daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old April 23rd, 2016, 10:29 PM   #341
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,475
Likes (Received): 3107

Quote:
Originally Posted by Mr_Albalover View Post
Te keqen e shteses! Kasolle ne maje te pallatit - Shqiptari free-spirit si shqiponja e maleve


"Te keqen e shteses" eshte kjo:
...ne ate te perkufizuaren nga kryetari Lagjja mė e bukur nė Tiranė !!
__________________
Vox populi, vox Dei

artantirana liked this post
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2016, 11:02 PM   #342
elidijon
Registered User
 
elidijon's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Boston, MA
Posts: 1,538
Likes (Received): 638

Jo cdo gje do vej vaj
__________________

ollo liked this post
elidijon no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2016, 07:07 PM   #343
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4893

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post


"Te keqen e shteses" eshte kjo:
...ne ate te perkufizuaren nga kryetari Lagjja mė e bukur nė Tiranė !!
Ja keto ndertesa personalisht do ti kisha shfarosur , dhe ndertuar dicka me moderne . Shpresoj te bej dicka Boeri ne planin e tij fantazmagorik .
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2016, 08:03 PM   #344
gt01
Registered User
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 590
Likes (Received): 214

Duhet te prishesh 50-100 te tilla nė te gjithe shqiperine , do ishte katastrofe per familje te tera ...
gt01 no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2016, 08:41 PM   #345
artantirana
Registered User
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 477
Likes (Received): 228

Nese kjo eshte lagja me e bukur ne Tirane mendo si jane te tjerat. O sa mire me qene shqiptar, ole.
artantirana no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2016, 05:30 PM   #346
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,475
Likes (Received): 3107

Kemi diskutuar me shume se shume here mbi kete ēeshtje.

Paēka turbo-propagandes, "endres europiane", "deshires per integrim", shume qytetare te ketij vendi duhet te kuptojne nje here e mire, qe Shqiperia e dy dekadave te fundit ka qene parajsa e me shume se gjysmes se shqiptareve.

Ne Europen e shume-enderuar kush ka mundesite financiare per nje shtepi 50m2 banon ne nje shtepi 50m2, ose zhvendoset ne periferi per te gjetur nje sistemim me te pershtatshem.

Ne Shqiperine e anarkise 25+ vjeēare kush ka mundesite financiare per nje shtepi 50m2 sot banon ne 150m2, madje ka mbyllur edhe ballkonin per te ngulur me pas dy "L" gize e per te varur ne fasaden ballore te pallatit breket e lara, per kenaqesine e gjithe qytetit.

Une nuk e kuptoj ēfare hipokrizie kaplon subkoshiencen e ketyre njerezve, te ulerasin ēdo dite ne kerkim te "integrimit" - qe jo vetem nuk sjell ndonje parajse ekonomike "nga hiēi" por te standartizon edhe madhesine dhe ngjyren e trangujve apo elasticitetin e llastikut te brekeve.
__________________
Vox populi, vox Dei

Andrea_UK, L1nk1g, elidijon, emiljanus liked this post
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2016, 02:29 AM   #347
elbasan
Registered User
 
Join Date: Mar 2014
Location: Roma-Elbasan
Posts: 175
Likes (Received): 203

Me falni, nje pyetje , a di njeri se sa m2 gjelberim kishte per person gjat komunizmi dhe sa sot?
elbasan no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2016, 10:32 AM   #348
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Nuk jan bere ndonje here studime te tilla ne shqiperi por un di te them me siguri qe edhe ne kohen e komunizmit jane bere masakra ambientaliste. Pyje te tera jane shfarrosur per ti hapur rruge punimit te tokave per buqesi... Kodrat nga te pyllezuara u bene me shkalle
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2016, 04:35 PM   #349
Ard1492
Registered User
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 103
Likes (Received): 39

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
Nuk jan bere ndonje here studime te tilla ne shqiperi por un di te them me siguri qe edhe ne kohen e komunizmit jane bere masakra ambientaliste. Pyje te tera jane shfarrosur per ti hapur rruge punimit te tokave per buqesi... Kodrat nga te pyllezuara u bene me shkalle
masakra ambientaliste ne kohen e komunizmit?????!!!!!!!!!!

paske shume pak informazion, po te kujtoj vetem brezin me pisha qe eshte mbjellur nga pylli i sodes ne vlore, bregdeti fierit ,kavajes ,durresit deri ne velipoje.

nuk jane prere pyjet per ti kthyer ne toka bujqesore por jane bonifikuar mocale, gati e gjithe myzeqeja ( hambari i shqiperis) ishte mocal.

kodrat ishin me shkurre dhe u mbollen me ullinj dhe agrume.
pastaj mos te flasim qe ne lagjet e cdo qyteti kishte hapesire per lulishte qe nuk ishin te mirembajtura ( se aq leke kishte shteti ne ate kohe), por ama ishte e llogaritur hapesirtae gjelber per banor.

per tiranen skemi cflasim se nga revistat e huaja ishte konsideruar si nje nga qytetet me te gjelber ne europe per sa i perket hapesires se gjelber per fryme
__________________

elidijon, mendje-madhi liked this post
Ard1492 no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2016, 11:38 PM   #350
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Quote:
Originally Posted by Ard1492 View Post
masakra ambientaliste ne kohen e komunizmit?????!!!!!!!!!!

paske shume pak informazion, po te kujtoj vetem brezin me pisha qe eshte mbjellur nga pylli i sodes ne vlore, bregdeti fierit ,kavajes ,durresit deri ne velipoje.

nuk jane prere pyjet per ti kthyer ne toka bujqesore por jane bonifikuar mocale, gati e gjithe myzeqeja ( hambari i shqiperis) ishte mocal.

kodrat ishin me shkurre dhe u mbollen me ullinj dhe agrume.
pastaj mos te flasim qe ne lagjet e cdo qyteti kishte hapesire per lulishte qe nuk ishin te mirembajtura ( se aq leke kishte shteti ne ate kohe), por ama ishte e llogaritur hapesirtae gjelber per banor.

per tiranen skemi cflasim se nga revistat e huaja ishte konsideruar si nje nga qytetet me te gjelber ne europe per sa i perket hapesires se gjelber per fryme
Ke nostalgji eeee???

https://www.shqiperia.com/Katastrofa...-shifra.24315/

Quote:
Nė fillim tė shekullit tė shkuar dhe nė kohėn e mbretėrisė sė Zogut, pyjet ju ēeduan tė huajve qė i shfrytėzuan sa deshėn, por jo aq barbarisht sa do t’i shfrytėzonim mė vonė, duke lėnė pasoja tė parikuperueshme, siē ndodhi ne periudhėn komuniste, kur u shfarosėn rreth 280 mije ha pyje pėr krijim tokash bujqėsore dhe kullota polifite.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2016, 11:57 PM   #351
artantirana
Registered User
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 477
Likes (Received): 228

24 meter katror gjelberim ne Tirane ne komunizem me 2,3 sot. Por kishte gjera te tjera negative komunizmi.
__________________

elidijon liked this post
artantirana no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2016, 12:21 AM   #352
elidijon
Registered User
 
elidijon's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Boston, MA
Posts: 1,538
Likes (Received): 638

Madje mund te thuhet pa frike qe eshte me pak :/
elidijon no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2016, 01:38 PM   #353
Elianto
Registered User
 
Elianto's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1,446
Likes (Received): 2389

Quote:
Originally Posted by artantirana View Post
24 meter katror gjelberim ne Tirane ne komunizem me 2,3 sot. Por kishte gjera te tjera negative komunizmi.
Edhe me shume se 24, ndoshta. Per te qene pak te drejte, duhet thene qe Tirana kishte 90-100 mije banore deri ne 1990, sot 550 mije te pakten. Tani nuk mund te pretendosh te vish nga anembane Shqiperise, te ndertosh dhe banosh ne pallate dhe shtepi shpesh here abuzive, dhe te kerkosh nga qeveria edhe parkun poshte shtepise, edhe te mbash mesataren e gjelberimit per meter katror te kohes se xhaxhit. Perndryshe te shkoj secili ne vendin e origjines, rrafshojme pallatet dhe besoj se per 20 vjet Tirana i merr prape hapesirat e gjelberta
Nuk besoj se do te ishin te gjithe dakord.
Ne fakt, nuk me mungon aq shume Tirana e dikurshme, ku pas 21 dhjetorit fillonin arat. Ishte nje epoke tjeter, qe u mbyll.
Nje gje ama. Neper lagje, Tirana nuk ka pasur kurre parqe kushedi se cfare. Flas te pakten per lagjer tradicionale, Pazari i Ri, rruga e Dibres etj. Gjelberimi vinte nga bahcet private, limonat, lulet qe mbilleshin. Ajo pjese personalisht me mungon.
Elianto no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2016, 02:06 PM   #354
Ard1492
Registered User
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 103
Likes (Received): 39

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
me ate masaker ambientale qe i eshte bere shqiperise keto 25 vjet , pak nostalgji te vjen.

ky shkrim eshte pak siperfaqesor, sepse nuk thote qe popullsia e shqiperise pas L2B ishte 700000 banore dhe deri ne 1990 u be gati 4milon.

kjo rritje e popullsise me doemos do shoqerohej dhe me nje shfrytezim te tokes,
se njerezit nuk do rronin me rosa te egra ( kush eshte nga myzeqeja i mban mend historite e gjysherve) dhe me geshtenja ne veri.

te gjitha ato fabrika qe u ndertuan jane ndertuar ma do mendja edhe atje ku ka pasur peme, por shkrimi nuk e merr ne konsiderate kuroren me pish qe eshte mbjelle ne te gjithe bregdetin, per mua nuk ka rendesi nese pritet nje peme ne nje vend dhe mbillet ne nje vend tjeter.
Ard1492 no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2016, 04:19 PM   #355
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Quote:
Originally Posted by Ard1492 View Post
me ate masaker ambientale qe i eshte bere shqiperise keto 25 vjet , pak nostalgji te vjen.

ky shkrim eshte pak siperfaqesor, sepse nuk thote qe popullsia e shqiperise pas L2B ishte 700000 banore dhe deri ne 1990 u be gati 4milon.

kjo rritje e popullsise me doemos do shoqerohej dhe me nje shfrytezim te tokes,
se njerezit nuk do rronin me rosa te egra ( kush eshte nga myzeqeja i mban mend historite e gjysherve) dhe me geshtenja ne veri.

te gjitha ato fabrika qe u ndertuan jane ndertuar ma do mendja edhe atje ku ka pasur peme, por shkrimi nuk e merr ne konsiderate kuroren me pish qe eshte mbjelle ne te gjithe bregdetin, per mua nuk ka rendesi nese pritet nje peme ne nje vend dhe mbillet ne nje vend tjeter.
Un thash qe masakra ambientaliste jan bere edhe ne komunizem, nuk dhash arsyjet e as nuk e krahasova me sot. Ti me kundershtove duke aluduar te kunderten... fakti eshte qe jane kryer dhe shum madje. Ajo qe ti e permend nuk e justifikon sepse prapseprap shqipria vuante per buke.
Arsyjet? Skishte sera, mjete motorrike, teknologji, treg i lire etj... gje qe nqs nuk to ishte komunizmi qe ti ke nostalgji do ishte kursyer, madje edhe kto 25vjet jane pasoje e komunizmit nostalgjik
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2016, 04:33 PM   #356
Ard1492
Registered User
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 103
Likes (Received): 39

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
Un thash qe masakra ambientaliste jan bere edhe ne komunizem, nuk dhash arsyjet e as nuk e krahasova me sot. Ti me kundershtove duke aluduar te kunderten... fakti eshte qe jane kryer dhe shum madje. Ajo qe ti e permend nuk e justifikon sepse prapseprap shqipria vuante per buke.
Arsyjet? Skishte sera, mjete motorrike, teknologji, treg i lire etj... gje qe nqs nuk to ishte komunizmi qe ti ke nostalgji do ishte kursyer, madje edhe kto 25vjet jane pasoje e komunizmit nostalgjik
po te thoja, qe nuk mund ta quash masaker kur ti pret ne nje vend dhe mbjell ne nje vend tjeter, dhe te thashe une nuk kam nostalgji komunizmin por gjelberimin , kuptoje drejt
Ard1492 no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2016, 12:48 PM   #357
Elianto
Registered User
 
Elianto's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1,446
Likes (Received): 2389

Me mbylljen e punimeve ne rrugicat midis Katedrales Ortodokse, Sheshit Skenderbej, Ministrive dhe godines te PS, eshte krijuar nje minipark i lezetshem, i kendshem vizualisht edhe nate. Besoj se Tirana ka potencial per te krijuatr kende te tilla edhe ne lagjet e saj. Do te ishte nje ndryshim rrenjesor.


invia immagini


host image


image hosting


caricare immagini


host image
__________________
Elianto no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2016, 05:59 PM   #358
elidijon
Registered User
 
elidijon's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Boston, MA
Posts: 1,538
Likes (Received): 638

Flm per fotot. Shyqyr qe i hapen me ne fund keto hapesira se kishte muaj e muaj dhe kushedi se ca ben vetem per nje nderhyrje te vogel.

Ke te drejt, Tirana ka potencial, e bukur eshte Tirana nga qendra por ne qender nuk jetojne njerez.

Lagjet jane skandal, kudo, qe nga rruga e kavajes me rrugicat neper lagje me nje miks misid vilave dykateshe te kohes italiane deri ne 1943 me keto pallatet modene 10-13kateshe, pa hapesira parkimi, me rruge nje kalimshe, keto jane halle te verteta. Nqs do jem nga at lagje do ti bej nga nje foto per te pare realitetin e trishte te kryeqytetit e deri nga Komuna e Parisit qe po vazhdojne punimet e unazes se madhe, tek rruga Don Bosko , Siri Kodra, bathorja, Medreseja etj etj.....

Qe prej aty duhet te nisi rilindja, aty ku na shkel kemba perdit
__________________

artantirana liked this post
elidijon no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2016, 06:05 PM   #359
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Mendoj qe nese projekti do te quhet i kompletuar duhet te ndricohen dhe fasadat e pasme te ministrive dhe godinave te tjera qe gjenden ne ato rrugica. Ndryshe "back alleys" do te ngelen gjithmone, sado pllaka te bukura te kene.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2016, 02:07 AM   #360
elidijon
Registered User
 
elidijon's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Boston, MA
Posts: 1,538
Likes (Received): 638

Qyteti Studenti dt 29/04/16__________________
elidijon no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 07:03 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium