daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska i Kujawy

Wielkopolska i Kujawy Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Wielkopolskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 28th, 2005, 10:46 PM   #1
Maszkaron
b i k e

Maszkaron's Avatar

Likes (Received): 5

[Toruń] Inwestycje

Problemy z zakończeniem budowy wydziału biologii i nauk o ziemi

Jestem absolwentem tego wydziału, nie załapłem się na otwarcie tego gmachu, włóczyłem się po klku mniejszych budynkch, znajdujących się w różnych częściach miasta. Mimo, że czasy studenckie minęły...wciąż czekam w końcu na otwarcie tego jednego wypasionego gmachu . Niestety ciągle końca budowy nie widać.

Ponad 15 milionów złotych brakuje, aby biologowie i geografowie z toruńskiego uniwersytetu mogli się wprowadzić do nowego budynku wydziału biologii i nauk o ziemi. - Dopiero na wiosnę okaże się, czy dostaniemy te pieniądze - mówi Jan Kachniarz, zastępca kanclerza UMK

W poniedziałek minęły trzy lata od wmurowania kamienia węgielnego pod okazały gmach. Czterokondygnacyjny budynek wyrósł na zapleczu obecnego obiektu wydziału. Elewacja jest już otynkowana i pomalowana. Nad wejściem góruje ogromna szklana kopuła kształtem przypominająca globus. Gotowy jest już parking przeznaczony prawie dla 200 aut. Teraz robotnicy pracują głównie wewnątrz: tynkują, malują, zakładają kafelki, a także instalację elektryczną oraz podwieszają sufity. - Niestety, do końca inwestycji jest jeszcze dosyć daleko - mówi prof. Jan Kopcewicz, dziekan wydziału biologii i nauk o ziemi toruńskiej uczelni.

Powód: niepewność o następne transze funduszy przekazywanych na budowę przez ministerstwo edukacji narodowej i Komitet Badań Naukowych. Aby do nowych pomieszczeń mogli się wprowadzić biologowie i geografowie potrzeba jeszcze ponad 15 mln zł. Toruński uniwersytet nie ma pewności, czy uda mu się dokończyć inwestycję. - Dopiero na wiosnę dowiemy się, czy MEN pamiętał o nas planując budżet i da nam te pieniądze - mówi Jan Kachniarz, zastępca kanclerza UMK ds. technicznych. - Mam nadzieję, że tak się stanie i gmach będzie gotowy przed przyszłym rokiem akademickim - dodaje.

Na dokończenie prac budowlanych uczelnia musi wydać jeszcze 10 mln zł. Reszta brakującej sumy zostanie przeznaczona na zakup aparatury naukowej. Cała inwestycja pochłonie około 39 mln zł.

Budowana siedziba wydziału biologii i nauki o ziemi ma 156 m długości i ponad 13,4 tys. m kw. powierzchni. Według planów znajdą się tu m.in.: • dwa audytoria (na 196 i 125 miejsc) i cztery mniejsze sale wykładowe • pokaźna biblioteka z magazynem i windą • bar na 50 osób • klub internetowy. Dwa wiszące balkony wzniesione pod szklaną kopułą nad wejściem ozdobi tropikalna roślinność. W hallu stanie gigantyczne akwarium o pojemności kilku tys. litrów. Będą w nim pływać ryby przywiezione z wypraw naukowych.

Źródło: GW, Jarosław Cajsel, 25-10-2005

Gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik – najlepsze rzeczy w Polsce.
Maszkaron no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 28th, 2005, 11:01 PM   #2
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 892

kula moze i fajna by byla w polaczeniu z fasada budynku... poki co tandeta ;\

macie jeszcze duzo czasu... patrz Opera Nova
Old October 28th, 2005, 11:20 PM   #3
Maszkaron
b i k e

Maszkaron's Avatar

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by zonc
macie jeszcze duzo czasu... patrz Opera Nova

Nie...teraz to przegiałeś...nie chcę czekac 30 lat, aż bedę dziadkiem i pójdę sobie z wnusiem na spacerek i powiem:
- Patrz młody, dziadek tutaj studiował!!!

Szczerze mówiąc bryła mi się nie podoba. Jest za bardzo przysadzista i ciężka... ale w miarę pasuje do urbanistyki miasteczka studenckiego.
MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZYNAJMNIEJ BĘDZIE FUNKCJONALNY!!!

Gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik – najlepsze rzeczy w Polsce.
Maszkaron no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2005, 11:47 PM   #4
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 892

zszokowales mnie swoja plcia

a tak pozatym... czasem nie liczy sie architektura, lecz wnetrze budynku (patrz centrum innowacyjnosci Bydgoszcz i Torun)
Old January 20th, 2006, 09:41 PM   #5
Arek1
Registered User

Likes (Received): 0

[Toruń] Inwestycje

W Toruniu trwa remont Bulwaru Filadelfijskiego, pierwszy od jego powstania.

Tegoroczny etap prac obejmuje 360 metrów nabrzeża. Robotnicy oczyszczają i przekładają na nowo trzy tysiące betonowych elementów, wypełniają też pęknięcia i ubytki. Na koniec betonowe powierzchnie zostaną zaimpregnowane. Remont obejmie również sześć pasm schodów. Przy sprzyjającej pogodzie prace na odcinku od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej potrwają do końca roku.

Remont nabrzeża kosztować będzie w tym roku 700 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Wykonawcą inwestycji jest bydgoska firma Hydro-Eko.

Last edited by Arek1; January 20th, 2006 at 09:47 PM.
Arek1 no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2006, 09:49 PM   #6
Arek1
Registered User

[Toruń]Inwestycje

Budowa muzeum sztuki współczesnej, projekt mostu, miniaquapark na Stawkach i 217,2 mln zł na inwestycje. Tak będzie wyglądał 2006 rok w Toruniu. - To będzie dobry czas dla miasta - zapowiada rzecznik prezydenta Marcin Czyżniewski.

Przyszły rok będzie przebiegał pod znakiem inwestycji. Wiosną ruszy budowa Centrum Sztuki Współczesnej na Jordankach - największego muzeum w regionie. W rozległym kompleksie znajdzie się miejsce na salę koncertową, część handlowo-gastronomiczną, parking podziemny i bulwar sztuki wśród zieleni. Całość ma kosztować 40 mln zł, z czego większość da nam Unia Europejska. Muzeum zostanie oddane do użytku pod koniec 2007 r. - Wierzymy, że stanie się kolejną atrakcją turystyczną Torunia - mówi Czyżniewski. - Ale to nie koniec inwestycji. 2006 rok będzie pod tym względem rekordowy.

Pieniądze zostaną wydane też na drogi: • dalszą przebudowę Szosy Lubickiej i Szosy Bydgoskiej • modernizację ul. Olsztyńskiej • rozpoczęcie budowy trasy średnicowej Podgórza. Miasto znacząco zbliży się do budowy mostu drogowego - w połowie grudnia będzie gotowy projekt nowej przeprawy wraz z całą dokumentacją techniczną. Poza tym drogowcy wymienią nawierzchnię na kolejnych ulicach Starówki, a most Piłsudskiego zostanie podświetlony.

Latem będzie gotowy basen przy SP 14 na Stawkach. Nowoczesny obiekt ze sportową pływalnią, dwiema mniejszymi nieckami oraz 60-metrową zjeżdżalnią, kaskadą i gejzerami będzie wykorzystywany przez uczniów szkoły i innych mieszkańców. Dobiegnie też końca przebudowa Baja Pomorskiego. - Chcemy wykorzystać przyszły rok na przygotowanie projektów kolejnych inwestycji tak, byśmy mogli dostać na nie pieniądze z unijnego budżetu na lata 2007-2013 - wskazuje Piotr Całbecki, szef wydziału rozwoju i projektów europejskich magistratu.

Miasto chce przygotować m.in. plany hali widowiskowo-sportowej, adaptacji młynów przy ul. Kościuszki na muzeum nauki i parkingu podziemnego pod placem św. Katarzyny. W sumie w przyszłym roku na inwestycje miasto przeznaczy co trzecią wydaną złotówkę - czyli 217,2 mln zł.

Gazeta Wyborcza
Old January 20th, 2006, 09:52 PM   #7
Arek1
Registered User

Wokół Starego Miasta w Toruniu mają powstać cztery podziemne parkingi: pod pl. Św. Katarzyny, w okolicach Wałów Gen. Sikorskiego, przy ul. Rapackiego oraz na południowo- wschodnich obrzeżach Starówki.

Budowa pierwszego z nich - przy pl. Św. Katarzyny - prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku. Pomieści on 348 samochodów i będzie miał trzy kondygnacje - dwie podziemne i jedną nadziemną, wybudowane zostanie również przejście podziemne pod ul. Szumana. Pieniądze na realizację obiektu mają pochodzić m.in. z Funduszu Norweskiego wspierającego inwestycje chroniące dziedzictwo europejskie. Koszt budowy parkingu i przejścia podziemnego szacuje się na 26 mln z
Old January 20th, 2006, 09:52 PM   #8
Arek1
Registered User

Jesienią przyszłego roku ma się rozpocząć budowa hali widowiskowo-sportowej z widownią dla ok. 5000 osób.

Obiekt stanie na działce o pow. ok. 4 ha, w rejonie ulic Balonowej, Bema i Szosy Chełmińskiej, przekazanej Miastu przez wojsko. Nie jest jeszcze znany koszt realizacji inwestycji, część środków ma pochodzić z funduszy unijnych.
Old January 20th, 2006, 10:04 PM   #9
JaCeK !
BANNED

Likes (Received): 1

To byl juz najwyzszy czas na powstanie tego watku.
Moznaby (sam bym mogl ) zrobic zdjecia roznych inwestycji- np. budowa 2 roznych gmachow UMK czy przebudowa pawilonu targowego
JaCeK ! no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2006, 10:20 PM   #10
Arek1
Registered User

Quote:
Originally Posted by JaCeK !
To byl juz najwyzszy czas na powstanie tego watku.
Fakt.Nie znalazłem takiego tematu.A jest o czym pisać.

[/QUOTE]Moznaby (sam bym mogl ) zrobic zdjecia roznych inwestycji- np. budowa 2 roznych gmachow UMK czy przebudowa pawilonu targowego[/QUOTE]

Powaga?
Super.
Jeśli masz możliwość to oczywiście pstrykaj, i koniecznie umieść tu swoje zdjęcia.
Old January 20th, 2006, 11:56 PM   #11
JaCeK !
BANNED

Quote:
Originally Posted by Arek1

Powaga?
Super.
Jeśli masz możliwość to oczywiście pstrykaj, i koniecznie umieść tu swoje zdjęcia.
Jesli bede sie umial zmobilizowac to moga by juz w przyszlym tygodniu
Kilka budowanych blokow na os. sw. Jozefa wyglada niezle - wiec moze i to.
Też Baj Pomorski.
A w ogole myslalem nad zrobieniem duzej fotorelacji pokazujacej cale Bydgoskie Przedmiescie - ale do tego ostatniego musi byc jednak przynajmniej kolo 0 stopni bo mi rece odmarzną
JaCeK ! no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2006, 01:39 AM   #12
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Likes (Received): 52

Chcialbym zobaczyc budowe Baja bo na renderach bardzo mi sie podobal JaCek! do dziela, tylko zebys nie robil wiecej zdjec orunia niz Bydgoszczy
Old January 21st, 2006, 01:45 AM   #13
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Quote:
Originally Posted by Arek1
Wokół Starego Miasta w Toruniu mają powstać cztery podziemne parkingi: pod pl. Św. Katarzyny, w okolicach Wałów Gen. Sikorskiego, przy ul. Rapackiego oraz na południowo- wschodnich obrzeżach Starówki.
To jest to czego Toruniowi potrzeba. Latem bywam u was dosc czesto, ale do miasta wchodze juz mocno zdenerwowany wczesniejszymi niepowodzeniami w szukaniu miejsca na parkingu Niech to sie w koncu zmieni
Old January 21st, 2006, 09:42 AM   #14
Arek1
Registered User

Quote:
Originally Posted by schabzkoscia
To jest to czego Toruniowi potrzeba. Latem bywam u was dosc czesto, ale do miasta wchodze juz mocno zdenerwowany wczesniejszymi niepowodzeniami w szukaniu miejsca na parkingu Niech to sie w koncu zmieni

Z miejscami parkingowymi jest jak jest.Parkingi zapchane i dopóki nie powstanie przynajmniej jeden z parkingów podziemnych, sytuacja raczej nie ulegnie poprawie.
Jest jednak parking z którego ja korzystałem ,na obrzeżach nowego miasta, koło hotelu "Kopernik" - strzeżony ale luźny.
Old January 21st, 2006, 10:34 AM   #15
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

UWAGA i żółta kartka

Paniew kolego Arek1 , prosze o nie zakładanie 4 wątków ( dwa w infrastrukturze, po jednym w budowach i zapowiedziach ) o Toruniu , bo tu na forum wszystko juz istnieje . Jest jeden wątek o infrastrukturze drogowej i jeden o inwestycjach i prosze się tego trzymać . Rozumiem , że miałeś dobre intencje , ale za wprowadzenia bałaganu na forum dostajesz ode mnie "żółtą kratkę " .
Następnym razem proszę wszystko dokładnie przejżeć albo skontaktować się ze mną lub z innym moderatorem w sprawie konsultacji na PM.
cudak no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2006, 10:35 AM   #16
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Ja korzystam przewaznie z parkingu pod mostem

BTW Zastanawiam sie dlaczego napisalem dwa posty pod soba Musialem byc juz bardzo zmeczony

Last edited by schabzkoscia; January 21st, 2006 at 03:58 PM. Reason: Zmieniłem zdanie :)
schabzkoscia no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2006, 11:15 AM   #17
Arek1
Registered User

Quote:
Originally Posted by cudak
Paniew kolego Arek1 , prosze o nie zakładanie 4 wątków ( dwa w infrastrukturze, po jednym w budowach i zapowiedziach ) o Toruniu , bo tu na forum wszystko juz istnieje . Jest jeden wątek o infrastrukturze drogowej i jeden o inwestycjach i prosze się tego trzymać . Rozumiem , że miałeś dobre intencje , ale za wprowadzenia bałaganu na forum dostajesz ode mnie "żółtą kratkę " .
Następnym razem proszę wszystko dokładnie przejżeć albo skontaktować się ze mną lub z innym moderatorem w sprawie konsultacji na PM.
Jacek i schabzkoscia piszą, że takiego wątku w budowie nie było.Samemu nie chce mi się sprawdzać na kilkudziesięciu stronach, bo to syzyfowa praca.
Nie trafiłem na tym forum na żadnego rodzaju wyszukiwarkę, aby sprawdzić co już jest w innych tematach, więc zostaje przejrzenie nawet kilkuset stron we wszystkich wątkach co jest raczej bardzo trudne do wykonania.
Z zapowiedzi chyba usunąłeś mój wątek.To znaczy, że chyba już coś jest ?
Więc mam szukać aż do skutku ?
Jestem tu nowy, więc nie wszystko jeszcze "łapię", dlatego mam jeszcze jedno pytanie:
Jeśli stworzę nowy wątek z taką samą wiadomością jaka np. jest już w innym, ale zatytuowanym tak, że trudno wywnioskować, iż znajdę tam informację o Toruniu, to również zostanę ukarany ? Bo przymusowe przeglądanie wszystkich wiadomości (ile ich może być? 5,10 tysięcy?)przez nowego użytkownika to chyba przesada.

Last edited by Arek1; January 21st, 2006 at 12:34 PM.
Old January 21st, 2006, 11:23 AM   #18
Arek1
Registered User

Do schabazkoscia

Parking pod mostem jest chyba najdroższym w całym mieście.
Dobry i tani (ale niestety często przepełniony) jest na Sikorskiego za Urzędem Miasta w prawo, oraz przy teatrze Chorzycy.Za tym pierwszym kawałek dalej po lewej stronie jest również strzeżony, ale już chyba luźniejszy.Generalnie polecam jednak ten koło "Kopernika" ,może trochę daleko od starego rynku, ale przez to jest tam całkiem luźno.

Last edited by Arek1; January 21st, 2006 at 03:52 PM.
Old January 21st, 2006, 12:14 PM   #19
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Podobno mozna napisac do moderatora [oni maja wyszukiwarke] z prosba o pomoc Sam z tego nigdy nie korzystalem, moze Ty sprobuj
Koncze, bo dostane za chwile zolta kartke, za OT
Czekam na zdjecia z Baja
Old January 21st, 2006, 12:30 PM   #20
sirCoolek
Expert

Likes (Received): 107

No patrzcie, pojawil sie jakis nowy forumowicz z miasta, o ktorym jest tu cichutko, a w wiekszosci tematow tarkujacych o grodzie Kopernika wypowiadaja sie bydgoszczanie. Sorki, moze jestem jakis przeczulony, ale przez oszolomow z forum wyborczej nie ufam zadnym Arkadiuszom z Torunia :P Mam nadzieje, ze nic Cie z tym kolesiem z gw nie laczy

Co do wiekszosci inwestycji, to na pewno korzystanie wplyna na rozwoj sasiadow, tylko ta hala... Kiedys juz byl tu o niej watek. Mysle, ze wiekszosc forumowiczow sie zgodzi, ze cos z nia bylo nie tak :p
sirCoolek no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
inwestycje, toruń, torun

Thread Tools

Posting Rules