daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 19th, 2014, 09:29 PM   #2241
Maya83
Registered User

Likes (Received): 6704

Ale do kogo masz pretensje? Projektuje wykonawca i on składa papiery o pozwolenie. Z powyższych artykułów nie można wywnioskować dlaczego nie ma pozwolenia. Może to przez procedury, albo może dopiero wykonawca niedawno złożył papiery o nie. Może najpierw poczekać z oceną a nie od razu wyzywać od idiotów.

Sponsored Links
Old February 19th, 2014, 09:32 PM   #2242
quiquek
Registered User

Likes (Received): 664

11

12

13

14

15

16

17

18

19

I nieszczęsny wiadukt na Krakowskiej

Z tymi pozwoleniami to jakaś kpina, wprawdzie nie mam zielonego pojęcia w temacie prawa budowlanego ale co do cholery robiono przez te dwa lata od pierwszego terminu rozpoczęcia remontu? I choć to nie przystoi to jak inaczej niż "inteligentny inaczej" nazwać kogoś kto zaczyna przebudowę obiektu mając tylko pozwolenie na jego wyburzenie, które utrudnia ruch?

DębickiM, merit5, Swarożyc, Baxon79, Kuba MK liked this post

Last edited by quiquek; February 19th, 2014 at 09:43 PM.
quiquek no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2014, 10:26 PM   #2243
bartekmk
Registered User

Likes (Received): 1467

Na Youtube pojawiły się nowe filmiki z E30 autorstwa "Grzegorz Janeczko" z odcinków Rudzice - Tarnów i Tarnów - Dębica:

quiquek, Pioxat liked this post
bartekmk no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 12:05 AM   #2244
quiquek
Registered User

Likes (Received): 664

Mógłby ktoś ogarnięty w temacie powiedzieć cóż to?

quiquek no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 01:18 AM   #2245
GrzegorzJ
Registered User

Likes (Received): 28

Urządzenie DSAT do wykrywania stanów awaryjnych taboru zagrażających bezpieczeństwu np. zagrzane łożyska, zakleszczone hamulce itp. Jest jeszcze przed Rzeszowem w km 147,810.

quiquek liked this post
GrzegorzJ no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 01:38 AM   #2246
lmateusz
Registered User

Likes (Received): 2795

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
Ale do kogo masz pretensje? Projektuje wykonawca i on składa papiery o pozwolenie. Z powyższych artykułów nie można wywnioskować dlaczego nie ma pozwolenia. Może to przez procedury, albo może dopiero wykonawca niedawno złożył papiery o nie. Może najpierw poczekać z oceną a nie od razu wyzywać od idiotów.

Oczywiście, że pretensje mam do PLK. Wykonawca ma jak najwięcej zarobić. Jak by wykonawca miał zapłacić kary, duże kary za opóźnienie, to by złożył papiery odpowiednio wcześniej. Jak umowa nie przewiduje kar, albo daje dużo możliwości ich ominięcia to niech firma niech to wykorzystuje. Chyba, że się nie opłaca.

Ogólnie dziwię się, że opóźnienia PLK zwala na wykonawców. Jak by wykonawcy opłacało się robić szybciej, to by robił. W niektórych nowych przetargach PLKi widzę, że jest premiowany czas za "długość zamknięć torowych", czyli takie pójście na skróty.

Last edited by lmateusz; February 20th, 2014 at 11:22 AM.
lmateusz no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 12:07 PM   #2247
Maya83
Registered User

To co według ciebie wykonawca jest bez winy? Inwestora obwiniałbym za złe przygotowanie badań geologicznych, bo to on je zlecał. Powinny być przeprowadzane gęściej, co zapewne sprawiłoby, że nie byłoby takich cyrków z koniecznością wyłaniania wykonawców na wzmocnienie podtorza, ale jeżeli wykonawca nie potrafi uzyskać pozwolenia tam, gdzie nie ma z czymś takim problemów to do kogo pretensje? Przecież uzyskanie pozwolenia na np. drogę pod wiaduktem to oznacza uzgodnienia z dwoma podmiotami. PKP na terenach zamkniętych i z lokalnymi urzędami w części dojazdowej do takiego obiektu. Nie za wszystko można winić PLK a wręcz głupotą jest taka postawa.
Old February 20th, 2014, 02:39 PM   #2248
Baxon79
woźny

Baxon79's Avatar

Likes (Received): 1338

Ja się obawiam, że sprawa jest bardziej zagmatwana. Bo mam wrażenie, że skoro wykonawca ma przygotować projekt na bazie wytycznych inwestora, to na podstawie takiego projektu powinien dostać pozwolenie na budowę (na całość). Chyba, że ze względu na oszczędność czasu dopuszczono możliwość podziału inwestycji na mniejsze etapy. NIestety te małe części są ciągle modyfikowane i z oszczędności zrobiło się marnowanie czasu.
A na to wygląda, bo na początku most na Dunajcu miał być dłuższy o trzy przęsła, teraz zostaje po staremu. Z mostem na Wisłoce jeszcze większe jaja, a innych drobnych spraw typu organizacja ruchu jest od groma. Np w Biadolinach za wchodnią głowicą rozjazdową w okolicach semaforów wjazdowych jest taki mały przepust, który nie był ruszany przy przebudowie toru 1, przy przebudowie toru 2 jednak został zbudowany od nowa, a teraz podobno ten na torze 1 także ma być przebudowany - trochę robota głupiego...
Baxon79 no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 02:47 PM   #2249
lmateusz
Registered User

Likes (Received): 2795

Quote:
ale jeżeli wykonawca nie potrafi uzyskać pozwolenia tam, gdzie nie ma z czymś takim problemów to do kogo pretensje?
Widocznie tak wykonawcy się opłaca. Przy dobrze skonstruowanej umowie, by mu się nie opłacało. Umowę przygotował zamawiający.

Last edited by lmateusz; February 20th, 2014 at 02:55 PM.
lmateusz no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 04:07 PM   #2250
Maya83
Registered User

Quote:
Originally Posted by lmateusz View Post
Widocznie tak wykonawcy się opłaca. Przy dobrze skonstruowanej umowie, by mu się nie opłacało. Umowę przygotował zamawiający.
I to jest twój argument? I dlatego zwalasz wine na jeden podmiot? Przykre. Po pierwsze nie wiesz czy wykonawca nie dostanie kar a po drugie nie wiesz z jakiego powodu takie opóźnienia dokładnie powstały, ale jednak już obarczasz winą kogo popadnie. Onetowy poziom się kłania.
Old February 20th, 2014, 05:50 PM   #2251
DębickiM
Registered User

DębickiM's Avatar

Likes (Received): 232

Quote:
I to jest twój argument? I dlatego zwalasz wine na jeden podmiot? Przykre. Po pierwsze nie wiesz czy wykonawca nie dostanie kar a po drugie nie wiesz z jakiego powodu takie opóźnienia dokładnie powstały, ale jednak już obarczasz winą kogo popadnie. Onetowy poziom się kłania.
Tylko, że za modernizację odpowiada PLK na całym odcinku. Jest on podzielony na kilka mniejszych części, które modernizują różne firmy i jakoś na każdym są co kawałek problemy.
Jak dla mnie PLK w ogólnie nie panuje nad tą inwestycją. Zbliżamy się ku końcowi modernizacji, a jednak większość ważnych obiektów dopiero zaczynają robić albo nawet się za nie nie wzięli (most nad Wisłoką). Wszyscy mówią, że pieniądze PLK ma, więc czego tak oszczędzają? Każdy dobrze wie, że czas prowadzenia inwestycji w głównej mierze zależy od pieniędzy jakie się w niego wpakuje, a tutaj pomijając wiecznie jakieś problemy, zaangażowanie sprzętu jak i ludzi jest małe.
DębickiM no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 06:15 PM   #2252
Baxon79
woźny

Baxon79's Avatar

zanim to napisałeś to oczywiście brałeś pod uwagę przepisy, które regulują postępowania przetargowe w naszym kraju? Nie odpowiadaj, to czysto retoryczne pytanie.
Wygrywa najtańszy, ewentualnie w systemie gdzie uwzględnia się wagi poszczególnych elementów oferty i tak wygrywa najtańszy bo np. nie dając najniższej ceny da najdłuższą gwarancję, a to, że w trakcie lub rok po zakończeniu inwestycji upadnie, to już nikogo nie interesuje...
Mamy chore przepisy, które nie pozwalają np. z automatu odrzucić najtańszej i najdroższej oferty. I nawet gdy wszyscy widzą, że coś jest nie tak bo ktoś wygrywa z ceną na poziomie 50% szacunków inwestora, to i tak trzeba z nim podpisać umowę.
Old February 20th, 2014, 06:16 PM   #2253
Maya83
Registered User

Quote:
Originally Posted by DębickiM View Post
Tylko, że za modernizację odpowiada PLK na całym odcinku. Jest on podzielony na kilka mniejszych części, które modernizują różne firmy i jakoś na każdym są co kawałek problemy.
Jak dla mnie PLK w ogólnie nie panuje nad tą inwestycją. Zbliżamy się ku końcowi modernizacji, a jednak większość ważnych obiektów dopiero zaczynają robić albo nawet się za nie nie wzięli (most nad Wisłoką). Wszyscy mówią, że pieniądze PLK ma, więc czego tak oszczędzają? Każdy dobrze wie, że czas prowadzenia inwestycji w głównej mierze zależy od pieniędzy jakie się w niego wpakuje, a tutaj pomijając wiecznie jakieś problemy, zaangażowanie sprzętu jak i ludzi jest małe.
Ale kto oszczędza? Kwota za kontrakt jest ustalona. Dodatkowe roboty, te duże czyli palowanie to już nie jest broszka głównego wykonawcy bo na to były osobne przetargi. Wszystko fajnie, że PLK odpowiada za całość modernizacji. Ale wydaje mi się, że to nie jedyna strona, która tutaj ma coś na sumieniu. I bronienie wykonawcy za wszelką cenę również nie jest na miejscu.
Old February 20th, 2014, 06:24 PM   #2254
DębickiM
Registered User

DębickiM's Avatar

Likes (Received): 232

Quote:
Ale kto oszczędza? Kwota za kontrakt jest ustalona. Dodatkowe roboty, te duże czyli palowanie to już nie jest broszka głównego wykonawcy bo na to były osobne przetargi. Wszystko fajnie, że PLK odpowiada za całość modernizacji. Ale wydaje mi się, że to nie jedyna strona, która tutaj ma coś na sumieniu. I bronienie wykonawcy za wszelką cenę również nie jest na miejscu.
Ja nie bronię wykonawcy. Tylko, że jest ich kilku i każdy akurat ma opóźnienia z własnej winy. Jakoś trudno w to uwierzyć... Jak dla mnie są wszyscy, a najbardziej osoby odpowiedzialne za przygotowanie tej inwestycji, a raczej jej nieprzegotowanie. Wiecznie tylko brakuje im na wszystko pozwoleń, więc po co w ogóle to zaczynali. Wcześniej przynajmniej jeździło się w miarę normalnie, a na poprawę jeszcze długo poczekamy. Takie modernizacje to powinni w 2-3 lata robić.
DębickiM no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2014, 08:37 PM   #2255
bulwa11
Kolarz

Likes (Received): 321

Posiada ktoś aktualne plany stacji Biadoliny i Bogumiłowice?
Old February 20th, 2014, 11:13 PM   #2256
Maya83
Registered User

Ktoś pokusiłby się o zaktualizowanie schematu całego odcinka Rzeszów - Kraków? Chyba Adrian_K takie coś robił. Albo przynajmniej o wklejenie ostatniego, bo nawet nie wiem jak głęboko w tym wątku szukać?

DębickiM liked this post
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2014, 12:15 AM   #2257
Baxon79
woźny

Baxon79's Avatar

Tarnów

To teraz małe co nieco na rozluźnienie zwieraczy.

Korzystając z okoliczności popstrykałem co nieco w okolicach dworca w Tarnowie
Spojrzenie z peronu 2 na przyszły peron 2

nieco bliżej

W miejscu, gdzie niedawno był peron 3 panowie wbijają pale betonowe, to okolice przyszłego przejścia podziemnego

Reverse angle:

Szersze spojrzenie na dworzec z ul. Do Huty czyli od strony południowej, po prawej, mniej więcej w miejscu tej hałdy tłucznia będzie południowe wyjście z przejścia podziemnego

Spojrzenie z miejsca na wschód od przyszłego wyjścia z przejścia

W okolicach ul Wita Stwosza widać pierwsze zarysy układu torowego

cdn.
Old February 21st, 2014, 12:16 AM   #2258
Baxon79
woźny

Baxon79's Avatar

Tarnów c.d.

Natomiast wiadukt nad ulicą jeszcze nie ruszony, póki co zebrano podsypkę

A za ul. Wita Stwosza też widać, że się dzieje

Sama powyższa ulica, pod torami, obecnie wygląda tak

i wjazd od strony centrum

wschodnia głowica rozjazdowa jeszcze częściowo po staremu

zaczątki nowego i połowa starego układu torowego po stronie wschodniej w kierunku Rzeszowa

i w kierunku Krakowa

A na koniec wiadukt nad ul. Krakowską, prace rozbiórkowe zakończone, do kwietnia czekamy na pozwolenie na budowę, a w tym czasie geologowie (na zdjęciu pomiędzy jezdniami) robią odwierty kontrolne
Old February 21st, 2014, 12:58 AM   #2259
Mtar
Registered User

Likes (Received): 2

Tak przeglądałem tą dyskusje i wychodzi na to że wszyscy są winni. I pewnie w tym jest trochę prawdy. Ale w tłumaczenia wykonawcy o blokowaniu robót przez papiery i pozwolenia nie do końca wierzę. Gdyby wykonawca miał wolne moce przerobowe to wiadukt na warsztatowej byłby w strzępach i rozpoczynała by się budowa drugiej połówki. Nie rozumiem dlaczego nic się tam nie dzieje, a tak wynika z zamieszczonych tutaj filmów. Przecież chyba nie mieli pozwolenia na pół wiaduktu
Mtar no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2014, 04:47 AM   #2260
hartu
Registered User

Likes (Received): 9

Witam.
Mam pytanie, orientuje się ktoś może czy stacje w Brzesku też będą przerabiać? Chodzi mi np. o windy.
Pozdrawiam
hartu no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bochnia, jarosław, kolej, kraków, małopolskie, podkarpackie, przemyśl, rzeszów, tarnów

Thread Tools

Posting Rules