daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj

Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj Economy, Transportation, Energy, and Commerce

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 147 votes, 4.97 average.
Old September 15th, 2014, 08:22 PM   #6021
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Uncle Tom's Cabin's Avatar

Likes (Received): 451

ČUVARI JADRANA
Kontraadmiral Robert Hranj: NATO nema dovoljno brodova, dat ćemo im jednoga

Dan Hrvatske ratne mornarice koji se obilježava svake godine 18. rujna, ove će godine biti svečano proslavljen u Splitu. Pomorska sila u Hrvata nalazi se pred razdobljem uvođenja novih vrsta brodova u flotu, slijedi obnova raketnih, protubrodskih sposobnosti i, konačno, početak izgradnje prvog od pet ophodnih brodova po nacrtima hrvatske pameti i na hrvatskom navozu.

Najveću pozornost vojnih analitičara i šire javnosti privukla je vijest o nabavi dvaju modernih njemačkih minolovaca klase “kulmbach“ i remontu protubrodskih raketa RBS-15. Novi tehnički razvoj HRM-a raduje i njezina zapovjednika, kontraadmirala Roberta Hranja.
Teroristički udari

- Prvi brod trebao bi doći u flotu tijekom 2016. godine, a drugi 2017., a možda i prije, ovisno o pregovorima na političkoj razini. Suvremeni minolovci trebaju nam prvenstveno zbog nacionalne sigurnosti na moru. Moramo jamčiti siguran pristup hrvatskim lukama i sigurnu plovidbu našim dijelom Jadrana. Periodično moramo obavljati preglede prilaza lukama iz niza razloga, među njima i zbog sprječavanja mogućih terorističkih napada.

Nadalje, lovci mina s podvodnim daljinski upravljanim ronilicama važni su nam i zbog zaostalih eksplozivnih sredstava iz prohujalih ratova; I. i II svjetskog rata, kao i vremena NATO kampanje na Kosovu kada su ubojna sredstva s borbenih zrakoplova odbacivana u dubine Jadrana.

S njemačkim minolovcima moći ćemo konačno zaploviti i izvan Jadrana?
- Apsolutno. Oni su dužine 55 metara i mogu biti dobri ophodni brodovi. Naša je vizija da kad potpuno ovladamo tim brodovima i opremom za protuminsko djelovanje, povremeno ponudimo jedan brod tzv. Stalnoj skupini NATO protuminskih brodova. Poznato je da NATO sve češće ima problema u angažiranju dovoljnog broja brodova za takvu namjenu. Bila bi to svojevrsna kombinacija vojne diplomacije i zajedničkog sudjelovanja u čišćenju pomorskih putova.

Kada možemo očekivati polaganje kobilice za prvi brod iz serije ophodnih brodova?
- Iskreno, nadao sam se da će to već biti obavljeno. Međutim, natječajna procedura se otegla. Ipak, očekujem da će ugovor biti potpisan do kraja godine, a kobilica prvog broda postavljena do polovice sljedeće godine. Izgradnja svih pet ophodnih brodova bit će izuzetan doprinos razvoju mornarice, a nakon toga valja razmisliti što s nabavom većeg ratnog broda.

Naime, u pripremama za donošenje novog dugoročnog plana razvoja oružanih snaga ostala je ideja izgradnje ili kupnje izvanobalnog ophodnog broda nakon 2020. Treba nam brod za višednevno krstarenje i za teška stanja mora, preko 50 metara dužine i minimalno 1000 tona deplasmana. Koja bi to bila vrsta broda, ovisi o vrstama zadaća koje će izvršavati. Mi mornari voljeli bismo da ima protupodmorničke, protubrodske i protuzrakoplovne sposobnosti. Naime, brod bez vlastite PZO zaštite na moru je danas samo laka meta.
Švedske rakete

Što se to dogodilo da se odjednom, praktično iz vedra neba, donijela odluka o remontu raketa RBS-15 koje su bile gotovo pa odbačene u staro željezo?
- Smatram da je odluka apsolutno ispravna. Bez protubrodskih raketa ne možemo ni govoriti o postojanju ratne mornarice. S partnerima iz Hrvatske i Švedske produžit ćemo život tih raketa do trenutka nabave novih raketa. Švedski stručnjaci pregledali su rakete i zaključili da su u odličnom stanju. One se, naime, više od 20 godina čuvaju u vrlo kontroliranim uvjetima. Postoje pojedini sklopovi rekete koji se istekom vremena moraju zamijeniti.

Ograničeni remont obavit će se u Hrvatskoj. Odmah nakon obavljenog remonta, idemo na testna lansiranja, a nakon toga i na redovne vojne vježbe gdje ćemo obučavati naše posade i brodovlje i gađati mete. Rakete RBS-15 važan su dio politike odvraćanja potencijalnih ugroza.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...7/Default.aspx

Najveću pozornost vojnih analitičara i šire javnosti privukla je vijest o nabavi dvaju modernih njemačkih minolovaca klase “kulmbach“ i remontu protubrodskih raketa RBS-15. Novi tehnički razvoj HRM-a raduje i njezina zapovjednika, kontraadmirala Roberta Hranja.

- Smatram da je odluka apsolutno ispravna. Bez protubrodskih raketa ne možemo ni govoriti o postojanju ratne mornarice. S partnerima iz Hrvatske i Švedske produžit ćemo život tih raketa do trenutka nabave novih raketa. Švedski stručnjaci pregledali su rakete i zaključili da su u odličnom stanju. One se, naime, više od 20 godina čuvaju u vrlo kontroliranim uvjetima. Postoje pojedini sklopovi rekete koji se istekom vremena moraju zamijeniti.

Ograničeni remont obavit će se u Hrvatskoj. Odmah nakon obavljenog remonta, idemo na testna lansiranja, a nakon toga i na redovne vojne vježbe gdje ćemo obučavati naše posade i brodovlje i gađati mete. Rakete RBS-15 važan su dio politike odvraćanja potencijalnih ugroza.

Jedva čekamo ta lansiranja RBS-15 opet gledati i guštati u tome

Ballota, vozilo liked this post
Uncle Tom's Cabin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old September 15th, 2014, 11:59 PM   #6022
Korisnik17229
Registered User

Korisnik17229's Avatar

Likes (Received): 410

Recite mi, molim vas, sta je to ograničeni remont?
Korisnik17229 no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2014, 01:14 PM   #6023
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Quote:
Originally Posted by Korisnik17229 View Post
Recite mi, molim vas, sta je to ograničeni remont?

Napravit će se remont na nekoliko raketa da se vidi da li je bio uspješan remont i modernizacija jer se ide na rbs 15 mk 2 nakon toga se ide na lansiranje to će biti ogranićeni remont na nekoliko komada za probno lansiranje da se vidi da li je sve napravljeno u savršenom redu.
Old September 16th, 2014, 04:50 PM   #6024
Korisnik17229
Registered User

Korisnik17229's Avatar

Quote:
Originally Posted by Uncle Tom's Cabin View Post
Napravit će se remont na nekoliko raketa da se vidi da li je bio uspješan remont i modernizacija jer se ide na rbs 15 mk 2 nakon toga se ide na lansiranje to će biti ogranićeni remont na nekoliko komada za probno lansiranje da se vidi da li je sve napravljeno u savršenom redu.
Aha. Sad mi je jasno. Mislio sam na nesto drugo.

Da li ce HV izvrsiti proveru ispravnosti obalnog lansera MOL na tatrinoj sasiji?

Sa druge strane nije mi jasno kako sistem za proveru ispravnosti raketa daje pozitivan signal za oko 30 projektila kad na njima nije nista radjeno 20 godina od isteka prvog resursa i probijanja termina za prvi remont?
Old September 16th, 2014, 05:26 PM   #6025
Rocky031
Lega s Juga 2

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 6468

Danas,na obljetnicu oslobođenja osječkih vojarni,postavljena je spomen ploča na zgradu bivše vojarne u Osijeku

Old September 17th, 2014, 12:23 AM   #6026
oakwood....
Registered User

oakwood....'s Avatar

Likes (Received): 3160

"Udar 2014"

15.09.2014. započela vojna vježba "Udar 2014" na poligonu Eugen Kvaternik kod Slunja i trajat će do 22.09.2014.

http://obris.org/hrvatska/poceo-udar-2014/

Uncle Tom's Cabin, djole13 liked this post
oakwood.... no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2014, 01:17 PM   #6027
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Quote:
Originally Posted by Korisnik17229 View Post
Aha. Sad mi je jasno. Mislio sam na nesto drugo.

Da li ce HV izvrsiti proveru ispravnosti obalnog lansera MOL na tatrinoj sasiji?

Sa druge strane nije mi jasno kako sistem za proveru ispravnosti raketa daje pozitivan signal za oko 30 projektila kad na njima nije nista radjeno 20 godina od isteka prvog resursa i probijanja termina za prvi remont?
U planu je da se izvede lansiranje sa MOL-a, ovako je rađeno bilo neko održavanje na njima koliko su bili dopustili resursi to je radila ekipa iz baze žrnovnice a druga remont raketa je bija triba do sada napravljen 4 puta ali nikad se nije išlo u potpunu realizaciju a remont ovih raketa je svakih 6 ili 10 godina onda se otvaraju i minjaju brtve,bojeva glava itd,rakete kad su bile stavljanje na ispitivać ispranosti su pokazivale 40 ili 50 posto da su ispravne što se tiće elektornike a ne ostalih sustava rakete ali šved stručnjaci su rekli da su rakete u odličnom stanju a to sve pohvale ljudima iz raketene baze žrnovnica koji su ih pazili i ćuvali u posebnim prostorijama gdje vlada potpuna hermetička izolacija i zaštita rbs 15 raketa.
Old September 17th, 2014, 01:33 PM   #6028
Korisnik17229
Registered User

Korisnik17229's Avatar

Znam kako izgleda baza Žrnovnici. Podzemni objekat izgrađen samo za čuvanje raketa. Drugi deo baze gde je bio komandni centar je uništen 1991.

MOL koliko ja znam nikada nije ispalio projektil RBS-15 do sada. Jedino su RTOP 11 i 21 to uradili pa me zato interesuje.

Verovatno da se rakete mogu dovesti u operativno stanje, ali će to dosta da košta pošto, kako si i sam rekao, niko nije vršio remont do sada.
Old September 17th, 2014, 03:53 PM   #6029
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Stigao posljednji remontirani MiG-21 UM dvosjed iz Ukrajine

Jučer je u zrakoplovnu bazu na Plesu stigao i posljednji remontirani MiG-21 UM dvosjed iz Ukrajine. U iduća dva mjeseca očekuje se dolazak sa remonta još dva posljednja aviona MiG-21 BIS. Danas se nastavljaju letovi nakon obavljenih radova.

http://www.defender.hr/republika-hrv...z-ukrajine.php

juricaperesin liked this post

Last edited by Uncle Tom's Cabin; September 17th, 2014 at 04:13 PM.
Old September 17th, 2014, 04:20 PM   #6030
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Tečaj hrvatskih, čeških i mađarskih zrakoplovnih timova u Zemuniku

U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO-a u vojarni Zemunik, danas, u ponedjeljak, 15. rujna 2014., započeo je osmi tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (8. AAT PTC - Air Advisory Team Pre-deployment Training Course).

Prvi dio tečaja održan je u Ostravi u Češkoj Republici, gdje su posade završile obuku na simulatoru helikoptera Mi-171, a letačka obuka u Zemuniku provodit će se na hrvatskim helikopterima Mi-8 MTV, te češkom helikopteru Mi-24. Tijekom obuke provest će se i bojno gađanje bočnih strijelaca iz helikoptera na helikopterskom strelištu Crvena zemlja kod Knina.

Tečajem zapovijeda hrvatski pilot bojnik Andreas Duvnjak, dok je koordinator aktivnosti bojnik Boris Panić.

Dosadašnji tečajevi bili su prethodnica za obuku pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva, a ovaj je tečaj ima funkciju zadržavanja razvijenih sposobnosti zemalja sudionica ovog projekta.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a, te je prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO-ove inicijative „Pametna obrana“ ("Smart Defense").

Svetoslav Suronja, oakwood.... liked this post

Last edited by Uncle Tom's Cabin; September 17th, 2014 at 04:29 PM.
Old Yesterday, 01:10 PM   #6031
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Ministar posjetio polaznike Temeljne časničke izobrazbe

Polaznike 14. naraštaja temeljne časničke izobrazbe (TČI), koji se od 31. kolovoza 2014. nalaze na vojnom vježbalištu Gakovo danas su, u srijedu, 17. rujna 2014., posjetili ministar obrane Ante Kotromanović, načelnik Glavnog stožera OSRH, general zbora Drago Lovrić, zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta, general pukovnik Slavko Barić i zapovjednik Zapovjedništva za potporu, general bojnik Drago Matanović.

Radi se o radnom posjetu u kojem su posjetili i vojno vježbaliste Gakovo, a predstavljeni su im elementi prve faze tečaja TČI. Kroz tečaj polaznici usvajaju znanja potrebna za razvoj vođa. Planirano trajanje ovog dijela tečaja je četiri tjedna, a polaznici usvajaju vještine koje su im potrebne kako bi tijekom buduće vojne karijere mogli preuzeti odgovornosti vođe skupine, zapovjednika desetine i prvog dočasnika desetine.

Obraćajući se pripadnicima 14. naraštaja TČI te čestitajući njima i instruktorima na dotadašnjem trudu, ministar Kotromanović je rekao kako su oni odabrali vojnu karijeru koja je često teška, ali je istovremeno i izazovna. „Pred vama je budućnost i ako ste odlučili razvijati se kroz Oružane snage, onda to učinite na najbolji mogući način: trudite se, dajte sve od sebe, ne žalu posjetili ite znoj. Obuka i dril, jedino tako se u ovom što ste odabrali može uspjeti.“

Načelnik GS OSRH, general zbora Drago Lovrić također je istaknuo svoje zadovoljstvo: „Ponosan sam što mogu danas biti s vama i izuzetno sam zadovoljan onim što ste nam danas pokazali, jer iza toga stoji vrijedan, profesionalan i kvalitetan rad, i vaših instruktora, i vas. Vi ste budući vođe, budući zapovjednici hrvatske vojske, a ova obuka vas uči kako ćete biti najbolji i onda kada je najteže“.

General pukovnik Slavko Barić je naglasio kako je zajednička zadaća i cilj stalni rad na podizanju razine obučavanja, osposobljavanja te kako će se i dalje u tom smjeru nastaviti ulagati.

Ovaj, 14. naraštaj TČI broji 69 polaznika među kojima je 12 žena, te tri pilota.

Old Yesterday, 08:41 PM   #6032
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Sretan 23 rođendan hrvatska ratna mornarico

Old Yesterday, 08:41 PM   #6033
Uncle Tom's Cabin
Registered User