daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » Lublin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 11 votes, 5.00 average.
Old January 24th, 2009, 05:17 PM   #81
zyclunt
Hammerite Order

zyclunt's Avatar

Likes (Received): 2323

Nie mam zdania co do tego pawiloniku gdzie teraz jest Kleopatra jeśli to powojenny klocek to może zniknąć ale w jego miejsce trzeba wstawić coś odpowiedniego. Po za tym pierwsze słyszę żeby coś miano budować na przeciwko Publiki akurat tam NIE można wstawić żadnego historyzmu albo wierna kopia tego co było przed wojną a jeśli nie było tam niczego to zostawić pusty plac bo z kaszalotami ala Głogów czy Legnica albo Szczecin to możemy zapomnieć o wpisaniu na listę UNESCO.

PS Czy wiadomo jak będzie wyglądał nowy budynek ratusza bo na obrazkach wygląda to jak szkło plus stal a można by się pokusić o wierną odbudowę no i co z pierwszym piętrem arkad też tylko historyzm?
zyclunt no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 24th, 2009, 05:28 PM   #82
kocian_jr
Registered User

Likes (Received): 0

Tam, gdzie teraz jest luka na Olejnej, stała niegdyś kamienica, ale oberwała niestety dość solidnie podczas wojennych bombardowań i od tamtej pory jest tu tylko pusty plac (wyglądający swoją drogą naprawdę paskudnie...)

I w sumie właśnie to miejsce zwróciło moją największą uwagę na wizualkach. Byłoby naprawdę świetnie, gdyby inwestor pokusił się o odtworzenie przedwojennego oryginału. Wspaniale by wówczas wyglądała Olejna z perspektywy Rynku. Obawiam się jedynie, że z racji braku chęci/kosztów/dobrej woli może wyjść z tego coś, co będzie potem jedynie wzbudzać politowanie... Nie żebym narzekał, ale patrząc na ostatni popis pani Landeckiej z budynkiem przy Placu Zamkowym ("nie mam nic przeciwko nowoczesności") jestem jednak pełen obaw. A w przypadku kwartału kamienic mającego wchodzić w skład Alchemii mówimy przecież o Starym Mieście - najcenniejszym punkcie miasta. Co, jak co, ale tutaj po prostu nie wolno pozwolić na zepsucie czegokolwiek. Już i tak wystarczy, że mnie krew zalewa na widok białego tynku na Ku Farze

BTW może ktoś ma jakieś namiary na zdjęcia wspomnianej kamienicy? Przekopałem już tony postów w różnych tematach, ale albo jestem ślepy jak kret, albo nigdzie taka fota się nie znalazła...
kocian_jr no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 05:58 PM   #83
Unit03
I like cranes

Unit03's Avatar

Likes (Received): 107

Jest jakaś realna możliwość wpływania na projekt, szczególnie odbudowy tej kamienicy? Warto by było tego pilnować nie tylko patrząc na to, co akurat podrzuca nam prasa, i w razie czego odpowiednio reagować.
Old January 24th, 2009, 06:06 PM   #84
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)

hubertkm's Avatar

Likes (Received): 553

Quote:
Originally Posted by czarny View Post
Doloze jeszcze 2 ogolne wizualki

Zwróćcie uwagę na ten płaski dach nad kwartałem starego miasta. Jeśli to ma tak wyglądać, to trzeba będzie zamknąć wieżę trynitarską, żeby wstydu przed turystami nie było...

Last edited by hubertkm; January 24th, 2009 at 06:14 PM.
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 06:09 PM   #85
kaktus
Obcy Astronom

kaktus's Avatar

Likes (Received): 1343

To jest prawdopodobnie przeszklenie, choć galeria w takim miejscu nie specjalnie mi pasuje.
kaktus no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 06:11 PM   #86
Olaff
Kraina Lessowych Wąwozów

Olaff's Avatar

Quote:
Jest jakaś realna możliwość wpływania na projekt, szczególnie odbudowy tej kamienicy? Warto by było tego pilnować nie tylko patrząc na to, co akurat podrzuca nam prasa, i w razie czego odpowiednio reagować.
Wpływ na projekt mają wyłącznie strony procesu budowlanego czyli: inwestor, urząd miasta lub starostwo powiatowe, właściciele okolicznych działek i w przypadku terenów objętych ochroną konserwatorską (a tak jest w naszym przypadku) Wojewódzki Konserwator Zabytków czyli p. H. Landecka. Jedynie co można zrobić to rozmawiać z WKZ. Niewykluczone że sama pani konserwator ma zbieżny punkt widzenia z oczekiwaniami społecznymi. Aby mieć silniejszą pozycję można prowadzić dyskusje poprzez organizacje i stowarzyszenia. Powołane doraźnie lub już istniejące np. Teatr NN
Olaff no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 06:25 PM   #87
pan pope
Registered User

pan pope's Avatar

Likes (Received): 139

może FRL by sie tym zajelo?
pan pope no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 06:36 PM   #88
hubertkm

hubertkm's Avatar

Quote:
Originally Posted by Olaff View Post
Wpływ na projekt mają wyłącznie strony procesu budowlanego czyli: inwestor, urząd miasta lub starostwo powiatowe, właściciele okolicznych działek i w przypadku terenów objętych ochroną konserwatorską (a tak jest w naszym przypadku) Wojewódzki Konserwator Zabytków czyli p. H. Landecka. Jedynie co można zrobić to rozmawiać z WKZ. Niewykluczone że sama pani konserwator ma zbieżny punkt widzenia z oczekiwaniami społecznymi. Aby mieć silniejszą pozycję można prowadzić dyskusje poprzez organizacje i stowarzyszenia. Powołane doraźnie lub już istniejące np. Teatr NN
To jest sprawa dla naszego stowarzyszenia. Koniecznie trzeba się tym zająć.
Nie jest tu istotne dlaczego p. Lendecka popiera tę inwestycję, mniejsza o formalne czy nieformalne kontakty z chełmskimi przedsiębiorcami p. Landeckiej, która też jest chełmianką. To nie jest całkiem małe miasto, może może zbieżność pozorna. Może faktycznie głownie o to chodzi, by wprowadzając handel i usługi na stare miasto ożywić je nieco, ale niezbyt dobrze o tle tej całej inwetsycji świadcyz fakt, że terenu, na którym znajdowa cisęma "Alchemia" dwa lata temu nie objęto granicą wpisu jako pomnika historii, chociaż to immanentna część historycznego Lublina, nie mniej ważna, niż wpisane jako pomnik historii Krkaowksie Przedmieście, cyz otoczenie kościoów Bernardynów i Brygidek. Czyżby chodziło o to, by ułatwić komuś już przecież wówczas planowaną inwestycję?
Rzecz też w tym, żeby to wszystko było dopracowane. Na Boga, jak to wygląda?!?:

Zwróćcie uwagę, jak bardzo razi ta płyta dachu nad kwartałem między Olejnej/Bramową a Szambelańską gdy zobaczymy to w kontekście dachów i podwórek kwartałów obok! Widok starego miasta w góry jest dobrze znany - można go oglądać i z wieży trynitarskiej i z bramy krakowskiej - jak można coś takiego planować w takim miejscu, jak jedno z kilku - dosłownie kilku w Polsce tak ważnych i tak wartościowych starych miast?
Zwróćcie uwagę, jak ta plama dachu jest duża w kontekście maleńkiego przecież lubelskiego starego miasta!

Czy nie można przekryć tego kwartału zachowując zróżnicowanie brył? Jakoś ten dach "połamać" nawiązując do sąsiednich kwartałów?
W tym momencie nie ma znaczenia, że ten kwartał jest odbudowany po wojnie - ważne jest, czego jest częścią i co go otacza - to nie może być nowotwór w tkance jednego z najcenniejszych zespołów miejskich tej części Europy!
To nie może tak być! Koniecznie powinniśmy, jako FRL skierować do konserwatora i do inwestora otwarty list w tej sprawie: to ważne, czy widzimy niedorobioną wizualizację, czy jakiś projektant (celowo nie piszę architekt, bo jeśli ktoś coś takiego projektuj, to architektem zwać się nie ma moralnego prawa) postanowił w ten sposób maksymalnie wyzyskać kubaturę kwartału?
Old January 24th, 2009, 06:55 PM   #89
SIMSI
Registered User

SIMSI's Avatar

Likes (Received): 1418

Też już zwracałem na to uwagę. Z tej wizualizacji zdaje się wynika, że wszystkie nowopowstałe budynki mają mieć szklane dachy. To jakiś koszmar, a ta jedna wielka szkalana płyta to już kwalifikuje się do prokuratora. O "Szklanych domach" już kiedyś słyszałem, ale szklane dachy na starówce to jej rzeź!
SIMSI no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 07:02 PM   #90
earth intruder
Dubaj mnie nie kręci

earth intruder's Avatar

Likes (Received): 305

Mam dokładnie takie same odczucia co hubertkm...
earth intruder no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 07:10 PM   #91
Olaff
Kraina Lessowych Wąwozów

Olaff's Avatar

Ten płaski dach na starówce, tłumaczyłem sobie w ten sposób, że ścięto to celowo dla potrzeb wizualizacji, żeby lepiej pokazać nową kamienicę przy Lubartowskiej. Do głowy mi nie przyszło że inwestor planuje to na poważnie Pomysł płaskiego dachu na wizualce jest nie tyle koszmarny co niedopracowany. Sądzę że inwestorowi przyświecała idea zadaszenia patio między kamienicami istniejącymi oraz ewentualnie nowego patio powstałego poprzez wybudowanie nowej kamienicy w kierunku zbiegających się ulic Szambelańskiej i Olejnej. Staram się w tym dopatrzeć jakiegoś sensu, bo ten płaski dach jest zbyt absurdalny aby mógł być prawdziwy. Myślę że zadaszenie patio obniżonym dachem przeszklonym w stosunku do kalenic istniejących dachów jest do zaakceptowania. O ile nie będzie to zrobione w dobrym systemie ślusarki stalowej lub aluminiowej. Widziałem taki dziedziniec zadaszony na jednym z zamków na Warmii, zadaszenie było wykonane komorowym poliwęglanem zwanym potocznie lexan - masakra. Może znajdę zdjęcia to pokażę jak nie należy robić takich przekryć.

Last edited by Olaff; January 24th, 2009 at 07:46 PM.
Old January 24th, 2009, 08:19 PM   #92
marcusC
Registered User

marcusC's Avatar

Likes (Received): 0

Prawdopodobnie tak właśnie jest, że to co zostało przedstawione to tylko marnej jakości wizualizacja nie mająca wiele wspólnego z prawdziwym pomysłem. Ta olbrzymia połać szklana nie ma za bardzo sensu bo po pierwsze przy próbie zadaszenia patio , dachy pozostają całe odkryte a to "szkło" montowane jest do krawędzi. Pozatym tak duża powierzchnia szklana przy naszym klimacie ( śnieg ) wymagała by duuużych metalowych kratownic które popsuły by wygląd wnętrza, więc nie sądzę by ten dach był tak płaski ale najlepiej poczekać na prawdziwy projekt.
marcusC no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 08:21 PM   #93
kylo
Unregistered User

kylo's Avatar

Likes (Received): 1041

Ten dach to taki szybki fotoszop. Jak się lepiej przyjrzeć to nawet widać że bardzo niedokładny.
To jest tylko myśl, propozycja. Na 100% to tak nie będzie.
Poza tym z wieży Trynitarskiej ta konstrukcja będzie słabo widziana - za wysoka to ona niestety nie jest. Za to z Krakowskiej owszem.. i to w detalu.

To są chyba kominy o których wspominał Olaff. Czy to nie powinno być wyprowadzone w górę na jakąś konkretną wysokość?

p.s.
Jak sobie powiększyłem ten przekrój to zobaczyłem jaki nędzny będzie Ratusz... :/

Last edited by kylo; January 24th, 2009 at 08:34 PM.
kylo no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 08:39 PM   #94
kasiaa
Registered User

kasiaa's Avatar

Likes (Received): 57

Zastanawiam się na jakiej podstawie inwestor zamierza zbudowac ten dach. Przecież tam stoją kamienice będące czyjąś własnością i ktoś w nich mieszka. Nigdzie nie było napisane że Arkady kupiły tę ogromną działkę.
kasiaa no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 08:44 PM   #95
Unit03
I like cranes

Unit03's Avatar

Quote:
Originally Posted by kasiaa View Post
Zastanawiam się na jakiej podstawie inwestor zamierza zbudowac ten dach. Przecież tam stoją kamienice będące czyjąś własnością i ktoś w nich mieszka. Nigdzie nie było napisane że Arkady kupiły tę ogromną działkę.
Pół roku temu (albo i wcześniej) Arkady wspominały, że jeżeli dogadają się z właścicielem, to dach i całą resztę zbudują, uprzednio wyburzając aktualne kamienice. Na tą chwilę prasa mówi raczej o budowie, nie o rezygnacji z niej.
Old January 24th, 2009, 08:49 PM   #96
kasiaa
Registered User

kasiaa's Avatar

Likes (Received): 57

Chyba muszą najpierw mieszkańców wykwaterowac, no i dogadac sie z właścicielami. Przypominam że mówimy o trójkącie kamienic Szambelańska/Bramowa/Olejna.
kasiaa no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2009, 09:07 PM   #97
Olaff
Kraina Lessowych Wąwozów

Olaff's Avatar

Quote:
Originally Posted by Unit03 View Post
Pół roku temu (albo i wcześniej) Arkady wspominały, że jeżeli dogadają się z właścicielem, to dach i całą resztę zbudują, uprzednio wyburzając aktualne kamienice. Na tą chwilę prasa mówi raczej o budowie, nie o rezygnacji z niej.

o wyburzeniu Bramy Krakowskiej nie wspominali ?
Old January 24th, 2009, 09:31 PM   #98
Unit03
I like cranes

Unit03's Avatar

Quote:
Originally Posted by Olaff View Post

o wyburzeniu Bramy Krakowskiej nie wspominali ?
W sumie coś słyszałem o drugim etapie...

Wiadomo że plany planami, jeżeli ktoś wie coś na ten temat więcej to niech po prostu napisze... Poza tym zupełnie bez żadnych podstaw nie byłoby w ogóle mowy o tej części, o coś tą wypowiedź inwestor musi opierać chyba.
Old January 24th, 2009, 11:54 PM   #99
hubertkm

hubertkm's Avatar

A czy te kamienice przez przypadek nie są już ich własnością od kilku lat?
Old January 25th, 2009, 12:30 AM   #100
_nowy_
Registered User

_nowy_'s Avatar

Likes (Received): 86

Cos troche ( troche ) podobnego widzialem w Leeds, centrum The Light - male trojstronne skrzyzowanie przy ktorym stoja sporawe kamienice odcieto szklanymi scianami i calosc pokryto szklanym dachem, jeden budynek zapewne zburzono (w srodku miesci sie kino, restauracyjki itp), reszte zostawiono w oryginale. Calosc funkcjonuje jako mala galeryjka z wieloekranowym kinem, kafejkami i restauracjami... i naprawde, w tym wypadku prezentuje sie to swietnie.
Poczekajmy moze na dokladniejsze wizualizacje bo to moze byc cos naprawde ciekawego, duza, otwarta i oswietlona naturalnym swiatlem powierzchnia...

Reply

Tags
lublin

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules