daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Jak oceniasz wprowadzoną 2 kwietnia 2017 roku reformę komunikacji miejskiej w Łodzi?
Pozytywnie lub raczej pozytywnie 31 16.67%
Neutralnie lub nie mam zdania 65 34.95%
Negatywnie lub raczej negatywnie 90 48.39%
Voters: 186. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old December 23rd, 2014, 10:31 PM   #21
Turqs
Registered User

Turqs's Avatar

Likes (Received): 7883

Jeszcze raz przeczytałem ten fragment i wychodzi, że to jest o wszystkim:

Quote:
Nowy system ma opierać się na czterech filarach. Najbardziej rewolucyjnym z nich będzie - według zapowiedzi magistratu - wprowadzenie interwałowych rozkładów jazdy. Zamiast dokładnej godziny odjazdu, na tabliczkach przystankowych znajdziemy więc informację o częstotliwości odjazdów danej linii w rodzaju "od godz. 6 do 9 i od 14 do 18 co 10 minut, w pozostałych godzinach od 4 do 23 - co 15". - Dokładną częstotliwość dla poszczególnych linii oraz ciągów ustalimy na podstawie, między innymi, konsultacji społecznych - zapowiada wiceprezydent.
I ja tu widzę jeden profilt - nie ma konkretnej godziny odjazdu, kurs wypadnie czy coś się stanie - duża elastyczność dla przewodnika. Bo nie ma konkretnego "bata" w postaci godziny. Czyli mogą sobie jeśdzić jak chcą.

Jean Michel liked this post
Turqs está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 23rd, 2014, 11:03 PM   #22
wirtualnyjan1
Registered User

wirtualnyjan1's Avatar

Likes (Received): 514

System sterowania ruchem ma dawać priorytet opóźnionym tramwajom, na jakiej podstawie będą one uważane za opóźnione?
EC1, ORIENTARIUM, TERMY ŁÓDŹ, ZAPLECZE TECHNICZNE STADLERA DLA IC, CENTRUM LOGIST. NA PRYNCYPALNEJ, CENTRUM LOGIST. NA OLECHOWIE, INWESTYCJA POCZTY, ŻYDOWSKI CMENTAŻ W UNESCO, WIDZEW W EKS., ŁKS W EKS., ORZEŁ W EKS.;

Kpc21 liked this post

Last edited by wirtualnyjan1; December 23rd, 2014 at 11:20 PM.
wirtualnyjan1 no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2014, 11:59 PM   #23
Glaurung
Registered User

Likes (Received): 58

Nie będzie opóźnionych tramwajów, jeśli miał być odstęp 15 min, a tramwaj przyjedzie po 20, to oznacza, że wcześniejszy tramwaj przyjechał za wcześnie i tym samym zostanie on zatrzymany na 5 min na najbliższych światłach.
A tak bardziej serio, to czy taki system oznacza, że jeśli jeden tramwaj będzie opóźniony o 10 min, bo ktoś zaparkował na torach, to kolejne tramwaje z automatu będą opóźniane o 10 min? bo przy takcie 20 min dość denerwujące może być, gdy chcąc dojechać na określoną godzinę muszę zawsze wyjść 20 min wcześniej.

Turqs liked this post

Last edited by Glaurung; December 24th, 2014 at 12:11 AM.
Glaurung no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 12:25 AM   #24
Kruush
Registered User

Kruush's Avatar

Likes (Received): 761

może jestem zbytnim sceptykiem ale taka zmiana to dla mnie straszna porażka.

ja jako potencjalny korzystający z KM, chcę (jak na całym świecie) wiedzieć o której godzinie mam wyjść na tramwaj żeby zdążyć do pracy. A nie, że jak wyjdę 15 minut wcześniej niż wychodziłem, to w ciągu kwadransa powinno coś przyjechać i może zdążę... nie chcę stać jak patafian na przystanku (nierzadko przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych) i zastanawiać się czy przed chwilą był, czy dopiero będzie...

nikt nie mówi że ułożenie rozkładów jest łatwe, zwłaszcza w kontekście zmieniającego się w ciągu dnia natężenia ruchu i potencjalnych korków, ale to wygląda na ruch eliminujący skargi na spóźnione kursy, oraz znaczne utrudnienie w kontroli rzeczywistej częstotliwości.

BonjoPOL liked this post
Kruush no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 12:56 AM   #25
hp_gof
Registered User

hp_gof's Avatar

Likes (Received): 4853

Ja myślę, że oni przyjmują optymistyczny wariant, że opóźnień MPK wcale nie będzie buhahahaha.

Po drugie, to że nie będzie tabelki z rozkładem, nie oznacza, że każdy tramwaj nie będzie miał przypisanej godziny. Bo jeśli pierwszy będzie o 6.00 i będzie jeździł co 10 minut, to rozkłąd wygląda tak: 6.00, 6.10, 6.20, 6.30, 6.40, 6.50, 7.00, 7.10... itd. I jak tramwaj przyjedzie o 6.14, to znaczy, że jest opóźniony 4 minuty. Po prostu chyba idą w kierunku uproszczenia wszystkiego jak się da. Trochę tak jak z metrem - jeździ z określoną częstotliwością i na tablicy elektronicznej wyświetla się, za ile będzie następny.

Problem polega na tym, że będzie spore zamieszanie: po pierwsze, jak pozmieniają trasy i numerację, a po drugie, jak rozkład nie będzie w formie tradycyjnej z tabelką. Nadzieja jest taka, że mają być te wielkie konsultacje i wówczas mieszkańcy powinni stopniowo oswajać się ze zmianami, a nawet częściowo je kształtować. Jak to nie będzie z góry narzucone i będzie w miarę sensowne, to może się nawet przyjąć. No zobaczymy.

Inna kwestia, że nie wszędzie będą te tablice elektroniczne, a po drugie nie zawsze będzie łatwo policzyć godzinę odjazdu Czy w jakimś mieście jest taki system interwałowy zastosowany?
hp_gof no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 12:58 AM   #26
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 19086

Zna ktoś miasta, w których jest taki system?

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

Łódź - Remonty kamienic i zabytków - 2010, 2011, 2012
Łódzkie absurdy drogowe - ŁAD na Facebooku!

NYC & EastCoast USA!
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 01:07 AM   #27
AlfaQuarto
Registered User

AlfaQuarto's Avatar

Likes (Received): 1458

Interwałowe rozkłady jazdy jeszcze mogą sobie być, ale żeby nie było dokładnego rozkładu na przystanku to już szczyt szczytów. Wychodzi na to, że kupując bilet zawieram umowę z przewoźnikiem na usługę wykonaną "kiedyś tam". Poza tym jaka będzie czytelność takiego systemu bez rozkładów dla osób starszych i używających KM sporadycznie? A i sama częstotliwość - co 10 min w szczycie i 15 poza nim - no normalnie szał jak w Ułan Bator. Na podstawowych liniach tramwajowych (10, 11 itp.) normą powinno być 5 min w szczycie a na reszcie 7-8. Poza szczytem 8 min na podstawowych i 10 na mniej uczęszczanych. A tak wychodzi, że jak się spóźnię na tramwaj bądź ten nie przyjedzie (a nie oszukujmy się - to jest częste) to będę w szczycie musiał czekać 20 minut, a poza nim 30 minut. Jak dla mnie to jest skuteczne zniechęcanie do KM, bo to co postuluje większość ludzi to zwiększenie częstotliwości, potem punktualności a na 3 miejscu czystości w tramwajach i autobusach. Na niektórych liniach danie 10 minut interwału w szczycie to ich obcięcie, bądź zakonserwowanie niewydolnego, aktualnego stanu rzeczy.

Obywatelu, obywatelko! W dobie wielkich przemian w mieście włącz się w projekt najlepszej darmowej mapy i pomóż w aktualizacjach znanych Ci miejsc!
http://www.openstreetmap.org

wuyek liked this post
AlfaQuarto no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 01:22 AM   #28
pospolity
Registered User

pospolity's Avatar

Likes (Received): 72

W Dublinie funkcjonuje taki system. Rozkład jest tylko na pierwszym przystanku. Tam komunikacja jest oparta na autobusach i ze względu na korki nie da się go utrzymać. Tabor jest ogromny i dzięki wysokiej częstotliwości działa to przyjemnie. Jeśli ktoś jednak chce być w takim systemie na określoną godzinę to musi - zgodnie z tym co pisali przedmówcy - wychodzić wcześniej.
pospolity no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 01:30 AM   #29
piotr_wu
Registered User

Likes (Received): 767

Quote:
Originally Posted by hp_gof
6.00, 6.10, 6.20, 6.30, 6.40, 6.50, 7.00, 7.10... itd. I jak tramwaj przyjedzie o 6.14, to znaczy, że jest opóźniony 4 minuty.
Zakładasz najbardziej czarny scenariusz. Ten tramwaj nie jest opóźniony o 4 minuty, tylko dzięki super reformie, genialnemu ZDiT i dbałości o klienta przez MPK, tramwaj jest przyspieszony o 6 minut, bo wcześniej nie było korków, wykolejenia, braku prądu itp. i po prostu wolniej się nie dało jechać.
piotr_wu no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 01:33 AM   #30
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 6783

A nie jest czasem tak, że polskie prawo nie pozwala na rozkłady jazdy bez podanych konkretnych godzin odjazdu? Coś takiego kiedyś obiło mi się o uszy, czy raczej oczy.

----

Niestety, coś takiego jest dopuszczone przez przepisy.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20120000451
Quote:
§ 12. 1. W informacji dotyczącej rozkładu jazdy, o której mowa w § 11 ust. 1 pkt 3 i 4, określa się co najmniej:
1) nazwę podmiotu zamieszczającego informację dotyczącą rozkładu jazdy wraz z jego adresem i telefonem;
2) nazwę przystanku komunikacyjnego albo dworca, na którym zamieszczona jest informacja dotycząca rozkładu jazdy;
3) miejscowość docelową oraz co najmniej jedną miejscowość pośrednią, o ile istnieje; w komunikacji miejskiej
– przystanki komunikacyjne lub dworce, na których będzie się zatrzymywał środek transportowy na danej linii komu-
nikacyjnej;
4) dzień, od którego obowiązuje informacja dotycząca rozkładu jazdy;
5) dane i informacje, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 8–10;
6) godziny przyjazdu lub odjazdu środków transportowych przewoźnika na przystankach komunikacyjnych lub dworcach,
na których ma być zamieszczona informacja dotycząca rozkładu jazdy, albo określoną w minutach częstotliwość ich
kursowania;

7) objaśnienia użytych w informacji dotyczącej rozkładu jazdy oznaczeń i symboli;
8) numer linii komunikacyjnej – w komunikacji miejskiej.
2. W zakresie informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 6, w przypadku:
1) przystanku komunikacyjnego – podaje się godziny odjazdu środków transportowych przewoźnika z danego przystanku
komunikacyjnego albo określoną w minutach częstotliwość ich kursowania;
2) budynku dworca – podaje się godziny przyjazdu i odjazdu środków transportowych przewoźnika z danego dworca albo
określoną w minutach częstotliwość ich kursowania.
3. Informację dotyczącą rozkładu jazdy zamieszczaną w budynku dworca przygotowuje się na:
1) żółtym tle – dla odjazdów środków transportowych;
2) białym tle – dla przyjazdów środków transportowych.
Swoją drogą mało kto tych przepisów ściśle się trzyma. Choć jakiś czas temu np. PKS zmienił kolor tła tablic odjazdów na łódzkich dworcach na żółty.
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 01:53 AM   #31
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 19086

Quote:
Originally Posted by pospolity View Post
W Dublinie funkcjonuje taki system. Rozkład jest tylko na pierwszym przystanku. Tam komunikacja jest oparta na autobusach i ze względu na korki nie da się go utrzymać. Tabor jest ogromny i dzięki wysokiej częstotliwości działa to przyjemnie. Jeśli ktoś jednak chce być w takim systemie na określoną godzinę to musi - zgodnie z tym co pisali przedmówcy - wychodzić wcześniej.
Mnie to w sumie pasuje, bo pomijając jakieś podróże na zadupia w stylu 75 w ogóle nie patrzę na rozkłady.

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

Łódź - Remonty kamienic i zabytków - 2010, 2011, 2012
Łódzkie absurdy drogowe - ŁAD na Facebooku!

NYC & EastCoast USA!
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 02:37 AM   #32
hp_gof
Registered User

hp_gof's Avatar

Likes (Received): 4853

Po pierwsze, ja z tą 10-minutową częstotliwością to tak kompletnie z d*** wyskoczyłem, ZDiT póki co niczego takiego nie zaproponował Po prostu łatwiej mi policzyć na potrzeby przykładu.

Po drugie, wydaje mi się, że każdy motorniczy podpisuje się na krańcówkach, jak przyjedzie, bądź też wypełnia jakieś tam swoje papiery w kabinie. W sensie, że dany tramwaj i dany kierowca są przypisani do danej godziny rozpoczęcia kursu i jej pilnują i jest to rejestrowane. Więc nie demonizowałbym tak od razu. Choć zgadzam się, w tłumaczeniach się ze skarg klientów teoretycznie można by było tu pomanipulować w ten sposób...

Po trzecie, nie wiemy czy nie będzie tabelarycznych rozkładów jazdy. A nawet jeśli tak zakładają plany, to po to są konsultacje, żeby wybić im to z głowy.

Po czwarte, nie wiemy czy interwały będą dotyczyć tylko tramwajów czy całego MPK. Poza tym, chciałbym zauważyć, że już teraz wiele rozkładów o interwały się opiera. Więc powtórzę, nie demonizujmy. Wszystko wyjdzie w praniu.

Kpc21 liked this post
hp_gof no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 03:01 AM   #33
czlapka
Ziemia Obiecana

czlapka's Avatar

Likes (Received): 2092

Poczekajmy na konkrety. Sam pomysł jest dość dziwny, o ile sprawdza się w przypadku metra z oczywistych powodów. To o tyle, na liniach autobusowych na peryferiach z taktem 30-40 minutowym jest dla mnie jakąś kompletną abstrakcją.

Ale może mi ktoś przypomnieć, że jakiś czas temu były już podobne konspekty? Był jakiś pdf. z dokumentów miejskich gdzie tramwaje były szkieletem, gdzie była porzucona dzisiejsza numeracja. I na przykład tramwaje z Chojen jadące Rzgowską były 2: jeden jechał Pietryną, drugi Kilińskiego. Oba opierały się właśnie na równej częstotliwości. Pamięta ktoś co to był za dokument?

A i jeśli już miejsca przesiadkowe mają być 3 różnych kategorii, to i sądzę by przydały się one także poza WZ i ŁTR (Chojny, Dąbrowa, Teofilów)
czlapka no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 04:12 AM   #34
Polopiryn
Registered User

Likes (Received): 1572

Ludzie czytanie kilkudziesięciu ostatnich postów to była katorga dla moich oczu i mózgu.

Zgadzam się w 100% z hp_gof. Motorniczy podpisuje o której godzinie przyjechał na krańcówke + ewentualnie ile później przyjechał.

Quote:
Originally Posted by piotr_wu View Post
Zakładasz najbardziej czarny scenariusz. Ten tramwaj nie jest opóźniony o 4 minuty, tylko dzięki super reformie, genialnemu ZDiT i dbałości o klienta przez MPK, tramwaj jest przyspieszony o 6 minut, bo wcześniej nie było korków, wykolejenia, braku prądu itp. i po prostu wolniej się nie dało jechać.
Ja bym się cieszył jak by mój tramwaj do szkoły zamiast 10 minut, jechał 5. Obecnie to tylko udało się autobusowi zrobić.

Po remoncie trasy w-z, po proszę takt 7,5 minuty na 10(o ile będzie). Wywalić w godzinach szczytu czasy przejazdu, niech se na Augustów dojedzie nawet 10 minut wcześniej, a potem stoi na krańcówce. Ważne, żeby jechał, a nie stał! Bo jak na razie to u nas więcej stoją niż jadą.

Przynajmniej będę mieć motywacje, żeby wyjść z domu 5 minut wcześniej bo nie wiadomo o której tramwaj ma być.

Dam prosty przykład z życia wzięty od 18 +/- są zjazdy szczytówek do zajezdni. Ponieważ pracuję na Nowych Sadach(tak w MPK), to jak idę na 19 to zawsze wychodzę wcześniej (18:20-30) bo nie ma podanego dokładnie o której będzie zjazd(Mam niby podane 3 z mojego przystanku, ale z osiedla zjeżdzają tędy jeszcze inne), a po drugie kierowcy mają tendencje przy zjazdówach do jechania na "pałe"(uwielbiam to jak jedzie 50/60 <3. Przynajmniej czuć to, a nie się wlecze 20/30 km/h bo rozkład....) i olewania przystanków. Oczywiście jak takiemu machniesz to się zatrzyma. I w pracy jak na razie zawsze byłem punktualnie(Minimum 10 minut wcześniej, przebrać itt.), raz się prawie spóźniłem, a dlaczego? A no bo polegałem na zwykłym kursie, który wypadł....
Jadąc do szkoły polegam na rozkładzie jazdy i zawsze wychodzę na konkretne autobusy, nie zlicze ile razy się spóźniłem albo widziałem jak autobus mi odjeżdza. Tylko, że ja wyznaje zasade przyjedzie następny .

Z życia wzięty przykład jaka jest różnica między rozkładem, a jego brakiem.

Oczywiście! Brak rozkładu sprawdzi się, ale tylko na liniach z taktem >10 minut. W innym przypadku to nie ma sensu.

lodzer.m liked this post

Last edited by Polopiryn; December 24th, 2014 at 04:29 AM.
Polopiryn no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 05:00 AM   #35
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Likes (Received): 7523

To jest bardzo dobry pomysł dla linii kursujących często - i w porach częstego kursowania - ponieważ umożliwia maksymalne przyspieszenie przejazdu w danych warunkach. Nie do pomyślenia jest natomiast brak dokładnego rozkładu dla linii/czasu/miejsca, w którym kursy mają miejsce rzadziej niż co kilka minut.
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 07:45 AM   #36
Kruush
Registered User

Kruush's Avatar

Likes (Received): 761

np. tramwaj linii 7 (powód dla którego do pracy na razie jeżdżę autem) kursujący co 20 minut (nie wspomnę już nawet o tym, że rozkład jest nic nie warty bo na końcu trasy nigdy nie wiadomo o której będzie).

Już widzę jak czekam na niego "do 20 minut" na przystanku... masakra...
Old December 24th, 2014, 09:51 AM   #37
mch
krasnal Hałabała

mch's Avatar

Likes (Received): 100

Quote:
Originally Posted by hp_gof View Post
Nowy system ma opierać się na czterech filarach. Najbardziej rewolucyjnym z nich będzie - według zapowiedzi magistratu - wprowadzenie interwałowych rozkładów jazdy. Zamiast dokładnej godziny odjazdu, na tabliczkach przystankowych znajdziemy więc informację o częstotliwości odjazdów danej linii w rodzaju "od godz. 6 do 9 i od 14 do 18 co 10 minut, w pozostałych godzinach od 4 do 23 - co 15".

To jest raczej radosna twórczość pisarska autora tekstu, albo ktoś się zagalopował na konferencji. Chodzi o wprowadzenie odjazdów równoodstępowych na większości ciągów komunikacyjnych, a nie zmniejszanie liczby informacji na tabliczce przystankowej.

GothMucha, lodzer.m, xkk, Kruush, nowy1212 liked this post
mch no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 10:35 AM   #38
Esen3
Registered User

Likes (Received): 285

Quote:
Originally Posted by mch View Post
To jest raczej radosna twórczość pisarska autora tekstu, albo ktoś się zagalopował na konferencji. Chodzi o wprowadzenie odjazdów równoodstępowych na większości ciągów komunikacyjnych, a nie zmniejszanie liczby informacji na tabliczce przystankowej.
Czyli powrót do reformy z 2001r (przynajmniej jeśli chodzi o tramwaje).
Pytanie czy też zostanie przywrócony takt 7,5 min jak wtedy.

A tabliczki z rozkładem "kursuje średnio co xx min" to u nas też były w latach 80.
Esen3 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 01:41 PM   #39
Jordi88
Registered User

Likes (Received): 1398

Jak dla mnie idealnym rozwiązaniem byłoby to wzięte z Metra Warszawskiego, lub z niektórych miast w Niemczech. Na przykład coś takiego.

04:27-05:27 - kursuje co 20 minut
05:37-08:47 - kursuje co 10 minut
08:47-13:17 - kursuje co 15 minut
13:17-17:17 - kursuje co 10 minut
17:17-19:17 - kursuje co 15 minut
19:17-23:17 - kursuje co 20 minut

Dzięki temu łatwo obliczyć za ile dany tramwaj może przyjechać (dzięki równemu taktowi), a i moim zdaniem jest to faktycznie bardzo czytelne. Takie rozkłady można by dawać na przystankach, a szczegółowe w necie i na krańcówkach. No i taki rozkład mogłyby mieć bez problemu wszystkie linie tramwajowe miejskie i autobusowe z taktem od 5 nawet do 30 minut lub pełnej godziny.

Tylko dziwne to wygląda na liniach kursujących rzadziej. Na przykład powiedzmy, że wydzielą "62A" to w weekendy jak zrobią??

05:30-21:30 - kursuje co 180 minut

Wygląda to śmiesznie... (samo 62A w weekendy te 6 kursów jest bez sensu i do przeniesienia z powrotem na 62), albo w takim wypadku musiałyby zostać szczegółowe rozkłady.

Poczekajmy do konkretnej propozycji, bo jak to będzie tylko nabazgrane "5-8 co 15 minut" to bez sensu, bo ktoś sobie na przystanek wyjdzie i mu minutę wcześniej zwieje tramwaj i czekaj 15 kolejnych na mrozie, wietrze, ulewnym deszczu lub wakacyjnym upale...
Jordi88 no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2014, 02:00 PM   #40
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 6783

Ale mamy XXI wiek, komputery i wydrukowanie pełnych rozkładów jazdy zamiast "kursuje co X minut począwszy od godziny Y:Z", jak we wspomnianych latach 80. (kiedy komputerów nie mieli), nie wymaga żadnego specjalnego wysiłku.

hp_gof liked this post
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
łódź

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules