daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Türkiye > Construction Developments > Ankara

Ankara The Capital of Turkey | High-Rise Developments

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 13th, 2005, 06:21 PM   #1
icy
Super Member

icy's Avatar

Likes (Received): 24

ANKARA | Developments

Ankara

Quote:
METRO

Başkent’te trafik sıkıntısını tamamen sona erdirerek, ulaşımda adeta bir devrim yaratacak olan , AŞTİ-Ümitköy, Batıkent-Sincan-Törekent, Kızılay-Söğütözü ve Ulus-Keçiören metro inşatlarının çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

-AŞTİ-ÇAYYOLU HATTI YÜZDE 90 -

Yapımına 2002 Eylül ayında başlanan AŞTİ-Çayyolu Metrosu’nun inşaat çalışmalarında 90 oranında gerçekleşme sağlandı.
Toplam uzunluğu 9 bin 390 metre olan AŞTİ-Çayyolu 1. Etap Metrosu 7 istasyondan oluşuyor. AŞTİ’den başlayıp Ümitköy’e kadar uzanacak olan metro güzergahında sırasıyla, Söğütözü, MTA, ODTÜ, Bilkent, Köy Hizmetleri, Beytepe ve Ümitköy istasyonları yer alıyor.
İstasyonlar arasındaki ortalama uzaklığın 1295 metre olduğu AŞTİ-Çayyolu Metrosunun 5 bin 953 metrelik kısmı aç-kapa tünel, 1945 metresi delme tünel, 210 metresi ise yarma tabir edilen sistemden oluşuyor. AŞTİ-Çayyolu metrosu tamamlandığında günde 18 saat süreyle Ankaralılara hizmet verecek.

-BATIKENT-SİNCAN-TÖREKENT HATTI YÜZDE 68 –

Yapımı devam eden metro projesi içinde en uzun hat olma özelliğini taşıyan Batıkent-Sincan-Törekent metrosunun yapımına 2001 yılının Şubat ayında başlandı. Batıkent’ten başlayan Sincan metrosunun toplam uzunluğu 15 bin 629 metre. Tamamlandıktan sonra 11 adet istasyondan oluşacak olan Sincan metrosunda her istasyon arasındaki ortalama uzaklık 1165 metre olacak.
Batıkent Metrosu’nun uzantısı olan Sincan Metrosu, sırasıyla, Batı Merkez, Mesa Sitesi, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 3, Devlet Mahallesi, Fatih, Gazi Osman Paşa, Törekent ve Organize Sanayi Bölgesi istasyonlarından oluşuyor.
Batıkent-Sincan-Törekent Metrosunun şu ana kadar yüzde 68’i tamamlandı.

-ULUS-KEÇİÖREN METROSU-

Başkentte nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu metropol ilçelerden birisi olan Keçiören, metro inşaatının tamamlanmasıyla özellikle trafik sorununu büyük ölçüde çözmüş olacak.
Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında temeli atılan Ulus-Keçiören metrosunun toplam uzunluğu 10 bin 257 metre. Ulus’tan başlayan ve son istasyonu Gazino olan Keçiören metrosu toplam 9 istasyondan oluşuyor. Ulus’tan ücretsiz aktarma yapacak olan yolcular sırasıyla ASKİ, Dışkapı, Meteoroloji, Belediye, Mecidiye, Kuyubaşı, Dutluk ve son olarak Gazino istasyonuna uğrayacak.
Ulus-Keçiören metrosunun şu ana kadar yüzde 10’u tamamlandı.

-KIZILAY-SÖĞÜTÖZÜ METROSU-

AŞTİ’den gelen yolcuları Ümitköy ve Kızılay istikametine taşıyacak olan Kızılay-Söğütözü metrosu, yolcuların ücretsiz aktarma merkezi olacak.
2003 yılının Nisan ayında yapımına başlanan Kızılay-Söğütözü metrosu yapımı Devam eden metrolar içinde uzunluğu en kısa metro özelliğine sahip.
Toplam uzunluğu 3 bin 106 metre olan Söğütözü metrosu, 1 istasyondan oluşuyor. İstasyonlar arasındaki ortalama uzaklığın 1600 metre olduğu Söğütözü metrosu, Söğütözü, Milli Kütüphane, Necatibey ve son olarak Kızılay ortak istasyonda son buluyor. Kızılay-Söğütözü metrosu İnşaatının şu ana kadar yüzde 40’ı tamamlandı.
Quote:
TRAFiK

Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğinin daha düzenli ve güvenli bir şekilde akışını temin etmek amacıyla Ankara Trafiğinde yeni düzenlemeler getirdi. ilk etapta Kızılay ve yakın çevresindeki cadde ve sokaklarda tek yön düzenlemeleri yapılması için gerekli çalışma tamamlandı.
Büyükşehir Belediyesi Trafik Şube Müdürü Adnan Arslan, Ankara genelindeki yaya ve taşıt trafiğinin düzenli ve güvenli bir şekilde akışını temin etmek amacıyla, sürekli ölçümlemeler yaptıklarını belirterek, ‘’Bu ölçümlemeler neticesinde özellikle Kızılay ve civarındaki bazı cadde ve sokakların akış yönü değiştirildi. Bir bölümü tek yönlü hale getirildi’’ dedi.

Kızılay ve civarındaki cadde ve sokaklardaki yeni trafik düzeniyle tek yön düzenlemesi yapılacak yollar şöyle:

1. Kumrular Caddesinin Milli Müdafaa Caddesinden Necatibey Caddesi yönüne
2. Milli Müdafaa Caddesinin Yahya Galip Caddesi ile Kumrular Cadde arasının Kumrular Caddesi yönüne
3. Şehit Adem Yavuz Caddesinin Kumrular Caddesinden GMK Bulvarına
4. İzmir 2. Caddesinin GMK Bulvarından Kumrular Caddesine
5. Menekşe 2. Sokağın Kumrular Caddesinden GMK Bulvarına
6. Sümer 2. Sokağın GMK Bulvarından Kumrular Caddesi yönüne
7. Fevzi Çakmak 2. Sokağın Kumrular Caddesinden GMK Bulvarı yönüne
8. Kumrular 1. Caddenin Kumrular Caddesinden GMK Bulvarı yönüne
9. Kumrular 2. Caddenin Yahya Galip Caddesinden Kumrular Caddesi yönüne
10. Fevzi Çakmak 1. Sokağın İzmir Caddesinden GMK Bulvarına
11. Sümer 1. Sokağın GMK Bulvarından İzmir Caddesi yönüne
12. Menekşe 1. Sokağın İzmir Caddesinden GMK Bulvarına
13. İzmir Caddesinin Sümer Sokak ile Necatibey Caddesi arasının Necatibey yönüne
14. İzmir Caddesinin Sümer Sokak ile Menekşe Sokak arasının Menekşe Sokak yönüne
15. İzmir Caddesinin Yüksel Caddesi ile Ziya Gökalp arasının Ziya Gökalp Cad. yönüne
16. Selanik Caddesinin Yüksel Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi arasının Meşrutiyet Caddesi yönüne
17. İnkılap Sokağın Tuna Caddesinden Ziya Gökalp Caddesi yönüne
18. Dr. Mediha Eldem Sokağın Ziya Gökalp Caddesinden Olgunlar Sok. yönüne
19. Bayındır Sokağın Ziya Gökalp Caddesi yönünden Meşrutiyet Caddesi yönüne
20. İnkılap Sokağın Yüksel Caddesi ile Ziya Gökalp Caddesi arasının Ziya Gökalp Caddesi yönüne
21. Yüksel Caddesinin Mithatpaşa Caddesinden Selanik Caddesi yönüne

Ayrıca yapılan planlamada Tek yönlü olarak düzenlenip, yollarda gidiş yönüne göre yolun sol tarafına park yasağı getirilerek gerekli levhalandırmaların yapılacağı yer alıyor.
Quote:
PARKLAR

Güvenpark’ta Katlı Otoparka Onay

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Güvenpark’ta bulunan minibüs ve otobüs duraklarının yer altına alınması projesine onay verdiğini bildirdi.
Gökçek, kendisinin de katıldığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yaptığı toplantıya yasa gereği ilgili ilçe olan Çankaya’nın Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın da katıldığını, sundukları öneriye Eryılamaz’ın da olumlu görüş bildirdiğini belirtti.
Yapılan toplantıda, mevcut otobüs ve minibüs durağının bulunduğu alanı aşmamak kaydıyla yerin altına alınmasının benimsendiğini belirten Gökçek, “Güvenpark’ta yapılacak çalışmalarla ilgili bir proje yarışması açılması da benimsendi” diye konuştu.

Gökçek, Güvenpark’ta bulunan minibüs ve otobüs duraklarının yerin altına alınmasıyla görsel kirliliğin ortadan kalkacağını, Güvenpark’ın yeniden düzenleneceğini ve halkın daha rahat yararlanacağı bir mekana dönüştürüleceğini belitti.

ABDİ İPEKÇİ PARKI’NA DA DÜZENLEME

Güvenpark’ın yanı sıra Abdi İpekçi Parkı’nın da ele alınacağını belirten Gökçek, bu parklarda sık sık mitingler yapıldığını, tüm bitki örtüsünün bu miting ve toplantılarda yok olduğunu belirterek, “Hem Güvenpark’ı hem de Abdi İpekçi Parkı’nı miting alanı olmaktan kurtararak halkın rahatça oturup dinleneceği bir alan haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 13th, 2005, 07:24 PM   #2
Istanbullu
Made in Turkey

Istanbullu's Avatar

Likes (Received): 139

Baya metro haberi var! Sevindim Ankaralılar için! İstanbul metrosunun ayazağa istasyonunun çalışmaları başladı. Bu benim gibi o tarafta oturanlar için süper haber ama 2 senesi var.

Neyse saol Icy haberler için!
Istanbullu no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2005, 07:27 PM   #3
falconi
Registered User

falconi's Avatar

Likes (Received): 0

türkiyenin 3 büyük sehirlerinde su an metro calismalari var (Ankara, Izmir, Istanbul), cok iyi gelismeler!
falconi está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 13th, 2005, 07:29 PM   #4
icy
Super Member

icy's Avatar

Metro ve Ankaraya herhalde en cok binenlerden biri bendim

Click here
Old March 13th, 2005, 07:50 PM   #5
falconi
Registered User

falconi's Avatar

icy, sen ankaradamisin?
Old March 13th, 2005, 07:52 PM   #6
icy
Super Member

icy's Avatar

Ben aslen degilim ama Ankarada 8 sene yasadim.Ankarada okudum..Ankarali sayilirim seviyorum Ankarayi...

Click here
Old March 13th, 2005, 07:59 PM   #7
falconi
Registered User

falconi's Avatar

ve su an nerde yasiyorsun?
(söylemis olduysan, özür dilerim, unutmus olabilirim)
Old March 13th, 2005, 08:00 PM   #8
icy
Super Member

icy's Avatar

Ben su an Amerikadayim falconi.Ankarada G.O.P'ta

Click here
Old March 13th, 2005, 08:05 PM   #9
falconi
Registered User

falconi's Avatar

sagol!
ankaraya döndügünde cok degismis olabilir
Old March 13th, 2005, 08:13 PM   #10
icy
Super Member

icy's Avatar

Bende oyle tahmin ediyorum 4 senede herhalde farketmistir.Ama ben Meclis kavsaginda neler cekiyordum.Koruklu otobuslerde saatlerce kavsaktaki isik yansin diye beklerdik.Birde otobus doluysa eyvah....Bekle dur...Bir kere cok kar yagmisti bende okuldan donuyordum Kizilaydan otobuse bindim...Otobus Karum'un onundeki durakta bozuldu. Sofor bizi indirdi.Arabalar yokus yukari cikamiyor.Bende guvenip Taksiye binemedim.Zincirli arabalar bile zorlaniyordu.Arjantin caddesinden yukari oradanda Koskun oraya kadar kaya kaya zor cikmistim.Bu arada caterpilar bot giyiyordum,onlarda cok agir.o gunu unutamiyorum. Ama daha sonra kavsaklar acilinca trafik rahatladi,Ankara bir cok acidan rahat bir yer. Tabiki Istanbul gibi dogal guzellikleri cok yok ama mesela bir Papazin Bagi var,Ataturkun orada oturdugunu soyluyorlar. Papazin Bagi guzel bir yer bizede yakin. Gozleme ve caylari var. Sehir icinde huzur bulmak icin uygun bir yer..Ataturk Orman Ciftliginde cok guzel kebapcilar vardir...Ankarayi seviyorum bir suru guzel yeri var.

Click here

Last edited by icy; March 13th, 2005 at 08:20 PM.
Old March 13th, 2005, 08:33 PM   #11
icy
Super Member

icy's Avatar

Bir baska gelisme

TOPLAM UZUNLUK : 22 METRE GENİŞLİK : 10 METRE

YÜKSEKLİK : 4 METRE TÜNEL UZUNLUĞU : 25 METRE

TOPLAM SU HACMİ : 600 M3

Click here
Old March 13th, 2005, 08:34 PM   #12
icy
Super Member

icy's Avatar

Balik seklinde yapiyorlar..Galiba Istanbuldan once ilk Ankarada olacak

Click here
Old March 13th, 2005, 09:03 PM   #13
Istanbullu
Made in Turkey

Istanbullu's Avatar

Likes (Received): 139

Muazzam bir proje! Ne zamana bitiyor?
Istanbullu no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2005, 09:06 PM   #14
icy
Super Member

icy's Avatar

En son cekilmis fotograflari 28 Aralik'a ait olduguna gore muhtemelen bitmek uzeredir.

Click here
Old March 13th, 2005, 09:08 PM   #15
Allan
Strength and Honour

Allan's Avatar

Likes (Received): 4

harika projeler, turkiye cag atliyor

"The greatest way to live with honour in this world is to be what we pretend to be." (Socrates)
Allan no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2005, 09:13 PM   #16
falconi
Registered User

falconi's Avatar

birkere avusturyada gitmistim böyle akvayruma ve cok beyendim,
simdi ankara ve istanbul sirada!
Old March 13th, 2005, 09:14 PM   #17
Ozcan
BANNED

Likes (Received): 5

Icy, bir cok insan ABD cok monoton, sikici diyor, mesafeler inanilmaz yasanmaz diyorlar, gercekten bu kadar kotu mu, neredesin?
Ozcan no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2005, 09:29 PM   #18
icy
Super Member

icy's Avatar

ABD yi soyle anlatayim. Ben cok buyuk bir yerde degilim fakat genel ozellikler insan iliskileri biraz zayif. Yani herkes kendi halinde. Tabiri caizse komsular bile birbirini tanimiyor ...Sevgi yok ama cok fazla saygi var....Hersey cok organize halde yani planli...Birseylerle ugrasmazsan sikici.

Click here
Old March 13th, 2005, 10:02 PM   #19
Kuvvaci
Strange User

Kuvvaci's Avatar

Likes (Received): 52

Ya böyle şeylere para hacayacaklarına ilk önce Ankara'yı bir şehire benzetmeye çalışsınlar... Bence böyle şeyler israf...
Kuvvaci no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2005, 10:12 PM   #20
Ozcan
BANNED

Likes (Received): 5

@Kuvvaci

Ankara sehire benzemiyor mu, neler sacmaliyorsun

Ben en planli, altyapisi en duzgun bilirdim

@Icy

Biraz merakliyim kusura bakma geri donecekmisin Tr'ye yakinda?
Ozcan no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules