daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 17th, 2005, 04:42 PM   #1
HTP
Advanced user

Likes (Received): 11

[Rosja] Infrastruktura drogowa

krajów nadbałtyckich b\ZSRR......
my tu gadugadu i Zachodzie, naszym dzikim zaqchodzie na drogach a ja ciekaw jestem autostrad na wschodzie i bałkanach.
Pozdr
HTP no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 17th, 2005, 05:08 PM   #2
km4
Registered User

km4's Avatar

Likes (Received): 1

Na wschodzie to chyba nie maja w ogole takiego słowa jak autostrada
W Rosji jest chyba w ogole tylko 1 obwodnica Moskwy z dwoma wypustkami , systematycznie przedłuzanymi
km4 no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2005, 05:14 PM   #3
km4
Registered User

km4's Avatar

Na Autostrady.com sa
Ukraina - http://www.transmag.lviv.ua/en/index.htm
Serbia - http://www.dzp.co.yu/
ale to chyba znasz
km4 no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2005, 08:11 PM   #4
HTP
Advanced user

Quote:
Originally Posted by Voytek on the road
PO i PIS dadzą PO-PIS i zagrają tak - naobiecują tysiące dróg i nic nie wybudują bo nie są robotnikami. Posłowie to tylko drodzy w utrzymaniu aktorzy, a nie bezpośredni budowniczowie dróg. Chyba jestem za anarchią...

Czego my po nich oczekujemy? Bo ja tylko aby wykonali podstawowy program infrastruktury z poślizgiem do 5 lat. I niech zostawią miejsce na wykonanie w przyszłości wizji, takich jak moje - 3800 km bezpłatnych autostrad.

Właśnie kupiłem sobie najnowszy atlas drogowy (w Motorze za 5 zł ) aby popatrzeć na rozwijającą się sieć drogową Europy. Zauważyłem na niej:

1. Niemcy, Francja, Włochy, Portugalia i inne bogate kraje wciąż namarzają swoje trasy i ani nie myślą poczekać aby dogonili ich Polacy.
2. pomorska A-1 i kulczykowska A-2 do Świecka są w budowie.
3. Rumunia łączy swoje odcinki w długą autostradę Europa Zachodnia-Bukareszt-port (Konstancja).
4. Ukraina i Białoruś nie mają żadnej autostrady – dziwne, widocznie co atlas to inne podejście do tematu. Ale Rosja za to ma spory kawał od Moskwy do Kurska.
5.Pięknie rozrosła się Gracja – skończyli już arterię północ-południe (Saloniki-Ateny-Patra), a tą wschód-zachód kończą (najbardziej skomplikowana trasa świata).
6. Chorwacja, Serbia, Macedonia są świetnie skomunikowane z zachodem. Brawa!
7. Węgry posiadają już autostrady promieniście rozchodzące się od Budapesztu w czterech kierunkach – Wiedeń, Balaton, Belgrad i Koszyce / Lwów. Gratulacje!
8. Szwecja jest już bliska połączeniu głównych miast drogami najwyższej klasy.

Jestem załamany tylko naszą sytuacją i chyba zamknę się w sobie .

Żegnam wszystkich, wyjeżdżam na wakacje do Bułgarii. Później zdam wam relację jaka tam jest sytuacja na drogach.
Mam atlas gdzie jednakowo sa oznaczone autostrady, exzpresówki, i drogi GP typu gierkówki, wiec nie jest to miarodajne dla Rosji....ale wpisując na www.viamichelin.com to wychodzi droga Moskwa.....w kierunku Kurska 152 km autostrada, a dalej drogą GP 2X2 tylko że na mapie oznaczona jak autostrada, ale w kilometrażu nie zaliczana do autostrady.....podobnie ma sie cały odcinek Moskwa - Petersburg
Old July 17th, 2005, 10:22 PM   #5
porys
Registered User

porys's Avatar

Likes (Received): 12

droga Moskwa - St. Petersburg

Droga z Moskwy do Petersburga ma miejscami parametry Autostrady, miejscami naszej gierkówki ale najaczęsciej jest to droga 3 pasmowa - 1 pas w stronę Moskwy 1 w stronę Petersburga i 1 środkowy do wyprzedzania - nie musze pisać jakie to niebezpieczne. Dodać do tego należy totalny brak kultury jazdy wśród rosyjskich kierowców. Jako usprawiedliwienie mozna napisać o szerokich utwardzonych poboczach z obu stron jezdni + obwodnice wokół wszystkich miast na trasie.
porys no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2005, 10:52 PM   #6
lazej
Lodzermensch from iron

Likes (Received): 394

Quote:
Originally Posted by porys
Droga z Moskwy do Petersburga ma miejscami parametry Autostrady, miejscami naszej gierkówki ale najaczęsciej jest to droga 3 pasmowa - 1 pas w stronę Moskwy 1 w stronę Petersburga i 1 środkowy do wyprzedzania - nie musze pisać jakie to niebezpieczne.
O w mordę - nie wiedziałem, że są na świecie takie rozwiązania. Pas dla kamikaze. Chociaż z drugiej strony ma to tę zaletę, że największe niebezpieczeństwo czołowego zderzenia dotyczy najbardziej szarżujących kierowców, zaś chyba delikatniej obchodzi się z kierowcami wolącymi spokojniejszą jazdę.
lazej no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2005, 11:36 PM   #7
HTP
Advanced user

Quote:
Originally Posted by lazej
O w mordę - nie wiedziałem, że są na świecie takie rozwiązania. Pas dla kamikaze. Chociaż z drugiej strony ma to tę zaletę, że największe niebezpieczeństwo czołowego zderzenia dotyczy najbardziej szarżujących kierowców, zaś chyba delikatniej obchodzi się z kierowcami wolącymi spokojniejszą jazdę.
nie wiem czy wiesz ale niektóre expresówki mają tak wyglądać....zwłasza w Polsce pólnocnej i wschodniej......mają być szerokie, tak żeby za 30-40 lat dobudowac 2nd jezdnie i byłaby o parametrach 2X2 z pasem awaryjnym kolo 3,5 metra.....a tak to 1X1X1 - jak to wogole zapisac + pobocze utwardzone koło 1 metra...
Old July 18th, 2005, 01:06 AM   #8
zdzihoo
Registered User

zdzihoo's Avatar

Likes (Received): 169

Quote:
Originally Posted by lazej
Chyba mimo wszystko jest to bezpieczniejsze niż zwykła szosa..., chociaz jak dwóch typów zacznie wyprzedzać na raz, to mogłby być problem z ustaleniem pierwszeństwa
zdzihoo no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2005, 02:01 AM   #9
cichus1
Registered User

cichus1's Avatar

Likes (Received): 4

Te drogi z trzecim pasem po srodku do wyprzedzania to nie taki glupi pomysl, o czolowce nie ma mowy bo srodkowy pas jest naprzemienny - raz do wyprzedzania w jedna strone raz w druga, nie jestem pewien co ile kilometrow, ale i tak uwazam to za lepsze rozwiazanie niz polskie drogi, gdzie wszyscy, wszedzie jada srodkiem na trzeciego na czolo. we francji sa takie 3pasmowki
ale i tak nie pojmuje czemu nie zrobic od razu 4 pasow i sie nie baiwc w srodkowy pas chyba tylko, zeby ograniczyc predkosc kierowcow

Last edited by cichus1; July 18th, 2005 at 02:07 AM.
cichus1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2005, 02:29 PM   #10
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Likes (Received): 4039

Quote:
Originally Posted by cichus1
Te drogi z trzecim pasem po srodku do wyprzedzania to nie taki glupi pomysl, o czolowce nie ma mowy bo srodkowy pas jest naprzemienny - raz do wyprzedzania w jedna strone raz w druga, nie jestem pewien co ile kilometrow, ale i tak uwazam to za lepsze rozwiazanie niz polskie drogi, gdzie wszyscy, wszedzie jada srodkiem na trzeciego na czolo. we francji sa takie 3pasmowki
ale i tak nie pojmuje czemu nie zrobic od razu 4 pasow i sie nie baiwc w srodkowy pas chyba tylko, zeby ograniczyc predkosc kierowcow
takie cos jest na ekspresowce pod wiedniem jaks ei przez znojno jedzie. I przy nie za duzym ruchu zdaje to egzamin.
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2005, 02:59 PM   #11
DonDiegoDeLaVega
ZdzisławDyrman-zasadniczo

DonDiegoDeLaVega's Avatar

Likes (Received): 4588

to tez rozwiazanie czesto spotykane na niemieckich Bundesstrassen.jest jedno ale-niemieccy kierowcy jezdza rownym tempem i wszystko iidzie gladko.a jak bedzie w Polsce?na ulice wjedzie traktor lub kombajn i trzeba bedzie sie wlec 20km/h dopoty,dopoki nie zacznie sie drugi pas za pare kilometrow i dopiero wtedy bedzie mozna wyprzedzic (wczesniej bedzie podwojna ciagla).w polskich warunkach rozwiazanie to moze sie nie sprawdzic...
Old July 18th, 2005, 04:24 PM   #12
gigi28
Registered User

gigi28's Avatar

Likes (Received): 0

www.viamichelin.com

Patrzcie ile, według tego atlasu, jest autostrad w Obwodzie Kaliningradzkim. Czyżby hitlerowskie?
gigi28 no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2005, 04:26 PM   #13
gigi28
Registered User

gigi28's Avatar

Nie mówiąc już nic o państwach bałtyckich... Czasami dobrze być małym - taka jest moja refleksja.
gigi28 no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2005, 10:27 PM   #14
ryjek
ryjek

ryjek's Avatar

Likes (Received): 1748

Quote:
Originally Posted by gigi28
www.viamichelin.com

Patrzcie ile, według tego atlasu, jest autostrad w Obwodzie Kaliningradzkim. Czyżby hitlerowskie?
to jakis bzdet - według tej mapy na Ukrainie tez same autostrady - np. od granicy z Polską do Lwowa - autostrada - tymczasem tam jest droga nie dość że zwykła dwupasmowa (z poboczami) to jeszcze taka, że nie wiem co to za kategoria - chyba utwardzona, małorolna, zalecane gąsiennice i zapas wody.
Old July 18th, 2005, 10:42 PM   #15
porys
Registered User

porys's Avatar

Likes (Received): 12

Quote:
Originally Posted by cichus1
o czolowce nie ma mowy bo srodkowy pas jest naprzemienny - raz do wyprzedzania w jedna strone raz w druga, nie jestem pewien co ile kilometrow,
Takie rowiązanie widziałem w Szwecji - w Rosji natomiast na rzeczonej trasie pomiędzy Pitrem a Moskwą droga wyglądała tak jak opisałem - pas środkowy służył do jazdy w obu kierunkach na całej długości (tzn. na długości danego odcinka).
porys no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2005, 10:45 PM   #16
HTP
Advanced user

Quote:
Originally Posted by ryjek
to jakis bzdet - według tej mapy na Ukrainie tez same autostrady - np. od granicy z Polską do Lwowa - autostrada - tymczasem tam jest droga nie dość że zwykła dwupasmowa (z poboczami) to jeszcze taka, że nie wiem co to za kategoria - chyba utwardzona, małorolna, zalecane gąsiennice i zapas wody.
tak tylko że tam wsztstkie drogi na wschód od BUga atlas uznajez jeżeli maja 2 pasy jako autostrady.....a policz sobie kilometraż tam na viamichelin Rzeszów - Kojow to wyjdzie że autostradą 0 km, a dla odmiany Moskwa - Kursk, tez tylko czesc 152 km jest autobahną, a i tak całośc narysowana jak autostrada. Chyba to wynika z tłumaczenia magistralnyje dorogi...
Old July 18th, 2005, 11:56 PM   #17
SFK
Registered User

SFK's Avatar

Widzę, że sezon ogórkowy w pełni.

Ja pójdę jeszcze dalej na wschód
Taką drogą jechałem 5 lat temu w Chinach z Szanghaju do Suzhou (takie mniejsze paromilionowe miasto)

Zwracam uwagę jak wygląda pas zieleni na normalnym odcinku drogi. Generalnie należy przyznać, że estetyka tych dróg jest wprost niewiarygodna właśnie pod tym względem. No ale nie solą w zimie więc coś tam rośnie.

Zresztą skośnoocy budują autostrady jak szaleni... W samym Szanghaju jest niesamowita obwodnica śródmiejska w postaci prawie pełnego ringu idącego w większości estakadą.

No to tyle. Co do dróg w Rosji to pamiętam głównie Moskowskoje Kolco (super droga, 103 km pełnej obwodnicy autostradowej) na którym w miejscowości Chimki czyszczono barierę spycharko-ładowarką ze skrętną osią która zamiast łyżki miała zamontowane szczotki Wyglądało to dość kosmicznie. W samej Moskwie generalnie wielopasowe ulice w bardzo różnym stanie utrzymania.

Tutaj parę zdjęć Artura i spółki którzy pojechali z Krakowa do Władywostoku - widać na paru zdjęciach jakie tam są autostrady http://wyprawy.onet.pl/5131,gal,ekspedycja.html

Last edited by SFK; September 2nd, 2005 at 10:13 AM.
SFK no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2005, 05:46 PM   #18
HTP
Advanced user

up

dzięki za relację z Chin.....
Nikt nie ma jakis innych linków, fotek ze wschodu?
Zadałem pytania na inney pod-forum http://skyscrapercity.com , ruskim, bo język coś tam znam ale nikt nie odpowiada, zreszątą ruch tam mały a jak juz to pokazują zdjęcia "bolszych" budynków ....
Old July 27th, 2005, 08:59 PM   #19
Voytek on the road
art of looking sideways

Voytek on the road's Avatar

OPIS TRASY PL-SK-HR-RU-BG

Vitam Vas ponownie po przerwie! Ach, ile się uzbierało przez te dwa tygodnie zaległości. Aż mnie głowa boli. No dobra – do rzeczy.

Większość z nas zna podróżowała po Europie Zachodniej, oglądała zdjęcia satelitarne, mapy tych krajów zna na pamięć. Czujemy przesyt czytając ile set kilometrów autostrad zostaje dobudowanych we Francji, Niemczech. To już było i się nieco znudziło.

Tak jak Wy interesuję się siecią dróg/autostrad na wschodzie i Bałkanach, bo informacje o nich są w internecie niezwykle trudno dostępne. W atlasach jest dużo błędów. Wróciłem właśnie z Bułgarii (Złote Piaski k/Varny). Zjechałem Europę środkowo-południową na skos, dużo widziałem i zapamiętałem. Podróżowałem w autokarze 35 godzin (osobówką jedzie się 20) oczywiście w pierwszym rzędzie, tak, aby później móc Wam zdać relację z trasy.

Z Katowic jechaliśmy A-4 do Krakowa, dalej udaliśmy się krajową czwórką do Tarnowa, która w porównaniu do późniejszych widoków okaże się niezwykle szeroka (pobocza, pasy rozbiegowe) i fajna. W nocy jest pusta i jedzie się nią bardzo przyjemnie. Słyszałem jednak co dzieje się tam za dnia. Następnie przez Krosno dotarliśmy do przejścia polsko-słowackiego w Barwinku.

Kierowca omijał Presow i Koszyce. Drogi na Słowacji są niezwykle wąskie (miejscami tylko 5 m) i połatane, ale dość puste. Na parkingach stały oczywiści (prawie) same Skody. Na stacjach benzynowych można płacić co się ma (złotówkami, forintami, czeskimi koronami etc.). Bez przeszkód pokonaliśmy ze stałą prędkością 100 km/h wąski pas lądu należący do tego państwa.

Później udaliśmy się na Węgry, w których się zakochałem. Wszędzie piękne pola uprawne. Drogi krajowe są w świetnym stanie, choć znowu bez pobocza. Właściwie przez cały przejazd znaki informowały nas jak dostać się na odległą autostradę M-3 do Budapesztu, która widocznie zbiera ruch z ogromnego terenu. We wszystkich wioskach widać kwiaty, zadbaną zieleń i nowowybudowane, kolorowe, parterowe domki jednorodzinne-wille. I to prawie w każdej wsi! Zachwyciła mnie Nyiregyhaza i Debrecen (na wschodzie!), przez które przejeżdżaliśmy. W tych miastach jeżdżą najnowsze modele samochodów zachodnich koncernów, a za autobusy służą tylko Solarisy. Każdego, kto chce poczuć powiew innego świata w Europie Wschodnie zapraszam na Węgry. No, ale wiadomo, kraj jest bogaty o przetrwał prawie bez uszkodzeń II wojnę światową (trzymał z Niemcami) i komunizm.

Wszystko zmieniło się na granicy węgiersko-rumuńskiej. Zaskoczyła nas długa kontrola graniczna i pierwsze kilometry zrobione w Rumuni – kręta, droga z płyt, kilkakrotne przecinająca torowisko i ...bose dzieci, żebrzące o pieniądze. Pierwsze miasto – Oradea – sprawiło pozytywne wrażenie. Widać biedę, ale wszystko jest ok. Wyobrażałem sobie gorsze rzeczy. Ok. 70 % samochodów to stare Dacie (Loganów jest tam mało). Ale na drogach często można spotkać samochody najnowsze. Postoje proszę planować na pierwszej lepszej stacji bo kolejnej możecie długo nie zobaczyć. Następnie zaczęło się piekło przez Transylwanię, czyli południowe Karpaty (wysokie ale nie masakrycznie strome). Co najdziwniejsze, droga przez góry jest w świetnym stanie i prawie zawsze o przekroju 1x3 (z pasem podjazdowym dla TIRów, których jest tam bardzo dużo), umożliwiającym bezpieczne wyprzedzanie, nawet autokarem. Rumuni nie stać jednak na tunele i często można spotkać ograniczenia prędkości do 30 km/h, spowodowane ostrymi serpentynami, (sporadycznie trzeba wykonywać zakręty w miejscu). Bukareszt to taka większa, ale niższa (brak drapaczy) i biedniejsza Warszawa. Także bez obwodnicy klasy S czy A. Droga stolica-Konstanta ma na sporym odcinku przekrój 1x4, więc jedzie się bardzo przyjemnie. Nikt nie wyprzedza, ruch na wszystkich czterech pasach odbywa się z prędkością 110 km/h. Takie rozwiązanie stosuje się w tym kraju dosyć często. Największy port przejechaliśmy w sporych korkach na światłach. Później pojechaliśmy na południe E-87. Przejechałem Rumunię najdłuższą drogą jaką się dało – korytarzem E-60, czyli kombinacją dróg krajowych 1, 24 i 39. Trwało to 15 godzin, pokonałem ok. 800 km.

Po rygorystycznej kontroli zaleźliśmy się w Bułgarii. Znowu powitały na dobre (niedziurawe, ale wąskie jak wszędzie) drogi i pola np. z winną latoroślą. Dojazd do Zlatni Piasaci jest przyjemny, bo od Konstanty jedzie się wzdłuż morza i podziwia widoki (np. Kaliakra). Wszystkie Taksówki są ostrego koloru żółtego (tanie). Po kilku dniach wybraliśmy się do Neseberu (kierunek Burgas). Od kurortu do Varny (20 km) jedzie się drogą dwu-jezdniową, kolizyjną, ale bez świateł. Przejazd przez południową, przemysłową dzielnicę 300 tysięcznego miasta odbywa się długą estakadą o łagodnym wzniosie, aż do przekroczenia kanału warnieńskiego nowym, wysoko-zawieszonym mostem (wcześniej był zwodzony). Teoretycznie już wtedy rozpoczyna się autostrada A-5, biegnąca na południe, ale na długim moście nie wygospodarowano ani pobocza ani opaski wewnętrznej. Asfaltowa autostrada została wybudowana w latach 90-tych i spełnia odpowiednie parametry. Drażni jedynie brak telefonów alarmowych i tylko częściowe ogrodzenie. Pobocze jest, i to 3 metrowe. Szkoda, że kończy się po 15-20 km. Przewodnik tłumaczył nam, że bez pomocy finansowej Unii Bułgaria nie może pozwolić sobie na jej przedłużenie, bo dalej zwykła droga wiedzie serpentynami i w przypadku A-5 konieczne byłyby tunele.

Podsumowanie - podróż autostradami jest taka nudna! Jeżeli możecie na zachodzie z niej zjechać, to zapuśćcie się głębiej – poznajcie ludzi, budownictwo i krajobraz. Acha, zapraszam wszystkich do pięknych Złotych Piasków, bo naprawdę wygląda nocą jak Las Vegas.

Kolejną sprawę, którą chciałbym poruszyć jest wygląd rejestracji. Polskie, Rumuńskie i Bułgarskie wyglądają tak samo (po lewej stronie niebieski prostokącik z narodową flagą, przystosowaną do zamiany na gwiazdki). Zeszłoroczne słowackie i węgierskie miały flagi na białym tle, ale teraz oba kraje wprowadziły już niebieskie tło dla gwiazdek. Czekamy na Polskę, tą ukochaną, z najlepszymi drogami krajowymi z całej trasy.

Dzięki za uwagę. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie tej ciekawej trasy/dojazdu do Złotych Piasków to proszę pisać via private massages.

Na koniec, dla spragnionych zdjęć, wrzucam linka do rosyjskiej Federalnej Agencji Dróg Krajowych (po angielsku i rusku). Uwaga, dużo tam propagandy, ale informacje są wyczerpujące. Czyta się przyjemnie. Dowiecie się także, że głównym celem ogromnej Wszechrosiji jest budowa zwykłych, jedno-jezdniowych, asfaltowych dróg krajowych, bo u nich zdążają się nawet drugi główne ziemne, z brodzeniami.

Strona główna:
http://www.rosavtodor.ru/en/

Galeria:
http://www.rosavtodor.ru/doc/fotogal...plate_en_1.htm

Proszę o komentarze tego co znajdziecie na stronie rosavtodor’u

Pozdrawiam, Vojtek

A-8 Na skos Polski!

Last edited by Voytek on the road; July 28th, 2005 at 03:53 PM.
Voytek on the road no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2005, 09:21 PM   #20
Voytek on the road
art of looking sideways

Voytek on the road's Avatar

Quote:
Originally Posted by HTP and Ryjek
- To jakiś bzdet - według tej mapy [viamichelin] na Ukrainie też same autostrady - np. od granicy z Polską do Lwowa - autostrada - tymczasem tam jest droga nie dość że zwykła dwupasmowa (z poboczami) to jeszcze taka, że nie wiem co to za kategoria
- Tak tylko że tam wszystkie drogi na wschód od Buga atlas uznaje jeżeli maja 2 pasy jako autostrady. A policz sobie kilometraż tam na viamichelin Rzeszów - Kijow to wyjdzie że autostradą 0 km, a dla odmiany Moskwa - Kursk, też tylko część 152 km jest autobahną, a i tak całość narysowana jak autostrada. Chyba to wynika z tłumaczenia magistralnyje dorogi...
Ja znam odpowiedź. Błąd kryje się w pomyłce strony viamicheli. Wygląda to tak - kraje bardziej cywilizowane (dużo użytkowników internetu, tj. dużo użytkowników serwisu) jak Polska, Czechy, Niemcy czy UK mają mapy dokładne - z lasami, które można powiększyć do uzyskania szczegółowych informacji. Tak więc na mapie, na obszarze tych krajów pojedyńcza czarna kreska oznacza drogi jedno-jezdniowe, kombinacja biało-czerwona eski i DK dwu-jezdniowe, a kombinacja czerwieni i żółci - autostrady. Natomiast na terenach Ukrainy, Litwy czy Rosji, Bułgarii, gdzie mamy dostępne mapy bardzo poglądowe i orientacyjne, wkradł się błąd. Wszystkie drogi główne, łączące większe miasta zaznaczyli na czerwono-żółto, czyli jako autostrady. Ale nie obawiajcie się - znam doskonale sieć autostradową istniejącą i projektowaną całej Europy i na pewno ani nie zmieniły się na wschodzie parametry autostradowe ani nagle nie wyrosła potężna sieć dróg najwyższej klasy.

I bierzcie czasami pod uwagę, że każdy może się pomylić. Nawet wielki koncern Michelin.

A-8 Na skos Polski!
Voytek on the road no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
europejskie drogi

Thread Tools

Posting Rules