search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Фотографија > Старе слике и разгледнице

Старе слике и разгледнице Старе слике и разгледнице / Old photos and postcards

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 231 votes, 5.00 average.
Old February 5th, 2017, 01:17 PM   #4621
rmilos
Registered User

Likes (Received): 1

Pozdrav svim ucesnicima ove diskusije! Da li neko zna gde je danasnja lokacija sa ove slike nastale 1915. godine u Nisu. Hvala

Bastovan liked this post
rmilos no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 6th, 2017, 03:26 AM   #4622
VuArt
VuArt

VuArt's Avatar

Likes (Received): 3

Asocirala me zgrada u pozadini na https://www.google.rs/imgres?imgurl=...:&vet=1&w=1170 biblioteku ali nije, ova je manja...
Old February 7th, 2017, 12:38 AM   #4623
VuArt
VuArt

VuArt's Avatar

A šta bi ovo moglo biti danas?
https://images-02.delcampe-static.ne...45/706_001.jpg
Old February 7th, 2017, 06:15 PM   #4624
tramvaj Niš
Registered User

tramvaj Niš's Avatar

Likes (Received): 4

Postoji knjiga “Automobilizam i motociklizam u Nišu“ koju je napisao prof. dr Miladin Ilić – Majstor (1928. – 2000.). Nadam se da se može naći u Narodnoj ili Univerzitetskoj biblioteci.
Knjigu je štampala Prosveta – Niš 1997. godine.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Last edited by tramvaj Niš; February 7th, 2017 at 08:17 PM.
tramvaj Niš no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2017, 01:33 AM   #4625
VuArt
VuArt

VuArt's Avatar

Quote:
Originally Posted by tramvaj Niš View Post
Postoji knjiga “Automobilizam i motociklizam u Nišu“ koju je napisao prof. dr Miladin Ilić – Majstor (1928. – 2000.). Nadam se da se može naći u Narodnoj ili Univerzitetskoj biblioteci.
Knjigu je štampala Prosveta – Niš 1997. godine.

Znam za nju, na žalost autor više nije živ, a knjiga ima više podataka nego slika, moj moto je da prikupim sve što se može, a nema u ovoj knjizi...
Old February 9th, 2017, 01:39 PM   #4626
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Likes (Received): 1894

Quote:
Originally Posted by VuArt View Post
E, ovo je već prepoznatljivo, za razliku od one, prve fotografije na stranici, koja mi već danima "ne da mira".

Ona velika zgrada u pozadini je stari hirurški paviljon ( u sklopu) Vojne bolnice, postoji i danas ali je zaklonjen sa ulice. Bliži objekat se najverovatnije nalazio iza (današnjeg) Pasterovog zavoda, onaj objekat koji se levo razaznaje bi trebao biti baš on. Fotografija je verovatno nastala sa nekog prozora zgrade Gradske bolnice, koja je tada već postojala, to je danas ona žuta zgrada koja je u par navrata dograđivana, poslednji put skoro, kada joj je dodat onaj novi hirurški paviljon za kardiovaskularne operacije. Postoji stara fotografija na kojima se vidi ta zgrada, imala je finu ornamentisanu fasadu, verovatno je to bila i prva velika bolnička zgrada u tom (današnjem) kompleksu.

Zanimljivo je što se ovde vidi kako na tom potezu, odatle prema Banji, tada još uvek nije bilo ničega, bašte, njive, kukuruzi ...

Pozadi, iza Vojne bolnice, razaznaje se i jedan dimnjak ciglane, znači, već je tada postojala na tom prostoru.

medijanac liked this post
Trajkovic no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2017, 09:57 AM   #4627
zatra
Registered User

[QUOTE=VuArt;138196642]A šta bi ovo moglo biti danas?

trajkoviću s obzirom na natpis na dnu fotografije mislim da grešiš jeste u pozadini zgrada hiruškog paviljona vojne bolnice, ali je u prvom planu mislim kasarna apelovac odnosno vojni magacini kod današnje pivare
zatra no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2017, 01:08 PM   #4628
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Misliš na sitnija slova? Prevedi mi, nerazgovetno mi je da bih pokušao da prevedem, a nemački ne razumem da bih mogao da pretpostavim.

Međutim, da analiziramo (), stvarno sam sumnjičav da je baš tu i tada postojao taj magacin, ali, to sada nije toliko relevantno. Ono što bi se moglo uzeti u obzir su ipak vizuelna zapažanja. Nije li, sve što vidimo na fotografiji sa desne strane, suviše ravno ako bi smo uporedili konfiguraciju terena gledavši sa pozicije današnje pivare od ulice Dušana Popovića pa u desno, gde strmina počinje skoro već odmah i već nakon pedesetak metara je sve veća i očiglednija?

Posmatrano od (uzvišenja kod ) Pivare, zgrada stare vojne bolnice bi se videla tako da bi zauzimala još veći ugao u odnosu na mesto kadriranja, gledajući od Pasterovog zavoda postoji takođe određeni ugao, vrlo sličan ovom koji vidimo na fotografiji.

Nisam siguran da bi i sam kadar, usmeren u tom pravcu, gledano od Pivare, mogao da ima ovakav obuhvat, da se u tolikoj meri vidi Delijski vis, u pozadini Sokolov kamen, više bi išao u levo, Delijski vis bi bio tek na desnom obodu tog kadra? Ciglana bi bila zaklonjenija strminom koja bi se već pojavila sa desne strane?

Da li bi satelitska mapa mogla da malo pomogne?

http://24timezones.com/onlinemap/serbia_nis.php

Šta mislite?
Old February 10th, 2017, 11:56 PM   #4629
zatra
Registered User

ma znam za ovu fotografiju davno , vojna bolnica definitivno u pozadini ali za ove zgrade u prvom planu bio sam siguran da je apelovac međutim...
zatra no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2017, 01:35 AM   #4630
VuArt
VuArt

VuArt's Avatar

A ova kuća da li neko zna čija je bila pre rata i iz kog perioda potiče?

http://prntscr.com/e76pqw
Old February 16th, 2017, 11:48 PM   #4631
VuArt
VuArt

VuArt's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bastovan View Post
Za vreme okupacije 1941.-1942. godine (VIII deo)

A sada prava "poslastica". Pitanje za sve dobre poznavaoce starog Niša glasi: Koji deo starog Niša je prikazan na ovom panoramskom snimku? Ukoliko nema tačnih odgovora, rešenje objavljujem sutra.

Ne mogu da ukapiram iako vidim položaj saborne crkve, ove zgradice na ćošku u prvom planu koji je to danas deo grada?
Old February 17th, 2017, 12:35 AM   #4632
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Evo kako taj ugao izgleda danas:

https://www.google.rs/maps/@43.31876...2!8i6656?hl=en

Fotografiju slikao verovatno neki švabo sa nekog prozora na uglu komande preko puta.
Old February 17th, 2017, 03:16 AM   #4633
sallae2
Registered User

Likes (Received): 835

Quote:
Originally Posted by Trajkovic View Post

Fotografiju slikao verovatno neki švabo sa nekog prozora na uglu komande preko puta.

Trajkovic liked this post
sallae2 está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 22nd, 2017, 02:28 AM   #4634
VuArt
VuArt

VuArt's Avatar

Quote:
Originally Posted by Trajkovic View Post

Evo kako taj ugao izgleda danas:

https://www.google.rs/maps/@43.31876...2!8i6656?hl=en

Zahvaljujem na dešifrovanju lokacije

A da li postoje neke slike na kojima se vidi i saobraćaj pre 1945 u Nišu?
Old February 22nd, 2017, 02:34 AM   #4635
VuArt
VuArt

VuArt's Avatar

U ovoj zgradi je pre koliko sam čuo bila radionica, a pitam se čija je kuća bila a naročito garaža, tj ko je vlasnik iz vremena kada je sazidana?
[/QUOTE]
Old February 23rd, 2017, 10:02 AM   #4636
DaVe1234
Registered User

Likes (Received): 0

Treba mi pomoć. Tražim ljude koji bi hteli da učestvuju u projektu razmene razglednica sa ljudima iz jednog ruskog grada. Ako ima zainteresovanih, za više informacija neka mi se jave u inbox.

Hvala unapred.
DaVe1234 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
ниш, niš

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules