daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old November 21st, 2008, 02:14 PM   #1
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

[FIER] Kompleksi Apollon

Eshte Hapur ne Maj 2008 i gjithe komplexi banues me modern ne Shqiperi (me infrastrukturen me moderne):Per me shume info klikoni ketu: Kompleksi Apollon
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 03:23 PM   #2
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Sa per deklarim: Keto foto jane marre nga fieraku07.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 03:38 PM   #3
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Shumė bukur....besoj se tani qyteti ka marrė fytyrė tjetėr.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 03:52 PM   #4
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Rreth Kompleksit

Njė planifikim urban i kujdesshėm i infrastrukturės mė bashkėkohore dhe i arkitekturės mė moderne vjen nė Kompleksin Apollon. Realizimi i kėtij kompleksi ėshtė mbėshtetur nė elementėt mė tė rėndėsishėm dhe funksionalė tė projektimit tė njė zone rezidenciale banimi, me qėllim krijimin e njė jete komode tė njė standarti tė papėrsėritshėm.

I nisur nga e para, ai ėshtė projektuar duke u mbėshtetur mbi gjithēka tė re qė ofron epoka moderne e ndėrtimeve tė sotme nė Europė dhe nė botė. Shumė prej tyre duken qė nė shikimin e parė, ndėrsa shumė tė tjera funksionojnė larg syve tė banorėve. Kėtu keni mundėsinė tė zbuloni ēfarė e bėn Kompleksin Apollon kaq tė vecantė.

Dymbėdhjetė objektet e banimit me apartamente tė standarteve bashkėkohore, sė bashku me ēerdhen dhe kopshtin e fėmijeve, poliambulancėn, dhe shtėpinė e shėrbimit pėr tė moshuarit, tė rrethuara nga hapėsira tė gjelbra tė kultivuara me kujdes, plotėsohen nga ndėrtime polifunksionale tė argėtimit dhe njė qendėr madhėshtore tregtare.


Infrastruktura

Pėr herė tė parė nė ketė kompleks ėshtė aplikuar rrjeti inxhinierik i udhėzuar, i cili nė thelb nėnkupton futjen e tė gjitha linjave komunikuese tė kėtij kompleksi nė njė galeri betoni tė shtrirė nėn rrugėt kryesore.

Nė kėtė galeri pėrfshihen kanalizimet e ujėrave tė bardha dhe tė zeza, instalimi i rrjetit elektrik, atij telefonik dhe komunikimit dixhital kompjuterik, si dhe rrjeti i furnizimit me ujė. Ēdo punim nė rrjetin inxhinierik do tė realizohet brenda kėsaj galerie, duke eliminuar pėrgjithmonė nevojėn e gėrmimeve nė sipėrfaqe.

Rrjeti rrugor Ndėrtuar me standartet mė tė larta, rrjeti rrugor lejon frymėmarrjen e ketij kompleksi, me rrugė tė gjera mbi 15 metra, hapėsira tė bollshme parkimi, trotuare tė gjelbėruara dhe shėtitore deri nė 6 metra gjerėsi.

Furnizimi me ujė I bazuar nė njė depo tė pėrbashkėt dhe njė grup pompash tė fuqishme, rrjeti i furnizimit me ujė do tė sigurojė nė mėnyrė konstante tė gjithė sasinė e nevojshme tė ujit pėr tė plotėsuar kėrkesat e konsumit tė kompleksit. Kjo eliminon pėrfundimisht historinė e furnizimit me ujė nėpėrmjet rezervuarėve mbi tarracė, tubacioneve individuale, si dhe stresin e tė munguarit tė ujit.


Hapėsirat e gjelbra

Eshtė rasti i parė qė nė njė studim tė kėsaj shkalle, gjelbėrimi tė jetė parashikar me kėtė nivel bollshmėrie dhe vėmendje ndaj detajeve. Gjelbėrimi do tė jetė i kudondodhur, nė rrugėt, nė parqet, nė ambientet e lira si dhe pėrgjatė rrjedhės sė lumit, duke ofruar nė mėnyrė konstante ambjente relaksuese pėr njė jetė tė standarteve tė larta.

Sistemi ujitės i hapėsirave tė gjelbėruara ėshtė pozicionuar nėn tokė dhe operohet nė mėnyre automatike pėr tė garantuar nė ēdo kohė shėndetin e hapėsirave tė gjelbra.

Ambientet argėtueseNė sajė tė gjelbėrimit plot hije dhe ajėr tė pastėr, shėtitoreve natyrale, baseneve ujore dhe shėtitoreve klasike tė zbukuruara nga vepra arti, ēdokush mund tė gjejė qetėsine e dėshiruar, apo tė mirėmbajė gjendjen fizike falė mundėsive tė ofruara nga fushat sportive, pista e biēikletave, palestrat dhe pishinat e mbyllura.


Vija ujore e lumit Gjanica

Pėrkujdesja jonė pėr ambientin shprehet edhe tek mbrojtja e vijės ujore tė lumit Gjanica, nė sajė tė murit mbrojtės tė projektuar dhe ngritur nga inxhinerėt tanė, i cili pėrbėn njė vepėr tė mirėfilltė ndėrtimi, tė kthyer nė njė shėtitore klasike me gjelbėrim dhe ndriēim.


Mirėmbajtja

Kualiteti i standartit urban tė Kompleksit Apollon do tė sigurohet nga administrimi dhe menaxhimi privat e i pėrhershėm i mirėmbajtjes, i cili do tė garantojė mirėfunksionimin e infrastrukturės, shkallėve, ashensorėve, parqeve dhe gjelbėrimit.

Nė kėtė mėnyrė, standarti i kėtij kompleksi do tė jetė i njėjtė edhe nė vitet nė vazhdim. Furnizimi me ujė dhe energji elektrike, rrjeti telefonik dhe komunikimet kompjuterike, rrjeti televiziv, kanalizimet, pastėrtia dhe ruajtja e rrugėve, parqet e gjelbra dhe sistemi i vaditjes sė tyre do tė funksionojnė nė ēdo kohė dhe me tė njėjtin standart.

Burimi: Kompleksi Apollon
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 04:51 PM   #5
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Pėr apartamente deri nė 80 metra katror, pagesa e kreditueshme pėr klientin arrin deri nė 160 Euro nė muaj.
Damn thats cheap...

Now we need someone to go and get some real pictures
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 05:32 PM   #6
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Kapedano a shef gje? Ky mund te quhet ndertim modern i nje kompleksi banesash (me shkolle, ēerdhe, qender shendetesore, shtepi te moshuarish, dyqane, etj. etj.) e jo ato pallatet dobeta te Liqeni apo te Komuna e Parisit ne Tirane...
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 05:37 PM   #7
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Ka dale vertet bukur megjithese ngjyrat e pallateve kane pak kontrast te forte.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 05:39 PM   #8
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Ka dale vertet bukur megjithese ngjyrat e pallateve kane pak kontrast te forte.
Po, ngjyrat pengojne disi. Une do i kisha bere te gjithe pallate njengjyresh. Por mbase arkitekti duhet te jete nga Tirana
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 05:42 PM   #9
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Fieri po behet vertet si Milano
Tashi na duhet edhe nje projekt i ngjashem ne Elbasan
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 06:13 PM   #10
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Kapedano a shef gje? Ky mund te quhet ndertim modern i nje kompleksi banesash (me shkolle, ēerdhe, qender shendetesore, shtepi te moshuarish, dyqane, etj. etj.) e jo ato pallatet dobeta te Liqeni apo te Komuna e Parisit ne Tirane...
Po hik o trap boll na cave prapanicen...
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 06:29 PM   #11
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Ne cfar faze ndertimi eshte? Se ne prezantimin ne website duket se do zhvillohet akoma me shume me ndertesa te reja. Deri tani...di njeri sa jane ndertuar?

Gjithashtu, ku i bie kjo ne qytet? Apo eshte ne dalje te qytetit?
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 06:34 PM   #12
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

The parks and the roads look great... The appartments look ok.. Not very attractive colors though. But those yellow and red (plastic) trees looks really stupid and tasteless..

Quote:

SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 06:41 PM   #13
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Po hik o trap boll na cave prapanicen...Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
The parks and the roads look great... The appartments look ok.. Not very attractive colors though. But those yellow and red (plastic) trees looks really stupid and tasteless..

Hajt mo mos na u shit tani i ditshem, se per standardet e Ballkanit ky kompleks eshte perfekt!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 07:44 PM   #14
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Hajt mo mos na u shit tani i ditshem, se per standardet e Ballkanit ky kompleks eshte perfekt!
Une i kritikova ngjyrat, jo cilesine e projektit more gomar...

je ne kundershtim edhe me vetveten more trap .. Edhe ti i ke kritikuar ngjyrat:

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Po, ngjyrat pengojne disi. Une do i kisha bere te gjithe pallate njengjyresh. Por mbase arkitekti duhet te jete nga Tirana
Dhe ndose te duken ty "perfekte" keto pemet e kuqe dhe te verdha sikur ne Lego-land, atehere nuk kam cka te them me shume...
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 07:48 PM   #15
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

nice thing, just a bit too conservative design, IMO
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 08:17 PM   #16
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2I like it. Looks sunny and bright and most of all clean.

B.t.w where is it located?
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 08:24 PM   #17
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Nvm found more photos

Render

Lumi eshte Gjanica.


Tek website thote: Not Just on Paper! smart
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 08:38 PM   #18
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

[FIER] Projekte tė Ndryshme | Construction Projects

Fushe golfi ne zonat turistike te bregdetit te Semanit


Nje investim fillestar prej 250 milion eurosh pritet qe te nis nga zbatimi ne trekendeshin e zones turistike te Derzezes-Seman -Topoje ne rrethin e Fierit. Kompanite e perbashketa norvegjeze dhe amerikane "Train jon" "Yars" pas marreveshjes se nenshkruar me Keshillin e qarkut Fier kane rene dakort qe te investojne ne kete zone per investimin e turizmit dhe ndertimin e fushave te golfit. Askush nuk do ta besonte qe ne zonat te ashte quajtura turistike ne komunat e Fierit ne vijen bregdetare te Semanit, atje ku pak eshte investuar dhe si turizem eshte i frekuentuar vetem nga vendasit, do te ndertohen fusha moderne golfi dhe tenisi. Nje investim madhor prej 250 milion euro pritet qe te nis nga zbatimi ne trekendeshin e zones Darzeze, Seman dhe Topoje rreth 3-10 km larg Fierit. Kompanite e perbashketa norvegjeze dhe amerikane Train Jon dhe Yars pas marreveshjes nen shkruar me kreun e Keshillit te qarkut Fier, Luan Mucaj dhe anetare te tjere te keshillit te ketij qarku ne kuader te zhvillimitte qarkut dhe kerkimitte resorseve dhe hapesirave te reja turistike, per te investuar ne kete zone duke zhvilluar turizmin por edhe ndertimin e fushave te golfit. Sipas kreut te keshilli tteqarkut Luan Mucaj, kjo marreveshje mund te zhvilloje zonen turistike duke siguruar infrastrukturen por edhe reduktimin e nivelit te ndotjes. "Behet fjaleper disa impiante per pastrimin e ajrit-ka thene Mucaj. Nefakt ky investim pritet qe te zbatohet nga nje firme italiane lombardeze. Ndersa firma e perbashket norvegjeze dhe amerikane do te investojne per zhvillimin e turizmit, infrastrukturen moderne por edhe ndertimin e fushave sportive te golfit dhe tenisit. Kjo zone do te shnderrohet ne nje zone te vecante turistike dhe fushat e golfit do te jene bashkohore te mbuluara me tapete bari, me hapesira dhe nje sere faktoresh te tjere bashkohore". Kompanite norvegjenze dhe amerikane do te kene ne planet e tyre afat shkurtra edhe nje sere projektesh te tjera qe do te zbatohen ne kete zone bregdetare dhe turistike, duke rritur ne kete menyre edhe nivelin ekonomik te kesja zone. SipasMucaj tashme procesi ka mbaruar tenderimin dhe se shpejti fillon zbatimi i nje sere projektesh te ketyre kompanive te huaja te cilat jane te interesuara per te investuar ne qarkun e Fierit. Jane 3 kompani te huaja- ka thene Mucaj, nje lombardeze, nje norvegjeze dhe amerikane te cilat jane te gatshme per te investuar ne keto zona turistike te cilat specialistet e tyre i quajne te virgjra. Ne kemi nje sere projektesh te cilat me zbatimin e tyre do te sjellin nje impakt te ri zhvillimit ekonomik, turistik dhe social ne qarkun e Fierit, qark i permendur shpesh nga kompanite e huaja per resorse te shumta. Kompania lombardezedo te inbvestoje ne pastrimin e ndotjes dhe eleminimin e ndotjes se ajrit duke vendosur impiante dhe do te investoje gjithashtu ne zhvillimin agarsik eshte ajo ne fushen e perimeve. Ndersa kompanite e tjera ajo norvegjeze dhe amerikane ne zhvillimin e turizmit"

Fieri.com
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 08:50 PM   #19
G.C.F
Kosovo zemra ime
 
G.C.F's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Turku/Mitrovica
Posts: 804
Likes (Received): 1

aq shume turista ka ne shqiperi se duhet vetem per ata me be nje fushe golf.
__________________
Roft kombi KOSOVAR
G.C.F no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2008, 08:52 PM   #20
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by G.C.F View Post
aq shume turista ka ne shqiperi se duhet vetem per ata me be nje fushe golf.
Ironia jote ėshtė qesharake dhe e pa vėnd.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:38 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium