daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > Urbanism, Architecture and Infrastructure > Infrastructure

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old July 5th, 2008, 02:37 PM   #1
wizard112
Registered User

Likes (Received): 31

[Slovakia] Regionálne rozdiely

Vyrovnávajú sa, alebo naopak prehlbujú? Prioritou každej vlády je ich vyrovnanie, to však ostáva len na papieri.

Prečo najväčšie investície obchádzajú najmenej rozvinuté regióny s najvyššou nezamestnanosťou? Chyba vlády, miestnych samospráv?

Prečo sa dlhodobo "zabúda" na budovanie južného ťahu BA - KE? Navyše keď ani paralelná železnica neposkytuje kvalitu, ako severný železničný ťah. Sever bude mať teda čoskoro kvalitnú diaľnicu a železnicu. Juh ani jedno!

Prečo sú dlhodobo regióny v okoli budúcej D1 preferované, hlavne oblasť Považia a regióny v okolí R1 a R2, najmä oblasť Gemera a Novohradu s ďaleko vyššou nezamstnanosťou na pokraji záujmu?
wizard112 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 5th, 2008, 02:43 PM   #2
wizard112
Registered User

Quote:
Originally Posted by milan11 View Post
Skuste zmenit mentalitu na juznom Slovensku a zacat konecne pracovat.
Az vtedy si zasluzite pomoc od ostatnych.
Pozri si statistiky nezamestnanosti v oravskych okresoch a porovnaj ich s okresmi z juhu Slovenska.

Kechnec, Kosice, Zvolen....
Je 19 rokov od padu komunizmu a napis tuna, ci ma BB vobec prichystany nejaky priemyselny park pre toho zah. investora.
Alebo je aj to ulohou statu?
Čo sa týka priemyselného parku, ten by sa mal začať stavať na budúci rok.

Pre tých "záhadných" investorov (boli to automobilky) bola pripravená plocha modzi BB a ZV, ale nakoniec to padlo, presné dôvody neviem.
Old July 5th, 2008, 02:55 PM   #3
milan11
BANNED

Likes (Received): 2

Velmi dobry thread.

Reci sa hovoria rozne, ale skutocnost je, ze regionalne rozdiely sa prehlbuju a budu sa prehlbovat coraz viac.
To iste plati pre Bratislavu.
Ja osobne ani nie som v podstate proti. Kazdy region ma presne to, co si zasluzi.
A pre tych, ktori chcu svoj zivot zmenit k lepsiemu, nic im nebrani prestahovat sa kamkolvek chcu.

Mozno to poviem trochu tvrdo, ale co sa tyka juhu Slovenska, ak by niekto prisiel s myslienkou oplotenia a odovzdania danej casti Madarskej republike, ani by som nebol velmi proti.
milan11 no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 05:37 PM   #4
wizard112
Registered User

Quote:
Velmi dobry thread.

Reci sa hovoria rozne, ale skutocnost je, ze regionalne rozdiely sa prehlbuju a budu sa prehlbovat coraz viac.
To iste plati pre Bratislavu.
Ja osobne ani nie som v podstate proti. Kazdy region ma presne to, co si zasluzi.
A pre tych, ktori chcu svoj zivot zmenit k lepsiemu, nic im nebrani prestahovat sa kamkolvek chcu.

Mozno to poviem trochu tvrdo, ale co sa tyka juhu Slovenska, ak by niekto prisiel s myslienkou oplotenia a odovzdania danej casti Madarskej republike, ani by som nebol velmi proti.
Samozrejme, pokiaľ sa nezačne niečo reálne robiť, bude sa to prehlbovať. To, že vláda rokuje v regiónoch, veľa nevyrieši, lebo všade sľubujú to isté... Cesty, investorov, atď.

Každý región má to, čo si dokážu jeho predstavitelia vylobovať... Žiaľ sú aj miesta, kde ani to veľmi nepomáha.

Áno, odovzdať najúrodnejšiu časť krajiny, to je nápad, bože, že ty nie si ešte prezident.
Old July 5th, 2008, 07:12 PM   #5
johnnyy
Registered User

Likes (Received): 10

vsetko toto prehlbovanie alebo vyrovnavanie je na Uzemnych planoch. mali by na seba nadvazovat, no ci je skutocne fakt tak to je iba otazka...
a tak isto zalezi aj na investoroch... tam chcu a zase tam nechcu..

Quote:
toto je za napad... dam ti radu..radsej nemysli !!
Old July 5th, 2008, 07:17 PM   #6
johnnyy
Registered User

a este pridam z ineho threadu:

Quote:
Originally Posted by wizard112 View Post
Porovnaj si juh a sever v oblasti infraštruktúry. Sever - diaľnica, železnica. Na tunel pri ZA vyplieskame toľko peňazí, že by sa za ne postavil desiatky km rýchlostných ciest. Investícia KIA, teraz NŠC... Vieš, Slovensko nie je len na ťahu ZA - BA, ale aj inde. Aby bolo jasné, ja nenarážam na peniaze súkromného sektora, ale na to, čo sa skladáme všetci.

A čuduješ sa, že BB vyzerá tak ako vyzerá, keď akosi na BB sa vždy zabúda?
toto myslis vazne?? zilina si tam ten kopec naschval nepostavila... a to ze blavacky inzinieri povedali ze dialnica pojde tadial...s tym uz zilina tiez nic neurobi..

a chapem to aj tak, ze ty si myslis ze ked tu budeme mat tunel, do ktoreho pojdu miliardy...tak by sme tu nemali mat nieco narodne za 800 milionov.. cize zilina ma trpiet len kvoli tomu ze tu mame hory a kopce...no tak to je...

a tak isto aj s KIA-ou... ONI ! si vybrali ze tu budu..a je to prinos pre cele slovensko nie len pre zilinu
Old July 5th, 2008, 08:22 PM   #7
CJone
Nitra 826-2014

CJone's Avatar

Likes (Received): 15

Pripájam sa do diskusie. Vec okolo D1 a železnice sú výsmech do tváre ľuďom na juh od Žiliny, Popradu atď. D1 ide severom, hlavná železničná trať tiež. Náhoda? Hlavne keď berieme do úvahy náročnosť terénu. Je jasné, že juhom už pomaly mohla byť hotová celá trasa a ušetrili by sa miliardy. Vôbec nie som spokojný ako sa to vymyslelo a presadzuje
CJone no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 08:23 PM   #8
CJone
Nitra 826-2014

CJone's Avatar

Likes (Received): 15

Quote:
Originally Posted by johnnyy View Post
a este pridam z ineho threadu:

toto myslis vazne?? zilina si tam ten kopec naschval nepostavila... a to ze blavacky inzinieri povedali ze dialnica pojde tadial...s tym uz zilina tiez nic neurobi..

a chapem to aj tak, ze ty si myslis ze ked tu budeme mat tunel, do ktoreho pojdu miliardy...tak by sme tu nemali mat nieco narodne za 800 milionov.. cize zilina ma trpiet len kvoli tomu ze tu mame hory a kopce...no tak to je...

a tak isto aj s KIA-ou... ONI ! si vybrali ze tu budu..a je to prinos pre cele slovensko nie len pre zilinu
Niečo na tom s tou Žilinou bude. Nemám nič proti mestu, ale nepozdáva sa mi koľko peňazí sa tam tlačí. Bežný občan s tým nič nemá to je jasné, tak to neber zle. Určite to tak ani nebolo myslené.
CJone no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 09:22 PM   #9
johnnyy
Registered User

ale aby som vas upokojil... mame tu priamtora harmana ..a ten pre mesto stavia a zaujima sa iba o stromy ...cize najblizsiu dobu, pokial tu nebude vazne seriozny primator, tak sem aj tak ziadne peniaze nepotecu..

vsetko co sa teraz stavia bolo podpisane este za slotu.. nastastie

btw: štát chape zilinu ako krizovatku ciest sever a juh (pripadne vychod a zapad (zeleznica - vrutky))... tak mozno preto vsetko ide tadialto.. (ale toto je len moj vymysel..takze to tak ani nemusi byt)
Old July 5th, 2008, 09:36 PM   #10
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 263

Quote:
Originally Posted by CJone View Post
Pripájam sa do diskusie. Vec okolo D1 a železnice sú výsmech do tváre ľuďom na juh od Žiliny, Popradu atď. D1 ide severom, hlavná železničná trať tiež. Náhoda? Hlavne keď berieme do úvahy náročnosť terénu. Je jasné, že juhom už pomaly mohla byť hotová celá trasa a ušetrili by sa miliardy. Vôbec nie som spokojný ako sa to vymyslelo a presadzuje
A hlavne,pri vsetkej ucte,ze by ten hlavny tah isiel cez Nitru,vsak?

Heh,prave som nedavno nacrtol debatu v Kosickom threade o nutnosti dostavania dialnice,a tam ste ma podaktori skoro ukamenovali,ze Slovensku dialnicu nepotrebujete,ze budete chodit cez Madarsko a podobne kraviny.

Myslim ze reionalne rozdiely su,ale nemyslim si ze by sa pehlbovali.Ono sa sice realne prehlbuju,ale skor sposobom ,ze niektore regiony rastu rychlejsie a ine pomalsie.Cize BA a dajme tomu ZA odskocili ostatnym regionom.Je to mozno stastie,mozno schopnost regionalnych politikov,mozno nejaka protekcia v ramci Slovenska,neviem.
Ja som pocestoval dost vela po Slovensku a musim povedat,ze nikde nie je tak zle,ze by som tam nedokazal zit.Ked mi v telke ukazu BA a za tym Letanovce,nad tym sa iba pousmejem.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 09:44 PM   #11
wizard112
Registered User

Quote:
Originally Posted by johnnyy View Post

Pozri, snažím sa tu len poukázať, že sever SR je na tom lepšie, ako juh a že by nebolo na škodu, keď sa k tomu všetci hlásia, aby sa reálne začali tieto rozdiely vyrovnávať. Vždy, keď idem severom, je to úplne iný svet ako juh.

Druhá vec, načo sa snažím upozorniť, je koncepcia výstavby nadradenej cestsnej infraštruktúry. Súčasné priority sú D1+R1, OK, ale hneď za tým by som dal prioritu R2. Tú cestu potrebu juh ako soľ! Mám zmiešané pocity, keď na toto tu upozorňuje Maďar žijúci na Slovensku, ale ja mu musím dať za pravdu. Konkrétne Zsolt Šimon na toto nedávno upozorňoval. No a okrem neho samozrejme aj iní.

Čo sa týka samotnej ZA. Proti jej obyvateľom a mestu nemám nič. Ja som proti takým, ktorí tam pretláčajú peniaze nás všetkých. Keď včera hovoril bývalý premiér o investoroch a spomínal stredné SR, tak menoval investície len severe SR, na juhu spomenul len niečo v Malom Krtíši. Keď si zoberieš mapu, zistíš, že mestá pri D1 a kvalitnej železnici majú investorov, priem. parky atď. Samozrejme, určite závisí aj od iniciatívy samospráv, ale skratka bez kvalitnej cesty ti nič veľké nepríde.
Old July 5th, 2008, 09:48 PM   #12
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Quote:
Jasné, boli časy, keď BB bola centrum Stredoslovenského kraja, centrom SNP... Ale to ja nikde nevyvraciam, len upozorňujem na to, že posledné roky sa o túto oblasť (BB-kraj a juh SR) nezaujímala ani vláda! Len teraz sa sľubuje R1. Dodnes nemá kraj s najvyššou nezamestnanosťou väčšieho investora, zatiaľ čo pozri si považie... Každé okresné mesto pomaly niečo má. Akceptujem to, že BB dodnes nemala schopné vedenie mesta.

Jasné, nech sú bohatší ešte bohatší a chudobnejší chodobnejší. Ja nevravím, že sa na severe nemá stavať, ale keď už všetci hovoríme o vyrovnávaní regionálnych rozdielov, nebolo by na škodu robiť niečo aj tu. Úlohou diaľnice je aj rozvoj regiónu, ktorý by juh SR akútne potreboval... KeĎ som išiel severom SR, to sa nedá porovnať s juhom! Ten rozdiel je priepastný a mňa hnevá to, že namiesto vyrovnávania sa to prehlbuje. Všetky megainvestície sa držia D1, resp. blízkeho okolia. A zase nehovor, že je to len neschopnosť mesta. Veľkú investíciu nenalákaš sem len tak, keď tu nie je infraštruktúra. Aby si bol v obraze, boli plány, ale drvivá väčšina stroskotala na zlej dostupnosti.
Chcel by som ta upozornit,ze na Slovensku uz par rokov funguju vyssie uzemne celky,snazime sa o decentralizaciu,a za prilevom investicii do inych regionov nestoji len stat,ale hlavne samosprava.A ako vravi milan11,ta vasa je asi fakt neschopna.
Slota si mozno vydupal KIU.Okej,pre mna je dolezite ,ze je na Slovensku.
Preco Saktor,ktory liezol Ficovi 4 roky do riti,nie je schopny presadit nieco pre vas region?Lebo je neschopny.Meciar je koalicny partner,uz zabudol na BB?Ked to dokazal Slota ,preco nie aj oni?Naco si volite takych neschopakov?Je to v ludoch priatelu.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old July 5th, 2008, 09:48 PM   #13
wizard112
Registered User

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
A hlavne,pri vsetkej ucte,ze by ten hlavny tah isiel cez Nitru,vsak?
Podľa mňa by úplne stačilo, keby severná a južná trasa mali rovnakú prioritu...
Old July 5th, 2008, 09:49 PM   #14
johnnyy
Registered User

Quote:
Čo sa týka samotnej ZA. Proti jej obyvateľom a mestu nemám nič. Ja som proti takým, ktorí tam pretláčajú peniaze nás všetkých. Keď včera hovoril bývalý premiér o investoroch a spomínal stredné SR, tak menoval investície len severe SR, na juhu spomenul len niečo v Malom Krtíši. Keď si zoberieš mapu, zistíš, že mestá pri D1 a kvalitnej železnici majú investorov, priem. parky atď. Samozrejme, určite závisí aj od iniciatívy samospráv, ale skratka bez kvalitnej cesty ti nič veľké nepríde.
myslim ze toto obycajny obcan ako ja a ty a my vsetci tu neovplyvnime...s tymto ti teda vazne nepomozem.. posli mail do parlamentu

Quote:
Podľa mňa by úplne stačilo, keby severná a južná trasa mali rovnakú prioritu...
keby sa severna a juzna trasa budovala zaroven tak by sme boli pri nitre a pri trencine..
Old July 5th, 2008, 09:52 PM   #15
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Quote:
Samozrejme, určite závisí aj od iniciatívy samospráv, ale skratka bez kvalitnej cesty ti nič veľké nepríde.
Zavisi od iniciativy samosprav,aj pri budovani ciest,aj pri pritahovani investorov.Cestne spojenie na BA mate celkom dobre,a stale sa zlepsuje.Zeleznicu mate,hned za humnami mate Zvolen,preco nespolupracujete so Zvolenom a obcami medzi vami?Ved je to krasny kraj,turisticky ruch,ak by dobre fungovl,by vam priniesol ohromne peniaze.A nic velke nepotrebujete.Staci aj vela malych.

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old July 5th, 2008, 09:52 PM   #16
wizard112
Registered User

Quote:
Chcel by som ta upozornit,ze na Slovensku uz par rokov funguju vyssie uzemne celky,snazime sa o decentralizaciu,a za prilevom investicii do inych regionov nestoji len stat,ale hlavne samosprava.A ako vravi milan11,ta vasa je asi fakt neschopna.
Slota si mozno vydupal KIU.Okej,pre mna je dolezite ,ze je na Slovensku.
Preco Saktor,ktory liezol Ficovi 4 roky do riti,nie je schopny presadit nieco pre vas region?Lebo je neschopny.Meciar je koalicny partner,uz zabudol na BB?Ked to dokazal Slota ,preco nie aj oni?Naco si volite takych neschopakov?Je to v ludoch priatelu.
Tak o tom, aká je tu neschopná VÚC, to by sa ti ani nesnívalo. To myslím vážne, žiadna irónia. A naše vedenie mesta tiež. Súhlasím, že toto nám nepomáha.
Old July 5th, 2008, 09:59 PM   #17
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Treba spravit opoziciu ,zdruzenie,podnecovat ludi aby rozmyslali pri volbach,vychovavat mladych aby sa neriadili pri volbach heslom,volim to co moji rodicia a pod.

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old July 5th, 2008, 10:03 PM   #18
johnnyy
Registered User

Quote:
Treba spravit opoziciu ,zdruzenie,podnecovat ludi aby rozmyslali pri volbach,vychovavat mladych aby sa neriadili pri volbach heslom,volim to co moji rodicia a pod.
boze ale len nie taku aka je v parlamente...tí na seba iba kydaju a hadaju sa ci to on podpisal alebo to bol druhy.. a pritom seriozne problemy im uz iba zakyvaju ked okolo nich prejdu bez ziadneho povsimnutia...
Old July 5th, 2008, 10:15 PM   #19
metropoly_sk
Slovakia

metropoly_sk's Avatar

Likes (Received): 65

urcite zaujimavy napad vytvorit takyto thread. Po pravde je otazkou casu kto sa tu zase chyti a bude sa tu hadat.

Co sa tyka regionalnych rozdielov tak ja si myslim ze sa to neprehlbuje, alebo lepsie povedane prehlbuje sa to tam kde to samosprave nevadi respektive s tym nic nerobi.

Cely zapad taha len Bratislava. Nieje to ani Trnava ani Nitra ani Trencin. To co tie 3 mesta pomozu celemu regionu je len mensia ciastka oproti tomu co mu prida Bratislava. Cele to taha v tejto oblasti nase hlavne mesto. To som si samozrejme nevymyslel je to fakt.

Okrem Bratislavy ale uz mimo zapadneho slovenska zohrava pre okolie velmi dolezitu ulohu Zilina. Toto mesto taha dopredu velku cast severneho slovenska. A jej dolezitost este pojde hore. Samozrejme jej vplyv je uz mensi ako Bratislavy a aj preto nieje cely sever na tom tak dobre.

Podobne je na tom oblast miest Zvolen a Banska Bystrica. Mozno sa zda ze su to spiace mesta, ale nieje to tak. Spolocne vytvaraju silnu obchodnu a priemyselnu oblast, ktora ale bohuzial nestaci na cely bansko bystricky kraj ktory ma ako celok zle statistiky.

Na vychode su to Kosice, ktore maju vplyv aj na Presov.

Mozno to znie trochu divne, ale mesta ktore som vymenoval maju najvacsi vplyv na oblasti kde su umiestnene. Cize zapad, sever, stred a vychod. Vyznam tychto spomenutych miest je vacsi ako akychkolvek inych v tejto krajine vratane tych, ktore som spominal na zapadnom slovensku Trencin, Nitra, Trnava. Proste tie co profituju z toho ze su blizko Bratislavy.

Cize Bratislava, Zilina, Banska Bystrica + Zvolen, Kosice, sa o buducnost bat nemusia, maju svoju dolezitost a rozvoj ich neminie. To co sa bude diat vo vacsich vzialenostiach od tychto miest je uz otazne.

ak tu niekto hovori o tom aka je na zapade uroven tak to je fakt iba vdaka Bratislave a Trencin a ostatne mesta mozu byt radi ze maju polohu aku maju.

Obdivujem inak mesta ako Poprad, ktore je podla vsetkeho pred Presovom a Zvolen a Bystrica by sa fakt mali stat sumestim.

Pripajam jednu mapku kde je na zaklade tejto dedukcie naznaceny vplyv daneho mesta na oblast v ktorej sa nachadza. Nieje to uplne presne, je to CCA.

inak k mojmu vyjadreniu pripajam jeden clanocek.

Nebudu diaľnice, nebude nič.

Takýmto výrokom ovenčil premiér Slovenskej Republiky Róbert Fico tlačovú besedu pre pár dňami a vyjadril tak potrebnosť diaľnice medzi dvoma najväčšími mestami v našej krajine.

Spornosť zákona o vyvlastňovaní pozemkov je samozrejme diskutabilná no nejdeme sa zaoberať práve touto problematikou. Skôr chceme poukázať na to prečo sa vláda rozhodla pre takéto kroky, ktorými chce urýchliť výstavbu nadradenej cestnej infraštruktúry. Hlavné mesto Bratislava je prepojené s Európou diaľnicami už pár rokov a situácia sa stále zlepšuje. Aj preto sa investorom chce hlavne práve do Bratislavy, ktorá má určitý počet obyvateľov a najväčší potenciál v SR. Problém je ale v tom, že naša vláda zistila, že sama bohatá Bratislava, ktorá už je dosť zaplnená investormi nepotiahne celú našu krajinu, ktorá je po predchádzajúcich obdobiach stále vo finančných problémoch. Je to veľmi dobre vidieť v regionálnych rozdieloch, ktoré sú v Európe takmer najväčšie. Všade vo svete kŕmia štátne pokladnice práve tie najväčšie mestá v danej krajine kde sú na to vybudované podmienky. Takto by to malo byť aj v našej krajine a kŕmiť pokladnicu by nemala len prevažne Bratislava, ale aj iné mestá, ale predovšetkým druhá metropola štátu mesto Košice, ktoré stále nieje spojené diaľnicou s hlavným mestom. Mesto Košice samozrejme má tú schopnosť zarábať peniaze pre štát a tak sa aj deje, ale stále to nieje také aké by to mohlo byť. Samozrejme aj ďalšie dôležité mestá ako Žilina, alebo Banská Bystrica. Čiže to je dôvod, ktorý momentálne ženie vládu k čo najrýchlejšej výstavbe diaľnice medzi Bratislavou a Košicami. V oboch týchto mestách je najvyššia kúpna sila na Slovensku a práve Košice by mali pokračovať v tom trende kde by sa usadli viacerý zahraničný investori a vo viacerých prípadoch by neobchádzali už našu krajinu. Veľmi výstižný je preto výrok pána premiéra „Nebudú diaľnice, nebude nič“!

Preto by si to mal uvedomiť každý, kto nejakým spôsobom bráni tomuto rozhodnutiu vlády. Pretože ak sa tá diaľnica bude stavať dlhšie ako 5 rokov situácia na Slovensku sa nebude zlepšovať, ale stále budeme niekde za horizontom.

Na záver je potrebné dodať, že v dnešnom svete sa štát bez nejakej hlavnej diaľnice nedokáže výrazne rozvíjať a každý ho bude obchádzať a toto naša krajina nepotrebuje. Berme si príklad z Čiech (Praha - Brno).

mozno niekto nepochopi co som tym chcel povedat, ale urcite to nieje odsudzovanie niektoreho mesta, alebo regionu v tejto krajine.

Tam niekde, vo veľkej kotline sa rozprestiera od východu na západ do šíravy a od severu na juh do diaľavy.
Tam národy a náboženstvá nachádzajú mier a tvoria bohatú históriu a kultúru. (Košice)
metropoly_sk no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2008, 10:25 PM   #20
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Myslim si ze Trnava je uplne sebestacne mesto,a nejak ju BA neovplyvnuje,samozrejme ze je dobre,ze je napojena dialnicou na BA a par ludi tam dochadza za pracou.A Nitra ked rozsiri priemyselny park,bude na tom podobne.Inac v podstate suhlasim s tym co si napisal.BB a ZV by mali spolupracovat ako sumestie,podobne aj KE a Presov.

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules