daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hellenic Architecture Agora > Ελληνικός Κόσμος | Hellenic Cosmos > Περιφέρειες της Ελλάδος | Peripheries of Greece

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 7 votes, 5.00 average.
Old December 20th, 2005, 06:39 PM   #1
MetroGuardian
Registered User

MetroGuardian's Avatar

Likes (Received): 2

Larissa Imperial Hotel

The Larissa Imperial features 150 rooms, bungalows and suites, all newly furnished and designed, to meet the tastes of the most discerning guests.

TALLATHENS
MetroGuardian no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 20th, 2005, 06:48 PM   #2
gm2263
The Jedi Will Rise Again

gm2263's Avatar

Likes (Received): 744

At last Greek cities are catching up rapidly

Excellent
Old December 21st, 2005, 12:05 AM   #3
Landos
BANNED

Likes (Received): 0

Looks like an elegant place. How do Greek Hotels in general compare to those in the rest of Europe? When I stay in Greece on my own time, I stay in Grade B places to keep the costs down. They're really Spartan and no great shakes. But the better places, how do they compare to places in London, Frankfurt and Paris? Are Greek 4-5 star hotels making the grade? Thoughts?
Landos no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2005, 02:29 AM   #4
Skaros
Registered User

Skaros's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Looks like an elegant place. How do Greek Hotels in general compare to those in the rest of Europe? When I stay in Greece on my own time, I stay in Grade B places to keep the costs down. They're really Spartan and no great shakes. But the better places, how do they compare to places in London, Frankfurt and Paris? Are Greek 4-5 star hotels making the grade? Thoughts?
Landos please for rellevant discussions about tourism in the thread "tourism 2005 news and info"
Old December 22nd, 2005, 03:16 PM   #5
Raleigh-NC
Registered User

Raleigh-NC's Avatar

Great looking hotel, without a doubt How about a nice thread on Larissa?

Visit this thread on my hometown (Kalamata, Greece) and this one, too.

The right decision
Raleigh-NC no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2005, 03:29 PM   #6
Giorgio
Registered User

Giorgio's Avatar

Likes (Received): 361

OMG Its brilliant! The indoor pool looks so clasy.
Old December 28th, 2005, 06:28 PM   #7
sk
Registered User

Beautiful, and it has also the appropriate number of rooms for the size of larissa which is a very important thing for the financial "survival" of a hotel
sk no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 03:57 PM   #8
Thessalian
Registered User

Thessalian's Avatar

ΛΑΡΙΣΑ | Larissa - projects and construction

Thessalian no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 04:12 PM   #9
Thessalian
Registered User

Thessalian's Avatar

General Information of Larisa City:
Larisa or Larissa(Greek: Λάρισα, Lárisa) is the capital city of the Thessaly periphery of Greece, and capital of the Larissa Prefecture. It is a main agricultural centre and a transportation hub, linked by rail with the port of Volos and with Thessaloniki (Salonika) and Athens. The population oft the greater area is 165,000 people. The dominance of agriculture has made Larissa one of the main bulwarks of the Greek Communist Party.

Periphery Thessaly
Prefecture Larissa
Population of city (municipality of Larisa) 136,076 source - perefecture population 287,000 (2001)
Area 122.6 km²
Population density 1,028/km²
Elevation 67 m
Coordinates 39°38′ N 22°25′ E
Postal code 41x xx
Area code 241-0
Licence plate code ΡΙ

History
Traces of Paleolithic human settlement have been recovered from the area, but it was peripheral to areas of advanced culture. The area around Larissa was extremely fruitful - it was agriculturally important and in antiquity was known for its horses. The city finally moved closer to the rest of Greece.

The name Larissa, which pre-dates Indo-European languages, was common to many Pelasgian towns. Thus in Greek mythology, Larissa or Larisa was vaguely personified as a daughter of Pelasgus, though no specific myth was connected with her.

Larissa, written Larisa on ancient coins and inscriptions, is near the site of the Homeric Argissa. It appears in early times, when Thessaly was mainly governed by a few aristocratic families, as an important city under the rule of the Aleuadae, whose authority extended over the whole district of Pelasgiotis. This powerful family possessed for many generations before 369 BC the privilege of furnishing the Tagus, or generalissimo, of the combined Thessalian forces. The principal-rivals of the Aleuadae were the Scopadac of Crannon, the remains of which (called by the Turks Old Larissa) are about 14 miles south west. The inhabitants sided with Athens during the Peloponnesian War, and during the Roman invasion their city was of considerable importance. Since the 5th century it has been the seat of an archbishop. Larissa was the headquarters of Ali Pasha during the Greek War of Independence, and of the crown prince Constantine during the Greco-Turkish War of 1897. The flight of the Greek army from this place to Pharsala took place on the 23 April 1897.

Until 1881 it was the seat of a pasha in the wilaya of Iannina. In Turkish, it was known as Yenişehr-i Fenar (New Town in Greece). Its long subjection to Ottoman rule has left little trace of antiquity. It was formerly a Turkish military centre and most of the people were of Turkish origin. In the 19th century, there was a small village in the outskirts of town inhabited by Africans from the Sudan, a curious remnant of the forces collected by Ali Pasha. In the 19th century, the town produced leather, cotton, silk and tobacco. Fevers and agues were prevalent owing to bad drainage and the overflowing of the river; and the death-rate was higher than the birth rate. It was also renowned for the minarets of its mosques (four of which were still in use in the early part of the 20th century) and the Muslim burial grounds. A considerable portion of the Turkish population emigrated in 1881. During the Greco-Turkish War of 1897, Turkish troops entered the city once again. After a treaty for peace was signed, they withdrew and Larissa remained permanently in Greece. This was followed by a further exodus of Turks in 1898.
Old February 28th, 2006, 04:16 PM   #10
arTmisa
Registered User

Hmmm, looks very good! is it a nice place to live in?
arTmisa no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 04:25 PM   #11
Thessalian
Registered User

Thessalian's Avatar

Κοίτα προσωπική μου άποψη είναι ότι η Λάρισα είναι ένα μέρος που μπορείς να ζήσεις άνετα και ευχάριστα.Δεν της λείπει τίποτα σε σχέση με την Αθήνα πλέον (ποσοτικά ναι βέβαια...).Έχει πολύ πλούσια και ποιοτική κοινωνική ζωή.Από νυχτερινή διασκέδαση μέχρι τα καθημερινά ψώνια στην αγορά.Βέβαια αυτή η ανάπτυξη έχει κάνει την Λάρισα να εμφανίζει συμπτώματα Αθήνας!Δηλαδή: έντονη κυκλοφοριακή κίνηση κτλ...Με κάποια έργα υποδομής όλα μπορούν να βελτιωθούν!
Η αλήθεια είναι όμως ότι καλύτερα θα ήταν να σου πει κάποιος την γνώμη του για την Λάρισα που θα είναι μία πιο αντικειμενική άποψη...Καθώς εγώ σαν Λαρισαίος δεν μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός.Πάντως κάνε καμία βόλτα καμία φορά από Λάρισα.Θα διαπιστώσεις μόνος σου ότι θες να δεις...
Αν κάποιο από τα παιδιά εδώ έχει έρθει Λάρισα μπορεί να σου πει την γνώμη του..
Για μένα πάντως η Λάρισα είναι ένας προορισμός που μπορεί να κερδίσει τον επισκέπτη...
Old February 28th, 2006, 05:00 PM   #12
conqui69
yeahhh baby yeahhhhh

conqui69's Avatar

Larissa became more beautifull and maintained last time, cause it converted a big part of its centre in a pedestrian-area
I think it has the probs of the other larger greek cities....as thessalian wrote
need is better infrastructure regarding the transport and the populated areas
conqui69 no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 05:17 PM   #13
Thessalian
Registered User

Thessalian's Avatar

Γνώμη μου είναι ότι πλέον προβλήματα δεν αντιμετωπίζουν μόνο η Αθήνα και κατ'επέκταση η Θεσσαλονίκη αλλά και οι άλλες μεγάλες ελληνικές πόλεις όπως η Πάτρα,η Λάρισα,Το Ηράκλειο,ο Βόλος και τα Ιωάννινα...Ο πληθυσμός των 5 πόλεων που ενέφερα έχει αυξηθεί ραγδαία τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα λόγω της έλλειψης υποδομών σε αυτές να δημιουργούνται σοβρά προβλήματα όπως κυκλοφοριακό,έλλειψη ΜΜΜ,έλλειψη θέσεων parking κτλ.
Με τα κατάλληλα έργα υποδομής οι πόλεις αυτές θα καταφέρουν στο μέλλον να γίνουν πόλος έλξης.Να γίνει δηλαδή μία αποκέντρωση εκτός Αθηνών.
Αυτό που υπάρχει και στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες δηλαδή.Δεν είναι μόνο 2 οι σημαντικές πόλεις αλλά από 8 μέχρι 10...Ελπίζω κάποια μέρα να γίνει το ίδιο και στην Ελλάδα αν έχει αρχίσει ήδη να συμβαίνει κατά την γνώμη μου...
Old February 28th, 2006, 05:41 PM   #14
arTmisa
Registered User

Quote:
Originally Posted by Thessalian
Κοίτα προσωπική μου άποψη είναι ότι η Λάρισα είναι ένα μέρος που μπορείς να ζήσεις άνετα και ευχάριστα.Δεν της λείπει τίποτα σε σχέση με την Αθήνα πλέον (ποσοτικά ναι βέβαια...).Έχει πολύ πλούσια και ποιοτική κοινωνική ζωή.Από νυχτερινή διασκέδαση μέχρι τα καθημερινά ψώνια στην αγορά.Βέβαια αυτή η ανάπτυξη έχει κάνει την Λάρισα να εμφανίζει συμπτώματα Αθήνας!Δηλαδή: έντονη κυκλοφοριακή κίνηση κτλ...Με κάποια έργα υποδομής όλα μπορούν να βελτιωθούν!
Η αλήθεια είναι όμως ότι καλύτερα θα ήταν να σου πει κάποιος την γνώμη του για την Λάρισα που θα είναι μία πιο αντικειμενική άποψη...Καθώς εγώ σαν Λαρισαίος δεν μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός.Πάντως κάνε καμία βόλτα καμία φορά από Λάρισα.Θα διαπιστώσεις μόνος σου ότι θες να δεις...
Αν κάποιο από τα παιδιά εδώ έχει έρθει Λάρισα μπορεί να σου πει την γνώμη του..
Για μένα πάντως η Λάρισα είναι ένας προορισμός που μπορεί να κερδίσει τον επισκέπτη...
Wraia, thanks for the information
arTmisa no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 06:17 PM   #15
Thessalian
Registered User

Thessalian's Avatar

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από το site του Δήμου Λάρισας (που ήταν σε μορφή pdf) και αφορά έργα που θα ξεκινήσουν μέσα στο 2006 και ορισμένα που έχουν ξεκινήσει ήδη και θα ολοκληρωθούν μέχρι το 2007.
Γέφυρα Πηνειαδων Νύμφων

Θεάτρο ΟΥΛ (και το αντίστοιχο parking)

