daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 22nd, 2017, 12:26 AM   #281
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Likes (Received): 1810

Hm, zapomniałam, że wątek za chwilę przeskoczy na kolejną stronę - pewnie lepiej byłoby od niej zacząć powrót, no ale już trudno... Ciąg dalszy klatkowego "tournée":

550. Klatka świetna, tylko zdjęcia jak widać nie do końca udane. Statyw zdecydowanie by się przydał! Ale jak zwykle nie chciało się go targać.

551. A tu już inna klatka... klatka nieplanowana, ale zaliczona! Z przedwojenna windą ( o ile się nie mylę - najstarszą w Gdyni)! Którą w dodatku mieliśmy okazję się przejechać dzięki uprzejmości pewnej pani.

552. Winda prosto z Warszawy

553.

554. Kamienica firmy PAGED z 1934 roku (Polskiej Agencji Eksportu Drewna), w której mieści się obecnie... Biuro Urządzania Lasu. Znów mieliśmy farta - udało się wejść od razu.

555. Zdjęcia być może tego nie oddają, ale klatka sprawiała bardzo luksusowe wrażenie.

chauffeur, thomas_zul, Kubael, MarcinK liked this post
Lumina no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 22nd, 2017, 12:45 AM   #282
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 2437

Quote:
Originally Posted by Lumina View Post
Hm, zapomniałam, że wątek za chwilę przeskoczy na kolejną stronę - pewnie lepiej byłoby od niej zacząć powrót, no ale już trudno... Ciąg dalszy klatkowego "tournée":

Ja tak zapominam się u siebie już prawie dwu tysięczny raz . Taka kolej rzeczy, że strony śmigają jak gupie .

Quote:
551. A tu już inna klatka... klatka nieplanowana, ale zaliczona! Z przedwojenna windą ( o ile się nie mylę - najstarszą w Gdyni)! Którą w dodatku mieliśmy okazję się przejechać dzięki uprzejmości pewnej pani.

Hmmm, mało miejsca na zwalanie trupa .
Minimalizm to jedno z tych "magicznych" słów, za pomocą których projektanci próbują stworzyć wokół siebie pozór posiadania wiedzy tajemnej niedostępnej maluczkim i mocy rozstrzygania co ładne, a co nie.
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2017, 04:22 AM   #283
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 722

Quote:
Mam, mam! Praca całkowicie mnie ostatnio pochłonęła i zabrakło sił na forum... Ale zbliżają się święta i w czasie wolnym z przyjemnością wrócę do wrzucania zdjęć (o ile wcześniej nie wyzionę ducha, no ale zostały jeszcze tylko 2 dni!). Miło, że odkopałeś wątek, martwiłam się o Ciebie, bo już całkiem przestałeś zaglądać, w końcu sama dałam spokój, a później, jak już mówiłam, zabrakło sił (kurcze, widzę właśnie, że minęły prawie 2 miesiące od ostatniego "update'u".) Postaram się jeszcze dziś wrzucić coś "klatkowego"
Nie udzielałem się przez ten czas, bo miałem poważne problemy natury technicznej z komputerem. Teraz jest już ok, więc będę regularnie zaglądał

Quote:
Te wszystkie monumentalne estakady i rozjazdy generalnie stanowią dość przerażającą barierę dla kogoś, kto nie porusza się samochodem... w planach miałam na początku wypożyczenie rowerów i dotarcie nimi do Babich Dołów, ale cieszę się, że jednak wybraliśmy autobus.
Rowerem musiałabyś ominąć sporym łukiem estakady bądź przejść przez rząd torów. Potem w drodze na plażę jak sama już wiesz czekałoby Cię znoszenie roweru schodami w dół. Obie wersje przerabiałem I nie polecam. Poza tym były to fajne wypady. Autobusem jednak jest o wiele łatwiej (no i bonusowo otrzymujesz widok na Port )

Quote:
Pewnie, że fajnie, zdecydowanie nie żałuję! Ta plaża podobała mi się najbardziej ze wszystkich trójmiejskich plaż, które udało się do tej pory poznać. Wydała mi się bardzo egzotyczna i w sumie nie wiem do końca dlaczego, ale miałam skojarzenia z... Karaibami (gdzie jakby co nigdy nie byłam). Zgadzam się co do specyficznego klimatu - i dającego się odczuć "niepokoju", co zaliczam oczywiście do plusów tego miejsca.
A ciekaw jestem czy byłaś też na Oksywiu? To dzielnica na południe od Babich Dołów. Jakoś w zeszłym roku (już nie pamiętam) zrobiono tam nowy bulwar (estetycznie niestety przeciętny) i ze względu na odosobnienie i bliskość Portu Wojennego odczucie niepokoju i odseparowania jest jeszcze większe

544 - Uchwyciłaś zdecydowanie najciekawszy element architektury tego powojennego budynku. Wielka szkoda, że został on niegdyś wyremontowany w taki sposób. Pomijam oczywistą styropianową panierkę (niestety...). W oczy rzuca się przede wszystkim zielonkawa kolorystyka. A to naprawdę nie jest zły architektonicznie i urbanistycznie budynek. Można by z niego "wycisnąć" o wiele więcej dzięki dobremu remontowi (z szarościami w kolorystyce elewacji).

546 - Kamienica Kreńskich.

547 - Może jestem purystą (w wielu względach na pewno), ale naprawdę przeszkadzają mi tutaj te kwiaty. O ile na większości balkonów jest to tzw. plus dodatni, tak tutaj niestety jest to plus ujemny. Bez wątpienia najważniejszą cechą i zaletą tych balkonów jest ich falujący kształt. Kwiaty zaburzają rytm i odwracają uwagę. Pewnie nie zgodzisz się ze mną tutaj, ale jak pisałem - dość często bywam purystą

548 - Bardzo lubię tę klatkę, ale druga też jest niezła (i posiada duszę). W ostatnich miesiącach odkryłem bardzo dużo klatek. Wniosek? Ciekawych okazów jest znacznie więcej niż można by przypuszczać

PS. Uwielbiam kolorystkę tej klatki. Czarne lastriko w połączeniu z jasnymi ścianami i błękitem na wysokości lamperii daje świetny rezultat.

549 - Mnie też. Dużo pomógłby tutaj statyw, ale wiadomo, że nie zawsze jest czas i chęć na targanie ciężkiego żelastwa ze sobą i rozkładanie go na stopniach klatki schodowej. A podkręcanie ISO w aparatach ze średniej półki niekoniecznie daje dobre rezultaty. Tak czy owak wyszło okej!

550 - Właśnie przeskoczyłem na następną stronę i przeczytałem o statywie

PS. Troszkę szkoda, że nie zaszłaś na podwórko. Klatka stamtąd wygląda jeszcze ciekawiej, bo te okna są zaokrąglone i wystają z lica ściany.

551 - Kamienica Stankiewiczów. Przedwojenna winda nadaje jej wyjątkowego charakteru

554 - Tutaj już sama opisałaś Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i... najpopularniejszych klatek do zwiedzania

555 - To prawda. Jest świetna. Byłem już w wielu klatkach, a ta jest zdecydowanie jedną z najwygodniejszych i najlepiej doświetlonych. Wniesienie solidnego mebla na drugie czy trzecie piętro nie byłoby tutaj wielkim problemem. Co innego w zwykłych, wąskich klatkach. No i jest winda, co też nie było taką oczywistością w przedwojennych realiach.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2017, 08:33 PM   #284
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Likes (Received): 17447

Też byłem w tych klatkach w tym roku po raz pierwszy - i podzielam zachwyty

Facebook - KubaelFoto Flickr

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT

thomas_zul liked this post
Kubael no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2017, 09:57 AM   #285
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kubael View Post
Też byłem w tych klatkach w tym roku po raz pierwszy - i podzielam zachwyty
Trzeba będzie kiedyś powtórzyć wspólny foto-spacer, ale w dobrych warunkach atmosferycznych i w Gdyni, by wejść do kilku takich klatek Jestem w stanie zorganizować ciekawą trasę, więc jak coś to dawaj znać. Sopot i Gdańsk też można by razem obskoczyć. To zupełnie inna dynamika i urozmaicenie w stosunku do spacerów solo.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.
Old December 25th, 2017, 01:51 PM   #286
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
Originally Posted by Pawelski View Post

Ja tak zapominam się u siebie już prawie dwu tysięczny raz . Taka kolej rzeczy, że strony śmigają jak gupie .

Quote:
Hmmm, mało miejsca na zwalanie trupa .
Pff, to chyba ostatnia rzecz, która przyszłaby mi do głowy

Quote:
Originally Posted by thomas_zul View Post
Nie udzielałem się przez ten czas, bo miałem poważne problemy natury technicznej z komputerem. Teraz jest już ok, więc będę regularnie zaglądał

Quote:
A ciekaw jestem czy byłaś też na Oksywiu? To dzielnica na południe od Babich Dołów. Jakoś w zeszłym roku (już nie pamiętam) zrobiono tam nowy bulwar (estetycznie niestety przeciętny) i ze względu na odosobnienie i bliskość Portu Wojennego odczucie niepokoju i odseparowania jest jeszcze większe
Nie byłam... jeszcze! Mam nadzieję nadrobić.

Quote:
544 - Uchwyciłaś zdecydowanie najciekawszy element architektury tego powojennego budynku. Wielka szkoda, że został on niegdyś wyremontowany w taki sposób. Pomijam oczywistą styropianową panierkę (niestety...). W oczy rzuca się przede wszystkim zielonkawa kolorystyka. A to naprawdę nie jest zły architektonicznie i urbanistycznie budynek. Można by z niego "wycisnąć" o wiele więcej dzięki dobremu remontowi (z szarościami w kolorystyce elewacji).
Zdecydowanie. Też ubolewam nad panierą. I kolorystyką. Choć co do tej ostatniej - mogło być znacznie gorzej... (no ale to żadne "usprawiedliwienie"). A zdawać by się mogło, że remont tego typu budynku nie powinien być trudny. Przecież tak niewiele potrzeba, żeby było dobrze.

Quote:
546 - Kamienica Kreńskich.
Dzięki za uzupełnienie!

Quote:
547 - Może jestem purystą (w wielu względach na pewno), ale naprawdę przeszkadzają mi tutaj te kwiaty. O ile na większości balkonów jest to tzw. plus dodatni, tak tutaj niestety jest to plus ujemny. Bez wątpienia najważniejszą cechą i zaletą tych balkonów jest ich falujący kształt. Kwiaty zaburzają rytm i odwracają uwagę. Pewnie nie zgodzisz się ze mną tutaj, ale jak pisałem - dość często bywam purystą
Masz rację - nie zgodzę się choć rozumiem tok myślenia.

Quote:
plus ujemny

Quote:
548 - Bardzo lubię tę klatkę, ale druga też jest niezła (i posiada duszę). W ostatnich miesiącach odkryłem bardzo dużo klatek. Wniosek? Ciekawych okazów jest znacznie więcej niż można by przypuszczać
Wspaniale, będzie co robić w czasie następnej wizyty!

Quote:
PS. Uwielbiam kolorystkę tej klatki. Czarne lastriko w połączeniu z jasnymi ścianami i błękitem na wysokości lamperii daje świetny rezultat.
O tak!

Quote:
550 - Właśnie przeskoczyłem na następną stronę i przeczytałem o statywie

Quote:
PS. Troszkę szkoda, że nie zaszłaś na podwórko. Klatka stamtąd wygląda jeszcze ciekawiej, bo te okna są zaokrąglone i wystają z lica ściany.
Kurcze. Nie wiem jakim cudem nie przyszło mi to do głowy.

Quote:
555 - To prawda. Jest świetna. Byłem już w wielu klatkach, a ta jest zdecydowanie jedną z najwygodniejszych i najlepiej doświetlonych.
Dzięki doświetleniu jest też wygodniejsza od pozostałych klatek pod względem zdjęciowym - jak się nei chce nosić i rozkładać statywu

Quote:
Originally Posted by Kubael View Post
Też byłem w tych klatkach w tym roku po raz pierwszy
No proszę

Quote:
Trzeba będzie kiedyś powtórzyć wspólny foto-spacer, ale w dobrych warunkach atmosferycznych i w Gdyni, by wejść do kilku takich klatek Jestem w stanie zorganizować ciekawą trasę, więc jak coś to dawaj znać. Sopot i Gdańsk też można by razem obskoczyć. To zupełnie inna dynamika i urozmaicenie w stosunku do spacerów solo.
Jaka sympatyczna inicjatywa
Old December 25th, 2017, 08:29 PM   #287
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Quote:
Zdecydowanie. Też ubolewam nad panierą. I kolorystyką. Choć co do tej ostatniej - mogło być znacznie gorzej... (no ale to żadne "usprawiedliwienie"). A zdawać by się mogło, że remont tego typu budynku nie powinien być trudny. Przecież tak niewiele potrzeba, żeby było dobrze.
Właściwie vis a vis jest właśnie gorszy przykład kolorystyki elewacji. Więc nie jest tak źle, ale mnie i tak "uwiera" ta zieleń, no i wspomniana panierka. To szczególnie denerwujące w architekturze modernistycznej bądź jak w tym przypadku blokowo-modernistycznej (jeśli tak można nazwać powojenny blok z elementami wpisującymi się w przedwojenną stylistykę modernizmu opływowego). W przypadku zwykłych bloków "paniera" zazwyczaj nie jest jakąś tragedią, ale w przypadku czegoś bardziej ambitnego to już niestety jest zauważalne. Zwłaszcza w przypadku przedwojennej moderny, która w Gdyni operuje przede wszystkim delikatnymi uskokami elewacji, różnicami w tektonice fasad itp. Tego typu remonty zupełnie to niwelują bądź w najlepszym razie zniekształcają/pogarszają.

Quote:
Dzięki za uzupełnienie!
Staram się

Quote:
Masz rację - nie zgodzę się choć rozumiem tok myślenia.
Zawsze można pójść na ugodę i kwiatki zainstalować na sąsiednich parapetach, a balkony oczyścić i doprowadzić do czystości formy

Quote:
Wspaniale, będzie co robić w czasie następnej wizyty!!
Tak, zdecydowanie Jest jeszcze wiele ciekawych miejsc do zdobycia.

Quote:
Kurcze. Nie wiem jakim cudem nie przyszło mi to do głowy.
Też zdarza mi się popełniać czasem ten błąd. Ostatnio jednak coraz rzadziej. Ale następnym razem na pewno warto!

Quote:
Dzięki doświetleniu jest też wygodniejsza od pozostałych klatek pod względem zdjęciowym - jak się nei chce nosić i rozkładać statywu
W sumie tak, choć ja i tak zatargałem tam w tym roku statyw

Old December 26th, 2017, 07:23 PM   #288
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

556. Powrót na gdyński "szyldowy szlak" - ulica Abrahama.

557. Naprawa obuwia (Abrahama 23) - jak widać, wcale nie musi być na żółto-czerwono i migocząco.

558. Piekarnia po sąsiedzku. Jak dla mnie rewelacja. Wcześniej wyglądało to wszystko tak: klik - google street view.

559. Ten sam budynek może w dodatku pochwalić się rzeźbionymi drzwiami:

560. Tuż obok:

561. Kolejny szyldowy adres: serwis rtv przy Abrahama 27. Przed metamorfozą: klik.

Old December 26th, 2017, 07:58 PM   #289
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Quote:
Pff, to chyba ostatnia rzecz, która przyszłaby mi do głowy

W sumie (i bez sumy też) żart nie był w zbyt dobrym tonie . Mało miejsca na zrzucanie czegokolwiek .

Ja sam kiedyś spadłem z wysokości 4,5 piętra kamienicy - i tam bym nie chciał spadać - bo bym się poobijał .
Minimalizm to jedno z tych "magicznych" słów, za pomocą których projektanci próbują stworzyć wokół siebie pozór posiadania wiedzy tajemnej niedostępnej maluczkim i mocy rozstrzygania co ładne, a co nie.
Old December 27th, 2017, 01:45 PM   #290
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

562. Kolejny detal przy Abrahama (a dokładnie Abrahama 27) warty uwagi. Zwykła krata (widoczna na linkowanym w poprzednim poście street view) została zastąpiona przyjemną dla oka perełką - fajnie, że w nową bramę wkomponowano napis z adresem. W przemianie maczało palce działające na rzecz przestrzeni publicznej stowarzyszenie Traffic Design,o którym pisałam już wcześniej. Szyldy/napisy przy tej samej ulicy (szewc, piekarnia i rtv) to też głównie ich sprawka.

563. Na prawo od bramy mieści się sklep Dasea People (ciuchy, buty i dodatki "na górską/morską wycieczkę", dla surfera lub drwala ). Urzekł mnie szyldem, niezaklejoną wystawą i starymi luksferami, które z tego co widzę na street view były wcześniej zasłonięte szmato-szyldami i kasetonami: widok 2011 (klik) i 2014 (klik) - na tym ostatnim prawie całkowicie udało się luksfery zasłonić Na stronie Dasea Poeple czytam, że sklep zwyciężył w konkursie na najlepiej zaprojektowany lokal usługowy w Gdyni. Rolę lady sklepowej pełni jakaś stara, działająca na wyobraźnię maszyna, niestety nie pamiętam dokładnie jakie było jej pierwotne przeznaczenie, choć pytaliśmy obsługę, która nam to wyjaśniła.

564. Na Abrahama mieliśmy jeszcze do odhaczenia pewną sprawę - iście luksusową klatkę w kamienicy Reicha i Birnbauma z 1936 roku. Ostrzegam, będzie sporo zdjęć Choć sama kamienica tzn. jej fasada z powodu niekorzystnych warunków oświetleniowych się nie załapała.

565.

566.

567.

568.

Quote:

W sumie (i bez sumy też) żart nie był w zbyt dobrym tonie . Mało miejsca na zrzucanie czegokolwiek .

Ja sam kiedyś spadłem z wysokości 4,5 piętra kamienicy - i tam bym nie chciał spadać - bo bym się poobijał .
Old December 27th, 2017, 02:15 PM   #291
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

569. Ciąg dalszy klatki. Ujęcia może dość banalne, ale były robione na szybko - dzieciak, który wpuścił nas na moją prośbę wyglądał na bardzo zestresowanego czynem którego się dopuścił, miałam w końcu poczucie, że go sterroryzowałam i czułam się jak przestępca, który jak najszybciej powinien opuścić miejsce zbrodni. Przed klatką stanęła nawet straż miejska, ale okazało się, że nie przyjechała do nas, tylko do źle zaparkowanego samochodu

570. Zastanawiam się dokąd prowadzą te wąskie drzwiczki - nie są to w każdym razie drzwi wejściowe do mieszkania. Schowek na szczotki?

571. Skrzynka z naklejkami nieco psuje efekt.

572. Tak czy siak elegancja Po drugiej stronie ulicy wspomniana brama i sklep.

Old December 27th, 2017, 09:05 PM   #292
chauffeur
Karyna Królów

Likes (Received): 10313

Ciekawe, czy klosze lamp też są oryginalne/bliskie oryginałom?
Old December 28th, 2017, 10:04 PM   #293
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

chauffeur i Wypalacz Rafał - Dziękuję za nominację w wątku forumowicz roku 2017! Zrobiło mi się bardzo, bardzo miło

573. "M.G." przed wejściem do kamienicy Makarego Gliszczyńskiego (ul. Abrahama 41) - czyli inicjały właściciela Żałuję, że nie uwieczniłam narożnika budynku.

574. Prawdziwy neon cieszy! Restauracja Pasta Miasta. Nie miałam okazji się w niej stołować, ale wnętrze zachęca.

575. Resztka detalu-mozaiki przy Świętojańskiej, która mimo wszystko cieszy oko Choć jest w tym też i smutek.

576. Znalazłam czterolistną koniczynkę!

577. Ostatnie spojrzenie na centrum Gdyni

Quote:
Originally Posted by chauffeur View Post
Ciekawe, czy klosze lamp też są oryginalne/bliskie oryginałom?
Też się nad tym zastanawiałam. Nie udało mi się niestety znaleźć żadnego przedwojennego zdjęcia przedstawiającego wnętrze klatki.

mateusz.el, chauffeur, thomas_zul liked this post
Old December 28th, 2017, 10:13 PM   #294
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 10040

Co do lamp:

Ten wzór na pewno jest oryginalny, styl przedwojenny, pytanie tylko czy lampa jest oryginalna, czy to powojenna kopia
Quote:

To akurat jest chyba nowiutka ledówka na czujnik ruchu
Quote:

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] Wspólne zwiedzanie [Europa] Wspólnie podróżowanie - aktualnie relacja z Jerozolimy!
[Trójmiasto] To lubię! [Łódź] Miasto obiecujące [Słowacja] Zaskoczy i zauroczy

chauffeur, Lumina liked this post
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2017, 02:39 PM   #295
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

558 - Trochę denerwuje mnie ta różnica w głębokości ścian

559 - Jeśli o drzwi chodzi to bardzo szkoda mi tego jak wiele przedwojennych budynków nie posiada oryginalnej stolarki drzwiowej. Jest to jeden z najszybciej zużywających się elementów architektury, więc nic dziwnego, że po jakimś czasie zostały wymienione. Szkoda tylko, że na coraz gorsze modele. Spacerując choćby po Śródmieściu można to z łatwością zauważyć. Na szczęście są też przykłady dobrych remontów i rekonstrukcji. To daje nadzieję, że w niedalekiej przyszłości konsekwentnie będzie się przywracało przedwojenną stylistykę do tej części architektury. A to co się ostało będzie remontowane.

564 - Bez wątpienia jedna z kilku najpiękniejszych klatek schodowych. Nie wykluczone, że najpiękniejsza.

570 - Na planie, który posiadam widzę, że pomieszczenie za owymi drzwiczkami (skądinąd moim zdaniem pięknymi) jest praktycznie identycznych wymiarów co winda mieszcząca się tuż obok. Stąd też stawiam na to, że to zwykła przechowalnia/komora/schowek (jak zwał tak zwał). U mnie w powojennym bloku (z lat 50-tych) też jest taki na każdym półpiętrze. Niewielkie, ale bardzo praktyczne pomieszczenie do przechowywania wszelkich gratów. Upychasz tam to co nie zmieści Ci się w domu A tak na serio to w takich budynkach jak ten widać tę pieczołowitość, luksus i przywiązanie do najmniejszych wręcz detali. Jest to jeden z budynków, który można by oglądać godzinami i odkrywać coraz to kolejne szczegóły/detale/rozwiązania. Ciekaw jestem czy zwróciłaś uwagę m.in. na połyskującą elewację? W słoneczne dni przepięknie to wygląda

573 - Uwielbiam takie detale. Szkoda jednak, że drzwi to typowy PRL. Zresztą to nie jedyna naleciałość owej epoki. Ostatnie piętro budynku (loggiowe) to właśnie powojenny wymysł. Przed wojną ostatnia kondygnacja była standardowo cofnięta. Jednak muszę przyznać, że wcale to nie wygląda obecnie tak źle. Zrobiono to całkiem dobrze i w miarę w zgodzie z architekturą kamienicy.

575 - Trzeba było zajrzeć przez okienko tych niepozornych drzwi. Odkyłabyś coś jeszcze ciekawszego

576 - Jeśli się nie mylę to jak na ironię nieszczęśliwego lokalu - nieczynnego po śmierci właściciela od kilku lat. Przez jakiś czas w witrynie widniała samotna róża. Teraz o ile dobrze kojarzę i jej już nie ma...

577 - Szkoda Do następnego!

Co do kloszów/lamp - bardzo możliwe, że są oryginalne/przedwojenne. A przynajmniej wiem, że podobne (okrągłe z białego szkła) znajdowały się przed wojną we wnętrzu m.in. gdyńskiego Sądu Rejonowego. Niestety w wielu wnętrzach i ten element wystroju (poza m.in. drzwiami czy oknami) został wymieniony. I nie trudno się domyślić, że zazwyczaj na jakiś tandetny szajs z pierwszego lepszego marketu budowlanego. Problem ten dotyczy niestety również i najpiękniejszych gdyńskich kamienic :/

Lumina liked this post

Last edited by thomas_zul; December 29th, 2017 at 02:48 PM.
Old December 29th, 2017, 03:13 PM   #296
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Zdawało mi się, że zrobiłam tyyyyyyle zdjęć w czasie wyjazdu do Gdyni, ale... te poniżej to już ostatnie! Jakoś mało.

Wieczór przed wyjazdem przeszliśmy się do Sopotu bo... czekało tam na mnie ciacho Które dostałam dzięki temu wątkowi! Pamiętacie Tawernę Rybitwę w okolicach sopockiego molo? Pisałam o niej w pierwszym poście tego wątku:

Quote:

(...) W końcu trafiliśmy w to miejsce, chyba jedyne, gdzie podawali rybę z pieca – Tawerna Rybitwa przy wejściu nr 23, której pawilon stylizowany na przedwojenną sopocką werandę (architektura uzdrowiskowa) skradł moje serce za obiad zapłaciliśmy rozsądną cenę, coś między 20 a 25 zł. Niestety w tym roku we wrześniu po tawernie nie było nawet śladu. Nie wiem, czy zniknęła w związku z końcem sezonu, czy zamknęła swoje podwoje już wcześniej. Tak czy siak miejsce było bardzo fajne.

Tawerna znów działa. I za powyższe zdjęcie...

578. ... dostałam szarlotkę z lodami i herbatę (pierwotnie miała być kawa, ale kawy nie piję ). Co tu dużo mówić. Pyszna

579. Za oknami szalała ulewa, która deptała nam po piętach w czasie spaceru z Orłowa do Sopotu. Kiedy wyszliśmy nadal padało, więc tego dnia nie zrobiłam już żadnych zdjęć, choć w planach były nocne bez statywu.

580. Poranny spacer przed wyjazdem i zaraz trzeba było się zbierać Mój nieporęczny aparat siedział już głęboko spakowany, więc w ruch poszedł pożyczony bezlusterkowiec - to nim robiłam poniższe zdjęcia.
Orłowski "Biały Dwór" wygląda zza tuji. Obstawiałam, że to całkiem nowa realizacja stylizowana na starą i się nie pomyliłam. Google mówi, że w tym miejscu stał wcześniej przedwojenny luksusowy pensjonat "Biały Dwór" z lat 20-tch XX wieku, który w 2008 został zburzony, a następnie odbudowany (po wojnie jak się domyślam nie pełnił już funkcji luksusowego hotelu...). Obecnie mieści prywatne "apartamenty", a na działce deweloper postawił też niewysoki bloczek, którego nie widać na zdjęciu.

Biały Dwór przed wojną:

Źródło: polonis.pl

581. Przy tej samej ulicy (Przebendowskich) powstaje taki historyzujący budynek:

582. Ostatnie spojrzenia. Stena Line!

583. Już wiem, że to pozostałość po letnim teatrze (dzięki dansop!).

584.

585. Pierwszy września... widać gołym okiem.

To wszystko.

Dorzucam pożegnalne zdjęcie, które co prawda nie było robione ostatniego dnia, ale oddaje chyba pożegnalny nastrój. Do następnego razu!

Fot. Michał
Old December 29th, 2017, 08:22 PM   #297
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
558 - Trochę denerwuje mnie ta różnica w głębokości ścian
Ja jakoś wcześniej nei zwróciłam na to uwagi, ale faktycznie denerwująca

Quote:
559 - Jeśli o drzwi chodzi to bardzo szkoda mi tego jak wiele przedwojennych budynków nie posiada oryginalnej stolarki drzwiowej. Jest to jeden z najszybciej zużywających się elementów architektury, więc nic dziwnego, że po jakimś czasie zostały wymienione. Szkoda tylko, że na coraz gorsze modele. Spacerując choćby po Śródmieściu można to z łatwością zauważyć. Na szczęście są też przykłady dobrych remontów i rekonstrukcji. To daje nadzieję, że w niedalekiej przyszłości konsekwentnie będzie się przywracało przedwojenną stylistykę do tej części architektury. A to co się ostało będzie remontowane.
Najgorsze są przypadki, kiedy ktoś wymienia drzwi, które z powodzeniem dałoby się uratować na tandetne pcv i myśli, że jest fajnie i nowocześnie i postęp

Quote:

570 - Na planie, który posiadam
Ooo jaaa! :o A skąd go wytrzasnąłeś? Oryginał?

Quote:
widzę, że pomieszczenie za owymi drzwiczkami (skądinąd moim zdaniem pięknymi)
Moim zdaniem też!

Quote:
jest praktycznie identycznych wymiarów co winda mieszcząca się tuż obok. Stąd też stawiam na to, że to zwykła przechowalnia/komora/schowek (jak zwał tak zwał). U mnie w powojennym bloku (z lat 50-tych) też jest taki na każdym półpiętrze. Niewielkie, ale bardzo praktyczne pomieszczenie do przechowywania wszelkich gratów. Upychasz tam to co nie zmieści Ci się w domu
Czy ze schowka mogli/mogą korzystać wszyscy lokatorzy z danego półpiętra, czy jest/był jeden wybraniec?

Quote:
A tak na serio to w takich budynkach jak ten widać tę pieczołowitość, luksus i przywiązanie do najmniejszych wręcz detali. Jest to jeden z budynków, który można by oglądać godzinami i odkrywać coraz to kolejne szczegóły/detale/rozwiązania.
O tak!

Quote:
Ciekaw jestem czy zwróciłaś uwagę m.in. na połyskującą elewację? W słoneczne dni przepięknie to wygląda
Niestety oświetlenie nie było akurat korzystne i nie dostrzegłam tego zjawiska Ale widziałam inne budynki z mieniącą się elewacją, już trochę o tym w tym wątku rozmawialiśmy

Quote:
573 - Uwielbiam takie detale. Szkoda jednak, że drzwi to typowy PRL.
Czasem typowy PRL jest o niebo lepszy niż typowe drzwi z ostatnich lat.

Quote:
575 - Trzeba było zajrzeć przez okienko tych niepozornych drzwi. Odkyłabyś coś jeszcze ciekawszego
Kurcze! Nie zajrzałam! Nie mów! Zajrzę następnym razem!

Quote:
576 - Jeśli się nie mylę to jak na ironię nieszczęśliwego lokalu - nieczynnego po śmierci właściciela od kilku lat. Przez jakiś czas w witrynie widniała samotna róża. Teraz o ile dobrze kojarzę i jej już nie ma...
Hm, smutna historia

Quote:
577 - Szkoda Do następnego!

Też żałuję. Do następnego! Miło, że wpadałeś. I dzięki za lajki! Chyba muszę się teraz przerzucić na dział zagraniczny i pouzupełniać wątek barceloński... Albo szwedzki...

thomas_zul liked this post
Old December 29th, 2017, 09:23 PM   #298
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Quote:
Ja jakoś wcześniej nei zwróciłam na to uwagi, ale faktycznie denerwująca
A może to ja się czepiam?

Quote:
Najgorsze są przypadki, kiedy ktoś wymienia drzwi, które z powodzeniem dałoby się uratować na tandetne pcv i myśli, że jest fajnie i nowocześnie i postęp
Zgadza się. Ale nawet jak nie da się uratować to można oddać odpowiednim instytucjom/muzeom itd. i zachować ew. za wzór na przyszłą rekonstrukcję (jeśli ktoś nie ma miejsca na przechowywanie takowych). Ogólnie rzecz ujmując są lepsze sposoby.

Quote:
Ooo jaaa! :o A skąd go wytrzasnąłeś? Oryginał?
Mam w książce Też chciałbym mieć profesjonalny, nawet nie oryginalny plan. To samo tyczy się wielu innych budynków. Domyślam się, że miasto ma w swoim archiwum plany większości bądź wszystkich budynków (w tym nieistniejących).

Quote:
Czy ze schowka mogli/mogą korzystać wszyscy lokatorzy z danego półpiętra, czy jest/był jeden wybraniec?
W moim przypadku wybraniec. Ja mogę Wydaje mi się, że większe pomieszczenia tego typu to atrybut nowszego budownictwa, czyli lata 60-te, a może dopiero 70-te. Wnioskuję więc, że w przypadku kamienicy Reich i Birnbauma schowek należy do jednego z mieszkań na danym piętrze. Zresztą przy takich wymiarach to nie miałoby praktycznego sensu - ludziom walałyby się tam różne rzeczy i ciężko byłoby zachować jakiś ład.

Quote:
Niestety oświetlenie nie było akurat korzystne i nie dostrzegłam tego zjawiska Ale widziałam inne budynki z mieniącą się elewacją, już trochę o tym w tym wątku rozmawialiśmy
Oczywiście pamiętam, ale byłem ciekaw jak to było w tym przypadku.

Quote:
Czasem typowy PRL jest o niebo lepszy niż typowe drzwi z ostatnich lat.
Podpisuję się pod tym.

Quote:
Kurcze! Nie zajrzałam! Nie mów! Zajrzę następnym razem!
Teraz z kolei będziesz mieć zawyżone wymagania Powiedzmy, że jest to... ano zresztą nie chcesz żebym pisał to nie będę

Quote:
Też żałuję. Do następnego! Miło, że wpadałeś. I dzięki za lajki! Chyba muszę się teraz przerzucić na dział zagraniczny i pouzupełniać wątek barceloński... Albo szwedzki...
Właściwie "siedziałem" przez cały czas Dzięki za bardzo fajny, tradycyjnie jak dla Ciebie bogaty w dobre, "detalowe" zdjęcia wątek Nie każdy zwraca uwagę na te smaczki, nie każdy zagląda do tych klatek i zachwyca się tym co Ty, ja czy pozostali forumowicze.

Old December 30th, 2017, 12:44 PM   #299
Marcino
Prymas Aprilis

Marcino's Avatar

Likes (Received): 2212

Quote:
Chyba muszę się teraz przerzucić na dział zagraniczny i pouzupełniać wątek barceloński... Albo szwedzki...
"Zasada numer pierwsza: Nie będziesz pouczał króla swego." - Król Julian
Marcino no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2018, 06:55 PM   #300
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Quote:
583. Już wiem, że to pozostałość po letnim teatrze (dzięki dansop!).

Dziś wystarczy przyczepić tabliczkę: Performace - i już jest sztuka .

Reply

Tags
gdańsk, gdynia, orłowo, sopot, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules