daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old January 5th, 2005, 04:50 AM   #101
dariusnyc
Registered User

Likes (Received): 0

Autobusy z EvoBus (DaimlerChrysler) sa z wygladu najbardziej udane, moim zdaniem... nie wiem jak w praktyce, ale bardzo mi sie podobaja! szkoda, ze to nie 'warszawskie kolory'
dariusnyc no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 5th, 2005, 11:29 PM   #102
Szabo
bumbum

Quote:
Originally Posted by daauyi
lengyel :]

lmn dodaje sie do przymiotnikow. ale nie w ten sposob jak napisales. nie mowimy szépek lįnyok ale szép lįnyok czyli ladne dziewczyny. ale oczywiscie gdy chcemy powiedziec te dziewczyny sa ladne mowimy azok lįnyok szépek.

prawidlowo powinno byc mniej wiecej tak:
śj ikarusok nem rosszak, egy kicsit (picit) szebbek, de régiekben sokkal több helyet van és több utast be is szįllhat.
czyli w tlumaczeniu:
nowe ikarusy sa niezle, troche ladniejsze, ale w starych jest o wiele wiecej miejsca i moze wsiasc wiecej pasazerow.

üdv to skrot od üdvözlöm czyli pozdrawiam

i jeszcze kilka poprawek:

nie nagyan a nagyon

nie ujek ale jesli juz to śjak

nie regikben a régiekben

nie sokabb a több + rzeczownik w accusativie czyli több helyet (wiecej miejsca) albo sokkal több helyet (o wiele wiecej miejsca)

nie utasok a utas - to specyfika weg lmn. po több, sok i innych slowach okreslajacych ilosc zawsze uzywamy l poj:
sok lemez (nie lemezek) - duzo plyt
rengeteg könyv (nie könyvek) - mnostwo ksiazek
hįrom macska (nie macskįk) - trzy koty
itd
(i wogole utas bardzo rzadko wystepuje w l mn)

nie bemennek a beszįll (l poj 3 os) - do autobusu sie beszalluje plus trzeba w tym kontekscie jeszcze dodac is czyli takze, ktore jak wiesz podobnie jak kell i kilka innych wlazi w srodek wyrazu

udv maciek

ps. jak masz wiecej pytan albo wogole chcesz pogadac o wegierskim to pisz. dla mnie to czysta przyjemnosc.

ps do ogolu: a moze ktos jest chetny do nauki. moge zrobic jakis kursik tu na forum

bardzo Ci dziękuję, ale i tak nie zapamiętam tego wszystkiego jak znam swoje zdolności. Pytałem się szczególnie o te przymiotniki, bo tak właśnie mi się wydawało, a nie pomyślałem, że przecież można bez czasownika zdanie ułożyć.
Sokabb też byłop dziwne, ale nigdy nie wpadłbym na te -Tobb-. Niestety, jak czasami coś tworzę to zawsze jest tam kupa moich neologizmów, strasznie mi się miło zrobiło, że ktoś jest w stanie mnie poprawić. Musze w ogóle wznowić przygodę z tym językiem, specjalnie kupiłem sobie na allegro Historię Węgier, żeby się jakoś bardziej zapalić. Może się uda.

Masz może jakąś prostą receptę na zrozumienie koniugacji przedmiotowej i podmiotowej, bo zawsze jak mi się wydawało, że już łapię to okazywało się, że ni za bardzo, a teraz to jużtego nie pamiętam dokładnie. Czy jeżeli mamy rzeczownik określony to jest podmiotowa, czy nie tylko?? Nigdy tegio nie kapowaŁem niestety...
Czy uczyłeś się węgierskiego od podstaw, czy wiesz może w takim razie, czy jak sie ma ponad 20 lat i się dopiero zaczyna, to czy jest możliwość nauczenia się tego języka tak naprawdę porządnie?? Bo zastanawiam się czy jest sens się za to brać tak całkowicie na poważnie. Myślałem, że po roku będę wiedział, ale tak naprawdę nadal nie jestem zdecydowany co do trzeciego języka.

to oczywiśce off topic, więc dodam tylko, że jeżdżące po Budapeszcie Ikarusy są całkiem przyzwoite i pod pewnymi względami znacznie lepsze na przykład od jeżdżących po Wawie Manów. oczywiścei mówię o tych nowych Ikarusach.
Szabo no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2005, 11:48 PM   #103
daauyi
szellem

daauyi's Avatar

Likes (Received): 162

Quote:
Originally Posted by Szabo
Czy uczyłeś się węgierskiego od podstaw, czy wiesz może w takim razie, czy jak sie ma ponad 20 lat i się dopiero zaczyna, to czy jest możliwość nauczenia się tego języka tak naprawdę porządnie?? Bo zastanawiam się czy jest sens się za to brać tak całkowicie na poważnie. Myślałem, że po roku będę wiedział, ale tak naprawdę nadal nie jestem zdecydowany co do trzeciego języka.
zapewniam cie ze mozna. poszedlem na hungarystyke majac prawie 22 lata i znajac po wegiersku 3 slowa. chociaz zeby ci troche zamacic... myslales o finskim?

zdrv
maciek
daauyi está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 05:17 PM   #104
anakin
Registered User

Likes (Received): 7

[Warszawa] Nowe autobusy czyli znów Solaris

Pierwszy niskopodłogowiec na gaz

Krzysztof Śmietana 21-01-2005 , ostatnia aktualizacja 21-01-2005 23:59

W niedzielę Miejskie Zakłady Autobusowe zaczynają testować pierwszego niskopodłogowca na gaz. Czy takie pojazdy będą kursować na stałe po stołecznych ulicach?

Autobus marki Irisbus wypożyczyły Miejskie Zakłady Autobusowe. Wczoraj przyjechał do Warszawy z Rzeszowa, gdzie również przechodził testy.

Szefowie MZA sprowadzili go, bo zastanawiają się nad kupnem większej ilości takich pojazdów (jesienią prezes firmy Roman Podsiadły mówił nawet o 300). Jakie są ich zalety? Po pierwsze, nie zanieczyszczają powietrza tak jak autobusy jeżdżące na olej napędowy. Są też od nich cichsze. Gaz jest w dodatku tańszy niż ropa.

Niestety, trzeba więcej wydać na ich zakup. Są droższe średnio o ok. 15- 20 proc. niż zwykłe autobusy. Według naszych informacji ewentualną decyzję o zakupie takich pojazdów szefowie MZA podejmą wspólnie z Gazownią Warszawską, która dostarczałaby paliwo. Autobusy miałyby obsługiwać linie kursujące przez centrum miasta m.in. Traktem Królewskim.

W niedzielę gazowy niskopodłogowiec wyruszy na trasę linii 150 z Mariensztatu przez Powiśle, Świętokrzyską i Grójecką na Szczęśliwice. Na przejażdżkę jednorazowo może zabrać 104 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących
anakin no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 06:11 PM   #105
Ka-8
Registered User

Dublujesz wątki, spójrz trochę niżej na wątek "[WAW] Gazik na testach".
Ka-8 no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 06:25 PM   #106
rafael
- -

Likes (Received): 20

To nie jest pierwszy autobus na gaz CNG w Warszawie, od dwóch czy trzech lat kursuje już taki w PKS Grodzisk Maz., który obsługuje część linii miejskich w stolicy.

Oto i on:

Butle ze sprężonym gazem umieszczone są pod podłogą. Ogromną wadą tego typu pojazdów, oprócz kosztów zakupu, jest ich niewielki zasięg. W PKSie dzienne przebiegi posiadanego gazowego pojazdu były dużo mniejsze niż innych, analogicznych ale benzynowych autobusów.

HYDROprofil.pl - hydrolog / hydrotechnik
rafael no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2005, 08:31 PM   #107
Furibundus
furibundus

Furibundus's Avatar

Quote:
Originally Posted by anakin
Pierwszy niskopodłogowiec na gaz

Krzysztof Śmietana 21-01-2005 , ostatnia aktualizacja 21-01-2005 23:59

W niedzielę Miejskie Zakłady Autobusowe zaczynają testować pierwszego niskopodłogowca na gaz. Czy takie pojazdy będą kursować na stałe po stołecznych ulicach?

Autobus marki Irisbus wypożyczyły Miejskie Zakłady Autobusowe. Wczoraj przyjechał do Warszawy z Rzeszowa, gdzie również przechodził testy.

Szefowie MZA sprowadzili go, bo zastanawiają się nad kupnem większej ilości takich pojazdów (jesienią prezes firmy Roman Podsiadły mówił nawet o 300). Jakie są ich zalety? Po pierwsze, nie zanieczyszczają powietrza tak jak autobusy jeżdżące na olej napędowy. Są też od nich cichsze. Gaz jest w dodatku tańszy niż ropa.

Niestety, trzeba więcej wydać na ich zakup. Są droższe średnio o ok. 15- 20 proc. niż zwykłe autobusy. Według naszych informacji ewentualną decyzję o zakupie takich pojazdów szefowie MZA podejmą wspólnie z Gazownią Warszawską, która dostarczałaby paliwo. Autobusy miałyby obsługiwać linie kursujące przez centrum miasta m.in. Traktem Królewskim.

W niedzielę gazowy niskopodłogowiec wyruszy na trasę linii 150 z Mariensztatu przez Powiśle, Świętokrzyską i Grójecką na Szczęśliwice. Na przejażdżkę jednorazowo może zabrać 104 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących
Z tego co jest napisane na autobusie niskopodłogowym linii 611 we Wrocławiu to własnie on był pierwszy w Polsce na gaz. Cała linia 611 jest przez nie obsługiwana.Widziałem je już przynajmniej 2 lata temu(chyba)
Furibundus no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2005, 08:44 PM   #108
Furibundus
furibundus

Furibundus's Avatar

na innych liniach też sa. Są pomalowane tak jakby je dali do malowania przedszkolakom: żaby, kwiatki, ptaszki, trawka, słoneczko i takie tam.

Last edited by Furibundus; January 26th, 2005 at 09:07 PM.
Furibundus no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2005, 09:01 PM   #109
obserwator
Ehh...

obserwator's Avatar

Likes (Received): 393

A oto i bohater wątku :

(c) przegubowiec.com

Klik Klik

Swoją drogą to właśnie takie autobusy, tyle że w wersji przegubowej i na konwencjonalne paliwo oferuje Irisbus w przetargu na 80 nowych warszawskich przegubowców. Ja mam raczej mieszane uczucia ...
obserwator no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2005, 09:06 PM   #110
darek_1976
Registered User

darek_1976's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Furibundus
Z tego co jest napisane na autobusie niskopodłogowym linii 611 we Wrocławiu to własnie on był pierwszy w Polsce na gaz. Cała linia 611 jest przez nie obsługiwana.Widziałem je już przynajmniej 2 lata temu(chyba)
Po Tychach i okolicach jeździ 18 Jelczy zasilanych paliwem gazowym - co najmniej 9 z nich jeździ juz od 1999/2000.
darek_1976 no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2005, 09:52 PM   #111
anakin
Registered User

Likes (Received): 7

[Warszawa] Nowe autobusy czyli znów Solaris

Przegubowe solarisy z klimatyzacją dla Warszawy?

Krzysztof Śmietana 12-02-2005 , ostatnia aktualizacja 11-02-2005 23:45

Solaris jest niemal pewnym zwycięzcą w przetargu na dostawę do stolicy 80 klimatyzowanych autobusów. Przepadła m.in. oferta firmy Kapena, która za swoje niskopodłogowce chciała aż o 40 mln zł mniej

- Do szczęśliwego dla nas rozstrzygnięcia jest już blisko. Jednak przetarg nadal trwa. Dlatego za wcześnie, by otwierać szampana - zastrzegał w piątek szef Solarisa Krzysztof Olszewski, który właśnie jest pochłonięty olbrzymim kontraktem na 260 autobusów dla Berlina. Okazało się, że jego firma jako jedyna złożyła dokumentację bez błędów. Oferty pozostałych czterech producentów były pełne wad.

Jako jedna z pierwszych odpadła firma Kapena ze Słupska związana z koncernem Irisbus. Początkowo wydawało się, że jest głównym kandydatem do zwycięstwa - ceną zdystansowała innych producentów. Za 80 autobusów chciała 119 mln zł. Następna w kolejności firma Evobus (dystrybutor autobusów marki Mercedes) zaproponowała o 36 mln zł więcej. Po odrzuceniu obu ofert tylko Evobus złożył odwołanie do Urzędu Zamówień Publicznych. Odrzucił on jednak protest firmy. - Nie będziemy już więcej się odwoływać - przyznaje Karolina Credo z firmy Evobus.

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych potwierdzają, że na placu boju pozostał już tylko Solaris. Nie chcą jednak powiedzieć, czy ogłoszą tę firmę zwycięzcą. - Cały przetarg musi jeszcze skontrolować Urząd Zamówień Publicznych. Sprawdzi, czy nie było żadnych uchybień. Nie wykluczamy też kolejnych odwołań odrzuconych firm - mówi Zbigniew Adamski z MZA. Nie chciał nam odpowiedzieć na pytanie, czy nie warto powtórzyć przetargu, jeśli jest szansa, by zapłacić dużo mniej.

Za 80 solarisów producent zażyczył sobie 162 mln zł. W tej cenie mieszczą się też ośmioletnie opłaty ze serwisowanie autobusów. Choć ta marka jest już od kilku lat znana warszawiakom (w stolicy jeździ ponad 270 różnej długości solarisów), tym razem firma proponuje całkiem inny model. Będzie to 18-metrowy przegubowiec. Po raz pierwszy ma być wyposażony w klimatyzację. Jeśli umowa z producentem zostanie podpisana w lutym lub w marcu, pierwsze autobusy z nowej dostawy pojawią się w stolicy najwcześniej latem.
anakin no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2005, 10:40 PM   #112
AUTO
Registered User

AUTO's Avatar

Likes (Received): 1489

Huraaaaaaa!

Wreszcie przegubowe Solarisy w Warszawie
Old February 12th, 2005, 11:54 PM   #113
darek_1976
Registered User

darek_1976's Avatar

Quote:
Originally Posted by anakin
.......
Solaris jest niemal pewnym zwycięzcą w przetargu na dostawę do stolicy 80 klimatyzowanych autobusów. (...) Za 80 solarisów producent zażyczył sobie 162 mln zł. W tej cenie mieszczą się też ośmioletnie opłaty ze serwisowanie autobusów. Choć ta marka jest już od kilku lat znana warszawiakom (w stolicy jeździ ponad 270 różnej długości solarisów), tym razem firma proponuje całkiem inny model. Będzie to 18-metrowy przegubowiec. Po raz pierwszy ma być wyposażony w klimatyzację.
.......
270 eksploatowanych Solarisów + prawdopodobnie 80 nowych 18-metrowych...
...a ja się podniecałem "aż czterema" nowymi "pietnastkami" na własnym podwórku w innym wątku
Old February 13th, 2005, 12:22 AM   #114
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

Likes (Received): 2024

Kwestia skali, rupieci tez mamy wiecej
Fredi no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2005, 01:28 AM   #115
darek_1976
Registered User

darek_1976's Avatar

Quote:
Originally Posted by Fredi
Kwestia skali, rupieci tez mamy wiecej
No niby tak, ale nawet gdy porównam cały GOP z W-wą to pod względem Solarisów wygladamy marnie.
...ale właśnie, porównując liczbę rupieci, myślę, że nie bylibyśmy w tyle
Old February 13th, 2005, 01:15 PM   #116
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 224

Quote:
Originally Posted by darek_1976
No niby tak, ale nawet gdy porównam cały GOP z W-wą to pod względem Solarisów wygladamy marnie.
...ale właśnie, porównując liczbę rupieci, myślę, że nie bylibyśmy w tyle

ale Warszawa z kolei dupy daje na gruncie tramwajów. Mamy chyba najgorszy tabor tramwajowy w kraju...
Van der Rohe no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2005, 01:19 PM   #117
darek_1976
Registered User

darek_1976's Avatar

Quote:
Originally Posted by Van der Rohe
ale Warszawa z kolei dupy daje na gruncie tramwajów. Mamy chyba najgorszy tabor tramwajowy w kraju...
Nie przesadzaj. Bardzo często bywam w W-wie i uważam, ze nie jest źle. Fakt, wiele wiekowych tramów widać na torowiskach, ale ich stan techniczny jest przyzwoity.
Old February 13th, 2005, 04:06 PM   #118
snieg
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Chyba nigdy nie byłeś na Śląsku, prócz Karlika (który kursuje na jednej trasie z Katowic do Bytomia) są takie tramwaje, że podróż nimi to narażanie życia! A np. Gliwicom wcale nie zależy na nowych, Śląskie Tramwaje S.A. są przekonane że po naszych szynach jeździ nowoczesny tabor o wysokim standardzie. Choć w Rudzie czy Siemianowicach jest jeszcze gorzej. No coż dobrze ze autobusy mamy w miare
Old February 13th, 2005, 04:39 PM   #119
rcube
Kult Krowy

No i Wawa ma metro

Moje plfoto.com
rcube no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2005, 08:14 PM   #120
xelius_autobahn
xelius_autobahn

xelius_autobahn's Avatar

Wreszcie sie doczekałem przegubowych Solarisów, dzięki Bogu!!!!!!
A myślałem że na przegubowych MAN-ach sie skończy. Pozdro
xelius_autobahn no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
autobusy, warszawa

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules