daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура

Изградња, привреда и инфраструктура Пројекти и вести са градилишта, привредни развој и нискоградња / Projects and construction updates, economy and infrastructure development
Путеви Изградња путева / Road infrastructure Железница Железнички саобраћај / Rail transport Ваздухопловство Ваздушни саобраћај / Aviation Јавни превоз Public transport Водни саобраћај Water transport

Reply

Thread Tools
Old March 29th, 2009, 12:05 PM   #1
Kot Behemot
Краљица српска

Kot Behemot's Avatar

Likes (Received): 3132

Biciklistička infrastruktura

Možda vam izgleda nebitno, ali nije tako. Biciklom se može i na more
Ja eto mislim da bi to trebalo ozbiljno da se shvati.
Kroz Srbiju prolaze Eurovelo 6 i u budućnosti Eurovelo 11. Ukrštaju se u Beogradu.
Kroz Crnu Goru prolaziće Eurovelo 8.
Od evropskih država zaobiđene su samo Bosna, Bugarska, Moldavija i Turska.
To su kao panevropski biciklistički autoputevi. Povezuju veći deo Evrope. Kroz Srbiju je urađeno označavanje koridora Eurovelo 6 a na nekim mestima je izgrađena i zasebna infrastruktura (od granice sa Mađarskom, pa do Apatina). Gleda se da sistem postane što više autonoman i odvojen od postojeće putne mreže.

http://en.wikipedia.org/wiki/EuroVelo
http://www.ecf.com/14_1
http://www.eurovelo6.org/folder_listing?set_language=en

Dalje. Od Zrenjanina, do naselja Aradac, "korumpirani gradonačelnik" je izgradio odličnu dvosmernu biciklističku stazu koja se vrlo frekventno koristi. Priložiću fotke čim ufotkam.
Navijam za ovakve projekte!
Ako imate fotke nekih dužih biciklističkih staza, ili neke vesti, ili nešto da kažete, evo teme...

Klub Putnika Srbije
www.serbiatravelers.org
Kot Behemot no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 29th, 2009, 12:21 PM   #2
Ban.BL
BANNED

Likes (Received): 5

jedina drzava kroz koju ni jedna oa staza ne prolazi je BiH
Ban.BL no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 01:30 PM   #3
Kot Behemot
Краљица српска

Kot Behemot's Avatar

Dupliram post koji sam postavio u temi NS-praćenje gradilišta, pođto je recimo značajan i za ovu temu...

Quote:
Urbanisti isplanirali pešački most preko kanala DTD
Petak, 27. mart 2009.
Štampaj E-mail
ArhitekturaUkoliko odbornici Skupštine grada na današnjem zasedanju usvoje plan za detaljnu regulaciju dela Kanala Dunav-Tisa-Dunav, Novi Sad će u budućnosti dobiti novi pešački most. Ovaj plan je već usvojen na sednici Saveta za urbanizam Skupštine grada, tako da se očekuje da će ta odluka danas samo biti potvrđena.

Novi pešački i infrastrukturni most biće dugačak oko 160 metara i nalaziće se na potezu između mostova na Kanalu DTD. Predlogom je obuhvaćen vodni i obalski prostor površine 2,67 hektara, koji se nalazi na ušću Kanala, kao i nekoliko parcela sa obe strane Kanala. Most će biti namenjen kretanju pešaka, biciklista i interventnih vozila, visine do 2,3 metra. Prema pomenutom planu, sredinom mosta trebalo bi da bude napravljena biciklistička staza, širine tri metra, a ta staza će služiti i kao prolaz interventnim vozilima. Sa obe strane staze predviđeni su trotoari.

Kolski pristup prostoru oko mosta biće omogućen sa raskrsnice Beogradskog keja i ulice Bajči Žilinskog. Posle usvajanja (ukoliko do nje dođe) na sednici Gradskog parlamenta razmatraće se o uslovima za njegovo projektovanje, koje se, kako saznajemo, ne očekuje pre 2010. godine.

Novi Sad je skoro uvek u svojoj istoriji imao dva ili tri mosta za kolski i pešački saobraćaj, kao i jedan železnički most. U 20. veku ih je bilo tri, a planirano je da taj bude povećan na pet građevina preko Dunava i Kanala DTD. Nažalost, posle bombardovanja 1999. godine, projekti su zaustavljeni do završetka sanacije porušenih mostova.

Prema urbanističkim planovima, most koji se planira na kanalu nije jedini pešački koji će Novi Sad dobiti u naredne tri do četiri godine. Naime, u planu je da se posle rekonstrukcije Žeželjevog mosta, koja startuje na jesen ove godine, u njegovoj neposrednoj blizini izgradi još jedan prelaz za pešake i bicikliste. On će se nalaziti između Žeželjevog i mosta koji će se graditi na stubovima nekadašnjeg mosta Franca Jozefa.
Verovatno su u ovoj poslednjoj rečenici mislili da će se nalaziti između železničkog i Varadinskog mosta.

Klub Putnika Srbije
www.serbiatravelers.org
Old March 29th, 2009, 02:32 PM   #4
nixy
Registered User

nixy's Avatar

Likes (Received): 51

Ja imam strava aluminijumski mauntin bajk. Star je oko 20 godina ali su mi nudili skoro za njega i 350e, tako da je mnogo dobar, jbg iz Svicarske. Planiram na leto da izvozim celu Sumadiju. Molim Boga da dodjem do nekih para da kupim dobar aparat do tad...
nixy no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 03:50 PM   #5
raqn
optimista

raqn's Avatar

Likes (Received): 0

I Sombor je mislim povezan sa ovim Eurovelom 6, imamo solidno razvijenu mrežu bic.staza, a neke su i u izgradnji i planiranju. Probaću da iskopam neke mape i rute.
raqn no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 08:53 PM   #6
podvodni
Registered User

podvodni's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Ban.BL View Post
jedina drzava kroz koju ni jedna oa staza ne prolazi je BiH
prolazi kroz neum
podvodni no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 09:22 PM   #7
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Likes (Received): 635

Odlična ideja.
Old March 29th, 2009, 09:46 PM   #8
Ban.BL
BANNED

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by podvodni View Post
prolazi kroz neum
provuci ce je preko peljeskog mosta, ako ga hrvati ikad izgrade
Ban.BL no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 09:54 PM   #9
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Likes (Received): 8208

Malo mi deluje preoptimisticno. Ne mogu da zamislim tu biciklisticku voznju po Laponiji ili ruskoj nedodjiji
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 01:29 AM   #10
dzonikg
BANNED

trebace ,kako je krenulo za 4-5 god samo 5% bogatih u srbiji ce da voze kola ,ostali biciklu
dzonikg no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 12:55 PM   #11
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Likes (Received): 8208

Da zato je svake godine sve vise i vise automobila, Beograd je zagusen a Zastava hoce da duplira broj Punta zbog velike potraznje. To je sve zato sto kola vozi 5% ljudi.
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 01:17 PM   #12
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Likes (Received): 677

Quote:
Originally Posted by Singidunum View Post
Da zato je svake godine sve vise i vise automobila, Beograd je zagusen...
Tako će i ostati do se ovo ne prikrajči...

Inače, u CG je urbana biciklistička infrastruktura praktično nepostojeća. Sve je podređeno kolima, a dijelom i pješacima. Inače, ovi iz naše turističke organizacije forsiraju ovaj mountain biking i cross country varijante, za šta je CG bogom dana, ali to je već druga priča...
Podgoricanin está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 01:30 PM   #13
nixy
Registered User

nixy's Avatar

Likes (Received): 51

Mislite da je u Italiji ili Francuskoj bolja situacija nego u Beogradu? Jeste sigurno malko bolja, ali ljudi ima opet vise. Recimo Rim ili Pariz. Tamo bre pola ljudi po gradu vozi skutere i vespe, dok ovde kod nas nema nista dok ne sednes u neki polovan mercedes sa novim ozvucenjem...
nixy no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 02:40 PM   #14
Sena_KG
Registered User

Sena_KG's Avatar

Likes (Received): 6

bravo nixy slazem se sa tobom

kad sam bio u Milanu covek poslovno odeven sve tip top ka odno ne vozi lexus,bmw ili mecedes nego vespicu bato

sto se mene tice ja sam odavno prekinuod da vozim bajk iako sam bio uspesan u tom sportu, sad vozim motoricu
Sena_KG no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 05:20 PM   #15
barrcode
Registered User

Likes (Received): 8

ovo 1 lepe teme! BRAVO.
ja imam 3 Eurovelo ambicije, redom:
- dolina Loare (Orlean ->Nant).
- venecija -> toskana
- milano-> barcelona (preko Provanse)
E sad stvarno mi je nepoznato stanje Beograd-Budimpešta. Koliko je izgrađeno+ ima li ambicija da se izgradi u skorije vreme?

Quote:
Mislite da je u Italiji ili Francuskoj bolja situacija nego u Beogradu? Jeste sigurno malko bolja, ali ljudi ima opet vise. Recimo Rim ili Pariz.
ne vidim kako se mogu porediti pariz i RIm što se tiče bicikala. u Parizu svaka iole šira ulica ima deo za bicikle + mrežu Velib' . pariz ima 2 komparativne prednosti u odnosu na Rim: ravan je (skoro svuda) + ima mnooogo veću Eko svest u odnosu na Rim.
Bicikl u Italiji? Probaj bolje neke srednje gradove na Severu. padova, Mantova, Bologna... i naravno najbicikl grad na svetu Ferrara!
Rim je i takav hiljadama godina ispred Srbije, gde se bogati voze kollima, a sirotinja biciklima:
Quote:
trebace ,kako je krenulo za 4-5 god samo 5% bogatih u srbiji ce da voze kola ,ostali biciklu
a tamo negde:
barrcode no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 06:01 PM   #16
dzonikg
BANNED

Quote:
Originally Posted by Singidunum View Post
Da zato je svake godine sve vise i vise automobila, Beograd je zagusen a Zastava hoce da duplira broj Punta zbog velike potraznje. To je sve zato sto kola vozi 5% ljudi.
hehe videces kad stignu dugovi na naplatu ,ne bi da mracim ali nama je proizvodnja manja nego 94 godine a dugovi 5 puta veci.Vozice se i dalje verovatno u BG jer se tu ipak slivaju sve pare.Sto se tice punta prosecan gradjanin koji prima prosecnu platu nije kreditno sposoban za tog punta a posto je prosek starosti automobila u srbiji 17 godina nece tu 10-20 000 komada do popravi stanje.Evo i ja sam presao na bajs za vecinu stvari po gradu
dzonikg no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2011, 09:25 PM   #17
Kot Behemot
Краљица српска

Kot Behemot's Avatar

Malo priče o beogradskim biciklističkim koridorima.
Blic 2010, ali tek sad videh...

Quote:
Oko 350.000 evra potrebno je da se u Beogradu realizuje projekat „Bicikl kao javni prevoz”. Ukoliko bi od septembra ova ideja zaživela, ne samo da bi problem gužvi umnogome bio rešen. Beograđani bi počeli mnogo zdravije da žive, a grad bi bio turistički mnogo atraktivniji.
Veza korisnika sa centrom održavala bi se preko mobilnih telefona

Prema istraživanju, uvođenje biciklističkog prevoza bi osim centralnih gradskih ulica, rasteretilo gužvu u saobraćaju u Novom Beogradu, na potezu od Ade Ciganlije do Mostarske petlje, kao i u delu oko Karađorđeve i svih frenkfentnijih saobraćajnica. Osim što je ovaj prevoz zdraviji po samog biciklistu, ovo prevozno sredstvo znatno bi smanjilo emisiju štetnih gasova i na taj način čuvala bi se životna sredina. Međutim, ovaj projekat u startu nailazi na brojne probleme, koje Grad mora da reši ukoliko želi da uvede ovaj vid javnog prevoza. Biciklističke staze i početno ulaganje su neki, ali mora se poraditi i na svesti pojedinaca o drugačijem načinu prevoza.

U prestonici, trenutno ima oko 70 kilometara staza za bicikliste, 52 u Novom Beogradu, a ostatak na obalama Save. Nove staze nalazile bi se na obodima grada i planirano je da do 2021. godine bude izgrađeno više od 200 kilometara. Kad je reč o starom delu grada, za prevoz biciklom koristili bi se široki trotoari, gde je to moguće, a u ostalim ulicama bio bi uveden režim „sporog saobraćaja“, koji je uveden u novi Zakon o saobraćaju.

Zbog toga je potrebno uraditi studije izvodljivosti, gde je sve moguće ukrštanje biciklističkog i motornog saobraćaja. U Beogradu se ukrštaju dva evropska biciklistička koridora, pa je to razlog više da ovaj projekat bude realizovan. Jedan koridor ide iz pravca duž Dunava prema Ušću, a drugi vodi od Zrenjaninskog puta. Prema novom Generalnom urbanističkom planu, predviđeno je da deset odsto gradske površine bude namenjeno biciklistima.

Mogućnost širenja biciklističkih staza postoji od Avale ka centru, od naselja Rakovica prema centralnoj gradskoj zoni, od Petlovog i Labudovog brda, preko Vidikovca do izletišta Košutnjak, kao i na delovima Zrenjaninskog i Smederevskog puta

Projekat bicikla kao javnog prevoza odlično funkcioniše u Evropi. U Španiji, Barselona i Valensija su gradovi u kojima je život bez bicikla postao nezamisliv, a naručili su softver, stajališta i bicikla za još 24 grada. U Kopenhagenu, čak 35 odsto građana koristi bicikl kao prevozno sredstvo. Bicikl u ovom gradu u zadnjem točku ima mali akumulator, koji skuplja energiju kad se bicikl vozi po nizbrdici i vozaču pomaže na uzbrdici. U Francuskoj svaki grad ima bicikl kao javni prevoz. Pariz nudi više od 21.000 bicikala na 1.400 parkirališta, sa sistemom kontrole lokacije i dostupnosti svakog bicikla. Za samo godinu dana, u Parizu bicikl je korišćen čak 42 miliona puta. Sa 2.400 bicikala, Montrealov sistem prevoza našao se na „Tajmsovoj“ listi za najbolje inovacije. Javni prevoz biciklom odlično funkcioniše u Americi, Milanu, Rimu, Beču.

- U Beogradu samo petina građana ima bicikle, a na ulicama je čak pola miliona automobila i to moramo da promenimo. Ukoliko želi realizaciju, Grad ovo mora da usvoji kao projekat od javnog značaja. Potrebno je izdvojiti samo početnu investiciju, a projekat bi 80 odsto sam održavao - priča Kosta Ćirić, idejni tvorac ovog projekta.

Ovaj projekat bi oživeo i domaću proizvodnju bicikala, koja bi imala povlašćen položaj na tenderu. Do septembra, trebalo bi da bude nabavljeno oko 300 bicikala i 50 stajališta, koja bi bila postavljena širom grada. Na jednom mestu nalazio bi se kompjuterizovani komandni centar, koji bi pomoću GPS sistema na svakom biciklu imao tačan uvid gde se koji dvotočkaš nalazi i gde ima slobodnih, odnosno gde ima manjka bicikala. Takođe, korisnici bi pomoću mobilnih telefona ili interneta, mogli da vide gde imaju slobodan bicikl. Iznajmljivanje bicikala vršilo bi se pomoću kreditnih, platnih kartica, sms servisa, jednodnevnih, mesečnih ili godišnjih karata, čija cena neće prelaziti 2.000 dinara. Kad korisnik poveže mobilni telefon sa biciklom, moći će besplatno da komunicira sa centrom, koji bi pomogao pri pronalaženju nekog objekta ili ulice, ali i sa ostalim korisnicima. Takođe, na displeju moći će da vide broj izgubljenih kalorija, uticaj na životnu sredinu, broj pređenih kilometara, a savremeniji sistemi imaju i mapu grada sa pozicijom bicikla. Bicikl će biti jednostavne izrade, sa jedinstvenim delovima, da ne bi dolazilo do krađe. Takođe, bio bi osnovan i servis, koji bi razvozio bicikle, al i popravljao, dopumpavao gume, podmazivao, menjao delove.

- Sa godišnjom kartom, prvih pola sata bi bilo besplatno, a onda bi se naplaćivalo. Drugih pola sata bi koštalo do 70 dinara, trećih više od 100, a dalje bi svakih pola sata koštalo 200 dinara. Ne želimo da ljudi koriste bicikle rekreativno, već kao prevoz, a prvih pola sata za to je sasvim dovoljno - priča Kosta Ćirić.

Da li biste koristili bicikl kao prevozno sredstvo?

STEFAN JOVIĆ student (21)
Često koristim bicikl i mislim da je to super ideja. Svakako bih koristio takvu pogodnost, ali pretežno u mirnijim krajevima grada. Išao bih često na Košutnjak i Kalemegdan jer mi smetaju gužve.

KOSTA NESTANOVIĆ inženjer (49)
Rado bih pristao na svakodnevnu vožnju biciklom, ali ti bicikli moraju imati prednju platformu zbog svoje stabilnosti. Putujući po Kini i Americi često sam viđao da ljudi koriste bicikle za prevoz.

SLOBODAN STOJANOVIĆ serviser (28)
Kad bi ideja zaživela rado bih seo na bicikl i otišao do posla. Gužve mi strašno smetaju. Bio sam u Amster*damu i Helsinkiju i tamo postoji ogroman broj bicikala koji se koriste kao javni prevoz.

JASNA PRIŠUNJA farmaceut (26)
Putujući po Evropi često sam se susretala sa ovakvim vidom prevoza. Ideja mi se sviđa, ali ne bih baš često koristila bicikl. Kao mala sam vozila bicikl, ali ne znam da li bih se sad na to usudila.

ZORAN MIHAJLOVIĆ ekonomist (60)
Koristio bih bi**cikl, ali Beograd je brdovit i možda bi to predstavljalo problem ljudima mojih godina. Moja putanja kojom bih sigurno išao biciklom jeste od Cvetkove pijace do Kalemegdana.

MARIJA MINIĆ studentkinja (33)
Ideja je odlična i rado bih koristila tu pogodnost. Nekada sam često vozila bicikl, ali mislim da bi se snašla i sada. Gužve me užasno nerviraju i mislim da bi ovaj vid javnog prevoza bio odličan.

Klub Putnika Srbije
www.serbiatravelers.org
Old February 22nd, 2011, 09:53 PM   #18
Kot Behemot
Краљица српска

Kot Behemot's Avatar

Evo fotke staze koju sam pominjao:
Bačka Topola - Bajša (approx 3,8km)

Klub Putnika Srbije
www.serbiatravelers.org
Old February 22nd, 2011, 11:26 PM   #19
stormwatchforever
BANNED

Likes (Received): 1

Ha ovo je dobar fazon, trebalo ti je skoro 2 godine da je ufotkas
stormwatchforever no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2011, 07:24 AM   #20
Kot Behemot
Краљица српска

Kot Behemot's Avatar

Nisam je ni ufotkao
Nisam se više vraćao u Bačku Topolu kao što sam planirao, pa nisam ni slikao. Ovo je neka random slika. Našao sam je pa se setio da je bacim ovde.

Klub Putnika Srbije
www.serbiatravelers.org

Reply

Thread Tools

Posting Rules