daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old December 15th, 2017, 08:55 PM   #1321
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 3644

CUPT zatwierdził wniosek o dofinansowanie (prawie 110 mln pln) dla projektu "Budowa wydzielonej trasy autobusowo – tramwajowej łączącej osiedle Nowy Dwór z Centrum Wrocławia"
https://www.cupt.gov.pl/images/Lista...14_12_2017.pdf
poz. 108
umowa zostanie podpisana do końca br.

mlodyy1985 liked this post
ABWera no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 15th, 2017, 09:27 PM   #1322
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 17793

245 mln za cały projekt! Matko, córko, Komar chyba szyny ze złota chce układać! Coś wiadomo skąd taki wysoki koszt? Wcześniej pojawiało się:

http://bip.um.wroc.pl/artykul/326/16...lata-2015-2019

Chyba, że wrzucono i tabor, ale Moderusy jakoś inaczej chyba miały iść?
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2017, 10:04 PM   #1323
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 3644

de facto 200 mln, reszta to podatek VAT.
ABWera no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2017, 11:24 AM   #1324
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5493

Czyli 140 za tram_ND_Strzegomską, 40 mln do Rogowskiej i zostaje ponad 20 (bo minus kilka mln za rezygnację z pętli pośredniej na rogu Strzegomskiej i Rogowskiej, która była wpisana przy 1 etapie).
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2017, 03:45 PM   #1325
mlodyy1985
Registered User

Mamy umowę na dofinansowanie, jedynie przetarg na budowę się opóźni :
Quote:
W urzędzie wojewódzkim podpisano dwie ważne umowy o dofinansowanie ze środków unijnych wrocławskich inwestycji tramwajowych. Chodzi o budowę trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór oraz budowę linii tramwajowych na ul. Hubskiej i Popowickiej.

Umowy zostały podpisane w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przez wiceprezydenta Macieja Bluja oraz Przemysława Gorgola, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

- Budowa trasy tramwajowej przez ul. Hubską i Popowicką to kontynuacja projektu rozbudowy torowisk, który rozpoczęliśmy w 2012 roku realizując trasę na Kozanów. Natomiast trasa tramwajowo-autobusowa na Nowy Dwór to wygodne połączenie dla mieszkańców dużych osiedli położonych w zachodniej części miasta. Przy okazji budowy trasy tramwajowo-autobusowej powstaną obiekty infrastruktury technicznej – wiadukty a także ścieżki rowerowe, chodniki i parkingi P&R – mówił Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.
Tramwajem i autobusem wygodnie na Nowy Dwór

Trasa rozpocznie się na pl. Orląt Lwowskich, a zakończy przy przystanku kolejowym Wrocław Nowy Dwór. Jej całkowita długość to 6,8 km. - Tramwaj zapewni mieszkańcom osiedla Nowy Dwór wygodny i sprawny dojazd do centrum miasta - mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

rasa tramwajowa na Nowy Dwór sprawi, że prawie 14 000 osób uzyska dostęp od domu do tramwaju w odległości dojścia do 500 m- mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności DZR.- Na samym osiedlu Nowy Dwór taki dostęp zyska prawie 10 000 osób. Mamy nadzieję, że tramwaj z dużego osiedla do centrum miasta zachęci mieszkańców do zamiany samochodu na wygodny transport publiczny.

Przetarg na to zadanie ma być ogłoszony w pierwszym kwartale 2018 roku. Prace budowlane planowane są w latach 2018–2020, natomiast uruchomienie trasy, zgodnie z obecnym harmonogramem inwestycji, na pierwszą połowę 2020 roku. Całkowita wartość projektu- 246 MLN (dofinansowanie z UE 110 MLN).
https://www.wroclaw.pl/dofinansowani...jowe-podpisane
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
Old January 2nd, 2018, 10:46 PM   #1326
morcair
Czytam od 2004 :)

Likes (Received): 357

Tak sobie patrzę co GW pisze o linii na Nowy Dwór i widzę takie coś:
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/5...y-dwor,,1.html

"27 grudnia miasto 110 mln zł unijnej dotacji na tę linię tramwajową, której kosz oszacowano na 246 mln zł."

Daje to dofinansowanie unijne na poziomie 45%. Dlaczego nie 75-90% (takie liczby pojawiają się na forum ze strony zwolenników KZ w kontekście ewentualnych kolejnych inwestycji tramwajowych)?

EDIT:

A np. Popowicka+Hubska mają wg tego samego artykułu łączne dofinansowanie 96 mln, gdzie koszt to 130 mln + 35 mln = 165 mln (czyli odsetek 58% - dużo lepiej, ale powyższe pytanie aktualne.
Old January 2nd, 2018, 11:13 PM   #1327
WotaN
in omnia paratus

WotaN's Avatar

Likes (Received): 161

Obstawiam, że do zwrotu nie kwalifikuje się część drogowa inwestycji, ale to tylko hipoteza robocza.
Old January 3rd, 2018, 12:11 PM   #1328
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5493

Quote:
Originally Posted by WotaN View Post
Obstawiam, że do zwrotu nie kwalifikuje się część drogowa inwestycji, ale to tylko hipoteza robocza.
Akurat ND ma najmniejszą część drogową w Polsce
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 12:29 PM   #1329
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

Likes (Received): 1614

W tej perspektywie dofinansowania na poziomie 85% nie należy się spodziewać, bo projektów jest zbyt dużo i raczej nie będzie takich problemów jak w poprzednim budżecie, że ze względu na nadmiar środków zwiększano kwoty dofinansowania do tych 85%.
bystrzak2000 no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 02:24 PM   #1330
garym
Registered User

garym's Avatar

Likes (Received): 414

a dofinansowanie nie dotyczy tylko tej części do skrzyżowania Strzegomska Rogowska?
Sam fakt, że obwiniony jest właścicielem pojazdu, który został zaparkowany na chodniku w ten sposób, że nie pozostawiono wymaganego minimum 1,5m przejścia dla pieszych nie stanowi sam przez się podstawy do przyjęcia, iż tym samym zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez obwinionego wykroczenia z art. 97 kw.

Zastępca Komendanta Straży Miejskiej
garym no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 02:51 PM   #1331
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Originally Posted by bystrzak2000 View Post
W tej perspektywie dofinansowania na poziomie 85% nie należy się spodziewać, bo projektów jest zbyt dużo i raczej nie będzie takich problemów jak w poprzednim budżecie, że ze względu na nadmiar środków zwiększano kwoty dofinansowania do tych 85%.

Oj nieprawda Olsztyn uzyskał max :
Quote:
Podwyższono nam kwotę dofinansowania na projekt „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa” do maksymalnego poziomu, czyli 85% – napisał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna na Facebooku
http://www.transport-publiczny.pl/wi...aje-56569.html

Co prawda tam kasa idzie z PO Polska Wschodnia, niemniej jednak chodzi o kasę unijną gdzie 40% z 2 mld € PW ma trafić na niskoemisyjny transport a jako, że większośc inwestuje w kopciuchy i tylko Olsztyn na ekologiczne tramwaje to dostali kilkadziesiat baniek więcej.

Jeśli będą oszczędności to wzrośnie % dofinansowania unijnego w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, czyli tam, skąd my dostaniemy na Popowicką,Hubską ND. Na inne projekty nie będzie konkursów a zwiększenie dofinansowania. W poprzedniej perspektywie więcej środków pojawiło się, gdy udało się przenieść z puli kolejowej a póki co kolejarze odrobili lekcję i idą jak burza z przetargami czy umowami. Z tego powodu trasy na Swojczyce,Ołtaszyn czy Jagodno nie powstaną(w tej perspektywie) z kasy unijnej a trzeba innych źródeł finansowania.

Quote:
Originally Posted by garym View Post
a dofinansowanie nie dotyczy tylko tej części do skrzyżowania Strzegomska Rogowska?
Pewnie na całość, mimo to nie wiem skąd taki wysoki koszt. Większośc terenów należy do gminy, projekt to 2 mln, więc co oni chcą robić? Poczekajmy na oferty firm i wtedy się wyjaśni.
Old January 4th, 2018, 12:36 PM   #1332
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

Likes (Received): 1614

Quote:
Originally Posted by mlodyy1985 View Post
Oj nieprawda Olsztyn uzyskał max :
http://www.transport-publiczny.pl/wi...aje-56569.html

Co prawda tam kasa idzie z PO Polska Wschodnia
No właśnie, inny program. Z POIiŚ tylu nie dostaniesz.
Quote:
Originally Posted by mlodyy1985 View Post
Pewnie na całość, mimo to nie wiem skąd taki wysoki koszt. Większośc terenów należy do gminy, projekt to 2 mln, więc co oni chcą robić? Poczekajmy na oferty firm i wtedy się wyjaśni.
Lepiej żeby kosztorys był przeszacowany niż niedoszacowany i trzeba było powtarzać przetarg z powodu zbyt drogich ofert. A oferty pewnie będą drogie, bo wykonawcy mają co robić i nie biją się na siłę o kontrakty zaniżając ceny.
bystrzak2000 no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 02:44 PM   #1333
mlodyy1985
Registered User

I myślisz, że kolejne przetargi zaoferują niższe ceny? Nie. Taniej już było i póki co będzie tylko drożej. Załącznik 6 listy projektów do dofinansowania wskazuje koszt całego projektu TAT na 180 mln zł w tym 146 mln kosztów kwalifikowanych.

Z POIiŚ jak się ktoś postara to uzyska np. rozbudowa metra 3+3 75% kosztów kwalifikowanych, Tychy dostały 75%,Opole 81% a Gorzów Wlkp 75%.

Reply

Tags
nowy dwór, tramwaj, tramwaje, wrocław

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules