daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old October 18th, 2010, 12:16 PM   #1
scurt/2
rakastan sisua!

Likes (Received): 31

RO Motorways/Expressways - My vision, my plan, my map

Ma gandeam sa postam/discutam aici despre felul in care ne-am dori fiecare dintre noi sa arate sistemul de autostrazi al Romaniei. Cu harti, trasee, etape pe ani, argumente, predictii, etc, etc, etc...

Stiu ca discutiile vor semana foarte mult cu cele dintr-un club al pasionatilor de SF, dar (cine stie) poate ca vom reusi intr-un fel sau altul sa-i inspiram cumva si pe cretinii care ne conduc (de 20 de ani incoa') sa ia mai putine decizii aberante si (hence) sa faca o treaba mai buna. Asta, bineinteles, daca idiotii isi dau silinta sa ne urmareasca pe aici (ca in rest ne urmaresc de ne merg fulgii) si sa aiba bunul-simt (eventually) sa se lase inspirati de ideile noastre...

PS: Ar fi bine ca viziunea fiecaruia dintre noi postata aici sa plece totusi de la realitatea autostrazilor deja existente si a celor aflate acum in constructie si macar un pic de la proiectele oficiale de dezvoltare viitoare a retelei.

Last edited by scurt/2; October 19th, 2010 at 12:30 AM.
scurt/2 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 18th, 2010, 01:20 PM   #2
wyqtor
Coexist

wyqtor's Avatar

Likes (Received): 0

Cum ar arata prioritatile mele:

Prioritati imediate (in ordine):

1. Coridorul IV integral
2. Autostrada Centura Bucuresti pe 2x3
3. Pitesti - Craiova
4. Bucuresti - Brasov
5. Sibiu (A1) - Fagaras (A3) - Brasov (cu panouri mari, care sa contina o imagine color a panoramei de la Balea-Cascada, iar mai jos pe fundal maro sa semnalizeze cati km mai sunt pana la iesirea spre Transfagarasan)
6. Cluj - Bors

Prioritati pe termen mediu:

7. Autostrada Centura Timisoara
8. A2 - Slobozia - Braila - Galati
9. Baia Mare - Satu Mare - Petea
10. Cluj - Tg. Mures - Brasov
11. A3 - Buzau - Iasi
12. Timisoara - conexiunea cu Serbia
13. Calafat - Craiova
14. Tg. Mures - Iasi
15. A5(?) - Suceava

Prioritati pe termen lung:

16. Timisoara - Cenad (autostrada directa spre Szeged, asa cum trebuia trasat coridorul IV inca de la bun inceput - fara zigzagul ala stupid)
17. Cluj (A3) - Alba Iulia - Sebes (A1)
18. Timisoara - Oradea - Satu Mare
19. Lugoj (A1) - Caransebes - Tr.Severin - Craiova
20. Iasi - granita cu R.Moldova
21. Bucuresti - Giurgiu
22. Suceava - UA
23. Baia Mare - Suceava (desi poate ar fi mai bine sa nu se construiasca avand in vedere frumusetea zonelor prin care ar trebui sa treaca)

Urmeaza infrastructura feroviara; asta ar intra la prioritati pe termen mediu in mod normal, dar avand in vedere costurile, poate ar fi mai bine mai intai terminarea tuturor autostrazilor (care ar avea un efect economic imediat asupra zonelor prin care trec)

24. TGV (v>300 km/h, linii noi) HU - Arad
25. TGV Arad-Timisoara
26. TGV Bucuresti - Brasov
27. TGV Bucuresti - Constanta
28. TGV Arad - Sibiu - Brasov

END daydreaming
END imbatare cu apa chioara
wyqtor no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 02:54 PM   #3
bigshow
bine_mai :))

bigshow's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by wyqtor View Post
Cum ar arata prioritatile mele:

Prioritati imediate (in ordine):

1. Coridorul IV integral
2. Autostrada Centura Bucuresti pe 2x3
3. Pitesti - Craiova
4. Bucuresti - Brasov
5. Sibiu (A1) - Fagaras (A3) - Brasov (cu panouri mari, care sa contina o imagine color a panoramei de la Balea-Cascada, iar mai jos pe fundal maro sa semnalizeze cati km mai sunt pana la iesirea spre Transfagarasan)
6. Cluj - Bors

Prioritati pe termen mediu:

8. A2 - Slobozia - Braila - Galati
9. Baia Mare - Satu Mare - Petea
10. Cluj - Tg. Mures - Brasov
11. A3 - Buzau - Iasi
13. Calafat - Craiova
14. Tg. Mures - Iasi
15. A5(?) - Suceava

Prioritati pe termen lung:

16. Timisoara - Cenad (autostrada directa spre Szeged, asa cum trebuia trasat coridorul IV inca de la bun inceput - fara zigzagul ala stupid)
17. Cluj (A3) - Alba Iulia - Sebes (A1)
19. Lugoj (A1) - Caransebes - Tr.Severin - Craiova
20. Iasi - granita cu R.Moldova
21. Bucuresti - Giurgiu
22. Suceava - UA
23. Baia Mare - Suceava (desi poate ar fi mai bine sa nu se construiasca avand in vedere frumusetea zonelor prin care ar trebui sa treaca)

Urmeaza infrastructura feroviara; asta ar intra la prioritati pe termen mediu in mod normal, dar avand in vedere costurile, poate ar fi mai bine mai intai terminarea tuturor autostrazilor (care ar avea un efect economic imediat asupra zonelor prin care trec)

25. TGV Arad-Timisoara

END daydreaming
END imbatare cu apa chioara
imi place cum gandesti

bigshow no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 04:36 PM   #4
Un constantean
BANNED

Realist vorbind cred ca pentru moment avem nevoie de doar 2 auostrazi mari si late cu 8 benzi:
A1:Nadlac-Timisoara-Targu Jiu-Pitesti-Bucuresti-Constanta-Mangalia-continuare cu o autostrada pana la Istanbul.
A2-Giurgiu-Bucuresti-Ploiesti-Brasov-Borsa-link cu o autostrada din Ucraina.
Si dupa inalizarea acestor 2 mari autostrazi e viitor se puteau construi altele noi care sa lege principalele orase ale tarii de aceste 2 artere principale.
Un constantean no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 05:00 PM   #5
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Likes (Received): 222

Tg Jiu,Borsa,Ucraina,cam vizionar,inteleg ca este vorba despre ce ne-am dori dar ....
hentz no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 05:02 PM   #6
scurt/2
rakastan sisua!

Quote:
Mizezi pe efectul produs in Vest de prezentarea Transfagarasanului la Top Gear? S-ar putea chiar sa ai dreptate. Desi cel mai tare lucru pe care l-am putea face acum pt make-up-ul acelei zone ar fi modernizarea drumului de la Curtea de Arges la jud.SB si igienizarea masiva a zonei... Plus niscaiva unitati turistice la nivelul de la ei.

Quote:
.................................................
Esti timisorean, nu-i asa?

Quote:
Absolut CORECT!!!!!!!!!!!!! Sunt arhisuficiente DN-urile actuale pt traficul de-acolo, odata ce se va termina A5-ul, adica Tg.Mures-Iasi. Numai sa modernizeze mai repede si DNţ dintre Baia Mare - S.Marmatiei - Borsa - Iacobeni.

Quote:

25. TGV Arad-Timisoara
+100 (mai putin "ramura" Arad-Timisoara, care nu e pe ruta feroviara directa Arad-Brasov-Bucuresti-Constanta! )

Last edited by scurt/2; October 18th, 2010 at 11:09 PM.
Old October 18th, 2010, 05:11 PM   #7
vinterriket
ON VACATION

Likes (Received): 4614

Asta mi-ar placea mie sa vad in urmatorii 20 de ani.
albastru - autostrazi
rosu - drumuri expres

Ok, 30
vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 05:44 PM   #8
Un constantean
BANNED

Quote:
Originally Posted by hentz View Post
Tg Jiu,Borsa,Ucraina,cam vizionar,inteleg ca este vorba despre ce ne-am dori dar ....
Ideea era sa fie doua axe principale care sa lege granitele de la est la vest A1-pentru asigurarea desfasurarii transporturilor comerciale intre porul constanta si Vestul Europei si o axa de la nord la sud care sa asigure acelasi link necesar intaririi relatiilor economice si usurari acestora si chiar asigurare unui link intre fostul spatiu sovietic(Ucraina,Rusia) si sudul Europei.
Un constantean no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 06:15 PM   #9
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Am inteles exact ce spuneai ,doar ca este prea complicat daca nu imposibil,daca tot exprimam o parere dorinta ,un vis sau orice macar sa aibe legatura cat de cat cu ce exista in momentul de fata de ja construit.Deci Tg Jiu??!!Iar varianta cu Ucraina clar prin Moldova(nu republica),este campie si chiar nu are rost sa traversezi de doua ori muntii.Tot traficul de tranzit din Polonia si Ucraina catre Bulgaria Turcia merge pe Moldova pe la Siret desi vama Halmeu le este mai aproape.
Old October 18th, 2010, 06:19 PM   #10
Bogdan94
Registered User

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by vinterriket View Post
albastru - autostrazi
rosu - drumuri expres

Ok, 30
imi place harta , doar ca A1 este Arad-Timisoara-Lugoj-Deva si nu Arad-Lipova-Deva
Bogdan94 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 06:32 PM   #11
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 95

E si normal sa fie asa, chiar daca distanta este mai mare. Costurile constructiei in campie esti mai mica decat in zona deluroasa (da, stiu, lugoj-deva e zona deluroasa. 90 km vs 180 km) :P.
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 06:38 PM   #12
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 2437

Quote:
albastru - autostrazi
rosu - drumuri expres

Ok, 30
Ai omis multe din prioritatile UE, aflate pe Coridorul IV (ramura sudica) si coridorul IX.
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 06:46 PM   #13
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Lugoj -Deva este jumate-jumate,pana dupa Faget in zona Casova se [poate merge linistit pe campie abia apoi deal si chiar sunt curios dac are cineva un sf ,in continuare se iese la Dobra si strecoara autostrada pe valea Muresului sau iese direct la Deva peste dealuri.
Old October 18th, 2010, 07:10 PM   #14
amst
Registered User

Likes (Received): 688

Bucuresti - Ploiesti si Ploiesti - Buzau.

Sa nu mai moara nimeni pe jegul ala de DN2.
amst no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 07:55 PM   #15
vinterriket
ON VACATION

Likes (Received): 4614

Quote:
Originally Posted by Bogdan94 View Post
imi place harta , doar ca A1 este Arad-Timisoara-Lugoj-Deva si nu Arad-Lipova-Deva
Da, dar e vorba de cum ne-ar placea noua sa fie e vorba mai mult de fantezii aici. Iar mie mereu mi s-a parut absurd sa merg de la Deva la Arad prin Timisoara.
Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
Ai omis multe din prioritatile UE, aflate pe Coridorul IV (ramura sudica) si coridorul IX.
Coridorul 9 (Chisinau-Bucuresti-Giurgiu) e tot acolo, doar ca are traseul un pic modificat. In rest, vezi mai sus

De asemenea, m-am gandit ca o traversare a Carpatilor Orientali prin pasul Oituz e mult mai usoara (dpdv tehnic, financiar, etc) decat una pe la Bicaz, Tihuta sau mai stiu eu unde. In plus, nu se mai distruge foarte mult dintr-o zona foarte frumoasa, cum s-a si mentionat ceva mai sus, si apare si o alternativa la DN2 intre Bucuresti si Bacau.
vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 10:26 PM   #16
vasilesilion
Registered User

vasilesilion's Avatar

Likes (Received): 28

Văzānd cāt de greu se construiesc la noi autostrăzile, cāte speranţe ne facem, cāte promisiuni şi cāte deziluzii, īncāt, īn ritmul ăsta, ne vor apuca bătrāneţile şi nu vom apuca să vedem toate autostrăzile construite (măcar pe cele trecute īn programele guvernamentale), am ajuns de un timp īncoace să īmi doresc cu totul altceva: Aş prefera să avem toate, sau măcar majoritatea drumurilor naţionale reabilitate (cu centuri de ocolire la oraşe), şi o mare parte din drumurile judeţene şi comunale. Dacă am avea acest lucru (cred că e şi mai ieftin, şi mai eficient), ar fi o oportunitate de dezvoltare a ţării. Dacă luăm numai turismul, acesta nu se face pe autostrăzi, ci pe drumuri naţionale. E mult mai pitoresc să călătoreşti, printr-o ţară străină pe nişte drumuri normale, la standarde īnalte de calitate, decāt pe autostrăzi. Autostrăzile sunt pentru camioane, īn primul rānd.

Sunt din Cluj. S-a reabilitat drumul naţional Cluj-Napoca - Suceava (cu menţiunea că porţiunea Cāmpulung Moldovenesc - Gura Humorului īncă nu e finalizată). De asemenea, īnainte de asta, drumurile naţionale Cluj-Napoca - Satu Mare, Cluj-Napoca - Oradea, Cluj-Napoca - Tg. Mureş - Braşov, Cluj-Napoca - Alba Iulia - Sibiu.

Aş mai vrea cel puţin reabilitarea drumurilor: Dej - Baia Mare - Satu Mare,
Turda - Cāmpeni - Beiuş,
Deva - Oradea,
Timişoara - Arad - Oradea - Satu Mare,
Baia Mare - Sighet - Borşa - Iacobeni,
Baia Mare - Zalău - Aleşd,
Cluj-Napoca - Reghin,
Dej - Jibou - Zalău.
asta ca să mă refer numai la zona de aici, din jurul Clujului. Plus drumurile de acces spre zonele turistice (zonele montane, de ex.).

Aş fi mulţumit cu atāt, dacă nu se poate mai mult. Ar fi un beneficiu pentru un număr mult mai mare de romāni.
Old October 18th, 2010, 10:29 PM   #17
scurt/2
rakastan sisua!

Quote:
Da, dar e vorba de cum ne-ar placea noua sa fie e vorba mai mult de fantezii aici.
E probabil vina mea ca am omis sa spun ca ar fi bine ca viziunea fiecaruia dintre noi postata aici sa plece totusi de la realitatea autostrazilor deja existente si a celor aflate acum in constructie si macar un pic de la proiectele oficiale de dezvoltare viitoare a retelei.

Adica, de exemplu, daca s-a stabilit deja la nivel european oficial traseul Coridorului IV, mi se pare un pic pierdere de vreme sa discutam acum despre "ce-ar fi fost daca"... Traseul trece prin Arad-Timisoara-Lugoj-Deva si cu asta basta. Ba chiar se lucreaza pe portiunea Arad-Timisoara. Sincer, nici mie nu mi s-a parut deloc o solutie normala ocolul asta de la linia directa Arad-Deva, dar acum am impresia ca s-a ales varianta asta dintr-un motiv cat de cat corect. Acela de a impaca si "capra" europeana, care voia direct Arad-Timisoara-Lugoj-Severin-Calafat (si care a ramas sub numele de "ramura sudica" a CIV, urmand a fi facuta ulterior) si varza (a se citi INTERESUL) national(a), care cerea o legatura directa Constanta-Bucuresti-Nadlac care sa inglobeze si deja existenta portiune Bucuresti-Pitesti.

Sau, alt exemplu, inspirat tot de vinterriket . S-a stabilit ca traseul A3 sa "mearga" de la Cluj la Oradea prin Zalau. Ba mai mult, s-au efectuat si lucrari (deloc ieftine) pe portiunea Suplacu-Bors. Cine dintre noi crede ca mai pot fi intoarse lucrurile (si de ce?) pentru ca A3 sa urmeaze linia actualului DN1?
Old October 18th, 2010, 10:36 PM   #18
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 975

Iata si propunerea mea:

Si o detaliere a zonei Bucuresti-Ploiesti:

Ordinea prioritatilor:
terminarea sectoarelor in lucru acum, apoi:
A1 Nadlac-Arad (EU)
A1 Timisoara-Deva-Sibiu (EU)
A5 Centura Bacau
A3 Gilau-Suplacu de Barcau
A4 Pitesti-Slatina-Craiova
A5 Ploiesti-Buzau-Focsani
A12 Centura Buc-Sud (incercat finantare EU, ca parte a corid. IV)

apoi, in ordinea necesitatilor. Am evitat trecerile muntilor, care sunt extrem de costisitoare. Aici mai degraba as investi in crearea de zone alternative cu 3 benzi (2+1) pe drumurile actuale (Valea Oltului, Valea Prahovei, DN1a), denivelarea intersectiilor, denivelarea trecerilor de pietoni. Apoi, peste 10-15 ani ne putem apuca si de trecerile muntilor. Trebuie sa fim realisti si totodata sa facem maxim cu banii pe care-i avem

De asemenea vin cu ideea renuntarii la centura completa Buc. autostrada, pentru a descuraja aglomerarea acesteia, in schimb propun o centura mai larga prin nord, care sa deserveasca si alte legaturi, si anume: Urziceni-Ploiesti-Targoviste-Pitesti. In schimb prin sud centura Buc trebuie facuta.
Old October 18th, 2010, 10:41 PM   #19
vasilesilion
Registered User

vasilesilion's Avatar

Likes (Received): 28

Quote:
albastru - autostrazi
rosu - drumuri expres

Ok, 30
Harta ta trasează autostrăzile pe drumurile naţionale deja existente. A se vedea Arad-Deva (trebuie să treacă prin Timişoara), Piteşti - Sibiu (autostrada va ocoli pe la nord Rāmnicu-Vālcea, prin Curtea de Argeş), Cluj-Oradea (trebuie să treacă pe la Zalău) şi lipsesc autostrăzile Ploieşti - Focşani - Leuşeni, Tg. Mureş - Tg. Neamţ.
Old October 18th, 2010, 10:54 PM   #20
make21
Registered User

make21's Avatar

Quote:
Originally Posted by hentz View Post
Lugoj -Deva este jumate-jumate,pana dupa Faget in zona Casova se [poate merge linistit pe campie abia apoi deal si chiar sunt curios dac are cineva un sf ,in continuare se iese la Dobra si strecoara autostrada pe valea Muresului sau iese direct la Deva peste dealuri.
Iasa la Dobra si merge pe valea Muresului

Reply

Thread Tools

Posting Rules