daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 3rd, 2004, 03:19 PM   #1
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Likes (Received): 2

[Polska] Współczesna architektura sakralna

Jak wszyscy wiemy, nowoczesne koscioly bardzo roznia sie od archetypu kosciola jaki kazdy z nas ma w swojej glowie. Co sadzicie o nowoczesnyh kosciolach w Polsce? Czy katolicka polska tradycja miala pozytywny wplyw na rozwoj architektury sakralnej, czy tez wrecz przeciwnie- co za duzo to niezdrowo (lichen )? Jak wyglada to w waszych miastach? Najciekawsze przyklady z Wroclawia:

Kosciol Matki Bozej Krolowej Pokoju

Kosciol ten znajduje sie na Popowicach- jednym z wielkoplytowych "wielkich osiedli" socjalistycznych. Powstal pomiedzy 11pietrowymi blokami- stad tez koncept architekta, zeby tak rozrzezbic elewacje, aby dach stal sie piata elewacja i zeby kosciol byl jednakowo atrakcyjny z ziemi co "z powietrza". Czy sie udalo?
[zdjecie- Argestes, strona wroclaw.dolny.slask.pl]

widok z gory(z bloku)

Kosciol sw.Ducha

Absolutnie najlepszy kosciol nowoczesny we Wroclawiu (imo bijacy na glowe nawet modernistyczne niemieckie koscioly z lat 20) autorstwa prof. T. Zipsera. Byl to pierwszy kosciol wybudowany we Wroclawiu w czasach komunistycznych. Koncepcja- kosciol ma wygladac jak odwrocony kielich. Piekne witraze na frontowej elewacji ( o ile wogole mozna taka wyroznic) swietnie swieca w nocy, niestety nie mam takiego zdjecia.

Ciekawa (i niepowtarzalna!) jest konstrukcja dachu. Dach powstal w "naturalny" sposob tzn- w srodku budynku podczas budowy jeszcze stanal dzwig, z ktorego spuszczono cienkie wiotkie liny stalowe i przymocowano do punktow na gzymsie. Liny te "swobodnie zwisajace" nastepnie spryskano 10cm warstwa betonu i nastepnie usunieto dzwig ze srodka.

[zdjecie- Argestes, strona wroclaw.dolny.slask.pl]

[kosciol sw. Elzbiety]

przy ulicy Grabiszynskiej. Ciekawa wariacja prof Zipsera na temat neogotyckiej wiezy
[zdjecie- mwp, strona wroclaw.dolny.slask.pl]

a jak to wyglada u Was?:>

Sponsored Links

Old July 3rd, 2004, 03:28 PM   #2
Sitol447
WN

Sitol447's Avatar

Likes (Received): 0

Oto kościół należący do parafi bł. Władysława na Ursynowie (Warszawa). Zdjątko autorstwa Mariana1989 (pozdro) ()http://www.mojawawa.prv.pl/
Sitol447 no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2004, 03:57 PM   #3
WroFanatyk
investmap.pl

WroFanatyk's Avatar

Likes (Received): 31

Niestety Kocie, ale nie wiem czy wiesz, ze Duch zostal OTYNKOWANY na zolto i wyglada jak...

... sam zobacz, bo zygne przy samym opisie.
WroFanatyk no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2004, 03:58 PM   #4
WroFanatyk
investmap.pl

WroFanatyk's Avatar

Likes (Received): 31

Oooooooooooo, nie zauwazylem jednego zdjecia, sorki.

Niezly syf wg mnie!!
WroFanatyk no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2004, 04:34 PM   #5
Stompi
Pan od przyrody

Stompi's Avatar

Likes (Received): 3

Niestety współczesne kościoły sa brzydkie jak noc...

Jedynie za granica jest co oglądać

Czy jak te w Rio

Old July 3rd, 2004, 05:08 PM   #6
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 343

Niezłe koszmarki z tych kościołów, ale dla mnie przebija wszystko ten ostatni kościół no coś paskudnego

To może teraz ja pokaże kompleks kościelny niedaleko mojego miejsca zamieszkania.
Sanktuarium Pani Fatimskiej Słonecznej Królowej w Szczecinie

A teraz w środku:

Kościół stojący obok ( w budowie )

Jeszcze jest Dom Parafina, ale jak zawsze nie mogę nic znaleźć
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2004, 07:55 PM   #7
zakrzemarski
d. marian1989

zakrzemarski's Avatar

Likes (Received): 777

Quote:
Originally Posted by Sitol447

Oto kościół należący do parafi bł. Władysława na Ursynowie (Warszawa). Zdjątko autorstwa Mariana1989 (pozdro) ()http://www.mojawawa.prv.pl/
hehe, jak tylko zobaczyłem ten wątek, to chciałem wstawić te zdjęcie, a tu proszę, kolega zrobił to za mnie
co sądzicie o tym kościele? Może kiedyś porobię zdjęcia w środku, jest tam ciekawy ołtarz i jedne z większych organów w wawie budowane. Sam kościół jest chyba drugi na Ursynowie, jak nie pierwszy (nie wiem ile mieści wniebowstąpienia przy kenie), w każdym razie ten mieści 7000.

A oto owy kośció wniebowstąpienia (zdjątko by me )
zakrzemarski no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2004, 08:23 PM   #8
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Ten bialy jest tragiczny, po prostu masakra. A kosciol przy al. KEN zawsze mi sie cholernie podobal. Fajna jest cegla i prosty, ale efektowny dach. Poza tym mile wspomnienia zwiazane z nim
Old July 3rd, 2004, 09:04 PM   #9
marek bielski
SS-man: Semen Shedder

marek bielski's Avatar

Likes (Received): 22

Quote:
Originally Posted by marian1989
Sam kościół jest chyba drugi na Ursynowie, jak nie pierwszy (nie wiem ile mieści wniebowstąpienia przy kenie), w każdym razie ten mieści 7000.

A oto owy kośció wniebowstąpienia (zdjątko by me )
Do wniebowstapienia moze wejsc wiecej ludu niz na Lazienkowska

PS. Pamietam komunie w tym kosciele - rodzina sie o mal nie zgubila w tym labiryncie

Last edited by marek bielski; July 3rd, 2004 at 09:11 PM.
marek bielski no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2004, 09:09 PM   #10
marek bielski

marek bielski's Avatar

Quote:
hehe, jak tylko zobaczyłem ten wątek, to chciałem wstawić te zdjęcie, a tu proszę, kolega zrobił to za mnie
co sądzicie o tym kościele? Może kiedyś porobię zdjęcia w środku, jest tam ciekawy ołtarz i jedne z większych organów w wawie budowane. Sam kościół jest chyba drugi na Ursynowie, jak nie pierwszy (nie wiem ile mieści wniebowstąpienia przy kenie), w każdym razie ten mieści 7000.
Ten bialy na Kabatach przypomina mi maly kosciolek prawoslawny w Przemyslu ktory widzialem przy wylocie z miasta. Prosta architektura ktora bardziej pasuje do malego uroczego miasteczka niz duzego miasta; szkoda tylko ze wieza nie jest wyzsza Wole ten bialy kosciol od przytlaczajacego gmaszyska przy KEN'a ...

Marian, ile kosciolow ma teraz region Ursynowa/Kabat? Czy ciagle budowane sa kolejne?

PS. Dam tobie pomysl na nastepna wyprawe foto-turystyczna: moze zrobisz fotke meczetu przy Wiertniczej na Wilanowie?
Old July 3rd, 2004, 11:02 PM   #11
zakrzemarski
d. marian1989

zakrzemarski's Avatar

Wieża miała być wyższa od tej kopuły, ale proboszcz umarł, a nowy (za którym nie przepadam chociażby z tego powodu)stwierdził, że nie jest potrzebna, zresztą sama wieża miała wygladać zupełnie inaczej, cała miała składać się mniejwięcej z takich segmentów, jaki jest tuż pod kopułą z dzwonami, później się zmieniły plany, ale nadal miałą wyglądać inaczej jak teraz, na tym białym prostopadłościanie z oknami miało stać jeszcze kilka takich w/w segmentów i dopiero kopuła, ale proboszcz zmarł, a niedokończona dzwonnica została zwieńczona przedwcześnie kopułą i jest moim zdaniem średni efekt... W środku kościół wygląda IMO ciekawie, sporo malowideł, tzn takich rytych w kamieniu, np na ołtarzu jest wyryty taki wielki wizerunek Chrystusa, a na ścianach duże wyryte na kamieniu i pomalowane stacje drogi krzyżowej. Świątynia w środku wygląda IMO dość imponująco, szczególnie ta kopuła od spodu. Wszystko to za starego proboszcza, nowy nawet nie raczył skończyć organów, które nie zostały prawie ruszone od śmierci jego poprzednika...
Ostatnio wychodząc z kościoła popatrzyłem na ten wielki wygon na którym stoi górka z której robiłęm te zdjęcie i stwierdziłem, że możnaby go ciekawie zagospodarować po bokach stawiając budynki (z jednej strony już stawiają), osłaniając jakoś boisko, które widać na zdjęciu poniżej,

a na środku zrobić jakić reprezentacyjny dla tej części Ursynowa plac z drzewami bo bokach i fontanną na środku. Z dwóch stron kościoła postawić jakieś budynki, które pasowały by jakoś do świątyni i zagospodarować ten teren, jak to zrobiono w okolicach kościoła wniebowstąpienia, gdzie powstał wogóle park. I byłoby to w efekcie bardzo ciekawym rozwiązaniem, bo teraz ten kościół stojący na srodku pola robi mizerne wrażenie, a tak, to było by naprawdę ciekawie. Przy tempie inwestycji na Kabatach myślę, że ten teren szybko zabudują, boję się jednak, że zabudują również ten plac, a nowe budynki nijak się będą do zbudowanego kościoła, który mógłby się stać swojego rodzaju "dyktatorem" stylu okolicznych budynków, żeby wszystko tworzyło jakąś wspólną całość, a nie każdy budynek tworzył swój styl.
O kurcze, tak teraz patrzę na jaki ja temat odpowiadam i zrobił się niezły offtopic, ale poprostu musiałem gdzieś przedstawić swoją wizję
Odpowiem jeszcze na resztę pytań marka bielskiego:
KOściołów jest hmm... zaraz policzę, jeden na Moczydle, drugi ten przy Przy Barzantarnii, jeden Braci Stryjeńskich/Belgradzka , jeden ten Wniebowstąpienia , , jeden na rogu Dereniowej i Indiri Gandhi, w Pyrach (tamtą część Ursynowa gorzej znam, tzn za Puławską) i to chyba wszystko. A czy w budowie? Większość z w/w kościołów są wykańczane, jak nie wszystkie, a na nowe chyba jak narazie się nie zanosi...
A z tym meczetem, to jakaś aluzja, czy rzeczywiście jest tam jakiś meczet, czy może chodzi o świątynię opatrzności?
I pytanko: Które gmaszysko tak cię przytłacza, tam gdzie brałeś komunię? Dla mnie jest całkiem ciekawy, tylko za surowy w środku.

P.S. CIEKAWE KTO PRZECZYTA TEGO POSTA?
Old July 3rd, 2004, 11:22 PM   #12
marek bielski

marek bielski's Avatar

Quote:
A z tym meczetem, to jakaś aluzja, czy rzeczywiście jest tam jakiś meczet, czy może chodzi o świątynię opatrzności?
I pytanko: Które gmaszysko tak cię przytłacza, tam gdzie brałeś komunię? Dla mnie jest całkiem ciekawy, tylko za surowy w środku.

P.S. CIEKAWE KTO PRZECZYTA TEGO POSTA?
Dzieki za dokladny opis dzielnicy.

(Ja przeczytalem, czy dostaje jakas nagrode )

Tych kosciolow jest wiecej niz myslalem

W tym "Gmaszysku" mialem tez lekcje religii wiec okolice znam calkiem calkiem ... tylko ze wtedy tereny wokol kosciola byly niezagospodarowane i nie bylo zadnych nowoczesnych budynkow przy KEN'a. Raczej bloto i gdzieniegdzie trawa, zadnych drzew. Zaraz kolo przychodni bylo boisko do nogi a blizej kosicola jakies wykopy po budowie metra. Okolica bardziej przypominala smutne blokowiska rosyjskie niz dzisiejszy Ursynow/Stoklosy... Sam kosciol jest za duzy, za bardzo dominuje osiedle; mimo ze gorzej by to wygladalo gdyby postawiono ten kosciol na Kabatach gdzie buduje sie mniejsze, bardziej kameralne bloczki. Za to lubie czerwona cegle i ten wielki krzyz przy glownym wejsciu. Na tylach kosciola, ksieza maja swietne warunki mieszkalne (jak na poczatek lat 90-tych mieszkali lepiej niz czerwoni ) i dziedziniec ktorego nie zawstydzil by sie nawet Kulczyk . Bylem i widzialem bo musialem przepraszac za chodzenie na wagary podczas religii zeby byc dopuszczony do komunii ...

Jak wkoncu zagopodarowano tereny kolo kosicola? To byl swietny teren na prawdziwy park miejski ...

Tak, podobno istnieje prawdziwy meczet na Wiertniczej na Wilanowie. Pare miesiecy temu kazal sie artykul w Gazecie Studenckiej http://kiosk.onet.pl/art.html?DB=162...148047&KAT=241 o Islamie w Polsce. Ciekawi mnie jak wyglada ten budynek kultu bo prawdziwe meczety sa naprawde ciekawe http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=114976 ...

Niedawno Cudak zrobil pare zdjec z Miasteczka Wilanow i tam widac ze (nie)stety nic sie nie dzieje na terenach Swiatynia Opatrznosci ...

Last edited by marek bielski; July 3rd, 2004 at 11:39 PM.
Old July 4th, 2004, 02:56 AM   #13
embercadero
Registered User

embercadero's Avatar

Byłem w tym kościele przy Bażantarni (to ten biały z wieżą ) i jak dla mnie to taki mały Licheń. Od środka jest jeszcze gorzej niż z zewnątrz. Lekka rozpacz jak dla mnie. Ale to oczywiście kwestia gustu.

A ten na starym ursynowie, przy Kenie, jest ok. Jeden z ładniejszych z nowych kościołów, no tyle że on nie aż taki nowy, z 15 lat już będzie jak stoi. Bardzo podobny tylko mniejszy ale też ewidentnie inspirowany gotykiem jest koło mnie na Kobielskiej. Ale oczywiście nie mam zdjęć (bo nie mam czym zrobić )

A jeśli rozwinąc nieco słowo nowoczesny kościół nie tylko na ostatnie 10-15 lat ale powiedzmy na ostatnie 80 lat to pierwsza trójka w Warszawie to kościół św. Michała (chyba) na Puławskiej przy Dolnej, kościół na Obrońców na Saskiej Kępię (chyba pod wezwaniem cośtam NM Panny) i sw. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
embercadero no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2004, 11:31 AM   #14
zakrzemarski
d. marian1989

zakrzemarski's Avatar

Quote:
Originally Posted by marek bielski
[...]Jak wkoncu zagopodarowano tereny kolo kosicola? To byl swietny teren na prawdziwy park miejski ...[...]
Zrobili tam park z boiskiem i sporym placem zabaw, ale narazie wygląda to trochę mizernie, nawet mam jedną fotkę (niestety słabej jakości i niewiele widać)

A co do meczetu, to wątpie, żeby był aż tak spektakularny jak te zagranicą, ale napewno to moze być ciekawe, nie wiedziałem o nim. Jak będę miał czas, to się tam przejadę i cyknę ze dwie - trzy fotki. Dzięki za info o nim .

@Masstah: Może to i jest mały Licheń, ale mnie akurat świątynia w Licheniu się podoba pomijając sens budowania tak wielkiego kościoła w tamtym miejscu. To żeczywiście kwestia gustu, a mojemu odpowiada.
Old July 4th, 2004, 01:04 PM   #15
piter89
Silesia Inferior

Likes (Received): 1

Kosciol pw. NMP w Świdnicy znajduje sie na Osiedlu mlodych. Projekt zostal wybrany pod koniec lat 70tych, budowa ruszyla na poczatku lat 80tych. Chyab w 1994 lub 95 zoastala odprawiona pierwsza msza, lecz rusztowania nadal staly. Na poczatki XXI w. sciagnieto rusztowania i juz jest caly ukonczony, dzwony dzwonia o 8, 12 i 18, jest ich 5, jeden duzy, dwa srednie, dwa male. Oto fotki:

piter89 no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2004, 01:43 PM   #16
WotaN
in omnia paratus

WotaN's Avatar

A jak sadzicie, czy Sagrade Familie mimo powaznego wieku (120 lat) mozna zaliczyc do kosciolow nowoczesnych? W koncu budowa jeszcze trwa
Old July 4th, 2004, 01:47 PM   #17
michau
Boxes rule

michau's Avatar

Likes (Received): 501

Piekne nowoczesne koscioly widzialem tylko w Zakopanem:

Kościół Świętego Krzyża, wybudowany w latach 1982-91 według projektu arch. Witolda Cenckiewicza.

Parafia prowadzona przez księży Pallotynów na Krzeptówkach. Nowoczesny kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, wzniesiony tam w latach 1987-1992, projektowany przez arch. Stanisława Tylkę, stanowi wotum dziękczynne za ocalenie życia Jana Pawła II w czasie zamachu 13 maja 1981 roku.

Kościół Księży Misjonarzy pod wezwaniem NPM Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik. Kościół powstał w latach 1981-88 według projektu architekta Tadeusza Gawłowskiego. Charakterystyczny kształt pięciu odrębnych segmentów nawiązuje do otaczającego krajobrazu górskiego, oraz do kształtu złożonych w modlitwie rąk. Autorką projektu wystroju wnętrza jest arch. Teresa Lisowska-Gawłowska.

Kościół parafialny na Cyrhli pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Ośrodek wypoczynkowy księży marianów na Cyrhli powstał pod koniec lat 60-tych XX wieku, a w 1971 r. otwarto przy nim kaplicę, dostępną publicznie. W 1984 r. erygowana została samodzielna parafia, a w 1988 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła oraz ośrodka rekolekcyjno-wypoczynkowego. Nową świątynię poświęcił kardynał Franciszek Macharski 16 września 2000 roku.
michau no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2004, 07:39 PM   #18
marek bielski

marek bielski's Avatar

Nad Świątynią Opatrzności Bożej wisi fatum. Z braku środków stanęła jej budowa na Polach Wilanowskich. Wierni nie przekazali na ten cel nawet dziesiątej części pieniędzy, na które liczył prymas Józef Glemp. Nie udało się też znaleźć innych źródeł finansowania. Szansa, że gotową świątynię poświęci papież Jan Paweł II, jest bliska zera. Budowę świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej w ostatnich dwustu latach podejmowano kilkakrotnie i nigdy nie udało się jej ukończyć.
Jak mówi Teresa Nitkiewicz z zarządu fundacji wznoszącej świątynię, na następny etap budowy potrzeba 20 mln zł, a w kasie jest zaledwie ułamek tej sumy.

Wotum Sejmu Wielkiego
Pomysł zbudowania w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej zrodził się na Sejmie Wielkim, który uchwalił Konstytucję 3 maja (w 1792 r.). Realizacji projektu Jakuba Kubickiego na Ujazdowie nawet nie rozpoczęto - z powodu rozbiorów. Powstał kościół oparty na tym projekcie, ale w znacznie mniejszej skali i nie w Warszawie, lecz we wsi Mokobody nieopodal Siedlec.
Do pomysłu z czasów Sejmu Wielkiego powrócono po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Ogłoszono konkurs, który w 1932 r. wygrał Bohdan Pniewski. Zaprojektował on świątynię w formie drapacza chmur. Wiosną 1939 r. ogrodzono teren na Polach Mokotowskich w Warszawie i rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. To wtedy pojawiły się głosy, że nad świątynią pod wezwaniem Opatrzności Bożej wisi fatum.
W latach 70. XX wieku zbudowano surogat Świątyni Opatrzności Bożej - na warszawskiej Ochocie. W 1972 r. kamień węgielny z grobu św. Piotra w Rzymie wmurował kardynał Stefan Wyszyński. Kościół poświęcono w 1979 r., a prymas Wyszyński uznał go za wypełnienie projektu wotum. Kilka lat temu niespodziewanie do tej idei powrócił prymas Józef Glemp.

Pogański kurhan
Pierwszy pomysł kardynała Glempa wcale nie dotyczył Świątyni Opatrzności Bożej. Prymas uznał, że warszawska katedra św. Jana jest zbyt skromna i zaproponował budowę nowej. Twierdził, że wprawdzie wydarzenia historyczne wymusiły to, iż Warszawa ma najskromniejszą katedrę spośród europejskich stolic. Kardynał Józef Glemp zaproponował, by na nową katedrę przeznaczyć kościół św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Miał on zostać rozbudowany i to w gigantycznej skali. Pomysł ten spotkał się jednak z tak zdecydowaną krytyką, że prymas już do niego nie wracał. W grudniu 1997 r. kardynał Glemp zaskoczył wszystkich ideą budowy Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich.
Projekt profesora Marka Budzyńskiego, który wygrał konkurs, został przyjęty entuzjastycznie przez architektów. Skrytykowali go jednak duchowni. "Trudno przekonać ludzi, że to naprawdę świątynia. Przecież usypisko ziemne kojarzy się z kurhanem. Ten projekt to pogański grobowiec " - argumentował ksiądz Andrzej Luft, archidiecezjalny konserwator zabytków. Krytycy projektu Budzyńskiego z zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej w ekspertyzach odwoływali się do dziwnych argumentów: "Jest możliwe zasiedlanie się rozmaitych zwierząt (np. myszy, nornice, krety, zające). Niektóre z nich mogą w warstwie glebowej drążyć nory i dostać się do izolacji termicznej, by w niej lokować gniazda, a nawet niszczyć izolację przeciwwilgociową". Ostatecznie zrezygnowano z Budzyńskiego i wybrano projekt Wojciecha Szymborskiego.

Wyciskarka do cytryn
Do pierwotnego projektu Szymborskiego na życzenie strony kościelnej dodano kopułę. W rezultacie przypomina on teraz do złudzenia pałac wzniesiony przez turkmeńskiego satrapę Saparmurada Nijazowa w Aszchabadzie. W środowisku architektów nazywa się budowlę "wielką wyciskarką do cytryn".
23 lutego 2003 r. rozpoczęto budowę, ale w listopadzie większość prac stanęła z braku pieniędzy. "Okres zimowy nie sprzyja rozpoczynaniu nowych etapów budowy. Wykonywane są prace porządkowe oraz zabezpieczenia budowli" - tłumaczono zatrzymanie inwestycji. Wiosną jednak budowa nie ruszyła, bo trwały "intensywne prace projektowe", "prace porządkowe na terenie budowy" - wyjaśniano oficjalnie.

Skąpi wierni
Teresa Nitkiewicz z zarządu fundacji wznoszącej świątynię jest zaskoczona, że wierni nie kwapią się z datkami na nową świątynię. Przecież gdyby każdy dorosły Polak dał tylko złotówkę, byłoby 20 mln zł potrzebnych do kontynuowania budowy. Czym tłumaczyć powściągliwość rodaków? Choćby błędami popełnionymi przy planowaniu świątyni, o których otwarcie mówi wielu księży. Zwracają uwagę na brak planu finansowego i budowanie na zasadach z czasów PRL: "Zacznijmy, Pan Bóg pobłogosławi, a pieniądze wierni dadzą". Problemem jest to, że ofiarność wiernych wyczerpały dwie inne wielkie inwestycje kościelne, czyli Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach i bazylika w Licheniu. Łagiewniki i Licheń były sukcesem, bo te miejsca miały aurę autentycznego, oddolnego kultu, a wypadku Lichenia - cudów. Tego elementu brakuje przy wznoszeniu Świątyni Opatrzności Bożej.
Niewielkie okazało się zainteresowanie projektem wśród polskich biznesmenów. Inwestor zwrócił się o pomoc do tysiąca największych firm w Polsce, ale pozytywnie odpowiedziało zaledwie 37. W ten sposób zebrano 470 tys. zł. Także składka, a tak naprawdę podatek, jaki płacą rozmaite instytucje mające w nazwie określenie "katolicki", to kropla w morzu potrzeb, które pierwotnie szacowano na 110 mln zł. Komercyjne inwestycje w biurowce w Warszawie - Roma Office Center i Centrum Jasna - zanim zaczną "pracować" na Świątynię Opatrzności Bożej, muszą zapracować na siebie.
Nie udało się też uzyskać dużego kredytu: zabezpieczenia, jakie oferowała archidiecezja (nieruchomości w Konstancinie), banki uznały za niewystarczające.

Opatrzność nad świątynią opatrzności
Hierarchowie głośno tego nie mówią, ale są wyraźnie rozżaleni brakiem pomocy ze strony państwa. Tłumaczą, że przecież ustawę w sprawie Świątyni Opatrzności Bożej przyjął Sejm Wielki, więc rząd niepodległej Rzeczypospolitej powinien się czuć zobowiązany do wspierania projektu prymasa Glempa. Stosowną uchwałę przyjęli nawet parlamentarzyści już w III Rzeczypospolitej, ale na tym się skończyło. Pomysłodawcom budowy Świątyni Opatrzności Bożej nie pozostaje chyba nic innego niż liczyć właśnie na opatrzność.
Old July 24th, 2004, 07:52 AM   #19
intervention
planning inaction

Likes (Received): 168

Bleh!
intervention no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2004, 11:15 PM   #20
Fallout
( ͡° ͜ʖ ͡°)ლ(ಠ益ಠლ)

Fallout's Avatar

Likes (Received): 518

Quote:
Pierwszy pomysł kardynała Glempa wcale nie dotyczył Świątyni Opatrzności Bożej. Prymas uznał, że warszawska katedra św. Jana jest zbyt skromna i zaproponował budowę nowej. Twierdził, że wprawdzie wydarzenia historyczne wymusiły to, iż Warszawa ma najskromniejszą katedrę spośród europejskich stolic. Kardynał Józef Glemp zaproponował, by na nową katedrę przeznaczyć kościół św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Miał on zostać rozbudowany i to w gigantycznej skali. Pomysł ten spotkał się jednak z tak zdecydowaną krytyką, że prymas już do niego nie wracał.
Tego nie rozumiem. Jezeli ma się już budować jakąś dużą świątynię to chyba należało właśnie zacząć od nowej katedry gdzieś blisko centrum miasta bo ta która jest rzeczywiscie wygląda słabo jak na główny kościół stolicy tak katolickiego kraju. Możnaby ją zresztą ochrziż Katedrą Opatrznosci Bożej i tak byłyby dwie pieczenie na 1 ogniu. To co się buduje w Wilanowie jest za daleko od centrum miasta i rzeczywiscie nie wygląda porywająco. Moze Opatrzność czeka ze wsparciem na lepszy projekt

― Voltaire
Fallout no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
architektura sakralna, kościoły

Thread Tools

Posting Rules