search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 6 votes, 5.00 average.
Old September 8th, 2011, 11:59 AM   #12341
janjur
Registered User

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by Kuras77 View Post
Czy ktoś może wskazać na mapie lub na moim filmie o które "osławione" miejsce chodzi? Aż nie chce mi się wierzyć, że na tak wypasionej drodze może wydarzyć się wypadek - jak widać niektórym kierowcom-kretynom udaje się ten wyczyn...
Na twoim pierwszym filmiku, to chyba fragment 4:25 - 4:31
Jest tam ograniczenie prędkości do 110 km/h
janjur no está en línea  

Sponsored Links
Old September 8th, 2011, 12:11 PM   #12342
Kuras77
Wolę S niż A

Kuras77's Avatar

Likes (Received): 28

Kurcze, to mnie zastrzeliłeś bo ja nie pamiętam tego ograniczenia chociaż zwolniłem chyba intuicyjnie ze 140 na 130. Co ciekawe akurat w tym miejscu wyprzedziły mnie równocześnie dwa samochody lecące jakieś 160
Te wypadki to musi być chyba jakiś zbieg okoliczności bo to przecież praktycznie prosta droga bez żadnych zjazdów itp...
Old September 8th, 2011, 12:14 PM   #12343
Darrel
Registered User

Likes (Received): 8

A może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego kilkudziesięcio metrowy fragment autostrady jest wykonany z betonu, którego jakość nie jest najlepsza? Na pierwszym filmiku widać ten odcinek od 1:11 do 1:14.
Darrel no está en línea  
Old September 8th, 2011, 12:34 PM   #12344
tomekwrz
Kierowca!

tomekwrz's Avatar

Likes (Received): 1305

Przyszła stacja poboru opłat.
Old September 8th, 2011, 12:38 PM   #12345
Kuras77
Wolę S niż A

Kuras77's Avatar

Nie zalamuj mnie - myslalem, ze PPO w pasie autostrady juz sie nie buduje...
Old September 8th, 2011, 12:42 PM   #12346
nec
Registered User

nec's Avatar

Likes (Received): 43

Zgadza się, to odcinek na trasie Sośnica - Świerklany (filmik nr 1) czas mniej więcej 4:32 (widać znak B-33). Poza tym znaki są jeszcze w dwóch miejscach na trasie Świerklany - Sośnica, gdzieś za Świerklanami i przed Węzłem w Bełku.
nec no está en línea  
Old September 8th, 2011, 01:01 PM   #12347
vrg
Zagłębie ŚląskoDąbrowskie

vrg's Avatar

Likes (Received): 459

Quote:
Rostowski: A1 i A4 może bezpłatne

Minister finansów Jacek Rostowski po wczorajszym spotkaniu z trzema parlamentarzystkami z województwa śląskiego - Joanną Kluzik-Rostkowską, Izabelą Leszczyną i Krystyną Szumilas - wyraźnie dał bowiem do zrozumienia, że te odcinki autostrad w aglomeracji śląskiej, które pełnią funkcję obwodnic, mogą być dla mieszkańców regionu bezpłatne.

- Rozróżnienie ruchu tranzytowego i płatnego od lokalnego bezpłatnego to pomysł do zrealizowania - powiedział nam Rostowski tuż po rozmowie z partyjnymi koleżankami. - Zależy mi przede wszystkim na tym, by finanse państwa nie poniosły uszczerbku, a problem społeczny został rozwiązany. Teraz trzeba szczegółowo dopracować pomysł, by spełniał te warunki.

Wydaje się, że deklaracja ministra finansów ma kluczowe znaczenie w tej sprawie. Bo to właśnie on - człowiek trzymający w rządzie rękę na pieniądzach - przedstawiany był, m.in. przez swego kolegę, ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, jako główny hamulcowy sprawy, o którą "Dziennik Zachodni" i wiele osobistości z regionu walczą od pół roku. Dziesiątki tysięcy zebranych przez nas podpisów pod petycją w tej sprawie nie skruszyły oporu Grabarczyka. Główne wytłumaczenie ministra infrastruktury brzmiało bowiem: Rostowski na to nie pójdzie. Wczoraj minister Grabarczyk nie odpowiadał na nasze telefony.

Teraz wydaje się, że już nic poważnego nie stoi na przeszkodzie, by uznać odcinki autostrad A1 od Pyrzowic do Gorzyczek oraz A4 od węzła Kleszczów do Brzęczkowic za bezpłatne dla mieszkańców woj. śląskiego. Tym bardziej że - jak zapowiada Kluzik-Rostkowska - istnieje ogromna szansa, by właśnie w województwie śląskim w ramach pilotażu przetestowano system rozdzielenia ruchu lokalnego i dalekobieżnego.

To bardzo poważna deklaracja. Wierząc, że nie stoi za nią cyniczna gra o głosy wyborców, czekamy na więcej konkretów. I obiecujemy, że rozliczymy polityków z danego nam słowa.
http://www.dziennikzachodni.pl/stron...atne,id,t.html

Czeladź w obiektywie - http://picasaweb.google.pl/Virgo.Czeladz
Region w obiektywie - http://picasaweb.google.pl/Virgo.Region
Moja Czeladź - moje miejsce - lepsza strona miasta - www.czeladz.org.pl
Strona dla miłośników dalekich obserwacji www.DalekieObserwacje.eu
vrg no está en línea  
Old September 8th, 2011, 01:44 PM   #12348
noncek
Nalanolinowana lina

noncek's Avatar

Likes (Received): 1785

Quote:

Kurcze, to mnie zastrzeliłeś bo ja nie pamiętam tego ograniczenia chociaż zwolniłem chyba intuicyjnie ze 140 na 130. Co ciekawe akurat w tym miejscu wyprzedziły mnie równocześnie dwa samochody lecące jakieś 160
Te wypadki to musi być chyba jakiś zbieg okoliczności bo to przecież praktycznie prosta droga bez żadnych zjazdów itp...
Na Twoim pierwszym filmiku widać najpierw znak "inne niebezpieczeństwo" z tabliczką "w czasie opadów" (lub "nierówności na drodze" też z jakąś tabliczką - nie mam pewności), a potem ograniczenie prędkości.
Odcinek drogi faktycznie prosty, ale o ile nie jest to przypadek, chyba są tam jakieś nierówności - kamera zatrzęsła/zakołysała się ze dwa razy.

PS. Bardzo dobry podkład muzyczny do wszystkich zalinkowanych materiałów
noncek no está en línea  
Old September 8th, 2011, 01:46 PM   #12349
kalle_sg
Registered User

kalle_sg's Avatar

Likes (Received): 1014

Quote:

Nie zalamuj mnie - myslalem, ze PPO w pasie autostrady juz sie nie buduje...
Buduje, buduje - i będzie budowało. Kolejne odcinki płatne planowanych autostrad (czyli prawie wszystkie) też mają takie cuda.

Co prawda nie uważam tego za usprawiedliwienie, ale A1 kusi, by trochę depnąć. Nowiutka, szeroka droga z minimalnym ruchem...
kalle_sg no está en línea  
Old September 8th, 2011, 01:47 PM   #12350
osiolek
Registered User

Likes (Received): 30

(odnosi się do info podanego przez vrg o 01:01)
jak miałaby ta bezpłatność wyglądać, sprawdzanie dowodu osobistego (kogo: kierowcy czy pasażera) na bramce, czy też po numerach rejestracyjnych? a może bilet kredytowy płacony przez gminę / powiat / województwo? poważnie pytam, po prostu nie wiem, a poza tym wydaje mi się to do uwalenia przed TK (o ile ktoś to zaskarży).
osiolek no está en línea  
Old September 8th, 2011, 02:41 PM   #12351
lukas2401
Registered User

lukas2401's Avatar

Likes (Received): 2219

Quote:
Originally Posted by kalle_sg View Post
Buduje, buduje - i będzie budowało. Kolejne odcinki płatne planowanych autostrad (czyli prawie wszystkie) też mają takie cuda.

Co prawda nie uważam tego za usprawiedliwienie, ale A1 kusi, by trochę depnąć. Nowiutka, szeroka droga z minimalnym ruchem...
Całkowity bezsens wg mnie. PPO powinien być tylko na wjeździe i wyjeździez autostrady. Co to za autostrada jak będzie się trzeba zatrzymywać
lukas2401 no está en línea  
Old September 8th, 2011, 02:45 PM   #12352
kalle_sg
Registered User

kalle_sg's Avatar

Likes (Received): 1014

No i tak właśnie będzie: na wjazdach i wyjazdach z płatnych odcinków. A że płatnych odcinków na jednej autostradzie jest kilka (poprzerywanych bezpłatnymi), to i PPO będzie kilka.
kalle_sg no está en línea  
Old September 8th, 2011, 03:08 PM   #12353
vrg

vrg's Avatar

Quote:
Originally Posted by osiolek View Post
(odnosi się do info podanego przez vrg o 01:01)
jak miałaby ta bezpłatność wyglądać, sprawdzanie dowodu osobistego (kogo: kierowcy czy pasażera) na bramce, czy też po numerach rejestracyjnych? a może bilet kredytowy płacony przez gminę / powiat / województwo? poważnie pytam, po prostu nie wiem, a poza tym wydaje mi się to do uwalenia przed TK (o ile ktoś to zaskarży).
Ja nie mam pojęcia, ale poszedł bym nawet dalej - Rostowski nie powiedział o które odcinki chodzi więc dziennikarz raczej usłyszał to co chciał usłyszeć że chodzi o całą A1 z Gorzyczek do Pyrzowic. Minister powiedział że nie stoi nic na przeszkodzie aby część A1 będąca obwodnicą miast była darmowa. Jak znam tą pokrętną logikę to wyjdzie na to że on miał na myśli odcinek Sośnica-Bytom i jesteśmy w dupiu tak zwanym.

A co do samej selekcji - mogą np urzędy miast/gmin objętych "bezpłatnością" wydawać specjalne stałe bileciki które by się na bramkach pokazywało. I wcale gminy nie muszą za to płacić - na podstawie rozporządzenia można zwolnić całkowicie z opłat a nie obciążyć gminy kosztami.
Ale Trybunał Konstytucyjny mógłby to uwalić to w 3 minuty.

vrg no está en línea  
Old September 8th, 2011, 03:12 PM   #12354
Kuras77
Wolę S niż A

Kuras77's Avatar

Byłem ostatnio we Włoszech i tam PPO są tylko na zjazdach i TO MA SENS. PPO w ciągu autostrady to zło i czyta głupota.
Wnerwiłem się...
Old September 8th, 2011, 03:28 PM   #12355
Darrel
Registered User

Likes (Received): 8

Jeżeli te brami mają wyglądać tak jak na A4 w kierunku Krakowa to ja dziękuję za taki pomysł. Tak jak pisali poprzednicy jak już mają być braki to tylko na wjazdach/zjazdach.
Darrel no está en línea  
Old September 8th, 2011, 03:40 PM   #12356
emdzej
Registered User

Likes (Received): 620

Ma być tak jak na A1 Rusocin - Nowe Marzy
Old September 8th, 2011, 03:46 PM   #12357
vrg

vrg's Avatar

Na szczęście na odcinku Sośnica-Piekary tak właśnie będzie - PPO tylko na zjazdach. Teraz dopiero dotarło do mnie że nie wiem jak to będzie na odcinku Piekary-Pyrzowice ? Przecież tam nie ma PPO bo nie ma żadnego zjazdu Gdzie więc miały by być pobierane opłaty jeśli by do tego doszło ? Pierwszy zjazd czy to za rok czy docelowo będzie na S1

vrg no está en línea  
Old September 8th, 2011, 03:52 PM   #12358
jeremiash
Registered User

Likes (Received): 74

o ile się nie myle to zgodnie obowiązującym (albo wkrótce obowiązującym rozporządzeniem) tylko A6 i A8 zostały wykreślone z listy autostrad płatnych. Więc na chwile obecną cała A1 i A4 mają być płatne. Wydaje mi się, że Rostowski powiedział tyle, że nie widzi przeciwwskazań żeby te odcinki o których wiadomo od jakiegoś czasu, że mają być bezpłatne (A4 gliwice-murckowska i A1 gliwice-piekary śląskie) faktycznie były bezpłatne. Jak dla mnie to i tak dobrze bo wcześniej był tylko pomysł ministerstwa infrastruktury a teraz jest potwierdznie z ministerstwa finansów.
jeremiash no está en línea  
Old September 8th, 2011, 05:28 PM   #12359
mbiela
Registered User

mbiela's Avatar

Likes (Received): 6

Co do feralnego fragmentu A1 z wypadkami to jechalem tam w deszczu, pamietajac o informacjach z forum zwolnilem do 120 a i tak wpadlem w lekki aquaplanning - trzeba uwazac.
Jest to tam zwiazane ze zmiana spadku poprzecznego drogi, dodatkowo wszystko dzieje sie na łuku drogi. Podobna sytuacja jest na 3 pasmowce A4 w miedzy wezlami Łagiewniki a Wielicka tam tez jest sporo wypadkow, podobna sytuacja ze zmiana spadku drogi.

Da sie zauwazyc ze u nas projektanci dosyc lagodnie projektuja te zmiany spadkow i sa tendencje do chwilowego przestoju tam wody. Wydaje mi sie ze w Niemczech na autostradach sa te zmiany spadkow budowane "drastycznie" co przy suchej pogodzie jest dosc odczuwalne w komforcie ale moze sie lepiej sprawdza w czasie deszczu (?)
Old September 8th, 2011, 05:32 PM   #12360
Devilfish
Inzynier Ruchu

Devilfish's Avatar

Likes (Received): 323

Quote:
Originally Posted by ursjan View Post
Może mi ktoś wytłumaczyć po co są zostawione dodatkowe miejsca pod niektórymi wiaduktami (wygląda to na rezerwę na 2x4), skoro docelowy przekrój 2x3 już jest?
W przypadku wiadutkow nad autostrada, sa one najczesciej oparte o filar w pasie dzielacym. Taki filar wymaga rozejscia sie bariery dwustronnej na dwie bariery jednostronne obchodzace filar z obu stron. Takie rozejscie przybliza lico bariery blizej krawedzi pasa ruchu, i wplywa na widocznosc na zatrzymanie sie. By utrzymac wymagane ~310m widocznosci trzeba poszerzyc pas dzielacy, bo bariera jest przeszkoda.

To jeden z powodow dla ktorych jest wiecej miejsca pod obiektem

Closed Thread

Tags
śląskie, Żory, a-1, autostrada, autostrada a1, autostrada-a1, bytom, e75, gliwice, jastrzębie-zdrój, jastrzebie, pyrzowice, rybnik, silesia, wodzisław, zabrze

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules