daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old January 26th, 2009, 12:40 AM   #1
Rysiek Ochódzki
BANNED

Likes (Received): 0

Starówka warszawska-mała czy duża?

Witam wszystkich! Po przymusowym miesięcznym okresie nieistnienia na forum, bo ktoś z miasta Łodzi nie miał poczucia humoru i zrobił przed modami z igły widły, powracam z nowym tematem.
Chodzi mi mianowicie o często w różnych miejscach, w tym na niniejszym forum powtarzaną opinię, jakoby nasza stolyca, Warsiawa, nie posiadała dużej starówki. W powszechnej dość chyba opinii jest ona mała, ciasna, z małym ryneczkiem. Gdzie jej tam choćby do praskiej, rodzimej krakowskiej czy do wielu innych w Polszcze. Daje to zatem niejako pewien powód do kompleksów wobec świata i Europy w szczególności.

Pozwolę sobie mocno z tą opinią popolemizować.
Częstym błędem jest postrzeganie warszawskiego starego miasta poprzez pryzmat tego, co się Starym Miastem z wielkich liter nazywa i co wpisano na listę UNESCO. Chodzi mianowicie o najstarszą część zabudowy miasta, zamkniętą w obrębie murów miejskich i wiślanego brzegu. Ta część dawnej zabudowy faktycznie jest obszarowo niewielka, choć i tak większa od niejednej starówki w naszym kraju, do tego gęsto i wysoko zabudowana.
Dlatego już w 1408 r. książę mazowiecki na północ od starej lokował nową Warszawę, tzw. Nowe Miasto. To Nowe Miasto powierzchniowo znacznie przerosło Stare- ma większy rynek i chyba też więcej kościołów, w tym jeden gotycki(NMP). Oba miasta połączono w jedno w 1791 r., przy okazji przyłączając do Warszawy wszystkie okoliczne jurydyki, tj. przedmieścia nie podlegające władzom miejskim, a np. magnatom czy kościołowi, a ściśle z miejską tkanką zrośnięte.
Za Zygmunta III Wazy, w latach 20-tych XVII w., wszystkie obszary miejskie Warszawy(Warszaw) otoczono tzw. wałem zygmuntowskim, który już w latach 60-tych tegoż wieku w rejonie obecnego Ogrodu Saskiego został wchłonięty przez zabudowę miejską.
W wieku następnym warszawską zabudowę otoczyły tzw. okopy Lubomirskiego- bardziej o charakterze kordonu sanitarnego niż obronnym.
Ich przebieg był taki:

Chodzi zdaje się raczej o tę żółtą linię, niemniej jednak daje to pojęcie o wielkości miasta w XVIII wieku. Nie zapominajmy , że Krakowskie Przedmieście, czy Nowy Świat od dawna były już częścią Warszawy, przynajmniej gospodarczo i urbanistycznie- ze Starym i Nowym Miastem tworzyły jedną, jak byśmy to dziś powiedzieli, aglomerację.
Zresztą jak niby te 120 tysięcy mieszkańców Warszawy z końca XVIII wieku miałoby się pomieścić w obrębie murów Starego Miasta nawet gdy dodamy do niego Nowe. Owa często przytaczana dla porównania z Warszawą czeska Praga, liczyła w owym okresie między 80 a 90 tys. mieszkańców(po połączeniu kilku sąsiadujących ze sobą miast w jedno), a 100 tys. osiągęła dopiero w roku 1817.
Reasumując, to co dziś zachowało się, czy raczej co zrekonstruowano z dawnej zabudowy Warszawy, choć i tak nie oddaje wielkości miasta w XVIII w., jest i tak obszarowo i pod względem liczby obiektów: kościołów, kamienic, pałaców,dosyć spore i to jak na warunki polskie i nawet europejskie(porównaj z Berlinem choćby). Możliwa dziś do obejrzenia rekonstrukcja dawnej zabudowy Warszawy to nie tylko owo wąsko pojęte Stare Miasto, ale i to Nowe, Krakowskie Przedmieście i ulice takie jak Podwale, Miodowa, Senatorska, Kozia, Długa,po trosze plac Krasińskich, w mniejszym stopniu ul. Bednarska czy Nowy Świat, zrekonstruowane w pewnym uproszczeniu (Nowy Świat tylko do wysokości II-go piętra ze stylizacją domów na XVIII w.).
Zatem- nie wpadajmy w kompleksy!
Rysiek Ochódzki no está en línea  

Sponsored Links
Old January 26th, 2009, 12:54 AM   #2
el_barto
Registered User

Likes (Received): 18

Idąc dalej takimi założeniami będziemy tak powiększąć teraz starówki innych miast aż dojdziemy do wniosku, że taki Wrocław, Gdańsk czy Kraków mają obszary staromiejskie wielkości 50 km2. Ponadto jeśli mówi się o starym mieście czy tak jak w wypadku Warszawy o starówce to przyjmuje się zazwyczaj to co określiłeś "Chodzi mianowicie o najstarszą część zabudowy miasta, zamkniętą w obrębie murów miejskich i wiślanego brzegu. Ta część dawnej zabudowy faktycznie jest obszarowo niewielka". I umówmy się. W tym przytaczanym XVIII wieku przez ciebie już wiele miast było rozbudowanych lub ich zabudowa przynajmniej zmieniona (czytaj :zagęszczona). Tak więc reasumując ja zdania nie zmieniam i to wszystko co napisałeś mnie nie przekonuje. Dla mnie dalej warszawska starówka jest niezwykle mała, ale i też urodziwa. Co innego warszawskie historyczne śródmieście (czytaj: starówka i okolice), które w XVIII wieku było dość spore, ale ta historyczna starówka dalej była tak samo bardzo mała. Ponadto zgodzę się częściowo ze zdaniem "Reasumując, to co dziś zachowało się, czy raczej co zrekonstruowano z dawnej zabudowy Warszawy, choć i tak nie oddaje wielkości miasta w XVIII w., jest i tak obszarowo i pod względem liczby obiektów: kościołów, kamienic, pałaców,dosyć spore i to jak na warunki polskie ". Jak powiedziałem :częściowo i to na warunki polskie. Bo jednak jak dla mnie nie zachowało się tego tak dużo bądź nie odbudowano tego tak dużo, aby stolica tego kraju mogła konkurować z innymi stolicami europejskimi. Niemniej nie można tak Warszawy atakować bo była po prostu piekielnie zniszczona i tyle. Dla mnie to miasto ładne, a starówka szczególnie urodziwa, ale zupełnie nie zmienia to mojej opinii, że po prostu jest mała i tyle. Jest ona sporo mniejsza od krakowskiej dzielnicy staromiejskiej, nie wspominając już o gdańskiej czy wrocławskiej.
el_barto no está en línea  
Old January 26th, 2009, 12:56 AM   #3
Tygrys
fanatyczny antykibic

Tygrys's Avatar

Dokładnie. Nie wpadajmy w kompleksy.

Edit: Czy tu przypadkiem ktoś nie dyskutuje sam ze sobą?
Tygrys no está en línea  

Closed Thread

Thread Tools

Posting Rules