daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old October 24th, 2008, 02:21 AM   #1
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

[AL/RKS]Qendrat Tregtare | Shopping Centers

QTU Shopping Center

http://www.qtu-al.com/web/index.php

It is situated in the western part of Tirana, about 6 km far from the center of the Capital, beside the Tirana-Durres highway.

”UNIVERS” Shopping Center covers a 21,500 sqm area divided in 13,600 sqm shopping area, 600 parking lots (300 covered). The hypermarket EUROMAX is located in 4,000 sqm area and the biggest electro domestic shop ‘NEPTUN SHOPS’ is located in 1,700 sqm area.

image hosted on flickr


image hosted on flickr
image hosted on flickr

EuroMax supermarket
image hosted on flickrNeptun Shop

[IMG]http://************/ejbdyg.jpg[/IMG]

Last edited by Shqiptario; November 3rd, 2008 at 12:19 AM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 02:23 AM   #2
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

I shopped there in 2006. Its okay. Nothing special. Kinda of small.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 02:29 AM   #3
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Casa Italia
A smaller shopping mall on the outskirts of the city offering several shops includine the Italian electronics super mall Trony, the Ikea style Danish superstore Jysk and the Italian supermarket Conad.
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr


Last edited by Shqiptario; November 2nd, 2008 at 12:22 AM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 02:36 AM   #4
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Europian Trade Center

is located at Bajram Curri boulevard
image hosted on flickr

image hosted on flickr


Last edited by Shqiptario; November 2nd, 2008 at 12:35 AM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 02:39 AM   #5
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Tirana shopping center
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 02:44 AM   #6
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Twin Tower
A smaller shopping complex in the main boulevard offering mainly café and service outlets.


Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 03:03 AM   #7
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,224

Also Sky Tower (Smart Shopping)
image hosted on flickr


And City Park (opens early next year)

image hosted on flickr
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 08:30 AM   #8
Scanderbeg
nacionalisti
 
Scanderbeg's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Melbourne/Prishtina
Posts: 944
Likes (Received): 253

looking good...is QTU expaning cos theres construction right next to it?
Scanderbeg no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 11:26 AM   #9
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Scanderbeg View Post
looking good...is QTU expaning cos theres construction right next to it?
yes QTU looks very modern&nice...Before when it was opened was just an "test",to prove the capacity that Tirana people could buy,and had just 38 shops..now QTU have around 78 shops after expanding it..the construction right there in the pic. is an Bank ,but the other building of QTu is around the existed building.

From above(pictures are not too much new)Last edited by Shqiptario; October 24th, 2008 at 11:47 AM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 02:23 PM   #10
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

E paskan hapur 'City Park'?!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2008, 08:30 AM   #11
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Ca jan kto firma leshi qe nuk i njeh asnjeri?
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2008, 05:19 PM   #12
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by 7t View Post


And City Park (opens early next year) 40.000 m2...location"Tirane-Durres Highway


image hosted on flickr
image hosted on flickr

image hosted on flickr
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2008, 09:27 PM   #13
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Kristal Shopping Center
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2008, 09:45 PM   #14
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

I like the Krystal Center. Nice pics!!
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2008, 08:16 AM   #15
Scanderbeg
nacionalisti
 
Scanderbeg's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Melbourne/Prishtina
Posts: 944
Likes (Received): 253

asnje shop nuk e ka emrin ne gjuhen shqipe!!!ajo nuk po me pelqen
Scanderbeg no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2008, 12:48 PM   #16
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Scanderbeg View Post
asnje shop nuk e ka emrin ne gjuhen shqipe!!!ajo nuk po me pelqen
Pervec "City park ",te tjerat ne shqip jane.Pastaj duhen kuptuar tendencat e sotme per ti bere pak "anglisht" emrat e bareve ..restoranteve apo dhe te qendrave tregtare.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2008, 06:17 PM   #17
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,820
Likes (Received): 6057

Quote:
Originally Posted by TIAL View Post
Ca jan kto firma leshi qe nuk i njeh asnjeri?
Ka dhe dyqane te firmave te njohura por kij parasysh se nuk eshte aq kollaj te terheqesh firmat (chain) qe te hapin dyqane, ka aq shume kerkesa dhe pretendime per xhiron vjetore qe veshtire te permbushen. Gjithashtu dhe tregu eshte i vogel dhe po thuajse pa asnje firme me experience qe te jete partneri lokal i tyre. Ka dhe probleme me siguracionin e investimeve dhe te debitit.

I am in the know.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2008, 06:21 PM   #18
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,820
Likes (Received): 6057

Meqe ra fjala, ju vu emri Euromax edhe sepse pritej qe aktiviteti te shtrihej dhe jashte Shqiperise. E njejta gje (por qe doli me sukses per arsye te tjera) dhe me NEPTUN SHOP qe eshte brand dhe dyqane elektronike me te njejtin emer mund ti gjesh dhe ne Kosove, Maqedoni, Serbi dhe Mal te Zi.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2008, 09:43 AM   #19
GreenAlbanian
BANNED
 
Join Date: Aug 2006
Location: Prishtina/Zagreb
Posts: 598
Likes (Received): 1

nuk e kam dite qe paska far do firme shqiptare neper tregjet e rajonit jashte shqiperise, kosove dhe maqedonise. e ka ndonje info me shume per kete zingjirin e neptunit? flm .
GreenAlbanian no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2008, 12:59 PM   #20
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,820
Likes (Received): 6057

NEPTUN eshte ne pronesi te te njejtit person qe ka QTU-ne dhe krijoi e manaxhoi Euromax, para se ti shitej grupit Delta. Ne vended e Ballkanit ka partner vendas, pervec Kosoves qe e ka plotesisht ne zoterim te vetin. Partneri ne Maqedoni eshte Shqiptar i Shkupit.

Personi ne fjale e ka filluar tregtine e elektronikes dhe pajisvjeve shtepiake qe nga viti 92 - 93, nga nje vend i Bashkimit Evropian ku akoma vazhdon ta kete qendren pavareshisht se vete eshte kthyer ne Shqiperi qe prej disa vitesh per te drejtuar dhe rritur biznesin atje.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:56 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu