daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old January 9th, 2014, 10:03 AM   #1
vindicator
tajemniczywroclaw.pl

vindicator's Avatar

Likes (Received): 217

Exclamation [Wrocław] Tramwaj na Nowy Dwór [projekt i konsultacje!]

Quote:
Metrobus na Nowy Dwór

Jest to pomysł na szybki autobus, który pojedzie wydzieloną jezdnią bez samochodów. Może on być alternatywą dla linii tramwajowej na to osiedle, która jest trudna i kosztowna do realizacji ze względu na konieczność przekroczenia wiązki torów kolejowych.
http://www.wroclaw.pl/metrobus-na-nowy-dwor

I nazwiemy to AUTOBUS PLUS

Sponsored Links
Old January 9th, 2014, 10:50 AM   #2
tomekkor
Registered User

tomekkor's Avatar

Likes (Received): 1866

Quote:
Originally Posted by vindicator View Post
Już nie szynobus, tylko metrobus.
Po drobiazgowych analizach, okazało się (ku zaskoczeniu sztabu planistuf miejskich) że po torach kolejowych koło WPP jednak coś jeździ!
Mam nadzieję, że niedługo odkryją, że budowa linii tramwajowej jest droższa, lecz łatwiej z takim projektem zdobyć dofinansowanie z Unii.
Wszak nie od dziś wiadomo, że UE raczej skłania się raczej do projektów szynowych.

Dajmy jednak czas fachowcom...

Pt47-94 liked this post
tomekkor no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 12:11 PM   #3
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5500

Exclamation

Quote:
Originally Posted by tomekkor View Post
Już nie szynobus, tylko metrobus.
Oni nawet nie wiedzą, że nie trzeba budować żadnej nowej jezdni na tyłach Domaru i piętnastego wlotu pl. Orląt, wystarczy namalować linię buspasu tu:

Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 12:58 PM   #4
Atapy
Registered User

Likes (Received): 290

Horrendalny koszt budowy wiaduktu tramwajowego nad toram w WPP to mit! Myślę, że mogę to udowodnić.
Atapy no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 01:33 PM   #5
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5500

Quote:
Originally Posted by Atapy View Post
Horrendalny koszt budowy wiaduktu tramwajowego nad toram w WPP to mit! Myślę, że mogę to udowodnić.
Bo tu nie chodzi o wiadukt dla tramwajów, a dla samochodów. Jeśli możesz to policzyć, to super!
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 06:06 PM   #6
Ufoludek
Registered User

Likes (Received): 626

Te buspasy to tylko po to będą, aby kierowcom zawalidrogi nie przeszkadzały. Doda się ze 3 sygnalizacje z programem 7 sekund zielonego/120 (jeśli autobus został pół minuty wcześniej wykryty, jak na Nowym Dworze). I tak będzie dodatkowych z 5 minut postoju.
Ufoludek no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 06:34 PM   #7
Atapy
Registered User

Quote:
Originally Posted by 625 View Post
Bo tu nie chodzi o wiadukt dla tramwajów, a dla samochodów. Jeśli możesz to policzyć, to super!
Czyli co, do porównania wzięto węzeł "Autostrady Strzegomskiej" z dodatkiem tramwaju w środku kontra wiadukt dla dwupasowej jezdni tramwajowej? Jeśli tak jest, to nawet nie chce mi się tego komentować.

Ja od jakiegoś czasu pracuję nad alternatywną koncepcją linii tramwajowej na ND zakładającą bodowę samej trasy tramwajowej, bez rozbudowy drogi. Okazuje się, że tramwaj można wybudować prawie bez ingerencji w istniejący układ drogowy. Wyszło mi, że feralne przekroczenie torów kolejowych na WPP powinno być prawie że w osi przejazdu kolejowego na Robotniczej. Próbując oszacować koszt budowy wiaduktu posiłkowałem się zbudowanym niedawno węzłem przesiadkowym koło stadionu. Po odjęciu części kolejowej wyszło, że reszta kosztowała 37,3 mln netto. Estakada na Pilczycach ma długość około 160 m. Z dość dokładnej analizy i rozpatrzeniu kilku wariantów wyszło mi, że obiekt na WPP powinien mieć około 105 metrów nad Wagonową i torami kolejowymi oraz drugi około 35-metrowy nad rezerwą dla przyszłej Strzegomskiej. Założyłem bowiem, że tory tramwajowe do samego wiaduktu będą przedłużeniem istniejących. Reszta to wstawka między obiektami (około 30-metrowa) i rampy, które mogą być budowlami ziemnymi z pionowymi ścianami (grunt zbrojony). Jeśli chodzi o szerokość obiektu, do dla pomieszczenia dwóch torów tramwajowych, dwóch peronów przystanku tramwajowego i drogi rowerowej, powinna ona wynosi 13-14 metrów. Jest to średnio dwa razy mniej niż obiekt przy stadionie. Biorąc to pod uwagę oraz wyrzucając zadaszenie, szerokie rampy prowadzące na esplanadę i wszytko, co znajduje się w pasie szerszym niż 15 metrów dochodzę do wniosku, że koszt obiektu na WPP może zamknąć się w 30 milionach. Dla przypomnienia, węzeł drogowy z tramwajem środkiem w oficjalnej koncepcji miał kosztować kilka lat temu około 175 milionów. Za to można moim zdaniem wybudować całą linię od Placu Orląt i kto wie, czy nie kupić kilku tramwajów. A Unia może dać połowę albo i więcej. A obiekt z jezdnią autobusową będzie musiał mieć podobne wymiary. Tego się już nie da odchudzić.
Old January 9th, 2014, 08:19 PM   #8
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

Likes (Received): 1621

Quote:
Dokładnie tak. Dla urzędników miejskich tramwaj na ND = tramwaj wraz autostradą. A tak wybudują tylko wiadukt dla samochodów, na który łaskawie wpuszczą autobusy.

Zupełnie innym problemem jest brak koncepcji obsługi samego Nowego Dworu. Jeśli linia miałaby się kończyć przed Mostem Muchoborskim bez penetracji osiedla, to lepiej żeby nie powstała w ogóle. Lepiej i taniej będzie dalej jechać autobusem.
bystrzak2000 no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 08:52 PM   #9
Atapy
Registered User

Quote:
Originally Posted by bystrzak2000 View Post
Dokładnie tak. Dla urzędników miejskich tramwaj na ND = tramwaj wraz autostradą. A tak wybudują tylko wiadukt dla samochodów, na który łaskawie wpuszczą autobusy.
Tego się właśnie boję. Mam nadzieję, że ten pomysł to tylko efekt zbliżających się wyborów. Żeby tylko "jutro" nie zaczęli tego projektować.

Quote:
Zupełnie innym problemem jest brak koncepcji obsługi samego Nowego Dworu. Jeśli linia miałaby się kończyć przed Mostem Muchoborskim bez penetracji osiedla, to lepiej żeby nie powstała w ogóle. Lepiej i taniej będzie dalej jechać autobusem.
Oczywista sprawa. W głowie się nie mieści, że ktoś mógł pomyśleć o zakończeniu linii na Strzegomskiej. Nie mówiąc już o tym, że ta wersja znalazła się w oficjalnych dokumentach.
Old January 9th, 2014, 08:55 PM   #10
kowbojPL
Urbancard Premium

Likes (Received): 772

Wszystko fajnie Atapy, tylko pomijasz jedną rzecz - Twoim założeniem, celem jest budowa linii tramwajowej. A problem Centrum Świebodzkiego jest o wiele większy. Takie zrobienie linii na ND najmniejszym kosztem przyklepie tą aktualną prowizorkę, ten urbanistyczny rozpierdziel w tamtej okolicy. Tam trzeba podejść kompleksowo do całego tego obszaru (w sumie to nie tylko CŚ, a większego terenu, od POL aż do OŚ), na przykład tak jak to zrobił tomekkor. Uporządkować urbanistykę, przemyśleć to i wtedy robić, zgodnie z tym planem.
kowbojPL no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 09:08 PM   #11
Atapy
Registered User

Quote:
Originally Posted by kowbojPL View Post
Wszystko fajnie Atapy, tylko pomijasz jedną rzecz - Twoim założeniem, celem jest budowa linii tramwajowej. A problem Centrum Świebodzkiego jest o wiele większy. Takie zrobienie linii na ND najmniejszym kosztem przyklepie tą aktualną prowizorkę, ten urbanistyczny rozpierdziel w tamtej okolicy. Tam trzeba podejść kompleksowo do całego tego obszaru (w sumie to nie tylko CŚ, a większego terenu, od POL aż do OŚ), na przykład tak jak to zrobił tomekkor. Uporządkować urbanistykę, przemyśleć to i wtedy robić, zgodnie z tym planem.
Nie chciałem opisywać tutaj teraz całej mojej koncepcji, ale ona wyjaśnia tą kwestię. Jeśli my coś wiemy na pewno w tej chwili na temat Centrum Świebodzkiego, to to, że będzie ulica, która stanowi przedłużenie Robotniczej w jej osi od WPP do POL. Linia tramwajowa miałaby biec od początku w śladzie tej ulicy. W pomyśle, który przedstawiło dzisiaj miasto jedna rzecz jest w porządku: trasa komunikacji miejskiej miałaby przebiegać na tyłach Domaru, czyli w śladzie tej planowanej ulicy. W tym miejscu od POL jest taka brukowana droga między magazynami, która sięga ponad połowy odcinka do Smoleckiej. Wiem, że budowanie tramwaju między starymi magazynami może wyglądać na szaleństwo. Ale ma to swój cel. Nie utrwala to stanu istniejącego, trzymamy się jedynego ustalonego, pewnego punktu co do urbanistyki CŚ. O resztę możemy siędalej spierać, jezdnię możemy dobudować później, a na razie tramwaj może być świetnym impulsem do rewitalizacji otoczenia. Bez względu na to, czy w przyszłości zdecydujemy, że ulica tam ma mieć przekrój 2x2, 1x2, 2x1 z tramwajem w środku czy jakikolwiek inny, istniejąca linia tramwajowa będzie i będzie ją można wpasować w nowoprojektowaną ulicę. Tramwaj na Nowy Dwór nie ma sensu bez odcinka POL-Śrubowa, a ja chciałbym "zbudować" tą linię bez rozgrzebywania układu drogowego poza miejscami przecięć z torami. I jestem absolutnie przekonany, że to się da zrobić stosunkowo tanio, szybko, funkcjonalnie i bez szkody dla urbanistyki przyszłego CŚ, o którą możemy się jeszcze spierać, nie blokując jednocześnie budowy tramwaju na ND.

A jeśli chodzi o urbanistykę poza CŚ, to moje pomysły mieszczą się całkowicie w pasie terenu przeznaczonym niejako naturalnie i przez koncepcje miejskich planistów na komunikację. Ja tylko żongluję położeniem elementów ulicy (torowiska, jezdni) w przekrojach tych ulic. A to naprawdę może mieć ogromny wpływ, jak wspomniałem, na koszty, czas i funkcjonalność trasy tramwajowej.

kowbojPL liked this post

Last edited by Atapy; January 9th, 2014 at 09:24 PM.
Old January 9th, 2014, 10:33 PM   #12
djmakus
Registered User

djmakus's Avatar

Likes (Received): 385

Quote:
Oni nawet nie wiedzą, że nie trzeba budować żadnej nowej jezdni na tyłach Domaru i piętnastego wlotu pl. Orląt, wystarczy namalować linię buspasu tu:

tylko ktoś dalej wymyślił sobie zrobienie PDP zwężającego jezdnie do jednego pasa więc co? rozbiórka?

a wizja estakady tramwajowej jest równie bajkowa jak zrobienie tunelu tutaj i puszczenie tramwaju od Kwiskiej (przy założeniu zrobieniu torów na Popowickiej i odciążenie Legnickiej)

Last edited by djmakus; January 9th, 2014 at 10:38 PM.
djmakus no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 10:47 PM   #13
kowbojPL
Urbancard Premium

Likes (Received): 772

Ale poczyniłem odkrycie
Może mi ktoś powiedzieć co to właściwie jest i o co z tym chodzi: http://goo.gl/maps/TCK8g?
Sorry, ale nigdy się tamtymi stronami nie interesowałem, zawsze byłem przekonany, że tam jest normalny wiadukt i górą jedzie jakiś pociąg

edit. Ty Atapy chcesz po tym 'wiadukcie' puścić tramwaj?
kowbojPL no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2014, 03:05 PM   #14
Atapy
Registered User

Ja jeszcze w sprawie tramwaju na ND, bo żyję tym tematem cały czas, dyskusja cały czas się toczy. Zauważcie jedną rzecz: najpierw była jezdnia autobusowa do POL obsługiwana przez autobusy elektryczne. Potem pojawiła się informacja, że w pierwszej kolejności będzie robiony odcinek ND-Śrubowa, czyli wyrzucono najbardziej newralgiczny fragment przed POL. Teraz mówi się już w tonie "być może" na temat autobusów elektrycznych. Dofinansowanie unijne jest w takim przypadku wykluczone. Jeśli nawet jezdnia autobusowa miałaby kosztować 1/3 z 200 miionów, to co miastu szkodzi wybudować za 70 milionów, które chciałoby wyłożyć na autobus (bez Funduszy Europejskich) tramwaj, który kosztowałby 200 mln, ale dostałby np. 60% dofinansowania? Szczególnie, że jeśli do tych 200 mln wliczono estakadę za 110, to ten szacunek na samym początku jest zawyżony o jakieś 80 dużych baniek. Po urealnieniu kosztów budowy wiaduktu w oczach urzędników i uwzględnieniu dofinansowania unijnego może okazać się, że tramwaj można wybudować taniej niż jezdnię dla autobusów!!!

EDIT:

Kolejne do porównania: Częstochowa, tramwaj na Błeszno, 4,5 km linii dwutorowej - niecałe 80 mln. Uwaga: na długości całej linii przebudowa ulic (na ND bez tego się obędzie), a to jest pewnie kilkadziesiąt procent całego kosztu.

EDIT 2:

Tak sobie myślę, że może warto by pokazać urzędom, jak duże jest poparcie dla tramwaju na Nowy Dwór? W Gdańsku żeby zbudować tramwaj na Chełm zbierano podpisy. Tam zbudowano tramwaj pomimo, że buspasy na całej drodze do centrum można było załatwić białą farbą (ulica do centrum ma dwie jezdnie po 3 pasy).

625, Pt47-94 liked this post

Last edited by Atapy; January 19th, 2014 at 06:27 PM.
Old January 19th, 2014, 06:54 PM   #15
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

Quote:
Dofinansowanie unijne jest w takim przypadku wykluczone. Jeśli nawet jezdnia autobusowa miałaby kosztować 1/3 z 200 miionów, to co miastu szkodzi wybudować za 70 milionów, które chciałoby wyłożyć na autobus (bez Funduszy Europejskich) tramwaj, który kosztowałby 200 mln, ale dostałby np. 60% dofinansowania? Szczególnie, że jeśli do tych 200 mln wliczono estakadę za 110, to ten szacunek na samym początku jest zawyżony o jakieś 80 dużych baniek. Po urealnieniu kosztów budowy wiaduktu w oczach urzędników i uwzględnieniu dofinansowania unijnego może okazać się, że tramwaj można wybudować taniej niż jezdnię dla autobusów!!!
Nie chcę tutaj bronić głupich urzędniczych pomysłów, ale trzeba pamiętać, że UE nie daje pieniędzy, tylko zwraca, więc i tak trzeba wyłożyć pełną sumę na budowę (plus zakup taboru) i liczyć, że później z dotacją wszystko będzie dobrze. Za T+ do dzisiaj miasto nie zobaczyło ani złotówki, a mijają już niedługo dwa lata od zakończenia projektu.
Quote:
Kolejne do porównania: Częstochowa, tramwaj na Błeszno, 4,5 km linii dwutorowej - niecałe 80 mln. Uwaga: na długości całej linii przebudowa ulic (na ND bez tego się obędzie), a to jest pewnie kilkadziesiąt procent całego kosztu.
Strzegomską i Rogowską jednak wypadałoby przy okazji trochę odświeżyć, zwłaszcza że ta pierwsza nie ma nawet odwodnienia.
Quote:
Tak sobie myślę, że może warto by pokazać urzędom, jak duże jest poparcie dla tramwaju na Nowy Dwór?
Znam sporo mieszkańców ND, którzy po "sukcesach" T+ wolą obecne autobusy...
Old January 19th, 2014, 07:20 PM   #16
turysta80
Registered User

turysta80's Avatar

Likes (Received): 342

Quote:
Znam sporo mieszkańców ND, którzy po "sukcesach" T+ wolą obecne autobusy...
Nie dziwię się. Wrocławianie obserwują co się dzieje w mieście i np mieszkańcy ND obserwują co się dzieje z minusami na szynach. Wolą jednak autobusy niż minusy. MIasto zabierze im pewnie coś kosztem doprowadzenia tramwaju jak np na Tarnogaju 9 i 15 czy Sępolnu 12
Old January 19th, 2014, 07:23 PM   #17
Atapy
Registered User

Quote:
Strzegomską i Rogowską jednak wypadałoby przy okazji trochę odświeżyć, zwłaszcza że ta pierwsza nie ma nawet odwodnienia.
Ale nie trzeba tego robić przy okazji tramwaju, a na pewno nie wrzucać w koszty budowy linii tramwajowej. Odwodnienie linii tramwajowej nie musi być wprost zależne od odwodnienia Strzegomskiej. Szczególnie, gdy torowisko nie będzie przyklejone do jej krawężnika na odcinku od POL do Gądowianki. Dalej Strzegomska jest zrobiona, więc odwodnienie jest. Na Rogowskiej, jeśli torowisko będzie po stronie osiedla, to przecina tylko poprzeczne wloty, więc je można zrobić jak przejazdy kolejowej i samej Rogowskiej przy budowie linii tramwajowej na prawie całej długości ruszać nie trzeba (poza krótkim odcinkiem przy samym skrzyżowaniu ze Strzegomską).

Jeśli chodzi o mieszkańców, to myślę, że dobra akcja informacyjna powinna pomóc. Szczególnie, że alternatywna koncepcja, którą ja bym chciał przedstawić zakłada, że tramwaj może dostać bardzo duży i skuteczny priorytet bez żadnego ITS-u, tylko za pomocą odpowiedniego położenia torowiska względem jezdni i zwykłej punktowej detekcji. Na odcinku od POL do Gądowianki byłyby tylko 4 punkty kolizji z ulicami, z czego 2 to wjazdy na teren posesji. I wreszcie trzeba zacząć stosować połączenia międzytorowe na długości trasy, żeby w razie kłopotów można było prowadzić ruch odcinkowo po jednym torze. Gdyby były one np. na Legnickiej, to tramwaje ludzie zobaczyliby wreszcie sens stosowania tramwajów dwukierunkowych. Wielu, w tym na tym forum, je krytykuje, natomiast według mnie dwukierunkowość to cecha bardzo dobra i pożądana.

Odnośnie komunikacji na ND po hipotetycznym wybudowaniu tramwaju, to na pewno zamiast 132 i 142 powinien pojechać tramwaj przez Legnicką, "Rynek" (konieczna dobudowa toru na relacji skrętnej Ruska-Nowy Świat) w rejon Nadodrza i "Polanki". 23 z Nowego Dworu przerzuciłbym na trasę przez POL-Podwale-Plac Teatralny-Teatralną i dalej przez GD po trasie. No i trzeba by się zastanowić, co z relacją na Grunwald. Na razie autobus, a za jakiś czas rozważyć uzupełnienie sieci w centrum o odcinek od Renomy wzdłuż Podwala-Krasińskiego do Społecznego i puszczenie tamtędy tramwaju z ND. 406 i 409 można przełożyć na inne trasy, a 107 i 109 skrócić do ND ze zwiększeniem częstotliwości, bo z nich i tak większość ludzi się przesiada - jeśli nie w rejonie ND, to na pewno przy Świebodzkim. Oczywiście to jest sugestia, trzeba by jeszcze wszystko dokładnie przeanalizować, w tym to, co działoby się na przeciwnych końcach tych linii, szczególnie 132 i 142.

Last edited by Atapy; January 19th, 2014 at 07:51 PM.
Old January 19th, 2014, 07:56 PM   #18
turysta80
Registered User

turysta80's Avatar

Likes (Received): 342

Quote:
406 i 409 można przełożyć na inne trasy, a 107 i 109 skrócić do ND ze zwiększeniem częstotliwości, bo z nich i tak większość ludzi się przesiada - jeśli nie w rejonie ND, to na pewno przy Świebodzkim. Oczywiście to jest sugestia, trzeba by jeszcze wszystko dokładnie przeanalizować, w tym to, co działoby się
Lotnisko czy Jarnołtów zostaną bez połączeń z miastem. 107 dla mnie dziwna linia, ale potrzebna bo łączy miejsca gdzie KM nie dociera lub np. łączy Klecinę/Oporów z ND
Old January 19th, 2014, 08:34 PM   #19
Atapy
Registered User

Quote:
Originally Posted by turysta80 View Post
Lotnisko czy Jarnołtów zostaną bez połączeń z miastem. 107 dla mnie dziwna linia, ale potrzebna bo łączy miejsca gdzie KM nie dociera lub np. łączy Klecinę/Oporów z ND
Tylko ja nie mówiłem, że te linie są do wycięcia. Jeśli chodzi o lotnisko, to od dawna toczy się dyskusja o tym połączeniu, że powinien być typowy "shuttle bus", że powinien jechać przez centrum itd. A Jarnołtów - ja nie pisałem, żeby 109 wyciąć. Chodziło mi o skrócenie 109 do ND, żeby nie jechał do Świebodzkiego, a w zamian za to zrobił dwa kółka Jarnołtów-Nowy Dwór do tramwaju z przesiadką na jednym peronie. Takie rzeczy naprawdę działają. Ja często podaję przykład Gdańska, bo tam mają komunikację naprawdę dobrze poukładaną. Jak wybudowali tramwaj na Chełm, to skrócili do pętli tramwaju wszystkie linie autobusowe, które przez Chełm jechały do wszystkich osiedli, które rozrzucone są po "Górnym Tarasie". Wzdłuż linii tramwajowej nie jedzie teraz żaden autobus, a ludzie się przesiadają. Po tej zmianie autobusy między Chełmem a osiedlami zaczęły jeździć częściej. Co ciekawe, linie te były skracane drugi raz, tym razem do pętli tramwajowej na Łostowicach. Teraz Gdańsk buduje kolejną linię na osiedle pokroju Nowego Dworu. W planach są kolejne. W międzyczasie wymienili cały tabor autobusowy na taki z niską podłogą. Niską podłogę w większej lub mniejszej ilości ma też około 80% tramwajów. Kończą remontować istniejące wcześniej torowiska tramwajowe. Uczyli się na programach międzynarodowych i współpracują z tamtejszą Politechniką. No i biorą na to wszystko ogromne środki unijne. A Tristar (odpowiednik naszego ITS) też u nich ciągle w powijakach, co nie przeszkadza im rozwijać komunikacji dalej i mieć na to duże przyzwolenie społeczne.

datmar liked this post

Last edited by Atapy; January 19th, 2014 at 08:42 PM.
Old January 20th, 2014, 10:09 PM   #20
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

Quote:
Na Rogowskiej, jeśli torowisko będzie po stronie osiedla, to przecina tylko poprzeczne wloty, więc je można zrobić jak przejazdy kolejowej i samej Rogowskiej przy budowie linii tramwajowej na prawie całej długości ruszać nie trzeba (poza krótkim odcinkiem przy samym skrzyżowaniu ze Strzegomską).
Ale tu z kolei trzeba wykupić grunty, no i w paru miejscach byłoby bardzo ciasno, a przy blokach są sieci ciepłownicze, które nie mogą prowadzić pod torowiskami, więc potrzebna byłaby przekładka jak na Kozanowie.

Rogowska to obecnie miejscami bardzo szeroka ulica (miejscami jezdnia to i z 10 metrów ma) z bardzo szerokimi pasami zieleni. Ja bym zlikwidował wszystkie trawniki, przesunął maksymalnie jezdnię na zachód (szerokość jezdni 6 metrów bez zatok autobusowych) i na zwolnionym terenie wybudował torowisko oraz chodnik z drogą rowerową z prawdziwego zdarzenia. Być może zmieściłoby się to w obecnej szerokości pasa drogowego i obyłoby się bez wykupów gruntów i większych przekładek sieci.

Reply

Tags
nowy dwór, tramwaj, tramwaje, wrocław

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules