search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region > Oradea Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 14 votes, 5.00 average.
Old July 18th, 2017, 11:25 PM   #3321
castletower
Registered User

Likes (Received): 1076

Un coleg de forum a adunat toate proiectele de birouri din Timisoara si au rezultat 165.950 mp construiti deja si 135.000 mp in constructie.

Nu am gasit o asemenea lista pentru Oradea si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta in a identifica cladirile care ofera minim 1,000 mp spatii de birouri in Oradea.

Stiu ca acest aspect e unul in care Oradea sufera mult, sectorul serviciilor nefiind foarte dezvoltat.

Proiecte finalizate:

Trade Center - 8432 mp pe siteul lor si 9490 mp aici
Oradea Plaza - 7000 mp
GBC (Lapusului, langa Nevis) - 2000 mp (slab ocupata in 2014
Birourile de la parcarea din spatele Tribunalului - 1000 mp
Imobilul cu polistiren de pe Libertatii - 1030 mp
Cladirea Romcom de pe Gh. Doja - aprox 1000 mp

Under construction:

Birourile QUBIZ de pe Pasteur - ? mp

Nu am inclus in lista cladirea Informatica deoarece e birou clasa H cred ca dar nici Eurocenter Imob de pe Sucevei (teoretic sunt 2,000 mp birouri acolo) deoarece arata ca o hala si nu cred ca e inchiriata bine.

De asemenea, aveti informatii legat de gradul de neocupare al cladirilor?

cristi767, adi.c, status, butuc_88, nicksson and 1 others liked this post

Last edited by castletower; July 19th, 2017 at 02:00 PM.
castletower está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 19th, 2017, 01:32 PM   #3322
cristi767
Registered User

Likes (Received): 2713

https://www.crisana.ro/stiri/actuali...eri-31130.html - Ar merge și asta? 1300 mp, dar cred că asta e toată construcția, nu birourile efectiv.

Și mai e o clădire de genul undeva în spatele bibliotecii județene. Dar nu am info despre ea.

Oricum, stăm jalnic pentru că toate birourile sunt răsfirate prin clădirile din centru...

butuc_88, castletower, usabin liked this post
cristi767 está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 19th, 2017, 01:58 PM   #3323
castletower
Registered User

Da, foarte multe birouri de sub 1000 mp sau chiar daca mai mari, multe se afla in cladiri istorice; rapid doua exemple imi vin in minte: sediul European Drinks de pe Libertatii si sediul RDS/Digi din Palatul Vulturul Negru.

Dar eu sunt sigur ca am omis unele cladiri de birouri mai mari si as dori sa extind lista de mai sus. Adaug cladirea Romcom in lista, mersi cristi767!

In alta ordine de idei, o veste buna:

http://www.economica.net/crestere-de...rc_140945.html

Quote:
În primele şase luni ale acestui an, numărul de SRL-uri noi a crescut cu 37,2% faţă de aceeaşi perioadă din 2016, la 56.304, potrivit ONRC. SRL-urile reprezintă 71% din totalul înregistrărilor de firme noi în perioada ianuarie-iunie 2017.

În topul judeţelor şi oraşelor ţării, lider detaşat rămâne Bucureştiul, cu 11.472 înregistrări de firme în primele şase luni din acest an, cu 19,34% mai multe faţă de aceeaşi perioadă din 2016.

Pe locul al doilea se menţine judeţul Cluj, cu 5.145 de înregistrări, în creştere cu 62,71%, iar pe poziţia a treia a rămas judeţul Timiş, cu 3.588 de firme nou-înfiinţate, cu 26,83% mai multe faţă de ianuarie-iunie 2016.

Pe poziţia a patra se menţine judeţul Bihor, cu 3.291 de înregistrări (+49,18%), iar pe cinci se află judeţul Ilfov, cu 3.169 de înregistrări (+32,15%).

butuc_88, lucianluci96, nicksson, status liked this post
Old July 20th, 2017, 02:14 PM   #3324
cristi767
Registered User

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ulti...em-135579.html

Mie mi se pare o fractură de logică să vrei să cumperi o clădire și să te judeci în instanță pentru asta (imobilul de lângă Podul Ferdinand), dar să vinzi o clădire pe care o ai în patrimoniu pe motiv că nu ai bani să o achiziționezi...

butuc_88, adicorp liked this post
Old Yesterday, 11:26 AM   #3325
cristi767
Registered User

http://www.striblea.ro/de-ce-nu-mai-...r-din-romania/

Mi se pare interesantă coroborarea pozei 3 cu 6, de unde ne rezultă un trend ascendent. Adică în prima avem câți oameni am atras în Oradea în perioada în perioada 2001-2011, unde ne situăm pe locul 11 la nivel național (excluzând București), iar în a doua avem analiza cu privire la atractivitatea orașului. Iar aici suntem pe locul 7.

Ori acest aspect sugerează, din punctul meu de vedere, că vizibilitatea orașului a crescut enorm în acest timp (ceea ce spuneam și eu pe aici că încă ne trage în jos - întrucât la Oradea se întâmplă lucruri bune dar știu puțini din afara orașului de ele încă).

butuc_88, Gabi737, nicksson, ovidiu.caba liked this post
Old Yesterday, 03:22 PM   #3326
nicksson
nickson

nicksson's Avatar

Likes (Received): 5047

Quote:
Originally Posted by cristi767 View Post
http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ulti...em-135579.html

Mie mi se pare o fractură de logică să vrei să cumperi o clădire și să te judeci în instanță pentru asta (imobilul de lângă Podul Ferdinand), dar să vinzi o clădire pe care o ai în patrimoniu pe motiv că nu ai bani să o achiziționezi...

Eu personal cred că este vorba de dimensiunea degradării fostului Palat de Finanțe care probabil va necesită inclusiv consolidări de structură cea ce va duce renovarea lui spre 10-12 milioane de euro, bani pe care CJ Bihor clar nu îi are, este falit odată cu noile angajări pe bandă rulantă și majorări de salarii.

Eu unul sper să aibă bani să finanțeze partea sa la terminalul din aeroport și la Muzeul Țării Crișurilor, în altă ordine de idei la fostele băi Rimanoczy cred că renovarea ar costa mult mai puțin probabil cu 2-3 milioane s-ar putea face o treabă excelentă ... oricum o fi palatul scorojit dar nu este atât de degradat precum policlinica.
nicksson no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 07:20 PM   #3327
cristi767
Registered User

Via

Poza 3 (locul 9 ocupat de Oradea) spune cât de eficient am absorbit bani europeni , dacă înțeleg eu bine ce citesc.

Adică deși nu avem prea mulți bani proprii, am reușit să aducem investiții pe alte fonduri încât să fim pe locul 2, respectiv 1, raportat la populație.
Old Today, 10:52 AM   #3328
castletower
Registered User

UOradea nu a dat nici un comunicat despre numarul celor admisi? Sesiunea de inscriere s-a incheiat dar nu am vazut date legate de numarul studentilor inscrisi in 2017.

Am cautat pe siteul fiecarei facultati, de exemplu aici e lista de la Fac de inginerie electrica si tehnologia informatiei dar navigarea pe siteurile acestea nu e tocmai placuta, pare ca toate sunt ancorate undeva in 2004.

Serios, siteul uoradea nu functioneaza fara www. Cunosc copii de 16 ani care ar putea face siteuri mai functionale si placute intr-un weekend decat ce au unele facultati.

Nu sunt foarte optimist de rezultatele pe 2017 ale UOradea desi au avut ceva activitati de promovare in afara fata de anii trecuti. Anul acesta cred ca e ultimul tren, anul viitor termina liceul copiii nascuti in 2000 si dpdv demografic perioada 2000-2004 nu a fost tocmai roz, baza de recrutare e mult mai redusa. De asemenea anul acesta promovabilitatea la bac a fost mare (sa nu intram in detalii de ce) de aceea consider ca daca nici anul acesta nu exista macar o imbunatatire mica in ceea ce priveste numarul celor inscrisi e grav.

adi.c, butuc_88 liked this post
Old Today, 10:58 AM   #3329
lucianluci96
Registered User

Likes (Received): 239

Probabil asteapta sa si confirme locurile studentii, ca sunt mai multi care probabil sau inscris la mai multe facultati.Am mai vazut la IMT ca sunt 195 licenta + 65 master.

castletower, butuc_88 liked this post
lucianluci96 está en línea ahora   Reply With Quote
Old Today, 12:10 PM   #3330
butuc_88
Butuc

Likes (Received): 3006

@castletower - de ce zici ca e anul asta mai mare promovabilitatea?
Stiu ca au fost mai usoare subiectele, si ca inca se filmeaza.. Zici ca s-a copiat mai mult? Cum?
Old Today, 02:54 PM   #3331
castletower
Registered User

In general in guvernele PSD sunt unele voci care doresc subiecte mai usoare (si prin ministerul educatiei se poate influenta asta).

De copiat stiam si in anii trecuti ca se putea copia (in cazuri foarte speciale si in Oradea). Cineva care a facut la seral mi-a zis ca trebuia sa cotizeze 600 lei dar nu a facut-o (din motive financiare), asta acum vreo 4 ani daca nu ma insel cand totul era cica foarte strict. Colegii ei habarnisti au promovat de altfel atunci. Nu stiu daca s-a copiat si anul acesta, ma gandesc ca se mai poate peste tot dar mult mai greu si mult mai scump.

subiectele insa vor fi mai usoare in guvernarile PSD.

Voiam sa dezvolt si partea de natalitate dar siteul INS a picat momentan. Voi reveni.

butuc_88 liked this post
Old Today, 03:15 PM   #3332
castletower
Registered User

Revin cu datele despre nasteri. De fapt, nu din 2000 vine schimbarea ci din 2001, o schimbare de 10% in cazul judetului nostru dar mai mic in Romania

In Romania:

1992: 260393
1999: 234600
2000: 234521
2001: 220368
2002: 210529
2003: 212459
2014: 195612
2015: 201023
2016: 190238

In judetul Bihor:

1992: 7538
1999: 6755
2000: 6799
2001: 6306
2002: 6053
2003: 6179
2014: 5801
2015: 5838
2016: 5702

In judetele din jur situatia e similara. Peste doi-trei ani se produce shift-ul.

butuc_88 liked this post
Old Today, 07:38 PM   #3333
lucianluci96
Registered User

Likes (Received): 239

Percheziții la cele două universități din Arad într-un dosar de fraudă la examenele de licență
http://www.aradon.ro/perchezitii-la-...icenta/1871697

Prima data cand am intrat pe forum am vazut ceva dezbatere cu topul universitatilor si am vazut ca spuneau unii ca Universitatea din Arad e mai buna decat cea din Oradea.Voi ce parere aveti e mai buna cea din Arad ? Ma refer la calitate nu la cantitate.
lucianluci96 está en línea ahora   Reply With Quote
Old Today, 08:32 PM   #3334
castletower
Registered User

Chiar merita sa facem o comparatie intre doua universitati slabe, fara prestigiu?

Dar daca chiar e, atunci UOradea e usor mai ok, doar din cauza faptului ca UVG si Universitatea Aurel Vlaicu sunt doua dintre cele mai slabe universitati din Romania. Ar fi o comparatie intre muribunzi unde unul inca mai are minime sanse de redresare, mai ales pe unele nise (am auzit lucruri relativ bune la fac de fizica, mai este ceva activitate posibila la inginerie etc).

Si U Oradea a avut parte de un scandal asemanator. In unele locuri s-a mai curatat ceva dar spaga mai este prezenta in unele locuri, plagiarism exista, nepotism exista, profesionalism limitat.

Doresc sa postez mai lung si despre universitate si oras in curand dar astept rezultatele admiterii pentru a o face.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules