search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old April 20th, 2016, 02:41 PM   #1
G_s_G
Silesian

G_s_G's Avatar

Likes (Received): 1834

Lightbulb [Nadodrze] Apartamenty Lokum Vena w Szpitalu przy ul. Poniatowskiego [wizualizacje]

Dawny Szpital przy Poniatowskiego w końcu sprzedany!

Kolejny wrocławski deweloper kupuje dawny, zabytkowy szpital. Będą tam mieszkania

Quote:
Wrocławski Uniwersytet Medyczny znalazł kupca na zabytkowy kompleks dawnego szpitala przy ulicy Poniatowskiego. Przetarg wygrała spółka zależna wrocławskiej firmy Lokum Deweloper. Inwestor zapowiada, że powstaną tam mieszkania wraz z zabudową usługową.

(...) Przetarg zakończył się pozytywnie - wygrała go spółka zależna wrocławskiej grupy Lokum Deweloper, która zaproponowała cenę 13,44 mln złotych netto. Deweloper planuje stworzyć tam mieszkania wraz z towarzyszącą zabudową usługową.

- Realizacja inwestycji deweloperskiej będzie polegała częściowo na wykorzystaniu istniejących zabytkowych budynków poprzez ich rewitalizację, a w pozostałym zakresie na budowie nowych obiektów - zapowiadają przedstawiciele firmy.
EDIT: Niby fajnie, że kupiono, ale Lokum Deweloper nie budzi mojego zaufania. Tym bardziej, że ich inwestycje powstały na miejscu takich budynków jak siedziba Straży Pożarnej na Litomskiej, czy magazyny na Tęczowej. Ciekawe, czy nadzór konserwatorski w tym wypadku coś da...

EDIT2:
Rozbiórka na Litomskiej
Kolejny zabytek jest właśnie wyburzany. Aktywiści apelują do konserwatora zabytków o większe zaangażowanie

Last edited by G_s_G; April 20th, 2016 at 03:19 PM.
G_s_G no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 20th, 2016, 06:24 PM   #2
darius.
Registered User

Likes (Received): 6397

Najpierw dawny szpital Babińskiego,
parę dni temu dawny szpital dziecięcy przy J.Kasprowicza (hotel),
a dziś szpital na Poniatowskiego...

Jestem zaskoczony, że w tak krótkim odstępie czasowym (niecałe 3 lata) znaleźli się chętni na te nieruchomości.
darius. no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2016, 07:49 PM   #3
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 8939

Quote:
Originally Posted by darius. View Post
Jestem zaskoczony, że w tak krótkim odstępie czasowym (niecałe 3 lata) znaleźli się chętni na te nieruchomości.
A co jest zaskakującego, że przy tak chłonnym rynku mieszkaniowym i rozgrzanym rynku nieruchomości znajdują się chętni na dobrze zlokalizowane nieruchomości? Jeśli miałbym być zdziwiony to np zamrożoną inwestycją na terenie Browaru Piastowskiego.

Pytanie kiedy pójdzie szpital na Wiśniowej.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW Kanada - architektura współczesna
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran

625 liked this post
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2016, 09:19 PM   #4
darius.
Registered User

Zaskakujące jest to, że deweloperzy kupują tak trudne, wymagające sporych nakładów nieruchomości, gdy w mieście jest nadal całkiem sporo lepszych, atrakcyjniejszych terenów i przede wszystkim tańszych (w remoncie, adaptacji).

Poza tym, nie wiem czy kupiłbym mieszkanie w miejscu, gdzie jeszcze niedawno przyjmowano, leczono ciężko chorych. Wiem, trochę głupia taka obawa, ale jak dla mnie to za mało czasu upłynęło...
Old April 20th, 2016, 09:26 PM   #5
G_s_G
Silesian

G_s_G's Avatar

Quote:
Zaskakujące jest to, że deweloperzy kupują tak trudne, wymagające sporych nakładów nieruchomości, gdy w mieście jest nadal całkiem sporo lepszych, atrakcyjniejszych terenów i przede wszystkim tańszych (w remoncie, adaptacji).
Mimo wszystko uważam, że lepiej tak, niż budować kolejne osiedle w szczerym polu gdzieś na Jagodnie, czy Lipie Piotrowskiej. Wiem, że nie chodziło Ci o takie peryferia, odnoszę się tylko do tego, że dobrze, że budują/adaptują w centrum.

Erni79, jar_007, Pittero liked this post
Old April 20th, 2016, 10:12 PM   #6
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
Nie ma takich terenów. Tzn są niedostępne. Są albo własnością instytucji państwowych, które nie chcą ich teraz sprzedawać lub w rękach prywatnych lecz wtedy cena jest zaporowa.
Old April 21st, 2016, 09:38 AM   #7
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5126

Quote:
Mówisz o Nowych Żernikach, Jagodnie, czy Psim Polu? :P Deweloperzy już zrozumieli, że Ruchy Miejskie miały rację, liczy się blisko do parku, wody, kultury. A to masz w centrum, nie na blokowiskach za miastem.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.

gsz87 liked this post
625 no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2016, 09:58 AM   #8
darius.
Registered User

^ Nie, mówię o śródmieściu.

Skoro jest taka moda na adaptowanie starych budynków, to lepiej by było, by deweloperzy bardziej zainteresowali się kamienicami. W centrum jest coraz więcej kamienic, gdzie większość mieszkań stanowią pustostany.

Ogólnie, po tych przykładach widać, że miasto bardzo cierpi na tym, że kilka lat temu nie wypracowało jakiegoś dobrego programu zarządzania i rewitalizacji kamienic, który uwzględniałby istnienie deweloperów na rynku.
Przez zarządzanie miejskim zasobem komunalnym rozumiem dążenie do ograniczenia liczby pustostanów, czyli jeśli w danej kamiennicy więcej niż 50% mieszkań jest pustych, to reszcie mieszkańców proponować inne mieszkania o zbliżonym standardzie, a pustą kamienicę sprzedawać (lub wyburzyć, jeśli nie jest zabytkiem, nie jest częścią pierzei, stan techniczny nie pozwala na/ogranicza remont itp.). Oczywiście jest to znacznym stopniu uproszczenie takiego programu, pokazuję tylko kierunek.

625, tomekkor, G_s_G, mamik, Pittero liked this post
Old April 21st, 2016, 10:05 AM   #9
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
Skoro jest taka moda na adaptowanie starych budynków, to lepiej by było, by deweloperzy bardziej zainteresowali się kamienicami. W centrum jest coraz więcej kamienic, gdzie większość mieszkań stanowią pustostany.

Ogólnie, po tych przykładach widać, że miasto bardzo cierpi na tym, że kilka lat temu nie wypracowało jakiegoś dobrego programu zarządzania i rewitalizacji kamienic, który uwzględniałby istnienie deweloperów na rynku.
Przecież to się dzieje. Do tej pory zeszły wszystkie kamienice wystawione na sprzedaż przez UM (czasami za drugim czy trzecim podejściem) a kolejne czekają na nabywców:
http://gisserver.um.wroc.pl/gn/Detai...vehicleid=1143
http://gisserver.um.wroc.pl/gn/Detai...vehicleid=1232

Tylko developer chce kupić całą kamienicę a nie taką w której może kupić większość mieszkań.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

Old April 21st, 2016, 10:07 AM   #10
darius.
Registered User

Wiem i widzę tego przykłady (Traugutta, ok. Bema), ale uważam, że to zbyt mało.
Old April 21st, 2016, 10:51 AM   #11
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5126

Bo magistrat wyprzedawał pojedyncze mieszkania, aby była neoliberalna anarchia.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2016, 12:21 PM   #12
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
Wiem i widzę tego przykłady (Traugutta, ok. Bema), ale uważam, że to zbyt mało.
Proponujesz przesiedlenia w błysku fleszy?

Old April 21st, 2016, 02:47 PM   #13
tomekkor
Registered User

tomekkor's Avatar

Likes (Received): 1857

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Proponujesz przesiedlenia w błysku fleszy?
Developer proponuje mieszkańcom nowe mieszkania na zamianę i kupuje całą kamienicę, miasto pośredniczy w transakcji zamiany i sprzedaje swój udział.

Wiem, niedasie.

darius., Pittero liked this post
tomekkor no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2016, 03:26 PM   #14
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 27940

Quote:
Przez zarządzanie miejskim zasobem komunalnym rozumiem dążenie do ograniczenia liczby pustostanów, czyli jeśli w danej kamiennicy więcej niż 50% mieszkań jest pustych, to reszcie mieszkańców proponować inne mieszkania o zbliżonym standardzie, a pustą kamienicę sprzedawać (lub wyburzyć, jeśli nie jest zabytkiem, nie jest częścią pierzei, stan techniczny nie pozwala na/ogranicza remont itp.). Oczywiście jest to znacznym stopniu uproszczenie takiego programu, pokazuję tylko kierunek.
+1

Nawet nie sprzedawać, a wrzucać na rynek wynajmu, tylko że uregulowany.
Efektem braku takiej polityki jest pełno mieszkań w śródmieściu gdzie mieszka sama babcia na 100m2 komunalnych a młode rodziny cisną sie w 40m2 na Jagodnie z kredytami na 30lat bo nie ma normalnych mieszkań na wynajem.
lulek89 no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2016, 06:05 PM   #15
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
Originally Posted by tomekkor View Post
Developer proponuje mieszkańcom nowe mieszkania na zamianę i kupuje całą kamienicę, miasto pośredniczy w transakcji zamiany i sprzedaje swój udział.
Ale wiesz że miasto sprzedaje swój udział w licytacji więc ten co wymieniał się na mieszkania nie ma pewności źe kupi resztę? W drugą stronę też nie bardzo bo możesz kupić np 9/10 lokali a ostatniego właściciel nie sprzeda bo je lubi.

Old July 20th, 2016, 09:29 AM   #16
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Likes (Received): 3952

Info o sprzedaży już było parę miesięcy temu ale teraz jest kolejne potwierdzenie i finalizacja transakcji (bo miasto raczej nie skorzysta z pierwokupu )

Quote:
Lokum Deweloper otrzymał od Ministerstwa Skarbu Państwa zgodę na kupno od Uniwersytetu Medycznego budynku dawnego szpitala przy ul. Poniatowskiego.

Działka ma powierzchnię około 1,25 ha, a wartość transakcji ma wynieść 13,4 mln zł. - Kolejnym etapem nabycia wyżej wymienionych nieruchomości będzie zawarcie pomiędzy kupującym i sprzedającym umowy sprzedaży nieruchomości pod warunkiem niewykonania przez Gminę Wrocław przysługującego jej prawa pierwokupu - czytamy w komunikacie Lokum Deweloper. Na zakupionych gruntach Lokum Deweloper planuje budowę osiedla wielorodzinnego o podwyższonym standardzie. Ponadto, nowa inwestycja w części będzie opierała się o rewitalizację istniejących zabytkowych budynków. Grupa przewidywała, że realizacja nowego projektu deweloperskiego rozpocznie się jeszcze w 2016 r.

Cały tekst: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1...#ixzz4EvnLbKLJ

Last edited by mamik; November 28th, 2016 at 01:43 PM.
mamik no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2016, 09:42 AM   #17
zajf
Registered User

zajf's Avatar

No to czekamy na info kto będzie projektował.

Old July 20th, 2016, 09:24 PM   #18
G_s_G
Silesian

G_s_G's Avatar

Niepokoi fakt, że dla okolicy nie ma opracowanego MPZP, a zarówno w opisie przetargu (nie pamiętam dokładnej treści, ale na pewno było to napisane), jak i w powyższej zajawce jest mowa o nowych budynkach.
Zapewne oznacza to zniszczenie większości parku na rzecz nowych bloczków. Obstawiam działkę przy Prusa 8 i teren wgłąb, w zachodniej części działki.
Old July 20th, 2016, 09:30 PM   #19
jar_007
bezrobotny

jar_007's Avatar

Likes (Received): 3269

Najlepiej byłoby szybko zrobić MPZP, ale znając dokonania BRW, to i tak pozwoliliby na wszystko.
Nie ma też tak dobrej żeby jej zaszkodziły.
jar_007 no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2016, 12:46 PM   #20
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 16308

Quote:
Grupa Lokum Deweloper sfinalizowała zakup nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 1,25 ha przy ul. J. Poniatowskiego, Bolesława Prusa oraz Jedności Narodowej na wrocławskim Starym Mieście, poinformowała spółka. Na nowym gruncie grupa zamierza zrealizować osiedle o podwyższonym standardzie z 280 lokalami, podano również.

Na zakupionym gruncie grupa planuje realizację osiedla wielorodzinnego o podwyższonym standardzie. W ramach przedsięwzięcia zrewitalizowane zostaną wszystkie zabytkowe budynki na terenie nieruchomości. Obecnie trwają prace projektowe i przygotowawcze. Realizacja inwestycji i sprzedaż rozpoczną się w I kwartale 2017 r., podano również.
http://www.money.pl/gielda/wiadomosc...0,2134349.html
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
wrocław

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules