daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > Fun Forums > About the forums > Archive

Archive For threads worth keepingGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


 

 
Thread Tools Search this Thread
Old March 8th, 2006, 07:49 AM   #1
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Tirana - Projects & Construction Updates 3

Latest projects and news from Tirana


Last edited by Gėshtenja; May 10th, 2006 at 02:49 AM.
Gėshtenja no está en línea  

Sponsored Links
Old March 8th, 2006, 07:52 AM   #2
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Soon to start construction 3rd tower in city center located in "Deshmoret e 4 Shkurtit" street, work of italian firm Archea Asocciati.

Gėshtenja no está en línea  
Old March 8th, 2006, 08:02 AM   #3
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Under construction for many months now is a danish projekt for city center (opossite Opera Theater)

Gėshtenja no está en línea  
Old March 8th, 2006, 09:28 AM   #4
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Rrugėt, arsimi, transporti dhe shėrbimet sociale, prioritete kryesore nė investimet e bashkisė gjatė kėtij viti

Investim nė infrastrukturėn rrugore, nė arsimin parauniversitar, transport dhe shėrbime sociale. Kėto janė prioritetet e Bashkisė sė Tiranės pėr kėtė vit, mbi bazėn e tė cilave ėshtė bėrė edhe ndarja e buxhetit prej 6,47 miliardė lekėsh. Ndarje qė ka ardhur edhe pas anketimeve tė vetė kryeqytetasve nė kuadrin e transparencės sė bashkisė, qė realizohet prej disa vitesh. Sipas tė dhėnave zyrtare, buxheti operacional ėshtė 3,7 miliardė, 1,37 miliardė prej tė cilave janė pjesė e buxhetit tė shtetit. Ndėrsa buxheti pėr investime ėshtė 2,77 miliardė, 0,05 miliardė e tyre nga buxheti i shtetit.
Infrastruktura rrugore
Tė para edhe nė interesin e vetė tiranasve, rrugėt do tė trajtohen me pėrparėsi nga buxheti i bashkisė pėr vitin 2006. “Do asfaltohen rreth 100 mijė m2 trup rruge dhe shtrohen rreth 11 mijė m2 trotuare ose shprehur nė pėrqindje 9% e tė gjithė sipėrfaqes sė rrjetit rrugor, ose 36% e atij tė parikonstruktuar deri tani”, - thuhet nė detajimin e projektbuxhetit, diskutuar dje me komisionet qytetare. Ndėrkaq, pėr mirėmbajtjen e rrugėve do tė ketė 10% mė shumė fonde, krahasuar me njė vit mė parė, e po kaq edhe pėr mirėmbajtjen e sipėrfaqeve tė gjelbra dhe ndriēimin rrugor. “Synohet mbjellja e 1 000 pemėve nė qytet, vazhdimi i ndėrtimit tė parkut qendror tė Tiranės nė fazėn e parė edhe rivitalizimi i disa lulishteve nė Tiranė”, - theksohet mė tej, sa i pėrket gjelbėrimit, njė tjetėr prioritet i bashkisė edhe gjatė kėtij viti. Sipas projekteve, do shtohen rreth 20 mijė m2 gjelbėrim, 3 884 drurė dekorativė dhe 10 085 copė shkurre dekorative.
mike-punė dhe shėrbime nė komunitet. “Do tė vazhdohen tė gjitha projektet tė filluara dhe do tė ngrihen qendra vullnetare pėr tė rinjtė”, - u theksua gjatė takimit, ku u shtua se projekti pėr fėmijėt e rrugės do tė shtrihet edhe mė tej. Pėrfitues do tė jenė edhe gratė, fėmijėt, personat me aftėsi tė kufizuar e natyrisht tė moshuarit. Sipas projekteve tė hartuara, pėr kėto kategori do tė ngrihen 3 qendra komunitare me financimin e Bankės Botėrore.
Gėshtenja no está en línea  
Old March 8th, 2006, 10:11 AM   #5
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Pritet se shpejti rifillimi i punimeve ne rikonstruksionin e bulevardit kryesor

Gėshtenja no está en línea  
Old March 8th, 2006, 10:14 AM   #6
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Nderkohe qe parku eshte ne rikonstruktim te plote

Gėshtenja no está en línea  
Old March 8th, 2006, 10:17 AM   #7
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Nje projekt i perfunduar eshte Qendra Tregtare Univers e cila gjendet pak kilometra larg qytetit.
Projekti u studiua nga nje studio austriake.

Gėshtenja no está en línea  
Old March 9th, 2006, 04:51 AM   #8
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Rinis puna nė Bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”, trotuarėt shtrohen me gurė dekorativė


Me shtrimin me gurė dekorative tė trotuarėve, rinisi puna pėr rikonstruksionin e Bulevardit “Dėshmorėt e Kombit”, punimet nė tė cilin ishin bllokuar prej disa kohėsh nga Policia Ndėrtimore. Me qėllim ruajtjen e vlerave tė tij historike e tė tė trashėgimisė kulturore, trotuarėt po shtrohen nga njė grup specialistėsh tė specializuar nė punimet me gurė. Kryebashkiaku Edi Rama qė ishte i pranishėm nė rifillimin e kėtyre punimeve, u shpreh mes tė tjerash:

“Konform respektit pėr trashėgiminė kulturore dhe njėkohėsisht ambicies pėr tė risjellė nė qendėr tė Tiranės njė bulevard tė shkėlqyer dhe siē e shihni me njė skuadėr specialistėsh emigrantė nė Itali, qė punojnė nė kėto punė tė specializuara, ne kemi filluar tė vendosim gur mė gur mozaikun e trotuarit tė bulevardit, gjė qė sigurisht do tė ishim duke e pėrfunduar nė rast se bulevardi nuk do tė ishte bllokuar. Lulėkuqeve qė varen mbi nėnkalime e mbikalime tė Tiranės dėshiroj t’u them se ne mund t’u tregojmė dokumentat e bllokimit, ju lutem na tregoni dokumentat e zhbllokimit tė objekteve.

Unė jam kėtu pėr t’ju treguar se Bashkia e Tiranės ėshtė nė krye tė detyrės dhe pėr t’ju treguar qė pavarėsisht tė gjitha bllokimeve dhe pengimeve ne do t’i mbajmė tė gjitha premtimet dhe do tė japim provėn se insitucioni ynė ėshtė i gatshėm tė pėrballojė ēdo lloj pengese. Njėkohėsisht dua tė theksoj se mėnyra se si po shtrojmė kėtė bulevard, me kėtė kujdes dhe me formė artizanale, tregon se sa respekt kemi pėr trashėgiminė kulturore dhe se sa ambicie kemi pėr tė nesėrmen e k%E. Sipas planit rteve.

Vlera e plotė e objektit ėshtė 172 000 000 lekė.

Burimi i financimit janė tė ardhurat e Bashkisė.

Firma zbatuese “Euroteorema”

Gjatėsia e rrugės qė trajtohet nė kėtė objekt ėshtė 816 ml.

Rruga qė do tė rikonstruktohet do tė ruaj gjerėsinė ekzistuese prej 26.5 m.

Rikonstruksioni i rrugės do tė realizohet me dy vija kaluese tė kundėrta tė trafikut, secila me tre kalime, tė cilat ndahen ndėrmjet tyre me njė ishull 6.5 m tė gjerė, me gjelbėrim tė ulėt, i kufizuar me parapet betoni.

Materialet kryesore ndėrtimore tė rrugės do tė jenė shtresė granili 4 cm dhe shtresė me pllaka betoni 6 cm (mbi shtresėn ekzistuese).

Gjerėsia e trotuarėve nė tė dy anėt e bulevardit ėshtė 7.25 m.
08.03.2006


Last edited by Gėshtenja; March 9th, 2006 at 05:02 AM.
Gėshtenja no está en línea  
Old March 9th, 2006, 06:44 AM   #9
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Ne ndertim projekt i nje studioje belge

Gėshtenja no está en línea  
Old March 9th, 2006, 06:45 AM   #10
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Projekt i nje ndertese mbi 20 kate ne Tirane

Gėshtenja no está en línea  
Old March 9th, 2006, 07:17 AM   #11
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

1 million inhabitants have decided to stay in Tirana. Everything, administration, commerce, citizenship, makes necessary the development of a big metropolis. Thus, the city has to change, to subdue the presence of a population that enlarges day by day with the joys, harshness and the inexhaustable capacities to survive.

From two years, a group of architects and city planners of the Department of Urban Planning of the Municipality of Tirana are working to compile the regulatory Plan of Tirana. It is thought that this will be a work that could last 3-5 years, where human nature will design maps for the displacement and development toward suburbs, mainly toward north. “It is only a stain as they express– a stain that each day demands to swallow up informations, written studies, classifications, analyses, zoning etc. For the specialists that work for the Regulatory Plan of Tirana (after four such ones, that exist meantime) it seems that to give life to this “Monster“, you should think in an artistic manner and in the same time try not to lose relations with reality.

The aim of this process is to define a system of regulation of planning, which for the moment is based on the Law of City Planning (1998) and the Regulatory Plan of Tirana, compiled in 1989 and which it is still in power.

The new Regulation Plan aims to change Tirana from a city dispersed with inhabitated areas that have been created in a casual manner toward a compact city. Thus, it is thought that the metropolis should be such in the next 20 years, after the compilation of the Regulatory Plan. By then, even the noise and the breathless dust of Tirana should have disappeared.

The stimulation of businesses is the new centres. The suburbs are those points, where "heat" will take important stimulating traits. In this context it is thought that the boulevard "Dėshmorėt e Kombit“ should be prolonged once more up to the river of Tirana. Meanwhile, in this area it will be stressed on the constructions of business` buildings.

New Parks, Two big parks will be added to the capital, the Park of Paskuqan and the Park of Farka. On the other side, a green strip will accompany all the river of Tirana, which (in similarity with Lana`s rehabilitated profile) will be prolonged up to the Elbasani street and be attacted to the city`s big ring (still inbuilt). Interesting will be the construction along Lana’s river, which according to the predictions will create green islands and water superfices in its road trip from Lana`s source (In Lanabregas) up to Berxullė, where it derives. According to city planners, Lana will be linked up with the highway to Rinas.

New transport lines. The regulatory plan includes the creation of two important transport lines that are thought to pass the boulevard "Dėshmorėt e Kombit" from the university and to the river of Tirana, where a big poly-functional centre will be constructed. The other line will pass in the whole Lana`s length in the two sides. According to the Regulatory Plan, for the first time these lines will use the transport of subways, which beside the fact that it is a necessity, will take off the boredom of the elders that seat on the doorsteps of the nearby areas working wool. But to judge its weird effects, the new regulatory plan of Tirana would be nothing, but a kind of racional and necessary "reportage" and all includings of what it is thought to change in Tirana.

History of regulatory plans so far

According to the Central Technical Construction Archive, the first designing documentation is a plan of Tirana that dates to 1917. In this plan, the city occupies a superficies of 305 hectares, where the inhabitation area occupies 98.2 per cent of the city’s superficies.

In this period, the population is 15000 inhabitants. The town develops historically around the cell that is the Bazaar. Inhabitation areas are in the north and east.

In 1918, there is the existing condition of the roads of Tirana. One of the important factors that gave a relatively fast burst to this inhabitated center were the carvanes that came from various terminals of the country and played a special role in the internal structure of the town and created the first skeleton of the road network. The inhabitation and economic area were linked to a series of roads and backstreets that composed the most characteristic phenomenon of the town. From this range of roads and backstreets, inter regional streets such as that of Durrės, Kavaja, Elbasani that crossed the centre came to the eye. (Bazaar).

The first regulatory plan is that of 1923 realized by the Austrians. This is not a geniune plan, but demands to direct the streets and the distorted backstreets of the town. The centre of the city is again the bazaar. The second regulatory plan is that of 1926, where for the first time the centre of the city and the N-S axis of the boulevard is controlled. This is more a revision of the Regulatory Plan of 1923 in direction of the road system.

The governement of King Zog gave a great importance to the city’s progress according to the urban regulatory plans. In this period we have some variants of the regulatory plans as well as their application.

The first plan of the period of King Zog is that of 1928. In this regulatory plan, the frame system of the road network especially in the area of “Tirana e re”(New Tirana) is clear. Here, it is framed the Boulevard axis with the administrative centre from the Bazaar up to the bank of the hills in the south at the Royal Palace. This regulatory plan of the period of King Zog belongs to 1929. Here, it is framed the whole boulevard axis from the stadium in the north up to south at the Royal Palace. Because of the dashing economic development and as an administrative center with a decree of king Zog there are defined the new limits of the city. The new limit composed a circle with its center Sulejman Pasha‘s square and a ray of 2.2 km. The regulatory plan of 1934, which does not detail only Tirana e Re, completely supports the Regulatory Plan of Tirana e Re of 1940 and has great changes from that of 1934, because the area of the co-central circles are demolished and there passes a part of the ring of the city. The most complete and well-studied plan was that of 1942. The works for this regulatory plan started in 1939 and finished in 1941. This regulatory plan is divided in some stages:

The existing condition;

The future of the city’s development;

The roads’ system;

The urban conditiones;

Range;

Traffic;

The city’s center; etc.

The regulatory plan of 1957 was compiled on the basis of the existing condition of the road system and of adding of its improvement. In 1957 there were 14.1 km of roads. This plan gave to the city an extention to the borders of today’s ring, while it foreseed the realization of 73.5 km of roads; the road system is radial-circle with two rings, an external ring and internal one.

The main arterias remained those of the plan of 1957. This plan intended to utilize the existing road system and suit it to the needs of the perspective growth of the city. In 1957 the city was thought to be raised in the borders of today’s ring, while in 1990 the predicted superficies was surpassed three times, but the road system remained behind and only the radial roads were elongated.

World experience, compiling flexible plans

The experts of the Municipality express that: “The regulatory plan in power is out of time and it is clear that this plan does not contain the great changes occurred for what regards the new developments in constructions and changes in the destination of using land in the city of Tirana”. On the other side, compilation of the Regulatory plan is a job that requires involvement and engaging of specialists, politicians and other actors and experience has shown that it lasts a long time period. In the case of Tirana, such a thing would have little value, because of the fast progress and the pressure of intensive urbanization that would make this plan useless. For this aim, world experience offers to compile flexible and quick action plans that take over to study the particular problems parallely with the process of planning and application.

The Municipality’s city planners express that the work began in 2001 with the collection of information, studies of other experiences, partial precursory studies etc. Other valuable materials make up the setting on which are based those who belonged to the last decennary, that is PADCO (The strategic plan in the frame of the projects for management of Urban land from World Bank.) the austrian plan 1995-1996 inside the yellow line; The existing scheme of the road system, the Italian study for water supply etc.

Defining emergency plans

According to specialists some of the emergency action plans that will form also the base of the regulatory plan are: keeping and promoting the internal part of the city, the extention of the center of the city beyond the train station to the hills, the definitions of the strategy for the improvement and systeming of water superficies and urban spaces around the rivers including greening and free public spaces; Improvement of infrastructure in the suburbs etc.

Aiming the realization of a more transparent and open process, as well as to make possible the involvement of all the interested and especially of public, the Municipality of Tirana is working for the realization of a web.site in Internet with the aim to create the possibility of presenting works continually.
Gėshtenja no está en línea  
Old March 9th, 2006, 08:02 AM   #12
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Ne qender do vendosen peme tropikale nderkohe qe do zvogelohet hapesira e sheshit me projekte te vogla per kalimtaret ku mund te pushojne.

Gėshtenja no está en línea  
Old March 9th, 2006, 09:15 AM   #13
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

TIRANĖ - Hotel “Dajti”, simboli i hotelerisė shqiptare, do tė ndryshojė funksionin e tij. Ka qenė vendimi i djeshėm i Kėshillit tė Ministrave qė ka mbyllur veprimtarinė ekonomiko-financiare tė hotel “Dajtit”. Kėshtu, pas bėrjes sė bilancit dhe vendimit pėr pagesėn e punonjėsve, tė cilėt janė rreth 80, hotel “Dajti” do tė pėrdoret si seli e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme. Nė vendimin e djeshėm tė qeverisė sqarohet se ndryshimi i pėrdorimit tė hotelit mė tė vjetėr nė Shqipėri do t’i kushtojė buxhetit njė shumė prej 116,4 milionė lekė, ose rreth 1,2 milionė dollarė, qė do tė sigurohet nga fondi rezervė i Kėshillit tė Ministrave.
Shuma nė fjalė do tė pėrdoret pėr tė mbuluar detyrimet qė hotel “Dajti” ka krijuar nė vite ndaj tė tretėve, si dhe pėr tė paguar punonjėsit, tė cilėt do tė dalin pa punė. Qė prej “rėnies” si mit, hotel “Dajti” ka krijuar njė borxh tė madh ndaj tė tretėve tė cilėt janė KESH-i, Ujėsjellėsi dhe pushteti Vendor. Borxhi ndaj tė tretėve ėshtė 73 milionė e 529 mijė lekė. Krenar Mema, aktualisht shefi i Shėrbimeve nė kėtė hotel, ka bėrė tė ditur pėr “Shekullin”, se shuma e borxheve prej mbi 73 milionė lekėsh, i detyrohet KESH-it, pagesės sė taksave vendore si Drejtorisė sė Ujėsjellėsit etj. Ndėrkohė qė ndaj hotel “Dajti” ka dhe borxhe pėr tė mbledhur. Kėshtu, po sipas Krenar Memės, janė disa ente shtetėrore qė i kanė njė borxh prej rreth 12,8 milionė lekė hotel “Dajtit”.
Vendimi
Vendimi i qeverisė shprehet pėr “Mbylljen e veprimtarisė ekonomiko-financiare tė ndėrmarrjes shtetėrore hotel “Dajti”, nė varėsi administrative tė Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve. PunonjėsiEB buxhetin e miratuar pėr vitin 2006, t’i shtohet fondi prej 116,4 milionė lekėsh, nga fondi rezervė i Kėshillit tė Ministrave. Kėto para do tė ndahen nė pagesėn pėr punonjėsit, me njė vlerė prej rreth 43 milionė lekėsh, si dhe pagesa e detyrimeve ndaj tė tretėve, me njė vlerė prej 73,5 milionė lekė. Kėshtu, pas miratimit nė fletoren zyrtare, sipas vendimit tė qeverisė, hotel “Dajti” do tė bėhet seli e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme.
Gėshtenja no está en línea  
Old March 10th, 2006, 05:15 AM   #14
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

U pėrurua rikonstruksioni dhe shtesa nė gjimnazin “Besnik Sykja”, njė shkollė kjo mjaft problematike pėrsa i pėrket infrastrukturės dhe ngarkesės qė pėrballon. Shkolla ndodhet nė rrugėn “Bajram Curri”, nė zonėn e Tiranės sė Re. Nė katin pėrdhes dhe nė katin e dytė tė kėsaj godine ka zhvilluar mėsimin shkolla e mesme e pėrgjithshme, kurse nė katin e parė shkolla e mesme e aftėsimit profesional. Nė planimetrinė e kėsaj godine janė bėrė disa ndryshime gjatė viteve, gjė qė e ka bėrė tė veēantė pėr mėnyrėn se si ėshtė rehabilituar. Nė vitet e fundit mjediset e kėsaj shkolle janė pėrdorur edhe nga shkolla tė tjera gjatė rikonstruksionit tė tyre, si pėrshembull nga shkolla “Vasil Shanto”, gjė qė ka ndikuar edhe mė shumė nė amortizimin e saj. Duke pasur parasysh qė shkolla ėshtė ndėrtuar nė vitin 1960 dhe fluksin e madh tė nxėnėsve tė ardhur nė vitet e fundit, shkolla po shkonte drejt amortizimit tė plotė. Numri i nxėnėsve nga 250 qė ishte nė vitin 1995, ka arritur nė 1260 nė vitin 2003. Numri i klasave nuk ishte i mjaftueshėm dhe shkolla nuk kishte bibliotekė, sallė mėsuesish dhe zyra tė tjera. Sistemi i ngrohjes nuk ekzistonte. Shkolla nuk kishte palestėr dhe duhej tė ndėrtohej e re sė bashku me mjediset ndihmėse. Oborri i shkollės ishte i pasistemuar dhe muri rrethues i dėmtuar. Shkolla kishte nevojė pėr njė rikonstruksion tė plotė, pėrfshirė kėtu edhe njė shtesė kati ose anėsore.

Gjatė pėrurimit tė punimeve tė kėsaj shkolle, Kryetari i Bashkisė Edi Rama u shpreh:

“Jam shumė krenar qė shikoj se si njė kotec problematik pėr tė gjithė komunitetin e nxėnėsve dhe prindėrve tė kėsaj zone ėshtė kthyer nė njė model zhvillimi tė dijes dhe tė bashkėjetesės mes nxėnėsve, nė njė model qė ne do ta pėrhapim nė tė gjithė Tiranėn, nė njė nga dhjetėra, dhjetėra e dhjetėra pėrgjigjet pėr ata qė gjejnė kurajon tė flasin pėr pėrkushtimin, punėn dhe mbi tė gjitha rezultatet e Bashkisė sė Tiranės. Pėrmbysja qė ne po bėjmė nė infrastrukturėn parauniversitare ėshtė njė pėrmbysje e cila do tė plotėsohet me kredinė nga Banka Evropiane pėr Rindėrtim e Zhvillim dhe nga Banka e Kėshillit tė Europės. Nėse me Bankėn Evropiane pėr Rindėrtim e Zhvillim ne fillojmė njė etapė tė re nė infastrukturėn rrugore, nė funksion edhe tė mbarėvajtjes sė tė gjithė qarkullimit edhe tė ecejakeve tė tė gjithė nxėnėsve mė tė vegjėl apo edhe mė tė rritur, me Bankėn Evropiane tė Kėshillit tė Evropės ne do tė bėjmė njė pėrmbysje brenda pėr brenda nė territoret e shkollave, duke bėrė qė tė gjitha shkollat e Tiranės, nė njė hark kohor prej tre vjetėsh, nė tė gjitha anėt, tė jenė si shkolla “Besnik Sykja”, e cila ėshtė fryt i kontributit tė taksapaguesve kryeqytetas dhe qė qėndron si njė dėshmi kokėfortė e punės, e vullnetit dhe e vizionit tonė.”

Punimet qė janė kryer:

- Projekti ka realizuar rehabilitimin total tė klasave mėsimore, duke zgjeruar zyrat si dhe duke zgjeruar hapėsirat rekreative.

- Ėshtė ndėrtuar njė shtesė anėsore, nė tė cilėn ėshtė vendosur njė sallė force me mjediset ndihmėse, klasa shtesė laboratore, me mjediset pėrkatėse ndihmėse dhe sanitare.

- Ndėrsa nė shtesėn ballore janė vendosur biblioteka, salla e mėsuesve dhe mjedise pėr aktivitete te tjera.

- Ngrohja e godinės ėshtė zgjidhur me sistem ngrohjeje qendrore me kaldajė.

- Ėshtė sistemuar sheshi pėrpara shkollės, ėshtė ndėrtuar muri rrethues i saj si dhe ėshtė rehabilituar rrjeti inxhinierik.

- Para rikonstruksionit: Shkolla kishte njė sipėrfaqe prej 1755 m2. Shkolla kishte 23 klasa, 1 zyrė pėr drejtorin dhe dhomė mjeku.

- Pas rikonstruksionit: Sipėrfaqja shtesė ėshtė 1735 m2, nė kėtė sipėrfaqe janė grupuar: - Nė katin pėrdhes 270 m2. - Nė katin e parė 560 m2. - Nė katin e dytė 560 m2. - Nė palestėr 345 m2.

Sipėrfaqja totale aktualisht ėshtė 3490 m2.

Shkolla ka 38 klasa, 4 laboratorė (fizikė, kimi, biologji, informatikė), 1 zyrė pėr drejtorin, 2 zyra nėndrejtori, 1 zyrė sekretarie, 1 sallė mėsuesish, 1 dhomė dentisti, 1 bibliotekė, 1 zyrė punonjėsi social, 1 depo mallrash, 1 sallė polifunksionale, 1 sallė force, sistem ngrohjeje qendrore i godinės.

Vlera e objektit: 83 599 836 lekė

Sistemimi i objektit 10 686 000 lekė

Pajisje dhe mobilim 13 265 000 lekė (kompjutera dhe printera 32 copė)

Projektuesi: “S.P.I.T” Sh.p.k

Investitor: Bashkia e Tiranės

Vendimi i KRRT Nr. 408, datė 06.09.2004

Firma ndėrtuese: A.N.K sh.p.k

09.03.2006Gėshtenja no está en línea  
Old May 2nd, 2006, 01:14 AM   #15
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Zonat ku kalon Unaza periferike e Tiranės
Gerald BILBILI


Nė kryeqytet janė projektuar njė sėrė unazash, dy prej tė cilave priten tė ndėrtohen sė shpejti. Bėhen fjalė pėr Unazėn e Re, e cila kalon nga Shkolla Teknologjike e deri tek Rruga e Elbasanit dhe Unaza periferike, qė lidh autostradėn Tiranė-Durrės me rrugėn Tiranė-Elbasan. Projekti i dytė ėshtė hartuar nga firma "Be-Alba_Konstruksion" dhe ėshtė gati pėr t'u shqyrtuar nga qeveria. Unaza periferike e ashtuquajtur ndryshe Unaza Jug-Perėndimore e Tiranės, kalon nė 6 zona: nė Kthesėn e Kamzės, autostradėn e Durrėsit, kryqėzimin e Vaqarit, nė rrugėn e Ndroqit, ura e Farkės dhe nė rrugėn e Kėrrabės. Ky segment do tė jetė i gjatė 6-6,5 kilometra dhe ka si qėllim kalimin e automjeteve, tė cilat pėrdorin kryeqytetin si rrugė kalimi pėr nė rrethe tė tjera, pa shkaktuar trafik nė rrugėt urbane.
Projekti
Projekti i Unazės Periferike tė kryeqytetit ėshtė projekti i fundit i ndėrtimit tė veprave nė infrastrukturė nė planin rregullues tė kėsaj zone. Ky projekt ėshtė gati dhe po shqyrtohet nga disa ekspertė. Presidenti i kompanisė qė pritet tė ndėrmarrė me koncesion ndėrtimin e kėtij segmenti, Xhevahir Ngjeqari, tha pėr "Tirana Observer" se projekti ėshtė mirėpritur nga disa zyrtarė tė qeverisė dhe mund tė zgjidh trafikun e Tiranės si dhe urbanizimin e zonave pėrreth saj. Ky segment do tė jetė i gjatė 6-6,5 kilometra dhe kalon nga Kthesa e Kamzės, vazhdon nė autostradėn e Tiranė-Durrės, nė kryqėzimin e Vaqarit, nė rrugėn e Ndroqit, nė urėn e Farkės dhe deri nė rrugėn e Kėrrabės. Ky aks do tė lidhė autostradėn Tiranė-Durrės me autostradėn qė pritet tė ndėrtohet, Tiranė-ElbasaBn e Mėzezit, Qafėn e Mėzezit, rrugėn e Kombinatit Ushqimor, rrugėt fundore tė Yzberishit, rrugėn e Prushit, rrugėn e Lamit me tė Ndroqit. Kryqėzimet e shumė zonave urbane realizojnė jo vetėm takimin e Korridorit verior me korridorin Qendror Jugor, por krijojnė njėkohėsisht njė unazė me funksion tė brendshėm, duke lehtėsuar qarkullimin e mjeteve tė metropolit shqiptar nė zonėn jugperėndimore.
3. Unaza perėndimore ėshtė njė paralele e unazės qė kalon nga Shkolla Teknologjike deri nė kryqėzim me autostradėn e Durrėsit. Nė krahasim me Unazėn e Teknologjikut, Unaza perėndimore ka mbi 6 lidhje tė brendshme me qendrat e tjera urbane qė shtojnė nevojat e ndėrtimit me prioritet.
Gėshtenja no está en línea  
Old May 2nd, 2006, 02:24 AM   #16
MIMICA
Registered User
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 3,004
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Gėshtenja
Under construction for many months now is a danish projekt for city center (opossite Opera Theater)

It has been underconstruction for many months, but I haven't seen one single construction picture. This is one of the best looking buildings in all of Albania, it symbolizes the change the country has made, but there are no pictures of it?
MIMICA no está en línea  
Old May 2nd, 2006, 02:25 AM   #17
MIMICA
Registered User
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 3,004
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Gėshtenja
Pritet se shpejti rifillimi i punimeve ne rikonstruksionin e bulevardit kryesor

One police officer on the corner makes the place seem much happier and safer.
MIMICA no está en línea  
Old May 2nd, 2006, 08:36 AM   #18
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by MIMICA
It has been underconstruction for many months, but I haven't seen one single construction picture. This is one of the best looking buildings in all of Albania, it symbolizes the change the country has made, but there are no pictures of it?
Construction started in August 2005 but i dont know how much progress has been made.
Gėshtenja no está en línea  
Old May 2nd, 2006, 09:01 AM   #19
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Reconstruction project for Tirana International Hotel

Gėshtenja no está en línea  
Old May 2nd, 2006, 09:03 AM   #20
Gėshtenja
BANNED
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 213
Likes (Received): 0

Bussines Complex

Gėshtenja no está en línea  


 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 01:47 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu