daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1237 votes, 5.00 average.
Old April 17th, 2014, 04:08 PM   #10101
Bazsi91
Registered User

Bazsi91's Avatar

Likes (Received): 5809

Menő tűzfalat kapott egy budapesti gimnázium

Elkészült a Neopaint csoport első idei nagy tűzfala, ami a Madách Imre Gimnázium udvarában pompázik (Barcsay utca 5.). A kép - amit a tanárok és a diákok közösen választottak ki - az Erzsébet körutat ábrázolja. Ez az idei TűzfalRehab az Erzsébetvárosban nevű program első állomása, a következő ismét egy Rumbach Sebestyén utcai falfelület lesz. A tervek szerint idén tavasztól-őszig 6-7 tűzfalfelület pimpelnek majd fel a neopaintesek.

http://budapest.postr.hu/meno-tuzfal...esti-gimnazium

HQ, Martin_R2, Windblower, MatteoFTC, Vikusz and 5 others liked this post
Bazsi91 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 17th, 2014, 06:27 PM   #10102
Keremart
Registered User

Keremart's Avatar

Likes (Received): 1010

Thumbs up

Nagyon jó lett. Azt nem állítom, hogy minden tűzfalra rá kellene festeni, de a nagy többségén szívesen látnék valamit.
Keremart no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 01:03 AM   #10103
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 2642

Quote:
Originally Posted by venom6 View Post
Állami szinten kell itt egy programot létrehozni, ami a főváros elpusztult kupoláit és tetőit építené vissza, valamint az épületeket is felújítaná!
Quote:
Originally Posted by Keremart View Post
Úgy,úgy! Állami, vagy Fővárosi szintű kezelésre van szükség a leromlott állapotú, megcsonkított, vagy leegyszerűsített épületek kezelésére. Éves szinten 4-8 milliárdból már rövid időn belül minőségi változások történhetnének. Tudom, hogy ennél fontosabbakra sincs pénz, de egyszer hátha..
Amúgy ilyen gócpontok a:
1.Ferenciek tere-Kossuth Lajos utca-Rákóczi út-Baross tér
2.Bajcsy Zsilinszky út-Károly körút
3.Nagykörút, főleg a Jászai Mari tér-Nyugati tér-Teréz körút-Erzsébet körút-Blaha Lujza tér
4.Andrássy út
Kicsit le kell, hogy hűtsem a kedélyeket.

Aki arról ábrándozik, hogy itt vaskos közpénzeket fog bárki is elkölteni, a mai funkciófogalmunk szerint funkciótlan tetőidomok rekonstrukciójára, egyébiránt magántulajdonban álló épületeken, az nagyot fog csalódni. Nem reális, hogy ilyesmire költsön az állam, vagy az önkormányzat, és nem is fog.

Erre lenne elvileg a műemléki keret, és a települési értékvédelmi támogatás. Sajnos a kettő együttes pénzügyi kerete sem volna elég egy-egy nagyobb tetődísz rekonstrukciójára. Az Andrássy 2. esetében készített felületes kalkulációink is 60-90 millió forint közé lőtték be alsó hangon a kupola-rekonstrukció árát, jóllehet, itt az egyik legnagyobbról van szó.

Ráadásul a műemléki keret bírálatában idén ki is mondták, hogy visszaállítást nincs módjukban támogatni, mert az összes nagysága miatt inkább a meglevő értékek megmentését támogatják.

Csak ott lehet esetleg visszaépítésre számítani, ahol a tetőtér beépítésére is sor kerül. Ezek viszont törvényszerűen sok kompromisszumot, és kétes minőséget fognak eredményezni, talán a luxus-kategóriában elkészülők kivételével.
BDzsH_88 no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 01:48 AM   #10104
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Likes (Received): 2052

Quote:
Originally Posted by Gyurma13 View Post
Miért kéne bontani őket? Az Intercontinentalra ráférne egy felújítás, de a többi teljesen rendben van. Gazdaságilag sem érné meg a régi szállodasor visszaépítése, mert pl a Marriottban
önmagában több kiadható szoba van, mint a régi szállodákban összesen.

A régi épületek uncsi dunai fronti egyenmagasságához képest (amit megcsodálhatsz a Lánchíd túloldalán, bár a Wellish-ház visszaépített teteje szerencsére oldja azt) kész felüdülés a lépcsőzetesen emelkedősre épített "szoci betonrusnyaságok" látványa.
Felüdülés??? Hát én egészen biztos vagyok benne, hogy egy turista sem az Intercontinentált fényképezi, ha itt jár, és nem is ezek miatt kapott a Duna part látképe világörökségi címet.

Nekem egyébként tetszenek ezek az épületek, a korszak magas színvonalú példái szerintem, de egyszerűen léptékükben és anyaghasználatukban (ami tényleg magas színvonalú a korszakhoz képest) nem illenek ide. Ezért szerintem mindenképp a régi szállodasort kellene (ha lehetne, de nyilván a közeljövőben ez esélytelen) visszaépíteni, akkor is, ha ez a két (három) szálloda valamelyikének megszűnését vonná maga után (ugye nem szabad megfeledkezni az egykori Lloyd-palotáról sem, ami az egyik legszebb klasszicista épületünk volt). De ha mondjuk az Intercontinentál nem a parton állna, hanem a Sofitel helyén, akkor azt mondanám, hogy maradjon, de így én bontanám, bár kár lenne érte, de akkor is.

Egyszerűen az a lépték passzolt a városhoz, ezek az "új" épületek már nem. És tudom, hogy állandó vita tárgya a magas épületek hiánya, illetve ezek szükségességének kérdése, de szerintem nem a Duna-part a megfelelő terület egy budapesti léptékváltásra.

De ha már épületrekonstrukció a parton, akkor inkább a túloldalon, a budai palotasort és a Döbrentei tér házait kellene, mert a mostani állapotok (mindkét terület gyakorlatilag nyilvános wc) nagyon nem méltóak a környezethez, ráadásul mint térfalak, hiányoznak is a városképből, főleg a Döbrentei téren.

kupolamánia liked this post

Last edited by hmphoto; April 18th, 2014 at 01:58 AM.
hmphoto no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 02:00 AM   #10105
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

TOP10 hiányzó tetődísz

Ezt hetekkel korábban ígértem valakinek. Íme, szubjektív, de szakmai indokokkal alátámasztani próbált listám a legjobban hiányzó tetődíszekről. Két szempont vezérelt: a látványos helyen levő, látványosan csonka épületek nevesítése, illetve az építészeti értékeik alapján kiegészítést érdemlő épületek ide vétele. Számos hely lenne még, de ha ebből a listából pár teljesülne, az már nagyon jó eredmény volna. Van amelyikre van esély, van amelyikre kevés.

10. Király Bazár (Bp., V. Ferenciek tere)

Indoklás: Az épület városképi jelentőségű, csonka teteje nélkül az eredeti építészeti koncepció erőteljes csorbát szenved. Helyreállítása indokolt.

9. BME CH-épület (Bp., XI. Szent Gellért tér)

Indoklás: A BME tömbjének északi lezárását adó elkeskenyedő épület egyúttal a Szent Gellért tér (egykor) mozgalmas tetővonalú déli házsorának leghangsúlyosabb és legnívósabb épülete. Saját értékén túl a városképi szempontok alapján a kupola helyreállítása javasolt.

8. volt Török Bankház (Bp., V. Szervita tér)

Indoklás: A Török Bankház volt épülete a Szervita tér nyugati térfalának különleges értékű tagja. A változatos építészeti korszakokban és stílusban fennálló beépítés jelentős tagja. A tetődísz helyreállítása az eredeti építészeti koncepció helyreállítása és láttatása okán javasolt. Nem elhanyagolható tény, hogy a belülről kivilágítható tetődísz egyedülálló építészeti attrakció volt Budapestnek, melynek rekonstrukciója műemlékileg is indokolt.

7. volt Királyi bérház (Bp., V. Ferenciek tere)

Indoklás: A Ferenciek tere déli térfalát képező hatalmas méretű épület jelenlegi tetőkialakítása méltatlan az épülethez, az eredeti tömeg kiemelkedő pontjain megcsonkolták, építészeti részleteit eltüntették, javításait kellő szaktudás és esztétikai érzékenység nélkül végezték. Helyreállítása javasolt.

6. volt Fonciere-palota (Bp., VI. Andrássy út 2.)

Indoklás: Az Andrássy út Bajcsy-Zsilinszky út sarkán álló épület kupolája városképi szempontból pótlandó. Bár az épület csak a szakavatott szem számára látványosan csonka, az Andrássy út eredeti torkolati kompozíciójának helyreállítása indokolt.

5. Bp., V. Duna utca 1.

Indoklás: Az épület látványosan csonka, laposteteje rendezetlen, ráadásul a magasan húzódó hídlehajtó miatt határozottabban jelentkezik látványa. Az épület tetőkialakításának helyreállítása javasolt.

4. Palatinus-házak déli tömbjének északi része (Bp., XIII. Jászai Mari tér)

Indoklás: A meglevő tornyok miatt látványosan csonka az északi ház homlokzatának két saroktornya. Városképi hangsúlya miatt helyreállítandó.

3. Zsolnay-ház (Bp., V. Duna utca 3.)

(bal oldalon)

Indoklás: Az épület jelenlegi tetőkialakítása méltatlan a ráépített szint, valamint a lapostető miatt. Helyzetéből fakadóan számos utcából nyílik rálátás a házra, a saroktorony pótlása, és a tetőemelet képének rendezése, az eredeti tetőkontúr helyreállításával rendezendő volna.

2. Bp., VI. Kodály körönd 4.

Indoklás: A meglevő tetőfelépítmények miatt az épület látványosan csonka, a Kodály körön kiérlelt kompozíciójában zavaróan és feltűnően jelentkezik a hiány.

1. Bp., VI. Andrássy út 1.

FIGYELEM!!! EZ NEM A MOSTANI ÁLLAPOT. EZ SEM AZ, DE KÖZELEBB ÁLL!!!

Indoklás: Az épület látványosan csonka, városképi jelentőséggel is bír az Andrássy út indításánál. Lapostetős kialakítása az eredeti kompozíció részleges megsemmisítésével jött létre, környezetéhez és önmagához is méltatlan.

hmphoto, nbcee, Gyurma13, Vikusz, Zolee and 4 others liked this post
Old April 18th, 2014, 02:40 AM   #10106
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Quote:
Originally Posted by BDzsH_88 View Post
Ezt hetekkel korábban ígértem valakinek. Íme, szubjektív, de szakmai indokokkal alátámasztani próbált listám a legjobban hiányzó tetődíszekről. Két szempont vezérelt: a látványos helyen levő, látványosan csonka épületek nevesítése, illetve az építészeti értékeik alapján kiegészítést érdemlő épületek ide vétele. Számos hely lenne még, de ha ebből a listából pár teljesülne, az már nagyon jó eredmény volna. Van amelyikre van esély, van amelyikre kevés.
Ha nem probléma, én kiegészíteném az ELTE-ÁJK épületével mindenképp, mert a környék megújulása (Belváros Új Főutcája projekt) és az ebből következő turisztikai felértékelődése miatt elég központi helyen van, és bár messziről nem látható, azért elég nagy ott a turistaforgalom, és az épület arányait tekintve kifejezetten és látványosan hiányzik az eredeti tetőidom.

Valamint szerintem fontos lenne még a Károly-körút jelenleg elég jellegtelen épületének is (ma Belvárosi Színház) tetőszerkezete, mert szerintem ez egyik legkülönlegesebb volt, ráadásul nagyon kiemelt helyen van.

Valamint egy személyes kedvencem, most már talán kakukktojás egy kicsit, hiszen a mostani "felújítás" miatt valószínűleg sosem, vagy legalábbis belátható időn belül nem kapja vissza a kupoláját, pedig elég kiemelt helyen (lenne ha nem takarná ki a felüljáró) van.

Old April 18th, 2014, 03:00 AM   #10107
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Egyáltalán nem probléma, de akkor rögtön vitatkozni is fogok veled.

Az ELTE-ÁJK kupolája szerintem azért nem fájó annyira, mert a szűk térről sosem látszik igazán, pláne nem úgy, ahogyan a 19. század végi optika láttatja. Ilyen szög a valóságban nem létezik, az Egyetem téri épület pedig eleve nem egy túlzottan sikerült alkotása a korszaknak.

A Károly körúttal kapcsolatosan inkább egyet tudok érteni, bár megjegyezném, hogy itt a fennmaradt épület szintén nem látványosan csonka, sőt azt gondolom kiegyensúlyozottabb képe van, ezek nélkül fura fekete donjonok nélkül. Az 1910-es évek épülete már elbírják ilyen erős vertikális hangsúly nélkül is a dolgot.

A volt Légrády-nyomda tetejét valóban jó lett volna viszontlátni viszont. Én megengedőbb vagyok talán, mert értékelni tudom azt is, hogy a hangsúlyképző elem visszaállt e helyen.

hmphoto liked this post
Old April 18th, 2014, 03:23 AM   #10108
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Quote:
Egyáltalán nem probléma, de akkor rögtön vitatkozni is fogok veled.

Az ELTE-ÁJK kupolája szerintem azért nem fájó annyira, mert a szűk térről sosem látszik igazán, pláne nem úgy, ahogyan a 19. század végi optika láttatja. Ilyen szög a valóságban nem létezik, az Egyetem téri épület pedig eleve nem egy túlzottan sikerült alkotása a korszaknak.

A Károly körúttal kapcsolatosan inkább egyet tudok érteni, bár megjegyezném, hogy itt a fennmaradt épület szintén nem látványosan csonka, sőt azt gondolom kiegyensúlyozottabb képe van, ezek nélkül fura fekete donjonok nélkül. Az 1910-es évek épülete már elbírják ilyen erős vertikális hangsúly nélkül is a dolgot.

A volt Légrády-nyomda tetejét valóban jó lett volna viszontlátni viszont. Én megengedőbb vagyok talán, mert értékelni tudom azt is, hogy a hangsúlyképző elem visszaállt e helyen.
Mindig jó egy kis vita

Az igaz, hogy a tér kis mérete miatt nem olyan hangsúlyos, de azért szerintem mégiscsak hiányzik, bár lehet, hogy az is segítene az épületen, ha nem ilyen tömör lenne az attikája, hanem vissza kapta volna az eredeti balusztrádos kialakítást... Na meg ha nem térne el ennyire színben...

Az igaz, hogy a Belvárosi Színház épülete így is teljesen megállja a helyét, a tetődíszek hiánya inkább annak fáj, aki tudja, milyen volt. Valóban furcsa volt egy kicsit, vagy legalábbis szokatlan. Nagyon jó lenne látni egy látványtervet, hogy hogy nézne ki ma.

Valamennyire tényleg jó, hogy a volt nyomda új tetőszerkezete tömegében próbálja követni az eredeti kialakítást, de szerintem nagyon nem illik így az épülethez, teljesen szervetlenül tornyosul a homlokzat fölé. Ez talán a kibelezés következménye is, mert hiába minden, a homlokzat így nekem olyan, mintha csak rá lenne ragasztva az épületre, mint ahogy így is van. Ez lehet, hogy a túl mélyen levő ablakok következménye is. Arról nem is beszélve, hogy szerintem magasabb lett, mint ahogy a látványterveken ábrázolták... Vagy legalábbis azok mindig nagyon éles szögben láttatták csak a tetőt.

És még ha történetesen nem csaltak volna egy kicsit a látványtervekkel, akkor is olyan szögből ábrázolták ahonnan a legelőnyösebb, viszont szinte senki nem látja onnan. A többség ezt látja, mint ahogy már volt is itt szó róla korábban:

(És akkor arról még nem is volt só, hogy a látványterveken a sarok tetőidomához legközelebb levő tetőablakok a képeken jóval közelebb vannak a sarokhoz, mint a valóságban (talán a dőlésszöge is változott a tető sarkának, közelebb lett a függőlegeshez).)

Szóval összefoglalva a véleményemet az Eiffel Palaceról, szerintem több kárt okozott, mint amennyi haszna volt, inkább hagyni kellett volna még rohadni az épületet pár évig, reménykedve, hogy valamikor lesz forrás vagy befektető a tisztességes helyreállításhoz. Ha meg nem, szerintem bármikor lett volna befektető, aki majdnem teljesen lebontja és kibelezi.

Zolee, realbizkit liked this post

Last edited by hmphoto; April 18th, 2014 at 03:35 AM.
Old April 18th, 2014, 03:52 AM   #10109
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Na és persze a legfontosabbat ki ne felejtsük

Old April 18th, 2014, 11:46 AM   #10110
Gyurma13
Registered User

Gyurma13's Avatar

Likes (Received): 8925

Igazából az utolsó képet a parkoló hátsó részéből készítettem, két autó közé beékelődve. Szóval onnan nem igen láthatja a többség.

A tömegek által leginkább látott szöge az épületnek innen kb 100 méterre a körútnál van. Onnan nem ilyen hangsúlyos a tető. Bár amúgy sem az, mert az alsó 10 métert kitakarja a felüljáró, ha a Combino aljától nézed ahonnan kezdődik az ház, akkor totál rendben van.

hmphoto liked this post
Gyurma13 no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 12:03 PM   #10111
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Na, tök jó szemed van hmphoto, kb. tényleg ezek a fő bajok az épülettel! Amiket leírták, csak egyetérteni tudok velük, de ez nem befolyásolja azt, hogyha távolabbról szemlélem a dolgot, mint tetőrekonstrukciós megoldás, akkor a tömeg egyfajta rekonstrukciója megtörtént. Én ezt el tudom fogadni, és számos tetőidom esetében a kortárs megformálás létjogosultságához nem fér kétség. A fent felsorolt top10-ben legfeljebb a Duna utca 1. ilyen viszont.

hmphoto liked this post
Old April 18th, 2014, 01:34 PM   #10112
Keremart
Registered User

Keremart's Avatar

Likes (Received): 1010

Az elpusztult tetődíszek kapcsán két képet mutatnék az Erzsébet-híd budai hídfőjéről nézve. Bocs a nagy méretért, de így lehet csak észlelni a különbségeket.: (Az alsó kép nem mai, néhány évvel ezelőtt készült, szóval a Piarista gimnázium és a Petőfi téri templom teteje még hiányzik róla.)

Henrich37 liked this post
Keremart no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 03:10 PM   #10113
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Quote:
Originally Posted by Gyurma13 View Post
Igazából az utolsó képet a parkoló hátsó részéből készítettem, két autó közé beékelődve. Szóval onnan nem igen láthatja a többség.

A tömegek által leginkább látott szöge az épületnek innen kb 100 méterre a körútnál van. Onnan nem ilyen hangsúlyos a tető. Bár amúgy sem az, mert az alsó 10 métert kitakarja a felüljáró, ha a Combino aljától nézed ahonnan kezdődik az ház, akkor totál rendben van.
Hát nem tudom, nekem még a villamosról is túlzónak tűnik És köszi a képet

Gyurma13 liked this post
Old April 18th, 2014, 06:21 PM   #10114
Gyurma13
Registered User

Gyurma13's Avatar

Teszek még róla fel, ha lesz időm. Megpróbálom olyan helyről fotózni, hogy ne tűnjön hangsúlyosnak a tető.
Old April 18th, 2014, 06:24 PM   #10115
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 11232

Altalabban jobban szeretem a régi korok épitészetét, de nekem ez a modern teto a nyugatinal nagyon nagyon bejon, "pikansa" teszi az épuletet, jobban tetszik, mint az eredeti.

MatteoFTC liked this post
HQ no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 06:45 PM   #10116
Zolee
Registered User

Zolee's Avatar

Likes (Received): 650

Quote:
Originally Posted by Bazsi91 View Post
Menő tűzfalat kapott egy budapesti gimnázium

Elkészült a Neopaint csoport első idei nagy tűzfala, ami a Madách Imre Gimnázium udvarában pompázik (Barcsay utca 5.). A kép - amit a tanárok és a diákok közösen választottak ki - az Erzsébet körutat ábrázolja. Ez az idei TűzfalRehab az Erzsébetvárosban nevű program első állomása, a következő ismét egy Rumbach Sebestyén utcai falfelület lesz. A tervek szerint idén tavasztól-őszig 6-7 tűzfalfelület pimpelnek majd fel a neopaintesek.

http://budapest.postr.hu/meno-tuzfal...esti-gimnazium

HQ liked this post
Zolee no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 06:45 PM   #10117
lagaan
Registered User

Likes (Received): 24

Én az első és a hatodik helyezetet megcserélném, de így is jó a lista. Lehet, hogy a kettőnek inkább együtt kellene szerepelnie Andrássy 1-2 cím alatt.
lagaan no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2014, 09:16 PM   #10118
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Quote:
Originally Posted by lagaan View Post
Én az első és a hatodik helyezetet megcserélném, de így is jó a lista. Lehet, hogy a kettőnek inkább együtt kellene szerepelnie Andrássy 1-2 cím alatt.
A sorrendiségnek az az oka - de szerintem ez az indoklásaimból is kiolvasható - hogy az egyik esetben (Andrássy 1.) ordító és igen ronda hiányról van szó, amely mindenkinek feltűnik, a másik esetben (Andrássy 2.) pedig egy igen szerencsétlen hiányról, de olyanról, amely azért csak annak tűnik fel, akinek van tudomása róla, vagy van szeme az ilyesmihez.
Old April 19th, 2014, 01:21 AM   #10119
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Quote:
Na, tök jó szemed van hmphoto, kb. tényleg ezek a fő bajok az épülettel! Amiket leírták, csak egyetérteni tudok velük, de ez nem befolyásolja azt, hogyha távolabbról szemlélem a dolgot, mint tetőrekonstrukciós megoldás, akkor a tömeg egyfajta rekonstrukciója megtörtént. Én ezt el tudom fogadni, és számos tetőidom esetében a kortárs megformálás létjogosultságához nem fér kétség. A fent felsorolt top10-ben legfeljebb a Duna utca 1. ilyen viszont.
Köszönöm! Ez igaz, hogy tömegében megidézi, ami valóban jobb, mint a semmi. De istenem, meddig tartott volna a kupolákat visszaépíteni? A többi része maradhatott volna a tetőnek, olyan, mint amilyen most... Hát sajnálom, bár talán nem teljesen reménytelen még...
Old April 19th, 2014, 11:50 AM   #10120
Gyurma13
Registered User

Gyurma13's Avatar

Ahogy ígértem itt vannak a képek, bár nem sikerült olyan szögből, amit szerettem volna, de talán így is látszik, hogy hangsúlyos ugyan az új tető, de azért mégsem annyira, mint az az utcaszintről látszik.

Windblower, Bazsi91, HQ, Tímea89 liked this post

Reply

Tags
budapest, projects

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules