daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 13th, 2011, 01:14 AM   #101
darols
Registered User

Quote:
Originally Posted by Marciin View Post

Według mnie nie ma o czym dyskutować nawet.
WKD robi wszystko żeby upodobnić się do pociągów, kiedyś WKD miało trasę bodajże Szczęśliwicką i tam gdzieś kończyło, ale głowy nie dam?
Nie ma o czym rozmawiać w tej chwili
Pierwotnie WKD jako EKD było faktycznie podmiejskim tramwajem miało stację początkową na Nowogrodzkiej pomiędzy Poznańską i Marszałkowską. Trasa była zbudowana tak jak tramwajowa i wiodła jezdniami ulic: Nowogrodzkiej, Tarczyńskiej, Niemcewicza, Szczęśliwickiej, Drawskiej i w rejonie Popularnej łączyła się z obecną trasą (dawny przebieg wyznaczają słupy linii zasilającej skręcające w prawo przed wjazdem na nasyp wiaduktu, do niedawna stał też stary wiadukt nad torami PKP do lat 70 była tam też odnoga w ul. Popularną do PKP Włochy).
W latach 50 skrócono WKD do Emilii Plater i na tyłach obecnego Marriotta był trzytorowy dworzec:

W latach 60 powstały obecne przystanki WKD Warszawa Śródmieście i Ochota i zlikwidowano tory na Nowogrodzkiej, Tarczyńskiej i Niemcewicza. Kolejka ze Szczęśliwickiej wjeżdżała prosto do wykopu linii średnicowej. Do dzisiaj z asfaltu al. Jerozolimskich wyłażą szyny, podobnie szyny można też zobaczyć na skrzyżowaniu Bitwy Warszawskiej i Szczęśliwickiej. Szczęśliwicką kolejka kursowała do 1975 roku wtedy ją całkiem wywalono z ulic i tak jeździ do dzisiaj. Widziałem nawet zdjęcia pędzącego Szczęśliwicką nowego EN94 po krzywym torowisku wyłożonym kocimi łbami wzbijającego tumany kurzu - hałas musiał być niesamowity

Skrzyżowanie Drawskiej i Szczęśliwickej - tak wyglądało tam torowisko:

Tu jest jeszcze trochę starych i nowszych fotek: http://www.obiektyw.info/index.php/g...ist_images/131

Zmiana WKD z tramwaju w pociąg jest głęboko ugruntowana w tej firmie i raczej jest już nieodwracalna, chociaż uważam że pozostając tramwajem mogliby sporo zyskać bo tabor tramwajowy jest sporo tańszy a pojemność (przy zastosowaniu wagonów w skrajni WKD) i prędkość może być identyczna.

Last edited by darols; February 13th, 2011 at 01:27 AM.
darols está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 13th, 2011, 11:24 AM   #102
Diabeł
M. Goralski, MSGP SGGW

Diabeł's Avatar

Likes (Received): 16

Co do ceny - nowe pociągi by PESA - 20mln/szt, odpowiadają pojemnością i długością dwóm SWINGom za ~8mln/szt. Albo jeszcze dokładniej, dwukierunkowymi i częściowo niskopodłogowym tramwajom Skoda 19t.

"Ukolejowienie" WKD może natomiast utrudnić ewentualną rozbudowę w miastach - tramwaj może mieć nawet torowisko w jezdni, pociąg już niezbyt.
Diabeł no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2011, 08:40 PM   #103
darols
Registered User

Teoretycznie pociąg może jeździć po ulicy w Polsce przykład jest w Kołobrzegu - tylko wtedy zamykają tam ruch.
W Brnie widziałem jak środkiem normalnej ulicy tak jak tramwaj jechała lokomotywa z kilkoma wagonami. Na skrzyżowaniu z ulicą (którą biegła też linia tramwajowa) lokomotywa się zatrzymała na czerwonym razem z samochodami i jak się zapaliło zielone to ruszyła dalej. Nie wiem jak u nas ale widocznie czeskie przepisy dopuszczają taką możliwość. Sporo takich odcinków jest w USA np w mieście Warsaw:
http://www.railpictures.net/viewphot...=346132&nseq=1
czy prawie jak WKD - Michigan City:
http://www.railpictures.net/viewphot...=324991&nseq=9
darols está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 6th, 2011, 09:25 AM   #104
Skml
Wielki Gdak

Skml's Avatar

Likes (Received): 52

Wie ktoś może, czy planują ruszyć w tym roku z budową p.o. Ursus Niedźwiadek, czy też może w ogóle nie dotkną się do tego przed skończeniem modernizacji WZ-Skierniewice?

Nieszczęsne grunty na odsunięcie toru nr 4 już podobno są.
Dokumentację też skończyli.
Skml no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2011, 10:00 AM   #105
przewoz
Registered User

Likes (Received): 1366

Swoje pytanie o prędkości na linii nr 2 i 448 wrzuciłem na "modernizację E20", mogłemtutaj, no trudno.
Za to tu zapytam: czy PLK Warszawa ma w najbliższym czasie zamiar dostosować SRK stacji Warszawa Wawer do rozjazdów na bodaj 60km/h na Gocławku? Bo na razie sygnalizatory ciągle zostają bez pasów pomarańczowych i się jeździ 40...
W sumie to OK, mniejsze zużycie, ale zawsze to szybciej by było
przewoz no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2011, 10:52 AM   #106
Jakub Warszauer
Registered User

Likes (Received): 539

Być może znajdziesz odpowiedź tutaj:
http://siskom.waw.pl/kp-kolej-WWK.htm
Jakub Warszauer no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2011, 11:07 AM   #107
przewoz
Registered User

Ja to znam, ale nie znajdę tam powodu, dla którego ponad rok po wykonaniu modernizacji odcinka Wschodni - Wawer wraz z rozjazdami na Gocławku, SRK dalej nie jest do tego dostosowane
Old May 4th, 2011, 04:12 PM   #108
Castle_Bravo
Urban experience...

Castle_Bravo's Avatar

Likes (Received): 200

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest dokładna przyczyna ograniczenia prędkości do 20km/h na torach podmiejskich na części odcinka od Warszawy Zachodniej do Włoch (przez te 2 tunele, w stronę w Włoch) - w drugą stronę jest bodajże 60-tka więc chyba nie chodzi o łuki, a stan torów też nie wydaje się aż tak zły. Czy przyczyną jest może trakcja? To zwolnienie występuje chyba "od zawsze". Ze względu na długość odcinka koszty wydają się marginalne, a zważywszy obciążenie szlaku zyski byłyby znaczące (rzędu 2 minut).

To samo dotyczy rozjazdów za Pruszkowem w stronę Brwinowa - jest tam 60-tka na wprost!
Old May 4th, 2011, 06:13 PM   #109
przewoz
Registered User

Tam jest trzydziestka. Stan torów OIDP, ale dokładnej przyczyny teraz nie podam. Jak ktoś ma WOSa, to sprawdzi.
Old June 26th, 2011, 01:32 PM   #110
Ge0rge_84
Registered User

Likes (Received): 0

Witam. to mój pierwszy post.
Nie wiem czy w dobrym wątku i czy dobrze skierowałem zdjęcia z Image shack. Powinno być widać budowany tunel przy lotnisku Okęcie.

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.
Ge0rge_84 no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 02:26 PM   #111
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 3474

witamy
fotki brak (fotki nowych userów chyba muszą czekać na akceptację, ale może się mylę)
właściwszy dla fotki byłby wątek [Warszawa] Szybka kolej na lotnisko Okęcie
http://www.skyscrapercity.com/showth...238549&page=41
na podforum Transport miejski i regionalny
ABWera no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 09:03 PM   #112
reQ_
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Marciin View Post

Tłumacząc njprościej skrajnia to odległość poza którą nie może "wystawać" pociąg jeśli chodzi o szerokość
Czyli np. odległość od szyny do krawędzi składu (wartość jaką pociąg wystaje poza szerokośc toru). Tak ja to rozumiem. W przypadku WKD skrajnia jest mniejsza tzn. pociągi są "węższe"
I owszem - standard jest
Przepraszam, że dopiero teraz, ale "trochę" czasu nie odwiedzałem forum. Definicję skrajni znam. Dopiero od niedawna istnieją wytyczne, dotyczące skrajni na nowo budowanych liniach (szczególnie tych w ramach TENT). Sporo artykułów na ten temat pojawiło się kilka lat temu po tym, jak okazało się że składy push-pull bombardiera nie mogły wjechać do tunelu średnicowego (który pewne normy skrajni spełnia). Polecam lekturę.
reQ_ no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 04:21 PM   #113
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Likes (Received): 3644

Film HD z przejazdu odcinka Warszawa Wschodnia - Warszawa Włochy (jak zwykle dzwiek wycialem):
utrzymuje sama, mają bardzo dobre współczynniki niezawodności.
****** http://www.eu07.pl/ ******* http://rail.phototrans.eu/ *******
Iwan no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2011, 12:52 PM   #114
DrOzda
Registered User

Likes (Received): 282

Na linii obwodowej Wola - Gdańska montują właśnie SBL. Byłoby wszystko super tyle że rok temu przed rozjazdem w okolicach Obozowej postawiono nowiutkie tarcze ostrzegawcze które teraz pójdą na złom. Ech chyba PLK ma za dużo kasy.

Elf na linii obwodowej:

Last edited by DrOzda; September 7th, 2011 at 02:46 PM.
DrOzda no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2011, 04:53 PM   #115
xkk
Buja mnie Łódź ;-)

xkk's Avatar

Likes (Received): 2892

Akurat WKD to powinny moim skromnym zdaniem zdecydowanie się "odkoleić" i ponownie stać się tramwajem. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w Europie i nigdzie nie ma z tym problemu. W szczególności widziałbym linię WKD włączająca się do sieci tramwajowej za dworcem zachodnim, a potem przez Towarową do Prostej i - docelowo - Świętkorzyskiej
Old September 8th, 2011, 04:57 PM   #116
Michał F.
Registered User

Likes (Received): 625

już pozamiatane...
Old September 8th, 2011, 05:06 PM   #117
xkk
Buja mnie Łódź ;-)

xkk's Avatar

Likes (Received): 2892

Quote:
Originally Posted by Michał F. View Post
już pozamiatane...
No niestety....

Kardynalnym błędem było to, że nie przekuto na szeroki tor kolejki wilanowskiej, która miała swój początek w pobliżu stacji końcowej EKD i po połączeniu w jedną całość stworzyłaby z nią bardzo fajną kolej dojazdową zintegrowaną w gdzieś na Polu Mokotowskim z tramwajami, a potem także metrem
Old September 8th, 2011, 06:46 PM   #118
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Likes (Received): 7478

Quote:
Originally Posted by Diabeł View Post
"Ukolejowienie" WKD może natomiast utrudnić ewentualną rozbudowę w miastach - tramwaj może mieć nawet torowisko w jezdni, pociąg już niezbyt.
Jeśli byłaby wola, to nie byłoby problemu, aby pociąg WKD wjeżdżał na torowisko wybudowane w homologacji tramwajowej.
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2011, 10:11 AM   #119
tomzyl
Registered User

Likes (Received): 254

Co do odkolejowienia WKD, pomysły były już przed wojną ;-) nie zrobili tego ze względu na skrajnie i promienie skrętów. Zresztą, pociągi WKD jednak dłuższe nieco są
tomzyl no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2011, 11:31 AM   #120
Jakub Warszauer
Registered User

Likes (Received): 539

Czy ktoś może mi wylistować argumenty za "odkolejowieniem" WKD? Ponieważ czytam o tym na SSC od lat, a zarazem jestem użytkownikiem WKD i kompletnie nie rozumiem o co chodzi w tej propozycji.
Jakub Warszauer no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
warszawa

Thread Tools

Posting Rules