search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 8th, 2008, 12:33 AM   #1
Bartex
Stargardomaniak

Bartex's Avatar

Likes (Received): 0

[Stargard] Infrastruktura drogowa

Jeszcze mam pytanie czy z droga Giżynek- Fabryczna też coś zrobią, bo na dzień dzisiejszy to w fatalnym stanie, wiecie coś na ten temat?
Bartex no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 9th, 2008, 11:07 AM   #2
DonKristoffo
The Stargardshire Terrier

DonKristoffo's Avatar

Likes (Received): 1015

Uważam, że powinna być naprawiona, ponieważ bez zjeżdzania na pobocze przy mijaniu z pojazdem jadacym z przeciwka praktycznie nie da sie przejechać, chyba że komuś nie szkoda lusterek a dodatkowo nie dosć że droga ta jest wąska, ponieważ przewidziana kiedyś wyłacznie do ruchu maszyn rolniczych, jest w fatalnym stanie z masą głębokich dziur w której można urwać koło ( pewnie dlatego wprowadzili ograniczenie do 40km/h) a dodatkowo panuje taki powszechny ostatnio wzyczaj, ze kazdy jadący z przeciwka nam ustąpi miejsca a nie my jemu i potem ciach ! i otarcie. Powinni ją naprawić bo ruch na niej jest bardzo duży ale w najblizszym czasie bym na to nie liczył ...
DonKristoffo no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2008, 12:19 PM   #3
HAL 9010
Registered User

HAL 9010's Avatar

Możecie mi powiedzieć gdzie jest ta Fabryczna ? To nie ta droga, którą jedzie się na nowy cmentarz i skręca w lewo?
HAL 9010 no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2008, 12:52 PM   #4
magnus58
Lobbysta rowerowy

magnus58's Avatar

Likes (Received): 75

Quote:
Originally Posted by Szczepann View Post
Możecie mi powiedzieć gdzie jest ta Fabryczna ? To nie ta droga, którą jedzie się na nowy cmentarz i skręca w lewo?
Ulica Fabryczna to nowa ulica, która będzie wybudowana od przyszłego węzła Osiedle Pyrzyckie(a ściślej od Ronda Pyrzyckie) w stronę fabryki opon (patrz mapka na str.33 wątku "S-10- obwodnica Stargardu").
Jeżeli chodzi o drogę gminną prowadzącą z Giżynka do Kluczewa, to z tego co mi wiadomo, zostanie ona przecięta przez S-10 i powstanie jej nowy ślad.

Last edited by magnus58; September 14th, 2008 at 11:03 PM.
magnus58 no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2008, 09:53 PM   #5
Bartex
Stargardomaniak

Bartex's Avatar

Jestem pod wrażeniem liczby planowanych rond i wreszcie zrobią rondo na Pl. Słonecznym, tylko czy po zmianie wladz w naszym mieście też tak ambitnie będą realizować plany rozbudowy...
A ktoś cos wie kiedy zaczna działać z drogą od Szczecińskiej przez Spokojną, wzdłuż działek i do Broniewskiego, bo juz coś zrównali przy PNI na Broniewskiego, czy to już pod tę drogę coś szykują?
Old September 9th, 2008, 10:12 PM   #6
magnus58
Lobbysta rowerowy

magnus58's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bartex View Post
Jestem pod wrażeniem liczby planowanych rond i wreszcie zrobią rondo na Pl. Słonecznym, tylko czy po zmianie wladz w naszym mieście też tak ambitnie będą realizować plany rozbudowy...
A ktoś cos wie kiedy zaczna działać z drogą od Szczecińskiej przez Spokojną, wzdłuż działek i do Broniewskiego, bo juz coś zrównali przy PNI na Broniewskiego, czy to już pod tę drogę coś szykują?
Bartex myślę, że tymi pytaniami nieco odbiegasz od właściwego tematu wątku jakim jest S-10 - obwodnica Stargardu.
Ja zamieściłem ten plan właśnie ze względu na pokazaną tam w całej okazałości tę drogę.
Myślę, że spokojnie możesz założyć nowy wątek np. "Infrastruktura drogowa Stargardu" i tam te wątpliwości rozstrząsać.
Pozdrawiam
Old September 11th, 2008, 09:58 PM   #7
magnus58
Lobbysta rowerowy

magnus58's Avatar

[Stargard] Infrastruktura drogowa

Otwieram nowy wątek "Stargard - Infrastruktura drogowa"
Proszę o zamieszczanie swoich uwag i spostrzeżeń dotyczących ulic, chodników, ścieżek rowerowych, mostów itp. Stargardu.
Na początek schemat sieci drogowej miasta na lata 2009-30:

Last edited by magnus58; February 4th, 2010 at 10:23 PM.
Old September 12th, 2008, 12:29 PM   #8
Bartex
Stargardomaniak

Bartex's Avatar

Ja ponawiam pytanie czy wiecie coś na temat budowy tej drogi ze Szczecińskiej przez Spokojną do Broniewskiego? Sprawa znów wróciła jak w Głosie kierowcy skarżyli sie na korki przy wiaduktach na Różanej i Warszawskiej, a rano i po 15 godzinie to faktycznie korki niemiłosierne, że już nie wspomnę o tym jak ciągnęli "media" do Bridgestone'a i zamknęli Różaną co się działo, więc byłaby to jakaś alternatywa.Coś tam zrównali przy Broniewskiego obok PNI ok. miesiąc temu i do tej pory nic.
Old September 13th, 2008, 04:54 PM   #9
magnus58
Lobbysta rowerowy

magnus58's Avatar

Szybszy wyjazd z osiedla Chopina
Zakończyła się budowa drogi łączącej ul. Wieniawskiego z Nasienną. W tym tygodniu będzie otwarta. Ale niektórzy kierowcy już tamtędy jeżdżą.

- Jeszcze tą drogą nie jechałem, ale niecierpliwie czekam na jej otwarcie - mówi Norbert Topór, mieszkaniec os. Chopina.

Nowa jezdnia ma 300 metrów długości i jest szeroka na cztery metry. Wykonawca przekazał drogę miastu. Ale oficjalnego otwarcia jeszcze nie było.

- Został już zrobiony odbiór techniczny, ale by oddać ją do użytku potrzebna jest zgoda inspektora nadzoru budowlanego - tłumaczy Jakub Majerski z wydziału inżyniera miasta.

Wjazdu na nową trasę broniły barierki. Niektórzy kierowcy nie mogąc doczekać się otwarcia drogi wzięli sprawy w swoje ręce. Ktoś jedną z nich przewrócił. I część zmotoryzowanych stargardzian już tamtędy jeździ.

Z nowej drogi cieszą się mieszkańcy os. Chopina, którzy będą mieli bliżej do wyjazdu w kierunku Szczecina.

- Łatwiej i szybciej będzie można wyjechać na rondo na ul. Szczecińskiej, a potem dalej pojechać na Szczecin. - mówi Norbert Topór, mieszkaniec ul. Chopina. - Teraz trzeba cofnąć się kawał drogi, a potem jechać często zakorkowaną ul. Szczecińską.

Lepszy dojazd będą mieli także ci mieszkańcy, którzy pracują w zakładach w rejonie ulicy Nasiennej.

- Jestem bardzo zadowolona, że ta trasa powstała - mówi pani Grażyna, mieszkanka os. Chopina. - Chodziłam do zakładu polną drogą. Teraz jest tutaj równiutki chodnik.

Są i tacy, którzy z połączenia ulic Wieniawskiego i Nasiennej nie są zadowoleni.

- Zwiększy się tu ruch - mówi pani Julita z osiedla Chopina. - Osoby nie tylko z osiedla będą jeździć przez naszą ulicę. Będzie niebezpiecznie dla dzieci.

W ramach całego zadania zmodernizowano drogę dojazdową do przystanku autobusowego na tamtejszej pętli. Wykonawcą tej inwestycji była stargardzka firma Strabag.

STARGARD
8 września 2008 - 6:00

Wioletta Mordasiewicz
Źródło: http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/art...GARD/426964925

Mój komentarz:

Wzdłuż opisywanej ulicy, zbudowano również ścieżkę pieszo-rowerową.
Niestety popełniono szereg błędów:
1) Zbudowano ją z nieprzyjaznej rowerzystom kostki "Bauma" zamiast asfaltu. Asfalt ma kilkakrotnie mniejsze opory toczenia, oraz mogą z niego korzystać również osoby na rolkach czy wrotkach. Przykłady poniżej:

2) W ciągu ścieżki zrobiono przerwę, budując dojazd do pętli autobusowej:

Biorąc pod uwagę to, że wjazd/wyjazd do/z drogi bocznej jest zawsze podporządkowany, w tym przypadku naruszono tę zasadę.

Tak powinno to wyglądać:

Oj wstydźcie się projektanci, wykonawcy i odbierający tej inwestycji...

Last edited by magnus58; September 16th, 2008 at 09:52 PM.
Old September 14th, 2008, 09:52 AM   #10
sirVincent
Stargardomaniak

sirVincent's Avatar

Likes (Received): 43

EDIT: Poniższy tekst został napisany przez znajomego, który skorzystał z mojego konta.

Przez wiele lat jeździłem rowerem a teraz samochodem co do ścieżek rowerowych uważam, że nie mamy żadnych rozwiązań pomocnych rowerzystom w poruszaniu się po Stargardzie. Jeśli natomiast chodzi o ruch samochodów to z doświadczeń innych miast, południowa obwodnica Stargardu zmniejszy natężenie ruchu od 20-25%. Co zostanie w krótkim czasie uzupełnione przez zwiększającą się z roku na rok liczbę samochodów i innych pojazdów. Brakuje parkingów w centrum miasta warto pomyśleć już teraz o parkingu wielopoziomowym (zamiast kolejnych kamienic) bliźniaczym do tego przy Centrum Galaxy w Szczecinie. Bardziej od trzech rond na ul. Szczecińskiej oczekiwana jest przeze mnie większa przepustowość pod wiaduktem kolejowym Wyszyńskiego-Szczecińska po dwa pasy w jedną stronę ten wiadukt blokuje ruch samochodów w obie strony starających się dostać do centrum jak i próbujących z niego wyjechać. Ronda w tym nie pomogą przyspieszą ruch na Szczecińskiej (chociaż nie jestem przekonany bo obecnie światła są dobrze synchronizowane) a i tak wiadukt nie zwiększy swojej przepustowości. Światła z ul. Dworcowej przepuszczają po 3-auta przez co zdarzają się częste wymuszenia przejazdu w tym miejscu na świetle czerwonym. Ruch na ulicach Wojska Polskiego i Piłsudskiego powinien odbywać się w dwóch kierunkach wąskie drogi osiedlowe możemy wyznaczać jako jednokierunkowe a wszystkie pozostałe powinny wykorzystywać swoją przepustowość. Wiadukt kolejowy łączący ulice Broniewskiego-Staszica w kierunku na Pyrzyce przepustowość jeden pas ruchu w obie strony. Obecnie zwężony chodnikiem po tragicznym wypadku pod tym wiaduktem dodatkowo „krzaczą” się tam światła stałem na czerwonym 7-min wyjeżdżając w stronę Pyrzyc aż pojechałem na czerwonym stąd korki w tym miejscu. Opisane to zostało w gazecie nikt jednak nie zaznaczył, że światła źle działają winą obarczono zwiększającą się liczbę samochodów. Najprostszym rozwiązaniem w tym miejscu byłoby zlikwidowanie przejścia pod wiaduktem na rzecz dwóch pasów ruchu po jednym w każdą ze stron oraz przekopania w nasypie kolejowym parę metrów dalej przejścia dla pieszych. W Stargardzie brakuję mi obecnie tylko jednego ronda w miejscu Pl. Słonecznego uważam, że pozostałe ronda są nad wyrost na razie zbędny wydatek lepiej te pieniądze zainwestować w przebudowę innych ciągów komunikacyjnych w naszym mieście. To tak pokrótce z moich obserwacji.

Last edited by sirVincent; September 14th, 2008 at 11:39 AM.
sirVincent no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2008, 10:17 PM   #11
DonKristoffo

DonKristoffo's Avatar

Co do wiaduktu łączącego ulicę Szczecińską z Wyszyńskiego, to w związku z modernizacją linii kolejowej Poznań - Szczecin będzie on przebudowany i poszerzony, przez co ma zostać dostosowany do zwiększającego się w mieście ruchu samochodowego o czym zapewniał z tego co pamiętam wiceminister infrastruktury w odpowiedzi na ( również o ile dobrze pamiętam ) zapytanie posła Preissa, dotyczącego właśnie kwestii obskurnie wyglądającego i zupełnie anachronicznego już w stargardzkiej rzeczywistości wiaduktu. Sądzę, że pomimo dosyć sprawnie zsynchronizowanej sygnalizacji na wyjeździe spod wiaduktu w stronę ul. Szczecińskiej w porównaniu z tą niefortunnie działającą na ul. Dworcowej, to rondo na skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej, Bema, 11-listopada i zdaje się Towarowej ma dużą rację bytu przez niefortunnie umieszczone lewoskręty. Mianowicie ten ze Szczecińskiej w Towarową, co powoduje konieczność przepuszczania aut wyjeżdżających spod wiaduktu od strony ul. Wyszyńskiego oraz ten ze Szczecińskiej w stronę ul. 11-listopada. Obydwa te lewoskręty powodują konieczność przepuszczania aut jadących z przeciwka, co powoduje, że za nimi ustawiają się długie sznury samochodów, co widać szczególnie wyraźnie w godzinach porannych oraz w godzinach szczytu. Sądzę, że pomimo niedużej szerokości a co za tym idzie i przepustowości wiaduktu na Szczecińskiej, budowa ronda w tym miejscu jest jak najbardziej uzasadniona ze względu na wprowadzenie bezkolizyjnego ruchu we wszystkich kierunkach w centralnym przecież punkcie komunikacyjnym miasta. Kolejnym argumentem przemawiającym za budową ronda w tym miejscu jest często niedziałająca sygnalizacja świetlna oraz migające pomarańczowe światło, co powoduje, że nawet pomimo późnych por wieczornych, ruch tranzytowy od strony ul. Bema jest szalenie utrudniony ze względu, że jest to ulica w stosunku do Szczecińskiej po wyłączeniu sygnalizacji nadal podporządkowana, pomimo, że jest elementem drogi krajowej i to powoduje korkowanie się tejże ulicy Bema na dosyć długim odcinku. Jeśli chodzi o konieczność budowy ronda na "Square of the Sun" na "Santiago de Stargarduera" czyt. Plac Słoneczny to jest to poza wszelką dyskusją. Dzieją się tam takie cuda, że nawet Warszawa takich rzeczy nie widziała... Przejazd z jednej strony Kościuszki na drugą w stronę cmentarza komunalnego w godzinach szczytu niekiedy jest niewykonalny przy zachowaniu zimnej krwi, albo się wymusi albo jest korek aż do stacji benzynowej Orlen. Generalnie ronda zostały tak pomyślane, że zawsze gwarantują bezkolizyjny przejazd społeczności, która umie się po tym rondzie poruszać. Wtedy wszystko idzie płynnie i każdy ma chwilkę aby się na nie wślizgnąć nie powodując niebezpiecznych sytuacji. Niestety większość społeczeństwa nie umie się po nich poruszać, choćby objeżdżaniem pełnego okręgu po zewnętrznym pasie uniemożliwiając zjazd z ronda jadącym po wewnętrznej przez co Ci stoją a rondo się korkuje i za to już powinno być gumą po plecach. Jednakże to już temat na zupełnie inną okazję... Choć przez takie zachowanie zniechęca się ludzi do rond, które przecież wbrew obiegowym opiniom są genialne w swej prostocie.

Last edited by DonKristoffo; September 14th, 2008 at 10:23 PM.
Old September 14th, 2008, 10:51 PM   #12
magnus58
Lobbysta rowerowy

magnus58's Avatar

Poniżej przedstawiam schemat planowanej sieci drogowej na Placu Słonecznym. Pomyślano tu o wszystkich, oprócz rowerzystów, a przecież ulica Kościuszki jest bardzo intensywnie przez nich uczęczczana . Jeżdżą w kierunku cmentarza oraz ogrodów działkowych czy Kauflandu.
Kolejna dwója dla projektantów.

Old September 15th, 2008, 12:27 AM   #13
DonKristoffo

DonKristoffo's Avatar

To, że nie pomyślą o rowerzystach to było całkiem do przewidzenia. Tak się tylko odgrażają co to robią by usprawnić ruch rowerowy w mieście a w rzeczywistości jest dramat w trzech odsłonach. W ogóle widać, że po wybudowaniu tego quasi ronda przejazdy będą dosyć ciasne. Ale lepiej niech będzie przejazd ciasny niż korek dłuższy niż cała wieczność.
Old September 17th, 2008, 02:01 AM   #14
HAL 9010
Registered User

HAL 9010's Avatar

Na wikipedii znalazłem takie coś:

HAL 9010 no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2008, 07:29 AM   #15
alojzikx
Registered User

@ Bartex: wyrównany teren przy ul. Broniewskiego o którym piszesz jest przygotowywany przez PNI na plac ładunkowy kruszyw, nie jest to początek budowy drogi.
alojzikx no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2008, 11:26 AM   #16
sirVincent
Stargardomaniak

sirVincent's Avatar

Likes (Received): 43

Niestety, po zapoznaniu się z planem przebiegu obwodnicy, a w szczególnosci węzła w Lipniku, doszedłem do wniosku, ze:
- samochody jadące z Zieleniewa nie bedą miały mozliwości wjazdu na obwodnicę w kierunku Szczecina
- samochody jadące z miasta nie beda miały mozliwosci wjazdu na obwodnicę w kierunku Bydgoszczy.
Pytam się więc, którędy mają podążać TIRY z parku przemysłowego (a w szczególnosci z nowo budowanego centrum mlogistycznego) udający sie na Bydgoszcz?
Odpowiadam - przez miasto.

Rowerzystom za to proponuję parę godzin siłowni.
Chcących się po zakończeniu inwestycji udać rowerem nad Miedwie, informuję, że będą zmuszeni wspinać się kładka ponad S-kę.
Także osoby starsze i dzieci.

Niech żyje Stargard Przyjazny Rowerzystom!!!
sirVincent no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2008, 02:29 PM   #17
DonKristoffo

DonKristoffo's Avatar

Niech żyje ! Oni i tak się wytłumaczą, że to dodatkowe utrudnienia spowodują poprawienie kondycji rowerzystów Dzisiaj pojechałem się przejechać w okolice fabryki Bridgestone i pozytywnie się zaskoczyłem. Mianowicie od skrzyżowania ulicy Lotników z ulicą Most Kamienny wierzchnia powłoka jezdni aż do samej fabryki została zdarta przy pomocy specjalnej maszyny, takiej jakby skrobaczki, natomiast większość krzaków rosnących na Moście Kamiennym na odcinku od skrzyżowania z Lotników do Fabryki została wycięta . W Golczewie zaś widać, że mieszkańcy odnawiają domy a dalej na tej drodze widać ostry ruch maszyn
Old September 17th, 2008, 02:39 PM   #18
Bartex
Stargardomaniak

Bartex's Avatar

Wg mnie to nie ma co patrzec na ten plan z wikipedii, bo wg niego nie ma wjazdu takze od Osiedla i od Kluczewa na Bydgoszcz, a przeciez wjazd bedzie, jesli z Zieleniewa nie bedzie wjazdu w strone Szczecina, to juz gdzies o tym czytałem, że obwodnica jest dla tranzytowego ruchu, a mieszkańcy Zieleniewa zamiast sie wracac moga sobie wjechac na kolejnym węźle, co do rowerzystów to pewnie tak jest taniej z kladką, ale czy taką kichę zrobią, żeby podjeżdzac tak wysoko- niesądzę.
Old September 17th, 2008, 09:23 PM   #19
magnus58
Lobbysta rowerowy

magnus58's Avatar

Przedstawiam mapę obwodnicy Stargardu - wersja z końca 2004 roku, a więc zanim podjęto decyzję o lokalizacji BRIDGESTONE`A, co skutkuje budową obok węzła "Osiedle Pyrzyckie" ronda "Pyrzyckie", które jest organicznie związane z obwodnicą. Chcą prawidłowo interpretować tą mapę, trzeba pamiętać o tym.

Niestety, samochody jadące od Stargardu nie będą miały możliwości wjazdu przez węzeł LIPNIK w kierunku Bydgoszczy, a także nie będzie wjazdu z Zieleniewa przez ten węzeł na Szczecin.To gnioty projektanckie.
Vincent: brawo za umiejętności czytania map
Bartex: masz tu odpowiedź na swoje pytanie o drogę Giżynek-Kluczewo

Last edited by magnus58; September 17th, 2008 at 09:52 PM.
Old September 18th, 2008, 11:34 AM   #20
DonKristoffo

DonKristoffo's Avatar

Co do ronda "nerki" na Pl. Słonecznym to myślą ostro jednak o wprowadzeniu poprawek do projektu tak by ująć w nim ścieżki rowerowe :

Gazeta 7 Dni pisze : Plac Słoneczny dla rowerzystów

Niewykluczone, że gotowa już dokumentacja przebudowy pl. Słonecznego zostanie zmieniona. Teraz nie uwzględnia ona żadnego ciągu dla rowerzystów. Radni miejscy komisji gospodarczej chcą, by uwzględniała.

Posiedzenie komisji gospodarczej, poświęcone wyłącznie tematowi ścieżek rowerowych, odbyło się 15 września. Uczestniczyli w nim jeszcze: prezydent Sławomir Pajor, wiceprezydent Rafał Zając, członek zarządu powiatu Marek Stankiewicz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Ryszard Hadryś, inżynier miasta Stanisław Kazimierski oraz Mirosław Mazański, reprezentujący Stargardzkie Porozumienie Rowerowe.
- Czy to spotkanie zakończy się jakimś konkretnym ustaleniem? Czy tylko sobie porozmawiamy i nic z tego nie wyniknie? - pytał przewodniczącego komisji Krzysztofa Sosina radny Mirosław Rutkowski.
- Nie mamy jeszcze koncepcji ścieżek rowerowych w mieście. Jest opracowywana. Ma być gotowa w grudniu - powiedział przewodniczący.
Okazało się, że to nieaktualny termin.
- Jedyna firma, która zobowiązała się tę koncepcję zrobić („Sigma” Józef Dutka - bk), uznała, że do końca roku nie da się jej opracować. Będzie ona gotowa do końca pierwszego półrocza 2009 r. - powiedział Rafał Zając.
Ta informacja zaciążyła na całych obradach komisji. Radni i goście mieli świadomość, że rozmawiają niejako w próżni, nie mając punktu odniesienia, jakim powinna być całościowa koncepcja ciągów rowerowych w mieście.
Na razie więc skupili się na pl. Słonecznym. Wiceprezydent przypomniał, że miasto otrzymało gotową dokumentację jego przebudowy od powiatu, gdy przejmowało od niego ten plac. Projekt ten w zasadzie sankcjonuje stan obecny, wprowadzając jedynie nietypowe rondo w kształcie nerki, aby kierowcy mogli tam bezpiecznie włączyć się do ruchu.
- W dokumentacji nie ma zaplanowanych ścieżek. Ona powstawała w nieco innych czasach, kiedy nie było tego priorytetu. Teraz ten projekt jest analizowany. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, być może będzie korygowana, niewykluczone, że pod kątem ścieżki - mówił Rafał Zając.
Radni zastanawiali się, ile to by kosztowało, skoro - jak mówił Ryszard Hadryś - wcześniej za tę dokumentację powiat wyłożył 20 tys. zł.
- Drogowcy mają dużo pracy, więc cenią się bardzo - mówił Stanisław Kazimierski.
- To może lepiej zrobić to teraz, dołożyć te 20 - 30 tys. zł i zmienić projekt, niż później zmieniać rondo - powiedziała radna Kamila Stopczyńska.
Zdaniem inżyniera miasta na pl. Słonecznym dałoby się poprowadzić ścieżki dla rowerzystów. To samo mówił dyrektor ZDP, ale podkreślił, że ścieżki w tym miejscu trzeba rozpatrywać w kontekście koncepcji ciągów rowerowych w całym mieście.
- Najpierw trzeba pokazać, jak dostać się z jednej dzielnicy do drugiej - mówił Ryszard Hadryś.
Radny Sławomir Rutkowski, przypomniawszy, że ul. Kościuszki jest elementem trasy na cmentarz, która pokonuje wielu rowerzystów, stwierdził: - Koncepcji nie ma, a ja nie chcę co tydzień spotykać się, aby rozmawiać o ścieżkach. Nam chodzi o bezpieczny przejazd rowerem przez miasto, niekoniecznie ścieżką, może to być wydzielony pas ruchu.
Wiceprzewodniczący rady Wiesław Masłowski, wspomniawszy o różnych zarządcach dróg w mieście, pytał: - Czy zarząd powiatu współdziała z drugim zarządcą? Czy były takie robocze spotkania? Czy jedna strona wie, co robi druga?
Marek Stankiewicz: - Tu nie da rady, aby nie współpracować. Jeśli będzie gotowy projekt ciągów rowerowych w mieście, rozumiem, że będzie on konsultowany także z powiatem.
Sławomir Pajor: - Musimy współpracować z innymi zarządami dróg, ale teraz nie da się powiedzieć, jak to będzie.
Dyrektor ZDP: - Deklaruję, że jeśli ta koncepcja zostanie przyjęta przez wszystkich zarządców dróg, będzie to wytyczna dla nas przy planowaniu wszelkich remontów w mieście.
Mirosław Mazański, komentując fakt odwleczenia terminu opracowania koncepcji ścieżek rowerowych w mieście, przypomniał wypowiedź Stanisława Kazimierskiego z 2004 r., że miasto pracuje nad taką koncepcją.
- Dlaczego miasto nie korzysta z doświadczeń innych. Żaden wstyd podglądać dobre wzorce. Należy budować wspólną politykę rowerową miasta i powiatu. Dlatego na sesji w sierpniu proponowałem utworzenie zespołu do tych spraw z udziałem obu stron, w tym radnych i innych zainteresowanych osób - mówił przedstawiciel Stargardzkiego Porozumienia Rowerowego.
W tym momencie Kamila Stopczyńska złożyła wniosek, aby zmienić projekt przebudowy pl. Słonecznego, tak, by uwzględnić potrzeby rowerzystów. Zaraz potem Sebastian Szwajlik zgłosił kolejny, aby w budżecie miasta na 2009 r. zaplanować 1 mln zł na ścieżki.
Sławomir Pajor i Rafał Zając nie kryli irytacji, słysząc niektóre wypowiedzi.
- To bardzo dobrze, że się tu dyskutuje, ale prosiłbym, żebyśmy się poważnie traktowali. Jest Wieloletni Plan Inwestycyjny, są „Kierunki działania prezydenta”. I tam te wszystkie zamierzenia odnośnie ścieżek rowerowych są ujęte. A trzeba pamiętać, że musimy dbać o zrównoważony rozwój miasta w różnych dziedzinach. Teraz opracowywana jest koncepcja ścieżek. Fachowcy analizują sprawę przebudowy pl. Słonecznego. Naprawdę nie jest tak, że nic nie jest robione - mówił wiceprezydent.
Wiesław Masłowski zapytał prezydenta, czy nie można przyspieszyć opracowania tej koncepcji, skoro miała być gotowa do końca roku. I zaapelował, by przy tego rodzaju inwestycjach miejskich i (-Tu prośba - powiedział wiceprzewodniczący) powiatowych konsultować z rowerzystami te przedsięwzięcia, już na etapie przygotowywania dokumentów.
- Przepraszam, przepraszam, nie było chętnych do opracowania tej koncepcji. Ale jak już będzie tworzona, będą konsultacje z organizacjami pozarządowymi - powiedział prezydent.
Podsumowując dyskusję, przewodniczący komisji zadeklarował, że komisja będzie pilnować sprawy ścieżek. Uznał też, że wiele się na ich rzecz robi.
- Musimy zejść na ziemię, szanować realia. Możemy zaproponować ścieżki wiszące, tyle że nic z tego wyniknie - stwierdził Krzysztof Sosin.
Z dwóch wniosków ostatecznie głosowany był ten pierwszy - w sprawie przeprojektowania dokumentacji przebudowy pl. Słonecznego. Wszyscy członkowie komisji byli za. Drugi wniosek został wycofany przez samego wnioskodawcę. - Zostawiam go na później - powiedział Sebastian Szwajlik.

Reply

Tags
drogi miejskie, ekspresówka-s10, inwestycje, stargard, zachodniopomorskie

Thread Tools

Posting Rules