daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » Lublin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 30 votes, 5.00 average.
Old December 20th, 2008, 09:10 PM   #101
fotel_prl
Registered User

fotel_prl's Avatar

Likes (Received): 362

Quote:
Originally Posted by j23kloss View Post
Sprawę dojazdu autokarów do hotelu Europa może rozwiązać ul. Kapucyńska w formie "sięgacza" z placem nawrotowym w rejonie placyku przed GC. Ale żeby nie zajmować cennego miejsca, to proponuję żeby *** hotel wyposażył się w busika (Aron pomoże), który będzie podwoził gości od dalej zaparkowanych autokarów.
Jeśli chodzi o k.m., to większość skręca w ul. 3-go Maja, a te nieliczne linie, które jadą przez Kapucyńską można skierować przez Lipową-Okopową-Narutowicza.
O całkowitym zamknięciu K.P. od 3-go Maja do Lipowej chyba nikt nie myśli, chociaż jak wyrzucili trolejbusy to niech wywalą wszystko. Bardziej realne jest jednak ograniczenie ruchu wzorem K.P i N.Ś w W-wie, a może przyszłe władze będą mądrzejsze i przywrócą trajtki w Centrum, nie tylko ze względów ekologicznych ale także dlatego, że to jeden z symboli naszego miasta.
juz **** gwiazdkowy hotel przeciez
fotel_prl no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 22nd, 2008, 11:04 AM   #102
j23kloss
Registered User

Likes (Received): 207

Oooo! Nie wiedzałem, ale to tym bardziej zobowiązuje.
j23kloss no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2008, 09:23 PM   #103
dannie
Lublinensis Civitatis

dannie's Avatar

Likes (Received): 638

Quote:
Originally Posted by zelazn View Post
projekt włochów to bardzo marna kopia pomysłu Koolhaasa
Quote:
Originally Posted by dizzign
tak mi sie wydawało, że gdzieś to pare lat temu widziałem
Quote:
Originally Posted by www.gazeta.pl
Włosi skopiowali projekt architekta z Holandii?

Czy projekt Włochów to marna kopia projektu holenderskiego architekta, jak sugeruje jeden z naszych czytelników? Pozostawiamy to Waszej ocenie.

Na nasz redakcyjny adres przyszedł e-mail z linkiem kierującym na forum poświęcone m.in. miejskim inwestycjom. Na nim jeden z internautów, przy okazji dyskusji poświęconej placu Litewskiemu, zamieścił wizualizację holenderskiego architekta Rema Koolhaasa. Przy niej czytamy: "Projekt Włochów to bardzo marna kopia pomysłu Koolhaasa. Tak mi się wydawało, że gdzieś to parę lat temu widziałem" - napisał internauta.

Chodzi o projekt Koolhaasa z 2004 roku, który dotyczy zagospodarowania dawnej dzielnicy handlowej Paryża Les Halles. Już w XII w. istniał tam targ, w połowie XIX w. zastąpiły go żelazne hale. W latach 70 ubiegłego stulecia zostały zdemontowane i od tego momentu trwa również dyskusja nad zagospodarowaniem tej części Paryża.

Koolhaas w Les Halles zaproponował ustawienie 21 kolorowych szklanych piramid, porozrzucanych w różnych częściach dzielnicy. Projekt ten nie wygrał jednak konkursu i nie będzie realizowany.

Urządzenia przypominające piramidy Koolhaasa chcieli ustawić na placu Litewskim włoscy projektanci, biorący udział w listopadowych warsztatach na temat zagospodarowania tego placu. Zespół, na czele z Alberto Mazzucchellim, nazwał je świetlnymi maszynami. Podobnie, jak proponowany świetlny mur planowany za pałacem Rządu Gubernialnego (gmach wydziału psychologii UMCS), miały służyć oświetleniu placu, na którym dziś wieczorami panuje ciemność. Jak zauważyli Włosi, mocno kontrastuje to m.in. z oświetlonym budynkiem poczty przy Krakowskim Przedmieściu.

Poza tym zasugerowali, że równie dobrze podobne urządzenia mogą stać w innych częściach miasta i symbolizować przestrzenie publiczne, miejsca spotkań ludzi.

Opisywany pomysł Włochów był jednym z czterech projektów zagospodarowania placu Litewskiego, które zostały zaprezentowane w listopadzie. Poza nim była koncepcja budowy podziemnej sali ekspozycyjnej (Romuald Loegler, Polska), amfiteatru (Andreas Reidemeister, Niemcy) czy niewielkich korekt przestrzeni m.in. poprzez nowy plac zabaw w kształcie litewskiego zamku (Gintaras Caikauskas, Litwa). Mentorem dyskusji nad kształtem placu był prof. Jan Gehl z Danii, który zajmuje się kształtowaniem przestrzeni publicznych w miastach.

Warsztaty nie kończą jednak dyskusji o zagospodarowaniu placu Litewskiego. Na 5 stycznia władze miasta planują kolejną debatę. Tym razem chcą zapytać o zdanie środowisko lubelskich architektów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

"Naturalnie niekorzystne dla demokracji jest to, że wiąże ona ręce tym, którzy traktują ją poważnie, a tym którzy nie traktują jej poważnie pozwala robić prawie wszystko." V. Havel
dannie no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2008, 07:00 PM   #104
uranium
she's my wolf

uranium's Avatar

Likes (Received): 2618

A tak naprawdę wszystkie te koncepcje są o dupy kant potłuc!

Czy naprawdę nie mamy swoich zdolnych projektantów i aż tak nam daleko od opinii mieszkańców?
Czy zawsze coś musi być narzucane większości przez rządzącą mniejszość?
I czy tak trudno zaprojektować schludny plac w centrum miasta, bez piramid świetlnych i zamków litewskich?
Co do cholery się dzieje?
Old December 29th, 2008, 07:52 PM   #105
Kalkstein
Registered User

Kalkstein's Avatar

Likes (Received): 22

Quote:
Originally Posted by uranium View Post
A tak naprawdę wszystkie te koncepcje są o dupy kant potłuc!

Czy naprawdę nie mamy swoich zdolnych projektantów i aż tak nam daleko od opinii mieszkańców?
Czy zawsze coś musi być narzucane większości przez rządzącą mniejszość?
I czy tak trudno zaprojektować schludny plac w centrum miasta, bez piramid świetlnych i zamków litewskich?
Co do cholery się dzieje?
Ale z tą mniejszością i większością bardzo bym uważał. Gdyby nasze miasta miały wygladać tak, jak dykutuje gust "większości", to czas byłoby umierać.
Kalkstein no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2008, 12:11 AM   #106
jacekfreeman
globe trekker

jacekfreeman's Avatar

Likes (Received): 926

Tak jak pisałem wcześniej, wywalić 80% drzew, uporządkować pozostałą zieleń, zaprojektować fajną fontannę (np. "grającą") wyrównać teren, wyłożyć ładną kostką czy czymś i już. Wystarczy poszukać jak to miejsce wyglądało przed wojną - dla mnie bomba w porównaniu do tego co teraz. A wdrożenie tej koncepcji wielkich nakładów finansowych nie wymaga w przeciwieństwie do tych proponowanych przez różnorakich projektantów włoskich czy innych...
jacekfreeman no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2008, 09:59 AM   #107
chmielo222
Registered User

chmielo222's Avatar

Likes (Received): 24

no i będziemy mogli wtedy kandydować na najładniejszy małomiejski plac w polsce
hyba nie, jaka kostka ja sie nie zgadzam w małym miasteczku można sobie na to pozwolić jaka fontanna grająca one były modne w latach 90.
jak mamy coś robić to już róbmy to porządnie
chmielo222 no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2008, 01:09 PM   #108
bista
Registered User

bista's Avatar

Likes (Received): 517

Quote:
Originally Posted by chmielo222 View Post
hyba nie, jaka kostka ja sie nie zgadzam w małym miasteczku można sobie na to pozwolić jaka fontanna grająca one były modne w latach 90.

Dokładnie, lepiej pomęczyć się jeszcze x lat z tym co jest, stworzyć koncepcje, która będzie wizytówką miasta, będzie zachęcać do odwiedziń, której za 20 lat nie trzeba będzie znowu zmieniać.
bista no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2008, 06:09 PM   #109
jacekfreeman
globe trekker

jacekfreeman's Avatar

Likes (Received): 926

To te wielkie lampiony są czymś porządnym co ma zachęcać do odwiedzania miasta na kolejne 20 lat, zwłaszcza, że coś podobnego już na świecie istnieje? Musimy eksponować to co już mamy bo żadnymi nowościami Lublin nikogo nie zachęci, nowości to są wszędzie, a zabytki i klimat tylko u nas. I dlaczego taki plac byłby małomiasteczkowy? Nie jestem architektem czy planistą od przestrzeni miejskiej, przedstawiłem tylko pewien zarys koncepcji, a z fontanną grającą napisałem NA PRZYKŁAD, nie wiem jakie tam teraz są modne, może śpiewające, albo suche fontanny...

Zgadzam się, że musimy wymyślić coś naprawdę dobrego zamiast zrobić byle co, aby tylko było - tylko jak patrzę na te wszystkie projekty to średnio mi się to widzi....

Last edited by jacekfreeman; December 30th, 2008 at 06:17 PM.
jacekfreeman no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2008, 08:47 PM   #110
bista
Registered User

bista's Avatar

Likes (Received): 517

Całkowicie odcinam się od projektów z warszatów, dla mnie też są one kiepskie. Problem w tym, że obecny plac nie ma żadnego klimatu i uporządkowanie tego co jest nie wiele zmieni. Nowa fontanna i równe alejki zwabią niewątpliwe kilka osób które zazwyczaj omijają to miejsce, ale w dalszym ciągu wycieczki będą zatrzymywać się tylko pod pomnikiem Unii, bo poza pomnikiem i historycznym z nazwy miejscem podobne (ładne) place mają w swoich miasteczkach.
Jednak plac powinien przede wszystkim slużyć mieszkańcom, a więc powinien być dla nich przydatny, powiązany z tkanką miasta, łatwo dostępny, powinien stanowić naturalne miejsce do przebywania dla Lublinian. Nie wolno zapominiać o historii tego miejsca, moim zdaniem należałoby ją jeszcze bardziej wyeksponować. Bardzo dobrym pomysłem jest budowa kondygnacji podziemnych gdzie możnaby umieścić elementy związane z historią nie tylko placu ale i Lublina. Powinno też zostać wyznaczone miejsce na którym odbywać się będą okolicznościowe eventy, które z pewnością będą przyciągać mieszkańców.
bista no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2008, 09:22 PM   #111
dizzign
Registered Moudjahidin

dizzign's Avatar

Likes (Received): 55

Quote:
Architekt Jacek Ciepliński o placu Litewskim

Warsztaty architektoniczne mają sens, jeśli wypracowują nową jakość i są burzą mózgów, a nie akademickim spotkaniem kilku osób. Plac Litewski to bardzo trudny, poważny temat. Nieporozumieniem jest, że z warsztatów zostali wykluczeni lubelscy architekci, którzy pl. Litewski widzą niemal codziennie. Ich sugestie z pewnością byłyby bardzo cenne, a dzięki temu praca bardziej owocna.

Efekt tych warsztatów powoduje jeszcze tylko większe zamieszanie. Szkoda zawodu mieszkańców, którym obiecano europejskie rozwiązania. Wnioski z nich, takie jak ten, że plac ma żyć całą dobę, to znane ogólniki. Moim zdaniem, prezydent Lublina zabrał się do tematu od końca. Najpierw musi zostać określony cel, np. czy chcemy mieć dłuższy deptak, czy nie, i to, jakiej funkcji oczekuje się od tego placu. Powinien przygotować też profesjonalną ekspertyzę dotyczącą komunikacji czy zieleni w śródmieściu. Warsztaty to tak naprawdę rzecz zupełnie poboczna. Nie mówmy, że z tych czterech pomysłów rzuconych przez zespoły ad hoc otrzymamy wizję pl. Litewskiego. Miasto musi najpierw określić własne oczekiwania wobec tej przestrzeni. Potem przedyskutować je z mieszkańcami oraz urbanistami, architektami, historykami sztuki, projektantami krajobrazu i przede wszystkim z konserwatorem zabytków. Dopiero na koniec można zapytać specjalistów z zewnątrz, by dołożyli swego kunsztu.

Nie mieszajmy więc warsztatów z poważnym przygotowaniem konkursu. Gdyby rzeczywiście miały służyć opracowaniu wytycznych, uczestnikom musiałyby zostać postawione konkretne pytania. Te prace są na bardzo słabym poziomie, nie na takim, jakiego oczekiwali mieszkańcy. Trzeba opracować klarowne wytyczne, w dodatku mądre, aby nie okazało się, że zablokuje się ruch w śródmieściu lub realizacja wybranego spowoduje usychanie drzew.

Jeśli tego nie będzie, uczestnicy napracują się na darmo, a konkurs nie przyniesie oczekiwanego rozstrzygnięcia podobnie jak ten w 95, w którym brałem udział. Nasz zespół zaproponował wtedy bardzo spokojny projekt porządkujący. Nowa fontanna składałaby się z dwóch wydłużonych basenów. Otoczenie pałacu Radziwiłłów zostałoby uporządkowane, jeśli chodzi o zieleń, tak, aby uczytelnić oś, na której usytuowano pomnik Unii, na osi pałacu Guberialnego stanąłby pomnik Konstytucji 3 Maja. Frontowa część placu miała kształt wrzeciona i była kontynuacją ciągów pieszych deptaka i szerokiego Krakowskiego Przedmieścia. Zgłoszone w tamtym konkursie prace zawierały naprawdę ciekawe rozwiązania, jak przedłużenie deptaka do ul. Kołątaja.
Dodam, iż jest to autor m.in. deptaka, mcdonalda, placu po farze i mieszka na mojej dzielni hehe
Old December 30th, 2008, 10:22 PM   #112
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Likes (Received): 2718

Quote:
Originally Posted by chmielo222 View Post
Odnośnie mody na kostkę brukową to pare miesięcy temu czytałem ciekawy artykuł w tygodniku Polityka. Opisywali w nim różne małe miejscowości dla których "wykostkowanie" placów było celem nr 1. Miasteczka wręcz prześcigały się w tym kto ma więcej kostki. Wycinano drzewa, usuwano resztki trawników, a w ich miejsce na betonowej kostce stawiano betonowe donice na kwiaty, wszystko na modłe lokalnego placu defilad. W ten sposób zniszczono wiele ciekawych i urokliwych placyków. O samej kostce w tym artykule pisano jako o relikcie lat 90-tych - takie architektoniczne discopolo, od którego należy odchodzić.
Wrzucenie kostaki brukowej i wycinka drzew na Placu Litewski byłoby właśnie takim głupim posunięciem. Plac Litewski mógłby się wtedy równać nie z europą ale z wiochą, i to taką z lat 90tych.
Maciek Lublin no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2008, 03:54 AM   #113
Stiggy
Szlachta kurlandzka

Stiggy's Avatar

Likes (Received): 8519

Dokładnie. Kostka to największa wiocha jaka może być. Do tego najlepiej jeszcze jakaś w żarówiastych kolorach - żółtym albo czerwonym i mamy pełny festyn.
Stiggy no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2008, 09:15 AM   #114
j23kloss
Registered User

Nie wiem dlaczego kostka urosła tu do synonimu kiczu i bezguścia. Przecież kostki są różne i można nawet pokusić się o coś w rodzaju mozaiki zaprojektowanej przez znanego artystę, która będzie z czasem dziełem sztuki ściągającym turystów.. Poza tym jaka jest alternatywa nawierzchni placu poza terenami zielonymi? Asfalt? Beton? Płyty marmurowe? A może piasek, jak zaproponowali chyba Niemcy? Albo trawa, ale raczej sztuczna bo naturalną szybko wydepczą. Pozostaje jeszcze zalać wszystko wodą: w lecie brodzik a w zimie ślizgawka !
Co do warsztatów, Ciepliński ma dużo racji. Ich głównym celem było chyba pokazanie przez Prezydenta, że wywiązuje się (w swoim mniemaniu) z obietnic wyborczych. Stara się, sprowadza projektantów z Europy, a że nie wychodzi... cóż począć.
Old December 31st, 2008, 09:41 AM   #115
myszoman
Refurbished_Parka_Boy

myszoman's Avatar

Likes (Received): 248

Kostka? O nie dziękuje, jej miejsce jest na zabytkowych ulicach. Ja myślałem o jakich eleganckich płytach ze szlachetnych materiałów. Widziałbym też dużo trawy na której można siedzieć. Zamiast fontanny wolałbym taka bardziej rozlaną wodę przy której można siedzieć. Dodatkowo jeszcze niski nowoczesny ale dobrze zaprojektowany pawilon z kiblem miejskim i restauracją ale to w rejonie hotelu Europa.

A drzewa na placu z wyjątkiem kilku (dosłownie) trzeba wyciąć....
Old December 31st, 2008, 10:12 AM   #116
chmielo222
Registered User

chmielo222's Avatar

Likes (Received): 24

ja mam pomysł wywalamy Piuska pomnik uni wsadzamy do tej fontanny co jest podświetlamy i jest git
chmielo222 no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2008, 11:19 AM   #117
j23kloss
Registered User

Quote:
Originally Posted by myszoman View Post
Kostka? O nie dziękuje, jej miejsce jest na zabytkowych ulicach. Ja myślałem o jakich eleganckich płytach ze szlachetnych materiałów. Widziałbym też dużo trawy na której można siedzieć.
A Plac Litewski to nie zabytek? Najwięcej do powiedzenia na temat jego wyglądu ma konserwaror zabytków !
Ciekawe z czego te "szlachetne płyty", żeby ich koszt nie był porażający i żeby nie przypominały nagrobków.
Trawa do siedzenia? OK. A co do chodzenia?
Old December 31st, 2008, 11:37 AM   #118
myszoman
Refurbished_Parka_Boy

myszoman's Avatar

Nie wiem czy się rozumiemy, naprawdę chciałbyś na PL taką kostkę jaka jest np na starym mieście?
Wiesz piszę tak ogólnie o tych płytach bo jeszcze nie znalazłem takich które dobrze pokazywałyby o co mi chodzi, jak tylko znajdę to wrzucę jakieś zdjęcie

Spróbujmy tak:

Może coś prostego, płyty z piaskowca tylko może trochę większe? Te które są u nas nie podobają mi się z powodu charakterystycznego "wzoru"

KP Warszawa

I skwer Hoover'a na w.w
Quote:
Originally Posted by zbieraj View Post
Wybaczcie, ale jednak wstawię zdjęcia z Flickr'a użytkownika ula_k:
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
To tylko propozycja, coś w tym stylu, nie gorączkować się.

Oczywiście dotego dużo detali w innej może tonacji

Last edited by myszoman; December 31st, 2008 at 12:21 PM.
myszoman no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2008, 12:42 PM   #119
j23kloss
Registered User

Nie mam nic przeciwko płytom kamiennym, ale od kostki nie ma odwrotu i nie należy jej utożsamiać z "wioską". Nawet na przytoczonych przez Ciebie fotkach obok płyt jest kostka. Ze wzglądu na cenę, ale również monotonię, płyty nie powinny stanowić zasadniczego elementu nawierzchni brukowanej PL. Powinny być elementem wyróżniającym się, podkreślającym główne osie i miejsca, a nie stanowić tło. Tłem powinna być kostka, niekoniecznie taka jak na Starym Mieście, żeby panie na obcasach nie psioczyły.
Old December 31st, 2008, 01:22 PM   #120
myszoman
Refurbished_Parka_Boy

myszoman's Avatar

Wporządku, jest tu kwestia skali, ja nie nazwałbym kostki "wioską" ale podstawowym elementem powinny być płyty i dużo zieleni (trawy) i wody aby nie zrobić pustyni jak to czasami dzieje się po wybrukowaniu całego ryneczku w malych miasteczkach.

A drzewa na placu z wyjątkiem kilku (dosłownie) trzeba wyciąć....

Reply

Tags
lublin

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules