daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 24th, 2008, 10:05 AM   #21
Art79
Registered User

Art79's Avatar

Likes (Received): 174

Ja zwiedziłem Ukrainę w 2002 roku (Lwów, Odessa, Symforopol, Sewastopol) i powiem szczerze, że byłem w małym szoku- "in plus" (spodziewaliśmy sie najgorszego). Przede wszystkim wrażenie na mnie zrobiły dworce kolejowe, które były (wszystkie, na których byłem nawet przejazdem) w bardzo dobrej kondycji. Widać było, że się o nie dba. We Lwowie po zakupieniu biletu przechodziło sie do poczekalni, gdzie mogły przebywać tylko osoby z biletami. Bezdomnych w ogóle nie było, gdyż zostawali usuwani przez służby mundurowe. Tabor kolejowy to już troszkę inna kwestia. W sumie w tamtym czasie zbyt nie odstawały od naszych. Razem ze znajomymi podróżowaliśmy w tzw. kuszetkach, gdzie do każdego wagonu przypisana była osoba opiekująca się tylko tym wagonem. Zajmowała sie ona sprzątaniem jak również sprzedażą drobnych rzeczy spozywczych m.in. zimnego piwa (w cenie ok. 1,30 zł. Reasumując kolej to jedna z niewielu rzeczy infrastukturalnych, które są na dobrym poziomie.
Art79 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 24th, 2008, 10:33 AM   #22
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 10319

...Jest jedna, zasadnicza różnica między Polską, a kolejami na wschodzie - u nas jazda na leżąco jest luksusem za który trzeba słono dopłacać, a tam normą. I za to właśnie kocham jazdę kolejami UŻD czy RŻD.

Zdjęć mam mało, ale zawsze coś.

Lwów:

Kijów:

Charków:
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 11:43 AM   #23
szymkalisz
BANNED

Likes (Received): 0

Piękny ten Kijowski dworzec! Cud! Chciałbym tylko zobaczyć zdjęcia linii kolejowej biegnącej przez strefę "0" - strefę Czarnobylską. Czy po tamtych torach kursują w ogóle pociągi?
szymkalisz no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 12:20 PM   #24
bista
Registered User

bista's Avatar

Likes (Received): 517

Jeśli chodzi o Ukraińskie koleje jak i dworce to ich stan na głównych trasach jest bardzo dobry. Jechałem na trasie Warszawa-Symferopol wagony sypialne były nawet klimatyzowane. Sądze że niezwyklym przeżyciem dla mieszkańców europy zachodniej (o ile zdecydują się na podróż koleją) może być wymiana podwozi na granicy.

Dworzec główny w Kijowie (fotka znaleiona w necie):

Dalej już moje fotki:

Specyficzne jest to, że podczas postoju na stacjach okoliczni handlarze zbiegają się aby sprzedać podróżnym rozmaite towary:

Każdy coś sprzedaje:

bista no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 04:48 PM   #25
Koppel
BANNED

Likes (Received): 1901

Quote:
Originally Posted by Wojti View Post
Właśnie po to aby mogły jeździć pociągi nasze i Ukraińskie pojazdy szynowe.

Jakoś nie bardzo bo ~1524mm - ~1435mm = ~89mm co daje ze po jednej stronie szyny powinny być oddalone o ~45mm. W rzeczywistości nigdzie nie stosowano takiego splotu, można robić normalnme z wąskimi ale nasz rozstaw z poradzieckim rozstawem nigdy nigdzie nie był wybudowany, bo jest to nie możliwe z powodu małej różnicy rozstawów.
Koppel no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 04:58 PM   #26
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 10319

Quote:
Originally Posted by Koppel View Post
Jakoś nie bardzo bo ~1524mm - ~1435mm = ~89mm co daje ze po jednej stronie szyny powinny być oddalone o ~45mm. W rzeczywistości nigdzie nie stosowano takiego splotu, można robić normalnme z wąskimi ale nasz rozstaw z poradzieckim rozstawem nigdy nigdzie nie był wybudowany, bo jest to nie możliwe z powodu małej różnicy rozstawów.
Jak najbardziej jest możliwe
Łączenie normalnego i szerokiego toru nie odbywa się przez "wsadzenie" normalnego w szeroki, lecz zastosowania przemienności, np. jak na granicy rosyjsko-chińskiej w Zabajkalsku.

Szyna skrajnie lewa i druga od prawej to tor normalny (chiński), a skrajnie prawa i druga od lewej to tor szeroki (rosyjski). Te 9 cm różnicy można bez problemu dostrzec gołym okiem.
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 05:28 PM   #27
fenomen1916
Registered User

Kolej na Ukrainie jest naprawdę na wysokim poziomie, tabor jest stary, ale raczej zadbany, a lokomotywy robią monstrualne wrażenie... wielkie i potężne, dlatego łatwo wybacza im się ich starość. Jak będę miał jutro czas to wrzucę jakieś fotki, jednak niestety kolej to jedyna dziedzina infrastruktury która jest niezła, bo drogi są tragiczne, i lotniska również, nie wiem jak w Kijowie, ale większość wygląda prawie tak samo i są śmieszne, dużo mniejsze od dworców kolejowych.
fenomen1916 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 05:34 PM   #28
Clash_tekin
Registered User

Clash_tekin's Avatar

Quote:
Originally Posted by JaneX View Post
Cóż, nie wiem jak wygląda w ogóle sprawa kolei ukraińskich, bo nigdy tam nie byłem. Swoją wiedzę opieram na zdjęciach, które widziałem w tym wątku oraz na innych stronach internetowych. Wiem za to, że u nas w ostatnich latach dzięki pieniądzom z Unii nastąpił/następuje znaczny postęp jeśli chodzi o kolejnictwo i tabor. Nie twierdze że jest super i wspaniale, ale jednak modernizuje się sporo szlaków kolejowych, kupuje nowe składy i lokomotywy (lub modernizuje się stare), jest także szansa na modernizacje dworców w większych miastach. Z chęcią zobaczę zdjęcia wyremontowanych torów na Ukrainie, nowych pociągów i ładnych dworców, ale mając w pamięci wątek o ichniejszej infrastrukturze drogowej na prawdę trudno mi sobie wyobrazić, by było tam lepiej, a nawet tak samo jak u nas. Oczywiście chciałbym się mylić, i jeśli tak jest to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Chętnie zobaczę zdjęcia prezentujące lepszą stronę kolei naszych wschodnich sąsiadów
Niestety to nadal za mało. Całe forum doznaje masowej ekstazy gdy zobaczy zdjęcie jednego zakupionego niedawno Taurusa Zżera nas biurokracja i brak wizji. PKP to najgorsza instytucja w Polsce i tego się trzymajmy.
Clash_tekin no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 05:39 PM   #29
kroten
Registered User

kroten's Avatar

Likes (Received): 285

Link do wątku o ukraińskich dworcach :

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=440697
kroten está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 05:44 PM   #30
Jaroslaw
Registered User

Likes (Received): 80

Na Ukrainie poznałem jakieś 20-30 stacji, to że są lepsze (czystsze, porządniejsze) niż w Polsce nie podlega dyskusji, przynajmniej dla mnie. Odniosłem wrażenie że koleje na Ukrainie mają jakiś bardzo paramilitarny/wojskowy charakter, pracownicy są zdyscyplinowani, a klient troche bojażliwy. Wchodzisz na stacje i czujesz że tu nie ma żartów...
Jaroslaw no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 06:22 PM   #31
Koppel
BANNED

Likes (Received): 1901

Quote:
Originally Posted by khan_tengri View Post
Jak najbardziej jest możliwe
Łączenie normalnego i szerokiego toru nie odbywa się przez "wsadzenie" normalnego w szeroki, lecz zastosowania przemienności, np. jak na granicy rosyjsko-chińskiej w Zabajkalsku.

Szyna skrajnie lewa i druga od prawej to tor normalny (chiński), a skrajnie prawa i druga od lewej to tor szeroki (rosyjski). Te 9 cm różnicy można bez problemu dostrzec gołym okiem.
A pomyliłęm sie bo mi chodziło o układ trzech szyn.
A na obrazku jest wjecej niż 9 cm co widac gołym okiem, bo nawet pozioma szyna układana przy wewnetrzej szynie jezdnej na ostrych łukach jest oddalona więcej niż 9 cm.
Koppel no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2008, 06:55 PM   #32
Mateusz
Registered User

Mateusz's Avatar

Likes (Received): 232

Na Ukrainie planuje sie równiez KDP

Oto link do tematu na ukrainskim forum

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=548540
Mateusz no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2008, 01:10 PM   #33
bad455
54Y MY N4M3

bad455's Avatar

Likes (Received): 8036

Quote:
Originally Posted by Koppel View Post
A na obrazku jest wjecej niż 9 cm co widac gołym okiem, bo nawet pozioma szyna układana przy wewnetrzej szynie jezdnej na ostrych łukach jest oddalona więcej niż 9 cm.

na czerwono tor normalny, a na zielono tor szeroki. widzisz te 9cm różnicy?
Old December 25th, 2008, 04:37 PM   #34
Salle
Registered User

Salle's Avatar

Likes (Received): 1

Ukraińskie klimaty kolejowe

Jak już zostało wspomniane na Ukrainie spotykamy dobrze utrzymane, zadbane dworce kolejowe. Na potwierdzenie przykłady z mniejszych miast:

1. Żółkiew - budynek dworca.

2. Żółkiew - peron.

3. Gródek Jagielloński i karetka pogotowia.

Nie wszystkie dworce i przystanki są jednak wzorowo utrzymane, ale na wszystkich tętni zycie związane z podróżą.

4. Trzciniec - druga stacja kolejowa za Mościskami, w kierunku Lwowa:

5. Trzciniec - w oczekiwaniu na pociąg do Lwowa.

6. Trzciniec - do stacji zbliża się pociąg do Lwowa.

8. Drohobycz - plac przed dworcem kolejowym.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z 2007 roku. Osobnym tematem jest klimat, jaki panuje w podmiejskich pociągach Kolei Ukraińskich (UŻ).
Salle no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2008, 06:47 PM   #35
fenomen1916
Registered User

..jechałem takim pociągiem z Sewastopola do Symferopola, taki nasz EN-57 bez remontów, wygląda fajnie, ale w środku straszny syf, drewniane ławki, a na pokonywanej przeze mnie trasie toczył się non-stop. Dużo postoi po drodze, stacje bez peronów, wysiadka że tak powiem w locie. Ale większe stacje mają zadbane i lepsze niż u nas.
Old December 25th, 2008, 07:30 PM   #36
michal_OMB
look here -->

michal_OMB's Avatar

Likes (Received): 32

ale karetki mają fajne ...

to nawet u nas już takie nie jeżdża, przynajmniej z takim wozem sie nie spotkałem
Old December 25th, 2008, 10:43 PM   #37
szymkalisz
BANNED

Jak ja bym chciał, aby kaliski dworzec wyglądał tak, jak ten z Żółkiewa (13 tys mieszkańców!!), albo jak dworzec z Drohobycza (80 tys. mieszkańców). Taki Użhorod też ma piękny dworzec.

Czerniowce

Dniepropietrowsk

Donieck

Iwano-Frankowsk

Odessa

Zdjęcia z Wikipedii.

Last edited by szymkalisz; December 25th, 2008 at 11:00 PM.
szymkalisz no está en línea   Reply With Quote
Old December 26th, 2008, 02:51 AM   #38
Kinio
BYDGO-SZCZ-ECIN

Kinio's Avatar

Likes (Received): 215

Sobie patrzę na te wszystkie dworce, oraz infrastrukturę - wydaje mi się, że ich stan jest o wiele lepszy, niż w Polsce. Oczywiście to tylko niektóre fotki, ale dworce z Kijowa, Lwowa wyglądają mi na czystsze i fajniejsze niż Wawa Centralna, Bydgoszcz Gł, czy Szczecin Gł.
Old December 26th, 2008, 03:29 PM   #39
Clash_tekin
Registered User

Clash_tekin's Avatar

No bo są czystsze. Dworce ukraińskie trzymają naprawdę przyzwoity poziom
Clash_tekin no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2008, 01:53 AM   #40
fenomen1916
Registered User

Dworzec kolejowy w Sewastopolu, jest on stacją końcową linii Sewastopol - Symferopol (stolica Krymu)

Z zewnątrz pociąg ten robi wrażenie...

..ale wewnątrz mamy drewniane niewygodne ławki i straszny złom ogólnie.

Last edited by fenomen1916; December 27th, 2008 at 02:09 AM.

Reply

Tags
mołdawia, ukraina

Thread Tools

Posting Rules