daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Nordic & Baltic > General development > Estonia > Tallinn

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 16th, 2017, 11:53 AM   #81
brsee
Registered User

Likes (Received): 146

Quote:
Originally Posted by Amplificator View Post
Delta Plaza ei asu südalinnas ega ole ka sugugi kole. Mõtlesid ehk City Plazat?

Mis puutub žürii poolset siselahendusele viitamist, siis eks ühe kaubamaja sisemus ongi nii klientidele kui omanikule olulisem kui välimuse innovatiivsus. Kuigi mulle meeldis ka nende üksikute renderite ja kahelõiguliste tekstide järgi paar tööd valitsust rohkem, siis ma ei välista üldse et ise žüriis olles ja lähemalt süüvides oleks need kõrvale jäänud. Meil on paraku päris palju arhitektuuribüroosi kes oma suures kunstitegemise tuhinas jätavad tihti tahaplaanile sellised "detailid" nagu siseloogika, funktsionaalsus, tehniline- ja majanduslik teostatavus.
Jaa, City Plaza jah. Delta plaza sobiks kesklinna paremini isegi Ma ei esinda arhitektide kildkonda, vaid inimest tänavalt. Ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kelle meeldiks minu mainitud hooned.

Siselahendus on oluline, aga minu meelest vähem oluline kui välislahendus. Kontorihoonete puhul on siselahendus kergseintega ja seda tehakse keskmiselt 5 aastase intervalliga ümber. Kaubanduspindadel suht sama, 5-10 aastat. Välislahendus üldiselt jääb suures plaanis kogu põlvkonnaks ehk 20-30 aastaks. Miks ei võiks siselahenduse osas pärast arhitektuurikonkurssi tööd teha? See on nagunii mingi piltide pealt otsustamine - siin võiks vaadata just üldist esteetikat. Ruumiplaani panevad pärast arhitektid ja projekteerijad koos tellija haldusosakonnaga paika - suur osa sellest on mikromanagement.

larelan liked this post
brsee no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 16th, 2017, 12:23 PM   #82
ch1le
always on

ch1le's Avatar

Likes (Received): 202

Quote:
Originally Posted by brsee View Post
Jaa, City Plaza jah. Delta plaza sobiks kesklinna paremini isegi Ma ei esinda arhitektide kildkonda, vaid inimest tänavalt. Ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kelle meeldiks minu mainitud hooned.

Siselahendus on oluline, aga minu meelest vähem oluline kui välislahendus. Kontorihoonete puhul on siselahendus kergseintega ja seda tehakse keskmiselt 5 aastase intervalliga ümber. Kaubanduspindadel suht sama, 5-10 aastat. Välislahendus üldiselt jääb suures plaanis kogu põlvkonnaks ehk 20-30 aastaks. Miks ei võiks siselahenduse osas pärast arhitektuurikonkurssi tööd teha? See on nagunii mingi piltide pealt otsustamine - siin võiks vaadata just üldist esteetikat. Ruumiplaani panevad pärast arhitektid ja projekteerijad koos tellija haldusosakonnaga paika - suur osa sellest on mikromanagement.
no maeisaa. Koolidesse on vaja arhitektuuriõpet.

Nargö liked this post
ch1le no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 07:15 PM   #83
Amplificator
Registered User

Likes (Received): 44

Quote:

Siselahendust (eelkõige sisekujundust) tõesti timmitakse mingil määral projekti hilisemates etappides, aga sellele seab väga tugevad piirid üldine arhitektuurne lahendus, mida selle konkursiga otsustati.

Kergseinu võib tõesti ümber tõsta, aga sissepääsude hulka ja asukohta, korruste kõrgust ja põrandapinda, akente asukohta ja pindala jpm ei saa ilma välisarhitektuuri oluliselt muutmata ümber teha.

Ilmselt oli komisjonil ka lisaks avalikustatud renderitele otsustamiseks kasutada ka indikatiivsed põrandaplaanid ja detailsemad kirjeldused.
Amplificator no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 07:19 PM   #84
Tin_Can
Moderator

Tin_Can's Avatar

Huvitav,täna jooksis uudistest läbi et toimumas on ka Viru Keskuse arhitektuurivõistlus.

Rivkin liked this post
Tin_Can no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 09:42 PM   #85
gertvahemae
Registered User

Likes (Received): 37

Quote:
Originally Posted by Tin_Can View Post
Huvitav,täna jooksis uudistest läbi et toimumas on ka Viru Keskuse arhitektuurivõistlus.
Quote:
Viru Keskuse uuendamise arhitektuurivõistlust planeerivad ühiselt Viru Keskus ja AS Hotell Viru ning uuendamisse läheb Tammsaare pargi ja Narva maanteega piirnev ala. Konkursi tingimusi koostab arhitekt Tiit Sild ning konsultantidena on kaasatud valdkonna parimad eksperdid ja arhitektid. Žüriitöösse kaasatakse Tallinna linna ja Arhitektide Liidu esindajad ning valdkonna eksperdid. Konkursi väljakuulutamisest annab Viru Keskus teada meedia vahendusel.
http://www.pealinn.ee/tagid/koik/vir...innaga-n195273

zayed26, Muhukas, romanzone liked this post
gertvahemae no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2017, 12:27 AM   #86
Amplificator
Registered User

Likes (Received): 44

Eks ta on loogiline, et seoses nö. peatänava projektiga tekib vajadus ka Narva mnt poolne keskuse osa oluliselt ümber teha.
Amplificator no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2017, 11:00 PM   #87
echo
commieblock enthusiast

echo's Avatar

Likes (Received): 29

Quote:
Eile õhtul vaatasin saadet Ajavaod, kus räägiti 20-30ndatel tegutsenud Tallinna linnapeast ja arhitektist Anton Uessonist. Mõtlen, et vaadates neid viimastel aastakümnetel südalinna kerkinud kolemajasid - Maakri kortermaja, Delta Plaza, Viru Keskus, Maakri kvartali torn, uus Kaubamaja - äkki oleks taas aeg linnaplaneerimises ja arhitektuuris, et valitseks rohkem avalik võim ja n-ö valgustatud monarhia. Ehk aitaks see võidelda, nagu saates tsiteeriti, "maadega spekuleerimise vastu".
/---/
Quote:
/---/
Hmm, sellest nimekirjast on Maakri kortermaja (too heledam torn) väga kena hoone, City Plaza on minu arust kesklinnas kõige kenam kõrghoone, imetlen seda algusest peale ja siiamaani. Maakri kvartali torn -- mis see on, uus hoone?. Aga Viru Keskus tõesti, sellest ei oska ka mina väga lugu pidada. Narva mnt. pool on ta kenam, mujalt aga pigem tehase moodi -- üks sihuke nõukaaegne ju Narva mnt.-l veidi eemal ära uuendati, teine aga tehti asemele. Ma kah inimene tänavalt

Suur tänu Skizo91 piltide eest ja kiil ajaloo eest.

Kaubamaja konkursi töid vaadates tegin järelduse: Kaubamajast oleme nüüd lõplikult lahti saanud. Seda muidugi füüsilises mõttes, aga ka mingi ebamäärase loodetud järjepidevuse mõttes, mis, nagu välja tuli, polnud õigustatud. Eks see protsess juba 1973 pihta hakkas selle laiendusega... Et see hoone juba aja jooksul ikka rohkem rikutud on saanud, siis ei oskagi enam väga kahju tunda, erinevalt Suur-Ameerika ministeeriumi hoonest.

Vist oli see võidutöö juures: Rävala pst. pool oli sissekäik ja selle ees kolm imelikku mittemidagiütlevat ja minu arvates ka inetut skulptuuri. Minu jaoks on sedasorti kunst mõistetamatu. Selline avalikus kohas asuv kunst nagu ütleks: olen kole ja mõttetu, aga olen siiski kunst, seega on mul õigus siin olla. Kunst näib olevat lihtsalt see, millele on silt "Kunst" peale riputatud, olgu see mis iganes. See on muidugi omaette teema.

"Signatuur" oli vist küll kõige hämmastavam nendest kavanditest ja mitte positiivsest küljest. Puuduvad sõnad emotsioonide kirjeldamiseks. Võib-olla küsiks ainult, et kuidas see üldse võimalik on? Mõtted liiguvad ka Birminghami kaubanduskeskusele nimega Bull Ring, kus osaliselt on hoone nagu ulmeline kosmoselaev või lihtsalt kena kunstiteos (+) ja osaliselt täielik kitš või ma ei teagi mis (midagi 1990. aastate keskpaiga stiilis) (-), ja see kõik on kaares ehitatud keskaegse kiriku ümber!
echo no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2017, 12:09 AM   #88
brsee
Registered User

Likes (Received): 146

Siin vist tuleb lihtsalt eriarvamusele jääda. Võib-olla ma olen ka valel ajastul sündinud. Tundub, et tänapäeval pakub pinget ainult tuim ja odavailmeline funktsionalism. Loodan lihtsalt, et 20 aasta pärast vaatame sellele perioodile nagu praegu vaatame kohutavale 90ndate popile või 80ndate mulletitele ja lenks-vuntsidele

Rivkin liked this post
brsee no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2017, 12:25 PM   #89
SuurFanta
Registered User

Likes (Received): 0

Nõustun samuti echo väidetega. City Plaza on Tallinna üks õnnestunumaid kõrghooneid, seda rikub vaid kõrval olev tühi endine KA krunt. Uue kaubamaja arhitektuurivõistlusel oleksin enim rahul olnud Teemantiga, see oleks olnud meeldiv vaheldus ja midagi huvitavamat tavalistest klaaskastidest aga eks City Break ole lõppkokkuvõttes praegusest olukorrast ikka kordades parem.
SuurFanta no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2017, 09:56 PM   #90
StreetWarrior
Registered User

Likes (Received): 113

Quote:
Originally Posted by SuurFanta View Post
Nõustun samuti echo väidetega. City Plaza on Tallinna üks õnnestunumaid kõrghooneid, seda rikub vaid kõrval olev tühi endine KA krunt. Uue kaubamaja arhitektuurivõistlusel oleksin enim rahul olnud Teemantiga, see oleks olnud meeldiv vaheldus ja midagi huvitavamat tavalistest klaaskastidest aga eks City Break ole lõppkokkuvõttes praegusest olukorrast ikka kordades parem.
See tühi krunt ei tohiks enam kauaks tühjaks jääda. Mingi uus kõrghoone pidi asemele tulema. Kahju ainult, et see Kunstiakadeemia ei ole.

Muideks kuna Kunstiakadeemiat seal enam ei ole, siis võiks peatused Kompassiks ümber nimetada.

echo liked this post
StreetWarrior no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 07:59 PM   #91
Rivkin
Citizen of heavenly city!

Rivkin's Avatar

Likes (Received): 42

Quote:
Originally Posted by jüü View Post
Ülimalt kahju ikkagi, et nii läks. Aga noh, meie ajal on nüüd igatahes oma kindel nägu olemas: osalise klaasfassaadiga valge kastlahmakas. Juba tahaks lugeda, kuidas kirjutavad sellest arhitektuuriajaloo õpikud ca 50 aasta pärast. "Eestis tegutsenud arhitektidel oli suurepärane koostöövõime, püüdes luua tervet pealinna hõlmavat Gesamtkunstwerk'i, ehitades samas võtmes hooneid pealinna eri piirkondadesse."

:/
Kaldun arvama, et suur osa valminud kaasaegsest kommertshoonestusest oma 50ndat aastat ei näe ja sinna ongi "ajutisus" sisse planeeritud. Teenivad sissepandud raha tasa ja vajaduse tekkimisel tõmmatakse samal kombel maha, nagu hooned, mida nende eest maha on tõmmatud/tõmmatakse (praegune kaups ja Karla katedraal).

jüü liked this post

Last edited by Rivkin; November 19th, 2017 at 08:07 PM.
Rivkin no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2017, 01:08 AM   #92
Jarmo K
3:36

Jarmo K's Avatar

Likes (Received): 232

Quote:
Originally Posted by Rivkin View Post
Kaldun arvama, et suur osa valminud kaasaegsest kommertshoonestusest oma 50ndat aastat ei näe ja sinna ongi "ajutisus" sisse planeeritud. Teenivad sissepandud raha tasa ja vajaduse tekkimisel tõmmatakse samal kombel maha, nagu hooned, mida nende eest maha on tõmmatud/tõmmatakse (praegune kaups ja Karla katedraal).
"Karla katedraal" ehk Sakala keskus siin küll näitena ei päde... https://et.wikipedia.org/wiki/Sakala_keskus
Old November 20th, 2017, 07:43 AM   #93
pritz07
Registered User

Likes (Received): 15

See, et Viru keskust uuendama asutakse on küll selle sajandi parim uudis siiamaani
pritz07 no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2017, 08:53 AM   #94
Arvaja
Registered User

Likes (Received): 28

Quote:
Originally Posted by pritz07 View Post
See, et Viru keskust uuendama asutakse on küll selle sajandi parim uudis siiamaani
Oled sa kindel, et enam hullemaks teha ei saa?

Maadeuurija, zayed26 liked this post
Arvaja no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2017, 12:03 PM   #95
poopon
Registered User

poopon's Avatar

Likes (Received): 156

Avaldan siis ka arvamust. Sellise võidutöö pärast poleks küll avalikku konkurssi vaja korraldada olnud - kas kuskil on nõue? Loodetud maamärgi ainest oli teistes töödes küll, aga tundub et valituks osutus arendajale kõige kasulikum diil. Formaalsus. Žüriis Aunin ja Rikkinen, need ju teada arendajate kambajõmmid...
Paljud kiidavad City Plazaga ühtimist. Ma arvan, et see on halb - kui sarnast välimust on liiga palju, devalveerib see mõlema hoone erilisust. Kaubamaja on liiga südalinn, et leppida "midagi otseselt ei häiri" tuima kastiga.

Huko, zayed26, tseesar, echo liked this post
poopon no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2017, 04:45 PM   #96
Skizo91
Photographer

Skizo91's Avatar

Likes (Received): 168

Quote:
Originally Posted by poopon View Post
Avaldan siis ka arvamust. Sellise võidutöö pärast poleks küll avalikku konkurssi vaja korraldada olnud - kas kuskil on nõue? Loodetud maamärgi ainest oli teistes töödes küll, aga tundub et valituks osutus arendajale kõige kasulikum diil. Formaalsus. Žüriis Aunin ja Rikkinen, need ju teada arendajate kambajõmmid...
Paljud kiidavad City Plazaga ühtimist. Ma arvan, et see on halb - kui sarnast välimust on liiga palju, devalveerib see mõlema hoone erilisust. Kaubamaja on liiga südalinn, et leppida "midagi otseselt ei häiri" tuima kastiga.
Eesti kontekstis peab olema rahul sellega kui õnnestub katastroofi vältida...

Maadeuurija, Valvejoodik liked this post
Skizo91 no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2017, 07:09 PM   #97
pritz07
Registered User

Likes (Received): 15

Üritan olla optimist. Ausalt öeldes ei tulnud pähe küll, et äkki teevad veel hullemaks,...kindlasti annaks teha veel koledamaks aga lootus siiski jääb
pritz07 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules