search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old April 21st, 2008, 07:53 PM   #201
Signar
Fizyk teoretyk

Signar's Avatar

my to wiemy wiec takie sugestie lepiej wysylac bezposrednio o nich.Swoja droga dzis mnie zdziwila jedna rzecz jak tamtedy jechalem,dlaczego przy zjezdzie z ul.Radzyńskiej na ul.Jelnicką nie ma oznakowania, ze stary ciag 19 jest nie przejezdny w strone Lublina??

Sponsored Links
Old April 29th, 2008, 01:18 PM   #202
bebe.2006
Ekspert

bebe.2006's Avatar

Likes (Received): 415

motogazeta:

bebe.2006 no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2008, 08:32 AM   #203
AlbaDucalis
Registered User

Likes (Received): 0

BIAŁA PODLASKA
25 czerwca 2008 - 1:01

Inwestorzy stoją w kolejce, ale biurokracja ma czas

Urzędnicy nie mogą się dogadać w sprawie terenu koło obwodnicy w Międzyrzecu Podl. Tymczasem mogłyby tam powstać tysiące miejsc pracy.

Na okolice
Na okolice obwodnicy mają ochotę zagraniczni inwestorzy, ale będą musieli poczekać aż się urzędnicy dogadają. (Fot.: Marek Pietrzela)

Urzędnicy z międzyrzeckiej gminy nie mogą się dogadać z urzędnikami Agencji Nieruchomości Rolnych. Chodzi o teren przy skrzyżowaniu krajowej „dwójki” i „dziewiętnastki”. Miejscem interesują się zagraniczni inwestorzy, ale to urzędników nie mobilizuje.

Chodzi o teren przy skrzyżowaniu krajowej "dwójki” i "dziewiętnastki”. Miejscem interesują się zagraniczni inwestorzy, ale to urzędników nie mobilizuje.

- Teren ma piękną lokalizację przy międzynarodowych i krajowych szlakach. Musimy wszystkimi siłami walczyć o realizację planów wójta. Tu ludziom się nie przelewa. Brakuje miejsc pracy. A jedna duża inwestycja pociągnie łańcuszek wielu innych - mówi z nadzieją Mariusz Filipiuk, mieszkaniec Berezy (gm. Międzyrzec Podlaski).

Pod koniec 2007 r. gmina została laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu "Grunt na Medal”. Zaproponowała do zagospodarowania prawie 67 hektarów gruntów położonych na skrzyżowaniu ważnych szlaków. Organizator konkursu, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, obiecał finalistom promocję terenu na forum międzynarodowym.

- Japończycy chcieli tu utworzyć aż 5 tys. miejsc pracy w fabryce klimatyzatorów i elementów budowlanych. Niedawno Szwedzi zachwyceni tym miejscem rozważali wybudowanie fabryki kolektorów słonecznych. Mamy możliwość uzbrojenia tych terenów, ale, niestety, nie możemy tego zrobić, bo nie dysponujemy gruntem - mówi Roman Michaluk, międzyrzecki wójt.

- Kiedyś był on pegeerowski i jako należący do Skarbu Państwa trafił do Agencji Nieruchomości Rolnych. Wystąpiłem o udostępnienie tego terenu gminie.

Lubelskie kierownictwo oddziału ANR odpowiedziało mi, że ten obszar jest wykorzystany rolniczo i nie planuje nic innego. Zabiegam o pomoc szefa centrali ANR i ministra rolnictwa oraz parlamentarzystów - mówi wójt, który marzy o stworzeniu tam środkowoeuropejskiego centrum rozwoju przemysłu i przedsiębiorczości.

Andrzej Arasimowicz, rzecznik lubelskiego oddziału ANR, nie podziela zdania Michaluka. - W marcu 2008 r. wójt wystąpił do nas, aby agencja przekazała nieodpłatnie lub sprzedała na rzecz gminy prawie 67 ha. A gmina nie ma na te tereny nawet planu zagospodarowania przestrzennego. Popieramy inicjatywę tworzenia środkowoeuropejskiego centrum. Jednak zgodnie z prawem, moglibyśmy przekazać gminie nieruchomości tylko na cele infrastrukturalne związane z wykonywaniem zadań własnych gminy. A centrum nie jest zadaniem gminy. Na dodatek grunt ten jest wydzierżawiony do 2014 r. Choć możemy spróbować wypowiedzieć wcześniej umowę i sami sprzedać atrakcyjny teren. Gmina będzie mieć z tego podatki i miejsca pracy - wyjaśnia rzecznik.

Wójt zapewnia, że plan zagospodarowania powstaje. - Jestem skłonny nawet kupić ten teren na rzecz gminy. Dziś na razie jest tam ściernisko - tłumaczy.

Źródło: Dziennik Wschodni
AlbaDucalis no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2008, 08:40 AM   #204
AlbaDucalis
Registered User

Źródło: Dziennik Wschodni
AlbaDucalis no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2008, 09:44 PM   #205
SIMSI
Registered User

SIMSI's Avatar

Likes (Received): 1381

Przejeżdżałem tą obwodnicą niedawno, cały cas zastanawiam się nad sensem jednojezdiowych expresówek i nadal nie znajduję logicznego wytłumaczenia.
SIMSI no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2008, 11:13 PM   #206
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
Originally Posted by SIMSI View Post
Przejeżdżałem tą obwodnicą niedawno, cały cas zastanawiam się nad sensem jednojezdiowych expresówek i nadal nie znajduję logicznego wytłumaczenia.
jeśli ruch jest stosunkowo niewielki, to dzięki bezkolizyjności i przy braku (z założenia) pieszych, rowerów, traktorów, mają sens. Przy większym ruchu to tragedia (S5 obwodnica Śmigla).
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2008, 08:00 AM   #207
JUPO
Registered User

Nie mają sensu expresówki jednojezdniowe, dlatego że koszt wykonania dwujezdniowych od razu, jest zdecydowanie mniejszy niż wykonanie jednej nitki a później dobudowa drugiej, Klsycznym przykładem braku wyobraźni jest budowa obwodnic Puław i Lubartowa, które można było zakontraktować i wykonać jako dwujezdniowe drogi klasy S. Nie zrobiono tego, Obwodnica Puław tylko w niewielkiej części będzie dwujezdniowa, a dobudowa drugiej jezdni niezbędnej na tej trasie będzie bardzo kosztowna i powodować będzie duże utrudnienia w ruchu na trasie Puławy - Radom. Nowa obwodnica Lubartowa będzie musiała być całkiem przebudowana. Podobnie jest z obwodnicą Międzyrzeca.
Gawędy odpowiedzialnych urzędników o braku pieniędzy to są zwykłe bajki, ponieważ kontraktowanie i budowa tych dróg odbywały się w czasach innych cen, a miliardy złotych z funuszy z których miano je budować , niewykorzystane wracały do budżetu. Ale urzędnicy przyzwyczajeni do bylejakości i kosztownych wiecznych prowizorek nie budują dróg za swoje.
JUPO no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2008, 10:22 AM   #208
SIMSI
Registered User

SIMSI's Avatar

Likes (Received): 1381

Dokładnie to miałem na myśli, a obecna obwodnica Lubartowa to totalna porażka. Ciekaw jestem w jaki sposób zlikwidowane będą te kolizyjne krzyżówki.
SIMSI no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2008, 10:57 AM   #209
Signar
Fizyk teoretyk

Signar's Avatar

Jak nic sie z wami zgadzam a co do obwodnicy Lubartowa to jezdze tamtedy 3 lata i jedynie co mi przychodzi do glowy jak beda ja do ekspresawiac to totalny chaos no chyba ze najpierw zbuduja 2 nitke i czesc wiaduktow i zrobia mijanki ale wtedy raczej nie bedzie mozna z niej wjechac do miasta a co do OMP to tam tez bedzie male zamieszanie przy budowie 2 nitki
Old July 8th, 2008, 02:38 PM   #210
damianSN
Registered User

Likes (Received): 544

Maciej Oksień: - W 2005 i 2006 r. nie otworzyliście na Lubelszczyźnie ani jednego odcinka autostrady lub drogi ekspresowej. A jak będzie w roku 2007?
Janusz Wójtowicz: - Pod koniec roku otworzymy dwie obwodnice Międzyrzeca Podlaskiego i Hrebennego w docelowym śladzie dróg ekspresowych. Niestety, obie są budowane w układzie jednojezdniowym. Nie możemy powiedzieć kierowcom, że są to drogi o charakterze w pełni ekspresowym. Nie będziemy mogli ich tak oznakować. [frag. wywiadu z dyr. ODDKIA Lublin z 2007 roku, moze stary ale warto przeczytac:http://www.nowedrogi.pl/index.php?op...357&Itemid=111
damianSN no está en línea   Reply With Quote
Old July 8th, 2008, 10:34 PM   #211
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by damianSN View Post
Janusz Wójtowicz: - Pod koniec roku otworzymy dwie obwodnice Międzyrzeca Podlaskiego i Hrebennego w docelowym śladzie dróg ekspresowych. Niestety, obie są budowane w układzie jednojezdniowym. Nie możemy powiedzieć kierowcom, że są to drogi o charakterze w pełni ekspresowym. Nie będziemy mogli ich tak oznakować.
No to pan Janusz pracuje jeszcze w Gdace - czy nie wie że przepisy pozwalają na S-ki o przekroju 1 x2 - i powiem mu więcej takie w Polsce mamy i dużo krótsze niż nowo wybudowana obw. Międzyrzecza - WSTYD
Old October 21st, 2008, 08:31 PM   #212
celak
maio chao

Likes (Received): 1

może i jednojezdnoiwe S-ki mają jakiś sens przy stosunkowo niewielkim natężeniu ruchu ale:
1. pobocza utwardzone na obwodnicy M-ca sa zdecydowanie za wąskie -przynajmniej takie mam wrażenie, przynajmniej powinny być jak na DK2. W ogóle to jezdnia powinna mieć szerokość jak na DK2, a jest dużo węższa...
2. jeśli nie całe S-ki to przynjmniej obwodnice powinny mieć uklad 2x2...
3. Dlaczego w Polsce nie korzysta się z układu mijankowego (1x3 -> naprzemian 2 pasy w jedną stronę i jedne w przeciwną) poza terenami o duzych nachyleniach? tak jest na zachodzie np w Irlandii na wiekszości odnawianych za pieniadze Unii dróg..
celak no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2008, 09:02 PM   #213
MarcinL
Registered User

Z jednej strony cieszę się że jest obwodnica, jedna miejscowość mniej po drodze, ale.... cała moja nadzieja leżała w tych dwóch odcinkach 2x2 o których tak trąbiono a tu co się ukazuje... nie dość że nie ma 2x2 to jest to 2x1 (tak, nie klasyczne 1x2, a 2x1 z pasem dzielącym i pasami włączania do ruchu, zresztą to widać na zdjęciach w tym wątku). Powoduje to że przez około 500-1000 metrów jak trafimy na ciężarówkę lub inny wolnobieżny pojazd to nie ma ŻADNEJ możliwości wyprzedzenia chyba że ciężarówka zjedzie na pas włączania (raczej można się spodziewać że tak nie będzie). Miałem tak ostatniego weekendu i oba odcinki "2x2" przejechałem z zawrotną prędkością 50 km/h.
MarcinL no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2008, 09:06 PM   #214
MarcinL
Registered User

Quote:
Originally Posted by celak View Post
3. Dlaczego w Polsce nie korzysta się z układu mijankowego (1x3 -> naprzemian 2 pasy w jedną stronę i jedne w przeciwną) poza terenami o duzych nachyleniach? tak jest na zachodzie np w Irlandii na wiekszości odnawianych za pieniadze Unii dróg..
Też jestem tego ciekaw, aczkolwiek obiło mi się o uszy że GDDKiA przygląda się takim układom i jest skłonna przerabiać obecne niebezpieczne 1x2 z poboczami na 1x3 bez poboczy. Ciekawe tylko kiedy...

BTW. W najbliższym czasie (budowa 2009-2011) taki układ ma być na Podlasiu w ciągu DK-8 na odcinku Katrynka-Korycin (ok 30 km).
MarcinL no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2008, 10:00 PM   #215
celak
maio chao

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by MarcinL View Post
...aczkolwiek obiło mi się o uszy że GDDKiA przygląda się takim układom i jest skłonna przerabiać obecne niebezpieczne 1x2 z poboczami na 1x3 bez poboczy. Ciekawe tylko kiedy...

BTW. W najbliższym czasie (budowa 2009-2011) taki układ ma być na Podlasiu w ciągu DK-8 na odcinku Katrynka-Korycin (ok 30 km).
dopiero się im przygląda.. też mi refleks.. połowa modernizowanych odcinków na DK2 czy też na 19-stce powinna mieć poza terenem zabudowanym poszerzoną jezdnie by móc takie manewry robić na 1x3
celak no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2008, 10:26 PM   #216
ikrys
Registered User

ikrys's Avatar

Likes (Received): 202

Quote:
Originally Posted by MarcinL View Post
Z jednej strony cieszę się że jest obwodnica, jedna miejscowość mniej po drodze, ale.... cała moja nadzieja leżała w tych dwóch odcinkach 2x2 o których tak trąbiono a tu co się ukazuje... nie dość że nie ma 2x2 to jest to 2x1 (tak, nie klasyczne 1x2, a 2x1 z pasem dzielącym i pasami włączania do ruchu, zresztą to widać na zdjęciach w tym wątku). Powoduje to że przez około 500-1000 metrów jak trafimy na ciężarówkę lub inny wolnobieżny pojazd to nie ma ŻADNEJ możliwości wyprzedzenia chyba że ciężarówka zjedzie na pas włączania (raczej można się spodziewać że tak nie będzie). Miałem tak ostatniego weekendu i oba odcinki "2x2" przejechałem z zawrotną prędkością 50 km/h.
Projekt budowlany jest z 2002 roku,kto wtedy mowil o S19. Projekt byl etapowany. W pierwszym etapie sa parametry GP,to bzdura z ta Ska w Miedzerzecu. Nie ma tam takich paramterow.
Na obwodnicy Miedzyrzeca szerokosc pasa ruchu to 3,5m a z tego co ja znam rozporzadenie DU 43 to przy jednej jezdni dla eSek jest 3,75m. Pozatym nie ma widocznosci na wyprzedzanie,trzeba by wszedzie ciagla linie robic. Ja dla mnie nie ma szans wprowadzenia tam oznaczenia jak dla S,za duzo tam jest "przeciw",dopiero w drugim etapie
ikrys no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2009, 12:19 PM   #217
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Likes (Received): 25

http://jp-avax.nazwa.pl/index.php?op...d=75&Itemid=39

Nie wiem czy były ale na stronie wykonawcy można zobaczyć fotki lotnicze z obw. Międzyrzeca
Old June 9th, 2009, 10:25 PM   #218
wojtor
Quasimodo

wojtor's Avatar

Likes (Received): 628

Quote:
Skarb Państwa chce, aby architekt zapłacił za naprawę źle wybudowanego mostu. - To pierwsza taka sprawa na Lubelszczyźnie - mówi rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie

Szeroko ze zdumienia otworzyły się oczy robotników, którzy budowali obwodnicę Międzyrzeca Podlaskiego. W chwili kiedy trwały próby sprawdzającej jaki ciężar wytrzyma wiadukt na międzyrzeckiej drodze, przejazd się wygiął. Akurat nie to zaskoczyło drogowców. Gorzej, że oprócz wygięcia, wiadukt zaczął pękać. I właśnie o to, kto ostatecznie zapłaci za pękniecie trwa teraz spór. Jak mówi rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA Krzysztof Nalewajko to sprawa precedensowa. - Pierwsza taka na Lubelszczyźnie - zapewnia.

Osiem lat temu władze uznały, że czas najwyższy zbudować obwodnicę Międzyrzeca Podlaskiego. Na inwestycję złożyły się państwo (z budżetu centralnego) oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Wtedy jeszcze do Polski nie płynął deszcz unijnych pieniędzy, ale uznano, że na tak ważną drogę trzeba sięgnąć po środki europejskie. Argumentowano, że dzięki niej radykalnie skróci się czas przejazdu między Lublinem a Białymstokiem. Dlatego udało się zebrać 82 mln złotych potrzebne na inwestycje. Trasę otworzono wiosną 2008 roku. Dziś podróżują po niej głównie auta jadące na Białoruś.

Tylko, że do końca nie było wiadomo czy wielkiego otwarcia nie trzeba będzie przesuwać. Kruszący się wiadukt groził katastrofą budowlaną. - Okazało się, że cała konstrukcja była niedozbrojona, stąd pęknięcia - opowiada Nalewajko.

Most trzeba było w pośpiechu umacniać tonami żelaza. Wszystko po to, aby nie przekroczyć terminów zawartych w kontraktach i nie płacić kar. GDDKiA wysupłało z państwowych pieniędzy dodatkowe 230 tys. zł na remont i dodatkową ekspertyzę.

Ale winą za zły stan inwestycji budowniczy obarczyli projektantów, w tym wypadku lubelskie biuro "Drogprojekt".

Projektanci nie protestowali, gdy Generalna Dyrekcja Dróg zażądała poprawienia dokumentacji, tak aby można było naprawić spękany most. - Zmiana zachowania "Drogprojektu" nastąpiła wówczas, gdy doszło do kwestii odszkodowania - mówiła wczoraj przed sądem Halina Jurkowska, radca prawna lubelskiej GDDKiA.

Sprawa trafiła na wokandę, bo "Drogprojekt" nie chce płacić za poprawki obwodnicy. Z kolei Skarb Państwa chce odzyskać wydane pieniądze. Biuro argumentuje, że roszczenie już się przedawniło. Poza tym zrobiło swoje, bo poprawiło projekt. O tym kto ma rację zdecyduje teraz sąd. Prawomocny wyrok ma być znany 16 czerwca.
źródło: http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,356...ce_placic.html
wojtor no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2009, 12:00 AM   #219
kowal 3D
Precz z komuną!

kowal 3D's Avatar

Likes (Received): 612

Quote:
Originally Posted by smar View Post
jeśli ruch jest stosunkowo niewielki, to dzięki bezkolizyjności i przy braku (z założenia) pieszych, rowerów, traktorów, mają sens. Przy większym ruchu to tragedia (S5 obwodnica Śmigla).
Ale czy zamiast ekspresówek 1x2 z utwardzonymi poboczami nie lepiej budować (za te same praktycznie pieniądze):

a) ekspresówki o przekroju 1x3, bez utwardzonych poboczy
b) kolizyjne drogi GP 1x4, z barierą betonową pośrodku, bez utwardzonych poboczy

Moim zdaniem, do ruchu pod który tworzy się aktualnie jednojezdniowe drogi ekspresowe, ww. rozwiązania (szczególnie pkt b) sprawdziłyby się lepiej.
Old August 4th, 2009, 02:02 PM   #220
rybenbaum
Razcep Razdrto

rybenbaum's Avatar

Likes (Received): 290

Z GDAKI strony

Quote:
Rusza budowa fragmentu S19. Będzie dużo tańsza niż zakładał kosztorys.
4 sierpnia lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał z firmą Strabag umowę na budowę trasy ekspresowej S19 na odcinku Międzyrzec Podlaski - Lubartów, w tym na obwodnicę Kocka i Woli Skromowskiej.
169,3 mln zł - na taką kwotę wykonawca wycenił budowę jednojezdniowej drogi klasy S o długości 7,87 km z dwoma mostami (na Wieprzu o długości 220 metrów i na Tyśmienicy o długości ok. 124 m) i dwoma węzłami. To dużo poniżej kosztorysu inwestorskiego, który zakładał koszt budowy na 314,6 mln zł.

Początek zadania znajduje się w m. Annówka a koniec w m. Bykowszczyzna. Obwodnica biegnie po wschodniej stronie miasta Kock oraz miejscowości Wola Skromowska. W ramach inwestycji zmieniony zostanie bieg dróg powiatowych, które przebiegną nad obwodnicą wiaduktami lub pod mostem na Wieprzu. Powstaną drogi dojazdowe, kanalizacja deszczowa wraz z urządzeniami oczyszczającymi i oświetlenie węzłów. Obiekty inżynierskie przechodzące nad trasą obwodnicy powstaną w układzie docelowym, tak by w przyszłości można było dobudować drugą jezdnię drogi ekspresowej.

Inwestycja ujęta jest w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), a około 75 proc. kosztów całego przedsięwzięcia zostanie sfinansowane z pieniędzy unijnych. Czas realizacji ustalono na 32 miesiące od daty podpisania umowy. Prace ruszą na przełomie sierpnia i września, a z nowej trasy skorzystamy w kwietniu 2012 roku, czyli przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

- Obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej będzie drugim fragmentem przyszłej S19 na Lubelszczyźnie - mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA. - Przypomnijmy, że przed rokiem oddaliśmy do użytku obwodnicę Międzyrzeca Podlaskiego. Nowy odcinek poprawi bezpieczeństwo pozwalając ominąć ciasne ulice Kocka i niebezpieczne skrzyżowanie z drogą krajową nr 48.

04.08.2009
rybenbaum no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
ekspresówka-s19, lubelskie, obwodnica, s19

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules