daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Klub Forum [powyżej 100 postów] > Turystyka miejska i nie tylko

Turystyka miejska i nie tylko Polish tours | Wycieczki forumowe

Reply

Thread Tools
Old November 29th, 2014, 02:54 AM   #1
Czifo
Rzeczpospolita Niedasie

Czifo's Avatar

Likes (Received): 10994

[Opole] Czemuż by nie?:)

Czas w końcu dokończyć wizytację w stolicach województw. Tyle razy, człek śmigał A4, a nigdy nie zjechał.

Wizyta zapowiada się jednodniowa i to w niedziele. Robię internetowy risercz ciekawych miejsc, ale rady żywych ludzi bardzo mile widziane.

Napęd będzie nożny, więc okolice raczej odpadają.

1. Co ciekawego jest otwarte w nd? Z tego co widzę to muzeum sztuki współczesnej, Wieża Piastowska, Muzeum Śląska Opolskiego, ZOO. Coś jeszcze? I gdzie z ww. warto zaglądnąć?
1a. Jakieś kościoły z ciekawymi wnętrzami?

2. Centrum nie jest jakieś przesadnie wielkie, więc obejść uda się zapewne kilka razy obejść, ale jakieś wskazówki mile widziane gdzie się zapuszczać, a gdzie warto mniej. Jakieś punkty widokowe na miasto/wodoprzody? Na Wyspę Bolko warto się zapuścić o tej porze roku?

3. Po dziarskim marszu, przydałoby się coś na ząb. Coś obiadowego godnego polecenia czynne w niedziele? Wersja raczej budżetowa. Przy okazji jeszcze jakieś klimatyczne miejsce na wieczorne piwo, 2 (ew.7)?

Liczę, że z pomocą społeczności FPW pobyt będzie równie udany(choć krótszy), jak wtedy gdy pytałem o Bydgoszcz.
Czifo no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2014, 11:21 AM   #2
Scareface
The World is Yours

Scareface's Avatar

Likes (Received): 196

Pogoda brzydka, miasto zaklejone plakatami wyborczymi (jest druga tura), nie było lepszych terminów na wizytę? Z atrakcji to może to http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114...html#LokOpoTxt
Scareface no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2014, 06:48 PM   #3
Czifo
Rzeczpospolita Niedasie

Czifo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Scareface View Post
Pogoda brzydka, miasto zaklejone plakatami wyborczymi (jest druga tura), nie było lepszych terminów na wizytę?
To macie już niecały tydzień na uprzątnięcie miasta i zaszamanienie pogody.
A coś czego nie mam(miałem) w domu?

Scareface liked this post
Old December 2nd, 2014, 09:02 PM   #4
1cm

wszystkie trzy moje propozycje tj. kamienica czynszowa, skansen i bar mleczny w niedzielę nieczynne
Old December 3rd, 2014, 12:03 AM   #5
MHL
Michał

MHL's Avatar

Likes (Received): 3943

Chwała Ci Panie Czifo za wątek! Jeżeli chodzi o Opole o tej porze roku to trudno mi coś polecić, tym bardziej, że od lat przesiaduję we Wrocławiu, ale spróbuję (latem można spędzić solidnie caaaały dzień, a warto przyjechać nawet na dwa - to miasto wbrew mniemaniu wielu mieszkańców ma w sobie duży potencjał, klimat, piękno i coś w rodzaju domowego ciepła ) Post napiszę ogólny, nie tylko pod Ciebie Czifo

Wiele do zobaczenia w Opolu nie ma, no ale spiszmy co jest:
- Wieża Piastowska (brak zwiedzania w nd póki co) - myślę, że warto wejść wieża po remoncie, taras widokowy na górze
- Amfiteatr i Muzeum Polskiej Piosenki - wystawa w muzeum wciąż nie jest gotowa
- Katedra - nic szczególnego, ale odbębnić trzeba , warto przyjrzeć się z zewnątrz głównym drzwiom
- Kościół Świętej Trójcy przy klasztorze franciszkanów - w ostatnim dziesięcioleciu przeszedł gruntowny remont, warto zajrzeć na chwilę
- Odnowione mury obronne z basztą
- Kamienica Czynszowa - należąca do Muzeum Śląska Opolskiego - polecano mi jako ciekawostkę (można poczytać o niej tu: http://www.polskaniezwykla.pl/web/pl...zynszowa-.html i tu http://muzeum.opole.pl/?post_type=wystawy&p=416)
- Muzeum Śląska Opolskiego - w muzeum byłem jeszcze przed remontem i rozbudową, więc się nie wypowiadam.
- Galeria Sztuki Współczesnej - co kto lubi
- Opolska Wenecja (najlepiej oglądać wieczorem) / Nowe bulwary nad Młynówką

dla tych co mają więcej czasu
- ZOO - dawno nie byłem, ale ogólnie ludzie chwalą i w sumie sam bym znów zajrzał
- wyspa Bolko - na niej znajduje się ZOO, po wizycie w nim można się wybrać na mały spacer po odnowionych alejkach - oaza spokoju dla opolan

dla tych co są zmotoryzowani (jest to kawałek od centrum):
- Muzeum Wsi Opolskiej czyli Skansen - polecam

Mamy w Opolu Informację Turystyczną, ale w nd jest nieczynna

Polecałbym wygospodarować sobie połowę czasu na chodzenie po mieście jak już się ściemni Ładne, spokojne uliczki przy Rynku, okolice starego koryta Odry - Młynówki z podświetlonymi kamienicami mają swój klimat

Spacer po Opolu w trakcie dnia, zaczynamy od Dworca PKS/PKP

1. ul Krakowska - główny deptak miasta biegnący aż do Rynku
2. Filharmonia z niedawno dobudowaną ciekawą szklaną częścią (kiedyś wszedłem tam spontanicznie wieczorem i w owej szklanej części odbywał się koncert.. zostałem )
3. Najładniejsza miejska biblioteka w Polsce - warto przyjrzeć się fasadzie, budynek wielokrotnie nagradzany, bardzo dobrze oceniony na FPW w dziale miss warto zajrzeć na chwilę do środka (po była jakaś wystawa, warto zajrzeć na piętro - naprawdę biblioteka modelowa), a w lecie wypić kawę w kawiarni na dole
4. Most Groszowy - tzw. Zielony Mostek, Most Zakochanych
5. Opolska Wenecja / Nowe bulwary nad Młynówką ciągnące się po stronie zachodniej i częściowo wschodniej wzdłuż całego Starego Miasta - polecam za dnia i wieczorem!
6. Staw Zamkowy - wyremontowany z podświetlaną fontanną grającą w rytm muzyki, namiastka wrocławskiej fontanny
7. Amfiteatr i Muzeum Polskiej Piosenki
8. Wieża Piastowska (do wieży dochodzi się wąską uliczką przy ścianie budynku amfiteatru)
9. Mury obronne z basztą
10. Katedra
11. Rynek
12. Kamienica Czynszowa, Muzeum Śląska Opolskiego (po prawej stronie przed schodami do kościoła znajduje się odnawiany właśnie Mały Rynek).
13. Kościół 'na górce' (warto zajrzeć) i tereny zagospodarowane przez Uniwersytet Opolski - rzeźby ważnych postaci z Opola - w dzień można obejść chyba budynek UO dookoła.
14. Teatr Lalki i Aktora - warto zerknąć okiem na ciekawą fasadę, a może wejść na spektakl
można iść jeszcze dalej do (ale konieczności nie ma ):
15. Galeria Sztuki Współczesnej
16. Rynek - punkt końcowy mojej trasy, dalej można wrócić ul Krakowską na dworzec
17. gdzieś mi zwiało
18. ZOO (nr. 18 tylko wskazuje kierunek do ZOO, które jest poza mapką) - można do niego zboczyć w każdej chwili podążając bulwarami wzdłuż starego koryta Odry - Młynówki. Pewnie jakieś 2-3 h trzeba liczyć na zwiedzanie

Spacer gdy już się ściemni

Zaczynami przy PKS/PKP, lub w obojętnie którym miejscu ul Krakowskiej (ciągnie się od Rynku do dworca PKP/PKS
1. - słynny plac Pedała tzn Daszyńskiego - pedała ponieważ.. na fontannie jeden gość leży na drugim Fontanna ma oczywiście trochę szersze znaczenie Plac po remoncie, dla mnie bardzo klimatyczne miejsce szczególnie późnym letnim wieczorem
2. - dalej wracamy na ul. Krakowską, możemy skręcić na nr. 2 (Mały Rynek, obecnie jeszcze w remoncie, wejść na wzgórze przy kościele i pochodzić przy Uniwerku, usiąść na ławeczce z Markiem Grechutą
3. - jeżeli odpuszczamy Mały Rynek, to idziemy dalej Krakowską aż do Rynku, zerkamy na Ratusz w wieczornej scenerii, podążamy dalej w stronę Katedry
4. Opolska Wenecja - bulwary nad Młynówką - polecane szczególnie latem, bo można usiąść na ławeczce i cieszyć się pięknie oświetlonymi kamienicami odbijającymi się w wodzie
5. Staw Zamkowy - wieczorem odbywają się pokazy fontanny z muzyką
6. pl. Wolności, budynek biblioteki miejskiej
7. Filharmonia
8. ul. Kakowska - podążamy nią w stronę dworca Pks/Pkp

Jeżeli chodzi o jedzenie, to niech się inni wypowiedzą szerzej w tym temacie ja oczywiście polecam (w tygodniu) Pierożka - najbardziej znane opolskie pierogi :mniam: A poza tym, to Gesslerowa poleca Starkę - na bogato

/dzięki FPW i wytycznym od użytkowników zwiedziłem pięknie Łódź, Trójmiasto, Warszawę i Szczecin. Mam nadzieję, że lekko odwdzięczę się za to tym postem

Last edited by MHL; December 3rd, 2014 at 04:15 AM.
MHL no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 10:19 AM   #6
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 9835

A leją już gdzieś z kija crafty? Bo Opole wydaje się być nieco z tyły jeśli chodzi o piwną rewolucję.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW Kanada - architektura współczesna
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 12:44 PM   #7
MHL
Michał

MHL's Avatar

Przy rondzie na obwodnicy (przy Lelku/Makro) istnieje zbudowany niedawno hotel/restauracja/kawiarnia/cukiernia/browar/pub Oferują swoje piwo warzone na miejscu. Swego czasu mieliśmy na forum kogoś z rodziny właściciela (słodki?), który wrzucał zdjęcia z tej inwestycji. Lokalizacja typowo dla tranzytu, mnie jeszcze tam nie poniosło.
Old December 3rd, 2014, 03:00 PM   #8
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Tę inwestycję znam, ale Czifo w pierwszym poście napisał, że chce poruszać się z buta. Mam nadzieję, że do Słociaka go z buta nie wysyłamy.

Gdzieś tam czytałem, że w dawnej Zapadni mają jakieś dobre browary ale z butelki. Na Szpitalnej jak byłem jakiś rok temu to tylko czeskie browary mieli.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

Old December 3rd, 2014, 03:56 PM   #9
MHL
Michał

MHL's Avatar

Jest jeszcze "Opolski Łącznik" warzony we wspomnianym browarze Słociaka, a lany też w kawiarni "Pod Arkadami" na ul. Krakowskiej http://www.beerpubs.pl/p1449,pub

MHL no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 05:23 PM   #10
kiew
Registered User

kiew's Avatar

Likes (Received): 3959

To i ja dorzucę trochę swojej wiedzy, choć podobnie jak @MHL raczej już jestem gościem w Opolu i to już bardziej świątecznym niż weekendowym, ale coś tam wiem. I wiele do dorzucenia nie ma, bo @MHL temat ujął wręcz doskonale. Także może zamiast powtarzać jego opis to dorzucę to czego mi tam zabrakło i swoje komentarze do tego co jest.

Niestety niedziela to najgorszy dzień na odwiedziny w Opolu, to jednak nie Wrocław czy Kraków, tłumów turystów nie ma, więc życie w dużym stopniu zamiera. Sporo atrakcji pozamykanych, jeśli chodzi o jedzenie to również te tańsze i obiadowe zamknięte, zostają głównie bardziej restauracyjne. Ogólnie Opole byłoby idealnym miejscem na wiosenną lub letnią sobotę lub można nawet cały weekend. Jest gdzie pochodzić, jest kilka atrakcji plenerowych, więc byłoby co robić. Także kilka rzeczy, które są opisane warto uzależnić od pogody. Postaram się to tematycznie podzielić.

Muzea
- Muzeum Wsi Opolskiej - Skansen - to chyba najlepsze muzeum w Opolu, nawet na cały dzień chodzenia jak się wcześniej nie było , ma też akcent architektoniczny. Nowy pawilon ciągle się trzyma w Rankingu Ogólnym Miss Polski (w obecnej edycji na ostatnim 100 miejscu, ale jednak. Jak debiutował to był gdzieś w okolicach TOP20 w Polsce, bo to już jednak prawie 7 letni budynek... http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=758872 ). Niestety zimą czynne tylko w tygodniu.
- Kamienica Czynszowa - to znowu taki mini skansen, ale ciekawe miejsce. Niestety czynne tylko w tygodniu
- Muzeum Śląska Opolskiego - jak @MHL nie byłem po remoncie, kiedyś było to raczej średni atrakcyjne, przyciężkawe muzeum w dawnym stylu, może się zmieniło.
- Muzeum Sztuki Współczesnej - nic szczególnego, obecnie trwające World Press Photo jest chyba co roku największa atrakcją tego muzeum, ale na WPP nie trzeba jechać do Opola.
- Muzeum Polskiej Piosenki - jak będzie ekspozycja to pewnie będzie atrakcją, obecnie to nie ma zbytnio czego oglądać. Amiteatr można zobaczyć z wieży Piastowskiej i na tym bym ten wątek zakończył.

Kościoły i okolice
- Kościół franciszkanów - to chyba największa atrakcja sakralna w Opolu. Z zewnątrz nic szczególnego, ale wnętrze kryje sporo ciekawego. Sporo niezłych, odkrytych w ostatniej renowacji polichromii, poza tym ogólnie ładne wnętrze. Największa atrakcja to chyba kaplica Piastowska (św. Anny) , gdzie są groby Piastów. Są też rzeźbione nagrobki z sylwetkami zmarłych w skali 1:1. Tutaj też wymalowane są herby rodowe, miejskie itp. itd. Naprawdę ciekawe miejsce. Dużo o kościele można przeczytać w mini przewodniku powstałym przy okazji prac renowacyjnych: http://www.trzejtowarzysze.pl/files/...ow_w_opolu.pdf
Mają też bardzo dużą szopkę co roku, zakrywającą cały ołtarz aż pod strzelisty sufit, ale to chyba jeszcze za wcześnie na szopkę będzie.

- Kościół na górce - W Opolu wszystko jest blisko także ten kościół na pewno zobaczysz. Czy to idąc zobaczyć mały rynek czy kamienicę czynszową, czy wchodząc z ciekawości z najciekawiej wyglądającą boczną uliczkę z rynku. Największą atrakcją są wysokie i szerokie schody prowadzące do kościoła własnie od strony wszystkich wymienionych punktów. Wnętrze może już nie zachwyca jakoś szczególnie. Z ciekawostek dawny szpital (obecnie Uniwersytet, a jeszcze dawniej dominikański klasztor), który jest doklejony do kościoła, ma pomieszczenie, które obecnie zajął sobie rektor podobno, w którym jest okienko do nawy głównej kościoła. Kościół na górce to najwyższy punkt Opola i jest to też wzgórze uniwersyteckie, warto sobie obejść dookoła, całkiem ciekawie zagospodarowany teren (tylko pomo budynek uniwerku razi).

- Katedra - nic szczególnego, neogotyk bez szaleństw, ale odhaczyć by wypadało. O tyle warto się tam zapuścić, że obok jest wspomniany kawałek odbudowanych murów miejskich z basztą, są one właściwie na placu przed kościołem.

- Kościół św. Anny w Czarnowąsach - dorzuciłbym go do zestawienia mimo, że leży poza granicami miasta, ale ciekawy obiekt i dostępny w zasięgu komunikacji miejskiej w rozsądnym czasie (20 minut jazdy?). Generalnie drewniany kościółek z 17 wieku, niestety w 2005r spłonął doszczętnie, jednak jest już możliwie wiernie odbudowany.

Atrakcje plenerowe
- ZOO - myślę, że stosunek jakość do ceny jeden z lepszych w Polsce. Za 10 zł masz naprawdę fajne, przemyślane i zadbane ZOO. Może mniejsze niż np. we Wrocławiu, ale duuuużo tańsze i wcale nie dużo uboższe (nie licząć nowootwartego we Wro Afrykanarium).

- Wyspa bolko - świetna spacerowa lokalizacja, najciekawszym punktem . Zimą można nadać sensu temu spacerowi przez zrobienie sobie przerwy w kawiarni Laba, które się umiejscowiła w ładnym miejscu nad stawkiem. 5 minut spaceru wgłąb od wejścia do Zoo. Kawka, śniadaneko, lunch. Fajne miejsce ogólnie, tak wyglądało tam jeszcze 2 tygodnie temu. Potem warto wrócić warto drugą stroną wyspy, obok odbudowanego drewnianego mostku na kanałem Wińskim.

- Opolska Wenecja - nazwa mówi sama za siebie i to na pewno najbardziej znany, widokówkowy obrazek z Opola.

- bulwary na kanałem Młynówką. Bardzo ładnie, szczególnie wieczorem, warto sobie przemierzyć je w jedną i drugą stroną. Nic dodać, nic ująć.

- Stawek Zamkowy/Barlickiego - ładnie odnowiony, jak jest ciepło to są tam i koncerty(scena na wodzie) i pokazy muzyka+woda+światło. Teraz ze względu na zimę nie ma zapewne nic, ale jest w miarę pod drodze, więc warto zobaczyć w kategorii tereny zielone/rekreacyjne w centrum miasta.

- Most Groszowy tj. zielony mostek. Najstarsza przeprawa Opolu zdaje się, groszowy bo kiedyś pobierany był grosze za przejazd. Dośc malowniczy, szczególnie z bulwaru nad kanałem.

- Plac Wolności - plac odnowiony, też ciekawe ciekawe zielone miejsce w samym centrum, dodatkowo otoczone kościołem franciszkanów, filharmonią, kanałem i najładniejszą biblioteką miejską w Polsce. Na placu wolności też ciekawa fontanna, odrestaurowana w pierwotnej kolorystyce (aż dziw, że środowiska nacjonalistyczne jej nie niszczą ze względu na tęczowe ubarwienie). I największy pomnik w Opolu tzw. baba na byku. Jest tez zabytkowy przystanek. O większości tych rzeczy później.

- Plac Daszyńskiego, czy plac pedała. Kolejny odrestaurowany punkt Opola. Zrobiony prawie od zera (została tylko fontanna), ale wg. materiałów archiwalnych, także wieczorem można się poczuć na nim jak w Berlinie w latach 20'. Latem/wiosną bardzo bogate i ładne kompozycje w kwietnikach.

- Rynek - generalnie główny miejski plac, zadbany, ładne kamieniczki. Są tutaj jakieś cuda typu aleja gwiazd i ręce muzyków poodbijane w chodniku, jeśli taka forma atrakcji kogoś interesuje. Obejść warto, większość budynków jednak to tylko historyzujące powojenne odbudowy. Z ciekawostek to o dziwo przejście frontu przetrwał sam Ratusz, ale to nie znaczy, że jest jaki bardzo stary. Zbudowano go w 1936, bo w 1934 roku, podczas wyburzania przylegających do niego baraków, cała wieża się zawaliła. A druga ciekawostka o wieży ratuszowej i ratuszu to, że został zbudowany na wzór pałacu Vecchio z Florencji, co faktycznie widać. Na rynku zdarzają się też często ciekawe wystawy zdjęciowe.

- ul. Krakowska, niby główna ulica handlowa, ale jak w wielu polskich miastach zamierająca, nic szczególnego na niej nie znajdziesz, ale przejść się można. Prowadzi centralnie od dworca do rynku.

- Mały Rynek i wzgórze uniwersyteckie - wspomniane już przy okazji kościoła na górce. Warto się przejść, mały rynek w przebudowie, ale już podczas Twojej wizyty powinien mieć kompletny kształt, tyle, że może być jeszcze ogrodzony, ale mimo to będziesz miał szanse zobaczyć nowy miejski plac w pełnej krasie. Mały Rynek to od zawsze miejsce z dużym potencjałem na wylęgarnię fajnych knajp i kawiarni, miejmy nadzieję że jego nowa odsłona uwolni w pełni ten potencjał. Wzgórze to pełno rzeźb, figur, obelisków itp. itd. Dodatkowo sporo ławeczek i całkiem nieźle zagospodarowany teren zielony. Może jakby gdzieś poszukać to może jest nawet jakiś spis i opis wszystkiego co tam stoi. Przy wzgórzu (na lewo od kościoła jak się pójdzie) są też pozostałości dawnego zamku górnego.

Architektura - czyli mały przegląd ciekawszych obiektów, nowych i starszych. Pomijam wspomniane już Ratusz, dawne mury, kamienice czynszową, amfiteatr, muzea.

- Biblioteka miejska - przy wspominanym placu wolności
- Biblioteka Caritasu - realizacją mająca już blisko 15 lat, a ciągle się broni podobnie jak miejska ma bardzo dobre recenzje w Miss Polski.
- Pierwszy 4* hotel - Hotel Piano - małe, ale w dobrym stylu i w dobrym miejscu. Obok Starka (ta wypasione restauracja, o której wspominał @MHL). Ale generalnie warto zajść w ten zakątek (ostrówek), jest tutaj też dość ładne architektonicznie centrum konferencyjne Urzędu Wojewódzkiego no i amfiteatr 100 metrów dalej.
- Opolski Teatr Lalki i Aktora - zupełna nówka, ciekawy budynek, całkiem nieźle wpasowany w trudne otoczenie (okna na bocznej ścianie sąsiadującej kamienicy, więc nie dało się wpasować idealnie w zwartą zabudowę ulicy).
- Filharmonia Opolska - nowa część. Na starą część lepiej nie patrzeć, bo można się zdenerwować jak coś takiego mógł ktoś zatwierdzić w centralnym punkcie miasta.
- DomEXPO - trochę na uboczu, kawałek trzeba by podjechać autobusem i jeszcze przejść. Autobus jakby co to ten sam co do Czarnowąs do kościółka. Dla mnie to dość wyjątkowa inwestycja na mapie Opola. Przemyślana od A do Z, konsekwentna, bez potaniania, z szacunkiem do tego czym było to miejsce przed renowacją i z wykorzystaniem wszystkich atutów tego miejsca. Włącznie z odzyskiwaniem każdego możliwego elementu z tego co zastano (odrestaurowane stare lampy, dawne grzejniki użyte jako podstawa do stołu w restauracji itp. itd.). To jest centrum handlowe, więc można wejść do środka i trochę nacieszyć oko designem, bo i wiele firm które tam mają sklepy ma ciekawą ofertę (choć w większości absolutnie niedostępną cenowo dla przeciętnego obywatela).

- Zabytkowy przystanek przy placu Wolności - detal, ale ja takie lubię. Stoi trochę zapomniany z boku, a myślę, że jakby gdzieś taki zbudowali nowy to by była dużo zachwytów. Z przystanku dobry widok na bank po drugiej stronie ulicy, czyli chyba pierwszy budynek mający coś wspólnego z nowoczesną architekturą w Opolu. Opinie podzielone, dla mnie mimo wielu lat jest naprawdę ok.

- Dworzec PKP - tu będziesz na pewno. Właśnie kończy się remont, także kilka minut we wnętrzu powinno być tego wartych.

Punkty Widokowe

- Wieża Piastowska - to chyba najpopularniejsze miejsce robienia wszelkich panoram i przy okazji atrakcja sama w sobie

- 14 piętrowy blok po drugiej stronie Odry, zaraz jak zejdzie się z mostu Piastowskiego po lewej stronie. Kiedyś dało się tam łatwo wejść do klatki i sobie popatrzeć z góry, nie wiem jak teraz. Stąd chyba najlepsze panoramy miasta.

- wał przy Odrze na prawo i lewo po zejściu z mostu Piastowskiego. Bardzo fajne kadry na miast z obu stron, tylko tutaj zawsze na pierwszym planie most Piastowski, ale i on ma swój urok szczególnie po zmierzchu (podświetlony na niebiesko/fioletowo coś takiego).

Jedzenie - mieszanka cenowa i mieszanka nowych lokali ze starymi. Choć nie kompletna pewnie mocno, bo bywam tylko tam gdzie mnie ktoś zaprowadzi jak jestem w Opolu

- Pierożek - opolska klasyka, nie wiem czy pierogi są naprawdę takie dobre czy po prostu się na tym smaku wychowałem i dlatego ciągle mi tak smakują, ale pewne jest jedno, jeśli spytasz kogoś kto mieszkał w Opolu w okolicach przełomu wieków (+/- 5 lat) to na pytanie o pierogi na pewno odpowie Pierożek Sam będąc w Opolu zawsze idę zjeść lub sobie chociaż zabrać zimne do domu. Niestety zamknięte w niedziele. Na odcinku między Placem Daszyńskiego, a Dworcem.

- Bar Mięsny (Ozimska) - niedawno zdarzyło mi się tam być pierwszy raz. Bar otwarty przez właścicieli kilku sklepów mięsnych w Opolu, więc to zobowiązuje. Jedzenie nie drogie, wystrój bardzo fajny ( coś na kształt sklepu mięsnego z początku wieku) i jakościowo dobrze, bo na mięsie się znają. Także ktoś przyzwyczajony to wielkimiejskich cen nowoczesnych burgerów, może być pozytywnie zaskoczony. Zamknięte w niedziele.

- naleśnikarnia Grabówka - @Czifo, to będzie chyba miejsce dla Ciebie! Opolska klasyka na równi z Pierożkiem, a może i bardziej. Naleśniki w każdej formie, od zawsze w tym miejscu (a dokładniej to od 1983). Bardzo dobrze zlokalizowana, bo na placu wolności przy wejściu na most groszowy (po wcześniejszych opisach powinieneś już dobrze wiedzieć gdzie to jest). Mają zimowy ogródek zdaje się, a sama naleśnikarnia zlokalizowana jest w zabytkowym Domku Szwajcarskim, który kiedyś służył jako budka strażnicza dla pobierającego opłatę na moście. Także architektonicznie też ciekawy rodzynek. Ceny zdecydowanie przystępne.

- Inspiracje - jak @MHL rzucił Starką (która niby najlepsza w Opolu od zawsze, ale droga. No i to jest ciężka Śląska kuchnia) to ja rzucę w podobnym zakresie cenowym restauracją niedawną otwartą w DomEXPO o którym pisałem. Super klimat i dobre jedzenie, choć na pewno nie budżetowo.

- Rzymskie Wakacje - knajpka na stawkiem Zamkowym, bardzo włoska w wyglądzie, smaku i klimacie. Jak ktoś lubi prawdziwą włoską pizzę na cienkim cieście to to będzie najlepsze miejsce. Cenowo gdzieś pomiędzy Inspiracjami/Starką a naleśnikami i pierogami.

Picie - to mam dobrze przetestowane, bo każda wizyta w Opolu to zazwyczaj jakiś wypad do miasta na piwko z dawnymi znajomymi. I muszę powiedzieć, że w tym zakresie jest dość ciekawie.

- Apropos na szpitalnej (to ta ulicana której są wszystkie te kamieniczki z opolskiej wenecji, czyli biegnie za nimi patrząc od rzeki). Z kija może nie leją ciekawych piw (Raciborskie może), ale butelkowe zawsze mają duży wybór niekoncernowych.

- Kofeina na Kościuszki (najbliżej z placu Daszyńskiego), klubokawiarnia z wybitną kawą i dobrym piwem. Bardziej kawiarnia, ale klimat bardzo fajny, moim zdaniem jeden z lokali, który spokojnie by się obronił też na wrocławskim czy krakowskim rynku. Piwo butelkowe raczej.

- Kofeina 2.0 przy Muzeum Sztuki Współczesnej, tutaj jest już bardziej piwnie, ale dobry klimat utrzymany. Tutaj najprędzej w Opolu dostaniesz wszystkie Pinty, AleBrowary, Birbanty i tak dalej. Również z kija. Butelkowego zazwyczaj kilkanaście rodzajów do wyboru. Tutaj też coś zjesz i wypijesz coś ciekawego niealkoholowego. Chodź jedzenie bardziej w hipsterskim wydaniu. Moim zdaniem najlepsze miejsce w Opolu.

- Ludova na małym rynku, na rogu u podnóża wzgórza uniwersyteckiego. Dużo czeskich piw, ale chyba zimą zamknięte w niedziele. To taki najbardziej studencki lokal chyba, choć najbliżej kampusu UO w centrum jest Kofeina 2.0.

Najbliżej na dworzec będziesz miał chyba z Kofeiny na Kościuszki (jakieś 10 minut). Z Apropos jakieś 20 minut, a z Kofeiny 2.0 tak 15-20 minut.

Z ogólnych rad to jeśli decydowałbyś się na ZOO to od niego bym zaczął. Z dworca od razu na lewo, przed mostem znowu na lewo na cześć odnowionego bulwaru, idziesz aż do wlotu rzeki do kanału (jest tam jakaś śluza/jaz coś takiego), przechodzisz małym mostkiem i idziesz do dużego zielonego na samą już wyspę. Po ZOO można wpaść do tej kawiarni LABA i potem wracać już do centrum, a w centrum wszystko jest od siebie oddalone 5 minut, także można się dowolnie długo i swobodnie kręcić po okolicy.

lulek89, Clash_tekin, MHL, el.polako, Czifo and 1 others liked this post
kiew no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 10:38 PM   #11
zajf
Registered User

zajf's Avatar

@Czifo

Przełóż wizytę na późną wiosnę.

Old December 4th, 2014, 08:58 AM   #12
Czifo
Rzeczpospolita Niedasie

Czifo's Avatar

Wow, panowie! Liczyłem na kilka porad a MHL i kiew zafundowali mi kompedium, z dokładnymi planami zwiedzania. Przyda się z pewnością!

A z tym budżetowym stołowaniem, to nawet nie chodzi o cenę, ale o czas. Mając tylko kilka godzin na miasto wolę na szamę przeznaczyć 0,5h zamiast 1,5, a więcej zobaczyć.
Quote:
Originally Posted by zajf View Post
@Czifo

Przełóż wizytę na późną wiosnę.
Eeee trzeba myśleć pozytywnie - po prostu będę miał powody by przyjechać ponownie.
Old December 8th, 2014, 12:31 PM   #13
mishieck
Registered User

Likes (Received): 0

Jak chcesz się przenieść w czasie to jest jeszcze społemowski Bar Kubuś. Klimat rodem z Barei, ceny baardzo przystępne, jedzenie ok.
Ale to tylko w tygodniu.
http://www.spolem.opole.pl/index.php?id=12&produkt=7
mishieck no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2014, 12:40 PM   #14
kiew
Registered User

kiew's Avatar

I jak @Czifo? Byłeś?

Czekamy na relację!

Old December 8th, 2014, 08:42 PM   #15
Czifo
Rzeczpospolita Niedasie

Czifo's Avatar

Ano byłem. Po pierwsze jeszcze raz dzięki wszystkim za zainteresowanie i tipy.

A co do Opola, to mam trochę problem z oceną, bo z jednej strony jest porównywalne ludnościowo z takim Tarnowem(różnica jednego osiedla), a z drugiej... to w końcu stolica województwa. Aczkolwiek wycieczka była fajna i nie żałuje dnia spędzonego tam. Oczywiście wszyscy którzy sugerowali przełożenie na ciepłą porę mieli racje, bo dopiero wtedy można korzystać w pełni z terenów zielonych i okołowodnych.

Kolejny raz czułem się trochę jak ufoludek(to samo było w Lubuskim), bo nikt nie mógł pojąć czemu ktoś z Krakowa przyjeżdża zwiedzać Opole.

Ale do rzeczy - gdzie byłem(kolejność nie do końca prawidłowa):

ZOO - nie jest olbrzymie, ale jest przyjemnie zrobione, cena też przystępna. Mimo średniej pogody 2h minęły. Fajne miejsce gdzie przechodzi się przez takie łańcucy i wchodzi się do niczym(poza barierką) nie oddzielanego ptasiego pomieszczenia, bez siatek i kratek. A naprwdę świetna jest małpiarnia! Jedyne co razie to te dziado-ogródki działkowe po lewej strony idąc do ZOO, pewnie w lecie to jest zasłonięte zielenią, ale teraz trochę syfu można pooglądać.

Rekreacja - osobiście tym razem nie korzystałem, ale Bolko i Pasieka skojarzyły mi się (oczywiście zchowując skalę i różnicę klimatyczną) z budapesztańską Wyspą Małgorzaty. Świetne miejsca, w Krakowie mi bardzo czegoś takiego brakuje. W siłowniach outdorowych, macie chyba rekord w przeliczeniu na mieszkańca. Ale nawet w środku grudnia widziałem ćwiczących. Do wyciszenia się, polecam bulwary nad Młynówką od Korfantego na południe - do tamy.

Wieża Piastowska - Nowiutka i multimedialna, ok, chociaż bardziej chyba o młodszych jest to pomyślane, za dużo w środku nie ma do oglądania, ale widok z góry to rekompensuje. Całe miasto jak na dłoni(mimo słabej pogody), w sam raz na początek, można się łatwo zorientować gdzie leżą inne rzeczy. Wejście z przewodnikiem.

Okolica wieży - całkiem przyjemnie, choć oczywiście amfiteart zamknięty na 4 spusty, staw bez wody, a TOROPOLowi przydałby się lifting.

Wieża ciśnień - widać ja z daleka i to podkusiło... niestety nic tam człowiek nie zastał. Bedąc niedawno w Bydgoskiej miałem nadzieje na powtórkę. No niestety, maracana Oderki też zamknięta, więc spacer tam nie był najszczęśliwszy, na dodatek dopiero dziś sprawdziłem, że kawałek dalej jest bardzo ciekawy Okrąglak, no ale o dzień za późno...

Stare masto - całkiem przyjemne (poza okolicą pl. Sebastiana i... parkingiem placem Kopernika), lepsze jednak do odbiou po zmroku - w dzień jak dla mnie za bardzo w oczy razą pobazgrane ściany. Ratusz przyjemny, aleja gwiazd wkomponowana i "nie nachalna". Jakaś budka muzyczna(?) stoi tam i średnio pasuje, tym bardziej że zepsuta. A i te auta z Rynku przydałoby się całkiem eksmitować.

al. Krakowska - szału nie ma. W nd nie żyje, Solaris wchłonął wszystkich ludzi.

Muzeum Śląska Opolskiego - myślałem, że to do zaliczena raz dwa, a wessało na dłuuugo. Całkiem spore, dużo materiałów z różnych działow, szczególnie nt. historii samego miasta. Multimedialnie (m.in "gadająca makieta") i nowocześnie. Dodając do tego cenę (5/3zł), to nic tylko iść, bo to praktycznie za darmo! Szkoda, że wejście jest tak dziwnie schowane za murem. Nie kumam koncpecji.

Kościoły - IMO tak szczerze godne uwagi to Franiszkanów i... drzwi katedry, oraz ona sama z zewnątrz.

Pl. Wolności - bardzo przyjemne miejsce, otoczone bardzo porządnymi budynkami - Biblioteką i Filharmonią. Zarówno w dzień i w nocy prezentuje się zacnie!

Tereny "na górce" - bardzo schludnie zrobione i utrzymane, niestety po zmroku ciemno jak w d... i część postaci niepodpisanych, dla autochtonów zapewne oczywiste, ale ja za lotny w ważnych postaciach Opola jednak nie jestem.

"Wenecja" - w dzień hmmm... chyba liczyłem na coś więcej, za to w nocy z iluminacja i odbiciem w lustrze wody miodzio! Szkoda tylko, że ta śluza psuje kadr (wiem, zabytkowa) i najlepszy widok jest z ukosa - okolic Zamkowej. Trochę słabym efektem jest to, że bulwar jest nieco niżej i koła jeżdżących samochodów są w okolicy wyskości głowy... ale może to już czepialstwo. W nocy jest pięknie.

Plac Daszyńskiego - bardzo miłe miejsce, w nocy wyjątkowo ładnie zatopione w świetle. Kontrastuje to trochę z Kołłątaja i Darmota - IMO na tych ulicach jest po prostu ciemno. Sam pedał przereklamowany! Spedaliliście trochę na siłe.

Dworzec kolejowy - pozytywnie, niezła wizytówka dla gości, szkoda tylko, że nie zrobiono ruchomych schodów w górę w głównym ciągu, przydatna rzecz na dworcach w XXIw.

Dworzec autobusowy - yyy no lepiej niż w Katowicach. a na serio - jest jakiś plan na niego w jakimś skończonym czasie?

I crčme de la crčme czyli... Grabówka. W wielu miejscach jadłem naleśniory, ale to jest numer 1. I nie dość, że smacznie to błyskawicznie - 2-3min od zamówienia :lubieto:. Jednak trzeba uważać, wchodzi się na jednego... a to takie pyszne... i zamawiasz jeszcze...

Jak ktoś nie ma pomysłu na wiosenny czy letni weekend to polecam Opole, szczególnie jak ktoś wybiera się z pociechami - ZOO i okoliczne place zabaw i inne rekreacyjne bajery, wieża, muzeum, naleśniki, a to wszystko w miarę blisko siebie - do zrobienia podczas niemęczącego spaceru.

el.polako, MHL, Indyk, Scareface liked this post
Old December 10th, 2014, 02:29 PM   #16
MHL
Michał

MHL's Avatar

Czifo oby więcej takich jak Ty! To miasto baaaardzo tego potrzebuje
Quote:
Originally Posted by Czifo View Post
Stare masto - całkiem przyjemne (poza okolicą pl. Sebastiana i... parkingiem placem Kopernika
Podobno w 2015 ma się rozpocząć rozbudowa Solarisa w stronę tego parkingu na pl. Kopernika (handel, usługi, ewentualnie część hotelowa i podziemny parking na zasadzie PPP - miasto wniesie grunt). Zagospodarowany i oddany pieszym zostanie wtedy sam plac Aktualnie robią ocenę oddziaływania na środowisko.

Quote:
TOROPOLowi przydałby się lifting.
W 2015 zapisali 4,6 mln na remont wnętrza i dachu.. może elewacja też się załapie.

Quote:
Dworzec autobusowy - yyy no lepiej niż w Katowicach. a na serio - jest jakiś plan na niego w jakimś skończonym czasie?
Dworzec przejął właściciel Sindbada. Planowana jest w tym miejscu galeria handlowa z parkingiem.

Quote:
Sam pedał przereklamowany! Spedaliliście trochę na siłe
Spowszedniały Ci takie widoki?

Dzięki za cynk w sprawie Muzeum Ś.Op., będę musiał w końcu zajrzeć

A na piwie byłeś?
Old December 10th, 2014, 05:40 PM   #17
kiew
Registered User

kiew's Avatar

Quote:
Wieża ciśnień - widać ja z daleka i to podkusiło... niestety nic tam człowiek nie zastał. Bedąc niedawno w Bydgoskiej miałem nadzieje na powtórkę. No niestety, maracana Oderki też zamknięta, więc spacer tam nie był najszczęśliwszy, na dodatek dopiero dziś sprawdziłem, że kawałek dalej jest bardzo ciekawy Okrąglak, no ale o dzień za późno...
Okrąglaka nie masz co żałować, jest obecnie w remoncie i nawet byś zbyt blisko nie podszedł. Zresztą to obiekt bardzo mocno popadający w ruinę w ostatnich latach , przed rozpoczęciem remontu był chyba pond rok zamknięty dla jakichkolwiek imprez ze względu na zły stan budynku. Po remoncie może będzie lepiej, choć wiele osób w Opolu było zdaje się za zburzeniem go, sprzedaniem terenów pod inwestycje, a zbudowanie nowoczesnej hali widowiskowo- sportowej przy obwodnicy. Celowo Ci nie pisałem o okrąglaku, stadionie i wieży ciśnień, bo wiele do zobaczenia nie ma, a kawałek spaceru po mało atrakcyjnej okolicy jest. Z ciekawostek to identyczny okrąglak stał też w Olsztynie (po przeniesieniu wojewoda skorzystał z gotowych projektów i też postawił dla ludu), ale to można wyczytać w wiki.
Stadion też nic ciekawego. Jedna trybuna(nieczynna) to wał ziemna, a druga już "nowoczesna" betonowa. Ale to chyba była jedna z pierwszych takich inwestycji w Polsce, więc mało kto się na tym znał, także nową trybunę projektował architekt wg. zasad "domek umiem zaprojektować, to stadionu nie dam rady?", więc wyszło bardzo źle w każdym względzie. Zresztą nikt nie patrzył wtedy na taką trybunę przez pryzmat powierzchni jakie może stworzyć, więc jedyna infrastrukturą jaka powstała w trybunie to 3 budki dla komentatorów i toalety. A trybuna na 5k ludzi... Zresztą tu podobnie jak z Okrąglakiem, większość by wolała zaorać to miejsce, sprzedać pod inwestycje, a nowy, nowoczesny obiekt postawić przy obwodnicy.

Quote:
al. Krakowska - szału nie ma. W nd nie żyje, Solaris wchłonął wszystkich ludzi.
Przed Solarisem było podobnie, nawet mam wrażenie, że teraz jest trochę więcej sklepów, knajp przy krakowskiej i okolicach niż kiedyś. Oczywiście w niedzielę 90% zamknięte

Quote:
Muzeum Śląska Opolskiego - myślałem, że to do zaliczena raz dwa, a wessało na dłuuugo. Całkiem spore, dużo materiałów z różnych działow, szczególnie nt. historii samego miasta. Multimedialnie (m.in "gadająca makieta") i nowocześnie. Dodając do tego cenę (5/3zł), to nic tylko iść, bo to praktycznie za darmo! Szkoda, że wejście jest tak dziwnie schowane za murem. Nie kumam koncpecji.
Tu mnie zaskoczyłeś. Multimedialne, nowoczesne, wciągające to ostatnie przymiotniki jakie bym powiązał z tym muzeum. A to znak, że jednak przebudowa i remont bardzo wiele zmieniły też w ekspozycji, trzeba iść.

Quote:
Tak jak napisał @MHL, dworzec (i opolski PKS) od dłuższego czasu jest prywatny, w rękach właściciela Sindbada. Tak naprawdę żadne konkrety ze strony inwestora się nigdy nie pojawiły, a galeria handlowa to wizje sprzed kupna przez Sindbad i jakieś pomysły publikowane w gazetach po kupnie, ale zawsze ze strony właściciela było "bez komentarza". Ogólnie niestety to co się pojawiało to raczej urbanistyczna i architektoniczna katastrofa.

Quote:
Jak ktoś nie ma pomysłu na wiosenny czy letni weekend to polecam Opole, szczególnie jak ktoś wybiera się z pociechami - ZOO i okoliczne place zabaw i inne rekreacyjne bajery, wieża, muzeum, naleśniki, a to wszystko w miarę blisko siebie - do zrobienia podczas niemęczącego spaceru.
Warto dodać, że z atrakcji na ciepłe dni to Opole ma bardzo bogatą ofertę kąpielisk. Jest miejski odkryty basen (za stadionem Odry), są dwa miejskie, darmowe kąpieliską (nawet w jakąś infrastrukturą typu szatnie) w dawnych kamieniłomach (Bolko i Silesia), do tego są jeziora na Malinie (które też są zdaje się legalne, objęte opieką ratowników). Do tego są jeszcze dwie kolejne kamionki w których kąpiel jest oficjalnie zabroniona (Odra i Piast). Do tego 15km od Opola jest kompleks jezior turawskich, gdzie ze 3 niezależne kąpieliska pewnie są (strasznie dawno nie byłem, więc nie wiem). Także do plażingu miejsc nie brakuje, znajdzie się też miejsce na żagle czy windsurfing, a i nawet wakepark działa chyba od roku czy dwóch na Silesii. A cały ten dobrobyt zawdzięczamy cementowaniom, których kiedyś w Opolu działało kilka i zostały po nich wyrobiska, zresztą jedyna ciągle czynna cementowanie ciągle eksploatuje jedno wyrobisko w zasięgu pieszym od centrum (w sumie spod wierzy ciśnień to już tylko 10 minut na nogach), co też dość ciekawe może być, ale to znowu na ciepłe dnia.

Quote:
Originally Posted by MHL View Post
Podobno w 2015 ma się rozpocząć rozbudowa Solarisa w stronę tego parkingu na pl. Kopernika (handel, usługi, ewentualnie część hotelowa i podziemny parking na zasadzie PPP - miasto wniesie grunt). Zagospodarowany i oddany pieszym zostanie wtedy sam plac Aktualnie robią ocenę oddziaływania na środowisko.
Tylko niestety to co się pojawiało w mediach dotychczas to też był architektoniczny i urbanistyczny dramat. Kiepska, niepasująca dobudówka, zabudowująca oś widokowej Kośnego (ta ulica z tym nowym teatrem)- wzgórze uniwersytecki (a dokładnie uliczka do kościoła na górce). Poza osią widokową jest to też dość popularny trakt komunikacyjny, najkrótsza droga z tych okolic do rynku i małego rynku.

Jako ciekawostkę można dodać, że plac Kopernika to było kiedyś najpopularniejsze i największe targowisko miejskie (jeszcze przed wojną nawet). Mieli je przenieść, a teren uwolnić dla miasta i mieszkańców, ale jak widać targ przenieśli, ale teren odziedziczyły samochody.

Jako drugą ciekawostkę można też dorzucić, że w miejscu gdzie stoi Solaris przed wojną działał browar (zresztą np. tam gdzie jest Toropol też był browar), zabudowania w miarę przetrwały wojnę, ale miejsce nigdy nie odzyskało dawnej funkcji. W 1977 roku rozebrali wszystkie zabudowania i też był długo dziki parking tam.

Jako trzecie ciekawostka to galerię handlową w tym miejscu rozpoczęto budować w 2000 roku, zamknięto stan surowy i... skończyła się kas. Stało to tak przez 6 lat! Wtedy to byś dopiero zrobił Tylko kino się wykończyło samo i jeden narożnik budynku działał, a cała reszta stała w stanie surowym. Także jak budowali Solarisa to wyburzali cały niedoszły "Copernicus Center", poza kina i budowali dookoła niego. Kino przez większość tego czasu działało.

A jako czwartą najmniejszą ciekawostkę dodam, że budynek Solarisa ma nawiązywać do browaru zastosowanym materiałami (cegła) i kształtem (faktycznie obrys budynku pokrywa się w większości z teren browaru, choć to jednak w dużej mierze wynika z kształtu działki). Ogólnie jak na galerię w centrum miasta Solaris jest całkiem dobrym obiektem, choć niestety ciągle jest galerią. Nie jest przeskalowany, schludny i stonowany architektonicznie, nie jest oblepiony reklamami sklepów, ma 3 wejścia z ulicy + kilka wejść bezpośrednio do lokali w parterze. Jedynie narożnik od strony Oleskiej jest marny i zamknięty, ale to jest akurat fragment, którego wygląda jest spadkiem po "Copernicus Center", bo tam mieści się kino.

P.S. Nigdy tak o tym nie myślałem, ale czytając i pisząc w tym wątku wydaje mi się, że Opole to miasto idealne na weekendowy, wiosenny czy letni weekend. Z dziećmi i bez, takie odpoczywaj i zwiedzaj. Parę obiektów do zobaczenia, zielono, dużo miejsc na spacery, nad wodę, siłownia na świeżym powietrzu, a i wieczorem jest gdzie wyskoczyć (przynajmniej przez pierwsze kilka dni, potem trzeba powtarzać te same lokale).
Old December 11th, 2014, 12:02 PM   #18
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
Originally Posted by kiew View Post
Po remoncie może będzie lepiej, choć wiele osób w Opolu było zdaje się za zburzeniem go, sprzedaniem terenów pod inwestycje, a zbudowanie nowoczesnej hali widowiskowo- sportowej przy obwodnicy.
...
Zresztą tu podobnie jak z Okrąglakiem, większość by wolała zaorać to miejsce, sprzedać pod inwestycje, a nowy, nowoczesny obiekt postawić przy obwodnicy.
Okrąglak i stadion mają bardzo dobre położenie. Zupełnie nie rozumiem dlaczego większość opolan miałoby chcieć przenosin w okolice obwodnicy.

el.polako liked this post
Old December 12th, 2014, 03:08 AM   #19
el.polako
Registered User

Likes (Received): 550

Bo koło obwodnicy mogą powstać wieeelkie parkingi
el.polako no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2014, 04:25 PM   #20
kiew
Registered User

kiew's Avatar

Wątek turystyczny, więc nie ma co tutaj prowadzić takich dyskusji. Lepiej zostawić przestrzeń jakby komuś kiedyś przyszło do głowy coś zapytać/dopisć, a dyskusje dotyczące lokalnych kwestii prowadzić gdzieś indziej.

@Zajf, wysłałem Ci przez PMke dość rozbudowaną odpowiedź dotyczącą Twoich wątpliwości
@el.polako, a Tobie nie wysłałem, bo tani antysamochodowy hejcik nie wskazuje jakobyś był zainteresowany informacja i dyskusją w kwestii lokalizacji tych obiektów. Najłatwiej wszystko zaszufladkować i odrzucić jako pomysł "prosamochodowy", a w tym przypadku chodzi o zupełnie inne względy.

el.polako liked this post
Reply

Tags
opole, opolskie

Thread Tools

Posting Rules