkiego otwarcia?
- Nie wiem. To pytanie proszę skierować do miasta. Ale jeśli w tym miesiącu władze uchwalą plan miejscowy, to budowa powinna ruszyć latem. Tego typu obiekty powstają w ciągu 15-18 miesięcy. Jeśli więc prace ruszyłyby w lipcu to otwarcie najwcześniej mogłoby być pod koniec 2011 roku.

W Chojnicach jest spore bezrobocie. Galeria to też nowe miejsca pracy. Ile osób znajdzie zatrudnienie w nowym obiekcie?
- Jeśli przyjmiemy, że ma tam być 70-80 sklepów różnej wielkości, a minimalna obsada w sklepie to trzy osoby, to już jest 210 osób. A przecież będą sklepy, gdzie zatrudnionych będzie o wiele więcej pracowników. Spokojnie mogę więc powiedzieć, że pracę powinno w galerii znaleźć około 400 osób. Ale to nie wszystkie korzyści dla miasta, ponieważ dochodzą do tego dochody z tytułu otrzymywanych podatków. Przygotowując biznesplan robiliśmy takie obliczenia i wyszło z nich, że przychody miasta z tytułu powstania galerii będą wynosić około 100 tys. złotych miesięcznie. A skali roku jest to ponad milion, więc naprawdę dużo. Poza tym do galerii będą też przyjeżdżać ludzie z zewnątrz, którzy będą mieli bliżej do Chojnic, niż do innego dużego miasta. A że Victoria położona będzie blisko centrum myślę, że ożyje również starówka. Marzy mi się, żeby miasto odnowiło ulicę Mickiewicza i aby stworzyć tam piękny deptak. Ale to może kiedyś...

Jakieś dalsze plany po Victorii?
- Na razie nic. Chciałbym zrealizować najpierw ten projekt do końca. Nie mam w planach budowy sieci galerii. Victoria to jednorazowa inwestycja, która ma działać ku zadowoleniu klientów. Myślę, że dzięki ten inwestycji mieszkańcy zaoszczędzą czas i pieniądze, gdyż nie będą już musieli jeździć do Bydgoszczy czy Gdańska. Poza tym będą mogli, oprócz zrobienia zakupów, miło spędzić czas, poczytać książkę w Empiku, napić się kawy czy pójść do kina.

www.chojnice24.pl

Last edited by chojniczanin; March 19th, 2010 at 10:28 AM.
Old March 19th, 2010, 09:48 PM   #11
stash1111
Registered User

Likes (Received): 4

http://chojnice.com/wiadomosci/tekst...la-Galerii/957

Niezbędnym warunkiem, aby na terenach po Zakładach Mięsnych mogła ruszyć budowa galerii handlowej, jest przyjęcie przez Radę Miejską dla tego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Tak najprawdopodobniej stanie się już wkrótce, gdyż stosowny projekt uchwały znalazł się w porządku obrad sesji zaplanowanej na 29.03. O kłopotach z jego przygotowaniem poprzednio informowaliśmy w lipcu 2009. Wówczas jego inwestor Mariusz Sobol żalił się, że na jego uchwalenie czeka od 2004 roku, gdyż wtedy do Urzędu Miejskiego trafił stosowny wniosek. Zgodnie z uzyskanymi wówczas informacjami, które i teraz Mariusz Sobol podtrzymuje, na narożnej działce przy skrzyżowaniu ma powstać budynek wielofunkcyjny. W nim trzy kondygnacje będą przeznaczone na działalność usługowo – handlową. Na II piętrze ma powstać kino o 3 salach. Największa z nich ma mieć prawie 700 miejsc i scenę. Pozostałe będą po ok. 200 – 250 miejsc. Na ostatnich piętrach mają być miejsca parkingowe w ilości 270 stanowisk. Będą też parkingi wokół Galerii. Cały obiekt łącznie z komunikacją ma mieć ok. 30 000 m2, na których, oprócz sal kinowych, będzie ok. 60-70 mniejszych sklepów i dwa wielkopowierzchniowe, typu delikatesy spożywcze oraz z RTV i AGD.

Zapytałem inwestora, jaki jest harmonogram jego najbliższych działań, zakładając, że Rada Miejska uchwali plan: „Byłby to krok milowy w realizacji tej inwestycji. Od tego momentu mogę zawierać umowy z wykonawcami oraz zlecić prace projektowe. Przyjmując najbardziej szybki scenariusz wdrożenia różnych uzgodnień i zrealizowanie w tym czasie projektu technicznego, to rozpoczęcie prac budowlanych jest możliwe w lipcu 2010 roku. W tej chwili najwięcej czasu poświęcam zorganizowaniu finansowania tej inwestycji. Budowa tego rodzaju obiektów trwa najczęściej około 18 miesięcy, o ile pozwolą warunki atmosferyczne i nie będzie tak srogiej zimy, jak ta miniona. Założenie jest takie, aby przed następną zimą zamknąć obiekt, by potem można było wewnątrz niego prowadzić roboty wykończeniowe.”

Wspomniany wyżej projekt uchwały jest ostatnim z 23 ujętych w programie sesji. Miejmy nadzieję, że debata nad absolutorium będzie tak krótka, jak rok temu, kiedy to ograniczyła się do odczytania oświadczeń klubowych, i radni zdążą przyjąć wszystkie uchwały.

stash1111 no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2010, 09:33 AM   #12
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Plan przyjęty można działać

Quote:
2010-03-31 Ogłoszenie Burmistrza Miasta Chojnice o przyjęciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i możliwościach zapoznania się z ich treścią
Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227),
informuję
o przyjęciu w dniu 29 marca 2010 r. przez Radę Miejską w Chojnicach:

1. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie ulicy Zakładowej w Chojnicach, uchwalonego uchwałą Nr XVIII/249/2000 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 25 maja 2000 r. (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2000 r. Nr 75, poz. 458) - uchwałą Nr XXXVII/434/10,
2. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usług przy ulicach Swaroży- ca i Gdańskiej w Chojnicach - uchwałą Nr XXXVII/435/10,
3. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod zabudowę mieszkaniową i usługi przy ulicach Gdańskiej, Kasztanowej, Towarowej, Drzymały i Subisława w Chojnicach - uchwałą Nr XXXVII/436/10,
4. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod zabudowę mieszkanio- wą, usługi, produkcję i zieleń pomiędzy ulicami: Strzelecką, Zieloną, Derdowskiego i Igielską w Chojnicach - uchwałą Nr XXXVII/437/10.

Z treścią w/w dokumentów wraz z uzasadnieniem, o którym mowa w art. 42 pkt 2 i podsumowaniem, o którym mowa w art. 55 ust. 3 w/w ustawy można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Chojnicach, pokój nr 605A oraz na stronie internetowej gminy.

Chojnice, dnia 31 marca 2010 r.

http://www.miasto.chojnice.pl/
Old April 11th, 2010, 11:26 PM   #13
BestiaPL
Obserwator

Likes (Received): 33

Budowa - zdjęcia z Wielkanocy

Spacer Wielkanocny

01) Widok z Mickiewicza - rzut oka na myjnie ręczne.
Swoją drogą - niezła lokalizacja

02) Skrzyżowanie do przebudowy

03) Trwa wyburzanie budynków po dawnych Zakładach Mięsnych

04) Rzut oka z ul. Wysokiej
BestiaPL no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2010, 10:58 AM   #14
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Rondo jak biszkopt przy galerii

W pracowni dr Kazimierza Jamroza powstały już dwie koncepcje zmodernizowania skrzyżowań ulic: Zielonej, Derdowskiego, Mickiewicza, Wysokiej i Kilińskiego.
Jedna z nich zakłada budowę typowego ronda, drugie - to nietypowe rondo.

- To właściwie dwa ronda połączone ze sobą, w fachowej terminologii to tzw. rondo biszkoptowe - tłumaczy burmistrz Arseniusz Finster. - Ten wariant jest bardziej optymalny, bo będzie oznaczał mniejsze zmiany w przestrzeni i łączy wszystkie pięć ulic. Są jednak dwie złe wiadomości w sprawie tej innowacji - w każdym wariancie przewiduje się zburzenie części dawnego przedszkola, w którym teraz znajduje się zgromadzenie kościoła zielonoświątkowego. trzeba będzie znaleźć dla nich inne miejsce - dodaje burmistrz. Druga komplikacja to koszty - budowa biszkoptowego ronda wraz z modernizacją odcinków sąsiednich ulic może kosztować nawet 10 milionów złotych. To tyle, ile kosztuje obecnie realizowana modernizacja drogi nr 22 w mieście.

www.chojnice.com
Old June 10th, 2010, 10:24 AM   #15
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

To nie wróży nic dobrego w sprawie budowy galerii

Quote:
Wyłudzili 1 mln 200 tys. zł?

Z naszych ustaleń wynika, że w sprawę wyłudzenia podatku VAT zamieszany jest nie tylko Ryszard S. Podejrzanym jest też znany przedsiębiorca.
Ryszard S., który został aresztowany przez Sąd Rejonowy w Gdańsku, jest pełnomocnikiem firmy MRS z Charzyków. Gdy zapytaliśmy Krzysztofa Trynkę, rzecznika Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, czy śledczy mają też na oku Mariusza S., usłyszeliśmy, że prokuratura nie podaje nazwisk. - Mogę powiedzieć, że mamy dwóch podejrzanych, jeden jest aresztowany, a drugi na wolności. Sąd zdecydował zastosować wobec drugiego z podejrzanych poręczenie majątkowe, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.
Prokurator nie pamiętał jednak, w jakiej wysokości było owo poręczenie majątkowe.
Obaj mężczyźni są podejrzani o wyłudzenie 1 mln 200 tys. zł z tytułu podatku VAT. Zebrany materiał pozwolił na przedstawienie im zarzutów popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Jak doszło do wyłudzenia tak dużych pieniędzy? - Trwa analiza dokumentów, za wcześnie, by ujawniać takie informacje - mówi Trynka.
www.pomorska.pl
Old July 5th, 2010, 12:32 PM   #16
BestiaPL
Obserwator

Likes (Received): 33

Jak będzie wyglądała komunikacja przy galerii Victoria

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll...TA04/433405093, Gazeta Pomorska, 02.07.2010

Mariusz Sobol, który buduje galerię Victoria u zbiegu ulic Derdowskiego i Zielonej przedłożył w ratuszu koncepcję rozwiązań drogowych w tym miejscu. Czeka na błogosławieństwo miasta.

- Muszę wiedzieć, czy akceptujemy to w tej formie - mówił na spotkaniu w ratuszu. - Czy ma to iść do projektowania. No i jaki będzie montaż finansowy, kto co będzie robił i za ile.

Jak dodawał, skrzyżowanie Derdowskiego - Zielona - Mickiewicza - Ogrodowa od lat należy do najniebezpieczniejszych w Chojnicach i teraz jest okazja, żeby problem kompleksowo rozwiązać.
Ponieważ na spotkanie nie dotarł przedstawiciel firmy Trafik, który miał omówić konkrety związane z poszczególnymi rozwiązaniami, więc uczestnicy spotkania popatrzyli na rysunki przedstawione przez Annę Sołtysińską z Arkon Studio i żadnych decyzji nie podjęli.

Była jedynie luźna rozmowa o konieczności poszerzenia pasa drogowego na Zielonej, by dwustronnie znalazły się tam ścieżki rowerowe, o parkingach, skomunikowaniu myjni samochodowych i potrzebie jednoczesnej przebudowy skrzyżowania Zielona - Strzelecka.

Ciąg dalszy nastąpi.
BestiaPL no está en línea   Reply With Quote
Old July 7th, 2010, 12:58 PM   #17
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

Rondo przy galerii – wspólną sprawą

- Nie chcę być hamulcowym tego przedsięwzięcia – deklarował burmistrz Arseniusz Finster. Także wicestarosta Marek Szczepański pozytywnie ustosunkował się do propozycji.
Od dawna planujemy przebudowę skrzyżowania tych newralgicznych ulic. W takim samym stopniu zainteresowany jest też inwestor galerii Victoria, Mariusz Sobol: - zawarcie wstępnego porozumienia finansowego pozwala mi na rozpoczęcie procesu projektowania galerii i realizację budowy.

Takie deklaracje są owocem dzisiejszej (7 lipca) narady w ratuszu. Dotyczyła ona rozwiązania problemów komunikacyjnych w obrębie ulic Derdowskiego, Kilińskiego, zielonej, Wysokiej Mickiewicza. Przy zbiegu tych ulic w 2012 roku ma stanąć galeria handlowa z multipleksem kinowym. Przedstawione dzisiaj efekty prac firmy Trafic wyraźnie dowodzą , że to jedno z najbardziej obleganych skrzyżowań w mieście a funkcjonowanie galerii zwiększy natężenie ruchu drogowego o 25 procent. Wszyscy uczestnicy spotkania uznali, ze wariant wybudowania zespolonych rond w tym miejscu najlepiej przyczyni się do rozwikłania kłopotów. Nie jest to jednak rozwiązanie tanie, bowiem szacowane jest na ok. 10 mln złotych.

- Wy macie nad sobą rady, ja mam nad sobą bank w sferze decyzji finansowych - mówił Mariusz Sobol. - Dlatego potrzebujemy sprawnych rozmów, aby doprowadzić do wstępnych porozumień finansowych. Do spotkania burmistrza z Zarządem Powiatu dojdzie w ciągu najbliższych 10 dni, a potem spotka się troje inwestorów – reprezentanci miasta, powiatu i prywatnego inwestora. Burmistrz Chojnic po zapoznaniu się z analizami firmy Trafic doszedł do wniosku, iż niezbędna będzie też przebudowa skrzyżowania ulic Zielonej i Strzeleckiej. - W przeciwnym wypadku i tak rondo przy galerii się zakorkuje. Do sprawy wrócimy.

www.chojnice.com
Old August 6th, 2010, 02:29 PM   #18
chojniczanin
ChojnicePerłaPomorza

„Nie jestem hamulcowym”

Taką deklarację złożył na dzisiejszej (6.08.) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster na temat planowanej budowy galerii handlowej Victoria.
Przedstawił też warunki, które ma do spełnienia jej inwestor - Mariusz Sobol. Rozmawiano o nich na niedawnym posiedzeniu Zarządu Powiatu, w którym wziął udział także włodarz miasta. Uzgodniono na nim, że 16.08. w ratuszu dojdzie do spotkania zespołu negocjacyjnego z przyszłym inwestorem. Zespół tworzą Jacek Marciniak - dyrektor Zarządu Powiatowego Dróg Powiatowych, Jacek Marczewski – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego w UM oraz mecenas Wojciech Schmidt. Podczas spotkania ma dojść do ustalenia zakresu rzeczowego inwestycji polegającej na przebudowie i modernizacji układu drogowego wokół przyszłej galerii. Składają się na niego ulice Zielona i Derdowskiego w całości, skrzyżowania Zielona/Strzelecka oraz pięciu ulic przy samej galerii. Kolejnym tematem ma być stworzenie projektu porozumienia o finansowaniu dokumentacji technicznej i budowlanej, związanej z robotami drogowymi.

Ustalenie detali dotyczących procentowego udziału poszczególnych podmiotów tej inwestycji drogowej, władze miasta i starostwa skłaniają się odłożyć na czas po wyborach samorządowych. Poza tym trudno bez uruchomienia prac nad dokumentacją techniczną rozmawiać o tym. Burmistrz stwierdził, że po ok. miesiącu prac nad nią, biuro projektowe byłoby w stanie metodą wskaźnikową wyliczyć przybliżony koszt całości.

Więcej czasu do namysłu Mariuszowi Sobolowi zapewne bardzo przyda się. Powinien uporać się jeszcze z innymi problemami, które omówił Arseniusz Finster. Po pierwsze, miałby na własny koszt wybudować wodną magistralę przeciwpożarową do galerii. Przy tej okazji „rozprułby” całą Zieloną i Derdowskiego. Po drugie, to rozwiązanie sprawy odbioru wód deszczowych z dachu „Victorii”, która ma mieć powierzchnię 1 ha. Po trzecie, to rzecz zasilania w energię elektryczną. Aktualnie w tym rejonie Chojnic nie ma wolnej mocy, która byłaby potrzebna dla tej wielkości obiektu. Burmistrz podejrzewa, że będzie możliwe uruchomienie budowy galerii handlowej na wiosnę 2012 roku. „Myślę, że pan Mariusz Sobol przyjmie te warunki ze zrozumieniem. Ja nie jestem hamulcowym tej inwestycji, wręcz przeciwnie. Uważam, że powinna ona powstać.” – stwierdził Arseniusz Finster.

Trudno ocenić w tym momencie, czy inwestor przyszłej galerii jest w stanie podołać tym wszystkim warunkom. W porównaniu do kosztu przebudowy ok. 1 km „berlinki” i zrobienia „nakładki” na odcinku ul. Jana Pawła II przez inwestora „Hypernovej”, może wartość prac przygotowawczych do budowy galerii być zimnym prysznicem dla Mariusza Sobola.

www.chojnice.com
Old August 9th, 2010, 05:52 PM   #19
Kuba942
Registered User

Kuba942's Avatar

"Galeria najwcześniej w 2012 roku?"

Władze samorządowe powołały do życia zespół negocjacyjny, który ma przygotować wstępne porozumienie w sprawie finansowania przebudowy infrastruktury drogowej w obrębie przyszłej galerii Victoria. Przy jednym stole z Mariuszem Sobolem usiądą więc dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Jacek Marciniak, dyrektor Wydziału Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami Jacek Marczewski oraz prawnik Wojciech Schmidt. Pierwsze spotkanie zaplanowano już na przyszły tydzień.

- Po pierwsze ten niezależny zespół ustali zakres rzeczowy inwestycji polegającej na przebudowie i modernizacji układu drogowego łączącego miasto z przyszłym centrum handlowym. W skład niego ma wejść cała ulica Zielona, skrzyżowanie Zielonej z Strzelecką, Derdowskiego z Ceynowy oraz skrzyżowanie ulic Derdowskiego, Mickiewicza, Kilińskiego oraz Zielonej, czyli tzw. rondo biszkoptowe – powiedział burmistrz Arseniusz Finster.

Ponadto wyznaczone do negocjacji trio ma przygotować wstępne porozumienie dotyczące montażu finansowego przyszłego przedsięwzięcia. Zadanie niełatwe, gdyż zespół będzie musiał wypracować kompromis między miastem, powiatem oraz prywatnym inwestorem. A jak wiadomo, każdemu będzie zależało, aby poniesione przez niego nakłady były możliwie jak najmniejsze. Wspólne stanowisko w sprawie rozłożenia kosztów przygotowania dokumentacji technicznej oraz budowlanej ma powstać w ciągu kilku miesięcy.

- Na tym etapie, mając wyłącznie koncepcję, bardzo trudno jest określić wartość całego przedsięwzięcia. Będzie ją można ustalić wskaźnikowo dopiero wtedy, kiedy projektanci usiądą do stołu – tłumaczył włodarz. - Wtedy też dopiero partnerzy projektu będą mogli ustalić porozumienie dotyczące wkładu, a więc ustalą procentowo kto ile zapłaci.

Finster przypomina także, że zanim inwestor uzyska pozwolenie na budowę galerii, musi najpierw mieć gotowe uzgodnienia drogowe. Żeby jednak je otrzymać niezbędne jest wspomniane wyżej porozumienie. Proces jest więc nieco skomplikowany. Wynika to jednak z konieczności zabezpieczenia prawnie projektu. Władze zamierzają zawrzeć w umowie obostrzenie prawne i ewentualne konsekwencje, które poniesie inwestor w razie niewywiązania się z zawartego porozumienia.

Chojniczanie, którzy liczyli więc na szybkie powstanie w mieście nowoczesnego centrum handlowego, będą musieli jeszcze troszkę poczekać. Jak bowiem prognozuje burmistrz pasaż powstanie najwcześniej w 2012 roku.

- Galeria na pewno nie powstanie za rok, ponieważ pan Sobol będzie musiał na własny koszt pobudować magistralę wodną i przeciwpożarową. Poza tym trzeba podłączyć deszczówkę do miejskich łączy oraz uzbroić na nowo teren w większą moc elektryczną, gdyż budynku o powierzchni prawie 2 000 tys. metrów nie da się zasilić tym co jest. Możliwy termin to wiosna-lato 2012 - powiedział Finster.

Poza tym władze chcą, aby porozumienie zatwierdziły już nowe rady. Z podpisaniem umowy starosta i burmistrz poczekają aż do jesiennych wyborów.

- Zarząd powiatu i ja też się do tego skłaniam, że decyzję powinny podejmować już nowe rady miasta i powiatu, bo nie można zostawić takiego kwiatka ani wrzutki – dodał Finster. - Trzeba wynegocjować, potem przerwać, nowa rada miejska, nowa rada powiatu, nowe ułożenie i nowe porozumienie. Myślę, że pan Sobol przyjmie to ze zrozumieniem.

[www.chojnice24.pl]
http://www.chojnice24.pl/1-11768-gal...2012_roku.html
Old August 30th, 2010, 11:06 PM   #20
Kuba942
Registered User

Kuba942's Avatar

Mariusz Sobol: chciałbym żeby galeria handlowa Victoria została otwarta w 2012 roku

Quote:
Od kilku lat wiele się mówi o planowanej budowie w Chojnicach galerii Victoria. Kiedy ma ona szansę powstać?
Rzeczywiście dyskusja rozpoczęła się sześć lat temu kiedy wystąpiłem wraz moim z sąsiadem o sporządzenie planu miejscowego. Rok później miasto przystąpiło do jego sporządzenia i ostatecznie uchwalony został w marcu tego roku. Galeria powstanie.

Czy może pan określić kiedy?
Zależy mi na jej otwarciu w 2012 roku. Mamy już uzgodnienia od dostawców mediów takich jak woda i prąd oraz zaawansowaną koncepcję, według której galeria będzie miała dwadzieścia tysięcy
metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowych. Zatrudnienie w niej znajdzie około czterystu osób. Prowadzimy także rozmowy z operatorami kina. Bez niego nie wyobrażam sobie galerii. Brakuje nam tylko uzgodnień drogowych. Te są uzależnione od negocjacji jakie prowadzę. Chodzi o udział finansowy w przebudowie skrzyżowania pięciu ulic w sąsiedztwie planowanej galerii oraz budowy drugiego ronda na skrzyżowaniu ulic: Strzelecka i Zielona.

Ale ma pan już deklarację burmistrza Chojnic, że pokryje jedną trzecią kosztów przebudowy dróg...
Tak, ale teraz wszystko zależy od zarządu powiatu. Podczas negocjacji przedstawiciel starosty zadeklarował tylko dwadzieścia procent. Propozycja burmistrza Finstera, moim zdaniem, jest kompromisem do przyjęcia, czyli każdy zainteresowany: inwestor, powiat i miasto, pokryją solidarnie jedną trzecią kosztów. Wszyscy teraz czekamy na to, żeby starosta dołożył do deklarowanej kwoty jeszcze trzynaście procent. Ja już zrobiłem ruch w kierunku obu samorządów. Według wykonanej analizy powstanie galerii przyczyni się do zwiększenia natężenia ruchu maksymalnie o piętnaście procent. Mógłbym więc zaproponować partycypację w kosztach do takiej właśnie wysokości. Rozumiem jednak samorządy, które inwestują nie tylko w drogi i gotów jestem dołożyć te osiemnaście procent, aby mój udział w kosztach zwiększył się do jednej trzeciej. Teraz czekam na ruch starosty.

O jakich kwotach mówimy?
Mówimy o kosztach przebudowy ulic i skrzyżowań w wysokości około piętnastu milionów złotych. Przetarg jednak to zweryfikuje. Te pięć milionów jest dla spółki wielkim wyzwaniem. Więcej nie mogę jednak dać. Moim zdaniem jest to uczciwa propozycja.

Co zrobi pan, jeśli zarząd powiatu decyzję będzie odwlekał do wyborów samorządowych?
Z jednej strony staram się wynegocjować od starosty brakujące trzynaście procent, ale z drugiej strony złożyłem już wniosek do powiatu o wydanie decyzji dotyczącej wjazdów na teren galerii. Wierzę w dobrą wolę starosty i wykorzystanie szansy, jaką jest budowa galerii, na szybką modernizację tych skrzyżowań. Przecież już teraz dochodzi tam notorycznie do kolizji, a przejazd w godzinach szczytu graniczy z cudem.

Co zrobi zarząd powiatu?
Stanisław Skaja: Mamy koniec sierpnia i budżet jest zamknięty. Znam możliwości budżetu. Najbardziej zainteresowany, czyli inwestor powinien dać 50 proc. Decyzji przed końcem kadencji nie będzie.

Marek Szczepański: Proponowana jedna trzecia kosztów nie do końca jest sprawiedliwa. Profity z funkcjonowania galerii będzie osiągał inwestor i miasto. Z podatku od nieruchomości wpłynie ok. 1 mln zł rocznie.

Jerzy Megger: Moim zdaniem z kosztem modernizacji tych dróg powinien zmierzyć się nowy zarząd powiatu i nowa rada. Uważam, że na tak dużą inwestycję nie stać budżetu powiatu chojnickiego.

Leszek Redzimski: Jeśli byłaby szansa jeszcze w tym roku pozyskać pieniądze z zewnątrz na tę inwestycję, to jestem za szybkim podjęciem decyzji. W innym przypadku powinna się tym zająć nowa rada.

Janusz Janik: Nie stać nas na taką inwestycję i nie możemy w nieskończoność zadłużać powiatu. Jeśli wejdziemy w tę inwestycję, to kolejnej radzie i zarządowi pozostanie tylko spłata kredytów.
Dziennik Bałtycki - Chojnicki
http://www.chojnice.naszemiasto.pl/a...lowa,id,t.html

Reply

Tags
centrum handlowe, chojnice, galeria

Thread Tools

Posting Rules