daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 14th, 2014, 03:04 PM   #1441
MrMorlo
Registered User

Likes (Received): 673

Merita construita si daca nu se umple pana la refuz, dar dupa ce ai construit metrou in zonele unde acesta se va umple: Colentina, Rahova, Pantelimon, Giurgiului, prelungit M2-ul la Pipera, Prelugit M3-ului in Militari Residence, M6, de ce nu, pana la mall Baneasa.
Oricum trenul dus la Otopeni fata de metrou are urmatoarele avantaje:
- viteza mai mare. 80-100 fata de 40
- scaune comfortabile si locuri pentru bagaje
- o singura schimbare pentru Piata Unirii si pentru Piata Victoriei, principalele piete ale Bucuresti.
Metroul pe de alta parte are avantajul ca leaga si Otopeniul de oras. Dar ma intreb eu: am ajuns sa facem magistrale de metrou pentru orase de 15000 de locuitori? Ca atunci mi se pare logic sa fac si eu campanie pe forum pentru o magistrala de metrou Scornicesti -Slatina. Ce daca merge gol, ca doar nu mergem ca indienii.

medicu' de garda liked this post
MrMorlo no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 14th, 2014, 09:42 PM   #1442
captiva
Registered User

Likes (Received): 55

Varianta ideala

Sa presupunem ca traficul pe Otopeni va creste cu 5% pe an. In 2025 va ajunge la 13 milioane de pasageri. Sa presupunem ca fiecare pasager este condus/intampinat la aeroport de inca o persoana. Adica avem un trafic dinspre/inspre aeroport de 26 de milioane de persoane pe an. Sa presupunem ca TOATE aceste persoane vor folosi metroul. La 365 de zile pe an, 19 ore de operare pe zi si un tren la 10 minute pe sens avem 312 pasageri pe tren. Adica 25% din capacitatea maxima.

Sa presupunem si ca populatia din Otopeni va ajunge in 2025 la 25.000 de locuitori (fata de circa 14.000 azi) si ca in catchment area a unei viitoare linii de metrou (Balotesti si Corbeanca) vor fi inca 20.000 de persoane (fata de 12.000 azi). Sa presupunem ca TOATE aceste persoane fac zilnic naveta in Bucuresti si ca TOATE fac naveta cu metroul. Sa presupunem si ca angajatorii din Otopeni (inclusiv aeroportul), Balotesti si Corbeanca mai atrag zilnic 10.000 de bucuresteni. Ar rezulta inca 482 de calatori pe fiecare tren de metrou la o frecventa de 10 minute pe sens, adica undeva la 40% din capacitatea totala.

Cu alte cuvinte, in aceste conditii ideale un metrou la 10 minute intre Baneasa si Otopeni ar fi ocupat in medie in proportie de 65%, ceea ce, desigur, ar justifica existenta sa.

Varianta optimista

Cum insa o buna parte din pasagerii aeroportului si apartinatorii lor folosesc si vor folosi mijloace de transport alternative (taxiul, masina personala sau a unei rude/a unui prieten, masina firmei, masina inchiriata de la aeroport, autocare ori microbuze interurbane care au statie la Otopeni etc.), cum numarul celor care ii intampina sau ii conduc la aeroport este, in realitate, mai mic, este clar ca rata de incarcare a unei linii de metrou Bucuresti-Otopeni datorata aeroportului va fi cel mai probabil de maxim 10-15% chiar si in cazul in care numarul de pasageri ai companiilor aeriene va fi cu circa 60% mai mare decat in prezent.

Cum nici locuitorii din Otopeni, Corbeanca si Balotesti nu vor face vreodata cu totii naveta la Bucuresti si cum nici cei care fac naveta nu vor alege cu totii metroul in defavoarea masinii personale (mai ales in conditiile in care, cu noul pasaj de la Piata Presei Libere, se va putea ajunge la Arcul de Triumf in 15-20 de minute), rata de incarcare datorata localnicilor si navetistilor bucuresteni va fi de maxim 10-15% chiar si in cazul in care populatia aproape se va dubla, iar numarul de joburi din Otopeni, Corbeanca si Balotesti va fi cu circa 70% mai mare decat in prezent si angajatii vor fi cu totii bucuresteni.

In concluzie, undeva la 20-30% rata medie de incarcare intre Baneasa si Otopeni. Asta in varianta optimista.

Varianta pesimista

Dar daca numarul de pasageri ramane relativ constant in urmatorul deceniu, la fel si populatia zonei si numarul de navetisti dinspre Bucuresti?

Presupunand ca 50% din pasageri si apartinatori ar folosi metroul, am avea 96 de pasageri pe tren. Luand in calcul 50% din populatia zonei ca facand naveta la Bucuresti si circa 6.000 de navetisti dinspre Bucuresti spre firmele din Otopeni, Balotesti si Corbeanca si estimand ca 50% din acestia ar utiliza metroul, ajungem la inca 83 de calatori pe tren.

Adica s-ar putea sa nu vedem de fapt intre Baneasa si Optopeni cam 180 de pasageri in medie pe fiecare tren la un interval de 10 minute, respectiv cam 15% din capacitatea unui tren cu sase vagoane.
captiva no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2014, 11:09 PM   #1443
Orgonon
Registered User

Likes (Received): 73

Din cate am citit pe forumuri similare, constructia unei magistrale de metrou se justifica atunci cand este estimat un trafic de 10000 calatori/ora/sens. Mediu sau maxim, nu mai tin minte. Aritmetica nu e punctul meu forte, dar din cate imi dau seama nici macar varianta optimista prezentata mai sus nu este de natura sa genereze un asemenea trafic.

Pe de alta parte, exista atatea cartiere ultra-dense - Colentina/Tei, Pantelimon, Rahova etc., in care predomina populatia de conditie medie (si sub medie) si in interiorul carora locurile de munca (si de distractie) sunt limitate. Respectiva populatie are cea mai mare nevoie de transport public de mare capacitate, din motive evidente, si este suficienta numeric pentru a genera valorile de trafic mentionate mai sus. Sa nu uitam ca respectivele magistrale ar creste si valoarea imobilelor din zonele strabatute, implicit scazand presiunea de pe zonele deservite la momentul actual de metrou.

In aceste conditii, construirea cu prioritate a unei magistrale de metrou spre aeroport, cu multiple statii in camp si complet in subteran, chiar si pe respectivul camp, cum se preconizeaza, nu este decat un vanity project, o proverbiala tichie de margaritar pe capatana cheala a unui oras cu deficiente majore in transportul intra muros.

Sigur, trebuie imbunatatita si conexiunea cu aeroportul, dar dupa cum vede toata lumea, un upgrade al caii ferate actuale insotit de prelungirea sa si construirea unui terminal feroviar subteran in cadrul aeroportului ar rezolva aceasta problema, implicand costuri mult mai mici.
Orgonon no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2014, 09:25 AM   #1444
cockspert
Cockspert

cockspert's Avatar

Likes (Received): 43

Quote:
Originally Posted by carutasul View Post
Normal, dar nu toti au metrou in fata blocului ca tine De ce crezi ca tot intram noi pe topic-ul asta? Presupun ca atunci cand va fi gata voi gasi si eu un loc unde sa las masina ( nu stiu daca e prevazuta vreo parcare) si atunci o sa fac si eu 45 de minute, desi nu cred ca se va intampla asta pananu ajunge M5 la Universitate
Pana la metrou fac 10 minute pe jos....inainte sa scrii, eventual gandeste, sau incearca si, cel mai important nu jigni, daca vrei sa dai replici, fao macar argumentat nu ironic si aiurea.
cockspert no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2014, 09:35 AM   #1445
cockspert
Cockspert

cockspert's Avatar

Quote:
Originally Posted by carutasul View Post
Din Rahova. De fapt eu stau in afara orasului, dar e corect sa calculez din Rahova. Am incercat variantele: 32+ metrou, troleu+metrou, lasat masina in Ghencea ( cam riscant de altfel, nu exista locuri de parcare, parcam pe la magazinele de mobilier) +41 +metrou. E drept ca totalul include si aproximativ 10 minute de mers pe jos de la metrou la fostul serviciu. Pana la urma am renuntat la serviciu si acum lucrez pe cont propriu . Nu e usor sa construiesti statii de transbordare, dar ce e la piata Unirii mi se pare revoltator. Practic piata imparte orasul in doua, am doua capete de linie majore, unul pentru sud si una pentru nord intre care trebuie sa mergi 10-15 minute pe jos. Crede-ma, am fost la un curs in Munchen si ma intrebam la ce le folosesc masinile celor de acolo
Sincer, ai vazut tu asa-zisi soferi la Munchen care parcheaza masinile pe trotuar ca la noi? sau soferi care incalca regulile in mers + folosirea claxonului aiurea ca la noi? raspunsul cred ca il stim amandoi, deci ne intarcem la mentalitate, pana la urma exista metropole in Europa cu bulevarde si strazi principale mai inguste unde se circula lejer, nu e atat zgomot si nici poluare pentru ca locuitorii folosesc mijloacele transport indiferent cat fac pana la locul de munca, noi vrem comfort in defavoarea celui de langa noi, vezi exemplul pe care ti l-am dat ieri cu vecinii mei care au ocupat trotuarul din fata blocului in conditiile in care au in spate o parcarea amenajata aproape goala.
Old December 15th, 2014, 10:15 AM   #1446
Oprescu
Registered User

Oprescu's Avatar

Likes (Received): 204

Nu ne cunoastem prioritatile desi avem bani putini si nu ne permitem sa risipim.
Orice retea de metrou in oras ar fi mult mai prioritara decat metroul catre aeroport.
Oprescu no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2014, 10:30 AM   #1447
cockspert
Cockspert

cockspert's Avatar

Quote:
Originally Posted by Oprescu View Post
Nu ne cunoastem prioritatile desi avem bani putini si nu ne permitem sa risipim.
Orice retea de metrou in oras ar fi mult mai prioritara decat metroul catre aeroport.
Just, mai bine s-ar construi in oras, spre Otopeni e suficient o linie la suprafata fara a se construi in subteran, e vorba de prioritati nu de 100 de planuri si in fapt nimic concret.

Oprescu liked this post
Old December 15th, 2014, 02:01 PM   #1448
alecu26
Registered User

Likes (Received): 924

OK...in sfarsit s-a ajuns la logica si la concluzia mea.

Oricum nu acum linie spre Otopeni si oricum nu in Subteran, si oricum gasit naibii o solutie de conectare mai buna...si care sa genereze cat mai putine costuri. (de aia ma gandeam ca ceva din Aurel Vlaicu si/sau Pipera ar fi mai ieftin).

Faza cu Mall baneasa....e destul de volatila. Inca 1-2 malluri construite prin Bucuresti...sau prin nord...si scade traficul imediat. (cel care se face acum langa Arena National are mari sanse sa scada traficul spre Mall Baneasa cu 10-20%). mai este si Colloseum care mai are diferite faze de dezvoltare, si Mall Promenada e in extindere..si deja a luat din clientela.

La cat e dezvoltata zona de birouri din pipera-aurel vlaicu...as zice ca e obligatoriu sa fie facuta acolo legatura. Sunt sute, daca nu mii de expati care fac naveta saptamanal cu avionul.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2014, 02:06 PM   #1449
carutasul
Registered User

Likes (Received): 242

Quote:
Originally Posted by cockspert View Post
Pana la metrou fac 10 minute pe jos....inainte sa scrii, eventual gandeste, sau incearca si, cel mai important nu jigni, daca vrei sa dai replici, fao macar argumentat nu ironic si aiurea.
Imi pare rau ca unii se simt jigniti de afirmatia ca au metrou la scara. Imi cer scuze
Eu iti explic ca din Rahova atat fac. Nu sunt un fan al mersului cu masina, dimpotriva, insa nu am avut solutie fezabila. Sigur ca si tu faci 10 minute pana la metrou, plus 30 cu metroul=40.
Din Rahova 5 minute mers pe jos pana la tramvai 25 (optimist) cu tramvaiul + 25 cu metroul + 15 transbordarea la Unirii 2 (cu asteptat cu tot) + 10 minute pe jos pana la birou= 1h 20 minute. Varianta optimista. De obicei insa tramvaiul 32 se blocheaza pe undeva intre ultimele 2 statii si depaseste 30 de minute. Daca nu ai treaba la ora noua, faci mai putin, dar unii au un prost obicei de a vrea sa fii la ora noua la birou. Pentru mine, o ora zilnic din viata mea conteaza. Dupa cum ti-am zis, pana la urma am renuntat la acel job, asa ca acum am castigat doua ore zilnic
carutasul no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2014, 04:10 PM   #1450
alecu26
Registered User

si acum gandeste-te ca pleci in concediu...cu nevasta si 2 copii dupa tine si o droaie de bagaje....mai iei transportul in comun pana la aeroport??? cu atatea schimbari si asteptat in statii....poate si cu o ploaie torentiala sau soare torid afara?

Daca nu ai abonamente, 4 persoane cu vreo 2-3 mijloace de transport in comun..si aia sunt bani. Asa ca...mai bine cativa zeci de lei la taxi. Cat mai este un taxi din Rahova in Otopeni?
Old December 15th, 2014, 04:54 PM   #1451
medicu' de garda
Registered User

medicu' de garda's Avatar

Likes (Received): 696

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
La cat e dezvoltata zona de birouri din pipera-aurel vlaicu...as zice ca e obligatoriu sa fie facuta acolo legatura. Sunt sute, daca nu mii de expati care fac naveta saptamanal cu avionul.
Sunt total in dezacord cu afirmatia asta. M2 in prezent este deja o magistrala saturata, care abia face fata la fluxul de calatori la orele de varf. E adevarat ca s-ar putea introduce cateva trenuri suplimentare, astfel incat sa avem intervalele minime posibile de 1,5-2 minute intre trenuri, dar chiar si in prezent nu suntem departe de valoarea asta.

Problema este ca introducand o ramura a lui M2 spre Aeroport injumatatesti frecventele fix in zona de birouri, unde trenuri deja pleaca pline in ciuda frecventelor mici. Se vede in prezent ce dezastru a generat combinatia M1/M3, unde pe inel abia ai loc in tren din cauza intervalelor proaste, desi pe portiunea comuna trenurile vin bine. Pe M2 nu poti repeta experimentul asta. In plus, santierul ar insemna compromiterea circulatiei, foarte probabil cu inchiderea portiunii din cartierul de birouri. In plus, o ramura a M2 are si dezavantajul ca rateaza obiective importante precum Piata Presei Libere si Gara Baneasa (vom avea noi si trenuri urbane intr-o buna zi si acolo e o legatura importanta)

Asa cum e gandita ramificatia in prezent e foarte OK. O magistrala nord-sud aditionala, care sa degreveze M2, pe traseul Gara Progresul-Eroii Revolutiei-Izvor-Piata Victoriei-1 Mai-Complex Baneasa (ultima statie care ar genera suficient trafic cat sa merite), cu o ramificatie catre Bucurestii Noi, care nu necesita frecventa buna de pe portiunea comuna, asa cum nici ramura spre Baneasa nu ar necesita un tren mai des de 4-5 minute. Iar catre aeroport, cobori la Gara de Nord ca sa iei un tren care vine la 20-30 min (arhisuficient) care pleaca de la linia 13/14, transferul fiind destul de facil. Pentru a ajunge la trenul de aeroport din orice punct al retelei de metrou, e suficienta o singura corespondenta din orice punct al retelei. Chiar nu vad ce poti cere mai mult?

UserCT liked this post
medicu' de garda está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 15th, 2014, 07:52 PM   #1452
adinaa94
Plăcințică cu brânză

adinaa94's Avatar

Likes (Received): 131

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post

Faza cu Mall baneasa....e destul de volatila. Inca 1-2 malluri construite prin Bucuresti...sau prin nord...si scade traficul imediat. (cel care se face acum langa Arena National are mari sanse sa scada traficul spre Mall Baneasa cu 10-20%). mai este si Colloseum care mai are diferite faze de dezvoltare, si Mall Promenada e in extindere..si deja a luat din clientela.
Să nu uităm de Mallul ParkLake Plaza,de lângă Parcul Alexandru A.I.C
adinaa94 no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2014, 09:38 AM   #1453
alecu26
Registered User

oare nu s-ar putea face o chestie ca la Basarab, sa te urci la Aurel Vlaicu in alta magistrala care de acolo sa plece? Oricum, din punctul meu de vedere, nefiind nevoie de metrou spre Aeroport, ar face fata si un LRT, sau ceva gen 41...si atunci la Aurel Vlaicu sa faci un fel de centru multimodal.

Si ori sa mearga pana in Baneasa pe linia lui 5...sau sa se faca o linie complet noua ca s-ar gasi un culoar.

In fine...sunt doar discutii.

Reply

Thread Tools

Posting Rules