Το parking έχει αρχίσει ήδη να λειτουργεί

Μύλος του Παππά

Νέο Κτήριο Δημοτικών Υπηρεσιών

Επίσης σε εξέλιξη βρίσκονται τα εξής έργα:
1)Ανάπλαση της πλατείας της Νεάπολης (είναι ήδη υπό κατασκευή)
2)Κατασκευή του parking της Πλατείας Λαού και κατασκευή της αντίστοιχης πλατείας
3)Πεζοδρόμηση και ανάπλαση της οδού Βενιζέλου και των κτηρίων που βρίσκονται πάνω στη οδό.Δηλαδή την διατήρηση και ανάπλαση των νεοκλασικών κτηρίων.(η οδός που περνάει μπροστά από το Α΄αρχαίο θέατρο).Η διαδικασία θα ξεκινήσει περίπου σε ένα χρόνο.
4)Νέο κτήριο Αστυνομικής Διεύθυνσης Λάρισας στην Περιοχή της Νεάπολης.(είχα διαβάσει κάτι στην εφημερίδα Ελευθερία πριν πολύ καιρό αλλά δεν έχω ξανακούσει κάτι από τότε.Οπότε δεν παίρνω και όρκο αν θα πραγματοποιηθεί άμεσα ή αν θα πραγματοποιηθεί γενικώς.)

Βέβαια για τα παραπάνω δεν έχω βρει κάποια μακέτα η σχέδιο για τα παραπάνω.
Old February 28th, 2006, 06:41 PM   #16
sk
Registered User

orea kai monterna ktiria...bravo sti larissa..!!!
sk no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 07:13 PM   #17
ael
mad horse

ael's Avatar

Location: edw,edw ston Phneio...kai ston river Aire tou Leeds

ωραιος ρε Θεσσαλιαν!

η γεφυρα Καλατραβιζει λιγακι,η' ειναι ιδεα μου?
πολυ ομορφη,ελπιζω να την κατασκευασουν!

οσον αφορα το Νέο Κτήριο Δημοτικών Υπηρεσιών,απ'ο,τι βλεπω,θα χτιστει εκει που ειναι το παλιο κτιριο της Περιφερειας Θεσσαλιας.(3' απο το σπιτι μου!)το θεμα ειναι,θα γκρεμιστει το υπαρχον η' θα γινει ανακατασκευη?

για το κτιριο της Α.Δ. το ειχα διαβασει κι εγω στην 'Ε',αλλα εχω δει ενα αλλο νεο κτιριο της αστυνομιας διπλα στο Ιμπεριαλ.μηπως τελικα το εφτιαξαν εκει?
ael no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 07:22 PM   #18
Thessalian
Registered User

Thessalian's Avatar

Quote:
Originally Posted by ael
για το κτιριο της Α.Δ. το ειχα διαβασει κι εγω στην 'Ε',αλλα εχω δει ενα αλλο νεο κτιριο της αστυνομιας διπλα στο Ιμπεριαλ.μηπως τελικα το εφτιαξαν εκει?
ael αυτό είναι άλλο κτήριο!Είναι το κτήριο της Αστυνομικής διεύθυνσης Θεσσαλίας...Εγώ λέω για την Αστυνομική Διευθυνση Λάρισας!
Όντως η γέφυρα είναι πολύ design...
Old February 28th, 2006, 08:06 PM   #19
LEAFS FANATIC
Registered User

LEAFS FANATIC's Avatar

Likes (Received): 263

Quote:
Originally Posted by Thessalian
ael αυτό είναι άλλο κτήριο!Είναι το κτήριο της Αστυνομικής διεύθυνσης Θεσσαλίας...Εγώ λέω για την Αστυνομική Διευθυνση Λάρισας!
Όντως η γέφυρα είναι πολύ design...
Thessalian,

Πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Για πια γέφυρα μιλάτε;
LEAFS FANATIC no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2006, 09:03 PM   #20
skylinearth
Simple User

skylinearth's Avatar

Likes (Received): 298

Very good pictures Thessalian!

Εχω μείνει στην Λάρισα το διάστημα 2000-2001 και μου άρεσαν πολύ οι πεζόδρομοι και τα συντριβάνια που είχε στο κέντρο. Ο Δήμος έχει κάνει καλή δουλειά όσον αφορά τον καλλωπισμό της πόλης. Επίσης μου άρεσε μια συνοικία, η Νεράιδα αν θυμάμαι καλά.
skylinearth no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules