search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > South-Central | Южен централен регион

South-Central | Южен централен регион Plovdiv, Stara Zagora, Haskovo, Pazardzik, Kardjali, Smolyan | Пловдив, Ст. Загора, Хасково, Пазарджик, Кърджали, Смолян

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 13th, 2017, 10:51 AM   #321
starozagorec
Registered User

starozagorec's Avatar

Likes (Received): 5423

Quote:
Originally Posted by dunav_rousse View Post
Сградите от старата снимка са прекрасни и са в чудесен ансамбъл, взаимно допълващи се! Грехота е ако всички са били съборени! Къде би трябвало да е това? До колкото се ориентирам, днешната улица Княз Борис?
Напротив, това си е баш сегашния център - Цар Симеон Велики ..вижда се джамията, която към ден днешен не работи и няма минаре, зад нея се вижда сградата на Дръмс, която поне е „оцеляла” и в момента „преживява” трудно.
starozagorec no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 13th, 2017, 02:20 PM   #322
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by starozagorec View Post
Напротив, това си е баш сегашния център - Цар Симеон Велики ..вижда се джамията, която към ден днешен не работи и няма минаре, зад нея се вижда сградата на Дръмс, която поне е „оцеляла” и в момента „преживява” трудно.
Да разбирам ли, че повечето знакови сгради пред червената черта са налични и днес?
Минарето е заминало, но пък днес това не е действаща джамия, а Музей на религиите, защото някога сградата е била православна църква. В Стара Загора няма действаща джамия.
Quote:
Originally Posted by bggu View Post
Моля те, сравни операта в Русе с тази в Стара Загора и историческият музей в Русе и Стара Загора...
От оперно изкуство, честно да си призная не се интересувам много, много, затова го прескачам. Какъвто и показател да взема обаче за музеите, все данните ще са красноречиви - не, че и за операта нямаше да е така. Но да погледнем два от основните показатели - площ и посещаемост на музеите да речем. Въпреки, че се надявам след ремонта на пешеходните пространства, Перлата на Тракия да стане още по-атрактивна за културен туризъм и да се нареди плътно след столицата, защото понастоящем Стара Загора се класира едва на 4-то място по културен туризъм при условие, че музеите ѝ са на 2-ро място по големина и богатост на експозициите, така че потенциал за растеж определено има.
Quote:
Посещаемост в музеи (НСИ)

1. София - 1 431 245 посещения
2. Велико Търново - 473 941 посещения
3. Габорово - 384 675 посещения
4. Стара Загора - 305 500 посещения
5. Пловдив - 293 509 посещения
6. Добрич - 264 918 посещения
7. Варна - 231 760 посещения
8. Плевен - 222 774 посещения
9. Бургас - 208 542 посещения
10. Пазарджик - 205 259 посещения
11. Шумен - 192 058 посещения
12. Видин - 152 345 посещения
13. Благоевград - 115 265 посещения
14. Кюстендил - 110 830 посещения
15. Ловеч - 104 921 посещения
16. Сливен - 98 152 посещения
17. Русе - 90 762 посещения
18. Разград - 59 591 посещения
19. Перник - 59 499 посещения
20. Хасково - 40 226 посещения
Quote:
Площ на музеите (НСИ)

1. София - 152 457 кв.м.
2. Стара Загора - 35 790 кв.м.
3. Габрово - 28 579 кв.м.
4. Велико Търново - 25 522 кв.м.
5. Плевен - 23 803 кв.м.
6. Пловдив - 23 344 кв.м.
7. Пазарджик - 17 576 кв.м.
8. Сливен - 17 275 кв.м.
9. Перник - 17 121 кв.м.
10. Русе - 15 309 кв.м.

starozagorec, PlamenG liked this post

Last edited by ВОДА; October 13th, 2017 at 02:49 PM.
ВОДА no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2017, 02:37 PM   #323
Yankoff
Registered User

Likes (Received): 72

Не за жалост.

В ляво на преден план е универсалния магазин, в дясно е сградата на областната управа. За тези, особено левите и на мен ми е жал, но няма връщане назад.

ВОДА, starozagorec liked this post
Yankoff no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2017, 02:46 PM   #324
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by Yankoff View Post
Не за жалост.

В ляво на преден план е универсалния магазин, в дясно е сградата на областната управа. За тези, особено левите и на мен ми е жал, но няма връщане назад.
На мястото на общината, какво е имало?
И къде е била пешеходната зона едно време?
Old October 13th, 2017, 03:04 PM   #325
Yankoff
Registered User

Likes (Received): 72

Това на снимката е градската градина. В ляво от нея е сегашната сграда на общината.

Цар Симеон доста дълго време е била улица с автомобилно движение преди да стане пешеходна някъде 90-те години(ако някой знае точно би било полезно).

Дали е имало период между този на снимката в който общо взето всички улици са били пешеходни и 80-90-те когато е била отворена за автомобили честно казано не знам.

ВОДА liked this post
Yankoff no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2017, 03:45 PM   #326
starozagorec
Registered User

starozagorec's Avatar

Quote:
Originally Posted by Yankoff View Post
Това на снимката е градската градина. В ляво от нея е сегашната сграда на общината.

Цар Симеон доста дълго време е била улица с автомобилно движение преди да стане пешеходна някъде 90-те години(ако някой знае точно би било полезно).

Дали е имало период между този на снимката в който общо взето всички улици са били пешеходни и 80-90-те когато е била отворена за автомобили честно казано не знам.
Преди години, до към началото на 90-те, центъра на града е била улицата Митрополит Методий Кусев, а не Цар Симеон. В някакъв период около 80-те - 90-те (може и да бъркам) за официална главна улица е обявена Цар Симеон Велики, но чак към средата на 90-те е затворена за коли и става пешеходна зона. (Както да речем се случи с Витошка в София)
Old October 13th, 2017, 11:08 PM   #327
yovog
SSC Bulgaria

yovog's Avatar

Likes (Received): 146

Може и аз да бъркам, понеже съм бил малък, но нямам спомени Цар Симеон да не е била пешеходна края на 80-те, камо ли пък 90-те. А кога е станала главна не знам, но родителите ми са ми разправяли преди доста години, че е било през 70-те, около абитюриентските им балове. Дано има колеги от форума в по-зряла възраст за по-акуратна информация.
yovog no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2017, 09:03 AM   #328
bggu
BANNED

Likes (Received): 1216

Quote:
Originally Posted by ВОДА View Post
Да разбирам ли, че повечето знакови сгради пред червената черта са налични и днес?
Минарето е заминало, но пък днес това не е действаща джамия, а Музей на религиите, защото някога сградата е била православна църква. В Стара Загора няма действаща джамия.

От оперно изкуство, честно да си призная не се интересувам много, много, затова го прескачам. Какъвто и показател да взема обаче за музеите, все данните ще са красноречиви - не, че и за операта нямаше да е така. Но да погледнем два от основните показатели - площ и посещаемост на музеите да речем. Въпреки, че се надявам след ремонта на пешеходните пространства, Перлата на Тракия да стане още по-атрактивна за културен туризъм и да се нареди плътно след столицата, защото понастоящем Стара Загора се класира едва на 4-то място по културен туризъм при условие, че музеите ѝ са на 2-ро място по големина и богатост на експозициите, така че потенциал за растеж определено има.
Това пак са данни по области, а както знаем в област Стара Загора се намира Казанлък, Шипка, Бузлуджа, та от там идват тези данни. Тоест отново периферията дърпа напред центъра, както става с ТЕЦовете.
bggu no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2017, 09:20 PM   #329
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Това пак са данни по области, а както знаем в област Стара Загора се намира Казанлък, Шипка, Бузлуджа, та от там идват тези данни. Тоест отново периферията дърпа напред центъра, както става с ТЕЦовете.
Точно музеите в гр.Стара Загора (единият от които в пешеходната зона) правят статистиката с големината си, разнообразието, уникалните си находки и хилядолетните артефакти. Да не забравяме все пак, че именно Стара Загора е най-старият град и то не само в страната.

Сега ако обичаш се придържай към темата за пешеходната зона.

Преди ремонта:

BoyChef liked this post

Last edited by ВОДА; October 14th, 2017 at 10:17 PM.
Old October 14th, 2017, 09:46 PM   #330
mopper
Registered User

Likes (Received): 3797

Май не си чувал за Сексагинта Приста
mopper no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2017, 09:54 PM   #331
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by mopper View Post
Май не си чувал за Сексагинта Приста
Това какво общо има с пешеходната зона на Стара Загора?
Old October 14th, 2017, 10:00 PM   #332
mopper
Registered User

Likes (Received): 3797

Quote:
Русе няма дори и съборетина по-стара от времето на Мидхат паша, защото в града има пълна липса на сгради и история от старобългарско, римско, тракийско и неолитно време.
mopper no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2017, 10:07 PM   #333
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Питай ме в правилната тема и ще ти отговоря за всичко.
Тук коментирам пешеходната зона на Стара Загора.
Old October 16th, 2017, 01:30 PM   #334
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Когато завършат този проект, ще е добре да продължат с гранита и по бул."М.М.Кусев" нагоре към парк "Аязмото", който също ще се обновява със 7 млн.лв. напролет.

Quote:
Източник: NBP.bg
Old October 18th, 2017, 08:23 AM   #335
Dido_Nikol
Registered User

Likes (Received): 20

Каква пешеходна зона в Ст. Загора като главната ви е една асфалтирана улица без трафик от автомобили.. А колкото до историята и сградите в Русе .. Едва ли щяха да наричат града "Малката Виена" ако нямаше стари сгради и история.. Ако не излизаш от Стара Загора освен да ходиш за риба не говори за неща от които е очевадно че не разбираш..

bggu liked this post
Dido_Nikol no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 09:18 AM   #336
starozagorec
Registered User

starozagorec's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dido_Nikol View Post
Каква пешеходна зона в Ст. Загора като главната ви е една асфалтирана улица без трафик от автомобили.. А колкото до историята и сградите в Русе .. Едва ли щяха да наричат града "Малката Виена" ако нямаше стари сгради и история.. Ако не излизаш от Стара Загора освен да ходиш за риба не говори за неща от които е очевадно че не разбираш..
Айде да спрем да коментираме другите градове в тази тема, писна ми вече. Всеки ден четем спорове, няма ли да престанете? На всички ни е ясно какви са пешеходните зони на градовете Русе, Пловдив, Бургас, Хаджидимитрово, Марикостоново, Малката Виена, Големия Истанбул, Средния Хонг Конг и каквото там ... тук говорим за асфалтираната пешеходна зона на Стара Загора, която ще бъде преобразена с ремонт, на която е ясно, че липсват сгради като тези в Русе, но все пак нещо ще се прави и само по себе си е нещо прекрасно и очакваме да е добре изпълнено. Има и потребители, които сме обективни, знаем истината, не е нужно постоянно да ни го блъскате в главите.

neolp, deian, Yankoff, ITS0, ВОДА and 8 others liked this post

Last edited by starozagorec; October 18th, 2017 at 09:24 AM.
Old October 18th, 2017, 05:33 PM   #337
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dido_Nikol View Post
Каква пешеходна зона в Ст. Загора като главната ви е една асфалтирана улица без трафик от автомобили..
Преди да коментираш пешеходните зони на другите градове, погледни главната улица в твоя.
Имало соц блокчета и асфалт само на старозагорската главна - дрън, дрън та пляс: цък

За оценката на една пешеходна улица (в Стара Загора не е само една дори) трябва да вземем предвид много показатели:
  • Ширина. Бул."Цар Симеон Велики" е 2-3 пъти по-широк.
  • Правост на ларгото и подреденост на сградите. Отново предимство на бул."Цар Симеон Велики".
  • Зеленина. В голямата си част бул."Цар Симеон Велики" оформя уникален зелен тунел, който липсва на други места.
  • Магазини и разнообразие на търговски центрове, т.е. търговски потенциал. Отново в пъти предимство за бул."Цар Симеон Велики".
  • Сгради. Старозагорските са конструктивно далеч по-здрави и функционални отколкото къщурките на 100 години. Да не говорим, че едните не са ремонтирани от построяването си, докато на старите къщурки са им правени ремонти сигурно 10-тина пъти поне досега. Мисля, че ремонта на главната трябва да включва и ремонт на сградите, а не само на настилката. И бързо могат да светнат и да изглеждат в пъти по-добре от която и да е друга главна.
  • Паркове. Бул."Цар Симеон Велики" има паркове "Градска градина" и "Аланска градина", докато на главните в други градове няма такива.
Така, че ако измерим аналитично по показатели, се оказва отново, че старозагорската главна бие всичко повсеместно...

Last edited by ВОДА; October 18th, 2017 at 05:40 PM.
Old October 18th, 2017, 05:56 PM   #338
bggu
BANNED

Likes (Received): 1216

Абе ВОДА, не ти ли омръзна да си измисляш глупости? Според мен всеки си пише аргументите, защото водата изкарва всичко в Стара Загора "най".

Dido_Nikol liked this post
bggu no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 04:24 AM   #339
Dido_Nikol
Registered User

Quote:
Originally Posted by starozagorec View Post
Айде да спрем да коментираме другите градове в тази тема, писна ми вече. Всеки ден четем спорове, няма ли да престанете? На всички ни е ясно какви са пешеходните зони на градовете Русе, Пловдив, Бургас, Хаджидимитрово, Марикостоново, Малката Виена, Големия Истанбул, Средния Хонг Конг и каквото там ... тук говорим за асфалтираната пешеходна зона на Стара Загора, която ще бъде преобразена с ремонт, на която е ясно, че липсват сгради като тези в Русе, но все пак нещо ще се прави и само по себе си е нещо прекрасно и очакваме да е добре изпълнено. Има и потребители, които сме обективни, знаем истината, не е нужно постоянно да ни го блъскате в главите.
Колега извинявай коментара ми не беше към теб.. Той ме разбра към когото беше. И аз не обичам съревнования между градовете но бях провокиран .. Не се сърди
Old October 19th, 2017, 04:24 AM   #340
Dido_Nikol
Registered User

Quote:
Абе ВОДА, не ти ли омръзна да си измисляш глупости? Според мен всеки си пише аргументите, защото водата изкарва всичко в Стара Загора "най".
Точно!!!

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules