daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 40 votes, 5.00 average.
Old February 15th, 2008, 06:11 PM   #21
mark40
Registered User

mark40's Avatar

Likes (Received): 5554

Ho ho! Ta makieta przypomina te z Dubaju. Czyli kolejna mega inwestycja w GOPie. Miejmy nadzieję ze dojdzie do skutku (podobnie jak pozostałe)
mark40 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 15th, 2008, 07:17 PM   #22
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 821

wyglada imponujaco, ale wieze w to tak samo jak w to nowe miasto co maja wybudowac miedzy Kato a Krakowem gdzies tam kolo Chrzanowa...
Old February 15th, 2008, 09:32 PM   #23
kyerownik
kulejarz

Likes (Received): 3

O co chodzi z tym parkiem handlowym obok Platana? Przecież tam miejsca już nie ma na nic nowego o_O
Old February 15th, 2008, 10:51 PM   #24
krzewi
Zjadam dzieci, polecam !

krzewi's Avatar

Likes (Received): 512

200ha ..... watpie w to strasnie
krzewi no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2008, 09:37 PM   #25
kyerownik
kulejarz

Likes (Received): 3

Dwie informacje:

Quote:
Pomniki do liftingu
dziś

Ponad 3 miliony złotych miasto wyda na przebudowę zieleńca przy ul. 3-go Maja. W magistracie mówią, że skwer z boiskiem i placami zabaw w Zabrzu jest potrzebny, a ponadto uatrakcyjni miasto. - Tak duża kwota na jeden zielenic to zbytek - uważają niektórzy radni.

Już rozpoczęła się przebudowa skweru z pomnikiem Karola Miarki. Jeszcze w tym roku ruszy remont zieleńca wokół pomnika Wincentego Pstrowskiego. A to dopiero początek miejskich inwestycji na terenach zielonych.

Plany inwestycyjne na zieleńcu przy ul. 3-go Maja wyglądają imponująco. Dla młodzieży zostanie wybudowane boisko do gry w koszykówkę. Będą też stoliki do gry w popularne piłkarzyki. Najmłodsi mieszkańcy będą mogli szaleć na trzech placach zabaw. Staną też nowe ławki i pojawią się długie, wijące się niczym węże alejki parkowe.
::: Reklama :::

Największą atrakcją mają jednak być zabytkowe wagoniki ze śląskich kopalń z jednej strony pomnika Pstrowskiego i mała fontanna, która stanie z drugiej strony obelisku. Wagoniki mają znaleźć nową lokalizację dzięki współpracy Urzędu Miejskiego z Muzeum Górnictwa Węglowego.

Całość ma kosztować 3 miliony 200 tysięcy złotych. Inwestycja została wpisana w projekt uchwały zmieniającej budżet miasta. Wywołała burzę podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. Radni pytali, dlaczego na przebudowę jednego zieleńca w centrum miasta ma zostać wydane aż tyle budżetowych pieniędzy. Radny Borys Budka zgłosił poprawkę, aby na przebudowę zieleńca wokół pomnika Pstrowskiego wydać 2 miliony 700 tysięcy złotych, a pozostałe 500 tysięcy złotych przeznaczyć na zagospodarowanie skwerów w innych dzielnicach miasta. Radni poprawki tej jednak nie przyjęli.

- Poprawka, którą zgłosiłem, miała na celu umożliwienie realizacji obiektów rekreacyjnych i placów zabaw w kilku zabrzańskich dzielnicach, a nie tylko w centrum miasta. W mojej ocenie przeznaczenie ponad 3 milionów złotych na skwer przy ulicach 3-maja i Floriana nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż takie inwestycje powinny służyć większej ilości mieszkańców. Dlatego mogę żałować, że propozycja bardziej sprawiedliwego podziału nie zyskała akceptacji koalicji PO-PiS. Uważam, że jej przyjęcie byłoby z korzyścią dla zabrzan - mówi radny Borys Budka. Podobne zdanie ma Sławomir Pelec, który uważa, że takie inwestycje powinny służyć przede wszystkim tym mieszkańcom, którzy mieszkają w mało zielonych częściach miasta.

Wiceprezydent Adam Kurbiel argumentuje, że przebudowa zieleńca w centrum miasta jest bardzo zasadna. - To ma być docelowo miejsce, z którego wszyscy mieszkańcy będą mogli skorzystać. Ten skwer powinien uatrakcyjnić miasto, bo brakuje w Zabrzu dużego zieleńca połączonego z boiskiem i placami zbaw - mówi Adam Kurbiel.

Przebudowę zieleńca przy ul. 3-go Maja i ul. św. Floriana magistrat chce wykonać w trzech etapach. - Prace będziemy wykonywać w porozumieniu z projektantem, który dostosuje ich zakres do środków przyznanych przez Radę Miejską - mówi Grzegorz Boral z Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego. - W tym roku uporządkujemy teren do pergoli i wokół pomnika Pstrowskiego. Ponadto na postumentach staną zabytkowe pokopalniane wagoniki. Zbudujemy też pas z kostki brukowej, który poprowadzi do pergoli, a dalej będzie trawnik - informuje Grzegorz Boral. Powstanie obiektów sportowych zaplanowano w etapie drugim, zaś place zabaw i wężowe alejki mają powstać w ostatniej, trzeciej części inwestycji.

Przebudowa miejskiego zieleńca przy ul. 3-go Maja to na razie przyszłość. Tymczasem już rozpoczęła się przebudowa skweru z pomnikiem wybitnego Ślązaka - Karola Miarki. Obelisk zostanie oczyszczony i odnowiony. Wokół niego staną ławki. Ponadto natychmiastowej modernizacji wymagał mur oporowy wokół skweru, na którym stoi obelisk, dlatego taki remont zostanie wykonany. Po modernizacji mur ma być niższy, z nowymi schodkami, które będą wprowadzały mieszkańców na skwer. Zostanie także położona nowa nawierzchnia. Prace remontowe na skwerze u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Karola Miarki wykonuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Warto dodać, że remont obiektu wraz z otaczającym go terenem jest możliwy, ponieważ w ubiegłym roku władze miasta odkupiły kawałek gruntu od prywatnego właściciela. Prace wokół pomnika Miarki mają potrwać do kwietnia. Remont skweru i obelisku wyniesie blisko 400 tysięcy złotych.
źródło: Dziennik Zachodni/naszemiasto.pl

Quote:
remier Donald Tusk podpisał rozporządzenie Rady Ministrów (Dz. U. nr 27 poz. 153) na mocy którego 90 hektarów nieruchomości położonych pomiędzy Grzybowicami a Mikulczycami zostało włączonych do katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- Jestem przekonana, że zabrzańskie grunty są najatrakcyjniejsze spośród tych, które włączono do Strefy. Już odczuwamy ogromne zainteresowanie inwestorów – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
W Zabrzu dotychczas w Strefie znajdowało się niespełna 10 hektarów nieruchomości. Cały ten obszar jest już obecnie zagospodarowany i przyjmowani są kolejni pracownicy powstałych tam firm.
- Kiedy rozpoczęłam kadencję prezydenta miasta jednym z ważnych tematów, którymi się zajęłam była próba poszerzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zabrzu. Bardzo się cieszę, że dzięki intensywnej pracy wielu osób cel ten został osiągnięty – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik.
Poszerzenie Strefy oznacza ożywienie gospodarcze oraz wzrost liczby miejsc pracy, a sprzedaż działek znacząco zwiększy budżet miasta.
Źródło: UM Zabrze
Old May 13th, 2008, 11:34 PM   #26
prom
Used Register

prom's Avatar

Likes (Received): 70

Zauważyłem, że forumowicze z Zabrza nie wykazują jakiejś nadzwyczajnej aktywności, przynajmniej w kontekście tego konkretnego miasta. Takoż więc postanowiłem dziś skorzystać z ładnej pogody i pójść przewietrzyć mózgownicę, przy okazji zrobiwszy kilka fotek dokumentujących postęp na budowach. Nie wszystko co chciałem udało mi się odwiedzić, ale też czasu miałem ograniczoną ilość.

Tak więc:
1. Niedawno wyremontowany budynek na rogu Placu Teatralnego poddawany jest intensywnym pracom w okolicach, gdzie niegdyś miał dach. Nie mam pojęcia, czy to tylko remont rzeczonego dachu, czy też może jakaś poważniejsza przebudowa. Wygląda to mniej więcej tak:
image hosted on flickr

2. Budynek biblioteki miejskiej uzyskał niedawno odświeżoną fasadę.
image hosted on flickr

Niestety trudno powiedzieć, by budynek odzyskał blask. Wprawdzie lepsze to, niż wcześniejsza brudna szarzyzna, ale sposób przeprowadzenia remontu raczej przypomina zrobioną po łebkach fuszerkę, niż faktyczną nową fasadę. Widać to świetnie choćby w obramowaniach okien:
image hosted on flickr

3. Kompleks przychodni przy szpitalu kardiologicznym prężnie pnie się w górę. Od frontu zyskuje już fasadę. Dodajmy - zdobioną dość dziwnym zestawieniem kolorów...
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

4. Pobliski akademik na ul. Jagiellońskiej chyba zyskał już swoją formę ostateczną.
image hosted on flickr

5. Przy skrzyżowaniu Al. Korfantego i Niedziałkowskiego realizowana jest "inwestycyjka" mieszkaniowa. Jeden budynek jest już gotowy i przynajmniej w części zasiedlony:
image hosted on flickr

Cóż, architektura nie powala... Zastanawia mnie też dziwaczny sposób pomalowania fasady.
Drugi budynek z wolna nabiera kształtów.
image hosted on flickr

image hosted on flickr

widok od tyłu:
image hosted on flickr

i jeszcze widok całości z perspektywy woniejącej Bytomki w dole:
image hosted on flickr

Na tablicze informacyjnej jako inwestor widnieje firma Proxima.

Dodajmy, że gdzieś na Niedziałkowskiego (nie wiem dokładnie w którym miejscu) planowany jest też budynek TBSu. Obiło mi się o uszy, że TBSy powstać mają również przy Franciszkańskiej oraz Sobieskiego. Ale to póki co tylko plany.

Kilka informacji bez zdjęć.
1. Centrum rozdzielcze poczty chyba już działa, ale jakoś na pół gwizdka.
2. Pobliski salon meblowy BRW został wreszcie otwarty.
3. Rodzinne centrum rozrywki nieopodal Multikina zyskuje fasadę z jakichś dziwnych szarych paneli.
4. Przy Korfantego na przeciwko Kauflandu powstało jakieś paskudztwo, w którym mieści się zakład oponiarski. Obok powstaje drugi budynek w którym nie wiem co będzie się mieścić. Estetyka obydwu jest co najmniej dyskusyjna. Zważając, że jest to śródmieście, jedna z głównych ulic dojazdowych do ścisłego centrum, stawianie czegoś takiego (a raczej wydanie na to zgody) powinno skończyć się wyrokiem...
prom no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2008, 09:45 PM   #27
Piana
Ślązak tu i tam

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by prom View Post
Zauważyłem, że forumowicze z Zabrza nie wykazują jakiejś nadzwyczajnej aktywności, przynajmniej w kontekście tego konkretnego miasta. Takoż więc postanowiłem dziś skorzystać z ładnej pogody i pójść przewietrzyć mózgownicę, przy okazji zrobiwszy kilka fotek dokumentujących postęp na budowach. Nie wszystko co chciałem udało mi się odwiedzić, ale też czasu miałem ograniczoną ilość.

Tak więc:
1. Niedawno wyremontowany budynek na rogu Placu Teatralnego poddawany jest intensywnym pracom w okolicach, gdzie niegdyś miał dach. Nie mam pojęcia, czy to tylko remont rzeczonego dachu, czy też może jakaś poważniejsza przebudowa.
Świetne info. Nareszcie ktoś się wziął do roboty.
Ja trzaskam zdjęcia w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, więc nie wszystko śledzę na bieżąco.

Co do drogi łączącej plac Teatralny z budynkiem Gazowni to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Zabrzu.
Ów remontowany budynek (według mego źródła) ma mieścić knajpę.
Old May 14th, 2008, 10:53 PM   #28
prom
Used Register

prom's Avatar

Quote:
Originally Posted by Piana View Post
Co do drogi łączącej plac Teatralny z budynkiem Gazowni to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Zabrzu.
Ów remontowany budynek (według mego źródła) ma mieścić knajpę.
Zgadza się, świetne miejsce, potencjalnie bardzo klimatyczne. Nie wymagałoby zresztą nadzwyczajnych nakładów - wystarczyłoby doprowadzić do porządku placyk zamykający uliczkę, aktualnie robiący za parking.
Z tego co ja się orientuję, knajpa ma być nie w tym budynku, który figuruje na zdjęciu, ale w znajdującym się trochę bardziej w głąb uliczki - następnym za szkołą. To jakiś budynek poprzemysłowy, całkiem ładny. Ma już nową fasadę i chyba nawet okna. Prostopadle do niego (w bezpośrednim sąsiedztwie parku) jest jeszcze jeden, również remontowany i również (jeśli pamięć mnie nie myli) docelowo mający pełnić cele rozrywkowo-knajpiane. Niestety remont obydwu ciągnie się już ładnych kilka lat i coś końca nie widać...

Niestety nie zapuściłem się tam i nie mam fotek, ale postaram się to nadrobić przy najbliższej okazji. Jeśli te dwie inwestycje ostatecznie zostałyby zakończone, mogłoby być to naprawdę świetne miejsce. Trzeba pamiętać, że w Zabrzu jest deficyt dobryk knajp...
Old May 18th, 2008, 12:58 PM   #29
prom
Used Register

prom's Avatar

Ponieważ obiecałem zapuścić się w okolice Parku Hutniczego, a okazja ku temu się nadarzyła, wypadało słowa dotrzymać I to niespodzianka: jeden z remontowanych budynków, o których pisałem, już działa. Mieści się w nim restauracja w wdzięcznej nazwie "Impresja". Z zewnątrz wygląda niczego sobie. W środku nie sprawdzałem.

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

i jeszcze widok od strony parku:
image hosted on flickr

image hosted on flickr

Remont drugiego budynku utknął trochę jakby w martwym punkcie:
image hosted on flickr

Miejscowa inteligencja postanowiła więc wykorzystać go w celu dania upustu swojej potrzebie uzewnętrznienia głębi myśli:
image hosted on flickr

Za to bezpośrednio obok trwa adaptacja zaniedbanego budynku na potrzeby zabrzańskiej filharmonii:
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

Przerywnik reklamowo-rozrywkowy
image hosted on flickr

Wspominaliśmy ostatnim razem, że placyk koło Parku Hutniczego to potencjalnie bardzo przyjemne miejsce i dzięki takim remontom powoli się nim staje. Niestety kilka detali psuje ogólnie przyjemny efekt. Przykładowo pojemniki na śmieci porozrzucane dosłownie po całym placu. Te akurat stoją na tyłach teatru (swoją drogą - pięknie odnowiono mu fasadę, tył natomiast szpetny jest okrutnie),:
image hosted on flickr

Ale taki sam rządek stoi dosłownie po środku placu
image hosted on flickr

No i jeszcze jedna ruina aż prosi się, żeby coś z nią zrobić:
image hosted on flickr

image hosted on flickr

W tle drugiego zdjęcia widać fragment Największego Nieporozumienia Ostatnich Lat w Zabrzu, czyli tyły C.H. Platan. Niech mi ktoś powie, co za kretyn zgodził się na postawienie w samym centrum miasta gigantycznego blaszaka z równie gigantycznym asfaltowym parkingiem od frotnu???
Old May 18th, 2008, 01:18 PM   #30
MephiR
Beuthener

MephiR's Avatar

Likes (Received): 198

Oniemiałem :O. Szykuje się wspaniałe miejsce. Muszę się kiedyś tam wybrać zobaczyć to na własne oczy. Dzięki za zdjęcia prom!

Quote:
W tle drugiego zdjęcia widać fragment Największego Nieporozumienia Ostatnich Lat w Zabrzu, czyli tyły C.H. Platan. Niech mi ktoś powie, co za kretyn zgodził się na postawienie w samym centrum miasta gigantycznego blaszaka z równie gigantycznym asfaltowym parkingiem od frotnu???
Mam podobne frustracje gdy patrzę na Eleję w sąsiedztwie dworca w Bytomiu :/.
Old May 18th, 2008, 08:03 PM   #31
desmo
Registered User

desmo's Avatar

Likes (Received): 518

Co do Impresji, to mieści się w budynku dawnej... łaźni, w której zresztą uczyłem się pływać (i zdobyłem kartę pływacką ). Muszę się tam wybrać i zobaczyć co się zmieniło w środku, poza oczywiście usunięciem wody. Wcześniej na antresoli mieściły się szatnie a na dole niecka, podobnie jak w łaźni miejskiej na pl. Warszawskim. Mam nadzieje, że zostawili tę antresolę i postawili tam parę stolików z widokiem na resztę sali.
desmo no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2008, 08:28 PM   #32
krzewi
Zjadam dzieci, polecam !

krzewi's Avatar

szlem dzisiaj tamtedy z róża dla dziewczyny i jakos mnie nie zachwyca to miejsce
Old May 18th, 2008, 10:59 PM   #33
prom
Used Register

prom's Avatar

Quote:
Originally Posted by MephiR View Post
Oniemiałem :O. Szykuje się wspaniałe miejsce. Muszę się kiedyś tam wybrać zobaczyć to na własne oczy. Dzięki za zdjęcia prom!
Cała przyjemność po mojej stronie
Zapraszamy, w Zabrzu, wbrew pozorom, jest całkiem sporo innych ciekawych miejsc. Bytomiowi ustępuje zdecydowanie pod względem urbanistycznym, no i jednak nie ma tu tego specyficznego "ducha historii", który w Bytomiu od lat mnie urzeka (pomijając naturalny sentyment - w końcu spędziłem tu większą część swojego dotychczasowego życia). Ale jak dobrze poszukać, można znaleźć wcale niemało miejsc przyjemnych, a i często potencjalnie bardzo atrakcyjnych.

Quote:
Mam podobne frustracje gdy patrzę na Eleję w sąsiedztwie dworca w Bytomiu :/.
To fakt, Elea to też porażka. Ale jednak skala nie ta. Platan, to mniej więcej tak, jakby w Bytomiu Plejada stała przy Pl. Sobieskiego. Brrr...

Quote:
Co do Impresji, to mieści się w budynku dawnej... łaźni, w której zresztą uczyłem się pływać (i zdobyłem kartę pływacką ). Muszę się tam wybrać i zobaczyć co się zmieniło w środku, poza oczywiście usunięciem wody. Wcześniej na antresoli mieściły się szatnie a na dole niecka, podobnie jak w łaźni miejskiej na pl. Warszawskim. Mam nadzieje, że zostawili tę antresolę i postawili tam parę stolików z widokiem na resztę sali.
Mnie również ciekawi jak wygląda wnętrze. Szczególnie, że mamy w mieście mały deficyt dobrych knajp. Sprawdzę przy jakiejś kolejnej okazji. Tym razem nie chciałem ryć się do środka z wózkiem
Old May 19th, 2008, 01:59 AM   #34
baron de m966
Przyjaciel KM - Gliwice

baron de m966's Avatar

Likes (Received): 421

Jeśli chodzi o Zabrze, to mnie bardzo podobają się okolice pl. Karkowskiego. Mam nadzieję, że jak już powstanie ten słynny węzeł przesiadkowy i obie strony torów znów stworzą jedną całość, to rejon pl. Krakowskiego upodobni się nieco do okolic pl. Wolności (wiadomo: handel, usługi, pulsujące życie miasta).
baron de m966 no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2008, 09:48 AM   #35
prom
Used Register

prom's Avatar

Racja. Zarówno Pl. Krakowski, jak i Warszawski to również bardzo fajne miejsca (właściwie - cały kwartał miasta pomiędzy torami kolejowymi z jednej strony, ul. Wolności z drugiej, 3-go Maja z trzeciej i św. Floriana z czwartej). Pl. Krakowski powoli ładnieje. Niestety w tym miejscu przeszkadza bardzo duże natężenie ruchu. Na pl. Warszawskim natomiast największym - jak dla mnie - problemem jest paskudna dziura w zabudowie od strony torów kolejowych. Miejmy nadzieje, że owo wspomniane centrum przesiadkowe trochę sytuację poprawi.
Old June 2nd, 2008, 10:39 PM   #36
Piana
Ślązak tu i tam

Likes (Received): 1

Salon meblowy między Makro i terminalem pocztowym otwarty:

Old June 2nd, 2008, 11:35 PM   #37
krzewi
Zjadam dzieci, polecam !

krzewi's Avatar

ladnie
Old June 3rd, 2008, 12:24 AM   #38
baron de m966
Przyjaciel KM - Gliwice

baron de m966's Avatar

Likes (Received): 421

Quote:
Niestety w tym miejscu przeszkadza bardzo duże natężenie ruchu.
Może dałoby się go wyrzucić gdzieś na Bohaterów Monte Cassino? Na pl. Krakowskim mogłyby wtedy zostać tylko autobusy i tramwaje.
baron de m966 no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2008, 12:54 AM   #39
krzewi
Zjadam dzieci, polecam !

krzewi's Avatar

to bylby dobry pomysl....do tego zamknac od ruchu plac Warszawski i zabudowac go od strony PKP ehhh marzyciel
Old June 3rd, 2008, 09:35 PM   #40
prom
Used Register

prom's Avatar

Quote:
Originally Posted by m966 View Post
Może dałoby się go wyrzucić gdzieś na Bohaterów Monte Cassino? Na pl. Krakowskim mogłyby wtedy zostać tylko autobusy i tramwaje.
Obawiam się, że tam za dużo uliczek jest w otoczeniu obu placów, więc byłoby to chyba trudne do zrealizowania. Ale możnaby zlikwidować parkingi na obu placach (zwłaszcza Warszawskim) i jakoś je zagospodarować.

Jeśli ktoś natomiast w dziesiejszych warunkach używa Pl. Krakowskiego do przejazdu "tranzytowego" to jest to średnio rozsądny pomysł z uwagi na koszmarne skrzyżowanie Brysza, Wandy i Wolności (czyli dojazd do Placu od strony Wolności). Zdecydowanie lepiej jest jechać właśnie Bohaterów Monte Cassino.

Quote:
to bylby dobry pomysl....do tego zamknac od ruchu plac Warszawski i zabudowac go od strony PKP ehhh marzyciel
Przestrzeń między Pl. Warszawskim i dworcem ma być zabudowana centrum przesiadkowym. Jeśli więc ten projekt wypali, to może to marzenie się spełni

Reply

Tags
inwestycje, zabrze

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules